houtzager, wien ten laste werd gelegd, den eerste diefstal door een leerling in het magazijn zijns meesters, den tweede medeplichtigheid aan dien diefstal door het gestolene te helen. De eerste be klaagde, die voor f 600 's jaars in dienst was van den directeur der apotheek van de maat schappij tot Nut van 't Algemeen en als zoodanig belast was de apotheek te voorzien van genees middelen in het magazijn voorhanden en het be reiden van dranken, wist zich sedert geruimen tijd, minstens gedurende twee jaren, meester te maken van eeue hoeveelheid sulphas chinicus, door recepten waarop dit geneesmiddel werd voorge schreven en die reeds hadden gediend te verval- schen. Hij veranderde de daarop voorkomende hoeveelheden en de datums en deed ze dan als nieuwe recepten doorgaan, terwijl hij zich de hoeveelheid, op die vervalschte recepten uitge drukt, arglistig toeeigende. De directeur die de recepten moest boeken kon dus de vermissing niet gewaar worden. Bij drie verschillende apo thekers verkocht de tweede beklaagde in Januari en Juli 1870 voor f 29 en f 85, in Februari en Augustus 1871 voor 38 en 34 en in Maart en Juni van datzelfde jaar voor f 50 en f 45, telkens ruim een half kilo chinina, terwijl het bleek, dat het halve kilo van dat geneesmiddel tus- schen de f60 en f 70 waarde had. Bij deze verkoopen deed bekl. allerhande leugenach tige voorgevens als waarheid ingang vinden, maar verzweeg volgens de verklaringen der getuigen den naam van den man, die hem óf in eene herberg óf op straat of elders de chinina ter hand stelde ofschoon bekl. dit meermalen tegensprak en hij voorgaf ter goeder trouw gehandeld en slechts f 10 voor al zijne verkoopen geuoten te hebben. De feiten zelve erkende hij, zoomede werd eene volledige bekentenis door den eersten bekl. afgelegd die tevens mededeelde in het ge heel ongeveer 2fe kilo chinicus te hebben ont vreemd. Toen ten derden uiale eene hoeveelheid van het gestolene bij den drogist v. d. G. ten verkoop werd aangeboden, den 28sten April jl., wekte het bij dien heer argwaan en werd de politie er van onderricht. Toeu gaf de verkooper den 2den bekl. als herkomst op, dat hij van een scheeps kapitein uit ludië, die zich in Rotterdam bevond, in last had de chinina te verkoopen; maar later kwam het tegendeel aan den dag. Nog bleek ter terechtzitting, dat de 2de bekl. den 1ste bestal, daar hij minder verantwoordde dan hij werkelijk voor het gestolene had ontvangen. Beide bekl. maakten reeds met de justitie kennis. De eerste werd vroeger wegens diefstal met verzwarende omstandigheden door het Hof van Zuid-Holland tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf en de tweede door den militairen rechter tot twee jaren kruivvagenstraf veroordeeld wegens diefstal in de chambrée. De substituut-officier van Justitie, Jhr. Mr. de Jonge had aanvankelijk niet gedacht dat deze zaak aan liet oordeel van de Rechtbank zou worden onderworpen, daar het Opeub. Min. de zaak had verwezen naar den procureur-generaal bij het Provinciaal Gerechtshof in Zuid-Holland, maar ten gevolge van eene beschikking, door het Hof in raadkamer geuomeu, was het dat zij thans bij de Rechtbank diende. ZEA. besprak daarna alle punten, die ter terechtzitting waren geble ken maar bovenal de listigheid, waarmede de lste bekl. was te werk geg.an ten einde den diefstal te plegen zonder d.il het kou temerki worden. Het was daaraan dan ook toe te schrij ven dat er ruim twee jaren waren verloopen alvorens daaraan paal en perk kon worden ge steld. Wat den 2deu beklaagde betreft, deze wi6t wel degelijk dat hetgeen hij verkocht van diefstal afkomstig was. Ten slotte eischte ZEA. beider schuldigverklaring aan het hun ten laste gelegde en veroordeeling ieder tot twee jaren gevangenisstraf. Nadat beide beklaagden ter hunner verdediging nog op eenige punten waren teruggekomen, heeft de