Woensdag A September. N\ 3856. A°. 4872. STADS-BERICHTEN. LEIDSCH •A~ PRIJS DEZER COURANT. Voor- leiden per 8Jmaandenƒ8.00. Franco Jper post„8.85. Afzonderlijke Nommenn 0.05. DAGBLAD. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTI EN. Voor iaderen regelƒ0.15. Grootere letters naar de plaatsruimte die ijj beslaan. PATENTBLADEM. BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeente- tuur van Leiden, doet te weten, dat de inge- le patentbladen, over het dienstjaar 1872 en 1873, voor de Wijken 5, 6, 7, 8 en 9, bij het College van era, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer ante, verkrijgbaar zijn, dagelijks van des middags »lf tot twee uren en wel tot enmetden7den September eerstkomende, terwijl na het verstrijken .«Én dien tijd de onafgehaalde patentbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zon der meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou rant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 31 Augustus 1872, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea., der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Ge meenteblad n". 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en min- vermogeoden zal plaats hebben van den 2den tot en met den 14den September e. k. in de schoolloka len in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenveslgracht aan het Plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van halftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags-namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, y. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1872. De BURGEMEESTER tan LEIDEN doet te weten dat, ter vervulling der vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den wethouder Mr. P. G. Lbzwijn, de Raad in zijne vergadering van heden tot wethouder heeft benoemd den heer Mn. PAUL GLAUDE LEZWIJN. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 3 September 1872. Lelden, 3 September. In de afgeloopen week hebbeD de aduiissie- examina plaats gehad voor de Inrichting tot op leiding vaD onderwijzers en onderwijzeressen al hier. De negeD vrouwelijke candidates zijd al- len toegelaten, van de zeven mannelijke zijn er vijf toegelaten en twee afgewezen. Het treft ons dat, vooral wat de mannelijke candidaten aangaat, zich een zoo gering aantal heeft aangemeld. De gunstige uitkomsten en de toestand dezer inrichting zijn bekend genoeg, welke ook nog uit het jongste verslag der ge meente blijken. Thans, niettegenstaande de voor uitzichten aanmerkelijk gunstiger zijn geworden door de onlangs aangenomen verordening, niette genstaande het onderwijs, dat hier gegeven wordt, door alle bevoegde personen zeer geprezen wordt, melden zich voor zes openbare scholen vier jon gelingen aan om tot onderwijzer opgeleid te wor- deD let wel kosteloos opgeleid te worden, en dat in een .tijd, waarin menigeen klaagt, dat hij met zijn joDgens geen raad weetl Het schijnt soms dat jonge menscheo er eene eer in stellen, dat zij geen zin hebben in het onderwijs. Hoe komt dat? Wat nog sterker is, zelfs voor rijks- beurzeo overtrof in de laatste jaren het aantal sollicitanten somtijds nauwelijks het aantal opene plaatsen. De correspondent van 't Haagsclie Dagblad tracht zijdelings de wijze te verantwoorden waarop hij aan de mededeeliDgen uitdegemeente-begrooling voor genoemd blad gekomen is. De eigenlijke quaestie waarop wij Zaterdag 11. wezen ziet hij toevallig over het hoofd. Zij is deze dat bij bekend making van B. en Ws. de begrooting op 29 Augus tus in druk verkrijgbaar zou zijn, terwijl men haar op 31 Augustus nog niet kon bekomen. Nu kennen wij even goed den inhoud van art. 203 der Gemeentewet als de in gemeentezaken gerouti neerde correspondent van het Dagblad, zoodat wij ook wisten dat volgens de 1ste alinea de begroo ting, na de aanbieding, op de secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing^ moet worden nedergelegd. 