PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. De heer Scherpenseel sprak over den invloed, en de stereotypie thans in het drukwezen, joral in Duitschland, Frankrijk en Engeland ifeut en het vvenschelijke, in het belang der ederlandsche pers, deze nijverheid in Nederland te voeren of er althans meer uitbreiding aan geven. In de 1ste afdeeling werd het voorstel om de ^gedachtenis van Snellaert te vereeuwigen be loken en door de vergadenug besluteu eene immissie te benoemen om oog op dit congres sar werk van te maken, zij wees als leden tarvan aan de heereu V reede, Roosee, de Jonge m Ellemeet, Heremans eu Vuylsteke. De heer P. Alberdingk Thijm (Leuven) sprak ter ile geschiedenis en den tegen woordigen toe- ,ad der NederJuitsche taalbeoefening en let- Krkuude in. Duitschland, om te leiden tot nadere ioknooping van letterkundige betrekkingen met Je Nederduitsche taalbeoefenaren aldaar, en wees srbij Op de verschillende beoefenaren der Ned. terkunde te Bonn, Tubingen en Munster, en de vertolking van Tollens Overwintering door aeger. Hij hoopte echter, dat die strekking niet it ontwikkeling van den /annexatie-geest" lei- d mocht. De heer De Beer (Goes) vestigde achtereenvol- ds de aandacht op de Duitsche geleerden, die [de Nederlandsche taal niet alleen beoefenen, aar zells schrijven, zooals Hellvvald, Delius en ,iddl©r. Hij wees tevens op de Indische Biblio- «ak, die in Duitschland wordt uitgegeven. Hij spoort de Nederlandsche geleerden aan, Neder- Isndsche pennevruchten zooveel mogelijk bij onze uitsche naburen bekend te maken. De heer Thijm protesteerde opnieuw tegen de vorderiug van den „aunexatiegeest." D6 heer Brink protesteerde, toen de hoogleeraar der jeuveuscbe alma maler ook in verzet kwam tegen Nederlandsche tijdschriften," die dien „annexa- iegeesl" bevorderen, en sommeerde den heer tijm de door hem bedoelde tijdschriften met ine aan te duiden. De heer Thijm antwoordde: at hij geen smet op die tijdschriften wilde erpen. Dr. van Heiten (Tiel) deelde eenige taalkuu- ige opmerkingen mede, die door Dr. de Jager otterdam) werden ondersteund. Het betrof in- nderheid het gebruik van den eersten of vier- n naamval, na de gebiedende wijs, m. a. w., Dl men b.v. zeggen moet „Mannen, de moed niet Opgeven" of den. De beide sprekers verklaaiden licli voor den eerstaangeduiden vorm. De heer D. van Eek sprak thaDS over het ge bruik van titels in de Nederlandsche taal. Het door spr. aanbevolen stelsel van gelijkma king zocht de heer van Helteu nog verder uit te breiden, door te verlangen, dat men aan alle vrouwen zonder onderscheid den titel van me vrouw zoude geven. Verschillende sprekers voer den nog het woord over hetzellde onderwerp, nopens de vraag of een besluit tot alschaffing der titels, door dit congres te nemen, iets zou baten. De heer Beets ontwikkelde de stelling, dat het publiek de verlangde afschaffing moest bewerken. De sectie vereenigde zich daarmee en sloot de bijeenkomst. In de algemeeue' vergadering was bet eerste onderwerp van behandeling het standbeeld van fjpvecotius. De heeren Heremans, Brouwers en de Stoppelaar deelden mede welke stappen tot verwezenlijking van dat plan waren gedaan. lUit die inlichtingen bleek hoofdzakelijk, dat de commissie nadere mededeelingen van het [entsche gemeentebestuur wacht. Aangaande het voorstel, omtrent een verzoek n de Staats-, gewestelijke- eu gemeentebesturen ebz., in de Vlaamsche streken, ten einde voortaan in alle takken en graden van het onderwijs de Hederlandsche taal niet langer als eene bijzaak 'e behandelen, verklaarde de commissie nadere inlichtingen van het Belgische Staatsbestuur te Eerwachten. Omtrent het voorstel, tot het stichten eener academie van