H„De vergadering van oordeel zijnde, dat de groote omvang van het Eindexamen der Hoogere Burgerschool tot nadeel strekt vau het onderwijs, en voor verschillende vakken inkrimping wensche lijk is, noodigt het Bestuur uit eene commissie te benoemen, die aau de volgende algemeene ver gadering van 1873 een voorstel indient aangaande de middelen, die tot dat doel zouden kunnen leiden." Draaiorgels. der Heyden zijn eerste proeve met de slangbrand- spuiten heeft genomen, heeft men, gedachtig dat wij in een tijd van optochten en feestelijkheden leven, het denkbeeld opgevat den herin neringsdag aan deze uitvinding feestelijk te vieren. De brand meesters en verdere hoofden der brandweer alhier zijn voornemens daaromtrent eene ver gadering te beleggen. Naar men verneemt, zou het boudeu van een optocht reeds zijn vastgesteld. Eene tentoonstelling der braudbluschiniddelen van vroegeren en lateren tijd en van de plateu en boeken, dat onderwerp betreffende, zou wellicht aan die feestviering een nuttige zijde kunnen schenken. Utrecht, 30 Augustus. Omtrent de gisteren voortgezette 7de algemeene vergadering van de „vereeniging van leeraren bij het middelbaar on derwijs" deelen wij nog mede: Nadat de Voorzitter de vergadering geopend en medegedeeld had, dat de heer Groneman zij ne benoeming tot lid van het bestuur aanneemt, trad de heer Salverda op. Met het oog op de verwachte wet op het hoo- ger onderwijs, had spr. tot onderwerp zijner re devoering gekozen: „het organisch verband der ver schillende takken van om onderwijs". Voor een „georganiseerd" schoolwezen, zijn noodzakelijke vereischten1°. dat de verschillende onderdeelen daarvan in staat worden bevonden, op zich zelve te voorzien in de geheele behoefte eener bepaalde categorie van leerlingen; 2°. dat een vaste grondslag geleverd worde, waarop door een hoogeren tak van ouderwijs, met verder stre vende leerlingen, geleidelijk kan worden voort gebouwd. Zoo zou dan op de lagere school geleerd moe ten worden: lezen, schrijven,rekenen,Nederland- sche taal, aardrijkskunde, gesohiedenis, kennis der natuur, gymnastiek, teekenen en voor meis jes ook handwerken. Onze wet schrijft al die vakkeu niet voor, maar als de wil niet ontbreekt, zal de gewenschte uit breiding ook wel doordringen. Maar zoo er in het meer uitgebreid lager on derwijs een overgang van het lager tot het hoo- ger onderwijs gevonden wordt, de grenzen tus- schen beide laatsten zullen duidelijker vastgesteld moeten worden, Op afdoende wijze is dit beproefd in het rap port, door B. en W. van Rotterdam bij den ge meenteraad ingediend, waarbij de bovengenoemde vakken (met uitzondering van teekenen) onder het m. u. 1. o. gebracht worden, waardoor het voortgezet m, u. 1. o. mettertijd vervangen zal worden door het m. o. Daar heeft men de bij eene zekere partij zoo gevreesde „annexatie". Bij eene doelmatige inrichting van de laagsle klasse der m. s. zou dit zeer goed gaan. Wanneer de pedagogie maar niet uit het ooi verloren wordt, is de leeftijd van 12 jaar niet te laag gesteld, om het in. o. te doen aanvangen. Door die „annexatie" wordt ook niet de zelf standigheid van het 1. o. bedreigd. Het wordt er door binnen zijn grenzen beperkt en daardoor voor verbastering bewaard. Daar, waar financieele bezwaren de oprichting van in. s. beletten, behoudt het m. u. 1. o. zijn recht van bestaan. Bij beschouwing vau de organisatie der m. s. doet zich al dadelijk eene groote leemte op. Zeer vele leerlingen verlaten de ra. school, als zij van de vijf klassen er drie doorloopen en dus het onderwijs in verscheidene vakken slechts ten deele genoten hebben. Wel zijn er scholen met driejarigen cursus maar zij vormen slechts eene kleine minderheid (11 van de 40). Aan dit bezwnar zou te gemoet gekomen kunnen worden,door de 3de klasse in 2 aldeelingen te split sen, eene om den cursus af te sluiten en eene tot voortzetting en tot overgang tot de vierde klasse. Xe Gouda is dit reeds geschied, en dit voor beeld zal te Leeuwarden