li Ir] I „Op het oogenblik, dat een ieder mij den rng oekeerde, mijne vrienden en nabestaanden mij verloochenden, en ik meer en meer vervreemd verd aan mijne kerk, mijn vaderland en mijne familie, heeft de Voorzienigheid mij op mijn eenzamen en verlaten weg een edele en reine ^liefde geschonken voor een schepsel vol toewij ding, arm aan aardsche goederen, rijk begaafd naar geest en hart!" Gfi'oot-Bx-ltanuië. Lord Derby en het arbeidersvraagstuk. Lord Derby heeft voor eenige dagen in de arlijksche algemeene vergadering eener maat- happij van landbouw te Bury eene redevoering jebouden, waarin hij over den tegenwoordig ook ider de plattelandsbevolking voorkomenden aan drang tot loonsverhooging sprak. Hij erkende laarin ten volle het recht der arbeiders om dien isch te doen eu dien door liet uiterste middel van werkstaking te ondersteunen, maar herin- in nerde tevens aan de sedert ettelijke jaren ver anderde omstandigheden, waarin hij eene waar schuwing voor de toekomst meende te zien. Ieder een, zeide hij, herinnerde zich den tijd toen de maikt vau den arbeid overvoerd was en ieder arbeidgever zooveel werklieden verkrijgen kon als hij maar noodig had; tegenwoordig daarente gen was de toestand, ten gevolge der verschil lende samenwerkende oiiisiaudigiieden, geheel anders gowoideu en kon de arbeider overal meer dan overvloedig werk vinden. Deze om standigheid maakte de werkstakingen tot een afdoend middel, en dwong de fabrikanten en de landbouwers de gevraagde loonsverhoogingen toe te staan. Doch liij waarschuwde vóór de toekomst, waaiiu het herstel del' vroegere verhouding hem meer dan waarschijnlijk voorkwam. Loonsver hooging toch leidde tot hoogere welvaart, werkte de huwelijken op jeugdigen leeftijd in de hand en bracht vermeerdering van bevolking voortzij ■erwekie aldus aan de arbeidende klasse de con currence van hunne eigene alstammelingen, welke aan de fabrikanten eu landbouwers tot bestrij ding der werkstakingen ten goede kwam terwijl daarenboven, in afwachiing dezer reactie, nu reeds de werkstakingen dit voor den arbeider nadeelig gevolg hadden dat de meesiers zooveel mogelijk op deD arbeid bezuinigden en aldus aan minder personen werk verschatten. Rusland Het statistisoh Congres. Aan onze vroegere mededeeliugcn omtrent het statistisch congres te bt.-Petersburg voegen wij nog de volgende toe In de eerste sectie, onder voorzitterschap van den heer Semenoff, heeft men zich beziggehouden met de volkstelling. Ten opzichte van de methode, om de opgaven door de personen zelveu te doen geven, merkte de president op, dat die methode in Rusland uog niet kon worden toegepast. De heer Quetelct sprak als zijne meening uit, dat men in de statistiek niet de absolute waarheid kan verkrijgen en zich met de relaiieve moest tevreden stellen. De tweede afdeeling, onder von Buschen, be sloot o. a. niet betrekking tolde bevolkingsstatis tiek de regeeriDgeD te verzoeken, omtrent feilen die in verband staan met het volksleven, burger lijke registers aan te leggen met bepaling, om in die landeu, waar het nog uoodig moclu schijnen de kerkelijke registers te behouden, niet slechts de kerkelijke ceremoniën voor maatschappelijke daden te registreeren, maar ook de daden zei ven. In de derde sectie president Weschiua- koff behandelde meu Dr. Engels stelling, dat, daar eene statistiek dei nijverheid 111 den 'eigenlijken zin en in iiel algemeen niet mogelijk was, deze taak inuesi worden verdeeld en eene sub-comuiissie voor de bergwerken moest wor den ingesteld, met welk denkbeeld uien zich vereenigde. De vierde sectie, onder Prof. Vissering, bracht dank aan den heer Thörner vour zijn uitstekend werk over de handels-statistiek en besprak zijne