Woensdag 28 Augustus. r. 3850 A0. 1872. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco «per postB 3.85. kfzonderlyke Nommenn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVEBTKNTIEN. Voor iederen regel^0.15. Grootere lettert naar de plaatsruimte die xy beslaan. STADS-BERICHTEN. 'W r De Ut arE^iTBi ÜRGEMEESTER, Hoofd van het Gemeente bestuur van Leiden, doet te weten, dat de inge- aide patentbladen, over het dienstjaar 1872 en 1873, voor de W ijken 5, 6, 7, 8 en 9, bij het College van itters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer ieente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering n den Zondag, van des middags twaalf tot twee pren. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou rant |jgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. n. BRANDELER. Leiden, 24 Augustus 1872. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, p Donderdag den 29sten Augustus 1872, 's namid- ags te drie uren. Onderwerpen - l*. Verzoek van A. van Driel en Mr. P. H. Engels, ter bekoming in gebruik van een strook grond, gelegen aan den Vestwal. (153j. 2'. Verzoek van T. L. Musers, ter bekoming van een stuk grond op de gedempte Mare.idorps- achtergracht. (154J. 3°. Verzoek van de weduwe Wolverstet, om een portaal en hekje te plaatsen voor hare woning ilangs het Utrechtsche jaagpad, onder Aarlan- derveen. (155). 4°. Verzoek van J. van der Waals Jr., om eene stuep te leggen voor zijn huis op het Kort Rapenburg. (156). 5". Voordraeht tot vergrooting van de bewaar- Scholen in de Scheistraat en de Groenesteeg. (157 en 144). 6*. Voordracht tot aankoop van drie huisjes op de h' gedempte Marendorpsgracht. (158). i' 7°. Rekeningen over 1871 van: 1 a. de Plaatselijke Schoolcommissie; b. het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis c. het R. K. Armbestuur; d. het Nederl. Israelietisch Armbestuur. (159 tot en met 162). Lelden, 37 Augustus. Door deo Minister van Koloniën zijn benoemd ot miljtair siudent, bestemd om bij het garni- oeus-hospitaal Ie Amsterdam te worden opge- eid tot officier-van-gezondheid voor den dienst in iederlaudsch Indië, de heerenD. G. Boerma te leveuter, G. J. Resler te Breda, G. A. Schmedes 5 Amsterdam, J. C. Stoltz te Leiden en E. H. •iuiuierman ie 's Gravenhage. De Amst. Courant deelt nog de volgende bijzon- srbeden inede omtrent den te Amsterdam ge- ouden werkliedeuoptocht op Zondag 11. Onze lezers zullen zich herinneren, dat gisie- in voor veeriien dagen (zie Amst. Courant van 1 Aug.) eeuige houderd man zich in optocht tar de woning van den burgemeester begaven, r overhandiging van een adres, waarin, naar on zeide, over de hooge huurprijzen van ar- idérswoningeD, over den uitvoer van vee en dere levensmiddelen en meer soortgelijke grie- ji geklaagd, en van den burgemeester tusschen- mst tot redres gevraagd werd. Dit stuk was (gesteld, door een lid der Iniernationale, Henri luitner (geen werkman), en door hem ter ver- ideriug, die den optocht voorafging, ingezonden. Sedeu vernam men, door aanplakking, dut de cmengde Vereeniging van het Internationale Weralle en- Verbena gisteren weder zon vergaderen, en eide men, dat het voornemen bestond om bij en burgemeester het antwoord op het bedoelde ,dres te gaan halen. Een groote volksmenigte ban alle raDgen eu standen had zich dan ook oor en op den weg naar de woning des burge meesters eu voor het vergaderlokaal, de herberg "alrusi aan de Hoogesluis, verzameld, oui getuige 9 zijn van de diDgen die komen zouden. Het rachtige weder, de dag die duizenden vrij af iet, werkten niet weinig mede om den toevloed ,e vergrooten. De menigte was doodkalm, en heuwsgierigheid bleek de voorname, zoo al niet de enige drijlveer van de overgroóte meerderheid r z'jn- De vergadering was legen halfeeu belegd, bestreeks halldrie waren de deliberatiën afge- open en trokken de leden naar het huis van «"burgemeester, die zich op de stoep begaf, Kf.de schare zich daarvoor verzamelde. Een Aanwezigen nam het woord, en begon een Iravende rede. Doch de burgemeester stuitte stroom van woorden met