pilaal, dat rust aan belegging zocht, en aan een flautv ontwaakte speculatiezucht, dan wel aan urondige oorzaken, die den kiem van voortduren- flen vooruitgang in zich bevatten. Een oogenblik scheen de prolongatie tot daling geneigd en wer kelijk werden er sommige posten voor 4% pCt. gesloten, doch spoedig was het standpunt van 5 pCt. weder bereikt, waarop de rentestand voor eerst schijnt te zullen blijven, niettegenstaande den overvloed die dagelijks aan de markt komt. Wij mogen niet onvermeid laten het spel dat ge dreven wordtin Aandeelen Amsterdamsche Bank, waarvan de inschrijving onlangs tegen 11014 pCt. plaats had en die thans tot 12114 pCt. gestegen zijn. Waarom? Omdat men er in speelt en er mede speelt. Overigens valt van geen der Europeesche fond- sensoorten iets op te merken. In Zuid-Ameri kanen is in den laatsten tijd veel beweging ge weest. Men hoopt, met of zonder reden wij voor ons gelooven bet laatste op zekere schuld regelingen die ten voordeele van de obligatie houders zouden uitloopen. Op dien grond nu zijn vooral de New-Granadasche krachtig geslegen de werkelijke van 2011b tot 23, de uitgestelde van 10!£ tot 1114 pCt, Wij uiogen echter niet verzwijgen dat die rij zing ten deele ook te danken is aan de ontvangst van remises te Londen, tot aanmerkelijk hooger bedrag dan gewoonlijk het geval was. Maar dat kon toch geen invloed hebben op de Mexicanen en de Venezuela's, die toch mede tot hooge prij zen te plaatsen waren. Op enkele uitzonderingeu na tv as de Amerikaausche Spoorweglondseu-markt stil en bleven de omzettingen slechts middelmatig. Chicago en North-West won echter van 79/fe tot 80S, Erie avanceerde na eenige dobberingen, 1 pCt. en Union Pacific Shares bijna even zoo veel. Milwaukee en St.-Paul 114, van 6714 tot 6814, terwijl San Joaquin pCt. en enkele andere soorten minder terugliepen. JÖUITEINLAIMO. Rusland. Statistisch Congres te St.-Peteraburg. Den 30sten Augustus jl. is het achtste interna tionaal cougres gesloten. Grootvorst Constantijn hield de volgende sluitingsrede Mijne Heerenl „Gij hebt uwe taak volbracht. Gij hebt de voorstellen, door de regelings-commissie voor deze zitting geformuleerd, aan een ernstige en onbe krompen critiek onderworpen en daaraan, door ze min of meer te wijzigen, een definitieve sanctie geschonken. Ik heb uwe werkzaamhedeu gevolgd met al de aandacht en de belangstelling, die zij verdie nen en ik hoop, dat uwe besluiten, op de hoogte van de weteoschap staande en op een practisch terrein rustende, geen hinderpaal zullen ontmoe ten bij hun toepassing. De vraagstukkeu der in ternationale statistiek Daderen dagelijks meer hun oplossing en ik koester e oprechte weuschen voor de aanstaande verwezenlijking van den arbeid van het Congres. U vaarwel zeggende, Mijne heereu, moet ik u dank zeggen voor de sympathie, welke op zoo welsprekende wijze is uitgedrukt namens het Congres dour de geachte heeren Levasseur, Engel en Parr, eu ik verzoek u iu mijn medewerking het bewijs te zien, niet alleen van mijn persoon lijke achting, maar ook van die van Mijn Door- luchtigen Broeder en Souverein en vau zijn volk, voor de wetenschap en zijn beroemde vertegen woordigers. Congressen, als die welks zittingen heden zul len worden gesloten, zijn een der meest karak teristieke en schitterende verschijnselen van onzen tijd. De mannen van kennis en ervaring, de mannen, die verschillende meeningen toegedaan zijn in de sl'eer van het practische leven, uit de meest verwijderde deelen der beschaafde wereld komende om zich te vereenigen op het onzijdig terrein vau de wetenschap, vorineu een band, op wederzijdsche achtiug gegrond; zij brengen die achting van de individuen op de