Vrijdag 23 Augustus. SCflïTSS» DIT IN&HLARD. N°. 3846. A°. 1872. 1 feuilleton van liet Leidsch Dagblad". sa. TT a. a i%i as. looffl LEIDSOB DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor baden per 3 meenden F ren co per poet Afzonderlyka Nommen ƒ8.00. 8.86. 0.06. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVKRTKNTIEN. Voor isdenc regtl<0.16. GrooU» latten our do plubroimto die ay bejluo. Lelden, 22 Augustas. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin hedenavond te negen uren een bezoek brengen aan den Hortus Botanicus alhier, om de Victoria Het/ia bij gaslicht te zien. De Minister van Oorlog heefl bij aanschrijving vau'den 21 dezer N°. 41 P, de chefs der corpsen gemachtigd, om aan de lotelingen der lichiing 1869, die daartoe aanzoek mochteu doen, toe- - stemming te verleenen tot het aangaan van een howelijk. Naar men zegt, zal de Franscbe Minister van onderwijs, de heer Jules Simon, binnen kort de teqlHpstelling vau hulpmiddelen bij het under- wijs te Utrecht in oogenscbouw nemen. Men bericht aan het N. v. d. 0. dat bet kapi taal van 2,0U0,UUU, vereischt tot het bouwen van 6(1 villa's en een nieuw badhuis met kurzaal, noordoostelijk van het stedelijk badhuis ie Sche- ningen, in Engeland gevonden is. 'l Plan-Ouds- hoorn kan dus zijn uilvoering te gemoet zien. Nog uieini men, dat weihclu vóór 1 Mei vau het volgend jaar de Rijnspoorweg tot Scheve- niugeu zal verlengd woideu. De algemeeue vergaderiug van de vereeniging tot bescherming vau dieren te Neubrandenhurg (Groothertogdom Meckleuburg-Strelitz), heeft den heer Dr. W. Hendnksz, stichter en president der Amsterdamsche Sophia-Vereeniging, met alge- meene stemmen benoemd tot baar eerelid. Het fraai bewerkt diploma dezer vereeniging is den heer Hendriksz dezer dagen toegezonden. De hoofdcommissie van het Nederl. Schoolver bond heeft, ingevolge haar gedane opdracht bij de jongste algemeene vergadering, een commissie uit haar middeu beuoemd tot hei outwerpeu vau een adres aau de regeering, waarin op de wen- 8chelijkbeid wordt gewezen, dat, zoomin in werk plaatsen van het rijk, als bij werken, die van 's rijkswege worden aanbesteed, kinderen, die in de leerjaren vallen, lot het verrichten van arbeid worden toegelaten. In hetzelfde spoor voortgaande, heeft zij zich tot de afdeoltugeu van het School verbond gewend met bet dringend verzoek om toch te doen wat zij met de ouder haar bereik staande zedelijke middelen vermogen, ter beslrij- diug vau het even groot als verderfelijk misbruik, dat nog voortdurend van de diensten vau kinde ren door particulieren zooivei als door werkbazen wordt gemaakt; zij geeft verder in bedenking, om, waar dit nog niet geschied mocht ziju, in haar reglementen de bepaling op te nemen, ,iat althans haar leden zeiven zich verbinden, geen kinderen, die nog niet van de school kondeu worden ontslagen, ïu hun dienst te nemen. Tevens geeft zij het als haar vurigeri wensch te kennen, dat van nu ai ook naar doeltreffende middelen i worde uitgezien tot wering of vermindering van het groote kwaad, dat door den veldarbeid van kinderen wordt aangericht. Verder vestigt de hoofdcommissie de aandacht op de doofstomme en blinde kinderen, wier belangen zij op de alge meene vergaderiug zoo welsprekend hoorde be pleiten. Zij wekt de afdeelingen en correspon denten, zooveel Doodig, op, zich die belangen ernstig aan te trekken, door naar vermogen zorg te dragen of er met raad eo daad toe mede te werkeu, dat kinderen, die hetzij van het gehoor of van het gezicht beroofd zijn, op daarvoor be stemde inrichtingen een voor hen berekend Onder wijs ontvangen. Veroordeeling van dieren vond zelfs nog in 't eind der 16de eeuw plaats; „Op den 25sten Mei 1595 werd binnen Leiden op den eisch van Meester Loth Huijgens Gaal, eischer causa officii, de hond van Jan Janssen van der Poel, bij vonnis van schepenen der stad Lei den, doende recht uit naam van de hooge