Haarlem, 6 September. Hedenochtend te elf uren is in de Statenzaal van het Prinsenhof alhier, in tegenwoordigheid van de commissie en van een belangstellend publiek, door den voorzitter, den heer A. van Laar Jr., predikant te Egmond aan Zee, de tentoonstelling van voorwerpen van kunst en smaak, welke strekken zullen als prijzen in eene verloting ten behoeve van een te Egmond aan Zee op te richten gesticht voor ouden van dagen, plechtig geopend met eene toespraak. 's-Gravenhage, 5 September. De avondzitting van het congres der Internationale werd weder om bij appel nominaal geopend. Van den burger Bitchi is eene mededeeling ingekomen, dat hij tot zijn leedwezen verhinderd is de vergadering bij te wonen en den wensch uitspreekt, dat de werkzaamheden tot een goed einde zullen leiden. De verschillende vervolgiDgeD, de gevange nis- en andere straffen, welke de Internationale steeds van hare vijanden ondervonden heeft, heb ben volgens de mededeelingen van den Voorzit ter aanleiding gegeven tot het inzenden van een brief van twee leden in het buitenland met de opwekking, om sterk te blijven tegen de bloed dorstige en wreede aanvallen tegen het proleta riaat in de republieken ondernomen. Een en an der legt de Internatiouale den plicht op om tot een herziening der statuten over te gaau, al ware het om tegen alle verdere verdenking te worden gevrijwaard. De Voorzitter wilde voorlezing ge ven van dien brief. Op grond echter van de uit voerigheid van dat stuk vraagt een der leden den brief niet in zijn geheel te doen vertalen. Guillaume protesteert tegen bet te zamen noe men in dien brief van brave manoen, als Bako- nine en Ualon met schurken als Richard en Blanc. Na hevige discussie wordt besloten den brief niet verder voor te lezen, maar, overeenkomstig een voorstel van Dupont, deze en alle andere inkomende brieven in handen te stellen van een speciale commissie. (Incident: Men roept op de tribune in het Franschde Burger-President wordt verzocht po litie uit te oefenen op de tribune, daar men daar lacht en spot en schreeuwt. De president antwoordt dat het niet betaamt bier te spotten en te lachen, dat daarvoor nog genoeg andere plaatsen in den Haag zijn). Alsnu worden benoemd lot leden der commissie de burgers Frankel, Dereure, Dupont, Lafarque, Brisme en Edmer. Daarop is aan de orde de discussie over den algemeenen Raad. Herman gaat na de werking der federatieve raden in verschillende landen en de denkbeelden aldaar omtrent het doel van den Algemeenen Raad. In België verlangt men niet dat die Raad met uitvoerend gezag bekleed zij en bij zet uitvoerig het verlangen der Belgische sectiën uiteen om een vrijeren werkkring te hebben. Ten slotte verlangt hij daarom dat het congres de statuten zal herzien ten opzichte van den al gemeenen Raad. Lafarque verlangt niet uit te weiden over zijn imperatief mandaat, maar vraagt alleen de be slissing over de vraagMoet de Algemeene Raad blijven bestaan, ja of neen? De debatten worden nu wederom afgebroken door eene vrij levendige discussie over den kor- teren of langeren duur van elke voordracht. Daarna vervolgt Lafargue zijne rede. Hij betoogt dat zon der Algemeenen Raad geen Internationale denk baar is en dat, zoo hij niet bestond, men hem in het leven zou moeten roepen. De Internationale moet zich zijns inziens alleen op economisch terrein bewegen. Guillaume bestrijdt iu eene uitvoerige rede het behoud van deu Algemeenen Raad. Hij doet uit komen de twee zienswijzen die omtrent de Inter nationale bestaan. Eenigeu beschouwen haar als de schepping van een centraal bestuur, van een groep van mannen die zich tot doel stellen de sociale leerstellingen voort te planten; anderen daaren tegen zien in haar de natuurlijke uiting van de economische begrippen De federatie der Jura, die hij vertegenwoordigt, heeft zich te beklagen over misbruik van macht van den Algemeenen Raad. Ze ziet in dat misbruik een gevaar voor de Ver- eeniging, dat