taalkunde, had de commissie ad hoe verwerping voorgesteld. De vergadering besloot ook daartoe. iDaarna kwam aan de orde het rapport omtrent it voorstel nopens de bewerking van een histo- ichen atlas der Nederlanden. De commissie is van oordeel dat men zich tot handboeken inet paphische voorstellingen zou behooren te bepa- leu en deze zijn gemakkelijk genoeg in het leven roepen. Deze conclusie werd aangenomen. Het voorstel tot stichting van een Algemeen ederlandsch Zangverbond was nu aan de orde. let Nederl. Nationaal Zangverbond te Dordrecht worden uitgenoodigd zich met den heer Vuijl- eke, den voorsteller, omtrent die zaak in be- ekking te stellen. Eindelijk werd de commissie, omtrent de beste ijze, waarop het kopierecht in Nederland en *lgië op eenparigen voet kan worden geregeld, 'ereenkomstig het voorstel der commissie, ge- achtigd, der Belgische regeering de belangen an letterkunde en boekhandel in dat opzicht inbaar te maken. Dp dat oogenblik verscheen de heer Vrambout, Ifouverneur van West-Vlaanderen, vergezeld van Zr. Ms. Commissaris des Konings in deze pro vincie. Zij worden met handgeklap begroet. De heer Muskeijn (Sas van Geut) opent de rij der letterkundige voordrachten met een gedicht, getiteld: VoorwaartsI De heer van Heiten wenschte te weten, in welken toestand zich het voorstel bevindt, om de Belgische regeeriug te verzoeken een afzonderlij ken leerstoel voor Germaansche taal-en letterkunde bij de Belgische Hoogescholen te doen verrijzen. Het antwoord was: De Staatsregeering heeft nog niet geantwoord. De voorzitter nam nu dit oogenblik waar, om den heer Vrambout te begroeten en hein over eenkomstig den wensch der vergadering het eerelidmaatschap van bet 12de congres op te dragen. De gouverneur van VV est-V laandereu antwoordde in korte woordeu. De heer van der Kaay (Alkmaar) had eene uituoodiging aan de Zuid-Nederlandsche leden gericht, opdat, door hunne zorg, op elk congres verslag worde uitgebracht, omtrent het gebruik van de Nederlandsche taal in België, door's lands Regeering, door de gewestelijke en plaatselijke besturen, in de rechtspleging, in vereenigingen van kunst en wetenschappen, handel, nijverheid enz., in kerk en school, in de dagbladen, in den huiselijken kring en in den dagelijkschen omgang van de verschillende klassen der samen leving. De heer van der Kaay had zich wegens af wezigheid verontschuldigd en verzocht dat niet temin zijn voorstel in behandeling zou worden gebracht. De heer Lantsheer verzette zich tegen het be handelen vau voorstellen van afwezigen. De heer Ten Brink nain nu net voorstel over. De heer Péner (Dendermonde) vestigde de aan dacht op sommige leemten der Belgische straf wetgeving, en vooral op het requisitoir en de wetboeken iu de Fransche taal. De voorzitter meent de 2de alinea der maat regelen van orde te moeten inroepen, volgens welke geene onderwerpen zullen behandeld, geene besluiten genomen worden, dan die het belang van beide deelen van Nederland in het bijzonder en van lien die Nederlaudsch spreken in het al gemeen, betreffen. De heer Périer is van oordeel dat het der ver gadering aangenaam moet wezen te vernemen, wat de Zuid-Nederlanders doen om hunne moe dertaal te doen zegepralen. Na eene levendige discussie over dit punt wordt besloten de verdere beraadslagingen morgen in de 2de afdeeling voort te zetten. Daarmede was de 2de algemeene vergadering gesloten. Hedenavond weder concert in den tuin van het schuttershof door het muziekcorps der veld artillerie uit Arnhem. BÜ1TEIVLAND. Frankrijk. De ongeregeldheden te Lyon. Over de te Lyon plaats gehad hebbende on geregeldheden, bij gelegenheid van de teruggaaf der scholen aan de R. K. geestelijkheid, verneemt