ove righeid en graaflijkheid vau Holland en West- Friesland, gecoudemneerd om geleid en gebracht te worden op bet plein van Gravenstein (alwaar men gewoon is de boosdoeners te straffen), om aldaar door den scherprechter met de koorde aan de galg te worden opgehangen; en wel oyer en ter zake dat gezegde houd, op Zondag 9 Mei 1595, heeft gebeten het kind van Jacob Jansen van der Poel, terwijl dit kind was spelende bij zijnen ootn, en hebbende een stuk vleesch in de hand, naar hetwelk gemelde hond grijpende, het voorzeide kind heeft gebeten, en alzoo eene wonde geïnfligeerd in den tweeden vinger van de rech terhand doorgaande van het vel tot in het vleesch, zoodat het bloed ten wonde uitliep, en dat het kind kort daarna door schrik is overleden. Zijnde opgemeld vonnis aldus gewezen op den dag en datum als hoven, ia openbare vierschaar present alle de schepenen." Uit het artilleriekamp schrijft men: „In de afgeloopen week heeft men met het ge schut van verschillende afmetingen gewerkt, en zijn de manschappen, vooral de jonge soldaten, uitmuntend geoefend; het was eeu lust om te zien, met hoe veel ijver door ieder het geschut bediend werdih de volgende week zal men proeven nemen met de beweegbare schijf, voor stellende een varend schip, bewerkt naar het systeem van den comm. van het kamp, kolonel van Ëxter, en gemaakt door den smid Swaters te Utrecht. „Zaterdag is een proef genomen met brand- cilinders, die zeer goed is uitgevallen; reeds bij het 2de schot ontstond brand in een daartoe bij- eengebrachten houtstapel van 4 meter lengte, 4 meter breedie en 3 meter hoogte." Wij lezen in de 's Hertogenbossche Courant: In Het Vaderland wordt gewag gemaakt van een „geheimzinnig tragisch voorval" dat den 14den Augustus jl. te Helmond zoude plaats gehad heb ben, Een persooD aan handen en voeten gebon den zoude met geweld door drie capncijnen zijn weggevoerd. De zaak is deze, een ongelukkige die sinds eeuige jareu krankzinnig is en krachtens vonnis der rechtbank van Amsterdam iu een krankzinnigengesticht verpleegd wordt, is uit het gesticht Meereuberg naar de bewaarplaats voor krankzinnigen te Boekei overgebracht. In Het Vaderland wordt vermeld dat op last van een Monseigneur werd gehandeld; dit is eeu grappig quiproquo, de familienaam van den curator is Bisschop. Dat bij de overname te Helmond capu- oijnen waren is duidelijk, iu de gunstig bekende bewaarplaats voor krankzinnigen te Boekei zijn de verplegers allen capucijnen. De Kon. bewilliging is verleend op de acte van oprichting der naamlooze vennootschap de Amster- damsche Diamantslijperij, te vestigen te Amsterdam. De Minister van Financiën; Gezien bet Algemeen Verslag van de munt- werkzaamheden over 1871, opgemaakt door het Muntcoilege, in voldoening van art. 4 der wet van 1 Juni 1850 (Staatsblad n0.. 25); Gelet op art. 19 der wet van 26 November 1847 (Staaisblad n°. 69); Brengt ter kennis van het algemeen,, dat gedu rende het jaar 1871 in 's Rijks Munt ziju vervaar digd en afgeleverd de navolgendu muntspeciën, als: J e... voor rekening van het Rijk 1,000,000 tien-centsstukken; voor rekening van particulieren: 6,875,035 27j-gu'dens, te zamen uitmakende eeoe nominale waarde van f 17,287,687.50. De luitenant-ter-zee der 2de klasse D. G. Brand, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den lsten September daaraanvolgende vervangen door den loitenant- ter-zee der 2de klasse J. P. Hovy. Z. M. heelt aau den generaal-majoor bij liet le ger in Nederl. Indië D. L. de Brabant, thans op non activiteit, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eeu eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dieust, met behoud van recht op pen sioen en onder dankbetuiging voor de vele ge wichtige en langdurige diensten door hem aau den laude bewezen. BINNEIVLAND. Amsterdam, 21 Augustus. In de vergadering van den gemeenteraad van heden werd aange nomen de voordracht van B. en W. om