1 beu gemist, kunnen zich troosten met de gedachte, dat het op Hartjesdag nu eenmaal niet anders kan Zóó wordt te ontzent het „zotteufeest der 19de eeuw" gevierd. Noordwijk, 20 Augustus. Gisteren zijn de drie laatste bomschuiten van hier ter haringvisscherij afgevaren. In het geheel zijn dit jaar zeven schuiten voor genoemde visscherij uitgerust. 's Gravenhaqe, 21 Augustus. Voor het Provin ciaal gerechtshof in Zuid-Holland stond heden terecht de zetschipper van het Rijnschip George Washington H. Weber, beschuldigd van diefstal van goederen, die hem als schipper waren toever trouwd. Deze persoon, die tegen f 8 's weeks in dienst was bij de schipperes E. Muller had voor namelijk in last contracten voor het vervoer van goederen te sluiten, ofschoon hij niet het geldelijk beheer voerde maar de schipperij door de vrouw werd. gevoerd. In de maand April nu van dit jaar werd door Weber een contract gesloten met de heeren Gebrs. van Stolk te Rotterdam, ten einde eene lading bonte Poolsche tarwe van 120 lasten naar Worms te vervoeren. Op deze reis in de nabijheid van Heilouw had er eene aanvaring plaats en werden de beeren v. 8. van dit ongeval in kennis gesteld, die toen een stoomboot de Amsterdam N". 2 zonden om de lading over te nemen, bestaande uit 210,000 kilos, waaruit de inlading bestaan had. Toen het Rijnschip nu te Dordrecht was gekomen, waar het moest worden hersteld, werd door beschuldigde met voorkennis van zijne meesteres aan een koopman zeven zak ken met tarwe voor f 49 verkocht, welke laatste deze tarwe weder aan een bakker overdeed. De tarwe werd bij het repareeren tusschen de wan den en onder de buikhelling van het schip ge vonden. Ze werd als zoogenaamd keergoed of opveegsel beschouwd en besch. meende ze te mogen verkoopen. De politie die bericht kreeg, dat uit een ledig schip tarwe in zoo'n groote groote hoeveelheid werd verkocht, kreeg argwaan en naui na onderzoek de tarwe, die reeds bij den korenmolen Kijk over den dijk te Dordrecht ter maling was bezorgd, in beslag. Besch. erkende dat de zaak zich op bovenge noemde wijze had toegedragen. Hij kon zich niet voorstellen van welke lading de gevonden hoeveelheid tarwe af komstig was, daar voor eeni- gen tijd eene andere lading was vervoerd en de buikhelliug sedert lang niet was open geweest. Bij het vinden van het keergoed was hij zelfs niet tegenwoordig geweest en de verkoop had in ouderling overleg met zijne meesteres plaats gehad. In dien geest werden de meeste getuigen- yeiklaringen afgelegd, terwijl de adv. gen. Mr. vau Maanen verklaarde niet de volle overtuiging te hebben bekomen, dat de besch. gehandeld had met arglist|.en wegens onvoldoend bewijs requi- reerde adv.-gen. tot vrijspraak. - De verdedi ger Mr. Thorbecke hield vervolgens eene sierlijke rede, om zelfs nu het requisitoir tot vrijspraak ten duidelijkste aan te toonen, dat de goede trouw van den besch. ten stelligste is gebleken en zelfs niet gedurende de behandeling der zaak teu zij nen nadeele aan het licht is gekomen. Hij con cludeerde mitsdien tot vrijspraak. Het Hof, nog heden uitspraak doende, vereenigde zich met het requisitoir, overwoog dat er niet gebleken was vau toeëigening van een gedeelte der lading tarwe en sprak den besch vrij, di.' alsnu terstond in vrijheid werd gesteld Door den burgemeester der resi lentie is, in aanmerking nemende, dat op Donderdag, 22 dezer, een groot vuurwerk op het terras van het Badhuis zal worden afgestoken, bepaald: o. dat op dien avond na zonsondergang alle rijtuigen en omnibussen een der wegen berijdende, lei dende naar Scheveniugen of het Badhuis, voor zien moeten zijn van een helder brandende lan taarn, en b. dat op dien avond tusschen halfnegen en 12 uren geen rijtuigen eu omnibussen, zich naar Scheveningen of hel Badhuis begevende, inogen berijden dan den ouden Scheveningschen weg. Rotterdam, 