gevolgd worden. In Rotterdam wil men naast de vijfjarige een driejarige school oprichten, ieder met een afge rond leerplan. Gymnasiën, landbouw- en handelsscholen zou den zich aan de scholen met driejarigen cursus kunnen aansluiten. Ten slotte behandelde Spr. de vraag, of de h. b. s.wier eindexamen tot de Polytechnische School den toegang openstelt, ook recht heeft, ditzelfde te verlangen voor de universiteit. Na de argumenten voor en tegen vermeld en gewogen te hebben, kwam de spreker tot de conclusie, dat bepalingen, waardoor de toelating tot academische graden wordt afhankelijk gesteld van de al dan niet beoefening der oude talen, uit de geschiedenis van het onderwijs te verklaren, maar met name uit het oogpunt der leervrij- heid niet langer te verdedigen zijn. Wel moet het middelbaar onderwijs doordron gen worden van een echt-klassieken geest, maar daarvan mag in het aanleeren van een paar oude talen niet meer het criterium gezocht worden. In de sectiëu werden daarna de aan de orde gestelde punten met ernst behandeld, totdat te half een het oogenblik daar was, dat de tentoonstelling vau hulpmiddelen bij het middelbaar onderwijs konde geopend worden. In de ruime Parkzaal van Tivoli kwamen de leden bijeen, en werd hun door den vnorr een kort welkomstwoord toegesproken, terwj tevens hulde bracht aan de regelings comm. Daarna zette de heer Hubrecht nogmaaht tweeledig doel der tentoonstelling kortelijk ui, zijnde: 1°. de leeraren te doen zien, welke - middelen in hun vak elders gebruikt woi; welke methodes elders gevolgd worden; 2't publiek te doen zien over welke ouivangs hulpmiddelen het middelbaar onderwijs best- ken kan, om de beoefening der vele vakkem dat onderwijs gemakkelijk en doelmatig te ti zijn. Vervolgens namen de aanwezigen de tent stelling in oogenschouw, die een uitsteken indruk maakt, zoo door hetgeeD tentoonged is, als door de wijze waarop alles is gear- Het maakt een aangenauien indrpk, micn onder de tentoongestelde voorwerpen de buse zien prijken van Z. M. onzen geëerbiedigden - ning en van den ontwerper der wet op 4 middelbaar onderwijs, Mr. J. R. Thorbecke. De inspecteurs van het middelbaar ouderw, de heeren Steyn Parvé en Bosscha, wooudene opening bij en vertoefden geruimen tijd ope tentoonstelling. Te 2 uren kwamen ongeveer 90 leden ine gymnastiekzaal weer bijeen. De heer van Otterloo stelde voor, eerst a dank der vergadering uit te spreken aan j regelingscommissie en vooral aan huren voorzit, den heer Hubrechtbijvalsbetuigingen volgdi op de warme taal van den heer v. Otterloo en nt minder toen de heer Hubrecht mededeelde, d van regeeringswege een subsidie van f 600 va deze tentoonstelling was toegestaan. Daarna werd het eerst behandeld vraagpu: 1, door het Noorderdepartement voorgesteld: „Hoe moet het programma van onderwijs dt derde klasse zijn ingericht op eene hoogere bu gerschool van bjarigen en op eene van 3jarige cursus, om te voldoen aan de behoeften, zoowt van hen, die gedurende 3 jaar, als van hen, di gedurende 6 jaar middelbaar onderwijs weosche te genieten?" Het verschijnsel doet zich voor, dat op scholei met 6jarigen cursus jongelui, na 3 jaar de lessei gevolgd te hebben, de school verlaten. Detet krijgen dus van het onderwijs slechts een brok stuk. Om hun zooveel doenlijk een afgerond ge heel te geven, heeft men door splitsing van de derde klasse, of door wijziging van het program na voor den geheelen cursus getracht het zoo in te richten, dat voor hen, die na 3 jaar de school verlaten, het genoten onderwijs eenigermate tot een afgesloten eeheel wnrrtt mmoovi. - voor hen die de 5 jaar doorloopen het onderwijs geleidelijk voortgaat. Zulke proeven werden ge nomen te Leeuwarden, Bommel (waar zij aan vankelijk slaagden) en Breda. De proef te Bommel, waar men een 3jarigen cursus heelt, bad meer ten doel, om naast den met 3 jaren volledig afloopenden cursus, het 3de jaar zoo in te ricbteo, dat de leerlingen met vrucht het 4de en 5de jaar van een 5jarigen cursus