denkbeelden. De vijfde sectie, ouder Dr. von Banmhauer, nam ten opzichte van de strafrecht-statistiek aan, dat de laatste methode voor eene regelmatige en analoge regislreeriDg van de naamregisters zoo moeilijk was, dat bijzondere opgaven voor elke zaak eu voor alle in belangrijke zaken aange klaagde personen moesten worden gemaakt. De voor de geneeskundige vraagstukken ge vormde subcommissie, onder het eerevoorzitter schap vaü Quetelet en gepresideerd door üidden- dorff, behandelde de cholera-statistiek en de uit voerige lijsten welke daarvoor bestaan. Italië, De woonplaats van den Paus. Aangaande het aan den Pans toegeschreven voornemen om Rome metterwoon te verlaten wordt aan het Journal des Débats het volgende geschreven Dezer dagen is er eene nieuwe poging gedaan om den Paus te bewegen zijne woonplaats naar elders over te brengen, maar ik geloof dat de partij welke den Paus uit Italië wenscht te ver wijderen thans evenmin in haren wensch zal slagen als vroeger. Men had over België en over Engeland ge dacht om daar eene toevlucht voor den Heiligen Stoel te zoeken, maar België is een zeer zwakke staat en tegenover de vijandschap welke tusschen het hoofd der kerk en het Duitsche rijk bestaat, schijnt de Belgische regeering, hoe katholiek ge zind ook, voor mogelijke gevaren terug te dein zen. Men vleide zich, wat Engeland betreft, dat de ontwikkeling van het katkolicisuius Jaar te lande door 's Pausen tegenwoordigheid aanmer kelijk bevorderd zou worden, doch licht te be vroeden moeielijkheden stonden aan de vestigiDg van het Pausdom in dat land in den weg. Het Engelsche gouvernement heeft den Paus eene verblijfplaats op Malta aangeboden: de Hei lige Vader zou aldaar iu rust kunnen leven, maar hij zou er geheel buiten de beweging in Europa geplaatst zijn, en dat verlangt de partij niet, welke Z. H. uit Rome verwijderen wil. Met het oog op al deze moeielijkheden en op de persoonlijke gevoelens van Pius IX, is het meer dan waarschijnlijk dat de Paus in het Vaticaan blijven zal. Indien de maand September voorbij gaat zonder dat hij vertrokken is, zoo zal de vraag feitelijk beslist wezen, want er is niet aan te denken een Sijarigen grijsaard, welke altoos onder den warmen hemel van Italië gewoond heeft, iu wintertijd naar eene koudere luchtstreek te ver plaatsen. Na eenige reeds vau elders bekend geworden inededeeliogen aangaande de in zijne oogen halve maatregelen welke de Italiaansohe regeeriDg ten aanzien der geestelijke orden aan het parlemeDt zal voorstellen, te hebben gedaan, zegt de cor respondent, op dezelfde zaak terugkomende, Dog dit: „De koning Victor Emanuel wensebt per soonlijk dat de Heilige Vader in het Vaticaan gevestigd zal blijven. Men verhaalt zelfs dat daar over onderhandelingen zijn aangeknoopt tusschen den kardinaal Amonelli en deD heer Ricasoli, maar men zal begrijpen dat het moeielijk is op een zoo teeder punt achter de waarheid te komen." TËLSG RA >1VI ILiN. BerlUn, 2 September. Betreffende de komst van de Keizers Alexander en Frans Jozef wordt medegedeeld dat de Czaar hier met den groot vorst-troonopvolger en Prins Wladimir den Bden dezer zal aankomen, 's namiddags half drie, ter wijl de Keizer van Oostenrijk den volgenden avond zal arriveeren met den Kroonprins van Saksen, met wien hij de reis van Dresden naar Berlijn aanvaardt. Belfast, 2 September. De gemeenteraad heeft een besluit genomen, waarbij de benoeming wordt verzocht van eene koninklijke commissie, aan welke de laak zal worden opgedragen om on derzoek te doen naar de oorzaak van de jongste ongeregeldhedeu. Berlijn, 2 September. Aangaande de komst van de keizers Alexander en Frans Josef wordt medegedeeld, dat de Czaar met den grootvorst