21 Augustus. Bij de gisteren ge houden veiling, door de Nederlandechc Handelmaat schappij, vau 83,603 balen Java, Padang en Me- nado-koffie, is alles verkocht. Het programma der extra-orgelbespeling in de Groote Kerk, op Vrijdag 23 Augustus a. s., des namiddags te 2 uren, luidt als volgt: I. Orgelsonate (E. Moll), A. G. Rittcr2. Weihnaclits Pastorale, G. Merkel; 3. Recitativ en Aria, [Willkommen jetzt) voor sopraan uit die Jahreszeiteu, Jos. Haijdn; 4. Allegro, (voor het het Gariltou), Dom. Scarlatti; 5. Transcriptie, (Abendlied), li. Schumann; 6. Praeludium en Fuga; (G. Moll), (B. P. 111 u'. 5), J. S. Bach. Legerplaats bij Milligen, 21 Augustus. Even als eergisteren, zijn gisteren, Dinsdag, de batal- jous infanterie geoefend in de butaljonsschool, onder hunne bataljonscommandanten, van half negen tot halftwaalf, zoo mede de cavalerie en artillerie onder haie escadrons- en batterijcooi- inandauten, terwijl weder in den lateu namiddag oefeningen in het lirailleeren, den velddienst, bet bajooetveebten eu schijfschieten plaats hadden. Door het morgenschot gewekt, moeten 's avonds halftieu de militaireu naar bed. Het eten is goed; bet middageten wordt allengs beter gekookt. Er heerscht een goede geest onder de troepen, die, be halve de opgemelde oefeningen, ook bet verdere gedeelte vau den dag bijna voortdurend in mili tair-huishoudelijke eu lenuebezigiiedeu z.ju. Gisteren heeft de opperbevelhebber inspectie over het kamp geboudeu eu zijne bijzondere te vredenheid te kennen gegeven. Zoowel uit de oude als de tegenwoordige baLaijousschool is Dinsdagmorgen geëxerceerd, met de bedoeling van vergelijkingen omtrent doelmatigheid. De ge zondheid der troepen is voortreffelijk. In de am bulance worden thaos nog geen 200 mililaren verpleegd, waaronder echter geene, die zwaar ziek ziju. Door den opperbevelhebber is bepaald, dat de kerkparade, die des Zondags in liet kaïnp uordt gehjuden, als andere diensten moet worden beschouwd, met andere woorden, dut iedereen der Protestautsche en Roomsch Katholieke mili tairen aldaar verplicht is naar de kerk te gaan. Nijmeqen, 21 Augustus. De 3de en 13de com pagnie van het 3de regiment vestiug-artillerie zullen aanstaaudeu Zaterdag van hier naar de legerplaats te Zeist vertrekken, om aldaar tot den 18den September aanstaande te kampcereu. Zwolle, 20 Augustus. Het Amerikaansche spek wordt hier al meer en meer aangevoerd en door grossiers naar de kleine omliggende plaatsen ver zonden. Niet enkel in de winkels, maar ook m bramen op de weekmarkt woidt het thans ge sleten; daar kan men zien, dat vele boeren, na hun eigen spek goed verkocht te hebben, het vreemde spek voor 50 a 55 ct. 't kilo ten gerieve van 't huisgezin mede naar buiten nemeu. Aan gelokt door dien lagen prijs, wordt het Ameri kaansche spek niet alleen meer door den rniu- deren mau, maar ook door den kleinen burger gebruikt. Wel heeft hun de ondervinding reeds geleerd, dat het in het koken meer wegslinkt dan ons spek, maar het verschil in prijs, 50 of 90 ct. per kilo, is groot genoeg, oui zich langza merhand uuu den stciken bijsmaak ingewonnen en de vi.es voor tiichitieil ie ove. winnen, te meer nog, omdat van deze zelfs door het genees kundig staatsbestuur bij onderzoek geen spoor is aangetroffen. Kamten, 20 Augustus. Men is hier van gemeente wege begouneu met het reinigen en doorspoelen der riolen en goten, door middel van de brand spuiten. Kampen, 22 Augustus. Gisterenmorgen ruim ell uren arriveerde alhier de H. E. W. Msgr. Bis schop Schoopman, om het heilige vormsel toe te dienen aau de kinderen uit vier parochiën ten getale van ongeveer 450. Te twaalf uren nam de plechtigheid een aunvang door het houden eener leerrede, waarna het H. Vormsel werd toegediend, met assistentie van 6 geestelijken. Te drie uren was de plechtigheid algeloopen. Na het middagmaal bij den heer