1 ang was die een belangrijke tak onzer volksnij verheid en eene rijkvloeiende bron onzer volks welvaart. Tijden en omstandigheden hebben ech ter hieraan niet weinig veranderd. Zelfs is er, ten gevolge der concurrentie met andere natiën, van lieverlede kwijning, oogenscbijnlijk onher stelbaar en alleszins diep betreurenswaardig. En zie nu, wat heeft de jongste tijd geleerd? De genius der Nederlandsche industrie heeft zich eensklaps aangegord, om zijn voormalig troetel kind uit het slijk weer op te beuren. Er hebben zich maatschappijen gevormd met de stellige ver wachting dat zij het groote doel zullen bereiken, omdat ze zich in staat gevoelen thans al de ver beteringen in den bouw der vaartuigen, in de samenstelling der netten enz. tot stand te bren gen, die vereischt worden om het tegen vreemde concurrentie vol te houden. Jammer nu maar dat ze hare gewichtige taak niet naar behooren kun nen volbrengen zonder hulp van buiteulandscb matrozen-personeel. Dit moet anders worden. Onze Nederlandsche visschersstand moet gesteund en uitgebreid en versterkt worden, zoodat hij zich- zelven op den duur met flinke echt Hollandsche jongens kan recruteereu. Hiervan hangt vooreen groot deel zijne levensvatbaarheid af; en het is wel de moeite waard, dat aan de bevordering hiervan van alle kanten medegewerkt worde. Ja ik zou zeggen, dat deze nieuwe zaak wel eene nieuwe inspanning der nationale kracht waardig was. Welnu, laat de feestviering van 1 April hieraan den eersten stoot gegeven hebben! Voorzeker zal men op zulk een levend en levenwekkend ge- denkteeken met welgevallen en zelfvoldoening terugzien. Wat is er dus te doen? Niets anders dan te zorgen voor behoorlijke vorming van knapen en jongelingen voor dit eigenaardige vak. Er moet eene kweekschool ge sticht worden, waar successievelijk een vijftigtal leerlingen gedurende ettelijke maanden worden opgenomen, en niet alleen verpleegd, maar ook (waar 't vooral op aankomt) opgeleid en volgens de beste methode onderwezen en geoefend kun nen worden, practisch en theoretisch, in alles wat tot de elementaire kennis en geschiktheid van visschers en visschersmatrozen behoort. Aan belanghebbenden en liefhebbers zal het niet ontbreken, al wilde men zich ook bij voor keur bepalen tot zoons van schippers en matro zen in den uitgestrekten zin des woords. Tal van jongelieden van dit allooi, die nu eenmaal op de wateren alleen hunne vocatie meenen te kunnen volgen, zullen op zoodanige kweekschool werke lijk een Asyl, en bij den achteruitgang der zeil- koopvaardij een veiligen uitweg en een tijdige uitkomst vinden. Met het oog op andere soortgelijke inrichtingen van de zeevaart die mij bekend zijn, zou het niet moeielijk vallen hier nog een ontwerp van uitvoering bij te voegen. Doch dit is eene zaak van later zorg, en behoort buitendien geheel over gelaten te worden aan eene commissie van be stuur, die uit de leden van de tegenwoordige hoofdcommissiën zal moeten worden geconstitu eerd, zoodra dit nieuwe plan ten principale mocht zijn aangenomen, en de homologatie van Z. M. den Honing en de overige donateurs zal zijn verkregen. Vraagt iemand ten slotte, of bier dan ook geene financieele bezwaren bestaan, ik mag niet ontkennend antwoorden. Maar dit is zeker, ze zullen veel gemakkelijker te overwinnen zijn engevolge van de relatiën waarin men komt tot de vi6schenjmaatschappijen, die bij deze zaak 't meest geïnteresseerd zijn, en van de betrek king, waarin men nog blijft tot de kweekelingen gedurende een zeker tijdperk na hun ontslag van de school, wanneer ze reeds productief geworden zijn voor de visschersvloot, en dus ook voor zicb- zelven. Brief van een secreluris der Schatkist