de opmerking, üj dien spreker niet kende, wel daareute- |u daarentegen zekeren van der Hout, met wien i Vrijdag over het bedoelde adres op het raad- iis leen onderhoud had gehad en wien hij daarom ook nu het woord gaf. De burgemeester deed tevens opmerken, dat men tot dezen optocht geen vergunning gevraagd en dus ook niet gekregen haddat hij het echter ditmaal bij deze opmer king zou laten, maar morgen een oüicieele waar schuwing doen, en dan oo< geen verdere optoch ten zonder vergunning toelaten zou; dat hij du wel wilde hooren wat men begeerde, maar dat bij van Maandag tot Zaterdag op het stadhuis was om grieven aan te hooren en te overwegen en ieder te woord te staau, doch dat hij op Zon dag even graag vrij was als de arbeidsmaudat hij zich overigens verwonderde over het bezoek, want dat hij reeds aan van der Hout gezegd had op bet bedoelde adres met te hebbeu kunnen antwoorden, omdat het niet alleen ongezegeld was, eu dus daarom reeds met in aanmerking kon genomen worden, maar ook omdat hetgeen datum had, ja zelfsongeteekend wast Aan wien had dus het antwoord gericht moeten worden ?l Van der flout (Isaac Salomon, lid van den Bondgenootschappelijken Raad der Internationale voor Nederlanderkeode een eu ander en zeide, dat hij ook in dien geest aan de vergadering gerap porteerd had, maar overstemd was geworden. Vandaar dat nu de optocht toch doorgegaan was. Uit de rede van van der Hout bleek verder.dat eeD der grieven van adressanten deze was, dat de woningen, thans door Schutte gebouwd, geen arbeiderswoningen waren. He burgemeester ant woordde, dat dit aan Schutte ook niet bij raads besluit voorgeschreven en deze aldus vrij was; dat er alleen {iépaald was woningen ter diepte van 9 el te bouwen en dit ook alzoo geschied was; dat Schutte, gelijk ieder, vvoningeu bou wen konde voor wie hij wilde, als er bij den verkoop van grond dienaangaande geen bepaalde voorwaarde gemaakt was. Van der Hout vroeg daarop, ot', wanneer er weder grond om te bou wen werd verkocut, de burgemeester dan zijne bemiddeling wilde verleenen, dat er gpedkoope arbeiderswoningen zouden gebouwd worden. De burgemeester zeide, dat men dit liever uan ben die arbeiderswoningen houwen moest verzoeken, en overigens aan den gemeenteraad bel inakeu van zoodanige voorwaarde bij den verkoop van gronden zon uioeteu vragen. In verband met bet adres kwam verder nog de inkomstenbelasting ter sprake en het leggen van een uitvoerrecht op levensmiddelende bur gemeester antwoordde daarop, dat dit oudervver- peu waren waarin noch de burgemeesser, noch de gemeenteraad van Amsterdam iels te zeggen had, maar dat dit de wetgevende macht, de volks vertegenwoordigers in den Haag, aanging. Een ander spieker vroeg de tusschenkoinst van den burgemeester om hei algemeen stemrecht te verkrijgen. De burgemeester wees korten bondig dit van de hand. Hiermede nam de demonstratie een einde en trok de meDigte af. Van de torpedo-compagnie, welke aan het Depar tement van Marine haar zittingeu houdt, zijn behalve de reeds genoemden, ook nog leden de heeren: Wimtuer, majoor der artillerie; van Mans- feit en Sluiterman van Loo, kapiteins-luitenant- ter-zee, en Willekens, luiteuant-ter-zee 1ste klasse. Volgens de Telegraaf zijn in het Binnengasthuis te Amsterdam sedert eenigen tijd vrouwelijke apothekers aangesteld, en voldoen deze uitmuntend. Z. M. de Keizer van Oostenrijk heeft den heer Overhoff, directeur der consignatiekas te Amster dam, benoemd lot ridder der Frans-Jozeforde. Het 3de bataljon Sste regiment infanterie, te Doesourg in garnizoen, beeft, onder commando van majoor Weiland, dezer dagen op de Soeren- sche heide een bivak betrokken. Terwijl de troe pen geoefend werden, werden de keukeus ge graven, waarin de soep werd gekookt, met het Australiocne vleesch, in busseu, dat uitnemend voldaan heeft. Met een betrekkelijk geringe hoe veelheid vleesch had uien iu weinig tijds een krachtige en zeer smakelijke soep, beter dan uien van ander, niet vooraf gekookt vleesch zou kun nen hebben. De Staatscourant behelst een Kon. besluit van den )6den Augustus 1872, houdeude nadere re geling van het port der gedrukte stukken en mODSters van koopwaren, die tussehen Nederland en Duitschiatid worden gewisseld. Daarbij is besloten dat met wijzigiDg in zoo verre van artt. 3 en 5 van het Kon. besluit van den SOsten September 1368 Staatsblad n". 