EI De namiddag-exercitiën der miliciens van 6S eD 69 worden no heden gestaakt. Het schijfschieten r 1 is voor hen bepaald, behalve Donderdag, op alle werkdagen, brigadesgewijze om den anderen dag, odat elk milicien tweemalen per week die oefening moet bijwonen. Voor de kampeerende officieren, die zulks ver langen, zijn toegangskaarten ontvangen voor Zr. Ms. mdgoed het Loo. Bobne, 28 Augustus. Na in den afgeloopen nacht leze plaats verontrust te hebben door het plegen van allerlei baldadigheden en geweldenarijen, hebben de wevers aan de fabriek van de heereu Spanjaard hedeumorgeu gezamenlijk het werk gestaakt. Reeds vroeger hadden de werklieden aanvraag om loonsverhooging gedaan, die hun ook was toegezegd zoodra de tijden wat beter werden. Doch hoewel de drukte aan de fabriek toenam bleef de loonsverhooging uit, wat niet weinig reden tot misnoegen gaf. Een tweede griefis.dat de eigenaars der fabriek gewoon zijn hun werk lieden gedeeltelijk te betalen met bont voor arti kelen uit den kruidenierswinkel van hun broeder. Een en ander zette natuurlijk kwaad bloed. Toch heeft men nog getracht langs vreedzameu weg de zaak te schikken. Gisteravond, na afloop der werk zaamheden, is door de wevers aan den heer J. Spanjaard, hoofd der firma, verzocht de gevraagde loonsverhooging toe te staan en de betaling in bont af te schaffen. Beide voorstellen werden door den fabrikant direct afgewezen. Toen is de mijn gesprongen. De werklieden schoolden samen, trok ken in massa het dorp door en vormden plannen tot wraak. Hedennacht zijn dan ook in een viertal huizen, alle bewoond door de gebroeders Span jaard, de glazen ingeworpen. Zelfs het pakhuis der firma bleef niet verschoond. Geen ruit is er heel gebleven. Ook de inboedel in de genoemde woningen werd grootelijks beschadigd. Hedennauiiddag te 6 uren zijn hier huzaren aangekomen om de rust te herstellen. Ons anders zoo stil dorpje is in rep en roer. Lingestreken, 28 Augustus. Bij den landbouwer v. J., te Gellicutn heeft vrouw Fortuna in de 3vorige week een onverwacht, maar welkom be zoek gebracht. Bij het maken van een nieuwen vloer zag de zoon des hutzes bij een schop aarde een zilveren muntstuk; men zette daarop het gra- Lao yeu voort en ontdekte, dat daar veel geld ver- Jr borgen is. Het waren enkele goudstukken, meestal 'zilveren munten uit den tijd der Republiek, voor .1 e"" Zeeuwsche rijksdaalders en drieguldeus. De hoe- atet veelheid der som wordt verschillend opgegeven, mi maar bedraagt toch eeuige duizenden. Teoordee- otrit len naar eeuige familie-overleveringen is het geld :net waarschijulijk in het laatst der vorige eeuw in r den grond begraven, om het voor de Engelsche e 111 en Fransche troepen te verbergen. Middelburg, 27 Augustus. Omtrent het plaatsen k'e van de obelisk te Souburg ter gedachtenis van IJ1 Marnix van St.-Aldegonde kan worden medege- '10' deeld, dat dit Dinsdagmorgen zal geschieden. Men 'aB verwacht, dat alsdan een honderdtal leden van 1181 den Geuzen bond uit België zullen overkomen,, r ha terwijl Maandagavond een 25tal Belgische- con gresleden worden verwacht. Natuurlijk zal het i hi met Nederlandsche en Belgische vlaggen ver sierde kerkhof te Souburg te klein wezen om indt allen op te nemen, die de ovatie aldaar zullen d® willen bijwonen. De heeren de Geyter uit Ant- srgt werpen en Piccard uit Goes zullen het woord mei voeren, doch men vermoedt, dat nog wel andere rijketedenaars zullen optreden. Een muziekcorps zal het Wilhelmus blazen, dat bij die gelegenheid De niet inag ontbreken I idea ider aid'.' itiën Iron St.-Paul, San Joaquin, Missouri Kansas Texas, Kansas Pacific, 34 pCt., Chicago South-West)Atohi- son Branch, en Cairo St.