aan een lid van het Parlement. n Bibliotheek van het Lagerhuis. Waarde heer Lord Pheeft mij den brief ter hand ge steld, waarin gij opmerkzaam maakt, dal de zit ting ten einde loopt, dat gij de politiek van zijne lordschap eveu schrander als standvastig onder steund hebt, en dat uwe diensten eene belooning verdienen in den vorm van een ambt. „Als antwoord op uw brief, veroorloof ik mij u te doen opmerken, dat uw eerste voorstel het eenige is, waarin het de Regeering van fl. M. heeft behaagd met u overeen te stemmen. Per soonlijk heb ik de eer te zijn, waarde heer, Uw dienstwillige dienaar." Houdt gij van ale1 Drink het, uw verhemelte zal er smaak in krijgen; de drank is gezond en vooral versterkend. Evenzeer de Engelsche humor. (Wordt vervolgd). In elk geval staat dit vast, dat, waar de grond slag van iets goeds goed gelegd is, bij het goed daarop voortbouwen de publieke opinie een machtige bondgenoot wordt, die ook, zonder dat er behoeft gecollecteerd of gebedeld te worden, aan de goede zaak haren krachtigen steun ver leent, en eene schoone toekomst waarborgt. A. RUTGERS VAN DEK. LOEF F. Leiden, 8 Augustus 1872. Z. M. de Koning van België heeft het Groot kruis der Leopoldsorde geschonken aan den gene- raal-majoor Tolsma, adjudant van Z. M. den Koning der Nederlanden. Naar het Vaderland met leedwezen verneemt, is de heer J. P. Bredius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Dor drecht, ernstig ongesteld. Er zijn snijboonmolens in gebruik, waarvan alleen de spil, anderen waarvan de spil en het kamrad of tandrand beide uit koper bestaan. Bij het gebruiken, ronddraaien, vooral aanschroe ven dezer toestellen, wordt een hoeveelheid koper afgewreven, dat als fijn kopervijlsel in de gesne den snijboonen valt. Na herhaalde uitwassching der gesneden snijboonen, bleek bij onderzoek, dat zich daarin nog stee is koper door scheikun dige middelen liet aantoonen. Koper nu, in spij zen, kan aanleiding geven tot hevige verschijn selen van vergiftiging. Op deze gronden maakt de geneeskundige adjunct-inspecteur in Friesland en Groningen de huismoeders op deze omstan digheden aandachtig, ten einde te voorkomen, dat de in te zouten snijboonen bij gebruik na- deelige gevolgen veroorzaken Hij raadt aan om uitsluitend van die snijboonmolens gebruik te maken, waarvan de spil en het kamrad beiden van ijzer zijn gemaakt. Hij noodigt de fabrikan ten van zoodanige molens uit, bij de samenstel ling daarvan geen koper te gebruiken, en ver zoekt de verhuurders van genoemde molens, om de koperen spil en kamraden hunner molens zoo spoedig mogelijk door ijzeren te vervangen. (Friesche Ct.) De Staatscourant behelst het volgende verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in de pro vincie Zuid-Holland. Tarwe staat bijna algemeen zeer gunstig te velde, zoodat daarvan een groot beschot van keurig graan kan worden te gemoet gezien. Rogge, wel niet zoo gunstig als bovenstaand gewas, belooft evenwel eene zeer bevredigende uitkomst. Gerst. De berichten omtrent dit gewas loopen uiteen. In enkele streken verwacht men een milde, in andere slechts eene middelmatige op brengst. Haver is bijna algemeen gunstig geslaagd en doet een ruime afkomst verwachten. Meekrap staat in het land van Voorne en Putten weinig maar goed te velde, zoodat op een voor- deelig resultaat kan worden gerekend. Vlas mag onder de goed geslaagde gewassen genoemd worden. Koolzaad. De berichten omtrent dit product lui den allerwege uitmuntend. In den Hoekschen Waard prijst men het als het rijkste gewas in dit jaar. Uit Voorne en Putten wordt gemeld dat de oudste landbouwers zich geeu zoo groot en voor- deelig gewin van koolzaad, als het dit jaar ge