Zwemplaats „Rliijuziclit". nigengesticht, ik wordt vermoord, 't is weer geval als met Barbara Ubrickl Ik vervloek geestelijkheid! ik wil geen geestelijke meer n ongelukkige, aan handen en voeten gebonden vergezeld van drie capucijners, slaakte die wan- pskreten. Toen de chef hun vroeg op wiens de paters handelden, kreeg hij ten antwoord bevel van mons. Steyns. 7 De capucijners pakten daarop den geboeide op Él] wierpen (dat is het ware woord) hem in een rijtuig waarop zij in snelle vaart wegreden in de richting van Gemert. Een maréchaussee, die zich et perron bevond, hield zich ter zijde, ie is die ongelukkige, die gemartelde? Kan in 'ons beschaafd Nederland van de 19de eeuw >'ln zoodanig vervoer, al is het ook van een fcnkzinnige, plaats hebben op last alleen van eeJ buitenlandschen bisschop? Wat moet uiea van «I politie deuken, die zich in zulke gevallen on zijdig houdt, en wel uit vrees voor hun priester lijk kleed? Ik hoop, dat de politie licht zal brengen uver dit onverklaurbaar feitons Neder land, durf ik hopen, is toch geen Krakau? Vaderland). Moergestel, 19 Augustus. Morgen vertrekt van hier naar 's-Hertogenbosch het detachement in fanterie dat ter bewaking der getneenteweide alhier lag; het gras is van die gronden af, men vertrouwt dus dat de boeren thans er wel met hun vee af zullen blijven; verleden week heeft een nachtpatrouille twee boeren op die gronden bevonden, welke bezig waren met gras maaien; van die daad is proces-verbaal opgemaakt en zij zal nu ook wel ten strengste gestraft worden hier door zal dan paal en perk gesteld zijn aan de willekeur dier landbouwers. lvgezonden. Zou het niet mogelijk zijn, dat de wakkere Directeur der Zwemschool, die zooveel doet om het den abonnés genoeglijk te maken, ook in het vervolg een pont ter beschikking stelde voor de overvaart in het Galgewater en ook eene schel plaatste aan de brug op den straatweg naar de Vink, opdat men niet langer verplicht zij zich bijna een ongeluk te schreeuwen. Het is nu moeilijk voor den knecht om dat te hooren, wan neer hij voor auu op de plaats is. Ik hoop dat daarin zal kunnen worden voorzien; te Utrecht wordt op de Zwemschool de hier aangegeven wijze gevolgd en geschiedt de overvaart kosteloos. Eek lid der Zwemschool Rhijnzicht. kolomen. Aan de Indische bladen outleenen wij het volgende Batavia, 22 Juni 1872. Het parket bij den Raad van Justitie heeft bij rondgaand schrijven de redactiën en uitge- gers der dagbladen alhier uitgenoodigd eene ad vertentie tegen een rechterlijk ambtenaar te rich ten, niet op te nemen, aangezien die tot eene strafrechterlijke vervolging aanleiding zou kun nen geven. Ten wiens behoeve wordt derwijze preventief geageeid en zoodanige belangstelling aan den dag Een besluit van den G. G. bepaalt dat door ieder der twee bij den iuspecteur-generaal van financiën P. U. B. Motké bescheiden oppassers als ouderscheidingsteekeu zal worden gedragen een bandelier met plaat, gelijk aan die, vastge steld voor de oppassers van de inspecteurs van financiën, met dit onderscheid evenwei, dat het omschrift der plaat zal luiden; «Inspecteur-generaal van financiën." 26 Juni 1872. Wij zijn wederom een stap verder gekomen. Met genoegen nemen wij elders in dit blad de ordonuaucie uit de Jav. Cour. over, waarbij de scheiding van de administratieve en rechterlijke macht op nieuw uitbreiding heeft gekregen en daardoor verdere uitvoering is gegeven aan het koninkl. besluit van 5 Maart 1872. In bedoelde ordonnancie wordt bepaald dat de landraden te Demak, Kraksaau, Pasoeroean en Malang, en Probolinggo en Loemadjang wor- den vooigezeten door afzonderlijk daartoe te be noemen rechtskundigen, met dien verstande, dat 'oor de landraden te Pasoeroean en Malang één voorzitter, gevestigd ter hoofdplaats Pasoeroean, en voor de landraden te Probolinggo en Loe- madjaDg één voorzitter, gevestigd ter hoofdplaats Piobolinggo, zullen benoemd worden. 