SCHETSEN HIT INGELAND. r. 3847. A°. 1872. Zaterdag 24 Augustus. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". vin. LEIDSCB DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 8 maanden/8.00. Franco per poat,8.85. Afzonderlijke Nommena 0.05. Deze Courant wordt dagefe, met uitzondering van Zon- en Feestdn, uitgegeven. prijs der advkrtextien. Voor Waren regel.. Grooter; letten our ilo plaatsruimte <lio beslaan. Leiden, S3 Augustas. Gisteravond was het de eerste avond, dat de Ictoria-kas ia den Hortus alhier was verlicht, len waren opgekomen om de bloem te be- lOuwen, en daaronder H. 41. de Koningin met gevolg, die omstreeks halfnegen aunkwam. Na door den directeur, deu heer Prof. W. F. R. Su- ïiogar, ontvangen te ziju, werd H. M. nuar de Vfctoria-kas geleid, waar zij door de meuigte met ■"[(juich werd begroet en zij gernimen tijd ver toefde. Bij het vei laten van den Uortns werd H! M door het dochtertje van den professor een <rachtig bouquet aangeboden. Hét Haagsche Dagblad vergist zich indien het meent dat wij een door haar geruimen tijd ge geven bericht omtrent de concessie van Leiden naar Woerdeu in ons namtner van Donderdag bevestigd hebben. Het zal ziclr herinneren dat het destijds de mededeeling betrof der aanvraag van bedoelde concessie, waaromtrent wij een dag later meer omstandig bericht gaven. Thans geldt het de verleening der concessie, waarvan het blad tot dusver niets behelsde. Hedenmorgen te ongeveer 10 uren is alhier uit het Rapenburg opgehaald het lijk van zekereD Jf S., wonende te Hazerswoude. Het werd onder tóezicht der politie naar het Ceacilia-gasthuis Overgebracht. De generaal.majoor Schönstedt, bevelhebber in de eerste militaire afdeeling, tot bijwoning der militaire manoeuvres in de vlakte van Salisbury (Engeland) de residentie tijdelijk zullende verla ten, is gedurende dien tijd het bevel over de mili taire afdeeling opgedragen aan den generaal-maj. Baron van Toyl van Serooskerken, plaatselijk comtnaoaaat der roaiacuvro. In de N. ft. Ct. lezeD wij: In verschillende kleine conservatieve bladen kan men in deze dagen telkens verhalen lezen van oneenigheden in het Kabinet. Moest men die bladen gelooven, er zon geen zaak zijn, waar over de Ministers het niet ODderling oneens zijn. De Ministers van Binneniandsche Zaken, vaD Oorlog en van Koloniën hebben het te kwaad met bunnen collega van FinanciëD, die het geld in kas wil houden, in plaats van er hen over te laten beschikken. Over toelaten of verbieden van het congres der Internationale wordt een hardnek kige strijd gevoerd tnsschen de Ministers. Over de herziening van het belastingstelsel zijn de ambtgenooten het met den Minister van Finan ciën oneens. De dotatie aan de kinderen van Tbor- 'becke is een ander punt van geschil. Maar bo venal is de militaire quaestie een ernstige twist appel. In het kort men heeft zich, altijd volgens die bladen, de Ministers niet anders voor te stellen an als kibbelende en twistende van den ochtend tot den avund. Het spreekt dan ook van zelf, dat het Minis- I 82,794.58 en de loodsgelden met terie reeds nagenoeg dood is, nog vóór het zelfs jen niet met de Kamer in aanraking is geweest. 37,466.03. Wat men zich wel voorstelt van het goed ge- Van de accijnzen beeft het gedistilleerd weder loof van het publiék? De formatie van het Mi-aim 14 millioen meer opgebracht dan de raming, nisterie heeft lang niel overhaast plaats gehad, e suiker, de wijn en het zout daareotegen zon en aan voorafgaand overleg heeft het niet ODt eel minder, zoodat de opbrengst der accijnzen broken. Met de opgedane ondervinding, was het tog iets beneden de raming blijft. Voor zooveel dan ook van een ernstig man als de heer dele suiker en den wijn betreft, zal zich dit waar- Vries geenszins te wachten, dat hij een Ministe- ichijn 1 ijh herstellen, daar het gelegen kan zijn in rie zon samenstellen, zonder zich over alle aan- le termijnen van