-Louis 34 pCt. Oregon Californië liep van 6334 op 6134 pCt. terug, terwijl Maxwell Estate zich van 8134» tot 8234 pCt. verhief. Geld op prolongatie blijft a 5 pCt. gevraagd. BUITENLAND. oont erde hut vaat •oole ark bo :leez reu' heel ver jngi 1 eo ver hol- se De den lere een 1 de sud. OreUl- en Effectenmarlrt. Amsterdam, van 19 tot 26 Aug. 1872. De kalmte onzer beurs, die reeds sedert weken beerscht en slechts voor een oogenblik scheen afgebroken door deu invloed der Franscbe leening, kenmerkte ook weder deze laatste beursweek. De corypheeën bevinden zich nog steeds buitens lands, zoodat bijna alleen de beursmannen, die in het tweede gelid staan, de zaken voortzetten, en dat nog wel met betrekkelijk weinig beteekenende orders. Van daar dan ook dat handel en variatie gering blijven en 6lechts in enkele fondsensoorten eenige meerdere levendigheid heerschte. Boven dien levert de politiek voor 't oogenblik althans niets op wat zorg verwekken kan en zijn de prij zen in verhouding tot deu algenieenen toestand van Europa vrij boog. Voor speculatiën van eenig be lang schijnt het dus thans de tijd niet te zijn. Er valt dus weinig op te merken: alle staats fondsen hielden zicb goed op de slotprijzen van de vorige week staande cn slechts enkele ver hieven zich eene fractie daarboven of daalden eene kleinigheid; over het geheel echter was de toon gunstig. Russische Spoorwegfondsen waren willig, zoodat de meeste soorten 34 a 34 pCt. boven de vorige week sluitenuitzondering hierop maak ten Kiew-Brest, die 2 lager liepen. Theisspoor is f 1.50 gerezen, Warschau Weenen 2.50. Van 4e Nourd-Amerikaansche Sporen waren de Erie's weder de voornaamsten die in 't spel kwamen. De prijs dezer aaudeelen fluctueerde van 3834 op 1634 daalde vervolgeus 4134 en sluit heden op 1234 pCt. Illinois; Centraal Certificaten en Arkansas wonnen circa 1 pCt., Madison, Milwaukee en Frankrfik. Een herinneringsdag. De vierde September 1870 is een gedenk waardige dag voor de Fransche republiek, ge denkwaardig in tweeërlei opzicht en tevens van gewichtige beteekenis. Verlevendigt deze dag in de eerste plaats de herinnering aan den smadelijken val van een schandelijken regeeringsvorm, waaronder Frank- krijk gedurende achttien jaren zuchtte, aan de andere zijde wekt die dag de treurige nagedach tenis op aan de smartelijke offers welke voor deze bevrijding van een hatelijk juk gebracht zijn en de diepe vernedering welke voor het Fran sche rijk met deze verbreking van alle ketens die het aan den Bonapartischen avonturier kluis terden gepaard ging. Zulk eene herinnering uit de gedachten te ban nen is eene onmogelijkheid. Kan men echter het lucht geven aan de gemengde gevoelens, die den Franschman zullen bezielen, verstikken? Men wil het beproeven eo van daar dat de regeering der re publiek gemeend heeft, overtuigd dat het Fransch gemoed zeer voor indrukken vatbaar is, de be volking de wet te moeten voorschrijven om dien dag alle gemoedsaandoeningen te smoren, althans van de vermoedelijke zielsgesteldheid geen uiter lijke teekeneu te geven. De miuister van bionenlandsche zaken, de heer Victor Lefranc, heeft aan de prefecten in dieu geest eene circulaire gericht. Meer dan ooit, wordt daarin gezegd, beeft Frankrijk kalmte en rust noodig out den gewichtigen maatregel als de leening tot een schielijk eu goed resultaat te leiden, om de bevrijding van het grondgebied te verbaasten en de conservatieve republiek te bevestigen. Uit dien hoofde moeten dien dag verbodeu worden alle feestmaaltijden en openbare bijeenkomsten, als ook die, welke den schijn hebben van geheel privaten aard te ztjn, doch niettemin een pu bliek karakter dragen of ongeregeldheden zouden kunnen veroorzaken. Ofschoon van onderscheidene zijden aan de roepstem van den Minister vrijwillig gehoor is gegeven, kunnen wij niet inzien dat deze maatregel gelukkig is. Vooreerst geeft hij blijk vau weinig vertrouwen in den goeden en ge matigden geest welke de uatie thans beheerscht, ten andere is de vrees dat eene feestelijke her denking van een gewichtig historsich feit den goeden gang van zaken zoo in- als uitwendig in den weg zou staan vrij overdreven. Maar afgescheiden hiervan komt ons de circu laire tamelijk overbodig voor. Het heuglijk histo risch feit dat het bonapartisch gebouw dien dag instortte wordt min of meer geneutraliseerd door de rampen welke Frankrijk tegelijkertijd onder ging eu waaronder Sédan zulk een gewichtige