men thans nadere bijzonderheden. De gemeenteoverheden van Lyon onttrokken kort na 4 September 1870, de Lyoneesche open bare scholen aan den invloed en aan het toe zicht der geestelijkheid, door het onderwijs in handen te stellen van leeken. De regeering, hierover later in de Nationale vergadering ondervraagd, gispte dit besluit en verklaarde het voor onwettig. De heer Pascal, prefect van het departement der Rhöne-monden en opvolger des heeren Valentin, kreeg bevel de vorige orde van zaken, zooals die vóór 4 Sep tember bestond, te herstellen; met andere woor den: de geestelijken weder in het bezit te bren gen der scholen, weleer door heu bestuurd. Een desbetreffend decreet werd onlangs uitgevaardigd en zou den 2den September in werkiDg treden. Het is op dezen dag, dat de wanordelijkheden zijn voorgevallen. Volgens de Décentralisation hebben de zaken zich als volgt toegedragen „In vele scholen werden de sleutels aan de broeders en zusters overhandigd. In de rue Adé- laide-Perrin ging alles bijzonder rustig toe. De broeders oainen van huD lokaal weder bezit en maakten een inventaris op van het mobilair. Maar op andere plaatsen is het zoo kalm niet afgeloopen. In vele gevallen zeide men, dat de sleutels verdwaald waren geraakt. Het in bezit nemen moest daar een paar dagen worden uit gesteld. Hedenochtend waren de broeders weder in de school der place Belfort, te Cróïx-Rousse (voorstad vah Lyon). De sleutels werden een voudig afgegeven; maar nauwelijks hadden de broeders, (wee in getal, het lokaal verlaten, of meer dan 800 personen, die sedert een uur ongeveer in de nabijheid stonden, en onder welke men vele vrouwen en kinderen bespeurde, spron gen op hen los, sneden hun den doortocht af, beleedigden hen en overlaadden hen met schan delijke benamingen. Ook steenen werden hun naar het hoofd geworpen. De politie kwam toe schieten, maar niet in voldoend aantal. Zij ging daarop versterking halen en bij hare terugkomst gingen de dreigende groepen aansionds uileen. Een der dus lafhartig aangevallen geestelijken ontving vrij ernstige wonden." Het ministerie van binnenlandsche /.aken maakt van zijn kant de volgende depêches openbaar „Een samenscholing van 2000 of 3000 personen heeft te Croix-Rousse plaats gehad, om hun ge voelens lucht te geven betreffende de uitvoering der decreten van den prefect van Lyon in zake de congregauistische scholen. De commissaris van politie heeft overeen komstig de bevelen van den prefect de menigte uitgenoodigd om uiteen te gaan. Op hare weige ring heeft hij een 40tal manschappen laten voor waarts rukken en de geweren doen laden. Toen eerst zijn de saamgeschoolden, zonder sommatie, uiteengegaan." Lyon, 8 September. „De rust is thans volkomen hersteld. Geen spoor is meer zichtbaar van de tijdelijke opgewonden heid, veroorzaakt door het teruggeven te Croix- Rousse van lokalen aan geestelijken, die deze reeds voor den oorlog in bezit hadden." Door het succes hunner collega's te Lyon aan gemoedigd, hebben o. a. ook de congreganisten van Prades (departement der Ooster-Pyreneeën) de teruggaaf hunner scholen, waaruit zij na den 4 Sept. gezet waren, geëischt. Hoogst waarschijn lijk zal hun verzoek worden ingewilligd. Oostenr.