over de eerste reven maan den van 1872. Het volgend overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juli 1872, alsmede van die over de eerste zeven maanden van 1872, is door het Departement van Financiën openbaar gemaakt. Opbrengit Opbrengst over de maand Joti 1 8 7 2. Directe belastingen. 1,865,276.67 ƒ11,764,884.74' In- en uitg. rechten. 440,919.38' 3,169,499.63 Accijnzen,2,415,949.29' 16,179,177.85' Waar borg,en belas ting der gouden en zilveren werken. 30,433.97 199,771.44' Indir. belastingen .„1,413,118.64 10,577,103.35 Domeinen144,731.05 795,770.30' Posterijen186,134.26' 1,541,127.84' Rijkstelegrafen 54,318.12 370,341.36 Staatsloterij275,846.00 Akten voor jacht en vis8Cherij Loodsgelden Totaal 60,380.00 85,130.17 74,703.50 515,799.34 6,696,341.56' 45,463,525.37' De kapitein-luitenant-ter-zee J. J. Boelen, wordt, naar aanleiding van 'a Konings besluit van den 16den Augustus 1872, met den laatsten dezer, eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. schroef- stoomschip Citadel van Antwerpen, terwijl dat be vel, met den lsten September aanstaande, wordt opgedragen aan den kapit.-luit.-ter-zee J. W. Binkes. Voorts heeft Z. M. bij bovengemeld besluit goedgevonden: 1°. den kapit.-luit.-ter-zee J. J. Boelen, op zijn verzoek, ter zake van ongeschikt heid voor den militairen dienst, ten gevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, met den lsten September aanstaande, op pensi oen te stellen, onder toekenning van eeu jaar- lijkach pensioen van 1500; 2'. inet ingang vau laatstgemelden datum te bevorderentot kapit.- luit.-ter-zee, den luit.-ter-zee der 1ste kl. K. C. Bunnik; en tot luit.-ter-zee der l3te kl., den luit.- ter-zee der 2de kl., J. C. de Ruyter de Wildt. De adelborsten der lste kl. L. G. Krol, B. J. G. Volck en C. N. A. de Groot Stiffrij, de beide eerstgenoemden dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en laatstgenoemde aan boord van Zr. Ms. scbroefstoomschip Citadel van Antwerpen, worden met den laatsteo dezer op non-activiteit gesteld. Voorts worden met den lsten September aan staande geplaatst: aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, de benoemde adelborsten der lste kl. K. W. H. Goetz, A. H. Hoekwater, H. Slot, W. J. de Bruyne, G. J. Sluyterman, W. H. Hofstede en L. Kamphuis Suermondt; aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoelsluis, de benoemde adelborsten der lste kl. J. P. van Rossuin, F. B. 's Jacob, F. M. A. Mathon en J. C. Veenhuyzen; en aan boord van Zr. Ms. schroef- stoouischip Citadel van Antwerpen, de benoemde adelborsten der lste kl. B. H. Zimmer, C. F. W. K. Happé en C. M. Kooy. Z. M. heeft op grond van artt. 43 en 48 der wet van 9 Mei 1846 en 3 Mei 1851 (Staatsblad n°. 24 en 49), pensioenen verleend ten laste van den Staat aan Gerhard Conrad Bernhar.l Suringar, emeritus hoogleeraar in de uculteit der genees kunde aan de hoogeschool U Leilen, ton bedrage van 2800 's jaars; Willem Muurling, emeritus hoogleeraar iu de godgeleerdheid aan de hooge school te Groningen, ten bedrage van 3225 's jaars. Z. M. heeft op grond van art. 26 der wet van 13 Augustus 1857 Staatsblad u°. 103), pensioenen verleend ten laste van den Staat aan Adrianus JosephusHuybregts,eervol ontslagen hoofdouderw. te Oudenbosch, ten bedrage van 633 's jaars; Henricus Hendriks, gewezen hoofdonderwijzer te Slagharen, gemeente Ambt-Hardenberg, ten be drage vau 425 's jaars; Karei van der Hulst, eervol ODtslagen hoofdonderwijzer te Kuinre, ten bedrage van 533 's jaars. Z. M. heeft benoemd tot plaatsverv. kantoor, te Cortgene E. P. van Hoboken, ontv. der reg. en dom. aldaar. Z. M. heelt benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Tholeu Mr. J. F. M, Prijn, advocaat