verrekening. Voorden wijn zijn hangige zaken deugdelijk te verstaan met zijne die sedert de invoering der jongste wet op de aanstaande ambtgenooten, niet het uiinst met drie maanden te stellen. Wat het zout betrett is dien ,van Oorlog. Wie zal dan gelooven, dat, nu het te vreezen, dat de vrijstelling in België van het Ministerie nauwelijks aan het werk getogen iuvloed is op de sluikerij. is, aan alle kanten de tweedracht uitbreekt? Nft. Ct.) Naar wij van goederhand vernemen, had de heer Bredius, lid vun de Tweede Kamer der In een brief uit Bern, van 17 Augustus, aan Staien-Generaal, reeds 9edert eenigen tijd aan de Parijsche ConstitutionneL, vindt men o. a. het eene ernstige ongesteldheid lijdende,zich uitdien volgende: hoo((ie naar Carlsbad begeven, alwaar hij zich „De Koning der Nederlanden, die aan den oe- ihaus nog bevindt. Volgens de laatst ontvangen ver van het meer van Genève verpozing was ko- berichten nam hij meer en meer in beterschap men zoeken, vindt het daar niet friscli genoeg; toe en tmopte hij eerlang geheel hersteld terug hij zal zich naar Aigle begeven, aau den ingang [e komen van de schilderachtige vallei des Ormoots. Een groot hotel, met zoutwaterbaden, daar gebouwd, H- K- H- P"uses Marianne der Nederlanden is op zulk een gezonde en behoorlijke plek gele- heelt de aanzienlijke som van f 10.000 toegezegd j - iT Aa«* Inom##iia 't. ur/1. gen, dat geheel de reizende aristocratie derwaarts trekt." Z. M. de Koning heeft dezer dagen een ver nieuwd blyk gegeven van belangstelling in en waardeering van den land- en tuinbouw van het Koloniaal Militair Invalidenhuis Bronbeek, bij Arnhem. HD. heeft namelijk, per telegram uit Zwitser land, zaad ontboden van de grooto komkom mers, die in dit jaar weder op Bronbeek op ruime schaal verbouwd worden. Onmiddellijk is aan vOur het ontworpen bouwplan der algemeene 's-Gra venhaagsche werklieden vereeniging Blijkens den gewoDen maandelijkschen staat, welke dezer dugen in de Staatscourant werd mede gedeeld, hebben de rijksmiddelen in de afgeloopen 7 maanden meer opgebracht dan in het vorige jaar 2,666,467.87 en meer dan de ramiDg /"2,095,999.77s, en dat niettegenstaande de betalin gen op het personeel en de pateuten, even als op dit tijdstip in het vorige jaar het geval was, ach terlijk zyn gebleven. Het verschil beDeden de raming is nagenoeg 1% millioen. Het is gemak kelijk te verklaren, daar de aanslagbiljetten nauwe! lijks rondgedeeld zijn en zal zich voor het eind van het jaar herstellen. De grondbelasting is boven de raming, maar aangezien dit meer eene quaestie van vervroegde betaling is dan van opbrengst, zoo kan daaruit geene gevolgtrekking gemaakt worden. Wanneer men dus de directe belastin gen, die slechts langzaam stijgen kunnen, buiten de rekening laat, dan is de opbrengst boven de raming nagenoeg drie uiillioen. In die vermeerdering deeleu.de iQ- eu uitgaande rechten met f 421,072.20, de registratierechten met /T.407,361.71,de hypotheekrechten met 167.390.50s het recht vao successie met 803,576.89, de poste. Onder voorbehoud wordt aan het Handelsblad mede gedeeld, dat Rotterdam, na zoovele jaren zonder garnizoen te zijn geweest, daarvoor weder aan vrage bij de regeering gedaan zou hebben, tnet aanbod, om de officieren eventueel schadeloos te stellen voor het kostbare van hun verblijf aldaftT, alsmede dat, wegens de ophelfing van de gevan genis te Woerden, het tegenwoordige garnizoen aldaar voor dat te Rotterdam zou in aanrner- De Sociéte des Sciences mcdicales et naturelles de Bruxelles heelt in hare zitting van Juli tot cor- respondeerend lid benoemd den heer P. J. Huax- man, apotheker te Rotterdam. Door den Nederlandschen consul-generaal te Singapore is de heer S. J. Maier aangesteld tot ziju vice-consul aid .ar. BAIVIVidlVJLa.A.IV D. Schiermonnikoog, 20 Augustus. Als eene bijzon derheid kan vermeld worden, dat van de lading van het in Augustus 1870 benoorden het eiland Schiermonnikoog gestrande Fransche brikschip Honorine Marie, beslaande uit 1414 spoorstaven, door schipper Klaas A. Visser c. s„ van Paeseus, zonder behulp van duikertoestellen 1385 rails boven water zijn gebracht, eu alzoo nagenoeg db gebeele lading, dank zij de door ben betoonde ijver en volharding, is geborgen. 