alleen kan en moet gekeerd worden, niet door bepaalde afschaffing van den Algemeenen Raad, maar door de uitvoering van een lichaam dat louter werkzaam is als een bureau van cor respondentie en statistiek, des nood6 onder den naam vaD Algemeenen Raad. Er zijn twee soorten van strijd te voeren, die niet zijn af te scheideneen economische en een politieke strijd, de eerste door het stellen van de grieven, de andere door het stellen van volks- candidaten voor de vertegenwoordiging en door revolutiën, zooals in Frankrijk. Id beide strijdeD kan de Algemeenen Raad niet helpen. Wij willeD geen orders ontvangen uit Londen; wij willen geen hoofd, wij willen ieder zelfstandig handelen. Sorgues bestrijdt Guillaume. Hij betoogt de noodzakelijkheid van den Algemeenen Raad, van een hoofd, want zoDder hoofd geen leidingmaar in het hoofd moeten hersenen aanwezig zijn, het hoofd moet krachtig zijn en zoo de Algem. Raad tot dusver weinig vermocht, het was omdat h(j te min gezag, te min macht bezat. Moragaud sluit zich in eene rede in 't Spaansch geheel aan bij de zienswijze door Guillaume ont wikkeld. De Raad moet geen gezag hebben. Ver meerdering van ziju gezag zou oorzaak zijn dat de Spaansche federatie zich terugtrok. Waar wij ons met zooveel kracht verzetten tegen tyrannie moeten wij niet in eigen boezem oos door dwin gelanden laten regeeren. Die voor het behoud van den Alg. Raad stemmen moeten de gevolgen daarvan voor zich zelf dragen. Een aaDtal sprekers zijn nog ingeschreven, maar de openbare zitting wordt verdaagd tot morgen avond te 6 urenterwijl intusschen de vergadering in comité hare werkzaamheden voortzet. Te halfacht werd de zitting opgeheven. Eene groote menigte woonde deze avondzit ting bij. Ter 43ste algemeene vergadering der Ver- eeniging van en voor Nederlandsche Industrieeleu, gisteren alhier gehouden, bleek uit het verslag van deu secretaris, dat bet Bewind zich onlangs bij adres had gewend tot den Minister van Finan ciën, om eene groudige herziening te doen voor bereiden van het Nederlandsche en Ned.-Indisch tarief en de noodige voordrachten van wet te doen ontwerpen, tot: afschaffing van het invoer recht op de granen; tot afschaffing, althans grondige wijziging, der patentwet; en tot afschaf fing van de accijnzen op de zeep en het geslacht. Vervolgens werd rapport uitgebracht door de commissie ai hoc over de instelling eeuer markt voor iudustrieele waarden. De bespreking van dit stuk leidde tot bet besluit de gansche zaak aan te houden, in afwachting van een advies van het Bewind omtrent de wijze van uitvoering vau het voorstel der commissie. Hierna kwamen aan de orde de onlangs uitgevaardigde wijzigingen en de voorwaarden van levering aan het departe ment van Oorlog. Zij werden, behoudens twee wezenlijke bedenkingen, inderdaad verbeteringen geacht. Onderscheiden grieven tegen de willekeur der keuringen, vooral bij de artillerie te Delft, toonden aan, dat het systeem nog verre van on verbeterlijk is. Aan het Bewind werd opgedragen zich ter zake tot den Minister van Oorlog te wen den. De Nederlandsche tariefwetten zijn slechts in algemeene trekken besprokeu. De vergadering blijft van meening, dat de beide tarieven aan allerlei gebreken mank gaan. Nu echter het Ministerie van Financiën zelf schijnt te genezen van zijn voorliefde voor aangilten ai valorem, was er eenige hoop op grondige herziening. Het Indische tarief ligt het eerst aan de beurt. Daarop zullen alle krachten behooren te worden gericht. Dat van 1865 draagt te kennelijke sporen van de Fransche zweep en totale miskenning der Nationale nijverheid, om tegenspraak op dat punt te kunnen duchten. Er moet ook hier eeue grondige herziening wor den voorbereid. Het bewind ontving in last, oui daarbij al zijne krachten en die der Vereeniging in te spannen. Ten eerste kwam punt 5 aan de orde: over Regeeringszorg ten aanzien der Na tionale nijverheid, inzonderheid met betrekking tot de middelen van verkeer te