te Leiden. Z. M. heeft aan C. vau Mourik, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol omslag verleend als plaats vervangend kantonrechter te Naaldwijk. BINNENLAND. Voorschoten, 21 Augustus. Bij den landbouwer J. J. Dijkman alhier heeft men (vermoedelijk Leidenaars) eene koe, loopende in eene weide over de Vliet onder Stompwijk, des nachts op verschillende plaatsen over het lijf gesneden. Amsterdam, 20 Augustus. De smeden-vereeniging Recht voor allen alhier heeft giBteren op een schrij ven van de patroons der smeden het onderstaande antwoord verzonden: „Aan de Vereeniging van Patroons der Smeden. „Weled. Heerenl „UEds. brief, aan de Smeden-Vereeniging Regt voor allen gericht, waarin gij ons mededeeldet, dat UEd. goedgevonden had om met 19 Augustus het loon van uwe gezellen met 20 pCt. te willen verhoogen, gaf aanleidiug, dat op onze vergade ring van 11 dezer de gemoederen der gezellen in strijd geraakten. „Zij, die wisten dat hunne patroons in uwe vereeniging waren, hadden reden van tevreden te zijn; terwijl zij, welke daar onkundig van waren, zich teleurgesteld gevoeldeD. Allen w<jnach ten dat hunne patroons uwe vereeniging waren toegedaan; ten eerste, omdat zij er moreel van overtuigd zijn, dat uwe vereeniging direct gewerkt heeft om aan het verzoek der gezellen te voldoen en ten tweede, omdat zij hoopten en vertrouwen, dat deze patroons ook verder in het belang der gezellen zullen blijven werken. UEd. dit vrien delijk verzoekende, blijven we u dank voor het geen gij tot hiertoe voor ons gedaan hebt eo hopen, dat andere patroons uw voorbeeld mogen navolgen. „In naam der Smeden-Vereeniging Recht voor allen „W. ANSING, Secretaris. „Amsterdam, 19 Augustus 1872." Ter heden plaats hebbende fondsveiliug van de firma de Erven Bohn te Haarlem, is het recht van uitgave der Camera Obsctira vau Hil- debraud voor de aanzienlijke som van 12,600 overgegaan aan de Erven Bohn, eu van Beets' Gedichten aan den heer Kirberger voor 5000. Haarlem, 20 Augustus. Gisteravond te ongeveer halftwaall is biaud ontstaan iu een perceel aau de Kinderhuisvest, waarin een stoffen ververij wordt uitgeoefend. Daar de bewoners afwezig waren, werd de brand eerst ontdekt door het uitslaan der vlammeu. De brandweer, die zeer spoedig bij de hand was, mocht er iu weinig tijd in slagen, het gevaar te stuiten, zoodat de belen dende gebouwen bewaard zijn gebleven. Het per ceel zelf is, met uitzondering van het beneden gedeelte, uitgebrand. Het gebouw, de meubelen en de voorhanden zijnde goederen zijn tegen brand schade verzekerd, voor een gezamenlijk bedrag van f 2500. Er wordt ondersteld dat de brand ontstaan is door eene petroleumlamp. 's-Gravenhage, 20 Augustus. In de heden ge houden zitting van den Gemeenteraad is o. a. ingekomen en ter lezing gelegd een adres van den kerkeraad der Hervormde Gemeente, hou dende verzoek dat de kermis zal worden her vormd of afgeschaft. Op het verzoek der Christelijke Jongelingsver- eeniging om hare Zondagsschool te tnogeu hou den in een lokaul van eeue der openbare scholen, is overeenkomstig het daaromtrent uitgebracht advies, afwijzend beschikt. Iu verband tot de vermeerdering der bevolking alhier, was door de huishoudelijke commissie eene verordening ontworpeu, als gevolg van de twee meerdere leden waaruit de raad voortaan moet bestaan, alzoo gezamenlijk 37 leden. Volgens die verordening zou de aftrediug der leden van deu raad, bevolen bij art. 27 der Gemeentewet, in dier voege plaats hebben, dat eerst 12, daarna weder 12 en eindelijk 13 leden aftreden. Het eerste twaalftal treedt af in 1873. De verordening werd met algemeene stemmen aangenoiueo. De aan de orde gestelde onderwer pen afgehandeld en de vergadering