konden vol gen. Uit de mededeelingen blijkt, dat men vaD die proeven gunstige verwachtiugen heeft. Verschillende bezwaren er tegen aangevoerd, vooral door de heeren van Otterloo en van Lan- keren Mutthes, kouien hierop neer, dut de leer gang bij eeu 3jarigen cursus geheel anders moet zijn dan bij eeu öjurigen cursus en dai men door splitsing van enkele vakken in het derde jaar dit onderscheid niet voldoende kan wegnemen. Daarnu werden behandeld vraagpunt 2, 3 en 4, waarover het Weekblad voor lager en middelbaar onderwijs de discussiën geeft. II. Van het Noorder-departement: „Een algemeen reglement voor de eindexaineus der hoogere burgerscholen is verkieslijk boven algeheele vrijheid der com missiën. Zal men met vrucht de werking van het bestaande reglement kunnen beoordeelen en bespreken, dan is het in de eerste plaats noodzakelijk, dat de regeering jaarlijks de verslagen van de coumiissiëu in hun geheel openbaar maakt. III. Van Dr. H. F. R. Hubrecht. „Behoort in een reglement voor de eindexa mens der hoogere burgerscholen de geheele in richting van het examen te worden voorgeschre ven? „Is het uitspreken van een ongunstig oordeel over het reglement, waardoor thans de eindexa mens worden geregeld, uiet geradeu en gepast?" IV. Van het departement Delft, Rotterdam c. a. „Het departement, van oordeel, dat het pro gramma voor het eiudexamen veeeenvoudigd be hoort te worden, omdat de verscheidenheid en de omvang van de vakken, waarover dat examen loopt, een nadeeligen invloed op de studiën, vooral van het laatste jaar, schijnen uit te oefenen, stelt aan de algemeene vergadering ter overweging de vraag voor: „Zou het niet wenschelijk zijn, dat het pro gramma van het eindexamen vereenvoudigd werd V' Eene beschouwing van den heer Zaaijer strekte ten betooge, dat de leerstof in de scholen voor middelbaar onderwijs, door te groote verscheiden heid, goed ontwikkelend onderwijs onmogelijk maakt en tot toelichting vau de volgende motie: „De vergadering, van oordeel zijnde, dat de groote verscheidenheid der leerstof aan de H. B. scho len met 5jarigen cursus tot nadeel strekt van het onderwijs, en dat inkrimping noodzakelijk is, noodigt het bestuur uit, aau de algemeene ver gadering van 1873 een voorstel te doen, om aan dit bezwaar te gemoet te komen. Hoogst ernstig waren de discussiën, die de rede van den heer Zaaijer volgden. Verschil van opinie bleek alleen te bestaan over de vraag, of zooals de heer Zaaijer wilde, beperking van de onder wezen vakken, dan wel, zooals bepaald door den heer van Beinmelen betoogd werd, alleen beper king van het eindexamen noodig was. Ten slotte vereenigden allen zich met deze motie van den heer van Bemmelen De verdere discussie over de genoemde vraag- puuteu werd daarna gesloten. Ten slotte werd nog een meer huishoudelijk punt afgedaan, n.l. besloten, dat ineu zich voortaan bij het stellen vau vraagpunten voor de sectiën niet zal hebben te bepalen bij zuiver pedagogische onderworpen. Na afloop der vergadering verzamelden zich de leden in het Park Tivoli en namen daar, ten getale van 80, deel aan een gemeenschappelijken maaltijd, waar menig hartelijk woord werd ge sproken en aan de regelings-coinmissie een blijvend bewijs van erkentelijkheid voor hare zorgen werd geschonken. Hedenmorgen te 10 uren werd de tentoonstel ling voor het publiek geopend, en mocht zich reeds aanvankelijk in een talrijk bezoek ver heugen. De Pruisische gezaut, graaf de Perponcher, en de Russische gezant, de heer Stolépine, znllen haar met een bezoek vereeren. Arnhem, 30 Augustus. Na twee jaren van eigen lijke kermis verstoken te zijn geweest, hebben de Arnhemmers gisteravond en hedennacht het overtuigend bewijs geleverd, dat zij er behoefte aan hadden eens „op hun hoofd te gaan staan het was eene beweging, een zingen en dansen op de straten gelijk dit te Amsterdam en Rot terdam het gebruik is. De openbare orde is noch tans niet verstoorder heerschte een goede fjooac. xxtonoo o*»X ouhtor oyli wol