29 Juni 1872. ie Javascke Courant van gisteren bevat een ko- iklijk besluit van 16 April jl., n°. 28, waarbij ;etrokken worden de artt. 3, 4, 9 tot 14, 17 es 18 van het kon. besluit van 20 Juli 1870 n°.' 15 IndStaatsblad n'. 118} tot uitvoering der agra rische wet, wat de uitgifte van woeste gronden in erfpacht betrelt. De inschrijvingen hebben plaats voor een pacht som per bouw, boven een telkens bepaald, vait, jaarlijksch bedrag, zegt dit nieuwe besluit o. a. Men moet hieruit afleiden, dat de heer van Bosse de financieele eischeo, door den heer de Waal gesteld, een minimum van 5 per bouw, met verhooging der belasting om de 20 jaren, niet in stand houdt. De heerendiensten worden af koopbaar gesteld voor de opgezeteuen der woeste gronden tegen f 5 per man 'sjaars. Wij komen op deze wijziging terug. Bijeen tweede koninklijk besluit is de overgang van erfelijk individueel bezit van den grond in eigendom geregeld. Voorshands wordt evenwel overgang iu handen van niet-inlanders uitge sloten. Onder het belangrijkste nieuws, zegt het N. B. Handelsblad hierover in zijn mail-overzicht, behoort de afkondiging van een Koninklijk besluit tot uilvoering der agrarische wet, wat de uitgiften van woeste gronden in erfpacht betreft, en een ander wnarbij de overgang van erfelijk indivi dueel bezit van den grond in eigendom wordt geregeld. Beide besluiten, zijn hier vrij kalm ontvangen Niemand is onnoozel genoeg om aan te nemen dat zij de vruchten zijn vau het denken en wer ken der kundige mannen, aan wier handeu het ontwerpen van verordeningen en voorschriften tot eene onbekrompen uitvoering der agrarische aangelegenheden was toevertrouwd. Of wij die nieuwe mystificatie te danken hebben aan de ondraaglijke inmenging van een Raad van ludië, of wij haar toeschrijven moeten aan den moed wil van een minister van koloniën dat alles is van weinig beteekenis tegenover het feit, dat het erfelijk individueel bezit van den grond voorden inlander, op die wijze te verkrijgen, illusoir is en eene doode letter zal blijven. 1 Juli '72. In zijn Indisch mail-overzicht zegt de redac teur van de Locomotief, over Samarang sprekende, het volgende; Omtrent de plaats van onze inwoning valt te vermelden dat nagenoeg alle handelsbuizen iu rep en roer zijn over de heffing der In- en Uit gaande rechten zooals die in de laatste dagen plaats heeft. Er is namelijk voor Samarang een nieuwe ontvanger benoemd die, zooals het schijnt, weinig berekend is voor zijn taak. Het valt niet gemakkelijk, wanneer men dit nimmer gedaan heeft, de juiste waarde te bepaleD van de honderden artikelen die ingevoerd worden, doch dan richtte men zich eenigszins naar de vroegere taxatiën. De ontvanger echter is die leer niet toegedaan en acht het beter maar geheel in den blinde te taxeeren. Zoo werden artikelen 100 a 160 pCt. hooger gewaardeerd dan onder den vorigen ontvanger; dus verre boven de verkoopwaarde, andere artikelen de helft bene den vroegere taxatiën. De ontvanger vermeende in het belang van den fiscus te handelen door zoo overdreven hoog te schatten, en was van zijn idéé fixe niet af te brengen, zoodat de handel zijn toevlucht heeft moeten nemen tot protesten tegen heiu en requesten aan de hooge Regeering om redres te krijgen van de te veel betaalde rechteu, daar het niet een ieder conveniëert om zijne goederen te laten liggen tot er beslissing van het Gouvernement zal zijn gevallen op de ingediende klachten. buitenland. Franhrfik. Teleurstelling der reactionaire partij. De reactionaire bladen hoopten, toen het recès begon, dat de republikeinsche of ten minste de uiterste linkerzijde de fout zou begaan om een veldtocht te openen om de ontbinding der Natio nale Vergadering te bespoedigen. Het