nus, E. J. Nieuwland, (Leader en Secretary), J. M. Kalshoven, M. Crahay. Marshals: J. Hessing, (chief Marshal), J. J. Nieuwenhuis, J. S. de Jong, J. Wolder, P. J. Rappel, (Assistant). De Optocht bestond uit eeuige honderden Hol landers en was onafgebroken in de beste orde. Het effect, dat de optocht maakte was keurig, marcheerende door Broadway, de voornaamste straat van New-York, voorafgegaan door een pe- leton policemen eu daarna door een muziekcorps, hetwelk onder de leiding van een afstammeling van den grooten Hollaudschen staatsman de Witt het „Wien Neêrlands Bloed" had ingestudeerd; nu volgde het comité en daarachter verschillende corpóraties, ieder aldeeliug gescheiden door een ver licht transparant,dragende de namen die algemeen bekend zijn in de Hollandsch-Amerikaansche ge schiedenis (zie orde van den optocht), een tal van Hollandsche en Amerikaansche vlaggen en ba nieren harmonieerde met de Hollandsche driekleur, welke dé borst versierde van hen, die aan den optocht deelnamende optocht werd besloten door een wagen met electriek licht, hetwelk zijn hel schijnsel straten ver voor zich uitwierp. De aankomst van de stoomboot was hartver heffend; daar lag de Ariadne getooid met de na tionale vlaggen en wimpels, het dek bezaaid met dames en heeren, belangstellenden en omringd door andere keurig versierde Hollandsche schepen. Het comité werd aan boord allerhartelijkst door kapitein Bakker ontvangen, wien, omgeven door andere Hollandsche gezagvoerders, het volgende adresdoor den heer E. J. Nieuwland als leader en chairmau werd aangeboden. Aan den gezagvoerder der Hollandsche stoomboot Ariadne te New-York. üp het vernemen dat uw bodem de voorlooper Was van een geregelden stoombootdienst tusschen Rotterdam en New-York, heeft zich een comité gevormd met het doel, uwe onderneming, die gij op dit stoomschip representeert, geluk te wen- schen. J (1*a uemabaai uèé lala Voor zooverre de beperkte tijd toeliet, hebben wij eene oproeping tot aansluiting gedaan bij onze landgepopten, en het is dientengevolge dat: wij Hollanders van New-York, Brooklijn, New-Jersey, Hoboken en omstreken," de reederij van Holland gelukwenschen met deze onderneming. De nieuwe lijn of lijnen tusschen onzen geboor tegrond en Amerika, ons tweede vaderland, zullen de commercieele en vriendschappelijke banden tusschen Holland en Amerika nog meer verster ken. Sedert 263 jaren, sedert het tijdstip dat het eerste Europeesche schip, het Hollandsche jacht de Halve Haan, het eiland Manhattan aandeed en de Uudsonrivier opvoer, sedert dat tijdstip is een band van ongestoorde vriendschap tusschen Ame rika en Holland ontstaan. Het intelligente deel van het Amerikaansche volk waardeert de werkzaamheid, volharding en overplanting van nationale deugden, ontwikkeld door de Hollanders, de eerste settlers op het eiland Manhattan, de staten New-York en New-Jersey, zij erkent de vruchtbaarheid van bet zaad, ge strooid door de eenvoudige grondvesters van de wereldstad City of New-York. De namen Half Moon, Henry Hudson, Knicker bocker eu Stuyvesant, allen van Hollaudschen oorsprong of in Hollandscben dienst, worden hier hier te lande met eerbied genoemd. Wij kunnen wijzen op „the History of the Netherlands" van den Amerikaanscben staatsman en schrijver Motley, als een blijk, dat Hollandsche grootheid ook in den vreemde wordt gewaardeerd. Wij zijn er trotsch op, geboren te zijn in een land, van hetwelk met waarheid gezegd kan wor den klein in getal, groot in daden. Wij zijn verheugd op te merken, dat sedert eenige jaren een merkbare wijziging of liever ommekeer is gekomen in den sluimerenden geest, welke Holland drukte. Wij begroeten met geestdrift de grootsche nieuwe ondernemingen, die onze voormalige landgenoo- ten hebben gewrocht of bezig zijn te doen ver rijzen De Maatsch. tot Expl. van Staatsspoorwegen; De doorgraving van Holland op zijn Smalst; De bouw van de grootste spoorwegbrug der wereld, aan den Moerdijk; De verbeterde waterweg naar zee; De stoomvaart op Neêrlands Indië door de land engte van Suez, en eindelijk één of meer stoom- boothjnen van Holland op Amerika, geven de meest overtuigende blijken van terugkeerende energie. 