Rechtbank de uit spraak bepaald op aanstaanden Maandag. Het tooueeljaar 1872/73 is Zaterdag-avond in den Koninklijken Frauschen Schovwburg met eene voorstelling, den geabonneerdeu buiten het abonnement aangeboden, geopend. DeFeest-Marsch die Le Trouvère vourufgiug, was gecomponeerd door den heer Waelputt, orchestmeester bij den Frauschen Schouwburg, en moebt een warm applaudisseuieut ten deel vallen. De directie schijnt dit jaar bijzonder geslaagd te zijn in het enga- geeren van artisten. Immers een gedeelte daarvan, dat gisteravond voor liet eerst debuteerde, zijude de heereu Tnnquier, lort ténor, Clergeaud, bary- ton, Mile Andrée Barbot, torte chanteuse contr'alto, Mile Dutertre, eerste danseuse enz maakten reeds een gunstigeu indruk op het talrijke publiek, doordien zij na menige moeilijke aria bij herha ling werden teruggeroepen. Dit was inzonderheid het geval met den fort ténor, na het bekende miserere in de vierde acte. Haar, die hunne rentrée maakten, Mine. Derasse, de heer Christiani en Mile Tribout vielen bij hunne wederopkomst bouquetteu of kransen ten deel. De uitslag der ballotage, welke gedurende de voorstelling over de weder-optreding dier artisten geopend was, leverde voor allen eene gunstige uilkomst op. Mev. Derasse, forte première chanteuse falcon, werd aangenomen met 86 tegen 6, de heer Chris tiani, lste bas voor groote opera, met 71 tegen 13 en Mile. Tribout, tweede danseuse, met 61 tegen 16 stemmen. 's-Gravenhaoe, 3 September. Gisteravond te 7 uren werd de vergadering der afgevaardigden voor het congres der Internationale voortgezet, uog sieeds in comité, zonder dat men met het onder zoek der geloofsbrieven, en de quaestiën die zich daarbij voordoen, tot een einde is gekomen. De vergadering moest dus worden verdaagd tot heden ochtend te 10 uren. Ook heden werd aan de veislaggevers van verscheidene Hollandsche bladen, die zich ter bij woning aanmeldden, te kannen gegeven, dat deze zittingen uitsluitend toegankelijk zijn voor leden der Internationale. Eenige verslaggevers vuil vreemde bladen moeten, zegt men, ledeu zijn geworden. Er zullen intusschen zekere openbare zittingen worden gehouden, waarschijnlijk reeds morgen. Het bureau is nog niet samengesteld. Voorloopig w ordt de vergadering ge.eid door een Gentenaar. De heer Bacquié is gisteravond na zijne vve- doroptreding in les Mousquetaires de la Reine, met 58 tegen 12 stemmen als eerste bas voor opera- couiique aan den Koninkl. Franschen Schouwburg toegelaten. Rotterdam, 1 September. Langzamerhand be ginnen de spoorwegwerken ook boven den grond zichtbaar te worden. Dit betreft zoowel den aan leg van het groote station als van den spoorweg door de stad. Op de gedempte Binnenrotte is men ijverig bezig aan het met hardsteen bekleeden der pijlers. Thans zijn ook aldaar drie spoorweg poorten onder handen, die, net bewerkt wor dende, dit herschapen gedeelte dezer stad waar lijk niet zullen ontsieren. Capklle op den IJsel, 2 September. Gelijk reeds gemeld is, heeft de heer Salomonson bij gelegen heid zijner vijfentwintigjarige huwelijksvereeni- ging een feest gegeven aan de werklieden zijuer garancine-meekrapfabriek alhier. De brief, door den heer Salomonson bij die gelegenheid aan zijne werklieden gericht, luidt als volgt: Werklieden I lk vier lieden een dag in vreugde eD geluk, waariu ik verlang dat gij ook zult deelen, omdat ik mij overtuigd houd dat ik geen beter vrien den dan u bezit. Ik heb den Directeur opgedragen u te ontha len en u daarenboven een aandeukeu in geld ter hand te stellen. Omtrent dit laatste heb ik een vriendelijk verzoek tot u te richten: Besteedt liet nuttig. Laat het niet in een oogenblik van op gewondenheid aan drank in een afgrond dalen, waaruit het niet meer te redden is, en in plaats eener aangename hennneriug u niets dan be rouw en schaamte voor u-zelf zoude opleveren. Morgen