's-Gra venhaqe, 22 Augustus. Uit bet verslag der vijftiende bijeenkomst der proviuciale inspecteurs van het lager onderwijs, in Juni jl. alhier gehou den, blijkt o. a. dat de heer referendaris, Mr. H. Vollenhoven, die uit naam van den Mimsteï de vergadering had geopend, in zijne toespraak het overlijden herdacht heeft vau den Minister van Staat en van Binneniandsche ZakeD. ,/Hel scheen hier de plaats niet om de uitnemende ver diensten van dien staatsman, ook ten opzichte het lager onderwijs, uiteen le zetten. Het noemen van zijn naam mocht voldoende worden geacht. Zoo auu iemand was het aan de ledeu dezer vergad.'riog bekend welk belangrijk aandeel de heer Thorbecke gehad heelt in het tot stand ko- meu oor schoolwet van 18b7 en hoe hij als Mi nister die wet steeds krachtig gehandhaatd en de belangen vau het openbaar en bijzonder ouder wijs beefi trachten te bevorderen." Dezen morgen te acht uren werd uit bet Kanaal een kinderlijkje van het manoeltjk ge slacht opgevischt; het was in doeken gebonden, en verkeerde iu een reeds vergevorderden staat van ontbinding. B. ou Ws. hebben bij deu Raad de volgende praeadviezon aanhangig gemaakt; Het adres der Algemeene 's-Gravenhaagsche werkliedenvereniging is om advies gezonden aan de Commissie van bijstand voor de plaatse lijke werken en eigendommen. In de overtuiging dat de werkloonen in het tarief bij de „Algemeene voorwaarden voor de „aanbesteding der gemeentewerken" te laag zijn, acht die Commissie het nuttig ze per uur te be palen als volgt voor een steenhouwer op 25 cents; timmerman, metselaar, loodgieter of smid op 20 cent; aardewerker of opperman op 17 cent. Daartoe is de Commissie door Burgemeestfer en Wethouders gemachtigd. Den Gemeente-Architect is tevens opgedragen, bij de begrooting voor 1873 de looueu der aarde- _i„-Horten <t« Aónige'.semernfe-werk- lieden, wier looueu nog staan onder gemeld tu rief, te brengen op 1314 en 1414 cent. Dit be drag, vermeerderd met 20 pCt. voor den werk baas, komt nagenoeg overeen mét liet zooeven genoemd loon van 17 ceut. Burgemeester en Wethouders hebbeu de eer den Raad voor te stellen, van een en ander ine- dedeeliug te doen aan de Algemeene 's Graveu- haagsche werkliedenvereeniging. Tot toelichting der hier bedoelde verhooging, meenen zij alleen nog te moeten uanteekeuen, dat, volgens de aangehaalde „algemeene voor waarden", de loouen worden gerekend voor vol slagen knechts; leerlingen of onbekwame werk lieden worden niet gerekend of tegen de helft der dagloouen uitbetaald. In de zitting van 27 Februari jl. is beslo ten tot den bouw eener nieuwe hoogere burger school, bestemd voor 250 leerlingen. Burgeineestérefl Wethouders hebbeu zich daarna terstond de vraag gesteld, waar dil gebouw zoude zijn op te richten. Over open bouwgrond op een gelegen punt heelt de gemeente niet de beschik king, terwijl aan deu aankoop daarvan, indien hij al te vinden ware, zeer houge kosten zouden "3b1 .ab Wl H I naar het franscb van H- T A I ^1 K. De Engelsche geest. (Vervolg.) Het toilet stemt hier inderdaad door zijn luister, frischheid, rijkdom en ongerijmdheid over een met den glans, de jeugdigheid, de pracht en contrasten, die het plantenrijk vertoont. Men zou gelijkenis kunnen ontdekken tusschen huone maluwklearige en paarse zijden stoffen en de wisselende kleuren van hun vergezichten en hunne wolken, tusschen hunne gazen sjerpen, hnnne kanten shawls en den bleeken of schitterenden nevel van hunDe horizons. Maar eene menigte harmonische effecten in de natuur worden stui tend in de schilderkunst. Zij kunnen niet op het doek worden overgebracht, ten