2 September. N°. 3854. V. 4872. Maandag STADS-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor' Leiden por 8^maanden/8.00. Franco ^por postn $.85. Afzonderlijke Nommer»n 0.05. Deze Courant wordt dages, met uitzondering van Zon- en Feestdn, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIKN. Voor lederen regelf0.15. Grootere letter, nur de plaaterniecte die ïij kealasn. PATE.^TBI.ADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd ran het Gemeente- estuur van Leiden, doet te weten, dat de inge ulde patentbladen, over het dienstjaar 1872 en 1873, "oor de Wijken 5, 6, 7, 8 en 9, bij het College ran etters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering an den Zondag, van des middags twaalf tot jfrree uren en wel tot en met den 7den September erstkomende, terwijl na het verstrijken van dien tijd de onafgehaalde patentbladen van die wijken aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, ter uit reiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou rant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 31 Augustus 1872. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag den 3den September 1872, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1°. Benoeming van een Wethouder. 2°. Benoeming van leden in de vaste commissiën, als a. drie leden van de commissie van financiën, en uit dezen van den voorzitter; b. twee leden van de commissie belast met het ontwerpen van en herzien der plaatselijke ver ordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd c. drie leden van de commissie tot het ontwerpen van en herziening der plaatselijke verordenin gen betreffende de huishouding der gemeente, en uit dezen van den voorzitter; d. twee leden in de commissie van fabricage. 3°. Verzoek van J. A. H. van Hartrop, om te wor den gecontinueerd als stads-klokkenist. (164; 4°. Voordracht tot aanstelling van twee tijdei hulponderwijzers op de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs 1ste klasse, voor jon gens. (163). 5°. Verzoek van J. van der Weste, om een spoel- vlot te leggen (166). 6°. Voordracht tot de onderhandsche verpachting, bij continuatie, van de opbrengst van het Drug- en tolgeld aan de Spanjaardsbrug en het Zijl hek. (167). 7°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1872. (165). 8°. Verzoek van C. M. Bosch Kramer, om afschrij ving van haren aaDslag in de plaatselijke directe belasting over 1871. (169). 9°. Verzoek van het bestuur van het gesticht de Voorzienigheid om twee uitloozingen te maken in het riool in de Krauwelsteeg. (170). 10". Verzoek van N. van Wijk, ter bekoming van gemeentegrond aan de Boommarkt. (171). 11°. Verdeeling van den Raad in sectiën. Lelden, 31 Augustus. Waartoe dienen bekendmakingen van Burge meester en Wethouders? Soms om bet publiek bet tegendeel te doen on- dervinden van hetgeen daarin wordt vermeld? Wij zouden dit waarlijk moeten gissen. Immers bij officieele bekendmaking doen B. en Ws. weten dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het volgend dienstjaar op heden (29 Augustus) in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Heden, 31 Augustus, dus twee dagen later, wil den wij de oegrooting koopen, maar kregen ten antwoord dat zij eerst Maandag a. s. verkrijgbaar r was. Hu doet 't er weinig toe, of de begrooting een dag vroeger of later publiek wordt gemaakt, maar do zaak pleit niet voor de stipte naleving van olficieele besluiten. Intusscheu is het opmerkelijk dat het Dagblad van Zuid-Holland weder in zijn nummer van heden ruimschoots voorzieu is van de nuodige bijzonder heden uit de begrooting, terwijl de olficieele be kendmaking, dat de begrootiug op de secretarie ter lezing is gelegd, eerst gisterenavond in de beide Leidscbe bladen is afgekondigd, en wat ons be- trelt kunneu wij verklaren, die bekendmaking eerst gisteren tegen vier uren ter opneming ont vangen te hebben. llen schrijft ons uit Valkenburg, dd. 30 Augustus Dauiesbestuurderessen der Vrouwenvereeniging tot het uitdeelen van kleederen aan arme wedu- wen, weezen en ouden van dagen alhier werden zeer verblijd door de ontvangst van een keurig schilderij in olieverf, ten behoeve der door haar te houden verloting, als prijs van wijlen Hare Koninkbjke Hoogheid, Mevrouw de Prinses Hen drik der Nederlanden, waartoe reeds bij het leven van Hare Koninklijke Hoogheid aanzoek was gedaan. Aan de Zwem- en Bad-inrichting Rhgnzigt zijn gedurende deze week 1023 baden genomen. De Staatscourant behelst een Kon. besluit van en 20sten Augustus 1872, tot het toekennen van rijdom van accijns voor het ruwe zout, benoodigd ot het zuiveren van eetbare olie. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier opgenomen, van 98 tot 113 volwassen per sonen en van 38 tot 45 kinderen. De Faculteit van Wijsbegeerte en Letteren aan de Hoogeschool alhier heeft bepaald, dat het ad- missie-examen zal plaats hebben Dinsdag en Woensdag den 17den en 18den September. Meü wordt verzocht zich aan te melden bij den pedel K. Haremaker vóór 10 September. Mevrouw Lina Schneider, zoo meldt men uit Tubingen, die onder den pseudouiem vWillem Berg" de Nederlandsehe letterkunde van Jonck- bloet en eenige Middelnederlandsche gedichten in het Duitsch heeft vertaald, heeft het Doodig geacht den aangenomen naam te laten varen, omdat een ander onder denzelfden naain eene verzameling gedichten in het licht heeft gegeveu, waarvan eene Duitsche vrouw niet gaarne als auteur zou willen bekend zijn. Men leest in de Arnh. Cl.-. Wie zal het een kunstenaar kwalijk nemen, dat hij zijn onderno men kunstwerk niet, als een handwerksman, op den vooraf bepaalden tijd kant en klaar aflevert? Daarom kunnen wij het deD heer Leeuw te Roermond niet euvel duiden, dat hij de buste van Thorbecke niet op 15 Juli in den handel heeft gebracht. Al heeft hij ods geduld ook op de proef gesteld, ons kunstgevoel gebiedt ons niet le kla gen, maar eerder te juichen. De buste is voltooid en wordt de volgende week afgegoten. Wij ge- loovon dat do UlOQOt OlCOhOr.do aa! vredigd worden. Het is geheel de lype van de zoo algemeen bekende figuur, de gelijkenis vol komen, de mond gereed om het woord te voeren. Het sterksprekeude gelaat is zoo uitstekend gemo- delcerd, dat men niet meer de potaarde ziet, maar de natuur. Met dichtgekuoopten rok en lossen overjas, enkel versierd met het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw, getuigt het fijn geache veerde beeld van stipte werkelijkheid, gepaard aan eene ideale opvatting. Zoo machtig is de nadruk van deze nobele figuur, dat ouder de koude klei de bezielende gedachte schijnt voort te leveo. Eerlang zal geheel Nederlaud kunnen oordeelen of onze lof wel te sterk is geweest. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt er algemeene kennis, dat de exameus voor het erkrijgen van acten van bekwaamheid tot het .even van school- en van huisonderwijs voor de weede inaal in het loopende jaar zullen worden ;ehouden op Woensdag 2 October aanstaande en 'olgende dagendat zij, die een dezer examens yenschen af te leggen, zich uiterlijk vóór llbep- ■einber bevorens behooreu aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wo nen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschrilten van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, terwijl de dag en plaats hun door den schoolopziener zullen worden be kend gemaakt. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Vin- keveen en Wavetveeu benoemd T. A. O. de Rid der Fz., onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Hoogwoud en Op meer. Z. M. heeft den heer J. v. Reijerdam, commies bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, belast met het toezicht op de inrichting en den gang van het werk der Algeuieene Landsdruk- k«rij. Z. M. heeft bij het Depart, van Binnenl. Zaken binoemd: tot boofdcomm. Mr. D. J. Zubli, thans c»mmies, en tot adj.