water enteland, de briefposterij en telegraafdienst. De grieven, zoo spoorwegen als land en watertollen, brief posterij en telegraafdienst geldende, die bij deze ge legenheid vernomen werden, waren even verschei den van soort als ernstig van aaid. Het bleek uit alles wederom, dat vooi het Regeeringsbeleid in nijverheids-zaken hierbij de eenheid en kracht volstrekt worden gemist. De voorzitter sloot op een zeer gevorderd uur de vergadering, met belofte dat dit ontwerp op de eerstvolgende algemeene vergadering opnieuw aan de orde zou wordeu gesteld. De Hooge Raad, burgerlijke Kamer, heeft heden zijue eerste zitting na de vacantie gehou den. Daarin zijn de pleidooien gevoerd in eene koloniale zaak, en wel die van W. E. Ruhmann qq.appellant, procureur Mr. Franpois, tegen P. F. De Friderici, geïntimeerde, procureur Mr. Eijssell. Voor den appellant heeft gepleit Mr. van Andel, en voor den geïntimeerde Mr. Stipriaan Luïscius. Het Openbaar Ministerie zal nader conclusie in deze zaak nemeD. 's-Gravenhaqe, 6 September. Bij gelegenheid der viering van het 25jarig bestaan der Hollandsche Maatschappij '.van Landbouw, van 21 tot 30 Sep tember a. s., zullen, behalve de nationale-inter- Dationale tentoonstelling, alhier eene reeks feesten plaats hebben, waarvan het programma thans door het Hoofdbestuur is vastgesteld en waaraan wij nagenoeg het volgende ontleenen Zaterdag, den 21sten September. Plechtige ope ning der tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen, des voormiddags te 11 uren, opge luisterd door de muziek der dd. schutterij van 's-Gravenhage. Opening voor het publiek te 12 uren, tegen betaling van een entréegeld van f\. Gedurende de twee invallende Zondagen, 22 en 29 September, wordt de tentoonstelling te 12 uur geopend f 1 voor deD eersteD en 25 ets. entrée geld voor den tweeden Zondag, waarna te 2 uren een matinée musicale zal worden gegeven van de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers in de sociëteitstent in het Bosch. Des avonds gelegenheidsvoorstelling in den Hollandschen Schouwburg. Maandag 23 September. Opening der tentoon stelling, alsmede die van paarden te 11 uren, 50 ets. entrée. Des avonds voorstelling in den Fran- schen Schouwburg. Dinsdag 24 September. Te 10 uur opening der tentoonstelling, 25 ets. entrée, en te 2 uren matinée te geven door het muziekcorps van het lste reg. huzaren op het terrein der tentoonstelling. Des avonds gelegen heidsvoorstelling in deu Schouwburg. Woens dag 25 September. Opening der tentoonstelling alsmede die van rundvee te 11 uur, entrée 50 ets. Te 7 uren des avonds concert van de stafmuziek van het reg. grenadiers en jagers in het Bosch, alsmede een prachtige illuminatie van het Haagsche Bosch door het gemeentebestuur. Donderdag 26 Sept., opening der tentoonstelling te 10 uren, f 0.26 entree. Te 12 uren zal de alge meene vergadering van de leden der Maatschappij worden gehouden in de sociëteit ie Vereeniging, Willemstraat; na afloop daarvan zulleu de leden der Maatschappij zich te 5 uren aan een geuieen- schappelijken maaltijd op het Groot Stedelijk Badhuis te Scheveningen vereenigeD. Gedurende den avond concert op het terras van den heer Botgorschek, terwijl de dag wordt besloten met een groot vuurwerk, eveneeus op het terras. Vrijdag 27 Sept. wordt de tentoonstelling, alsmede die van schapen en varkens, te 11 uren geopend, tegen een entree van 0.50. Te 7 uren concert van Duukler's kapel en groote illuminatie in deu Zoölogischen Tuin. Zaterdag 28 Sept., opening der tentoonstelling te 10 uren, entree 0.25. Harddraverij met paard en cbais, bij gelegenheid waarvan door het gemeentebestuur is uitgeloofd een prijs ter waarde van f 400. De lste premie bedraagt f 150, de 2de f 75, beiden uitgeloofd door de afdeeting 's-üravenhage eD omstreken. Des avonds buitengewoon concert van het muziek corps der dd. schutterij van Utrecht, directeur C. Coenen, iu den Zoölogischen Tuin, opgeluisterd door