minste niet in hunne natuurlijke waarheid. In dien toestand missen zij de overeenstemming met het omrin gende. WaDt vele middelen waarover de natuur beschikt staan der schilderkunst niet ten dieoste, O. a. de volle zoo, het ware licht, de glans van het licht op het water, het fonkelen der stralen op een groen blad. Die hooge gegevens zijn hef, waarvan al de andere afhangen en waardoor het harde er aan ontnomen wordt; waar dat tempe rament ontbreekt ziju de andere stuitend als bij een accoord waarvan men de hoogste noot heeft weggelaten. Men moet ze dus transponeeren om ze uit te drukkengeen schilder, geen kunstenaar kan zuiver copieeren; hij inoet zelf vinden waoneer hij er zich toe be paalt otn te vertolken; want wat de natuur te weegbrengt door haar stelsel van middelen en waarden, is hij verplicht weer te geven door eeD ander stelsel van waarden eo middelen. De fout der hedendaagsche Engelsche schilders is, dat zij letterlijk juist zijn. Heeft men hun land gezien, dan vindt men dat da meeste hunner effecten waur zijn. Zóo is inderdaad een Engelsch grasveld door den pas gevallen regen verfrischt. Zón is inderdaad hun witte morgentocht, het glinsterend zand bij laag tij, het scherpe of paarsachtige groen der gekuifde golven. Zóo i3 inderdaad de bleek blonde tint der golvende ko renvelden en het als goud glauzeude purper der heide van een eenzame door de zon beschenen ineente. De nauwkeurigheid valt iiij nader in zien niet te betwisten; zelfs hebben wij met genoegen het landschap in de werkelijkheid aan schouwd, eu verwonderen wij ous dal Ons het geschilderde landschap tegenstaat. Dat komt mii- dat de vertolking slechts naschrijven was, omdat zij door op éen punt getrouw to ziju, het geheel bedorven hebbeu. Met angstige werkmans-nauw- gezetheid hebben zij eec voor een de op hun oog gemaakte indrukken letterlijk overgebracht. In- tusscheo mijmerden zij, motaliseerden, namen als dichters de zachte ol droevige aandoeningen waai, die het werkelijke landschap iu hunne ziel deed ontwaken. Maar, de werkman eu de dichter was er, de kunstenaar ontbrak. Men prijst hun geduld, men gevoelt dat utéo vöor ban ori gineel getroffen zou staanmaar hun kopie is niets dan een bijgebracht ducuuient, dat men gaarne vaarwel zegt, omdat het leelijk is. Er heelt zich iemand opgeworpen om hen te rechtvaardigen eo hunne practijk tot theorie to verheffen, namelijk John Ruskins, de bewonde raar en vriend van Turner, een hartstochtelijk, zeer bevoegd, ijverig, populair schrijver, voor zich zelf ten volle overtuigd en van een door en door Engelsch genie. Niets is van meer waarde dan persoonlijke, zelfstandige, goed aaneengeschakelde indrukken, waaneer zij, zooals de zijne, moedig worden geuit; zij doen ons over de onze naden ken. Niemand is er, wien de boeken van Rus kins, Modern painters, Stones of Venice geen stof lot denken geven. Zijn voornaamste grondzeget is dat men met geestdrift de loutere waarheid eu het karakteristieke tier details móet liefhebben: „Iedere klasse vfti gronden, rotsen, wolken moet „de schilder kennen met de nauwkeurigheid van „den geoloog en den mineraloogWanueer „Salvator op zijn voorgrond iets plaatst, waarvan „ik niet km zeggen of het graniet, lei ol' LuI- „steen is, dan verklaar ik dat er noch harmoni. „sche eenheid, noch eenvoud van effect is, maar „niets dan zuivere monstruositeit. Titiaan was „getrouw in het botanische." In zijn „Bacchus met „Ariane wordt de voorgrond ingenomen door de „gemecne blauwe iris, de aquilegia eu de cap- „paris spinosa Bij Rr&phuël's wonderdadige visch- vangst is hij overdekt met die soort van zuukoul „welke men crambe maritime noemt, en ul die „planten zijn nauwkeurig waar geschilderd 6Iaur om het schoone voort te brengen is liet waar zijn slechts een middelde kunst gaat verderhaar rol is eigenlijk om verheven aandoeningen op le wekken.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1