gesloten zijnde heeft de burgemeester zich gedrongen gebeld uog e/en tot de leden het woord te richtei en aan ue vmgadeiing „ok uamuns zijne echtgenote hartelijken dank te zeggen voor het hun aangebo den kostbaar zilvereu geschenk ter gelegenheid hunner 25jarigo echtverbintenis. Dat blijk vau belangstelling in hun huiselijk geluk wordt door den burgemeester en zijne echtgenoote zeer op prijs gesteld; en de vergadering hebbe de over tuiging, dat de spreker en zijne vrouw, hare le den een warm hart toedragen en dat zij dit ge schenk aau vaarden met de oprechtste gevoelens van erkentelijkheid en geuegenheid. Aanstaanden Donderdag zal het muziekcorps der Haagsche schutterij zich weder op het terras van het Groot Badhuis te Scheveuingen doen hoo- ren; en Zaterdagavond het muziekcorps van het regiment grenadiers eu jagers. Rotterdam, 20 Augustus. De Rotterdamsche Diergaarde mocht zich verheugen in de ontvangst van zeer belangrijke geschenken gedurende de maand Augustus, als: van den lieer A. Lupcke, alhier, 1 bennet-kasuaris of mooruk, afkomstig van het eiland Nieuw-Brittaunië, welke vogel soort voor het eerst levend iu Europa is overge bracht, behalve twee voorwerpen iu den Diereu- tuin te Londen vervolgeus eeu jouge krokodil uit Java; van den heer F. J. van Houteu, te Pa- dang een Indische pajei; van den heer Idsiuga, gouverneur van Suriname, 2 boschduivels ol slin gerapen; van de heeren H. Kerdyken L. Pincoffs 1 civetkat en 1 zeer groot stekelvarkeu van de Afrikaansche Westkust; van mevrouw de wed, H. F. Planten 1 jonge krokodilvan den gezagv. P. J. Arnolds, 2 roodkardinalen enz. Door aankoop verkreeg de Diergaarde 1 groote kuifkaap van Celebes, 1 trompetterzwaan, waar door de inrichting nu in het bezit is van één paar dezer zeldzame vogelsoort, 1 zwarte kaketoe van Nieuw-Guinea, enz. Vermeldenswaardig is de geboorte van twee lingen van een der Nijlghau-antilopen, en hoogst belangrijk is de geboorte van een pelikaan. In gevangenschap werden nog nimmer pelikanen uitgebroed, eu hetgeeu betieffeude het uitbroe den en de wijze van het voederen der jonge pelikanen bekend was, is ontleend aan waarne mingen in de natuur zelve. Hoezeer ook sedert lang als onwaarheid iu de wetenschap bekend, is het sprookje, dat de pelikaan de juugen uiet zijn eigi-u bloed voedt, nog als volksgeloof alge meen verspreid. Dii bijgeloof is waarschijnlijk ontstaan uit de gewoonte dezer vogels om met de roode punt van den bek in de borstvederen te woelen, vooral in die oogeublikken, dat zij de bewaarde of half verteerde viscb uit keelzak of maag weer opwerpen, om daarmede de jon gen te voeden. Wederlegging van het sprookje en de ware wijze van voeden is nu in de Rot terdamsche Diergaarde juist waar te nemen. Zoo wel het mannetje als bet wijfje hebben zich met de zorg van uitbroeden eu voeden bezig gehouden. Utrecht, 20 Augustus. De heer J. H. Hege man, kleermuker te Appingedam, heeft alhier in de zaal naast den Schouwburg een door hem vervaardigd kuastwerk tentoongesteld, bestaaude in een groot kleed, waarvoor 40 oude ellen la- keu zijn gebruikt. Het geheel bestaat uit 140 verschillende kleuren van laken en uit 20 soor ten van koord, te zaïnen uitmakende eene lengte van ruim 3462 oude elleu, waardoor iu allerlei schilderachtige schakeeringeu 2114 verschillende en gelijke bloemen, bladeren en andere figuren worden gevormd. Deze laatste bestaan weder uit 3189 verschillende stukjes laken. Het geheele kleed is doorstoken met 26158 strengetjes koord, die, aan de ommezijde vastgenaaid, zoodauig op en door het kleed zijn gewerkt, dat men slechts met groote moeite nauwelijks eeu steek kau vin den. Uit het midden loopen schüune, met bloe men en andere figuren