feit, dat de beeren Naquet, Rouveure, Millaud en andere radicale afgevaardigden, schriftelijk rekenschap voor hunne kiezers gingen afleggen, werd nog dezer dagen door de bladen der rechterzijde ge- kenteekend als een verborgen wijze om de agi tatie te beginnen. De uitkomst heeft echter geheel anders bewezen. Het dagblad van den beer Gainbetta, die steeds en terecht als de toongever der partij wordt be schouwd, de République Frangaise, heeft nu in ronde woorden verklaard, dat het uiet van plan was zich te begeven op den weg, dien zijne staatkun dige vijanden hem willen doen inslaan. Het is een bewijs van takt en gezond oordeel. De ont binding van de Vergadering zal van zelf moeten volgen op de ontruiming van het grondgebied, en deze zou op hare beurt slechts kunnen worden belemmerd iDdieu men nn begon met elkander te schermutselen over eene zaak die later toch van zelf moet plaats hebben. De aandrang tot eene spoedige ontbinding zou haar derhalve in deze omstandigheden juist tegenhouden; dit hebben alle fracties van de linkerzijde begrepen en zij handelen hierin natuurlijk volkomen naar den zin van den heer Thiers. De reactionaire partij mag dus al de schoone tirades en hevige vervloekingen, welke zij zonder twijfel legen de democratische aanvallers gereed had, voor een volgende gelegenheid bewaren. Duits» chianti. Het nationale feest. Zoo men weet werd eenigen tijd geleden een plan ter sprake gebracht om een alge meen nationaal feest te houden op den 2den September, den gedenkdag van den slag bij Sédan. Dit plan is nu in allen gevalle algesprou- gen, daar er onmogelijk, meer tijd zou zijn om er de noodige toebereidselen voor te maken. Desniettegenstaande zenden sommige personen steeds bijdragen aan enkele dagbladen om voor het feest te dienen. Naar aanleiding daarvan zegt de Spen. Ztg., in overeenstemming met de A'ó/n. Zeil: „Wij zijn niet tegen het denkbeeld, een nationaal feest te houden ter gedachtenis aan de groote gebeurtenissen van het vorigejaar, inaar wij zijn daartegen om voor dat feest de herdenking van een veldslag uit te kiezen. Het betaamt niet aan een volk van eene krijgskundige vermaardheid zooals het Duitsche ze thans bezit om ieder jaar met de sabel te rinkelen, omdat het eens een zeer schitterende overwinning heeft behaald. Deze woorden van de Spen. Zeit. mogen ook door andere volken en particuliere personen wel eens ter harte worden genomen. Gfroot-Brittannlë. De onlusten te Belfast. De heer Vermersch en de Times. De ongeregeldheden te Belfast nemen een ern- stigen keer. Het oproer heeft tot nog toe weder stand geboden aan de pogingen der politie en der soldaten, niettegenstaande, zooals de telegraaf mededeelt, deze laatsten van hunne vuurwapenen en de bajonet hebben gebruik gemaakt. Van beide zijden zijn verscheidene dooden en gewon den gevalteD. Van alle kanten komen troepen aan om het oproer in zijn hartader aan te tasten want indien het gelegenheid bad zich te ver spreiden, wellicht zou dan binnen korten tijd geheel Ierland in volle omwenteling tegen Enge land verkeeren. Want zonder twijfel heeft het oproer een poli tieke beteekenis. Wel kondigde het katholieke comité tegen den 13den Augustus aan, dat de voorgenomen processie geen demonstratie tegen een of andere partij ten doel had, en dat men er alleen den premier door wilde herinneren aan zijDe belofte om Ierland volgens Iersche begin selen te regeeren. Maar dit was natuurlijk slechts eene gematigdheid of vredelievendheid voor de leus. Immers een katholieke processie moest van zelf het karakter dragen van een demonstratie tegen de partij, die Ierland onderworpen wil houden aan Engeland. De uitkomst heeft dan ook de politieke beteekenis duidelijk bewezen. De optochten van 16 Augustus in Belfast en Derry droegen geheel bet karakter van een demonstratie