ZOMER-COnCERTEN De Wonderdrank ADVERTENTIE M. LEIDSCH STUDENTEN-CORPS. B0EKH0U0EN OF SCHRIJFWERK. OPENBARE VERKOOPING, et, dat de in den wagen zittende vrouw in bet ezit was van ongeveer 120 gulden in geld. Naar ij vernemen, zijn de bovengenoemde bij haar ienstdoende personen ter zake van bedelarij ter escbikking der justitie gesteld en is de gebrek- ige vrouw voorloopig vrij gelaten, doch uit deze emeente naar hare woonplaats Maassluis over bracht. Maandag jl. is er eeo vergadering gehouden an de leden der „Commissie tot stichting van :en Gedenkteeken naar aanleiding van de feest- iering van 1 April te Rotterdam." Uit het voorloopig verslag, dat uitgebracht werd, ileek, dat voor dit doel was bijeengebracht de m van circa f bOOO. Die som was verkregen van circa 2600 perso- n, die op de lijsten geteekend hadden, en van n waarschijnlijk nog veel grooter getal personen, e niet geteekend hadden, maar slechts uit de nd eene kleine bijdrage hadden gegeven, omdat nne middelen niet toelieten meer te doen. Dat bedrag moet verminderd worden met kleine onvermijdelijke onkosten, die gemaakt zijn, tot een bedrag van circa f 2U0. Nadat een warm woord van daok was gebracht aan beo, die zich mei het bijeenzamelen dezer bijdragen hadden bezig gehouden, eu vooral aan het publiek, dat in zoo grooten kring getoond had in de zaak be lang te stellen, werd nog het volgende medege deeld. Volgens het vroeger gemaakte plan zou een drinkfonteiu worden opgericht in monumentalen vorm, waarvao de ornaineuteo of inscription aan de bedoelde feestviering zouden herinneren. Men besloot nu met het ontwerpen der definitieve plannen te wachten, totdat het Gemeentebestuur zoover met de waterleiding gevorderd zal zijn, dat het de plaatsen heeft bepaald waar van stads wege gelegenheden tot het verkrijgen van water voor het publiek gemaakt zullen worden. Alsdan men met het Gemeentebestuur in overleg :den om een dier fonteinen op de bovenver- lelde wijze iu te richten, en ook eerst dèn zou en plannen en teekeniugen vragen, vermoede- jk door het uitschrijven van een prijsvraag. Inmiddels zal het geld op soliede wijze rente- gevend belegd worden. Men vleide zich, dat, zoo bij de uitvoering nog iets tekort mocht blijken te komen, dat gemakkelijk bijeen te krijgen zou zijn, terwijl voorts nog wel op een of andere bijdrage door een concert-uitvoering of iets der gelijks te rekenen valt. Het tegenwoordig bestuur kreeg van de ver gadering machtiging, om het beheer der gelden te blijven voeren, en verbond zich, vóórdat later eenige verdere stappen tot uitvoering genomen zouden worden, de leden der Commissie bijeen te zullen roepen. (N. R. Cl.) Utrecht, 16 Augustus. Na eene ongesteldheid van weinige dagen is hedennacht alhier overle den Mr. W. Rijckevorsel van Rijsenburg, raads heer in het provinciaal gerechtshof en schoolop ziener in de provincie Utrecht. Legerplaats bij Milligen, 16 Augustus. Hedeu- ochtend te halftien hebben twee detacheinenteu van het 7de en 8ste regiment infanterie, ieder ter sterkte van 60 hooiden, den terugmarscb naar hunne standplaatsen aangenomen. Zij hadden ge diend om het kampement in orde te brengen. Vroeger moesten die manschappen, na ongeveer zes weken zwaar gewerkt te hebben, in de leger plaats verblijven om deel te nemen aan de manoeuvres enz. Zeven bataljons infanterie zijn beden in het kamp aangekomen. Allen hadden 's morgens van deuzelfden dag den marscb aangevangen. Breda, 14 Augustus. Zaterdag-avond 11. had al- er een zeer plotseling en droevig sterfgeval laats. De ollicier-van-gezondheid W.L.C. H amelijk werd, terwijl zijne echtgenoote voor een enkel uur afwezig was, door eeo beroerte getroffen, welke een bijua onmiddellijken dood ten gevolge had. Genoemde echtgenoot althans, die, op het vernemen van eenig onheil, terstond naar huis was gesneld, mocht helaas haar man niet meer levend aantreffen. tt'Zuilichem, 15 Augustus. Heden heelt alhier dene zonderlioge vangst plaats gehad. De heer Wassing, rijksambtenaar, bezig zijnde in de Waal met den hengel te visschen, krijgt beet; baalt zijn bengel op en tot zijne groote ver- .wondering, meenende dat het een groote visch i was, was het een fiksche metworst van 514 palm lengte. .ji BU1TENL.AND. Franhrflk. Geruchten over den Ministerraad. Antwoord aan St.