omkranste stralen. De binnenrand, 5 Ned. duimen breed en 58 oude ellen lang, is versierd met allerlei figuien, tot vi eiker vervaardiging 86 dagen noodig waren. Aan den buitenrand, die even fraai is als het overige, is lauger gewerkt. Leerdam, 19 Augustus. Gisternamiddag onge veer 4 uren ontdekte men brand iu de naburige gemeente Aspereu, die, daar de wind juist nog al was opgestoken, voor groote uitbreiding vree zen deed. Ongeveer 22 huisgezinnen zijn daar door van dak beroofd, meest allen tot de mindere klasse behoorende, en waarvan bijna niets tegen braudschade verzekerd is. Gelukkig dal de wind stiller werd, daar anders voor deze gemeente, met hare menigte volle korenschuren, de gevolgen onberekenbaar geweest zouden zijn. Zwolle, 19 Augustus. De pruimen, die in vorige jaren, als de oogst niet ruimer was dan nu, tegen 3 a 4 cents per KG. verkocht werden, gelden tegenwoordig meer dan het dubbele en worden, den landlieden ten gemakke, per wagen afge haald. De verzending der pruimen heeft plaats per spoor vau bier, zoowel naar de Hollandsche als naar de noordelijke provinciën. Kampen, 18 Augustus. De bezoekers van de tapperij „Het Hof van Holland", op de Nieuwe Markt, waren gisteravond getuigen vau het vol gend vooi val. Zekere J. C. Lieber, bij de justitie eu politie uiet on.be,keuJ, was sedert lang in on- oiiD met den kleti mal er Zwaan. De dochter van Zwaan was met Lieber gehuwd, doch de ver- stauubouding tusscheu deze echtelieden was van dien aard, dat de vrouw de gemeenschappelijke woning had verlaten en met het kind haar in trek had genomen bij haar vader. Vandaar de vijandschap tusschen Lieber en Zwaan. Gister avond circa 11 uren bevond zich Zwaan, verge zeld van twee zijuer zoons, in genoemde tapperij. Lieber schijnt later ingekomen te zijn en belee- digende uitdrukkingen tegen de familie Zwaan te hebben gebezigd, waarop deze hem te lijf vie len, en zoodanig mishaudeldeu men zegt, dat ze den man met messen gestoken eu gesneden hebben dal er vrees voor het behoud van Lie- bers leven bestuat. De justitie van Zwolle, naar hier gekomen, heelt hedenochtend eeu onderzoek in loco ingesteld. Ommen, 19 Augustus. Dezer dagen werd in de rivier de Vecht, door een visscner altuer, een oud beslagen rad gevonden. Indien men Je vreemde constructie, zoowel van het houtwerk als van den ijzeren hoepel eu de spijkers ziet, dan inoet men bet aanneuieu, dat dit rad afkomstig kan zijn van den Spaanscheu lijnde hoepel heeft een omvang van 16 voet en is slechts 2 duim breed, zonder twijfel is het van een kanon. Volgens andereu is het afkomstig van de 12de eeuw, toen Ommen een vesting wns. Meppel, 19 Augustus. Daar de arbeiders iu de naburige gemeenten om ruimer verdiensten naar Frieslaud en Groningen gaan eu versoheidene boerenknechts zijn opgeroepen om zich als mili ciens te oefenen iu den wapeuhandel, bestaat alom behoefte aan werkvolk. De daglooneu zijn dan ook tegenwoordig de helft liooger dau vóór 10 a 15 jaar. Groningen, 19 Augustus. Thans is verschenen het programma van het 2da eeuwfeest van het nutzet van Groningen, in 1672. De besten zu', plaats hebben op 28 en 29 dezer ma ind. De vang wordt gemaakt door eene godsdienstoefmiin Volksconcerten in de beurs, illumiuatiën, werk, tentoonstelling van bloemen, groen vruchten enz., keuring van spanpaarden, draverij, een luisterrijke optocht, voorstelk handel en nijverheid, kunst en wetenschap dat zijn de vooumamste feestelijkheden. De genooten uit Holland worden den 28sten uu', met muziek ingehaald. Bovendien he ter zelfder tijd plaats de réunie der oud-stude en de vergadering van onderwijzers. Verder zullen soirées en matinées aange worden door de reünisten aan de leden sociëteit de