1 Maar vergeet de correspondent, die onze klacht aan onbekendheid met de wettelijke voorschriften toeschrijft, inderdaad niet de derde alinea van artikel 203, waarin wordt gezegd dat van de nederlegging en verkrijgbaarstelling der begrootiDg openbare kennisgeving geschiedt? Nu is het onze meening dat het publiek zich te houden heeft aan de officieele kennisgevingen van B. en Ws. en voor dien tijd zich niet ter secretarie met de lezing mag bezighouden. Hoewel voorts deze kennisgeving, gedagteekend van 29 Augustus, eerst Vrijdag-avond gepubliceerd werd, was echter de begrooting Zaterdag nog niet te koop. Met het facultatief karakter van het doen druk ken en verkrijgbaar stellen der begrooting hebben wij ons niet bezig te houden, wel met eene ken nisgeving waarin met zoo vele woorden en op eene bepaalde dagteekening de verkrijgbaarstel ling in druk werd aangekondigd. Hoogstwaarschijnlijk zal de Victoria regia heden (Woensdag-), en dan ook Donderdagavond bloeien. Met zekerheid kan dit echter eerst tegen 3 uren bepaald, en zal bet dan aan bet bek van den Hortus bekend gemaakt worden. Bezoekers wor den herinnerd dat, bij die beide gelegenheden, de ingang aan het Rapenburg, de uitgang uitsluitend aan de zijde der Sterrewacht is. Bij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje zal er morgen te 12 uren door de troepen in dit garnizoen een groote parade worden gehouden op de Ruïne, welke gecom mandeerd zal worden door den majoor Driessen van bet 1de regiment infanterie. Gedurende de maand Augustus 1872 zijn in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3040 portiën. Naar wij vernemen, staat Dr. A. Pierson te Heidelberg boveoaaD op de voordracht voor een hoogleeraar in de faculteit van letteren en wijs begeerte te Leiden, in plaats van Prof. Stuffken. (Vaderland.) Aangaande de jaarlijkscbe algemeene vergade dering der Gustaaf Adolf-Vereeniging, welke voor dit jaar te Spiers in Beieren gehouden is, kunnen wij mededeelen, dat deze als gewoonlijk met veel luister plaats had. Bijna alle woningen der stad waren met vlaggen, groen en bloemkransen ver- sierd, ook bet stadhuis. De feestelijke stemming werd verhoogd door een gemengd koor, omstreeks driehonderd personen sterk, dat zich zeer verdien stelijk van zijne taak kweet, terwijl degezaDgen der gemeente door orgel eu koperiostrumeateu werden begeleid. Uit verschillende landen in en buiten Europa waren afgevaardigden en gasten opgekomen. Uit Nederland de heeren Mr. Obreen, Dr. Hagen en Rogge uit Leiden; als gasten sloten zich aan de heeren Böhringer uit Maastricht en Klerk uit Delft. Onder de sprekers traden met veel bijval op de heeren Rogge eu Böhringer, en de heer Klerk deed ook door het buitenland zijne talenten waar- deeren, door vóór den aanvang der derde vetga- dering twee compositiën voor orgel uit te voeren van den heer S. de Lange te Rotterdam en J.S. Bach. De 27ste algemeene jaarlijksche vergadering zul het volgende jaar te Kassei gehouden worden. (N. Rott. Grt De Staatscourant van heden bevat bet Kon. be sluit waarbij de artikelen 1 en 3 van het besluit van 31 October '52 zullen worden gelezen als volgt: Artikel 1. Aan Nederlanders in Nederland of in Nederland8ch Indië gevestigd die bewijzen daartoe de middelen te bezitten, kan tot den aan leg van spoorwegen in Nederlandsch Indië con cessie worden verleend door Ons, wanneer rentegarantie of andere Staatshulp wordt gevraagd door onzen Gouverneur-Generaal van Neder landsch Indië, wanneer geene ondersteuning van Staatswege wordt verlangd. Artikel 3. Omtrent de voorwaarden aan de concessiën te verbinden, wordt in elk voorkomend geval overeengekomen tussehen Onzen Minister van Koloniën of Onzen Gouverneur-Generaal voor noemd en de concessionarissen. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat gedurende de werkzaamheden tot vernieuwing van de brug over den IJsel te Kampen, de voor bijvarende zeilschepen moeten zorgen in tijds zeil te minderen, en de stoombooten niet dan met halve kracht voorbij deze werken mogen varen. De doorvaart door de oude brng wordt des daags aangeduid door een bolbaken en noorder baak en des nachts door twee witte lichten ter wederzijde der opening. (Staatsct.) De Minister van Koloniën brengt ter algemeene kennis, dat door de Boekhandelaren de Gebroe ders van Cleef, te 's-Gravenhage, met toestem ming van hem, Minister, is uitgegeven eene Sa menvatting der verschillende bepalingen, betreffende den aanvoer ran vrije arbeiden in de Kolonie Suriname, met Hollandschen en Engelschen tekst, tegen den prijs van f 2. Bij beschikking van den Minister van Koloniën van den 2den September 1872, is de heer C. L. M. A. Seubert, gewezen kweekeling der Poly technische school te Carlsruhe, gesteld ter be schikking van den Gouverneur-Generaal van Ne derlandsch Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bg het boschwezen daar te lande. Z. M. heeft goedgevonden, met ingang van den lsten dezerden luit.-ter-zee der lste kl. H. Hovy, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst, ter zake vaD in en door den dienst ontstane li chaamsgebreken, op pensioen te stellen, onder toekenning van een pensioen van f 1100'sjaars; te bevorderen tot luit.-ter-zee der lste kl. den loit.-ter-zee der 2de kl. D. G. Brand. Z. M. heeft goedgevonden den adelborst der lste kl. C. N. A. de Groot Stiffry, wegens ongeschikt heid voor den militairen dienst, ten gevolge van in doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, inet ingang van den lsten dezer, voor den tijd van vijf jaren op pensioen te stellen, on der toekenning van een pensioen van f250 's jaars. BINNEUVLAIVD. Naaeden, 1 September. Naar men verneemt, is dezer dagen bij het bureau van den eerstaan- wezenden ingenieur alhier aanschrijving geko men, om de begrooting op te maken voor het verbeteren van Naardens verbinding met de zee door eene wijziging van bet bestaande Ronduit, waarbij dan tevens eene bomvrije kazerne in het naastbij liggend bastion Katten zal moeten worden gemaakt en het ravelijn voor de Utrecht- sche poort van kuzematteu zal voorzien worden. Nadat deze behoefte reeds door zoovele deskun digen is erkend en besproken, vleit men zich met de hoop, dat het aan onzen uieuwen mi nister van oorlog zal gelukken de vereischte gelden te verkrijgen. 's-Gravenhagi, 2 September. De door de dag bladen algemeen bekend gemaakte beruchte moord, die in het voorgaande jaar onder de ge meente Heemstede plaats had, werd heden aan het oordeel van het hoogste rechtscollege onder worpen. Het provinciaal gerechtshof in Noord- Holland veroordeelde, gelijk men zich zal herin neren, hij arrest vau den llden Juni jl., de in deze zaak betrokken personenE. Ras, weduwe van P. J. Kees, A. Geeven en P. van Tongeren, de eerste en den derde tot levenslange en den tweede tot vijftien jaren tuchthuisstraf. De voor ziening in cassatie, heden behandeld, werd bij pleidooi toegelicht door Mr. P. C. van der Linden, die twee middelen van cassatie voorstelde, be staande in 1®. schending eu verkeerde toepassing van de artikelen 427, 428, 438, 442, 443, 206 en 211 van het Wetboek van Strafrecht en Straf vordering, omdat niet voldoonde blijkt welke daadzaken, gebeurtenissen of omstandigheden als aanwijzingen voor de schuld van den derde be schuldigde zijD gebezigd en althans sommige aan wijzingen niet steunden op wettig bewijs; en 2°. schending en verkeerde toepassing der artikelen 295, 296 in verband met art. 60 Code Pénal, omdat de als bewezen aaugenomen feiten ten opzichte vau de eerste beschuldigde ten onrechte zijn gequalificeerd als moord. Op grond van deze middelen verzocht pleiter de vernietiging van het bestreden arrest. Advocaat-generaal Mr. Polis zal den 16deo dezer conclusie neinen. De leden der Internationale zijn in den loop van Zaterdag en gisteren hier ter stede aangeko men. De meesten namen, naar het Vaderland ver neemt, huD intrek iD de rij grootere en kleinere logementen, die zich van het hotel Pico naar en langs het Zieken uitstrekt. Velen hunner, doch niet allen, waren van een blauw lintje in het knoopsgat als herkenningsteeken voorzien. Naar wij vernemen, kwamen Gerhard en van der Hout benevens eeuige