-Marc Girardin. Verschillende berichten worden medegedeeld lover heigeen in den door Thiers gepresideerden I ministerraad in het palais Elysée zou behandeld zijn. Volgens sommigen zou het gouvernement I besloten zijn, paal en perk te stellen aan de uit I spattingen van de monarchale pers. Hoogstwaar- schijnlijk is deze meening zeer ongegrondThiers zal tegenover de monarchalen niet overgaan tot een maatregel, waartoe hij zelfs ten opzichte der Bonapartisten slechts in enkele uiterste gevallen is overgegaan. De krankzinnige brief van St.- Marc Girardin is waarschijnlijk de oorzaak van het gerucht. Volgens anderen zou Thiers met al zijne minis ters een ernstige circulaire teekenen en aan de verschillende prefecten toezenden om de republi keinen af te raden, den 4den September door banketten eo andere feestelijkheden te vieren. Waarschijnlijk zal hiervan alleen waar zijn, dat de ministers, aangezien zij allen hunne vacantie gaan nemen, de prefecten op het hart hebben gedrukt om zorgvuldig te waken, dat er gedu rende hunne afwezigheid geen ongeregeldheden gebeuren. De minister van binnenlandsche zaken is na den ministerraad naar Versailles gegaan om op nieuw aan de vergaderde permanente commissie de verzekering te geven, dat alles in orde is. Hoe dikwijls dat voor deze commissie herhaald moet worden, verklaren wij niet te begrijpen. Het zou, dunkt ons, onder deze omstandigheden een praktische maatregel zijn om een vaste for mule te doen drukken en die iedere week aan de commissie toe te zenden of zelf voor haar te gaan voorlezen. In de Bien Public is geantwoord op den brief, door St.-Marc Girardin aan den Courricr geschre ven, waarin, zooals men weet, Thiers wordt be schuldigd, in vereeniging met het rechter-centrum de linkerzijde bedrogen te hebben en nu weder tot zijne eigenlijke partij, namelijk het rechter- midden, terug te zijn gekeerd. Het antwoord van genoemd blad luidt als volgt: De ongeloofelijke brief, dien de heerSt. Mare Girardin aan deo Courricr de France heeft gericht, is reeds door verscheidene onzer collega's aan ver standsverbijstering, aan den invloed der onver draaglijke hitte, aan volslagen onzinnigheid toe geschreven. Immers, hoe kan men aannemen, dat een Academie-lid, een eeuwige candidaat voor het departement van Onderwijs, met ge zonde zinnen, in eene taal, welke zelfs tegen de grammatica zondigt, tot zoo grove beleedigingen- tot aanklachten, welke lasteringen zijn, zou af dalen en van het Hoofd des Staats zou spreken op eene wijze, zooals zelfs de minste der ver slaggevers van sensatiebladen zich niet zou ver oorloven? 't Is niet enkel de beer Thiers, welke door deze guitenstreek van dien ouden, thans in 't genot van vacantie ziinden schoolknaap mis kend en beschimpt wordt; maar hij hoont ook, en wel hoofdzakelijk, het rechter-centrum. Na de vele avonturen en mystificaties, waaraan die ongelukkige partij door hare leiders reeds was blootgesteld, ontbrak baar inderdaad niets meer, dan dat zij door hare hoofdmannen voorgesteld werd als eene vereeniging van lieden, die du peeren en tevens gedupeerd worden; die zich het voorkomen geven van in woede ontstoken te zijn, om de linkerzijde in den waan te bren gen, dat zij met den heer Thiers ten eenenmale overhoop liggen; die, zoo noodig, glimlachen, als de Regeering hun eeo stapje naderbijkomt of zich van ben verwijdert, en die ten slotte, dank zij ook het Macchiavellistisch spel van den Pre sident der Republiek, meester van het terrein blijven. „De onderstreepte woorden: Hel rechter centrum heeft lijn opperhoofd heroverd, zullen niet alleen den heer Thiers, maar ook de eigen vrienden van den beer Saint-Marc Girardin, die niet wis ten, dat deze