Harmonie. Eindelijk zal de dam vau Bareveld, de lemmeriug van de scheepvaart iu deze strel weggegraven zijnl Na jaren lang getobd eo correspondeerd te hebben, is het aan ons gen te bestuur met do beslui eu de negen Dren marken gelukt, het zoover te krijgen. Den September zal het eerste schip varen door middeleeuivsche belemmering. Maastricht, 18 Augustus. Op Maria-Heuieiv dag, zijnde verleden Donderdag, trok eene cessie langs de openbare straten dezer stao heer J. A. Suringar, luitenant der infanterit zoon vau den predikant Suringar, beiden wonende, giDg toevallig door eeue der stri waar de processie doortrok, toen eensklaps t man uit den minderen stand zich tot hem bt en hem gebood te knielen. De heer Si weiget de m iu gebood hem toen de pet van het ho te nemen, doch er volgde weder een weigert antwoord, waarop dezelfde man hem de van bet hoofd sloeg. Dat daarbij de noodige leedigiugeu en verwenkchingen der geuzen ontbraken, behoeft nauwelijks gezegd te wor (TV. R. C™ Eindhoven, 19 Augustus. Iu Davolging vangn steden, waar men gewoonlijk met de kei een zoogenaamd kermisdeuntje voor de je heeft, zoo was dit hier ook met de afgeloop kermis het geval; waar men kwam of niet, mi hoorde niets anders, tot vervelens toe, dam 0 moeder die zeeman, Die zeeman doet mij den dood weer an. Op zich zei ven beschouwd is dit een onschul vermaak voor de jeugd, maar de meer gevorde jeugd maakt er maar al te dikwijls misbruik Zoo was het ook jl. Zondag in dc kerk. Of nu nog onder den indruk van de sedert! wet afgeloopen kermis, dan wel uit de pas gesis kermis van ooze naburige gemeente Helmond v weet ik niet, maar zooveel is zeker, dat toet redenaar op den kansel iu het volle zijner ra was, op eei s eeu troep brooddronken geloomgt de kerk binnenkwamen met O moeder diczem enz. Het is te hopen dat de daders van e| kwajongensstreek, die niet oebekend zijD, bui welverdieude straf voor deze godsdieuststoor niet zullen ontgaan, want wij betreuren zul laagheid, bij welke gezindheid die ook moge vot vallen. (Arnh. Crl.) Nieuw-Buinen, 17 Augustus. Voor eenige dl gen is van hier naar Duitschland vertrokkt F. de Wit, die door eene commissie aldaar i aangesteld om als deskundige opzichter te zij bij het afgraven en daarna bij het ontginnen vb; eene uitgestrektheid veen in de nabijheid vanii stad Oldenburg, op een jaarlijksch inkomen r> 864 met vrije woning. Hij is reeds de der. persoon uit de gemeente Borger, die daar i zoodanig een goed bestaan vindt. De heeren, deze veenkolonie hebben bezichtigd, wenst daar gelijken aanleg en zouden gaarne - hier arbeiders hebben om dat werk voor hef» doen. J INGEZOIVDBIV. Zwemplaats „Rhijiiziclit". In antwoord op gisteren is dienende, dat' doelde vraag al zeer dikwijls is geopperd, d< er van geen vergelijking kan sprake zijn met zwemplaats te Utrecht waar geen stoomboot telkens voorhij varen. Verder schijnt gij als der zwemplaats tthijnzicht geen onderscheid tel' nen met die te Utrecht, want ware de scheid- tusschen de zwemplaats Rhijnzicht en den str weg naar de Vink zoo min breed als in Utr zoo lijdt het geen twijfel of genoemde vraa» niet eens behoeven gedaan te worden, wan' dan zouden pont en bel er al geweest zijn. voer men tevens misschien ook kosteloos ovi'i behoefde men zich ook geen ongeluk teschreeutt Een lid der Zwemschool RhijnzitÜ De ondernemer van Rijnzicht is bereid hst over het ingezonden stuk van gisteren monde'' te antwoorden. Alleen dit Een schel te plaatsen zoude de omliggende woners aan brand doen denkenvoor een f is de afstand te groot, in aanmerking neuieC de sloot; te Utrecht is de vaart zoo breed als de Oude Rijn en niet anders toegankelijk. KrD^i

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2