troonopvolger en den grootvorst Wladimir op 5 dezer hier zal aankomen, des namiddags te half- drie, terwijl de keizer van Oostenrijk den vol genden avond zal aaukomen met den kroonprins van Saksen, met wien hij de reis van Dresden naar Berlijn zal maken. Par|js, 2 September. Goutaut Biron, die gisteren te Trouville bij den heer Thiers het middagmaal heeft gebruikt, vertrekt heden naar Berlijn. Generaal Chanzy is tot opperbevelhebber te Tours benoemd. Bome, 2 September. Naar men verneemt, heeft de Paus aan de generaals der orden de verzeke ring gegeven, dat zij bij opheQiug door de Itali- aansche regeering van.de huizen, waarin hunne orden gevestigd zijn, die naar het Vaticaan kun nen verleggen. De deelneming aan de gemeentelijke verkie zingen te Napels is zeer levendig. De stembureaux beslaan bijna uitsluitend uit gematigde liberalen; slechts één stembureau is uit clericalen, een an der uit radicalen samengesteld. Londen, 3 September. In liet financieel over zicht van de Times wordt een telegram uit New- York medegedeeld van deu volgenden inhoud: Men verzekert dat de directiën van den Erie-, Nevv-York-Ceuiral- en Pensylvania-Centraalspoor- weg de tarieven 33 pCt. hebben verhoogd. Gemeenteraad. Zitting van heden. Geopend te twee uren. Voorzitter, de heer Burgemeester. Tegenwoordigde heeren Stoffels, de Fremery, Le- zwijn, Hartevelt, Goudsmit, v. Puttkammer, v. Het- tioga Tromp, Buys, Byleveld, Veefkind, du Eieu, Cock, van Heukelom, Krantz en van Wensen. Afwezig met kennisgevingde heeren Eigeman, van Outeren, Dercksen, Verster, Seelig en le Poole. De Voorzitter legt o. a. over eene missive van het raadslid, den heer van Outeren, waarin hij bedankt voor het lidmaatschap der commissie van fabricage, dat hij 10 jaren vervuld heeft, uithoofde van de vele werkzaamheden waarmede hij reeds buiten deze betrekking belast is en deze op den duur niet te ver eenigen is met zijn moeielijken werkkring. Hij waar deert voorts het vertrouwen in hem zoo lauge jaren gesteld, waardoor hij heeft kunnen medewerken tot vele nuttige werken binnen deze gemeente. De Voorzitter drukt het gevoelen uit dat de leden het verlies van zulk een verdienstelijk lid der be doelde commissie zullen betreuren en tevens met hem de redenen eerbiedigen' welke hem daartoe hebben genoopt. Onderwerpen van behandeling. Worden benoemd I. Tot Wethouder, de heer P. C. Lezwijn. De heer Lezwijn is op de desbetreffende vraag des Voorzitters gaarne bereid de betrekking te aanvaar den en bedankt zijne medeleden voor het in hem gesteld vertrouwen. Tot leden van de commissie van financiën, de heeren Mr. J. T. Buys, M. H. Hartevelt en A. H. Eigeman, en tot haren voorzitter de heer Mr. J. T. Buys. Tot leden van de commissie belast met het ont werpen van en herzien der plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, de heeren Mrs. J. van Outeren en E. J. Bijleveld. Tot leden van de Commissie tot het ontwerpen van en herzien der plaatselijke verordeningen betreffende de huishouding der gemeente en uit dezen van den voorzitter, de heeren Mr. J. E. Goudsmit, M. H. Harteveld en Mr. C. Oock, en tot haren voorzitter de heer Mr. J. E. Goudsmit. Tot leden van de Commissie van Fabricage, de hee ren J. J. van Wensen en (ter vervanging van den heer van Outeren) J. Seelig met 15 stemmen, terwijl 1 stom werd uitgebracht op den heer van Heukelom. Al de benoemde heeren hebben zich de hernieuwde benoeming laten welgevallen. Den heer J. Seelig, die niet tegenwoordig was, zal van zijn benoeming ken nis worden gegeven. Tot stads-klokkenist, voor den tijd van 5 jaren, J. A. H. van Hartrop. II. Voordracht tot aanstelling van twee tijdelijke hulponderwijzers op de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lste klasse, voor jongens, een voorzien van eene acte voor de Fransche taal, op eene jaarwedde respectievelijk van f 500 en f 400. Zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen. III. Voorstel om op het verzoek van J. v. d. Weste, om een spoelvlot te leggen voor zijn huis aan de Binnenvestgracht, Wijk III, N°. 