zoo ernstige man een zoo volslagen gek is, met eene innige vreugde vervullen. Als de beroemde professor op die wijze de periode inwijdt, welke hij „zijne rust" noemt, dan moet men zich zeker te Morsang-sur-Seine bij Corbeil voortreffelijk amuseeren. Zoo gaat het, als men het Journal dei Débati verlaat. Zijne pen zelfs is men niet meer meester, en tot hetgeen men schrijft, draagt de pen van ieder ietwat bij. Men doorloopt de comedie van 20 Juni, in welke men eene zoo erbarmelijke rol speelde, oog eeos met den heer Marius Topiu (den hoofdredacteur van den Courricr de France) in vriendschappelijke kout; men spreekt van de gedupeerde lin kerzijde, van het volbiachte kunststukje, en wenscht zich zelf geluk, dat men thansde ondersteuning zal verwerven van den Courricr de France, alsof men geen andere beloo ning van de openbare meening meer te hopen heeft, dan dit half laffe, half kinderachtige ge tuigschrift, hetwelk men zich zelf uitreikt, in de hoop dat de heer Topin het onderschrijven zul. Van alle wonderlijke gedachten, die in het brein van den heer Saint Mare Girardin rondspoken, is deze zeker de buitensporigste. Er zijn tuoueel- spelers geweest, die uitgefloten werden, doch die door een gelukkigen inval gelegenheid vondeu om in dezelfde rol, waarin zij zich belachelijk haddeu gemaakt, weer bijval in te oogstenmaar op het staatkundig tooneel brengt men hen met tot lachen, wier verbittering men heeft opgewekt, inzonderheid als men hetzelfde spel van over- moedigeo trots, dubbelzinnige eerlijkheid, valsche beschuldigingen voort blijft spelen, en als men wat ae maat doet vol meten daarbij alle betamelijkheid en de verschuldigde achting uit het oog verliest." Belfflë. Démenti van Malou aan de clericalen. De clericale bladen hebben deu komkommer tijd te baat genomen om gezamenlijk uit te va ren tegen bet zoogenaamde zevende ministerie, waarmede zij bedoelen den minister van het ka binet des koninga Deze zou op de overigens goed (d. w. z. clericaal) gezinde ministers een over wegenden en slechten indruk uitoefenen. De heer Malou, die door zijne bezadigdheid en onpartij digheid in den laatsteu tijd inderdaad allen lof verdient, heeft op die insinuatie in den volgenden geestigeu brief geantwoord: Brussel, 11 Augustus. Waarde Vriend, „Als gij, zooals ik onderstel, de dagbladen leest, niettegenstaande gij buiten zijt, lan moet gij ons wel zeer beklagen en te gelijker tijd zeer dwaas achten. „Ons beklagenwant wij staan, zegt men, onder het juk eener Camarilla; een vreeselijke despoot, die „het zevende ministerie" heet, ver lamt ons; zonder te kunnen handeleu zijn wij verantwoordelijk. Dat wezen werpt zich tus- schen den koning en ons op, die poliep knaagt aan ons. „Gij zult ons wel dwaas vindenslaven als wij zijn, zóo onderworpen en zoo sullig, dat wij zelfs niet durven zuchten; wij verwachten van de pers het geluk der verlossiug: zij alleen toont bet kwaad aan eu, een reddende bistouri gereed makend, bereidt zij er zich op voor, die bewuste poliep uit te snijden. „Dat in de bres springen voor onze persoonlijke waardigheid, onze vrijheid van handelen en onze goede miuisteiieele gezondheid, treft mij zeer; ik zou eeu ondankbare wezen indien ik de sympa- thetische gevoelens, waaruit dit voortspruit, mis" kende. „Maar ik stel er prijs op u gerust te stellen Het ministerieele leven levert in ons land veel onaangenaams op, dit zou misschien een afdoende reden zijn om geen denkbeeldige onaangenaam heden te gaan verzinnen. Al wat men omtrent het zevende ministerie vertelt is louter verzonnen. Tot den huidigen dag hebben wij in geen enkel opzicht deo noodlottigen invloed er van onder vonden en zelfs kan ik, uit ondervinding spre kende, u verzekeren dat het niet bestaat. Indien het bestond, zou ik misschien een der eersten zijn geweest die 't althans vóór de dagbladen zou hebben ontwaard. „Eiken dag komen wij met den Koning in directe verbinding. Z. M. heeft zich steeds ver waardigd ons een vertrouwen te schenken en