131), het port der gedrukte stukken en monsters van koopwaren naar den maatstaf van 50 grammen zal worden berekend en het hier te lande in te vorderen enkele jajrt alzoo vijf cents per 50 gram- men of gedeelte van 50 grauimeu bedragen. De Directeur der Polytechnische School maakt bekeud, dat hij, lot inschrijving voor de lessen van den op Maandag 2 September aauvangendeu cursus 1872/73, zitting zal houden in het gebouw der instelling, op Donderdag, Vrijdag en Zater dag, 29, 30 en 31 Augustus, vau 10 lot 4 uren. Mel ingaug van den lOden Septeuiber aan staande is benoemd tot directeur van het veree- nigd post- eu telegraafkantoor te Woudrichem H. Kiewiet de Jonge. De Minister van Financiën heeft bij resolutie vnn 2 Augustus beslist, dat getwijnd jutegaren be- hunrt tot de belaste garens van hennep, vlas of werk, en dus naar gelang der qualiteit lihder- worpen is aan een invoerrecht kan f 1 tot f 10 de 100 Volgens een bij het Departement van Marine ingekomen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip Curagao, under bevel van den kapitein-ter-zee O. Ji1 Dauune, den 29sten Juni jl. iu de Siuionsbaai auugekoaien en zou, na aldaar eemge herstellin gen te hebben ondergaan, den 18den Juli daar aanvolgende de reis naar Nederland voortzetten. De kapilein-ter-zee J. M. I. Brutel de la.Rivière,! laatst benoord hebbende tot de zeemacht in Oost ludië en wegens langdurig verblijf aldaar den 22sten dezer in Nederland teruggekomen, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft ten laste van den Staat aan Mr. J. A. Jolles, als afgetreden Minister van Justitie, eeu pensioen verleend ten bedrage van f 3970 's jaars. Z. M. heelt ten laste vau den Staat pensioen verleend aan: D. Oudt, gewezen rijksveldvv. der 2de kl. te Purmerend, ten b idrage van f 163 'e jaars; W. Ue Kramer, gewezen rijksveldw. der 3de kl. te Bolsward, ten bijdrage van f 64 's jaars; en W. G. Hazuveld, gewezen rijksveldvv. der 3de kl. te Assen, ten hedrago van f 86 's jaars. Z. M. heeft goedgevonden, bij liet personeel vau den geneeskundigen dienst der landmacht te benoementot officier-van-gezondh. der 2de kl. (naar ouderdom van rang), den ofticier-van-ge- zondb. der 3de ki. H. H. van der Vegl, van ge meld personeel. LJlNNKlVLiAND. 's-Gravemiagb, 26 Augustus. Hedenuaiuiddag tusschen 5 uren en hallzes is een bejaard koop man, zich vau Poeldijk naar den Haag begevende, duor den bliksem getroffen, zoodal hij onmiddellijk op den weg levenloos neerzeeg. Het lijk werd ingebracht bij den bouwman van den Berg. Rotterdam, 26 Augustus. De Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland hield gisteren in het lokaal de Hertog van Wellington hare 24ste juarlijksche algemeeue vergadering. Hei voorzit terschap werd wederom vervuld door den heer Mr. A. de Pinto. Door den algeineenen secretaris Mr. J. de Leao Laguua, werd namens het hoofd bestuur het veistag uitgebracht van de lotgevallen en werkzaam lieden der maatschappij, gedurende het afgeloopei, jaar. Daaruit bleek dat de maat schappij over het algemeen in een statiouairen toestand verkeerde en eerder vooruit- dan achtei- uitgaaude was. Zij telde 8 atdechugen, 80 dona teurs eu donatrices en 296 ledeu. De recretaris leverde iu dit verslag eene belangrijke schets van de verrichtingeu der afdeelingen en ging daai bq na wat zij gedaan hadden en wat er ge schied was voor het onderwijs, de volksbiblio theek, de volksvoorlezingen, de spaarkassen, de leenfondseu, reutelooze voorschotten, verkrijg baarstelling van goedkoope levensmiddelen, enz. Vervolgens werd de rekening en verantwoording van den Algemeene Penningmeester wegens het geldelijk beheer der Maatschappij en van het Algemeen Schoolfonds, na onderzoek door eene commissie, goedgekeurd. Tot leden van het