20, te kennen te geven dat zijn verzoek wordt aangehouden tot dat omtrent de eventueele demping van de Binnenvest gracht langs het Plantsoen bij de Hoogewoerdspoort eene beslissing is genomen. De heer du Rieu acht 't beter dit verzoek toe te staan. Adressant zal 't spoelvlot, mocht tot de dem ping besloten worden, dat toch nog niet zeker is, kunnen wegnemen. De heer Stoffels. De Oommissie van Fabricage heeft tot afwijzing van het verzoek geadviseerd, om den adressant, mocht er worden besloten tot demping der gracht, op geen noodelooze kosten te jagen, daar hij naderhand toch het spoelvlot zou moeten weg nemen. De Voorzitter geeft te kennen dat als de adressant van deze bezwaren heeft kennis genomen, hij nog altijd een nader verzoek zal kunnen indienen. De heer du Eieu ziet dit niet in en wenscht adres sant niet te belemmeren. Hit de couranten heeft hij de plannen tot demping kunnen zien. Hij stelt voor alsnog des adressants verzoek toe te staan. De heer Goudsmit kan zich daarmede niet vereeni gen; gold het de voortzetting van een ouden toestand, hij zou er geen bezwaar in ziennu is bet een nieuwe toestand en zou 't belachelijk zijn om aan de eene zijde een voorstel tot demping te hebben en aan de andere zijde een voorstel goed te keuren dat van de verwerping van het eerste afhankelijk is, en dus aan niet-demping doet denken. De heer Buys meent dat uit het gezegde van den Voorzitter, gelijk uit het voorstel van B. en Ws,, niet blijkt dat adressant zijn verdoek kan herhalen. Spr. is er voor het verzoek toe te staan, maar eerst nadat de adressant in kennis is dat bij demping der gracht het vlot moet worden weggenomen. De Voorziter geeft te kennen dat de bedoeling van het voorstel is dat, mocht adressant, ondanks hij van een en ander kennis draagt, het vlot toch willen leggen, hij de te vergeefs gemaakte kosten aan zich zei ven te wijten heeft. De heer van Heukelom is van oordeel dat adres sant, gedurende het hangende zijn der zaak, zooveel met zijn spoelvlot verdienen kan, dat de kosten ruim schoots gedekt zullen zijn. Het voorstel van den heer du Eieu oin adressants verzoek toe te staan wordt in omvraag gebracht en verworpen met 11 tegen 5 stemmen. Voorde heerenBijleveld, Lezwijn, Cock, van Heukelom en du Eieu. IV. Voordracht om de onderhandsche verpachting van de opbrengst van het brug- en tolgeld aan de Spanjaardsbrug en het Zijlhek onder de bestaande voorwaarden tot den lsten November van dit jaar te continueeren. Zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen. V. Staat van af- en overschrijving op de begroo ting voor het loopende jaar, ten einde te voorzien in de jaarwedde van den tijdehjken leeraar in de staats wetenschappen aan de Hoogere burgerschool. Zonder discussie met algemeene stemmen goedge keurd. VI. Voorstel om aan C. M. Bosch Kramer af schrijving vu i haren aanslag in de plaatselijke di recte belasting over 1871 te verleenen. Zonder discussie en hoofdelijke stemming goedge- eurd. VII. Voorstel tot inwilliging van het verzoek des bestuurs van het gesticht ffde voorzienigheid" om twee uitloozingen te mogen doen maken naar het stadsriool in de Krauwelsteeg. Zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen. VIII. Voorstel om aan N. van Wijk in gebruik af te staan en zulks onder de gestelde voorwaarden eene strook gronds ter grootte van ruim 8 meters aan de