een goedheid te betoonen, die ieder onzer zich beijvert te beantwoorden met eene nauwgezette vervulling zijner plichten jegens vaderland en Koning. „Een waarachtige en hechte vriendschap, die sedert meer dan dertig jaren dagteekent, bestaat per varioi care», per tot discrimina rerum, tusschen deo talentvolleu man dien men als onzen aarts vijand noemt [de heer Jules van Praet] en mij. Ik beo gewoon altijd en thans meer dan ooit, als ik er een beroep op deed, te rekenen op zijn ondervinding, zijn zoo rechtschapen oordeel, zijn vriendschappelijke en onveranderlijke welwil lendheid. ,,'t Is ongetwijfeld eeo zeer zware taak, om te midden van de onophoudelijke botsing van de hartstochten of der belangen, Van de vijandelijk heden of het ongdeduld, loyaal te regeeren met standvastigheid en gematigdheid, zonder te linker- of rechterzijde af te wijken. Wij trachten die taak volgens ons beste vermogen te volbrengen, zonder op onszelven te letten, maar in de over tuiging dat dit is de wensch, het waarachtig belang des lands; onderstellingen als waarvan hier de rede is, waarbij men waarschijnlijk niet heeft nagedacht, maar die onrechtvaardig en onheusch ziju, kunnen ons niet ontmoedigen, ja, treffen ons zelfs niet. „Geniet dus, waarde vriend, geniet in vrede uw vrijen tijd... nu gij eenmaal vrijen tijd hebt. Dat het spook van „het zevende Ministerie" uwe dagen zoomin verontruste als het de mijne ver ontrust. Geheel de uwe, Jules Malou," TELEGRAMMEN. Blo-Janelro, 24 Juli. De Anglo Brazilian Timet zegt, dat de onderhandelingen tuSschen generaal Mitre en bet Braziliaansche gouvernement worden voortgezet. Het resultaat is onbekend. Er beerscht groote bedrijvigheid in dearsenalen van oorlog en mariue. New-York, 16 Augustus. De President heeft aan verscheidene veroordeelden van den Kuklux- klan gratie geschonken. In een gesprek met eenige zijner vrienden over de aanvallen van Surapey, heeft de President erkend, dat bij niet oorsprónkelijk abolitionist was geweest, maar der emancipatie steeds gunstig gestemd was; als krijgsmautregel had hij la er de toekenning van het kiesrecht aan de negers begunstigd. Hij verklaarde, dat zijne handelingen het beste antwoord wéren op de woorden van Sumner; ten slotte gaf bij zijn tevredenheid over den staatkundigen toestand te kennen. Stuttgart, 16 Augustus. Gedurende het op onthoud van den Duitschen Kroonprins te Frie drichshalen op gisteren, kwamen ook Keizerin Augusta, benevens de groothertog en de groot hertogin van Baden uit Meinau hier aan en ver toefden alhier tot den avond. Hedenvoormiddag heeft de inspectie van het Stuttgarter garnizoen door deu Duitschen Kroon prins plaats gehad. Dit militaire schouwspel, door het fraaiste weder begunstigd, liep op schitte rende wijze af. Londen, 17 Augustus. Daily News spreekt he bericht tegen, dat de bijeenkomst der drie Keizers te Berlijn ten doel zou hebben het regelen der Europeesche aangelegenheden. Te Belfast heeft tusschen Katholieken en Pro testanten een ernstige botsing plaats gehad. De politie moest tusschen beiden komen en de menigte met geweld uiteendrijven. Vele personen zijn in hechtenis genomen. LAATHTK ÖEHICHTKrs. Jti Delft, 17 Augustus. De 2de luits. der art. van het O.-I. leger U. B. Roost van Tomutigen, J. H. van Blnminestein en F. W. H. Tijdeman, zijn bij de artillerie-établissementen alhier gedetacheerd, eerstgemelde bij den constructie-winkel, de tweede bij de pyrotechnische school en de derde bij den geweerwinkel, om bij die inrichtingen gedurende een jaar te verblijveo, waarna zij naar Java zul len vertrekken. 's-Hertoqenbosch, 17 Augustus. Kapitein Jhr. W. A. Beelaerts van Blokland, van het 5de reg. inf., is, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld. PR0GR1IMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomersorg. Dinsdag 20 Augustus, des avonds te iet uren, onder directie van den heer H. Völlmar lste Afd 1. Le Repos Militaire, Grande Marcbe, Garbouste; 2. Ouverture van de Opéra Martha, Flotow; 3. Mabel Waher, Godfrey; 4. Air du Slabat Mater, Rossini; 5. Der Freischati, Opéra van Weber. Fantasie, Dunkler. 