ten gunste der Iersche zelfregeering, der home rule. De groene Iersche kleur en het zinnebeeld der harp, zonder kroon er boven, waren in deu optocht sterk vertegenwoordigd. De groene vaan dels droegen opschriften als„God bescherme Ierland", „Home Rule", „Daniel O'Connell" etc. De muziek speelde uitsluitend nationale liederen. Kortom alles was er toe geschikt, zoo niet op berekend, oin de hartstochten van de Orangisten en tegenstanders van Ierland's zelfstandigheid op te wekken. En dit doel is volkomen bereikt. Reeds bij den optocht zelf hadden te Belfast enkele ongeregeld heden plaats, waarbij de politie genoodzaakt was, van de blanke sabel gebruik te maken. Sedert is de wanorde steeds aangegroeid, zoodat op het oogenblik de stad in volle oproer verkeert. Het lijdt bij ons geen twijfel of de woede der geestelijkheid over het vonnis van den rechter Keogb is tot dit alles de aanleiding. Op allerlei wijzen, in het geheim en in het openbaar, heb ben de mannen Gods de hartstochten tegen den goddeloozen rechter, den vertegenwoordiger van de goddelooze en tyrannieke Bngelsche regeering, opgewekt. Toen nu de pogingen van den heer Butt c. s. in bet parlement slechts op een verne derend fiasco waren uitgeloopen besloot men zich zelf te helpen. De vaan van den opstand moest zoo mogelijk in Ierland omhoog worden gestoken en de processie te Belfast was daartoe een aller- uitstekendst middel. Zonder eenige quaestie is weder de godzalige geestelijkheid, zoowel de hooge als de lage, oorzaak van dit bloedbad. De 7ïm«» had uezer dagen uit den Gaulois over genomen bet bericht, dat de ex-redacteur van het walgelijke blaadje Père Duchéne, de heer Eug. Vermersch, in een duel was gewikkeld. Genoemde persoon nu antwoordt daarop in het groote city blad het volgende: Mijnbeer! Ik zie uit uw geacht blad, dat ik met den heer Lissagaray een strijd op leven en dood zal strijden. Het gerucht van dit duel is even waar als dat van het gevecht, dat ik met uiijn vriend Carnélinat zou voeren. Ik betreur het, dat de Times zich tot echo maakt voor de verbaaitjes, die de Gaulois en de Liberie verzinnen. De heeren, die aan het hoofd staan van deze bladen, kunnen zich, nu zij zich tegenwoordig in veiligheid bevinden, het genoegen van te liegen niet ontzeggen. Ik beu enz. telegbamm E7V Madrid, 18 Augustus. De Koning is gisteren te FerrOl aangekomen, waar hij door de bevol king met de levendigste bewijzen van sympathie is ontvangen. Volgens brieven uit Pampeluna hadden aldaar dezer dagen vechtpartijen plaats ter gelegenheid van stierengevechten. Terwijl de muziek eene hymne ter eere van Garibaldi uitvoerde, floten de Carlisten en applaudisseerden de liberalen. De burgemeester wilde toen tusschenbeiden ko men, maar omving een slag met een stok. Een of twee dagen later werden op straat zeven ge weerschoten op hem gelost, zonder dat hij echter door een daarvan getroffen werd. Home, 18 Augustus. De Koning is alhier te ruggekeerd. Hij heeft den Nederlandschen gezant, jhr. Heldewier, ten gehoore ontvangen, die hem zijne brieven van terugroeping overhandigde. Naar men verzekert, zal de Kroonprins na de militaire manoeuvres eene reis naar Spanje on dernemen, om een bezoek aan zijn broeder te brengen. New-York, 19 Augustus. De secretaris der Commissie van arbitrage heeft gezegd, dat er in de Alabama-quaestie twintig gevallen zijn gere geld en dat er tot nog toe 8U percent van de ge- oischte schadevergoeding is toegestaan. Een aau- tal andere gevallen zullen in de zittingen van September geregeld worden. New-York, 19 Augustus. De heer Barnard, rechter in het hoog gerechtshof van New-ïork, is, bij vonnis van dat hof, van zijn post ontzet. Van ofheieuse zijde wordt gemeld dat, sedert liet uitsluiten der indirecte eischen, de besluiten door het scheidsgerecht van Geuève