0 Reeds hebben verscheidene Amerikaansche bladeu gewag gemaakt van de demonstratie, die thans plaats vindt; wij wenschen der onder neming toe, dat zoowel die melding als deze onze beweging mogen medewerken tot bekendmaking van een dienst, welke de ondersteuning van de handelswereld verdient. Wij verzoeken u onze gevoelens aan gene zijde van den Oceaan over te brengen eo dat, hoewel wij thans trouwe Amerikaansche burgers zijn, toch het bart voelen klopp en voor alles wat met de welvaart en den vooruitgang van ons vader land in verband staat. Namens het comité en de hier vergaderde u- u l Hollanders: (Was get.) E. J. NIEUWLAND, Leader and Chairman. Het adres werd na voorlezing met levendig gejuich ontvangen, het Wien Neerlandtch bloed van het muziekcorps klonk aan de oevers van de Hudsourivier, geaccompagneerd door den zang van alle landgenooten. Kapitein Bakker antwoordde op een waardige wijze, hij dankte voor de belangstelling, welke de onderneming bij zijne landgenooten in New- York mocht ondervinden, geloofde met het comité dat juist deze demonstratie, welke vooraf door de voornaamste Amerikaansche bladen werd be sproken, bevorderlijk zoude zijn aan de belangen zijner compagnie, en hoopte dat de onderneming zoodanig mocht bloeien, dat binnen korten tijd een degelijke concurrentie met de prachtige En- gelsche en Duitsche ondernemingen mogelijk was. De fanfares van het muziekcorps vermengden zich met de hoera's der Hollanders. Alvorens te vertrekken liet het comité de pro cessie voor het stoomschip defileeren, en Broadway opmarcheerende liet bet halt houden aan N°. 200 Broadway, alwaar de „Stuyvesant Fire Insurance Comp." is gevestigd, en waar een goéd uitgevoerd standbeeld is geplaatst van gouverneur Stuyvesant, de laatste Hollandsche gezaghebber, welke Nieuw Amsterdam (nu New-York) met een handvol dap peren tegenover een overmachtige Engelsche over. rompeling, doch vruchteloos, trachtte te verdedigen. De muziek speelde bet Hollandsch volkslied, terwijl men met ongedekten hoofde voorbij het standbeeld defileerde. Een serenade aan sommige Amerikaansche bladen, de Herald, de World, de Sun en de Star werd gebracht, >en daarna door Chattam Street en Chattam Square en Bowery de optocht ver volgd naar Houston Street, hoek Mott Street, al waar in een ruime zaal van het New-York Casino de feestvierenden nog even lang bijeenbleven,«n menige vaderlandsche toast de geestdrift ver hoogde. Zoowel aan boord van de stoomboot, tijdens den optocht, als in de feestzaal was een tal reporters van Amerikaansche bladen tegen woordig. Het doel van het Comité: 1'. hulde brengen aan de nieuwe Stoomboot- onderneming en terugkeerende energie in Neder land; 2". door een waardige demonstratie meer be langstelling op te wekken voor Holland, en voor de Hollanders in Amerika, (zijnde van genoeg zaam alle Europeesche volkeren Nederland het eenige in New-York, dat niet door optochten blijkan van bestaan geeft), is volkomen bereikt geworden, getuige de hulde, welke door Ameri kaansche woordvoerders van de pers in de feest zaal en in de bladen gebracht werd. Nabij City Hall deed zich een roerend tooneel voor: een achtenswaardige bejaarde dame, zit tende voor een raam in Park-Hotel, hoort het „Wien Neerlandsch Bloed" en zij die op léjari- gen leeftijd Holland verlaten en sedert ons volks lied niet meer gehoord had, wordt zoo levendig