alsnog te besluiten tot oprichting der Rijks Academie van beeldende Kunsten op het terrein tegen over de Uollandsche gasfabriek. De betrekking van commandant der brand weer, viel na langen strijd met 14 stemmen ten deel aan den heer P. W. Sleenkamp, (de heer vau Braam tlouckgeest verkreeg 12 stemmen)) nadat bij eerste stemming op beide heeren 12 en op den heer de Ruiter de Wildt 2 en bjj tweede vrije stemming op den heer v. B. H. 13, S. 12 en R. de -W. 1 stem was uitgebracht. Gistermorgen bezocht de bekende Jules Si mon, Minister van het openbaar Ondérwijs iu Frankrijk, de werken der Kanaalmaatschappij te Velsen. ZEx. was vergezeld vaD deu consul- generaal vaD Frankrijk te Amsterdam, eu eeu vijftal heeren. De Noordzeesluizen, die zoo goed als voltooid zijn, prijkteD zoowel met de Fransche als met de Hollandsche en Engelsche vlaggen. Na geruiinen tijd aan de sluizen en havenwer ken vertoefd te hebben, vertrok ZEx. naar de Zaanstreek, Haarlem, 21 Augustus. De politie alhier heeft gisteren eene belangrijke aanhouding gedaan, door een beruchten paardendief te arresteeren, die in het laatst der vorige maand bij Vlaardin- gen en in het begin dezer mauDd te Nijmegen paarden uit de weide heeft gestolen. Zondag 25 Augustus ïulleu de duiveu der hier bestaande Postduiven-Sociëteit de Korenbeurs te halltwee worden losgelaten in den Kon. Zodl, Botanischeu Tuin te 's-Gtaveuhage, eu out prijzen naar Haarlem vliegen. Te 10 uren zullen zij in den geuoeuiden tuin worden gemerkt eu na de aankomst te Haarlem zullen de prijzemwinners teruggezonden worden, ten einde de stempels na te zien. Gisteren zijn bij de exercitiën der huzaren, op het veld aan den Alkmaarscheo straatweg, de paarden van een wachtmeester en eeu huzaar met zooveel geweld tegen elkander aangereden, dat het eerstbedoelde weinige oogenblikkon daarna is gestorven. Sloterduk, 20 Augustus. Begunstigd door heerlijk zomerweder, zag men gisteren op Som mige plaatsen in Amsterdam, op dén 'Haarlem- uier straatweg eu iu ons dorp, zich ouderschei den groepen van mannen en vrouwen bewegen, die allen eens recht pret wilden hebben, omdat het de vau ouds vermaarde „Hartjesdag" was. Tegen den avond wérd de stroom gedurig ster ker. Volgepropte huurrijtuigen redeu af en aau, die telkens uieuvve bézendingeu kwamen aan voeren. In de dorpsstraat was bijna geeu lu-en- komen te vinden, en uit öe hérbergen klonk een verward gedruisch: een aunhoudend stampen der danslustigen eu schor droukemansgezang. Hoe later het werd op den avond, te meer scheen het gehalte der bezoekers af te nemen, 't Was of het vuilste vuil uit de rioleu vaü Amsterdam hier was aangestroomd. Nu eu dan mocht men enkele ineér fatsoenlijke wandelaars opmerken, die blijk baar door nieuwsgierigheid gedreveu werdén, over het geheel was het een schouwspel van de uiterste gemeenheid. Toen de stroum was afgezakt, werden de her bergen, die den ganschen nacht mochten geopend blijven, door het boerenarbeidersvolk gevuld. An dere figuren, maar hetzelfde decoratief, dezelfde mise en scène. Eerst in den morgen zeilden velen huiswaarts. De herbergiers waren tevreden, eu de bedaarde ingezetenen, die hun nachlrust heb- naar hfct fransch yan VIII. De Engelsche geest, (Vervolg.) Zijn verbannen lord is een sentiinenteele elegie fo den smaak van Young. Zijne groote heeren Zijn niet meer rustige, opgeschikte cavaliers, alleen geschikt voor het schieten met het pistool en Ivoor het bal; die eenvoud van de zuivere en [ware schilderkunst was hem niet genoeg; hij .heeft overpeinsd, hij heeft het samenstel van Iden inwendigen mensch begrepen; hij heeft tot [zich zeiven gezegd „dat men in een hoofd nooit meer legt, dan men in zijn eigen hoofd vindt", eu als gevolg dier overpeinzing heeft hij weer kaatsingen van de ziel geschilderd. Langzamer hand wordt het moreele aau het pbysieke onder geschikt; zal de schilderkunst een psychologie worden en men wat de