hoofd bestuur werden herkozeu de heeren Dr. J. van Lier Ez., Mr. A. M. du Mosch en Mr. A. de Pinto. Alle voorstellen of motiën, strekkende tot wijzi ging, aauvulling of uitlegging vau agf. 2 der sta tuten van de inuatsclrappij, werden verworpen. Eeu voorstel van het hoofdbestuur om de ter vorige algemeene vergadering uitgeschreven prijs vraag op nieuw uit te schrijven, werd door de vergaderiug aangenomen. Een ingekomen adres over de vraag, wat door de maatschappij kun wonleugedaan voordon Israëlietischeu Godsdienst onderwijzer, werd, in handen van het Hoofdbe stuur gesteld. Op voorslei vau het Hoofdbestuur werd besloten de volgeade algemeeue vergadering, zijnde de 25ste, te Amsterdam te houden, alwaar de zetel der maatschappij is gevestigd, terwijl er een crediet aan het hoofdbestuur werd verleend, om alsdan dal 2öjarig bestaau met eeuigeu luis ter in de hoofdstad te vieren. Toen de werkzaam heden waren algeloopen, bracht de beer vuu Raulte, van Rotterdam, hulde aan den vuorzilter over bet beleid der vergaderiug eu over den ijver, door hein steeds betooud iu de behartiging van de belangen dezer Maatschappij, wier zilveren feest nadert. Terwijl de voorzitter den vertegen woordiger van Rotterdam zijn dunk betuigde voor, de zorg, door dezen besteed, voor de goede ontvangst der afgevaardigden te Rotterdam Waarna de 24ste algemeeue vergadering werd gesloieu. Legerplaats bij Mlllioen, 25 Augustus. Drie bataljons vau hei 3de, en één vuu het 4de reg. int', zijn aangewezen, om gedurende den kamp tijd, bij alle evolutiën, de bataljonschool uit te voeren volgens het vastgestelde regleuieni van I860 (dat reeds iu 1869 vervallen is verklaard), terwijl de overige acht bataljons het daarvoor in de plaats gekomen reglement van '69 moeten volgen, oui waar te nemen of de uitvoering bij 'l uia..oeuvreereu io vaardigheid verschilt, met andere woorden, of het iu 1869 ingevoerde re glement tot werkelijke verbetering zal hebben geleid. n p. De 4de cump. 2de bat. 3de reg. inf. moet, bij wijze van proefneming, gedurende den kamptijd de patroontasch niet gebruiken, maar alléén den patroonzuk. Deze proel' heeft tot hoofddoel om, indien de patroouzak voldoeude wordt bevonden voor do berging der munitie (uehalve de patronen die in den rausel behooren), alsdan de patroonlaech bij de inlanterie en sehulierij af te schaden. Sneek, 26 Augustus. De Commissie, die zich alhier heeft gevormd, oui werkzaam ie zijn tot inzameling van gelden voor een standbeeld ter eere van Thorbecke, is reeds met die zaak bezig geweest, en ofschoon liet resultaat bare bemoeiin gen nog niet met zekerheid valt op te geven, mag men toch de verkregen som op ruim 250 begrooten. llVGrEZOrVDEHV. In deze dagen kunnen allen in het gebouw Tot Nut van 't Algemeen, zoo bereidwillig afgestaan, enkele oogenblikken doorbrengen, die het hart goed doen. To Eguiond aau Zee heefi mon groote behoefte aan eene verblijfplaats, waar de behoef tige ouden van dagen eeneu geiusten levensavond kunnen hebben. Van Eguiond is eene stem door Nederland gegaan: Help ons. Dio stem vond weerklank in ons weldoend Leiden en deszelfs omstreken. Aan de dames, die zich als commissie tot ontvangst der goederen en uitgiften van loten vereenigd hadden, zijn voor de loterij van hand en kuDSt werken, welker opbrengst het guede doel moet bevorderen, honderdtallen uit Leiden en omstreken ingezonden, en dezen nu keurig gerang- schikt tentoongesteld. Onder dezen schitteren niet het minst een prachtig canapékussen van H. M. onze geëer biedigde Koningin, en een Vorstelijk gewerkt tafelkleed, een der laatste liefdewerken van de onvergetelijke Prinses Hendrik, die blijlt voort leven in de harten van duizenden. Om alles in oogeuscliouw Ie ueuien heeft men slechts eeue kleinigheid ten offer te brengen, en zeker allen, die bet doen, zullen wel voldaan daarvau weder- keeren; wat is toch aangenamer dun te zien, wat belangelooze liefde ten offer bracht om ongeluk- kigeu te stcuuei De inzender dezer regelen voelt zich gedrongen

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1