-Hong;. Monarchie. Politieke toestand. In de Augsb. Allg. Zeitung wordt, in eene be schrijving van den politieken toestand van Hon garije, gewaarschuwd tegen de overdrevene en zeer verschillende berichten welke dienaangaande in de ministerieele of oppositie-dagbladen mede gedeeld worden. Terwijl de bladen der oppositie van Pesth en van Weenen graaf Lonyay voor stellen als een door al zijne vrienden opgegeven voor de politiek overleden man, vermelden daar entegen de jegens de regeering gunstig gezinde bladen, als Pcsthi Naplo, de Reform en anderen, dat er tegenwoordig tusschen Lonyay en Deak de beste verstandhouding bestaat en dat het Hon- gaarsche ministerie vaster zit dan ooit te voren. „Even als meestal het geval is, zegt de corres pondent, mag men aannemen dat ook hier de waarheid in het midden ligt. De graaf Lonyay koestert inderdaad bezorgdheid voor zijn politiek leven, en streeft daarom naar meerdere toenade ring tot Deak en de zijnen; en Deak ziet in dat het niet wenschelijk is een ministerieele crisis in het leven te roepen bij den tegenwoordigen ongeregelden toestand der politiek, nu de partijen zich nauwelijks gevormd hebben en de linker zijde hare voornemens nog niet heeft doen ken nen. Alles hangt op dit oogenblik af van de vraag of er zich in den boezem der Deakpartij eene onafhankelijke fractie zal kunnen vormen, eene soort van linkercentrum, waarvan de Pesther Lloyd gezegd heeft dat het de politiek der regeering nopens het vergelijk volgen maar het ministerie zelf niet ondersteunen zou, dan wel of er later in die partij krachten zullen gevonden worden, welke in staat zullen zijn Lonyay te vervan gen en eene regeering te vormen, welke te gelijk het vertrouwen der natie en den steun der meerderheid in den Rijksdag bezitten zou. Deak gevoelt zich, en met grond, afgeschrikt door de onophoudelijke afwisseling van ministeriën, een noodzakelijk gevolg der optreding van ministers, welke pogen te regeeren met eene geringe of door kunstmatige middelen verkregen meerder heid in het Parlement. In de gegevene omstan digheden zou het overige gedeelte der Deak-partij zich tot eene sterk ministerieele partij organi- seeren, zoodat de onafhankelijke fractie de ze gepraal niet zou kunnen behalen dan door de hulp van het gematigde gedeelte der tegenpartij, de aanhangers van Ghiczy; doch de regeering wendt vau hare zijde reeds pogingen aan om deze voor zich te winnen. De ministerieel gezinde Pesthi Naplo voorspelde reeds vóór eenige dagen dat Ghiczy niet laüg meer tot de oppositie zou behooren, en het gerucht loopt dat de graaf Lonyay het voornemen heeft hem de portefeuille van justitie aan te bieden, welke eerstdaags ten gevó ge der aftreding van Bitto beschikbaar wordt. Wanneer Ghiczy die portefeuille aanneemt, zoo zal het mi nisterie op het oogenblik veel krachtiger geves tigd worden: weigert Ghiczy deel van het minis terie uit te maken zoo geeft hij Lonyay een voorwendsel om de verantwoordelijkheid af te schuiven op de linkerzijde, welke in hare oppo sitie tegen het vergelijk volhardt. Op deze wijze brengt hij de ongedisciplineerde Deakisten weder onder de oude vaan van het vergelijk terug. Wanneer een gelukkig toeval dan daarenboven den een of anderen ultra der linkerzijde verleidt om het vergelijk aan te vallen, zoo is de over winning aan Lonyay stellig verzekerd; zijn mi nisterie is dan met het vergelijk vereenzelvigd, wie het laatste handhaven wil moet het eerste ondersteunen en wie het ministerie bestrijdt wordt als een vijand van het vergelijk uitgekreten." TELEGRAMM EN. Berlijn, 5 September. De ontvangst van Kei zer Alexander was bijzonder hartelijk. Hij droeg, even als de Grootvorsten, de Pruisische gene raalsuniform, en omhelsde alle legenwoordig zijnde prinsen van het Koninklijk Huis. De beide Kei zers en de Grootvorsten begaven zich vervolgens naar het Keizerlijk paleis om de Keizerin te be groeien, en daarna begeleidde Keizer Wilhelm zijn gast terug naar het hotel van den Russischen gezant. Daar aangekomen, sprong Keizer Alexan der uit dou wagen en plaatste zich aan het hoofd der eerewacht uit het regiment Alexander. Nadat de beide Vorsten langs het front waren gegaan» marcheerde de