geroerd, dat zjj, vergezeld van haar zoon, welke een achtenswaardige positie hier bekleedt, zich te midden van de processie wierp en een kus drukte op het dundoek van de Hollandsche vlag; moeder en zoon volgden den optocht en bleven nog uren aan het feest deelnemen. Met opname van dit artikel zoude UEd. de Hollanders in New-York en omstreken, welke aan den optocht deelnamen, hoogelijk verplichten. Namens het Comité: E. J. NIEUWLAND, Leader and Chairman. Felix Pyat en Cluseret zijn in den Haag. Dat bericht, door de Amsterdamsche Ct. van particu liere zijde vernomen en nog denzelfden avond door het Dagblad in de residentie verspreid, doet thans door alle dagbladen de ronde. Waarschijn lijk is de politie heden reeds druk in de Weer om die beruchte communemanneu op te sporen, maar in dat geval zal haar moeite vergeefsch zijn, want wij kunnen tot geruststelling onzer stadgenooten het gerucht tegenspreken. Volgens buitenlandsche bladen vertoeft waarschijnlijk de eerste op dit oogenblik, na een kort verblijf te Brussel, te Londen, en de andere te Genève. Vaderland.) De tweede aflevering van de Huitvrouw, zoo leest men in de Arnh. Crt., is weder vol mededeelingen van practisch nut, waaraan men ieti heeft, als wij het zoo mogen uitdrukken. Maar tevens bevat dit nommer eene korte be schouwing van opvoedkundigeu aard, die wij schier plicht achten onder de oogen van onze lezeressen te brengeu, ten einde mede te werken dat die wenk tneer algemeen zal worden toe gepast. De menschkundige schrijfster (redactrice zegt „Wil je 't wel eens laten, ondeugende jongen!" roept mevrouw uit tot haar kleinen jongen, die met een stok in een emmer water slaat, zoo dat hij zich door en door nat maakt; „wil je 't wel eens laten! Wacht, ik zal bet aan papa zeg gen, die komt dadelijk thuis!" Kareltje kijkt schuw naar alle kanten om; papa kan naar zijne berekening vooreerst nog niet komen; want die moet altijd tot twaalf uur aan het gerechtshof wezen, én het is nu pas tien uur en dan? Ja, als papa thuis komt, dan is mama Kareltjes ondeugendheid al lang vergeten. Kareltje speelt nu rustig voort en bekommert zich niet in het minste óm de moederlijke be dreiging. Dit voorbeeld is geheel en al uit het leven gegrepen; het maakt ons opmerkzaam op een fout, die verreweg de meeste moeders tegenover hare kinderen begaan; namelijk „alles aan papa te zeggen Dit kleine proefje van moederlijke opvoeding staat niet zoo op zich zelf, als menigeen geneigd zou zijn te gelooveuintegendeel, men kan da gelijks bijna overal hooren, hoe de moeder hare kleinen door aDgst voor papa bang zoekt te ma ken en tot gehoorzaamheid tracht te brengen. Iedereen zal echter bij nader inzien beseffen, dut van een dergelijke methode niets goeds te ver wachten is; want ten eerste verliest de moeder, die alle bestraffing van zich afschuift, spoedig alle autofiteit tegenover hare kinderenten tweede wordt daardoor ook tusschen vader en kind een onnatuurlijke verhouding in het leven geroepen; want het kind, dat zijn vader als boeman of afstraffingsmachine gaat beschouwen, zal langzamerhand zijne liefde voor hem verlie zen, en meer en meer van hem vervreemd wor den. Dit zal te eer het geval zijn bij dé tallooze kinderen, die hun vader slechts op zekere uren van den dag, met koffiedrinken of middagmaal, in den familiekring zien en de meeste vaders hebben hunne bezigheden buitensbnis om dan de straf voor alle misdrijven, dien dag begaan, te ontvangen. Uit die zwakheid of onhandigheid van de moe der ontstaat dan een wanverhouding voor het geheele leven, en in de jeugd wordt maar al te dikwerf aldus het zaad voor latere tweedracht in de familie gestrooid. Hoe menigmaal zou een lichtzinnig zoon van het verderf gered zijn, wan neer hij liefde in plaats van vrees voor ziju