moet gij weder als knappe werklieden aan den arbeid, en hoe kan zulks, wanneer gij niet met een gerust geweten ontwaakt? Laat zich uwe vreugde dus niet kenmerken ooor losbandigheid, en denkt dat de werkman van onzen tijd zich alleen kan verheffen door beschaving, waartoe behoort een ordentelijk, fatsoenr lijk gedrag, de behoorlijke verzorging van vrouw en kinderen. Laat uwe kinderen godsdienstig eu maatschap pelijk onderwijs genieten, waartoe ik u, vooral door de laatste loousverhooging, in staat stelde. Geeft hun het goede voorbeeld, dat gij als fat soenlijke en vlijiige werklieden uwe plichtni doet; leert hun daardoor dat elk mensch, op verschillende wijze, een ieder in zijn stand, ver> plicht is le werken. Wilt, als herinnering aan het feest van heden, zulks blijven gedenken. Cappelle a/d IJsel, (get.) M. H. Salomonson. 22 Augustus 1872. Dordrecht, 3 September. Gisteruamiddag heeft het Italiaansche barkschip Marlino, kapt. Gregori, komende van Nicolajeff, geladen met lijnzaad, bij het doorvaren van de spoorwegbrug alhier vrij belangrijke schade toegebracht aan het remming- werk van die brug, na alvorens een due d'alve in de nabijheid daarvan omver geloopen te hebben. Gisteravond is op liet erf van de wed. Brand, aan den Twe.eden Tol op den straatweg naar Willeuisdorp gelegen, een hooischelf, ter grootte, van 30,000 kilogr.en toebehoorende aan den vracht rijder A. de Klerk alhier, voor de helft verbrand. De oorzaak is niet bekend. Legerplaats bij Milliqen, 1 September. Heden waren weder vele bezoekers ïu het kamp; echter riiet zooveel als den vorigen Zondag, dat wij toe schrijven aan het regenachtige weer van gisteren. Te halftwaalf stonden de troepen voor hunne teuten tot het houden van groote parade, te coui- inandeeren door den kolonel Miehelhoff. Eenige minuten daarna stelden de wapencorpsen zich in beweging en reeds wareu de hoofden der colonnes een eindweegs op het voorwaarts gelegen heide veld, toen een hevige regenvlaag èn toeschouwers èn troepen duchtig besproeide. Onder dat bedrijf zag men ordonnances in gestrekten draf naar alle zijden voortrennen, en spoedig hoorde men inrukken. De regen werd nog sterker door den wind voortgezweept eu de soldaten stormden met den looppas naar hunne tenten. Dit werd nage volgd door duizenden nieuwsgierigen, die ook in den looppas zich naar de marketenters en ouder dak spoedden. In enkele minuten waren dan ook sociëteiten, cantiues en al wat herberg kou ver- leenen overvol. De passage langs de lijn der marketenters was weldra in waterplassen herschapen en daar door- eu overheen sleurde jong, vroolijk volkje slinge rend, ziDgend en springend. Daarna yvas het gewoel in de open lucht bont en breed. Om 2 uren kwam er afwisseling in het gewoel eu gekrioel, door muziek vau infanterie en cava lerie, die om beurten aangeuaam opwekkende stukken uitvoerden tot halfvier. Intusschen lieerschteu allerwege vroolijkheid eu de beste overeenstemming bij dat kampver- uiaak tot vrij laat in den avond eu, ofschoon hier een wakkere politie aanwezig is, moet met lof gezegd worden, dat hare bemoeiing niet merkbaar werd bevonden. Aanstaanden Woensdag groote parade, ter gele genheid van den verjaardag van onzen Kroonprins. Die dag zal met veel luister worden gevierd. Zwolle, 2 September. De heer procureur-gene raal, fungeerend directeur van rijkspolitie in deze provincie, is van Enschede geretourneerd, alwaar de werkstaking geëindigd en de rust hersteld is. Benschop, 2 September. Ter dankbare herinne ring aan het goede, ons door wijlen Mr. J. R. Thorbecke aangebracht, is door den gemeente-aad met algcmeene sleuimeu besloten aan de buste van dien staatsman een? eeveplaats in do raad kamer der gemeente te geven. 