oogen zien ais hijzaak behandelen, en zal de schilderij slechts een voorgrond zijn, een gordijn, waarachter het ver stand en de ziel in de verte gedachteD, voorne mens, lessen, karakter- eu zeden-studiën zal be merken. Hogarth was de eerste die deze theorie voor stelde en toepaste. Volgens hem moet een physiek type, om belangwekkend te zijn, de uitdrukking zijn van een moreel type. Hij heeft dan ook in derdaad de schilderkunst behandeld als roman schrijver moralist, op de wijze van de Foe en Richardson, en zijne schilderijen zijn preeken tegen de ondengd. Als men er voor staat vergeet men de schilderij voor het treur- of blijspel dat zij geeft. Gelaat, costnum, houding en accessoriën, zijn beknopte karakterbeschrijvingen, korte levens geschiedenissen. Zij vormen eene vooraf beraamde reeks, maken eene voortgaande geschiedenis uit, het zijn illustraties uiet een daaronder begrepen tekst, dien men hoofdstuk voor hoofdstuk er van zelf bij leest. Zie bij het Huwelijk naar de mode het smartelijk gebaar van den ouden intendant, die den ondergaDg van het huis ziet aankomen en met ten hemel geheven handen zich verwijdert; de ruwe en zinnelijke domheid van den bruide gom, die, op een fauteuil uitgestrekt, het hoogste lied zingt terwijl men hem opschikt. Iu de ge] dachten gaat men de precedenten en de gevolgen na, begrijpt hunne noodzakelijkheid en besluit als bij een preek.Minder duidelijk sprekend, maar even letterkundig zijn de gewrochten van Wilkie, the Village festival, the Blind Fiddler, the Parish Beadle, Blindman's Buff, A Wedding; hij schildert toestan den uil de volksklasse, hij is een Teniors zoo gij wilt, maar een denkende en opmerkende Teniers, die belangwekkende en zedelijke waarheden op spoort. Zijne talereeleu vloeien over van schran dere oogmerken, vroolijke satires, leerzame docu menten, even als de Antiquarius van Walter Scolt of de Adam Bede van Elliot. Hij geeft te denken en hij amuseert, maur buiten het gebied van schilderkunst, en om hem heen zijn eeue menigte andere geschaard even als hij afgedwaalde schrij vers of dichlers. Een der grootste en verst afgedwaalde is de land schapschilder Turner. Nergens ziet men duidelij ker op welk een dwaalspoor een talent kan ge raken dat, terwijl het tot de zinnen moest spre ken, het tot het verstand en de ziel doet. Zijne collectie vuit drie zalen. Er zijn van hem zeer schoone, eenvoudige, eu grootsche landschappen, waariu eeu diep, eu ik durf zeggen een plechtig gevoel voor de lovende natuur doorstraalt) Knigh ton's Bank, Frosty Horning, Bligh Sands, Cattle in St'-Alawes Cornwall; maar die zijn tiaar zijne eerste manier. Langzamerhand Wérden voor hem de in druk op het oog, het optisch effect bijzaakde aandoeningen en droomerijen van het speculatieve en redeneerende brein verkregen de overhand hij heeft reusachtige pbilosophische en humanitaire epopeeën willen schilderen; hij heeft zich den groot ste der inenscheu gewaand en men zegt inij dat hij krankzinnig gestorven is. iu allegeval isziju schilde ren in kran kziunigheid ontaard, zoo ongeveer als het ptoza en de poëzie van Victor Hugo. Appollo doodt Python, het Leger van Hannibal in de Alpen, een On weer, de Zondvloed, het Vuur van Sodom, het Licht en de kleur, een dag na den Zondvloed, de Regen, de Stoom en de Snelheid op den Spoorweg, de Stoomboot bij een sneeuwstorm, en nog 30 a 40 andere, zorg vuldig door hem zelf' bijeengebracht en naar zijne instructiën gerangschikt, in een afzonderlijk lokaal, zijn een onontwarbare kladderij, eeu soort van gezweept Schuim, een groote warboel, waarin al de vormen zwemmen. Plaats iemand in eeu mist, bij een hevigen storm, met de zou in zijn oogen en eon duizeling in het hoofd, en breng zoo gij kunt den indruk dien hij krijgt op het doek over; het zijn de verwarde vizioeueo, de verblinding, hét ijlen van eeue ontstelde ver beelding.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1