-comm. A. Belinfaute, thans 1ste klerk bij dat Departement. Eerst hedenmiddag, te laat urn nog ieta in dit nnmmer te kunnen vermelden, werd ons de begrooting toegezonden, die, w(j herhalen het, hedenmorgen tnischen 10 en 12 oren niet te beko men wae. Voor het bijwonen der lessen aan de op 1 September te openen hoogere burgerschool voor meisjes, met 5jarigen cursus, te Groningen, heb ben zich niet miuder dau vijfenzeventig leerliu gen aangemeld. Men schrijft uit Limburg: Bij de thans in Duitsch- land beerscbende veeziekte, mag wat de daarop betrekkelijke verordeningen omtrent den invoer van vee betreft, wel de aandacht vaD iederen veehandelaar er op worden gevestigd, oui alvo rens vee uit Pruisen in le voeren, nauwkeurig bij de douanekantoren inlichtingen in te winnen, betreffende de formaliteiten, bij den invoer ia acht te nemen, wil men zich geene groote schade berokkenen. Op de bewijsstukken nl., afgegeven door den veearts der gemeente, waar het vee gekocht wordt, moet eene bekrachtiging van den burgeme sier dier gemeente zich bevinden. Deze u laat vaak slechts den stempel der gemeente op het stuk zetten, zonder zijne hundteekening. Bij het ontbreken daarvan wordt echter het vee niet doorgelaten. Reeds verscheidene gevallen kwamen hiervan voor; in de afgeloopen week o. a. met een extra veetrein, ca. 120 stuks be vattende, die allen weer naar Pruisen moesten teruggevoerd worden. Als inen bedeükt, dat ge woonlijk het vee reeds des anderen daags op een of andera markt wordt gebracht, hetgeen toen eene onmogelijkheid was, kan men nagaan, welke schade de kooplieden geleden hebben. De Staatscourant behelst een Kon. besluit van den 20steu Augustus 1872, tot aanvulliug van het Kon. besluit vaa deu 27steu Juni 1862 Staatsblad u°. 132), houdende regeling der reis- en verblijf kosten wegens reizen ter zake van de nationale militie. BINNENLAND. I— An van de Haugsche afdeeling der Hollaudsche Maat schappij van Landbouw, heden alhier, onder het voorzitterschap van den heer C. Schilfer van Bleiswijk, gehouden, werd het in de vorige ver gadering gekozen bestuurslid, de heer Viruly, door den voorzitter welkom geheeten en betuigde die heer ziju dank voor het vertrouwen in hem ge steld. Daarna deelde de secretaris, Dr. Verwey, mede, dat namens het Bestuur de afdeeliug aan de heereu Kruyff en de Weyer, die zoo welwillend en belangeloos eeoigen tijd geleden een onder zoek hebben mgesteld naar de qualileit der hier ter stede verkochte melk, en die daaromtrent een rapport hebben opgesteld, als een bewijs van erkentelijkheid voor hunne bemoeiingen ten geschenke is aangeboden een sierlijk étui bevat tende de werktuigen noodig voor het onderzoe ken van melk. Beide beeren hadden schriftelijk dank betuigd voor deze eigenaardige herinnering aan de door hen volbrachte taak. Een der leden, de heer Dijkerhoff, wenschte naar aanleiding van deze mededeeling het Bestuur in overweging te geven, alleen of in overleg met andere besturen maatregelen te beramen om een doelmatig toezicht op de boter te houden, welk artikel zeer veel le weusclieu overlaat, en om de vervalscheis van boter te doen straffen. De beeren Verwey werkle daartegen op dat het niet de taak is der Maatschappij van Land bouw den schuldige te slraffeu, dat zij daartoe niet bij machte is en dat liet beter ware dal men zich wendde tot het Gemeentebestuur, om evenals te Amsterdam eene permanente commis sie tot keuring van levensmiddelen in het leven te roepen. Toen de heer Dijkerhoff nu antwoordde dat hij het verreweg verkieslijker zou achten dut het bestuur zelf dit doen zou, gaf het bestuur te ken nen gaarne de zaak in overweging te zullen nemen en de middelen te zullen beramen om bet door den spreker aangewezen doel te bereiken. De algemeene toejuiching bewees de instem ming der vergadering, die zeer talrijk bezocht was, in deze voor de gezondheid en het welzijn der ingezetenen zoo hoogst belangrijke aangele genheid. Nog deelde de voorzitter mede dat door de afdeeling als naar gewoonte een medaille beschik baar was gesteld ten behoeve van de alhier te honden tentoonstelling van pluimgedierte. Vervolgeus werden op voordracht van het be stuur gekozen, tot afgevaardigden ter Algemeene vergadering, de beide bestuursleden Viruly en Dr. Verwey. Daarop werden de voorstellen ter algemeene vergadering le