hobbon bijgo- dragen het zich hier en daar vertoonen van mi litaire patrouilles met gevelde bajonet en blanke sabel. Zulke dingen geven ontzag. Heden, markt dag, nemen de landlieden het er van; deze be stemmen evenwel den dag in plaats van den nacht voor hun plezier. Legerplaats bij Milligen, 29 Augustus. Heden ochtend is het 3de bataljon van het 7de reg. in fanterie uitgerukt om, in 't open veld, proef le nemen met de voor oorlogstijd bestemde erwten- worst, die uit het magazijn te Delft is ontvan. gen. Spoedig waren worst en soep gereed. Zij, die er gebruik van gemaakt hebben, zeg gen dat de worst niet zoo voldeed als men dal indertijd van de Pruisische erwtenworst alom heeft kenbaar gemaakt. Volle zesmans-ketels met soep bleven over en vonden geen liefhebbers, Eeoige dagen geleden is door één bataljon van het 2de reg. infanterie proef genomen om, als ie velde, gewone soep op 't bivouac gereed te ma ken. Die pruef heeft beter voldaan. De prijzen voor het concours, eerstdaags a bier te houden, en uitgeloofd door het Ministerie van Oorlog, zijn als volgt: bij het conc urs in het schijfschieten met het geweer, voor de officieren der infanterie, en die daarbij zijn ingedeeld, twee revolvers, 1 als 1ste, en 1 als 2de prijs. Voor de officieren der staven, van de cavalerie, van de artillerie, van het bataljon inineurs-sap- peurs, alsmede die bij deze wapens zijn ingedeeld, een revolver als prijs. Voor de onder-officieren der inlanterie, die het radicaal vau scherpschutter bezitten, of in de lste kl. van het schieten zijn, per regiment, een gouden én een zilveren horloje als prijs bestemd. De onder-otticieien der mineurs zullen mede aan dezen wedstrijd deelnemen. Wijders prijzen voor de korporaals en verdere manschappen der infanterie en mineurs. Voor de gezamenlijke onderofficieren der cava lerie is een gouden horloge als lsten en een zilveren horloge als 2den prijs bestemd; mede zijn prijzen aangenomen voor de korporaals en verdere man schappen der cavalerie. Voor de onderofficieren en verdere manschap pen der artillerie zijn belooningen aangewezen voor geschut en andere werkzaamheden. In de bovenstaande algemeene aanwijzing kan nog door de commissie wijziging worden aange bracht. De godsdienstoefening bij de Protestantsche militairen wordt aanstaanden Zondag geleid door D8. Deeleman van Rotterdam. Zwolle, 30 Augustus. Wij vernemen dal dein Machielsen, procureur-generaal, fungeerenddi teur van 's Rijks politie in deze provincie, gisJ avond naar Enschedé is vertrokken, ter zs| van de ongeregeldheden, die aldaar hebben pljj gehad. Deventer, 29 Augustus. Hedennacht keerdee, met kuipgoed beladen wagen van de kermij Goor naar deze stad terug. In de nabijheid v Bathinen schijnt de voerman, een 16jarig jons ling, in slaap te zijn geraakt, althans plotselii viel hij van het wagenkistje, waarop hij onder den wagen, en vóórdat de bij hem ziji personen het paard konden doen stilstaan, w hij reeds overreden en dadelijk een lijk. Borne, 29 Augustus. Tot ons genoegen knnm we melden, dat de werkstaking op de fabri der heeren Spanjaard alhier voor goed geëim is, vooral ten gevolge van eenige concessies, 4, de heeren aan de werklieden gedaan, zoodat overkomst van eeu elftal huzaren als geheel os; bodig kan beschouwd worden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Eenige weken geleden heb ik in uw blad, lezen dat de gemeenteraad van Leeuwarden sloten had op de kermis aldaar geen draaior; toe te laten die of valsch waren of nare wij: (kan men het stukken noemen?) speelden. Hoe juichten velen dat toe en hoopten datr een besluit ook in andere steden mocht genon worden. Maar voor zoover ik weet heeft voorbeeld geene navolging gevonden.Oct de gemeenteraad van Leiden dat dan eens d: en besloot: om de draaiorgels, die Zaterdagse: stad doorkruisen, alleen dan toe te laten wamt ze flinke stukken speelden. Dan werden dep fessoren en studenten niet in slaap gespeeld de VVacAf am Rhein, tot schade voor de wetens^ (en