natiën zeiven over, wier vertegenwoordigers zij zijn eu dragen op die wijze bij tot het hechter maken van de banden tusschen de volken. „Uit deze gevoelens nieuwe kracht puttende, zich iu zekeren zin verpoozeude van de beslom meringen van hun dagelijkschen arbeid, dragen de mannen der weteuscnap door zulke bijeen komsten bij tot de verspreiding vau positieve keunis; zij zijn daardoor ook voor hun doel vveikzaaui, dat de navorschiug is van de waar heid en de vooruitgang der menschheid. U nogmaals, Mijne Heeren, miju levendige dankbaarheid betuigende, verklaar ik de 8sie zitting van het internationaal statistisch congres gesloten." Beieren. Veege teekenen. Over de afwezigheid van den koning van Beieren te Berlijn tijdens de bijeenkomst der drie Keizers, zegt de Tagespresse, een blad dat te Weenen uit komt: „De koning van Beieren denkt aan den tijd toen hij niet in naam, maar in de daad koning was. Hij kan echter niet terugtreden. Hij heelt eenmaal zijn koninklijk woord gegeveu en het volk heelt dit bekrachtigd, doch daar Pruisen met een onweerstaanbare kracht voortsnelt op den weg, dien het zich eenmaal heeft afgebakend, zal er van het Beiersche en van het Wurtein- bergsche koningschap eindelijk nog slechts eene schaduw overblijven. Koning Lodevvijk heelt dus reden lot ontevredenheid en neemt dan ook revanche, door zich op de conierenlie te Berlijn niet te vertoonen. Hij weet dat zonder hein de luister van die vorstelijke bijeenkomst niet vol ledig is. Die demonstratie zal te Berlijn een pijn lijken indruk maken. Voor liet oogenblik kan uien niet nugaau welke gevolgeu zij zal hebben, niaar bel machtige Pruisen kan er inmiddels uit leert n, dut het gevaarlijk is den boog te sterk te spannen." Amerika. De kansen van Greeley voor het presidentschap. De kansen op benoeming van den heer Greeley tot President der Unie moeten zeer verminderen. Dit is een gevolg van de houding van zeer in vloedrijke en achtenswaardige personen van alle partijen, welke zich tegen zijne verkiezing ver klaren. Ten spijt van alle door den senator Sumner aangewende moeite, blijft de negerbevolking over het algemeen de candidatuur van den generaal Grant ondersteunen; eene zeer aanzienlijke min derheid der democratische partij heeft geweigerd de door hare couventie gestelde candidatuur van Greeley goed te keuren en zal op eene te Louisville bijeengeroepen nadere conferentie eeu zuiver democratischen candidaat stellen, terwijl de leden der republikeiusche partij, ook voor zoover zij niet in alles met het bestuur van den President Grant ingenomen zijn, zich meer en meer om de vlag hunner partij scharen. Doch een zeer gevoe lig verlies heeft daarenboven Greeley's candida tuur geleden door het tegen hem partij kiezen van twee zeer geachte en invloedrijke burgers der Vereenigde Staten. De eerste is de opper rechter Hoadley van Ohio, een der hoofdleiders der zoogenaamde liberaal republikeinsche beweging, op welker conventte Greeley tot candidaat werd gesteld. Deze hield in eene kiezersvergadering te Cincinnati eene uitvoerige redevoeringen ten einde te betoogen dat Horace Greely wegens zijne ver anderlijkheid, ziju oudoordaent spreken en han delen, maar vooral wegens de feiheid waarmede hij vroeger de beweging der liberaal-republikeinen en haar hoofdbeginsel, het stelsel van handels vrijheid en der lage invoerrechten, bestreden had, geheel ongeschikt was om de candidaat der libe- raal-republikeiusche partij te zijn, ja, dat de Amerikaausche natie eene daad van verregaand onverstand plegen zou wanneer zij aan dien ou- betrouwbaren, wispelturigen eu altoos naar de opwelling van het oogenblik handelenden man de macht opdroeg welke Abraham Lincoln