andere Amsterdauische Interna tionalisten gistermorgen per Rhijnspoor van 9.45 u. hier aan; zij werden opgewacht door drie per sonen, waarvan twee met het blauwe lintje voor zien. De Hollandsche spoor van vier uren bracht voorts gistermiddag een groot getal mannen der Internationale aaD, die uit Engeland, Frankrijk en België kwamen en waaronder verscheidene blouse- mannen werden opgemerkt. Verder verneemt dit blad dat gisteravond reeds in de Lombardstraat een vergadering moet zijn gehouden tot verbroedering der schismatieke fractiën met het be3tuur. Naar het schijnt bestaat vooral oneenigheid over de vraag of de afgevaar digden der federatiën, wier quota's Diet gestort zijn bij den algemeenen raad, zullen worden toe gelaten om aan de stemmingen deel te nemen. Werd die vraag toestemmend beantwoord, dau zouden die afgevaardigden zich van het congres afscheiden; in het tegenovergesteld geval zou de algemeene raad worden gewijzigd. Heden zou bij het onderzoek der geloofsbrieven over dat punt worden beraadslaagd. In welken zin beslist is, kan genoemd blad echter niet mededeelen; want op de vraag van zgn verslaggever, om toegaDg tot de zittingen te erlangen, werd geantwoord dat de vergadering van heden geheim zou zijn, doch dat er openbare zittingen zouden plaatsheb ben, waar de tegenwoordigheid der pers werd gewenscht. De vergadering, die hedenmorgen gehouden werd, begon te 10 uren en was te ruiin 2 uren geëindigd. Hedenavond zal wederom een geheime vergadering worden gehouden. Waarschijnlijk zal morgen (Dinsdag)ochtend een vergadering plaats hebben, die voor de vertegenwoordigers der pers toegankelijk zal zijn. In de Lombardstraat waren in den loop van den geheeleu dag een aantal personen verza meld, die uit nieuwsgierigheid de Internationa listen gadesloegen wanneer zij zich op straat vertoonden. Velen hunner hebben dat niodel-so- cialisteu voorkomen, vooral aan de Duitschers zoo eigen. Lange baarden, brillen en hooge roude tyrolerhoeden zijn het meest karakteristieke in hun uiterlijk. Dan zijn er kleine magere Franschen met hoogst onschuldige gelaatstrekken, eu andere met lange golvende zwarte haren of buiten-models bakkebaarden. Van tijd tot tijd houden ze aan de deur, waar twee politie-agenten eu een in specteur de wacht houden, een praatje of wan delen een eind de straat op. De meesten hebben boeken en papieren onder den arm. Roode das sen zijn sporadisch. Zeer vele journalisten van buiteulandsche bla den van alle kleuren bevinden zich in de resi dentie. Uit Frankrijk weet het blad dat de heeren Limousin, Fribourg, J. Blanc en P, Lanjalley dagbladen vertegenwoordigen. Ook bet blad Le Frangais heeft een verslaggever gezonden. Een Parijsch politie commissaris met agenten houdt het oog op de verdachten die hier mochten aanwezig zijn. Wat de afgevaardigden betreft, uit Madrid zijn er drie aangekomen; uit Barcelona twee, daar onder bevindt zich de schoonzoon van Karei Marx, Paul Lafargue. Amerika is door Dereure vertegenwoordigd. Engeland door den algemee nen raad en door de leden der sectiën, Frank rijk, Zwitserland en België door leden van den raad; de afgevaardigden uit Duitschland zijn uit Leipzig, Mainz en Berlijn aangekomen. Odger uit Engeland bevindt zich nog niet hier. Zweden en Denemarken zijD nog niet vertegenwoordigd. Ook uit Italië zijn geen afgevaardigden aange komen inen weet dat op het Congres van Ru- menië besloten is dat te Neufch&tel een tegen- congres tegen het Haagsche zal worden gehou den. Uit Nederland zijn de leden van het be stuur der federatie aanwezig. Het aantal afge vaardigden is op dit oogenblik 40; een grooter aanial wordt verwacht. De terechtzitting der arron iissements-reeït- bank alhier wekte heden klaarblijkkelijk veler belangstelling op, daar de tribune voer het pu bliek over bezet was. Het betrof daD ook o. a. de behandeling eener zaak, die in der tijd veel ophef maakte. De betrokken personen die ie recht stonden waren een apothekersbediende en een

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1