voor ons nationaal gevoel); de dienstmeisjes^ 't hoofd op hol gebracht door den dragonder, nadeel van hare bezigheden; de burgers in 'u gemeen niet zoo dikwijls verschrikt door de. hartverscheurenden kreet: O moeder die zemv welke hen in een voortdurende zeouwacbik spanning houdt. Maar dan eerst zou ieder genoegen een poos luisteren naar die wandeleul muziekinstrumenten, indien er eene bepalingwi b. v. als deze: dat alleen goedgestemde draaiorgel klassieke stukken spelende, Leidcns straten mogen te vroolijken. I BUITENLAND. Frankrijk. Zitting der permanente commissie uit de nationale vergadering. Een nieuwe Kamer. In onze beschouwing onder de rubriek Duitscl land zal men aangestipt vinden een gezegde va den heer de Rémusat, minister van buitenlai,1 sche zaken der republiek, over de bijeenkom; der drie keizers. Hedenmiddag ontvingen r.D nadere berichten omtrent de bijeenkomst te vaste commissie uit de nationale vergaderit welke zeer betrouwbaar zijn omdat vooraf wei uitgemaakt dat den leden geen geheimhouding» worden opgelegd; vandaar dat de Fransche bh den een nauwkeurig verslag dier vergadernt behelzen. Naar luid daarvan, vertegenwoordigde de heet de Rémusat de regeering, en gaf als zoodaoi. verslag van Frankrijks toestand. Het land, zeide hij, is rustig; overal heerscht orde; de zitting der algemeene raden is geopend en te midden der meest mogelijke kalmte ge- sloten. Hierop zeide de heer Pagès Duport van de gelegenheid der tegenwoordigheid van den mi nister van buitenlandsche zaken te zullen gebruik maken om tot hem de vraag tc richten, of het hem mogelijk zoude zijn eenige ophelderingen fe verschaffen over de bijeenkomst der drie keizers te Berlijn, die de aandacht van Frankrijk zoo zeer bezig houdt. De heer de Rémusat antwoordde, dat er twee soorten van denkbeelden zijn, de feiten en de gissingen. Wat de feiten betrof, kon het gouver nement niets anders mededeelen dan hetgeen reeds bekend was; maar hij meent te moeten doen opmerken dat de bijeenkomsten van vorstet in den regel niet dat gewicht hebben, da men er aan hecht. Aangaande de gissingen o; vermoedens, meent hij, dat iedereen ze vormt naarmate zijn partij of zijne hartstochten; maat de regeering is volstrekt niet ongerust. De ernstige meening in Europa waaraan men waarde mag hechten, en welke hij deelt, is dat de bijeenkomst te Berlijn eene manifestatie ten gunste van den vrede zal zijn, die wij zelfs boven alles het eerste wenschen. i Hierop vestigde de heer Perrot de aandacht opl de werken door de Pruisen te Belfort uitgevoerd terwijl de heer Bompard het belang dezer wer-j ken deed uitkomeo. De heer de Rémusat meende een geruststellend antwoord le kunnen geven. Het is zeker dat dt militaire partij den heer von Bismarck er een ver wijt van maakt dat hij Belfort als integreerend ge bied van Frankrijk blijft beschouwen. Maar de Duitsche regeering overtreedt niet de grenzen van het vredestractaat. De Pruisen maken geen nieuwe werken. Zij geven voor de oude werkeD te verbeteren en aan te vullen, alsof wij in 't ziu hadden hen aan te vallen. lu antwoord op eene vraag van den markies de Mornay, antwoordt de heer de Rémusat dat de eerste betaling van 5U0 millioen aan Pruisen, van de laatste 3 milliarden, den 7den of 8sten September zal geschieden. Voorts zijn nog velerlei onderwerpen in deze vergadering teff sprake gekomen, doch van onder geschikt belang en heeft men zelfs de regeering hard gevallen dat zij de opvoering van het spot stuk „De bragas," waarin Trochu op de meest onkiesche wijze wordt mishandeld, gedoogde. De Bien Public, een orgaan dat, naar men zegt, |De Duits; iwte schou ook t trekt Euro lijk d zak et niiiiu eene over het hebti geld betu den beid in cm druk in 1 aao die slott een wei? H bijet den wij der vree en ven, gen onJ' dipl dezi Jour beg wei neu zwt per we: en V ziei te bel bel eei mo zijl zal bei slti bo in vo be zo ec Fi üti StI er dt k di 01 01 V; k t< O d

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2