met zooveel verstand, goed oordeel en gematigdheid had uitgeoefend. Een tweede staatsman, welke zich tegen Greeley's candidatuur verklaaid heelt, is C. F. Adauis, de vertegenwoordiger der Ver eenigde Stalen in liet scheidsgerecht te Genève. Deze, welke zich nooit aan eene ot andere partij aangesloten had, eu juist daarom door velen ge- wenscht werd als de canduaat der nieuwe partij van de liberaal-republikeinen, heeft naar men iu Washington meldde aan de leden zijner familie geschreven dal, naar zijne meening, iu de tegenwoordige omstandigheden de herkieziug van Grant door 's lauds belang gevorderd werd. Hij voegde er zelfs bij dat hij de hem door de voor standers van Greeley aangeboden caudidatuur voor het auibt van gouverneur vau Massacbusets op de uieest stellige wijze vau de hand wees, ouidai hij, zooals hij zicü uitdrukte, „met de Greeley- beweging niets te maken wilde hebben." TKJuKÖKAMAlKIV Pesth, 4 September. Volgens den Pesther Lloyd zal Dr. Pauler worden benoemd tot minister van justitie en de heer Trefort tot minister van eeredienst. Graaf Majlath is benoemd tot voorzitter en de heer Johann Gziraky tot onder-voorzitter van het Heereubuis. iSerljjn, 4 September. De officieuse Prov. Corr. zegt iu een hooldartikel, dat inen aan het bezoek der keizers vau Rusland en Oostenrijk alhier niet enkel de beteekenis moet geveu eeuer vriendschap pelijke bijeenkomst, maar dal het veeleer moet wor den beschouwdalseen bewijs van degoedeverstand- houding tusschen Duitschland, Oostenrijk eu Rus land. Het is tevens een ouwederlegüaar blijk dat onze inachiige oostelijke nabuur zich teu volle kan vereemgen uiet de nieuwe orde van zaken, die uit Sédau en de verdere zegepralen der Duit- sche wapenen is ontslaan en dat hij vertrouwen stelt in Duilsclilaud. De uaukouist der hooge gas ten zal dan ook door het Dunsche volk met des te meer vreugde begroet worden. Overal zat hun de nicest schitterende eu hartelijke ontvangst ten deel vallen. Ook geheel Europa mag vol vei trou wen eu voldoening op deze bijeenkomst zijne aandacht vestigen. Wel zullen er bij die gelegen heid militaire tecstelijkheden plaats nebbeu, maar dit sluit niet uit dat de bijeen komst eene vrede- lieveode strekking heelt. Reeds het leit dat de sonvereinen van Rusland eu Oostenrijk vriend schappelijk de manoeuvres der Duitsche troepen bijwonen, toont aan dat zij in üuiischlands mili taire macht een waarborg voor den Europeeschon vrede -zien. Die eendrachtige gezindheid tusschen Duitschland, Oostenrijk en Rusland zal slechts strekken tot bevordering van den vrede in Europa. Dat is de ware beteekenis van de bijeenkomst der drie keizers, welke door de openbare mee ning in Duitschland en geheel Euiopa bij eene juiste opvatting ook ten volle zal worden erkend. Prins Bismarck heelt gisteravond graaf Taul- kirchen, Beiersch gezant uij den Paus, ieu ge- hoore outvangeu. De keizer Heelt heden de ma noeuvres der troepen bijgewoond. De Frunsche gezant wordt hedenavond verwacht. De keizer heeft hedenmiddag prins Bismarck ontvangen, nadat deze bij prins Gortscliakofi een bezoek had afgelegd. De Russische gezant heelt zich op reis begeven, om keizer Alexander tegemoet le gaan. Het officieel programma voor de feesten tijdeus de aanwezigheid der vorstelijke personen van 5 tot IU dezer is thans opeubaar gemaakt. Daarin zijn de volgende bepalingen opgenoineu Donderdag-namiddag te halfdrie ontvangst vau den keizer van Rusland aun het station van den Oosierspoorweg. Vrijdagmiddag ontvaugst van den Keizer van Oostenrijk aan het nieuw statiou van den Potsaauurier weg. 