Boommarkt. De heer van Heukelom kan zich met het voorstel niet vereenigen. De gemeente heeft toch zeker bij afstand van grond wat te zeggen over het ge bruik dat daarvan zal gemaakt worden. Nu staat er in adressants verzoek dat hij is winkelier en ver huurder van vaartuigen enz. In dat enz. nu zit een kroeghouder en een kroeghouder van het ergste soort. Het is een knijpkroeg, waar drinkebroers, die in geen bepaalde herbergen durven komen, een knijper komen nemen. Is 't nu goed grond aan een kroeg houder af te staan, die er een gebruik van kan ma ken, dat voor de naastgelegen huizen ondraaglijk is. De Voorzitter zegt dat aan B. en Ws. daarvan niets bekend is. De heer van Heukelom heeft nog gisteren gezien dat in dit huis te verkrijgen is bier, brandewijn en gedistilleerd. De Voorzitter stelt voor dit voorstel, tot het in stellen van een onderzoek, aan te houden. Daartoe wordt besloten. Daarna wordt bij lotïog de raad in sectiën ver deeld tot het onderzoek der gemeentebegrooting. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de verga dering gesloten. LAATSTE BERICHTEN. '8-Gravenh.age, 3 September. Z. K. H. Prins Alexander is gisteravond te 8 uren per Rijnspoor weg in de residentie teruggekeerd. Aan het hotel de Ouden Doelen alhier zij a aangekomen baron Meyendorff, secretaris van het Russische gezantschap bij het Belgische Hof eu AI. d' And rade Carvalho, consul-generaal van Bra zilië, met familie. Ten raadhuize alhier heefi heden de opening dor inschrijvingsbiljetten plaats gehad voor de geldleening ten behoeve eener duinwaterleiding te dezer stede, groot 250 aandeeleu a 1000 per aandeel. Ingeschreven hadden de heeren: F. H. M. Post, 2 aaud. a f 1000 p. aand.; dezelfde 32 aand. a f 1000 p. a.; dezelfde 2 aand. a f 1005 p. a.; Overklift en C°. 50 aand. u 100 pCt; J. W. Franken 5 aaud. a 100 pCt; de Lauoy, te Am sterdam 250 aand. a 1003/3I pCt.; Scheurleer en Zonen 8 aand. a 1010 en 242 aaud. a f 1000 p. aand.Gebrs. Grebel te Rotterdam 25 aand. a f 1003.82; P. J. Candry 20 aand. a 101 pCt. 4 aand. a 101 pCt.; 10 aaud. a 100 pCt.; 3 aand. a 100 pCt.; Lissa en Kann 25 aand. a f 1001.25; 25 aand. a f 996.25 H. Edersbeiin 25 aaud. a 1002.50; 100 aand a f 1000.12 en 10 aand. a f 1000; G. van Olden 2 aand. a 100 pCt. Westerkappei en Hooft, Jte Haarlem, 1 aand. a 100 pCt.; Witsenborg en C°. 10 aand. alOOpCl., en 2 aand. a 104 pCt. De Minister van Financiën heeft zich iu cassatie vooizieu tegen een arrest vau het Hof in Zuid-Holland van den llden Juni jl., waarbij met vernietiging van een vonnis der reciitbauk te Rotterdam de administratie der belastingen uiet- ontvankelijk is verklaard in hare vordering, in gesteld tegen den brander D. J. F. te Rotterdam, strekkende tot diens veroordeeling wegens het door zijne knechts gedane vervoer vau gedistil leerd zonder vereischt document, waarvoor hij als brander en meester verantwoordelijk is. Deze voorziening werd in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad behandeld. Bij memorie was een middel van cassatie voorgesteld, name lijk: schending door niet toepassiüg voornamelijk vau art. 231 der algemeene wet op het gedistil leerd, omdat tegen den gerequireerde niet is uitgesproken de eisch door de administra tie gedaan, strekkende tot zijne aansprakelijk stelling voor de daden van zijne knechts. De Rijksadvocaat Mr. J. G. Rochussen lichtte dit middel nog nader toe, verzocht de vernietiging van het arrest en alsnog toewijzing der vorde ring. Voor den brander trad wederom op Air. P. L. F. Blussé, die de voorziening bestreed en tot bevestiging van het arrest concludeerde. Den 16 dezer zal het Openbaar Ministerie conclusie nemeu.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3