compagnie in sectiën, welke Keizer Alexander vergezelde, voorbij. Daarna keerde Keizer Wilhelm terug naar zijn paleis. In den loop van den namiddag bracht Keizer Alexander aan de koninklijke prinsessen een bezoek. Prins Friedrich Carl is hedenmiddag hier teruggekomen en Lord Strathnairn gisteravond met gevolg. Par(jg, b September. Gisteren, den verjaardag aan het uitroepen der Republiek, trok een troep lieden, met een roode banier, door de straten. De gendarmes eu een officier van justitie ver zochten hun uiteen te gaan, hetgeen geweigerd werd. Eenige personen raakten onder deu voet, maar verder had er geen conflict plaats. Eenige personen zijn in verzekerde bewaring genomen. In sommige andere steden werd er geïllumineerd en waren vlaggen uitgestoken. Weenen, 5 September. Aan de Presse wordt uit Berlijn getelegrapheerd, dat de Britsche ge zant een audiëntie bij Keizer Wilhem verzocht en verkregen heeft, ten einde opheldering te vra gen aangaande het staatkundig doel van hetvor- stencongres. De audiëntie heeft langer dan een uur geduurd. De delegatiëu ziju tegen 16 dezer te Pesth bij- feengerüéjwi. nnmoziaa -join.ni» Londen, 3 September. De pakketboot Amerika, van San Francisco naar Honkong bestemd, is bij Yokohama door brand vernield. Zes Chineezen hebben daarbij den dood gevonden eu veertien worden vermist. Berlfjn, 6 September. Keizer Alexander zal hedenvoormiddag het regiment der garde, dat zijn naam draagt, met keizer Wilhelm bezoeken en een déjeuner gebruiken, hem door de officie ren van dat regiment aangeboden. Volgens de Spenersche Zeitung zal keizer Alexan der reeds op 10 dezer van hier vertrekken. De diplomatieke gedachtenwisseling tusschen de rijks kanseliers zal, volgens hetzelfde blad, op Maan dag een aanvang nemen en den volgenden dag voortgezet worden. Bunchen, 6 September. De pogingen, door den heer von Gasser in het werk gesteld, oin een ministerie in particularistisch-reactiouaireu geest saam te stellen, hebbeu schipbreuk geleden; het is hein niet mogen gelukken een lijst, bevattende de namen der titularissen voor een volledig mi nisterie, bij den koning in te dienen. De heer von Pfretztschner, behoorende tot de uationaal- liberale, Duitsch-gezinde partij, is thans belast met de samenstelling van een nieuw kabiuet. Marktberichten. Amsterdam, 6 September. N. Galatz 188; Tagan rog 154, 155; N. Petersburg 190; Oct. 185, 184, 183; Maart 190; Mei 193,194. Raapolie zes weken per 100 kg. 4114; vliegend 40Ü; Mei 4154; Oct., Nov., Dec., 40, 40%. Lijnolie zes weken 44%; vliegeod 435*Maart, April, Mei 38% Oct., 42%, 4254; Nov. 41»%, 41; Dec. 39j{. Raapkoeken per 1000 kg. 82, 88. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14. LAATSTE BERICHTEN. De heer H. Bentheim, doctorandus in de wijs begeerte te Leiden, is benoemd tot leeraar in de wis- en natuurkundige vakkeu aan de Tweutsche industrie- en handelsschool te Enschedé. Amsterdam, 6 September. De heer Douiioicus Blankenheim, geb. te Rotterdam 25 Maart 179 7, oud-voorzitter en sedert 1849 steeds lid der Eerste Kamer (voor Zuid-Holland) is iD den afgeloopen nacht te één uur, te Rotterdam overleden. Musis Sacrum. Zondag 8 September 1872, des namiddags te halftuiee, door het Muziekcorps van het 4de Regiment Infanterie, onder directie van den kapelmeester A. Grentzius. iste Afd. 1. Marsch, Koen; 2. Ouverture: Festival, Lentner; 3. Air, Bellini; 4. Fantasie: les Amours du diable, Zulch. 2de Afd.: 5. Ouverture: Episode de la guerre de Crimée, Brepsant; 6. Fantasie: Romio el Juliette, Kinsbergen 7. Grand Air de Simiramide, Radoux; 8. Quadrille: les plaisirs de la chasse, Krol; 9, Polonaise, van der V elpen.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3