teelde, herinneren. In het land van Putten schat men de gemiddelde opbrengst op 40 hectoliters per hectare; enkele stukken gaven 50 hectoliters. Hennep. In de Vijf Heèreulanden en den Alblas- serwaard staat dit gewas schoon te velde en be looft eene rijke schoof, zoo in qualiteit als quan- titeit. Aardappelen. Bijna al de berichten omtrent dit gewas houden in dat de ziekte zich daarin in meer dere of mindere mate vertoont, gelukkig tot dusver zich tot het loof bepalende. Bij gunstige en vooral droge weersgesteldheid belooft de opbrengst ruim en de qualiteit goed te zijn. Erwten en boonen. Deze gewassen staan vrij al gemeen goed te velde en beloven een ruimen oogst. Uit het Westland wordt gemeld dat deze producten sinds onderscheidene jaren niet zoo gun stig stonden. Boomvruchten. De boomgaarden zijn over het geheel schaars van appeleu en peren voorzien, Hooi- en weilanden. De hooioogst, begunstigd door prachtig weder, viel allerwegen bedroevend uit; er werd veel en goed hooi gewonnen. Ook de weilunden leveren tot dusver overvloedig gras ter beweiding. Op Dinsdag, 10 September 1872, des namiddags te 1 uur, zal, onder nadere goedkeuring, aan het Departement van Oorlog te 's-Gravenhage, bij in schrijving, in het openbaar worden aanbesteed de levering van het, voor den dienst van het jaar 1873, bij de landmacht benoodigd ordinair-, onderofficiers- en uitmonsteringlaken. Tot de inschrijving worden toegelaten alle bin nen het Rijk gevestigde fabrikanten, zoowel zij die vroeger van hunne bevoegdheid om mede te dingen hebben doen blijken, als zij die vóór 1 September aanstaande aan het Departement vau Oorlog, bij gezegeld adres, het verlangen te kennen geven om bij deze aanbesteding mede te dingen, onder overlegging van eene verklaring van het bestuur der gemeente waarin hunne fabrieken gevestigd zijn, hoofdzakelijk bevattende, dat die inrichtingen in allen opzichte geschikt zijn om militaire lakens, van den aanvang af tot de voltooiing toe, te vervaardigen. De voor den dienst van het jaar 1873 benoo- digde stoffen zijn Ordinair laken, 60,000 m. donkerbl., in 15 perc., ieder van 4000 m. 21,000 lichtbl., 7 3000 5,000 groen, bestemd voor het regiment gre nadiers en jagers, in 2 perceelen, ieder van 2500 meter; Onderofficiers, laken, 3,600 m. donkerbl., in 6 perc., ieder van 600 m.; 2,400 I, lichtbl., 6 400 350 i, groen, bestemd voor het regiment gre nadiers en jagers, in ééne partij Uitmonsteringlaken, 1,200 m. geel, in 4 perceelen, ieder van 300 m.; 420 rood, „2 210 75 u lichtblauw, in ééne partij; Laken, bestemd voor het Koloniaal Werfdepot, 3,000 m. donkerblauw keper, 2,000 grijs keper, J. in ééne partij. 50 lichtbl. uitmonstering, De luitenant-ter-zee der 2de klasse P. Metman, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost Indië en van daar den 15den dezer in Nederland terggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-acti viteit gesteld. De kapitein-luitenant-ter-zee D. A. Coomansde Ruyter, commandeerendeZr. Ms.schroefstooinschip Amstel, liggende te Paramaribo, wordt, naar aan leiding van Zr. Ms. besluit van den 18den dezer, eervol ontheven van het bevel over genoemden bodem, terwijl dit bevel wordt opgedragen aan den luiteoant-ter-zee der 1ste kl. J. W. F. F'rucht; een en ander met ingang van den dag volgende op dien van aankomst van genoemden luitenant ter-zee, ter plaatse bovengenoemd. Z. M. heeft aan de commissie uit de Staten der prov. Groningen, belast met het uitbrengen van rapport over het door het gemeentebestuur van Marurn aangevraagd provinciaal subsidie in de kosten van reeds uitgevoerde waterstaatswer ken, machtiging verleend tot voortzetting harer werkzaamheden na de sluiting van