bengaalsch vuur. Maandag 30 September, opening der tentoonstelling, alsmede die van pluim gedierte, te 11 uren, f 0.50 entree. Op het terrein der tentoonstelling zal te 2 uren door het muziek corps der dd. schutterij alhier een matinée plaats hebbeD. Tot sluiting der feesten -. groot concert en illuminatie in den Zoölogischen Tuin. lederen avond bovendien soirée musicale, in de tentcon cert de Lyon, op het Plein. De openbare trekking der loterij 1 per lot; op elke 10 één gratis) van vee eu werktuigen zal plaats hebbeu op het Stadhuis alhier 1 Oct. te 1 uur. De leden der Maatschappij hebben voor zich en ééue vrouw vrijeu roegang tot de tentoon stelling, tot verschillende sociëteiten of tot ver minderde prijzen in den Zool. Tuin, Holl. Schouw burg eu concert de Lyon. De inzenders, geene leden der Maatschappij, hebben voor zich alléén vrijen toegang. Tengevolge van moeielijkheden met de Regee ring, zal er door de directie der Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij geen vrachlveruiiude- op de lijn Goudaden Haag wordeu toegestaau. Rotterdam, 5 September. Den 12deu Juli 11. speelden twee knapen nabij hunne wouing in het Zwaanshals onder Hillegersberg, toen een hunner een geweer, dat in den stal zijns vaders stond, opnam en het op zijn makker aanlegde, niet wetende dat liet geladen was. Bet schot ging af en verwondde laatstbedoelden knaap zoodanig, dat hij eenige uren later overleed. De dader, oud 16 jaar, is heden door de rechtbank alhier ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van vijftien dagen, ter zake van on willigen mauslag door onvoorzichtigheid, met bevel dat het geweer zal worden vernietigd. Dordrecht, 5 September. Naar wij inet zeker heid vernemen, wordt de spoorweglijn van hier naar Fijenoord met 1 November geopend. Naar men ons mededeelt, bestaat er storing in het telegrafisch verkeer met Perzië, Britsch- en Nederl. Indië enz. via Rusland. C.) Delft, 5 September. De heer A. F. L. Bichon vau IJssetmonde, jl. Dinsdag door den gemeente raad benoemd tot wethouder, heeft voor die be trekking bedankt. Gouda, 5 September. Door de commissie der tentoonstelling vaD Goudsche Oudheden is per circulaire aan de inzenders verzucht om de hun toebehoorende voorwerpen af te staan (ten ge schenke of in bruikleen) aaD een museum van Goudsche Oudheden, waarvan de commissie de oprichting beoogt. Legerplaats bij Milligen, 4 September. De toe vloed van bezoekers was heden groot. Men zag vele familiën van hoofd- en andere officieren, onder-olficieren en manschappen, die met twee ledig doel bezoek brachten. De groote parade echter was het aantrekkings- punt, waarheen zich een ieder spoedde toen de troepen langs drie overgangspunten naar het voor waarts gelegen heideveld marcheerden. Zij werd gecommandeerd door den kolonel Micbelhoff, die de 12 bataljons infanterie in linie stelde met gesloten divisie-kolonnes, de cavalerie en artillerie 100 passen daarachter. In deze stelling werd de wapenschouwing door den opperbevelhebber vluchtig volbracht, waarna het defileeren aanving en in draf door de bere den wapens werd voleindigd. De muziek van zes regimenten deed zich daarbij opvolgend hooren. Bij betrokken lucht was het drukkend heet, doch de frissche Z. VV. wind bracht tegenwicht; het heideveld wemelde vau oud en jong. Na de parade was op het centrum aanhoudend muziek tut 4 uren. Toen dit ophield, muziek voor des generaals sociëteit en werden op twee plaat sen nabij den straatweg goocheltoeren verricht, waarvoor de officieren de gelden hebben bijge dragen. Daarna strijkorchest muziek en ten slotte groote taptoe op 't centrum, alweder met vereenigd muziek. Doesburg, 4 September. In de alhier op giste ren gehouden raadsvergadering had de periodieke benoeming plaats van een wethouder. De afge treden wethouder, de heer Dr. C. Schattenkerk, werd tot wethouder gekozen met het lot tegen den heer G. A. Baum, die een gelijk aautal stem- meu verkreeg. Met belangstelling ziet men de be slissing van Gedeputeerde Staten vau Gelderland te gernoet, of dit besluit al dan niet van kracht is, daar de benoeming plaats had door den raad die onvoltallig is, daar een vacature in dien raad, ontstaan door het in de maand Juni jl. plaats gehad hebbend overlijden van den heer P. S. vau 't Huaff, nog niet is vervuld. Zwolle, 4 September. Naar men verneemt is aau den jongsten predikant der Ned. Herv. ge meente alhier, J. van Loenen Martinet, aanbod van beroep gedaan naar St.