behandelen aan het oordeel der vergadering ouderworpen, maar liet deze de be- onrdeeling er van over aan de zooeven benoemde afgevaardigden, van welke een, de heer Viruly, omtrent een der praeadviezen van het hoofdbe stuur, op een voorstel gedaan door de Geldersche Maaischappij van Landbouw, strekkende om in het belang der tentoonstellingen deze in elk der vier provinciën Gelderland, Holland, Zeelaud en Friesland, telkens om de 4 jaren ledoen houden, te kennen gaf niet te kunuen instemmen met dat praeadvies, waarin het hootdbestuur te veel bet financieel belang op den voorgrond beert gesteld en niet genoeg op het nut voor den landbouw zelf, dat uit 't voorstel voort kau spruiten, heeft acht geslagen. Hierop werd er langdurig discussie gevoerd over een voorstel vao het bestunr, om wegens de moeilijkheid bij het lot 1600 vermeerderd ledeutal, convocatiebiljetten voor de vergaderingen aan de leden rond te zenden daarvoor in de plaats de vergaderingen te couvoceeren door middel van adverteutiën in het Dagblad, Vaderland en s-Gravenhaagsch Advertentieblad. De slotsom van die discussie was, dat dit voor stel, bij wijze van proefneming, bij acclamatie werd aaugeuomen. Naar aanleiding van eene mededeeling door den beer Mulert aan de vergadering gedaan, name lijk dat het Bestuur hem op zijne vraag te kennen had gegeven dat dames wel als leden der maat schappij konden worden toegelaten, ontspon zich eene vrij levendige discussie over de vraag of dit door het Reglement wel was bedoeld. Een der leden van het Bestuur meende dat de bewoordingen van het Reglement die uitlegging niet wettigden, maar bovendien meende hij liet te mogen betwijfelen of de belangstelling, die in 't Reglement werd vooropgesteld, wel zoo groot zou zijn bij de vrouwen in de residentie om lid der maatschappij te worden, en vooral om de vergaderingen bij te wonen. Hij schreef dat ver langen veeleer toe aau de zucht oin, met het oog op de aanstaande tentoonstelling, de voordeelen te genieten aan de leden te geven. Daarop werd hem echter geantwoord dat er geen enkele reden bestond om ininder belang stelling in den laudbouw aan te nemen bij de dames, dau bij de heeren in de residentie. Het bestuurslid betuigde nu ziju genoegeu dit te mogen vernemen en toen nu de vraag per tinent werd gesteld„Kan een vrouw lid worden der afdeeling, ja of neen? „toen klonk het ant woord van den secretaris: ja, want het Regle ment verbiedt bet niet; dut vraagt alleen naar belangstelling en andere onderstellingen zijn niet gangbaar dan deze: dat de vrouw, eveu goed als de man, bij aanvrage oui lid te worden, belang stelling in den landbouw wenscht te toouen. Zoo is dus aan de naar vrouwen emancipatie hakende dameswereld de deur opengezet om bin nen Ie treden in den tempel van Ceres en aan te liooren of zelfs mede te spreken in alle belang rijke aangelegenheden van landbouw, als daar zijn: afschaffing van eendenkooirecht, inenting van rundvee, verdrijving van de ritnaald alias koperworm, enz. Toch zou het 't bestuur der Haagsche afdeeliug aan te raden ziju nu de vergaderlokalen wat beter in te richten, daar wij vreezen dat de goede gezindheid der dames spoedig zou vergaan in die benauwde, stampvolle, in rook gehulde zaal. Ten slotte werd door den heer Raedt het be stuur in ernstige overweging gegeven de middelen te beramen om eene permuueute commissie in 't leven te roepen tot keuring der melk, daar liet onderzoek voor eenigen tijd in het begin zeer goede resultaten heeft opgeleverd. Eindelijk en ten laatste gaf het bestuur op een door een der leden gedane vraag ten antwoord, dat bij de aanstaande internationale tentoonstel ling eene harddraverij niet paard en chais door het gemeeotebestuur zou worden uitgeschreven, dat daarvoor een prijs van ƒ300 had beschikbaar gesteld, terwijl de afdeeling zelve daaraan eeu tweeden prijs benevens eene premie had gevoegd. De vergadering werd hierna gesloten. Rotterdam, 29 Augustus. Daar liet over eenige weken twee eeuwen zal geleden zijD, dat Jan

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1