de zomer vergadering dier Staten in 1872. Z. M. heeft aan A. van den Berg, te Deventer, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevreden heid, wegeus de redding van een drenkeling uit de buitengracht aldaar op 11 Juli j!., toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 September 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft aan de na te meldeu officieren bij de d.d. schutterijen, op hun verzoek, eervol ont slag verleend, als: bij die te Rotterdam, aan S. Brons, als lstcn luit.; bij die te Winschoten, aan Jhr. J. G. F. van Spengler, als kapit.-commandant. Voorts zijn bij de d.d. schutterij te Rotterdam benoemd: tot Isten luit. A. Cankrien, thans 2de luit.; tot 2den luit. W. J. Snelleman, thans ser geant. Z. M. heeft aan E. H. von Baumhauer, hono rair hoogleeraar, vergunning verleend lot het aannemen en dragen der versierselen van offi cier der Leopoldsorde, hem door Z. M. den Koning van België geschonken. Z. M. heeft aan H. F. Groen van Waarder te Amsterdam, vergunning verleend tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon, van Italië, hem door Z. M. den Koning van Italië geschonken. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Middelburg, ter standplaats de ge meente Veere, A. M. Rijsoort van Meurs, candi- daat-notaris te Middelburg. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Rotterdam, W. J, Droogleever Fortuyn, candidaat- notaris aldaar. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot 2den luitenant bij het wapen der infanterie: bij het 1ste reg., de serg. J. U. Mastnan en L. M. de Boer, van het 8ste, mitsgaders A. de Koster, van het 4de reg. en den serg.-titul. G. N. Levert, van het corps; bij het 2de regem. de serg. L. C. Baggelaar, van het 8ste reg. en F. F. E. Alard, van het corps; bij het 3de reg. den serg. H. W. van Wijk, van het corps; bij het 4de reg. den serg. W. H. P. Mirandolle, van het reg. gren. enjag.; bij het 5de reg. den serg.-tit. G. J. v. Hoogstraten, van het 3de en den serg. M. J. de Jong, van het 7de reg., zoomede den serg. A. W. S. Schut, van het reg. gren. en jagers; bij het 6de reg. den serg. J. J. G. Schuit, van het corps, den serg.-titulair W. M. Wijnaendis, van het 3de, den serg. J. F. W. Beekes, van het corps, den serg.-tit. J. B. v. Heutz van het 2de, en den serg. C. fl. Dorren, van het 6de reg.; bij het 7de reg. den serg.-tit. J. B. van Damme Jalink, van het 6de en den serg. W. M. van Lier, van het 3de reg.; bij het 8ste reg. den serg.-tit. .J. J. E. Franckeu, van het 6de en deo serg. A. C. van Reyn, van het corps. Z. M. heeft aan deu heer H. E. v. Rijgcrs^ I gouvernements geneeskundige op het eiland Sit, I Martin (Nederl. gedeelte), vergunning verleendt«| het aanueinen en dragen eeucr gouden medaillef hebbende tot opschrift: lllis quorum meruere labortM hem door Z. M. den koning van Zweden en Nooil wegen geschonken. BINNENLAND. - --I 's-Geavenhage, 19 Augustus. Hot bestuur dei fl Vereeniging tot voortdurende ondersteuning dei M nagelaten betrekkingen van verongelukte Sche- veningsche visschers heeft hare leden aangeb» den de rekening en verantwoording van hs twaalfde boekjaar van haar bestaan. In dit boei jaar heeft men te betreuren gehad het verlia van één Scheveningschen visscher, die over booi;| geslagen is, nalatende eene weduwe en twu, kinderen, die in bet fonds zijn opgenomen, zo, dat het getal der bedeelden thans bedraagt weduwen en 98 weezen, aan wie, volgens dei 6 keuing, gedurende het op ultimo April 1872 g, eindigd boekjaar is uitgedeeld eene somma v[ f 5476.75. Het bestuur heeft in het afgeloop boekjaar, behalve een bedrag van f 254.95 ai diverse giften, waaronder eene aanzienlijke gi van f 200 