pastoor Nieuwenhuis gebruikt te hebben, vertrok Z.li.E.VV. om negen uren w. der naar Zwolle, waar heden het H. Vormsel wordt toegediend. Meppel, 20 Augustus. Het gisteren hier gebou deu zoogenaamde oogstfeest heeft zich nog al door ongelukken gekenmerkt. Behalve dat eenige jonge lieden door een bolleud paard zijn geraakt, waar van een, naar men zegt, in bedenkelijken toestand zou verkeereu, is er hedenmorgen te 4 uren, aan den straatweg naar Hoogeveen, bij de spoorbiug alhier, een boerenknecht gevonden, zóó gesneden en getrapt, dat hij letterlijk iu zijn bloed baadde. Op last van den stadsdokter, die voor het behoud an zijn leven vreesde, werd hij naar de zieken zaal gebracht, waar hij nu wordt verpleegd, met eenige hoop op herstel. De verwonde, die in het hezit gevonden werd van een geladeu pistool en een dolk, is genaamd B. Sok, en woont te Ruiuerwold. Omtrent de daders kan hij met de minste inlichtingen geven, zoodat hunne opsporing zeerjDvijlëlachtig wordt. Almelo, 20 Augustus. De u eters aan de fabriek van de firma <J. Cardmaal Gz. hebbeu dezen morgen het werk gestaakt, omdat hunne patroons de loonsverbpoging, die door hen was aangevraagd, hebben geweigerd. Almelo, 21 Augustus. Het gerucht wil, dat eenige der uit Duitschlund verdreven Jezuïeten zich iu het klooster vau het naburige Zenderen zullen vestigeu, dat iu den laatsteu lijd zeer ver groot wordt en waaraan men geen kosteu gespaard heeft. Groningen, 20 Augustus. Hel gedenkteeken van [.rolessor I'areau, hetwelk zijne vrienden en leerlingen op zijn graf hebben opgericht, zal ont huld worden bij gelegeuheid der réunie van oud studenten, waarschijnlijk Maandag 26 Augustus, te 6 uren. Goes, 21 Augustus. De gemeenteraad is giste ren overgegaan tot de benoeming van een lee- raar aan de hoogere burgerschool in de scheikunde en natuurlijke geschiedenis, waarvoor de aanbe veling in een vorige vergadering is ingediend. Bij de opening der stembriefjes bleek, dat de heer L. Posthumus, té 's-Gravenbege, alle stemmen op zich had vereenigd en alzoo benoemd is. Tllbürg, 20 Augustus. Heden is alhier in den ouderdom van 77 jaren overleden de heer Bernardus Jacobus Mutsaeis, ridder der orde van den Ned. Leeuw, commuudeui dei orde tan de Eikenkroon, oud-lid van de Godep. Staten van Noord-Brabant. Hedel, 18 Augustus. Heden kwam alhier om streeks één uur van Utrecht eene vrouw aan met een zuigeling aan de borst, welke voor de woning vau den landbouwer D. vau Hees neder- zeeg; alle middelen werden aaugeweud om de jeugdige moeder bij te staan, doch mets mocht balen, zoodanig was zij afgemat; zij was des Zaterdags van Utrecht vertrokken met een reis geld van 30 cents. Geneeskundige hulp werd iugero.pen, doch de genees- en heelkundige de heer v.m Mounk vas to svallig naar Auimerzoden een zeke bezoeken. Door den voerman vau der Veu, die dadelijk bereid was op verzoek van den lieer wethouder Keukensclirijver, werd de genees kundige gehaald, welke bij zijne komst onmid dellijk de noodige maatregelen nam om de vrouw tot bewustzijn te brengen, beigeeu hem mocht gelukken, door het toedienen van geneeskundige en versterkende middelen. Zij verklaarde daarop dat zij was de wede. Goudswaard, en Zaterdag van Utrecht was vertrokken om zich naar Boxtel te bege ven ten einde aldaar onderstand le krijgen. Zij eene weduwemetdkinderen;terwijl zij hareo i 4maandengeledeu verloren had,doordien hij alsb ambte aan den staatsspoorweg het ongeluk had d door een trein zijne beide beenen werden verbrijjti De menschlievendheid der genoemde heeren wei uu, daar deze vrouw in zulke droevige omst,, digheden verkeerde, uog meer geprikkeld en ruij sellouts ten louu gespreid. Wij mogen da.itjl niet nalaten onzen dank te betuigen, zoo n] a n Gen geneesheer, aan onzen wethouder J verdere ingezetenen der gemeente, maur ook J zouderheid aan Johanuu öommers en