's Avonds souper teu Hove, Zaterdag-voormiddag groote parade; des namiddags gala-diner in de witte zaal van het Koninklijk paleis; 's avonds gala-voorstelling in de Opera. Ziondag-uiiddag bezoek aan deu Zoülo- gischeu tuin; te 3 uren per extra-trein tocht naar Potsdam; wandeling door de Koninklijke tuinen; vervolgens familie-diner op het slot Babelsberg; 's avonds 8 uren bezoek bij den Kroonprins in het nieuwe paleis; per extra-trein naar Berlijn terug. Maandag-morgen halfnegeu uitstapje per buuengewoneu treiu uaar het kamp, lot bgwoning der manoeuvres's namiddags diner bij den Kei zer; 's avonds 9 uren soirée Dij Prins Karei. Dinsdag-morgen te halfnegen bijwoning der veld- manoeuvres, déjeuner aldaar in de temen; 's avonds concert in het Keizerlijk paleis. Frankfort, 4 September. Voor eene volgende bijeenkomst der juristenvereeniging is Berlijn ge kozen. Napels, 4 September. Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad, hier ter stede, zijn van de 20,000 stemgerechtigden 9307 opgekomen; de meeste stemmen zijn op de clericale candidaten uitgebracht. Door de liberale partij is protest aangeteekend wegens onwettigheid bij de ver kiezingen gepleegd, doch de clericalen spreken ten sterkste tegen, dat er eenige ou wettigheid van hunne zijde heeft plaats gevonden. LAATSTE JÖEJttlCH PEiN. 's-Geavenhaqe, 6 September, Reeds te half- tien bevonden zich een groot aantal nieuws gierigen voor het lokaal in de Lombardstraat, ter bijwoning van de openbare zitting van 't con gres der Internationale. Men deelde hun kaartjes uit, waarmede zij te 10 uren toegang konden bekomen. Op dat uur werden dan ook de deuren geopend. Boven op de galerij waren gereserveerde plaatsen en eene tribune voor de journalisten, wier getal, binnen- of buitenlandsche, vrij aan zienlijk was. Achter eene afscheiding ter helft van de zaal staat het publiek geschaard. Daar voor zitten de leden van 't congres, ten getale van bO ongeveer, aan tafeltjes, die in een kring geplaatst zijn. Aan de tafel van het bureau zijn drie tolken gezeten, die al het gesprokene in 't Fransch, Duitsch en Engelsch overbrengen en voorlezen. Om halfeli' werd de vergadering geopend door den heer Ranvier met eene rede, waarin hij hoofdzakelijk zeide: „Burgers, leden en toehoorders 1 Waarom onze congressen sedert twee jaren niet konden plaats hebben, is een ieder bekend. De groote en grootsche gebeurtenissen, die er in Frankrijk eo voornamelijk te Parijs hebben plaats gevonden, maar vooral de offers, die men daar van ons verlangd heeft, de vervolgin gen waaraan wij daar hebben blootgestaan, zijn daaivau de oorzaak geweest. Hebben wij dan geen congres kunuen houden, de private confe rentie te Londen gehouden heeft niettemin geens zins de belangen der Internationale geschaad, in tegendeel zij heeft onze vereeniging vergroot en versterkt; daaruit hebben wij nieuwe krachten ge put. Hetzelfde geldt de lasterlijke aantijgingen, die wij hebben moeteu aanhooren, de vervol gingen die uien ons heeft aangedaan. Die ver volgingen hebben ons evenmin geschaad zij zijn oorzaak geweest, dat onze verbondenen zijn toe genomen, vooral onder de landbouwende klassen, waaronder men niet de minst verstandige werk lieden telt. Wij zullen, trots vervolgingen en lasteringen, onze taak voortzetten, totdat zij ge heel en al vervuld zal zijn. Toejuichingen „Uit den grond van ons hart zijn wij dank verschuldigd en moeten wij hulde brengen aan het Nederlandsche volk, dat ons gastvrijheid heeft geschonken, om 't even of wij vluchtelingen zijn of niet. „Met verachting denken wij daarentegen aan de infame ministers, wie het masker thans is afgelicht, die de uitlevering verlangd hebben van de communisten, o. a. den infamen Jules Favre en den verrader Trochu, terwijl wij wederom met genoegen gewagen