plaats bekleedt. Deze omstandigheid werkte uit den aard der zaak mede om den herinneringsdag aan lief en leed, zoo niet onopgemerkt, dan toch in plechtige stilte te doen voorbijgaan. Italië. De kloosterwet in Italië. Ten einde aan den strijd over de bedoelingen, welke de Italiaansche Regeering ten aanzien der kloosters te Rome heeft, een einde te ma ken, bevatte de ofiicieuse Opinione dezer dagen een blijkbaar van de Regeering afkomstig arti kel over dit onderwerp, waarin eene schets ge geven wordt van het tot regeling dezer zaak op gestelde wetsontwerp. Het ministerie, zoo zegt het blad, in dit opzicht geheel eenstemmig, acht den tijd en de omstandigheden niet geschikt voor eene onmiddellijke, algeheele oplossing der kloos- tervraag, en het ontwerp heeft daarom meer een voorloopig dan een definitief karakter. De bedoe ling is eeuvoudig om in de provincie Rome dezelfde wet in werking te brengen, welke de positie der geestelijke corporatiën in alle andere deeleu van Italië regelt. Doch, vermits de Regee ring gebonden is door hare belofte dat zij de geestelijke goederen in de stad Rome niet ten behoeve van de schatkist zal naasten, zal zij, ten einde aan hare maatregelen in die stad zelfs deu schijn eener finaucieele operatie te ont nemen, zich beperken tot het vervallen verkla ren van de rechtspersoonlijkheid der corporatiën en het converteeren harer bezittingen in inschrij vingen op het grootboek. De reute dezer inschrij vingen moet besteed worden ten nutte der in stellingen, in welker belang de opbrengst der geestelijke goedereu voorheen gebezigd werd, als van kerken, scholen, hospitalen en andere instel lingen van weldadigheid, al naarmate tot dus verre die vruchten eu inkomsten, hetzij voor de eeredienst, hetzij voor het onderwijs, hetzij voor liefdadige oogmerken werden bestemd. Deze re geling is wel met bet beginsel der algemeene wet in strijd, of liever eene uitzondering op den bij die wet gestelden regel, maar zij is bekend sedert lang kon men weten dat de Regeering eene dergelijke oplossing aan deze speciale ques- tie wenschte te geven, en nog nooit is zij ernstig bestreden gewornen. Men kan eene andere be steding der rente van de inschrijvingen wensche- lijk achten, maar niemand zal zoo onbillijk zijn van te eischen dat alles in de schatkist worde gestort, zonder iets voor de eeredienst of voor weldadige oogmerken te bestemmen. Eene andere uitzondering wordt gemaakt ten behoeve der 62 in Rome gevestigde generaal schappen der verschillende orden. De Regeering heeft ingezien dat deze behooren te worden ge- handhautd, dewijl de heilige vader die niet missen kau voor de behoorlijke uitoefening van zijne fuoctiën als opperherder der geloovigen. Maar de Staat converteert ook hunne bezittingen, even goed als die der andere kerkelijke corpo ratiën, in inschrijvingen op het grootboek, en ontzegt hun verder de bevoegdheid om meerdere goederen te verwerven. In een ander opzicht ligt hierin eene nieuwe uitzondering op den algenieenen regel, in zoover namelijk de generaalschappen hunne rechtsper soonlijkheid behouden. Het blad verklaart verder deze laatste uitzon dering met leedwezen vernomen en liever ge- wenscht te hebben dat, watde rechtspersoonlijkheid aangaat, de generaalschappen over denzelfden kam met alle andere ordeninstelliugen werden ge schoren, doch, het voegt er bij: „te Rome be vinden wij ons echter tegenover den Paus in eene exceptioneele stelling, welke onze staats lieden tot exceptioneele maatregelen dwingt." Zuid- Amerika. Nieuws uit Peru. De Eogelsche bladen geven eene menigte bij zonderheden over de in Peru plaats gehad heb bende omwenteling. Twee groote partijen, die van Pardo en Arenas, streden om den voorrang, waarvan de laatste door de regeering gesteund werd. Den 20sten Juli maakte de president Balta, de populariteit erkennende van de partij die hij bestreed, zijn voornemen bekend om den 2den Augustus, als wanneer zijn mandaat ten einde liep, zijne lunctiën rustig neer te leggen. Men weet nu dat de generaal Guttierez, minister van oorlog