's-Hertogenbosch, 2 September. H.M. de Koningin is 11. Zaterdag, des morgens te 10 uren 13 min., hier vau 's-Gravenhage over Utrecht per sneltrein aangekomen en werd op het perron van het station opgewacht en gecomplimenteerd door den Commissaris des Konings van Noord-Brabant, den burgemeester van's-Hei togeubosch, deu gene- raal-majoor pioxincialcu commandautiu de tweede militaire afdeeling enden gepens. generaal-majoor van Dedeuina afloop dezer plichtpleging begaf zich H. M. naar het voor Hare Hoogheid bestemde rijtuig en nam daarin plaats onder het aanhou dend gejuich der burgerij, die in massa was op gekomen om H. M. van hare belangstelling, ge hechtheid eu liefde blijken te geven de Koningin loonde zich dan ook zeer voldaan en groette iedereen op de haar zoo eigen bevallige en in nemende wijze. Toeo de stoet gereed was, reed de burgemeester in een afzonderlijk i.jluig voorop, daarop volgde liet rijtuig, waaiin 11. M. met de hofdame de freule van Dedem en den Commissaris des Koniogs gezeten was, voorafgegaan en gevolgd door eene nette eeren acht te paard, bestaande uit jonge lieden uit den deftigen burgerstand, die zich in der haast gevormd had; daarop volgde het rijtuig waarin Harer Majesteits kamerheer Jhr. Gevaerts van Simonshaveu, de heer Pabst en de Ita liaansche gezant bij het Nederlandsche hof geze ten waren en verder de rijtuigen met het overige hofpersoneel en gevolg. Getroffen was H. M. bii haren intocht in de Oude hertogstad, want schier was er geen huis of daaruit wapperde de Nederlandsche vlag, de meeste met Oranjewimpels versierd, sommige ook inet de koninklijke Wurteinbergsche kleuren, waaronder dat van de heeren gebr. van Gemert, ciseleuis en graveurs van H. M.; het Wurtem- bergsche wapen door hen gevoerd was met guirlandes van Oranje-, nationale en Wurtem- bergsche vlaggen gedecoreerd. Te midden eener juichende menigte, reed H. M., onder het gelui der klokken en het spelen van het carillon, door de voornaamste straten der stad naar liet provinciaal gouverueineulshotel, waar zich de muziekcorpsen van het 5de reg. infanterie en liet 2de reg. huzaren deden hooien. H. M., als eene ware beschermster van archi tectuur en beeldende kunst, had het verlangen te kennen gegeven om allereerst de Catliedraal van St.-Jan, een kunststuk der aloude Gothieke bouwkunde, zoowel innerlijk als van builen in hare restauratie te bezien. De weg werd dus al spoedig derwaarts genomen; de koniogin werd door Z. D. H. monseigneur Zwijsen, aarts-bis schop, bisschop van 's-Hertogenbosch, aan het hoofd der Geestelijkheid, in plechtgewaad in die Cathedraal ontvangen; H. M. bezichtigde de kerk n.et het oog eener kenneres, zoowel van binnen als van buiten. Zij gaf hare bewondering over viat grijze, schoone eeuwenoude gebouw te ken nen, zoomede hare tevredenheid over het reeds gerestaureerde buitengedeelte; ook de kerksiera den trokken hare aandacht, vooral het orgel met zijn rijk en prachtig beeld- en ornameut-snij- werk, de metalen doopyont, eeo eeuwenoud kunst stuk van beeldwerk en ornamenteering en het ook eeuwenoude kanunnik-gestoelte, welks sclien ding, door den tand des tijds ontstaan, zij zeer bejammerde; van de moderne kunst bewonderde 11. M. de nieuw geschilderde glasramen en het zilverwerk, vervaardigd door H. Ms ciseleurs en graveurs de gebr. van Gemert alhier. Op het verlangen van H. M. werd door den verdienstelijken organist den heer P. J. van Paeschen eenige schoone variatien op het orgel uitgevoerd, waaruit behalve het schoone spel H, M de omvangrijkheid eu kracht vaudatsc! kunststuk kon beoordeelen. Van daar begaf H. M. zich naar het geil kundig gesticht voor krankzinnigen, om oudheid, uitgebreid- en doelmatigheid en sir: iu de regelen der geneeskunde, algemeen kend in allen deele werd die nooit volpre inrichting door de Koningin opgenomen H. M. bezocht wijders de beide weeshu (het Hervormde en het Roomsch-Katholiekei welke zij naar de wijze van inrichting opvoeding en naar het onderwijs