onder litt. CH., nog mogen ontvang» drie legaten als f 1000 van mejuffrouw M. S. f Boonekamp, f 250 van mevrouw de wedutvt bi Hoog van ter Aar en f 50 van den heer C. A ee Pauli welke legaten zijn aangewend totvergroo- ting van het fonds der Vereeniging. Het bestuur vt is recht dankbaar aan al diegenen, die tot dus nl verre door giften in eens óf jaarlijksche bijdragei d( óf op welke andere wijze ook, de Vereenigin; w in staat hebben gesteld aan zoo vele ongelukkif - weduwen en weezen eene wekelijksche ond-J steuning te verleenen. Het bestuur zich verhe gende gedurende bet twaalfjarig bestaan dt Vereeniging steeds belangrijke medewerking t hebben mogeu ondervinden, blijft haar in voortdurende belangstelling en liefdadigheid vit stad- en landgenooten krachtig en ernstig aan- bevelen. r Het bestuur is samengesteld uit de heerei: E. B. baron Wittert van Hoogland, voorzilla D. P. J. van Waning, onder-voorzitter, H. Waldeck, thesaurier, F. L. der Kinderen, secre taris, J. B. Max wils, A. N. J. M. baron van Brit o nen van de Groote Lindt, P. de Niet, P. C. Even m 's-Gravenhage, 20 Augustus. Naar men verneeuii di wordt Z. M. de Koning op het einde dezer maani vt op het Loo verwacht, waarna Z. M. met de vt verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje naar 's-Gravenhage zal terugkeeren. Rotterdam, 19 Augustus. Aau de werf van heeren Henderson, Coulborn C°. Renfrew ill - heden met goed gevolg te water gelaten bet stoos schip Maas, gevoerd zullende worden door kapu v E. Deddes. Genoemd stoomschip is gebouwd vooi rekening der firma Plate, Reuchlin C°. alhier, en is bestemd voor de vaart van hier op New-York. Legerplaats bij Milligen, 18 Augustus. Tegen 10 uren hedenochtend trokken de troepen naar de plaatsen der godsdienstoefening, en, niettegen staande de bestaande vrijheid in deze, waren op t minst genomen zes duizend gewapenden rondom hunne leeraars geschaard, in carré, waar binnen de niet ingedeelde hoofd- en verdere officieren, alsook vele burgers met hunne dames, hadden plaats genomen. Het kerkgezang der Hervormden werd geleid door de vereenigde muziekcorpsen ii van het 3de en 4de reg. huzaren. Te 12 uren stonden de troepen in marsch-tenue, H tot het houden van groote parade, voor het front der tenten in bataille en rukten vervolgeus over den straatweg in twee kolonnes naar het voot waarts gelegen heideveld. De 1ste brigade inf. (zes bataljons) stelde zit in de eerste linie met de huzaren op den linke vleugelde 2de brigade (zes bataljons), met os artillerie links, iD de 2de linie. De wapenschouwing door den opperbevelhebbel duurde nagenoeg een uur. Toen trokken de bri gades, ieder op zich zelf, met divisiën in gesloten kolonnes samen en rukten naar deu linkervleugel van het kamp, zóóver dat men slechts zwark stippen eu het blinken der wapenen kon zieD. Van daar volgde het défileereu met den pas-de route, en, toen dit door alle troepen was vol bracht, herhaalden de cavalerie eu artillerie ht in draf. Het was een prachtig gezicht voor i toeschouwers, nog verhoogd door bet schob weder. De houding der troepen mocht uitmuntend gr noemd worden. Sinds vele jaren hebben wij zult' getalsterke bataljons en escadrons niet gezien. Ik bataljons lusschen 7 en 80(1 man; de cavalerie meer dan 100 ruiters per escadron. De stemming der manschappen, ook buiten bet gelid, is prijzenswaardig. Helmond, 15 Augustus. Den 14den dezer had alhier hel volgende geheimzinnig tragisch voor val plaats. Toen de spoortrein van Maastricüi daar arriveerde en de portieren geopend werden, hoorde men een luid geroepStationschef! Mijn heer de Chef! Men breDgt mij naar het krauk-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2