2de Afd.6. Ouverture: Nachkldnge von Oitian, Niels Gade; 7. Groote Scène uit de Opéra: Les Huguenots, MeijerbeeR; 8. Liebes- lied, Schumann; 9. Faust, Opéra van Gounod. Groote Fantasie, Dunkler; 10. Zehn Midchen und hein Mann, Marsch, SuppÉ. ten behoeve van het op te richten Oude-Mannen- en Vrouwenhuis te Egmond aan Zee. De ondergeteekenden hebben de eer aan huDne stadgenooten te berichten, dat er eene TENTOON STELLING van voorwerpen, die zij voor deze Loterij ontvangen hebben, in het gebouw tot Nut van 'l Algemeen zal gehouden worden, en wel op Dinsdag 2-7 Augustus, Woensdag 28, Donderdag 29 a 84 Cents, Zaterdag 31 a IO Cent* en Zondag 1 September a 4 Cent* extra. De TeDtoonstelliDg zal dagelijks geopend zijn van 's namiddags 1 tot 4 uren, met uitzondering van Zaterdag, wanneer de opening 's morgens te 10 uren zal plaats hebben. Aan velen, die in de week door bezigheden verhinderd zullen zijn hunne belangstelling in deze zaak te toonen, is dus ook nog op Zondag de ge legenheid daartoe aangeboden. Met dankbaarheid maken wij nog melding van de ontvangst vaD een kanapé-kussen van H. M. de Koningin eo vun een tafelkleed van wijlen H. K. H. Prinses Hendrik. Verder van f 5 van den Heer M., ontvangen door Mevrouw de Wed. TICULER; van f 25 vun deo Heer V. teScheve- ningen, door Mevrouw ROGGE, en van f 2.60 van Mevrouw P. te 's-Gravenhagc, door Mejuffrouw VAN LAER. Wij z[jn steeds gaarne bereid loten aan buis af te geven. Mevrouw de Wed. TICHLER, Haven ROGGE, Oude Singel. LE POOLE, Hoogewoerd. Mejuffr. ROLDANUS, Steenschuur. TEERLINK, Hooigracht. VAN DER KEMP, Galgewater. VAN LAER, Hooigracht. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. V rijdag Zaterd. morg. Morg. I oAm. 1 nun. 6 a. 8 a. I 12 a. 4 a. - 56" 61" 76» I 75* aam. o. 70* avond 8 u. 57" avond 10 u. 65* Wind: Zaterdag 'snamiddags 5 u. Z. O. Bevallen van een Zooi WEN BEETS. Leiden, 16 Augustus 1872. E. M. VAN LEEU- Iemand, ervaren in het BOEKHOUDEN, zoekt verandering van betrekking, hetzij te Leiden of elders; ook is hij niet ongenegen bij een Notaris, Procureur of Kantonrechter, hetzij op Kantoor of aan huis, COFIJSERWERH te verrichten. In- clineerenden gelieven zich te vervoegen met franco brieven onder de Letters BI. Y. J. aan het Bureau van dit Blad. Zij, die na de groote vacantie LlB.ven genoemd Corps wenschen te worden, worden verzocht zich in te schrijven bij den Pedel P. SOM ER WIL, Breêstraat N». 35. D. N. BROUWER, Coll. h. t. Ab-actis. HET LAATSTE DER, ACHT onder directie van den heer H. VÖLLHAH, op DINSDAG 20 AUGUSTUS 1872. Aanvang des avonds te ZES uren, door de uitgebreidheid van het Programma. Alleen kinderen ven Leden hebben toegang, doch worden niet toegelaten dan in gezelschap en onder toezicht huimer ouders. op het Raadhuis, Dinsdag den 20,u> Augustus 1872, des voormiddags te tien uren, van eene hoeveel heid van WH) Hectoliter* GAZCOKE, in 4 par tijen van 50 en 60 van 10 Hectoliters, en zulks tegen dadelijke betaling. Tan Br. John Jaeoby, waarvan de buitengewone geneeskracht beweien is door 132,000 gelukkige Kuren, geneest op den alleen waren weg der natuur, door zuivering en vernieuwing van bet zieke bloed en slechte lichaamsvochten, welke de grondoorzaken van alle ziekten zijn en alzoo van de ziekten welke daardoor ODtstaan. 7ipk Pn °P wie a"e aangewencle fid- Llbncll, delen zonder gevolg zijn ge bleven, kunnen wij met vertrouwen aanraden eene laatste proeve te neinen met dezen heer lijken drank. Depot a fl. 8 per fle*ch met gebruiks aanwijzing te Leiden bij N. K. 1WEJIER. Alleen echt, als iedere flesch - in relief met mijne firma en iedere Etiquette in roode kleur met mijne bovenstaande handteekening voor zien is. (N\ 1030.) F. ABOLPH BICHTER te Duisburg, eenig fabrikant van den echten Wonderdrank F. QUEHL'S AdverUolic-Burw», Ngmeutii-Cleie, gpM 1

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3