onder Balta's bewind, den president had aangeraden de nieuwe verkiezingen te ver nietigen en door een coup d'état zich als dictator op te werpen. De president, die hierin den raad van zijn minister scheen te willen opvolgen, was vau besluit veranderd door de houding van de meerderheid der vertegenwoordiging, die zich verklaarde voor de verkiezing tot president van zijn polttieken tegenstander, Manuel Pardo. Zoo dra Gutierrez hiervan kennis droeg, liet hij het plein voor het paleis met troepen bezetten, arres teerde den president, liet hem als gevangene in de kazerne bewaken, riep zich tot hoofd der re publiek uit en stelde Lima in staat van beleg. Het volk, zonder leiding, en de kracht des over weldigers niet kennende, meende den loop der gebeurtenissen te moeten afwachjeu alvorens tot handelen over te gaan. Gutierrez slaagde niet in zijn poging otn een ka binet te vormen, daar niemand zich met hem wilde vereenigen. De vertegenwoordiging verklaarde van haar kant Gutierrez buiten de wet, en het wetgevend lichaam weigerde hem als president te erkennen. Intusschen dunde het leger door de menigte deserteurs, had zich de marine van de kust verwijderd, tegen de overweldiging pro- testeerende, en werden de bank en de groote handelshuizen gesloten. Gutierrez, alle middelen aanwendende om zicb staande te houden, legde de banken een gedwon gen leening van 300,000 sols op eu hield den heer Dawson, administrateur van de London-bank iu hechtenis totdat de som betaald was. De schrik was alom zoo groot, dat de dagbladen niet meer uitkwamen en het volk zicb niet op straat durfde wagen. Pardo en andere aanzienlijke personen vluchtten naar de gezanten en aan boord van de oorlogsstoom booten. Deze stand van zaken duurde tot den 26sten. De kolonel Silvester Gutierrez, broeder van den dictator en zijn minister van oorlog, werd dieu dag op straat beleedigd. Hij antwoordde door zijn revolver af te schieten, maar daarop viel de volks menigte op hem aan, ontrukte hem het wapen en vermoordde hein. Nauwelijks had de dictator dit vernomen, of hij gaf bevel om Balta te vermoorden. De moor denaars vonden den president ziek te bed, scboten driemaal op hem eu maakten hem af met de bajonet. Gutierrez vereenigde nu de troepen, die hem overgebleven waren, plaatste zich in hun midden en vertrok naar het lort Santa Cataliua, in een der voorsteden gelegen. De kolonel üerencia Cevallos, de vice-president, plualste zich toen aan liet hoofd der menigte, nam de leidiug der openbare zaken op zich, vormde een kabinet uit de aanzienlijkste inannen van het land samengesteld en nam de maatregelen die de openbare veiligheid eischtc. Gutierrez, begrijpende dat hij een verloren man was, vermomde zich, verliet te voet en alleen het fort waar hij gevlucht was en wilde de stad doorgaan. Hij werd herkend en vluchtte in het huis van een apotheker, waar het volk met ge weld binnendrong en hem op zijne beurt om 't leven bracht. Het lijk van den overweldiger werd daarop door de straten gesleept en aan een lantaarnpaal opgehangen. Het volk vermoordde toen nog een der broeders Gutierrez en heesch de drie lijken ter halver l.oogte aan de hoofdkerk van Lima. Daar hingen zij eenigen tijd en werden toen er weer afgehaald en op het plein verbrand. Het dictatorschap van Gutierrez had slechts vier dagen geduurd. Ook te Callao en elders hadden gevechten plaats. Tusschen Callao en Lima zijn er meer dan 200 dooden gevallen. De laatste tijdingen melden, dat den 12den Augustus Manuel Pardo tot president is gekozeu met een groote meerderheid en dat verder alles rustig was. TELEGRAMMEN. Parjjs, 29 Augustus. Heden hield de permanente commissie eene zitting. De Minister van Buiten- landsche Zaken gaf een overzicht van den in- wendigen toestand des lands eu constateerde, dat alom rust heerschte. In antwoord op eene vraag van den heer Pagès Duport over de samenkomst der drie Keizers, zeiae de heer de Rémusat, dat het Fransche gouvernement volstrekt niet ongerust is voor de gevolgen van deze bijeenkomst, daar het volko men vertrouwen stelt