hoe de federale raad van Zwitserland weigerde de vluchtelingen uit te leveren en terwijl Engeland te kennen gaf dat, waar Engeland was een asyl voor de Bonapar- tisten, het ook zou zijn een asyl voor de commu nisten. „Welke verschilden er ook in den boezem der Vereeniging bestaan laat ons eendrachtig samen streven om het doel, dat wij beoogen, te verkrij gen; zweren wij allen niet op te zullen houden met werken vóórdat de dag is aangebroken, waarop wij geheel en al hebben verkregen wat wij wenschen: de vrijheid voor de gansche wer kende klasse. Herhaalde toejuichingen.) Hierna werd appel nominaal gehouden. Ver volgens deelde het bureau niede dat ontvangen was een brief van den federalen raad te Am sterdam, waarin de afgevaardigden worden uit- genoodigd, na het congres eene leden-vergade- ring te Amsterdam te houden. Op voorstel van het lid L'.ifarre, wordt uiet algemeene stemmen aangenomen, de beslissing over deze uitnoodiging te doen plaats hebben in geheime zitting. Nu wordt voorlezing gedaan van de nolluen van het verhandelde iu het laatst gehouden con gres te Londen. In de toelichting tot een rapport, dat zelf niet voorgelezen wordt maar zal worden gedrukt, worden doortoopende geschiedkundige feiten, die zich ontwikkeld hebben voor, tijdens en na den val vau bet Keizerrijk en de September-regee- ring, in verband tot de handelingen van de Internatio nale en de vervolgingen, die deze steeds ondervond van het meest (verfoeielijk despotisme.) Die ver volging wordt als een derde Europeesche oorlog geschetst. Daarin wordt nog eens ontwikkeld dat bedoelde maatschappij geen andere politiek heeft dan het doen verdwijnen van de willekeurige gren zen, geeue andere internationale politiek aan den arbeid. De talrijke arrestatiën en vervolgin gen in Frankrijk en Duitschland, het militair geweld, waaraan de Internationale tot mikpunt strekte, konden niet verhinderen, dat zij steeds vooruitging en veld won. Noch de gevaugene von WUhemshöhe met zijne herhaalde plebiscie ten, noch von Molike, noeh von Falckenstein, noch von Bismarck vermochten het te verkrijgen de zedelijke kracht te doen ondervangen door de brutale kracht. Zoo wordt ook gewezen op de overdrijvingen ongerijmde wijze, waarop men hier en daar te werk ging om te straffen hen, die tot de Inter nationale behoorden of daarvan verdacht werden. Jongelieden in Oostenrijk moesten zich o. a. laten welgevallen gevangenis met een vasten van één dag per maand. Voor het overige het geweer moest alles beslissen, om toch vooral godsdienst, zedeleer en eigendom te redden. De handelingen van Bonaparte en zijne handlangers bij het ple- biscit waren niets dan trouvvelooze ondernemin gen tegen de Fransche sectie der Internationale. Gladstone intusschen doet aan de Internationale meer dienst dan meu deukeu zou door zijne ver volgingen in Ierland. De verschillende vervolgin gen worden in verschillende deelen van het rap port allerscherpst belachelijk gemaakt en Euro peesche donquichotterieën genoemd. De gedelegeer den werden ten slotte met vernieuwden aandrang opgewekt en aangemoedigd zich niet te laten ont moedigen en, trots al die kleingeestige en bittere vervolgingen, voort te gaan in de taak, die zij aanvaard hebben te trachten verbetering te bren gen in het lot van den werkman, vrede, broeder zin; de verschillende nationaliteiten beseffen al ineer en meer de hooge waarde daarvan on rei ken elkander de hand. Pruisen, na Frankrijk, inderdaad het Fransche volk (niet enkel den Keizer) te hebben bevoch ten, en dit ter wille van uitbreiding van gren zen voert ii u oorlog tegen de Internationale. Tal van politieke beschouwingen werden verder geleverd in verband tot de jongste