-Petersburg. De voor waarden zijn: prediking in de Hollandsche en de Duitsche taal, verbintenis voor 20 jaren en een tractement van ƒ3000 'sjaars. Almelo, 5 September. Hedenavond kwam bier het bericht, dat er op het naburige Vriezenveen erustige ongeregeldheden hebben plaats gehad door de fabriekarbeiders, die den arbeid hadden gestaakt, omdat zij meer loon wildeD verdienen. Onmiddellijk is er een gedeelte van de alhier gestationeerde huzaren heengezonden tot hand having der orde. Maastricht, 3 September. De zaak van den on- gelukkigen milicien Mdie onlangs een mili tairen marsch met het leven boette, houdt steeds nog ons publiek bezig. Verschillende omstandig heden, die van lieverlede bekend geworden zijn, geven aanleiding tot ernstige gedachten. Zoo wordt er o. a. verteld, dat de ongelukkige na onderweg te vergeefs verzocht te hebben achter te mogen blijven, eene vrouw, welker huis de troep pas seerde, om een glas water vroeg, waarop hem van de zijde van een zijner superieuren werd toegesnauwd„gij kunt het nog wel tien minu ten uithouden." Zoo zegt men, dat uit de door de burgerlijke geneesheeren gehouden lijkschouwing gebleken is, dat Mniet is bezweken aan eene hersenontsteking, maar aan eene aantasting der long, veroorzaakt door de groote vermoeienis en dat, zoo hem ter rechter tijd adergelaten ware, er geen quaestie van sterven kon geweest zijn. (A. R. Ct.) Middelburg, 4 September. Heden werden de beraadslagingen van het Congres voortgezet. In de 3de afdeeling voegde de heer van Driessche (Brussel) nog een en ander bij hetgeen hij gisteren omtrent het gevaarlijke van het Tooneel als Re- geeringsinstelling heeft gezegd. Het nieuwe debat daarover werd op verzoek der afdeeling door den heer Overdijk ingeleid met een overzicht van de organisatie van het Amsterdamsche tooneel. De lieer Rogghé trekt uit het gehoorde de con clusie, dat er geen lijn tusschen Noord en Zuid is te trekken. De heer van Driessche komt opnieuw op zijne oude stelling terug. De Rooses herhaalt dat hij het vrije Tooneel in het vrije land verlangt. En die vrijheid wordt niet belemmerd door een subsidie, hoewel, vol gens spr., geen subsidie zeer zeker het ideaal is. De heer Hofdijk wijst er op, dat vooral het Tooneel het doel van het gezamenlijk streven van Noord en Zuid behoort te wezeD, m. a. w., dat de gezamenlijke krachten zich iu het Tooneel- verboud behoorden te vereenigeu. De heer Fre- deriks bepleitte dezelfde stelling. Verschillende redenaars deelen nog bijzonder heden omtrent de inrichting van het Tooneel in Noord en Zuid mede, hetgeen den heer van Eyck er toe brengt de Zuid-Nederlanders krachtig aan te sporen, van alle ondersteuning van den Staat af te zien. De heer Delcroix beweert dat de Staat geen pressie in België op het Tooneel uitoefent. De heeren Max Rooses en van Driessche bewijzen het tegendeel. Het woord gunst, door den heer Delcroix voor de premiën gebezigd, doet den heer Berclimans (Lier) vuur vatten. VolgeDS spr. is dat geen gunst. De Regeering heeft zich op het einde der vorige eeuw de eigendommen der rederijkers toegeëigend; zij verleent dus geen gunst maar eene restitutie. Er wordt nu zeer uitvoerig geredetwist over de vraag, of de gedachtenwisseling zal worden ge sloten, en later over eene motie, waarmede de heer Rogghé een slot aan de discussie wenschte te makeD. Ten slotte werd de discussie zoDder motie ge sloten.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2