genomen, iu een voor Amerika gunstigen zin zijn uitgevallen, en dat de schadeloosstelling aan de Unie aanzien lijk zal zijn. Stuttgart, 19 Augustus. De Kroonprins vau het Duitsche rijk verliet heden voormiddag te 10 uren Langenberg, waar hij den Zondag ten huize van prins Hohenlohe had doorgebracht, eu is met den sneltrein, over Crailsbeim, EU wan gen, Gmünd, Cannstatt, Göppingen en Geislingen, naar Ulrn vertrokken, waar hij hedenavond ver wacht wordt. Op alle stations, waar de trein op houdt, is een feestelijke untvaugst voorbereid. Londen, 20 Augustus. De prinses van Wallis is naar Kopenhagen vertrokken. LAAT8TE HEiilCriTid- 's-Gravenhage, 20 Augustus. De heer Patxot, oud 8paan3C.li minister bij ons Hof, heelt heden deze residentie verlaten. Genoemde heer werd gisteren in afscheidsgehoor bij H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins van Oranje ontvangen. De Commissaris des Konings in de provin cie Zuid-Holland, Mr. C. Koek, zal den 21sten, 22sten en 23sten dezer zijne inspectiereis voortzet ten en dan o. a. de gemeenten 's-Gravondeel, Strijen, Maasdam, Mijnsbeerenlaud, Nutnansdorp, Zuid-Beierland, Piershil, Goudswaard, Nieuw- Beierland,; Oud-Beierland, Klaaswaal, deinen- oord en Puttershoek bezoeken. Verleden Zaterdag-namiddag heelt de heer burgemeester bet corps ambtenaren der gemeen te-secretarie doen verzoeken op het raadhuis iu de zaal te verschijnen, waar de liuwelijkeu vol trokken worden. Daar bevond zich die algemeen geachte magistraat met zijne echtgenoote. Blijk baar bewogen richtte de burgemeester, ook na mens zijne hooggeachte gade, die mede zeer ge voelig was, een woord van dank tot de heeren ambtenaren voor de blijken van oplettendheid en hoogachting, die zij aan hem burgemeester, en zijn levensgezellin bij gelegenheid van hun zilve ren echlfeest hadden aan den dag gelegd eu die beiden zeer op prijs stelden. Die woorden wer den door den heer griffier Seelking, als de tolk zijner mede-ambtenaren, met gevoel beantwoord. Nadat de burgemeester en zijne echtgenoote zich nog eenige oogenblikken op het allerminzaamst met de heeren hadden onderhouden, namen dezen bun afscheid, hoogst voldaan over de echt heu- iche en voorkomende wijze waarop het hoofd der gemeente gemelde ambtenaren van zijne ge voelens ten hunnen aanzien had doen blijken. De miliciens der lichting van dezen jare' behoorende tot de vier regimenten huzaren, het regiment veld- en regiment rijdende artillerie, die in Mei 11. na hunne inlijving tot nadere oproe ping met verlof zijn gezonden, zullen deu isteu October aanslaande bij die corpsen in werkelij- ken dienst worden gesteld, teu einde gekleed en geoefend te worden. Meu verneemt dat de door den Minister van Oorlog vastgestelde gecombineerde manoeu vres, die in de vlakte van Waalsdorp zullen wor den uitgevoerd, op het eiude vau deze week, waarschijnlijk Vrijdag een aanvang zullen nemen. Gisteravond liad er, zooais gewoonlijk Maan dagavond, weder eene muziekuitvoering door de kapel van het regiment grenadiers en jagers, iu deu Kon. Zoöl. Bot. Tuin plaats. Eveu als eiken keer, wanneer deze kapel zich doet hooren, was de tuin buitengewoon bezet. Men berekent dat er ruim 5UOO personen in den tuin vereeuigd waren. De uitvoering liet niets te weuschen over. Een keurig programma werd gevolgd eu mees terlijk volbracht. Aan toejuichingen ontbrak het den geheelen avond niet. Het air composé par Ie Roi Louis XIII moest worden herhaald. Le Car- neval de Vénise, dat sedert jaren niet was uit gevoerd, eu in de vorige week voor het eerst weder in het Bosch ten gehoore werd gebracht, verwierf algemeenen bijval. Het is le hopen, dat dit stuk gedurende dit seizoen meermalen zal worden uitgevoerd. Het verhoogt den roem en den luister van dit muziekcorps.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3