vroeg, van der in de vveezen belangstellende siin door regenten med^deeling werd ge de Koningin hield zich voorts eenige oo; blikken minzaam met de arme weezen bezi reed daarna naar het schoone gothiek herbou huis van het Lieve Vrouwe of Zwanebro schap; eene stichting, zooals men weet ia jaar 1318, om godsdienst, vrede, weldadi» kunsten en wetenschappen te bevorderen, gesteld, en waarvan in de 2de helft der eeuw Willem van Oranje, de stamvader derlands dynastie, broeder was eu nu Z. M. onze geëerbiedigde Koning, zwanebt,, de hoogste waardigheid, is. H. M. bezie daar de oude gothiek geïllustreerde missa. oude op perkament in groot folio gescb missen en loffen in Gregoriaanschen stijl, dt wapenboeken der leden van het broedersch de personeele bierkroesen of potten va: broeders, waaronder zich bevond de bier van Willem van Oranje, door dezen Vors! 1566 als broeder gebruikt, waarop de naau den Prins is gegraveerd. Wegens het kort verblijf kon H. M. aan voornemen geea gevolg geven om nog scheidene aodere schoone inrichtingen onze: te bezoeken, onder andere bet oude manor vrouwenhuis en het groot zieken-gasthuis,, echter alles tot ontvangst van H. M. in pS beid was. Te ongeveer twee uren reed H. M., gr door haren stoet en omgeven door het i garde d'honneurs naar het station, ten einde te ontmoeten en in Neerland welkom te li II. K. H. Prinses Margaretha. echtgenoot kroonprins Humbert van Italië. Met die vo begaf de Koningin zich andermaal naar het vernements-hotel, waar de beide vorstinneo den Commissaris des Konings werden ontvan gecomplimenteerd en een déjeuner-dinatoir gebodentijdens den maaltijd werd door de militaire muziekcorpsen weder eenige stukl gespeeld en werd door de liedertafel Oefeninj Uitspanning, onder directie van den heer P.J Paesschen eene serenade gebrachtdat met bekende zanggezelschap deed eenige van bi schoonste stukken hooren. Na afloop van het déjeuner-dinatoir ke 11. M. te midden van de juichende meDigte: 's-Gravenhage terug, begeleid door de sta bij hare inkomst. Bij de aankomst in het st nam de Kroonprinses van Italië de terugreis België aan. H. M. onze geliefde Koningin i daarop den heer burgemeester dezer stad 4 voor de bewijzen van achting en toegenegen duor de burgerij HDZ. bewezeD, verzocht heer burgemeester bij de burgerij de tolk ht,. gevoelens van dankbaarheid te zijn en vet te drie minuten vóór halfzes. Eeu herhaald 1 de Koningin, haar door de gausche schare toi loepen, vergezelde de edele Vorstin. De eerewacht bestond uit de beeren J. vat Griendt Jr., commandant, wien de eer te be viel, aan het diner déjeuner-dinatoir te wonr nitgenoodigd en deel te nemen, Th. van her lste sectie-commandant, B. Lutkie, 2de sect commandant, H. Lutkie, A. van Gulick, L. L. van Gulick, E. Lutkie, E. Halewijn, R. Bommel, van Gelsdrop, G. Mahie, H. Sassee Unuen. Even voor de aankomst van Hare Mi tuit de Koningin is ei een conflict ontstaan- sclien den generaal-majoor van der Schriect- den majoor-commandant der diensld. schilt® Jhr. W. de Jonge van Zwijnsbergen aau hoofd zijner officieren, ter zake van het toelaten dier officieren op het perron vaD s ation, ten einde Hare Majesteit te complin toeren, en den commandant van het corps Kou lijke scherpschutters van 's-Hertogenbosch, 1 tuin J. W. R. van Gulick, aan het hoofd i officieren, ter zake aid voor, alsmede over wegzenden van het muziekcorps dd. schuil Men verneemt dat die officieren voornemens hedenavond dienaangaande eene vergaderd); houden om te beraadslagen hoedanig zij ve'f zullen handelen. BUITENLAND. Franlirflk. Pater Hyacinthe aan 't vrijen In een brief aan Le Temps, gedagteekenii Augustus, motiveert pater Hyacinthe, gena»r- Hyacinthe Loyson, breedvoerig zijn besluit0 in het huwelijk te treden. In dezen brief tv°11 het feit zelf aldus meegedeeld

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2