HeuilrJ Hoellaken, die niet alleen haar des nachts gj ben bijgestaan, maar bovendien eene collecte l de ongelukkige weduwe hebben gehouden, de betrekkelijk aanzienlijke som van 40 gul: opbracht, vveJke haar ter hand werden gesa terwijl zij hare reis zoo doende met het sp, kon vervolgen. o ;uil est. INGEZONDEN. - Zwemplaats „Rliijuziclit". Het is den abouné der Zwemschool Rhijn. welke zich over het verplicht zijn van bijna ongeluk schreeuwen, in het Leidsch Dagblad i 21 Augustus beklaagt, geraden, wanneer zi stem uiet krachtig genoeg is om zich van opt Haa_sehen straatweg op de Zwemplaats verstai baar te maliën, door het roepen van het ent woordje over, zich de moeite te getroosten la: liet zonnig eiudje buiten de Morschpoort d, heen te gaan; wellicht oefenen dau de zooi stralen nog een gunstigen invloed op hem i Zijn plan om aan de brug op den straatweg et schel te plaatsen verdient geene goedkeuri: hiervaD zou door velen misbruik worden maakt en alzoo hem die met het overhalen last is, noodzaken, nog meermalen dan nu niets over te komen. Eene ioopplank van al brug over de sloot tot aan het begin vant Galgewater zou doelmatigor zijn daar men 0 uiet zoo lang behoefde te wachten, 2". eu.- knecht zich, wanneer hij wilde, zou kuuotl overtuigen of het werkelijk leden der Zwei' pluats zijn, die met zooveel ongeduld .de aa. komst van het bootje staan te verbeiden. I. S„ Lid der Zwemplaats Rhijmid Ik geef gaarne toe dat de inzender van 't at woord op mijne opmerkingen omtrent de ove vaart van den Haagschen straatweg uaargenoem zwemplaats gelijk heeft, wanneer hij zegt dut Utrechtsche en Leidsche zwemscholen uiet v komen gelijk staan ten opzichte vau de brce: van 't vaarwater, waaraan zij gelegen zijn. Mi toch meen ik dat iu den bier bestaanden toest verbetering mogelijk is. 't Aaubreugen eei fiksche schel behoort, dunkt uuj, niet tot de u mogelijkheden. De omwonenden toch mogen dt eersten dag aan brandgevaar denken, den volgt deu dag ziju zij waarschijnlijk voorgoed van du panischen schrik genezen. En al mocht nu i leggeu vau een pont, met 'toog op de vete voc- bijvarende stoombooten moeielijk zijn, eeue rot boot, met een fikschen roeier aan boord, die t 't eerste luiden der schel vau wal steekt, voorst even goed in de behoefte en verlost de bezoeltet van dat lastige scbeeuwen, dat nu noodig is oi de aandacht van den knecht te trekken. Een Lid der Zwemschool Rhijnzick jkojLOJNIEN. BATAVIA, 6 Juli. Aan 't N. Bat. Hand. outleeuen wij nog Het nieuws uit Indië bepaalt zich tot ééu c:pi kei, maar belaugrijk feit. Tegenwouidig is door de toenemende overdrij ving van het verstaudsleven het zwaartepunt, dat de kunst haar stand gaf, geheel en al verplaatst. De Engelsche schilders houden zich nog aan de Hollandsche meesters in enkele uiterlijke kenmer ken: de kleine afmetingen vau het doek, de keus der ouderwerpen, de smaak voor het reëele, de nauwkeurigheid en het minitieuse in de détails. Maar de geest is veranderd, en hun schilderen is met schilderachtig mevr. Vergelijk b v. bij de dieren van Potter de zoo met zorg behandelde, bestudeerde van Landseer, met name zijne herten en honden. De Engelsche schilder houdt niet van het dier als zoodanig, al6 levend wezen, noch voor al als uitkomende vorm of gekleurde figuur, in harmonie met wat er om heen is; hij ziet verder, hij heelt overdacht, hij loutert. Hij humaniseert zijn beesten, hij heeft philosophische, moreele, sentimenteele bedoelingen. Hij wil stof tot denken geven, hij doet als de fabeldichter. Zijn geschilderd tafereel is een soort van raadsel, waarvan de op lossing onderaan geschreven staat, zooals bijv. de Vrede en de Oorlog, de Waardigheid en de Onbeschaamd heid, Low Life and High Life, Alexander en Diogenes, een Tweegesprek bij Waterloo, alles uitgedrukt door typen en houdingen van honden. Eveneens handelen zij die