va der gevoed had? Daarom zij de moeder er op bedacht, met liefde eu goedheid, maar evenzeer zoo noodig met ernst en gestreiigbeid haar zedelijk overwicht te be houden, opdat zij hare kinderen achting inboe- zeme, en verder ze niet door overdreven vrees van hun vader vervreemde. Het bestuur der domeinen heeft in 1870 bij in schrijving gedurende tien jaren verpacht aan R. J. en J. J. Loots, visscherliëden te Zoltkamp, voor de teelt, de aankweeking en de visscherij van oesters, twee plaatsen in de Lauwerzee, gelegen de eene tusschen de ton van Babbelaar, westuoord- west in het Dokkumerdiep, en van de ton van den Babbelaar tot aan de ton van het Dokku merdiep, ter lengte van 2500 eo ter breedte vau 1800 meter, en de andere noordelijk van Oost- mahorn, halfweg den Band, ter lengte van 2500 meier langs het vaarwater en ter breedte van 500 meter binnen het vaarwater, zooals beide op het terreiu zijn afgebakend door gewone steek- bakens. Blijkens het verslag van den stand der onderneming in 1871 kwam het klein getal oesters, in 1870 geplant, niet alleen gelukkig door den stren gen winter, maar konden van dit getal, schoon in kleine mate, mede ten gevolge van de ongun stige en koude weersgesteldheid van het geheele seizoen, duidelijk sporen van geworpen en gehecht broed worden ontdekt. Zuivering van mosselen behoefde niet te worden gedaan; beide banken werden wederom met eene genoegzame hoeveelheid schelpen op den bodem voorzien, waarbij een deel ledige mosselschelpen werden gemengd, daar die, evenals de takkebossen bij het ontstaan van broed, en de pannen tot het hech ten, naar de ervaring der pachters, bijzonder ge schikt zijn, om den oesteraanwas te bevorderen. Op de bank n'. 1. onder Oostinahorn, werd suc cessievelijk in Augustus de aanplant bevorderd van 115,000 groote, meerendeels zeeoesters, alle in de Noordzee en onder Helgoland, met behulp van zes visschersvaarluigen gevangen, terwijl op bank ri*. 2, tusschen den Babbelaar en het Dok kumerdiep, den 30sten Augustus 15,000 kleine oesters werden aangeplant deels uit de zeeoes ters en verder afkomstig van de bank, die de pachters onder Wangeroog hebben. Oesterzaad eu plantoesters van Schotland werden, alsschaarsch te verkrijgen en daarbij te kostbaar, niet aange wend. Behalve de ervaring van het reeds verkregen broed, bleek in het laatst van September en tij deus het oogstseizoen vooral ook dé geschiktheid der gronden daaruit, dat de geplante oesters er een weliger aard hadden en er zich snel ontwik kelden. Niettemin werd in den loop van het oogst seizoen (den herfst) het meerendeel opge- vischt, werden de moederoesters en de nog jonge en te kleine ineer regelmatig op de banken ver deeld en die, welke voor den handel geschikt waren, daar ingebracht. De 15,000 kleine oesters zijn op de bank n*. 2 gebleven. Vervoerd werden: naar Nieuwediep voor de putten 60,000, naar Groningen 8,900 naar Leeuwarden 12,200, naar Delfzijl en Zoltkamp 1,200, naar Bremen 17,000, te zamen 99,000 stuks, zoodat op de banken zijn verbleven: op de bank u'. 1 ónder Oostmahorn 15,100 stuks van 1871, en 2000 van 1870; en op de bank n'. 2 de noemde 15,00U stuks van 1870, te zamen 3; stuks, die met het aanwezige gewonnen bt dank zij den zachten winter en de tot bi gunstige weersgesteldheid, gelijk de pachten goeden grond vertrou wen, tot hiertoe goed i ven zijn gebleven, zoodat zij in 1872 opm met vrucht aan de verdere beplanting zullen nen werkzaam zijn. De Nederlandsche Maatschappij Ier bevorde van Nijverheid heeft in 1871 de pachters een sidie van 100 gedurende drie jaren toegek voornamelijk met het doei om de kunstia, oestercultuur in Friesland en ter genoemde pl te bevorderen en aan te moedigen. Om het slechte weder te doen ophuudeu i de bijgeloovige bevolking van het Stiermark hoogland gebruik van het volgende middel: neme gewijde palmtakken, die bij naderin» een onweder op den haard verbrand m worden; aangestoken waskaarsen, die op S; en St.