geschiedkun dige feiten. Het Brunswijksche manifest had toch uitvoering en werking. Dat rapport, hetwelk tot geene beraadslaging aanleiding geeft, wordt hij zitten en opstaan goed gekeurd, waarbij nog geconstateerd werd dat enkele leden die niet medestemden eeu bepaald mandaat hebben van hunne sectiën. Hierna wordt door gedelegeerden uit verschil lende landen de volgende motie voorgesteld „Het cougres der Internationale, te 's-Graveuhage bijeenverzameld, drukt uit naam van de arbeidende klasse der gansche wereld zijne bewondering uit voor deu heldenmoed der kampers die voor de rechten van het volk gevallen zijn, en brengt zijne broederlijke groete aan allen die nog in den kerker zuchten, 'i zij in Duitschland, Frankrjjk, Denemarken of waar ook." Met acclamatie werd deze motie aangenomen. Een ander voorstel van een der leden strekte om aan de Haagsche werklieden hetzelfde voor recht te geven als aan de Amsterdamsche, door niet alleen bij dag, maar ook des avonds publieke vergadering te houden opdat die werklieden die zittingen ook zoudeo kunnen bijwonen. Mede bij acclamatie goedgekeurd. De president stelt thans voor de openbare bij eenkomst tot morgen te verdagen en hedenavond eene administratieve vergadering te houden. Ten slotte werd besloten de openbare zitting te heropenen te 4 uren. Nu rijst plotseliug een lid op, Cournet, eu zegt: Burgers, wanneer hiereenzekere mijnlieerSchram, keizerlijk koninklijk consul vau Duitschland te Milaan zich in de zaal bevindt om ons te spion- neere.n dan verzoek ik hem zich na de zitting bij mij aan te melden. Zoo niet dan verklaar ik hem voor een Inffeu spitsboef. Algemeene bravo's). (Ot zooals de Hoilandsche vertaling luidde: een drollige, aardige, slechte dief en spitsboef). De voorzitter deelt mede dat van de Geneefsche federatie is ontvangen eene betuiging van sym pathie en insgelijks (daarbij ingeslote i) een brief van Haustin, waarbij deze verzoekt zijne groete over te brengen aan zijne vrienden van de Com mune te Parijs. De zitting is hierna opgeheven- Hedenmiddag te 4 uren hervatting. Z. M. de Koning zal, naar men verneemt, den 12 dezer Zwitserland verlaten, teneinde naar de resi'leutie terug te keeren. Z. Jl. heelt opgeheven de i.avolge: de ont vangkantoren, als; dat der dir. bel. en ace. be vestigd ie Paneerden, bevattende de gemeenten Pannerden en Herwen en Aerd'; dat der in-en uitgaande rechten en acc. ge.vestigd te Lubith (gemeente Herwen en Aerdt); ingesteld een nieuw ontvangkantoor der dir. bel., in- en uiig. rechten en acc. te Lobith, voor de gemeenten Herwen en Aerdt en Paunerden; eu den lieer J. Manden, thans ontv. der in- eu uitg. rechten en acc. te Lobith, benoemd tot outv. der dir. bel. in- en uitg. rechten eu acc. te Lobith (gemeenten Herwen eu Aerdt c. a.) Z. M. heelt verplaatst de navolgende contr. der dir. bel. in- en uiig. rechten en acc., als: naar Middelburg de heer F. G. v. Delden, thans te Alphen; naar Zalt-Bouiinel de heer H. A. 'i'o6 Water, thans te Coevorden. Utrecht, 5 September. In overleg met de com missie van toezicht op bet middelbaar onderwijs en den inspecteur, zijn door burgemeester en wet houders den gemeenteraad vau Amersloort aan bevolen, voor de betrekking van leeraai in de natuurwetenschappen aan de hoogerc burgerschool: Dr. J. Nieuwenliuyzen Krusemao, te Haqrlein; Dr. VV. Kapteyn, ie Bacneveld; doctorandus B. C. Goudsmit, te Leiden, en doctorandus V. A. Julius, ie Utrecht. De benoeming geschiedt op 9 September. O.) Correspondentie. Een liberaal burger. Uvv stukje is o. i. eenzijdig eu kan uit geen onpartijdige bedoelingen voort spruiten, daar gij belanghebbende zijt

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3