figuren leveren. Waar het bij hen vooral op aankomt is de anecdote, de kleine roman, de vertelliug, bet zede-tafereel die zij tot onderworp uemenhet aangename, de harmonie, de schoonheid der lijnen en kleuren blijven bijzaak; zoo heeft men Maclise, Leslie, Hunt en een der beroemdste, Mulready. Van den laatste heb ik twintig stukken gezienEerste liefde, de Wolf en het Lam, Mond open en oogen dicht, het gestoorde Gevecht, de jongste Broeder, de Vrouw van den predikant van Wakefield. Men kan niet duidelijker ziju, men heelt nooit meer moeite gedaan om door de ziuren tot hot verstand te spreken, om een denkbeeld of een waarheid op te luisteren, om op eeD oppervlakte van twaalf vierkante duimen een grooti r hoeveelheid psy chologische waarnemingen te verzamelen. Welke geduldige en scherpzinnige critici! Welke rnen- schenkenuersl Welke schrandere combinatie! Welk een hoovaardigheid om het moreele door het physieke te vertolken Welke scboone vignetten zouden zij kunnen maken voor eene uitgave vod Sterue, Goldsmith, Crabbe, Thackeray, Elliot! Ik vind hier eu daar mees terstukken in dat geure, b. v. van Johnston, Lord en lady Russell het Heilig Avondmaal ontvangende. Lord Russell zal het schavot beklimmen; zijne vrouw ziet hem iu het volle gelaat om te weten of hij zich met God verzoend heeft. Die innige blik van de vrouw en christin is verrukkelijk; zij is nu gerust en kalui door de zaligheid van haar man. Maar hue j immer dat zij iu plaats van het te beschrijven, hebben willen schilderen. Het verbazingwekkend streven om de aandacht geheel te concentieereu op het moreel van den uieusch heeft de optische gevoeligheid der schil- -ders verstompt en uutsteuid. Ik geloof dat men nooit schilderijen gemaakt heelt, die het oog zoo unuangenaam aandoen. Men kun zich geen har der effecten verbeelden, geen overdrevener en lomper coloratie, geen geweldiger en schreeu- wender contrasten, geen valscberen harder kleur menging. Van Huut: de twee Edellieden van Verona, met blauwe boomen, die scherp tegen den brui- Den grond afsteken, en scharlaken kleederen; een Christus bij nacht met een lantaarn, in een at mosfeer van een groenachtig geel, zooals men gewaar wordt, als inen na een dom peling in troebel water de oppervlakte nadert. Van Mitlais: de Dochters van Noach, uit de Ark komendezie dat paars maar eens van die kleeren, en hoe het door het andere wordt gereleveerd. Vau Crow: Pope, aan Dryden voorgesteld-, lichtblauwe kamizolen, rood Uuweelen rokken, hoog en hard reliel der aceessoriën; hoe is 't mogelijk! Van Mulready: Baadsters die wel van porcelein lijken Van Millais: St. Agnes-Eve, eene gedecolleteerde dame in groot toilet, door de avondschemering evenals de geheele kamer met een lijkkle:, groen ovuitogen Oveial luudschappeu met.' pegaai-groeue giasvelden, waarop klaprozenv bloedroude gateu; bloeiende appelboomeu, hard witte bloesem tegen het bruin der takte pyulijk afsteekt; een grasgroen kerkhof in vuile zun, wuarup ieder grashalmpje blinkt» het lemmet' van eeupeunumes; zonsundeiguugt die verbazend veel van een vuurwerk hebb» Hun netvlies verkeert zeker iu een bijzonderen toj stand. Om er zich rekenschap van te gei zoekt men naar analogie, en vindt die in eci) bijzonderheden van het dagelijksch leven, in ïoode, paarsachtige, wijnmoer-kleurige, groene tinten, waarmee de omslagen eu figt-"- hunner pienlenbuekeu ziju gekleurd, in liet kk- lig en zwierig toilet huouer vrouwen, iu ld schouwspel dat huuDe weiden en bloemen, l|ül landschap geeft, wanneer er fel de zon op schij» Misschien moet uieu aannemen, dat iu d land het uiterlijk voorkomen der dings j van overwegenden invloed is op het oog, men smaak krijgt voor hetgeen men gewoon le zien, dat er een heimelijke verwantschap staat tusscheu de kleuren der kunst en die d' natuur. [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2