-Paulus moeten gewijd zijn; kleine een, gemaakt uit gewijd hout, die indent nacht onder afsmeeking van goed weder grond gestoken worden; gewijd buskrui - daarnreé het onweder weg te schieten; gei kogels, voor hetzelfde doel, die uit het looo I kerkramen moeten gegoten zijnhet sch dient om de heksen, die zich in de onweer? ken bevinden, te doóden kerk- en andere wijde klokken, om het onweer weg te luii Eindelijk wordt ter aanvulling van het re; nog gezegd, dat men op Vrijdag nooit tija i nengoed zal mogen wasschen en dat men bezoms niet mag omver laten vallen. De Engelschmau Holloway, bekend door ij pillen en zalven, zal een gesticht laten bout waarin tweehonderd personen uit de burgerkl kunnen worden opgenomen; de kosten zti tusschen 70,000 a 100,000 ponden sterling (84( a f 1,200,000) bedragen. Gedurende het eerste zal de edelmoedige gever alle uitgaven de en daarna de geheele inrichting overdragen een te benoemen bestuur. De heer P. A. C. Hugenholtz is erkend eu. gelaten als vice-consul van Denemarken te Niei Diep, onder de gewone bepalingen van ontl hoorigheid. Zijner Majesteits fregat met stoomvermo;j| Admiraal van Wassenaar, onder bevel van den i pitein-ter-zee R. L. de Haes, is, in den natniè van den 16den dezer, van de reede van Tt vertrokken, tot het doen van een kruistoch- de Noordzee. Bij beschikking van 15 Augustus 1872, is. F. Kruyff en Cie., te Alblasserdam, tot we: opzegging, vergunning verleend voor een atv sleepdienst in de provinciën Noord Brabant, derland, Zuid-Holland en Zeeland. HI N TV EN LAND. Amsterdam, 16 Augustus. Gistermiddag te uren werd op de Oosterbegraafplaats het stoft lijk overschot van den heer J. W. Boom, aspirsn ingenieur bij de marine, ter aarde besteld. L schout-bij-nacht A. F. Siedenburg hield bij b geopende groeve een korte aanspraak, schets de deugden en den aanleg van den overledes die in 23jarigen ouderdom zoo ongelukkig isot gekomen (jl. Zondag bij bet omslaan van e bootje verdronken), en wiens nagedachtenis b waard blijft bij zijne meerderen zoowel als h zijne minderen, die allen hem hooge achtingtJ droegen. De familie, vele officieren der mar en van andere wapenen bewezen de laatste aan den ontslapene. Amsterdam, 17 Augustus Te Nieuwer-Amsltj eene afdeeling van het Anti-schoolwetverbond 0(1 richt. Zij telt reeds 15 leden. Het bestuur bes uit de heereo Ds. O. Los, president, P. Vers.<- penningmeester, en Y. v. d. Wal, secretaris. 's-Gravenhaqe, 16 Augustus. H. M. de Konitj bracht heden omstreeks 2 uren een kort bett aan bet Koninklijk Museum vaD Schilderijen het Mauritshuis; het doel van HD. bezoek v de kopie te zien van Rembrandts Anatomische die de beer Bounat bezig is voor rekemng het Fransche Gouvernement te vervaardigen. E' onderhield zich geruimen tijd met den heer B nat en scheen een levendig belang te stellet den arbeid van dien beroemden Franschens der, die eergisteren de eer genoot op het I ten Bosch aan H. M. voorgesteld te worden Rotterdam, 16 Augustus. Gedurende de la»-j dagen vertoonde zich alhier eene gebrekk-j vrouw, Wilhelmina v. d. Knaap, oud 69 jaar,'i een wagen dien zij dag of nacht niet scheen' verlaten. Door vertoon van hare ledematen publiek tot medelijden opwekkende, wist zij 1 liefdegaven in ruime mate te doen vloeien. T«l knechts en eene meid, welke zij in dienst W stonden haar trouw ter zijde en bedelden ft brutaal dat het publiek niet meer vrij was, flf®1 door hen werd aangerand, tegen- of vastgeho" deD. Gisteren werdeo allen op last van een commissarissen van politie aangehouden en bic'1

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2