in de wijsheid, die daarbij zal voorzitten. Weenen, 29 Augustus. De Hongaarscbe regee ring heeft besloten om een proces van hoogver raad in te stellen tegen alle Hongaarscbe deelne mers aan de feestelijkheden te Belgrado en met naine tegen hen, die een toast hebben uitgebracht op de uitbreiding van Milau's heerschappij over alle Zuidslavische volksstammen. Frankfort, 29 Augustus De Juristenvereni ging heeft bij acclamatie Gueist tot president, Nestle, Mumm, Drechsler en Behr tot vice-presi- denten benoemd. Gneist betoogde, dat het doel der Juristenvereeniging was het herstel van het Duitsche gemeene recht en de ondersteuning van het plan tot invoering van een algemeen Duitsch wetboek. Köslin (Stutgart) bracht verslag uit over de rechtsoutwikkeling in het Duitsche rijk, de afzonderlijke staten en Oostenrijk. De afdeeltngen beraadslagen heden over de invoering van een internationaal wisselrecht, over de quaestie der wetgeving op de drukpers, over de jury en de samenstelling van het toekomstige Duitsche opper ste gerechtshof. Darmaladt, 29 Augustus. De Duitsche kroon- prius is hier aangekomen en met groote geest drift ontvangen. Op eene aanspraak van den burgemeester antwoordde hij, dal Darmstadt zich steeds bad doen kennen door zijne vaderlands liefde en toewijding, eu dat van deze schoone eigenschappen weder in den jongsten oorlog blijk was gegeven: de soldaten door hunne dapper heid, de burgers door hunne zorg voor ue ge wonden. Straatsburg, 29 Augustus De Slraszburger Zeil. bevat eene keuuisgeving van deu oppei-president, waarbij de oude geneeskundige laculteit en de pharinuceulisclie school met 3U September worden opgeheven. Vele hoogleeraren uit den Elzas heb ben zich bij de nieuwe geneeskundige faculteit aangesloten. Londen, 30 Augustus. De agent van de New- Greuada-loudsenbouders te Bogota, meldt, in dato 16 Juli, bij het overmaken der remises voor de achterstallige betaling, dat de president Murillo hein zeer bevredigende mededcelingeu heeft ge daan ten opzichte van de betrekkingeu van het gouvernement met de fondsenhouders. Koningsbergen, 30 Augustus. In de siad Grodno hoofdplaats van het gouveruèmeht van dieu naam, is, volgens geloofwaardige berichten, de cholera uitgebarsten. Nlarlrtbericliten. Amsterdam, 30 Augustus. Rogge, J. Petersburg 170/172; N. Galatz 182; J. Galatz 175; October 187/188; Maart 184/185. Raapolie zes weken per 100 kg. 4214; vliegend 41; Mei 1873 4134; Sept., 4034, 4034 Oct., Nov., Dec., 4034, 4034. Lijnolie zes weken 44(4vliegend 43; Maart, April, Mei 1873 39; Sept., 43, 4234 i Oct., Nov., Dec. 4034, 4034. Raapkoeken per 1000 kg. 82, 88. Lijnkoeken per 100 kg. 11, 14. Koolzaad, Oct. 398 per 2000 kg. LAATa'Jt'E JdtniAilCJrA A'xiiiN. 's Gravenhage, 30 Augustus. H. M.de Koningin zal zich morgenochtend te 7 u. 50 m. perRijn- spoor naar 's Hertogen bosch begeven eu wordt nog denzelfden avond alhier terugverwacht. Z. K. H. Prins Frederik zou dezen ochtend naar Aken vertrekken, doch heeft dit vertrek onbepaald uitgesteld. In het Hotel de Belleoae is aangekomen graaf von Rietberg uit Bremen. Gisteren is alhier uit Harderwijk gevanke lijk binnengebracht, alwaar hij zich tot deu dienst wilde laten aanwerven, een manspersoon, medeplichtig aan de dezer dagen op het Orauje- plein en in de Oranjestraat alhier gepleegde dief stallen van gereedschappen en lood. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN, nasla Sacrum. Zondag 1 September, des namiddags te hal/twee, door het muziekcorps van het 4de Regiment Infanterie, onder directie van den Kapelmeester A. Grentzius. 1ste Afd.1. Marchele Due de Slalako/f, Pierot; 2. Ouverture: Mittolonghi, Zdlch 3. Adagio et Variations (Bugle- solo), Bender; 4. Fantaisie: Raymond ou le tecrct de la Reine, Clément. 2de Afd.: 5. Ouverture: Gcr- maniaGrentzius; 6. Fantaisie: le Trouvère, Bender; 6. Liederen: a. Ich wollt' meiue Liebe ergösse 8icb, Mendelssohn; b. Lied (Trombone- en Tuba solo), Arwan; 8. Fantaisie: 11 Masnaiieri, Verdi; 9. Concert-Polka,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3