Maandag 19 Augustus. N°. 3842. A°. 1872. STADS-BERICHTEN. Ken nuttige Wenk. fl Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". I SCHOTSEN DIT ESSHLAND. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 8 maandenƒ8.00. Franco per post,3.85. A£xond«rl\jke Nommeri0.05. DAGBLAD Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTttNTIEN. Voor Weren regel*"0.15. Qrootere letten naar de plaataruimte die beslaan. PAXEMTBLADEW. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeente pestuur van Leiden, doet te weten, dat de inge vulde patentbladen, over het dienstjaar 1872 en 1873, voor de Wijken 5 en 6, bij het College van Zetters, in eene der vertrekken van het Raadhuis dezer ge meente, verkrijgbaar zijp, dagelijks, met uitzondering wan den Zondag, van des namiddags twaalf tot wee urén. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou [rant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BR AN DELER. 1 Lside», 17 Augustus 1872. ahi i M 1 Oil i|| De aandacht, welke bier io de laatste dagen gevestigd was op bet gebrek aan woningen voor ii^adeu gegoeden stand, is, wij boudeu oua er van 9 overtuigd, daardoor niet afgewend van de be- SS beefte, die ook onze stad met tal van, andere ilaatsen vao ous land gemeen heeft, aan betere toningen voor de arbeidende klassen. Ofschoon wij reeds vroeger va» onze sympathie hierin deden blijken, achten wij 't waarlijk een dankbaar werk om nog eens op dit aanbeeld te slaan en de ingezetenen, die het plan aan hunne uiedeïo- gezeteuen hebben blootgelegd om eene vereéui- ging tót hei bouwen van gezonde arbeiderswo ningen in bet leven te roepen, aan te sporen deze zaak krachtdadig voort te zetten, Opdat, bij j de waarschijnlijkheid die beslaat dat oozè ge- w rneente verrijkt zal worden met architectonische sieraden, tegelijkertijd en als een waardig pen- dant de woningen zullen verrijzen, waaraan dp behoefte in eene apdere klasse der maatschappij niet minder klemmend is. klei het oog op het aanhangig zijn van dit deel van het maatschappelijk vraagstuk binnen deze gemeente, achten wij het niet ondienstig eene hoogst behartigenswaardige beschouwing betref fende dit onderwerp, ook ter opwekking van de burgerij om de pogingen die hier worden aaoge- wend, ieder naar zijn vermogen, te ondersteunen, te ontleeuen aan het allerbelangrijkst opstel van den heer N. G. Pierson in de Gids, getiteld Arm verzorging. Ziehier hetgeen de kundige schrijver over dit puDt van actueel belapg aan het oordeel van het publiek onderwerpt: //Niemand kan ongunstig denken over de po gingen, die op vele plaatsen van ons land wor den aangewend tot verschaffing van betere wo- ningen aan de arbeidende klassen. „„Reeds in E „„bet algemeen gesproken is het bedenkelijk, „„wanneer een arbeidersbevolking hare levens- „„eischen te laag stelt; maar de gevaren, daaraan „„verbonden, zijn het grootst als zij dit doel U „„op het punt der woning; waDt van den toe- /Stand waariu deze verkeert, hangt het geluk I „„der huishouding al. Hoe minder een arbeiders- „„bevolking Ie dien opzichte verlangt, hoe talrij- 9' I „„ker de onberaden huwelijken bij haar worden. „„Ten slotte vraagt men slechts een hol om er „„na de bruiloft in te kruipen en voorts of- „„flcieele armverzorging"(l). Verbetering der woningen, nu, is een krachtig middel om dit kwaad te stuiten. Zelfs tegen eigenlijke ge zegde „„bedeeling in woningen,"" wanneer zij andere bedeeliog vervangt, kan geen bezwaar bestaan, naar ik meen. Volgens een opgave van den heer de Sitter op het eerste congres over het Armwezen, in Juni 1854 te Groningen gehouden had het Algemeen Diakengezelschap haar reeds voor vele jaren inet uitstekend gevolg ingevoerd. Driemaal sedert dieo tijd bad te Groningen de cholera gewoed en tel kens waren de woningen van het Diakengezel schap verschoond gebleven; van de vijf- of zes honderd bewoners wareD slechts een paar aan getast. Opmerkelyk was de invloed der betere woning op gedrag en levenswijze geweestkortom, in alle opzichten waren de verwachtingen over troffen. Men zou waarschijnlijk wel meer voor beelden van dien aard kunnen aanyoeren, ten bewijze dat bedeeling in woningen een voortref felijke vorm van bedeeling is. Het eenige wat ik in twijfel wil trekken, is de yyenscheiijkheid om ook aan hen die geen onderstand nopdig hebben, in bedekten vorm onderstand te verleenen, door huo een woning te geven beneden den markt prijs. In dezejfde congresvergaderiqg, waarvan straks gesproken is, heeft Prof., Ackersdijck eene op merkelijke rede gehouden, waarin bij alle vermeer dering van arbeiderswoningen bestrijdt. Wanneer een paar jongelieden denkt tp trouwen, zegt hij, zoekt het een woning; vindt het die niet, dan, stelt het zijn huwelijk uit. Geef woningen aan de behoeftigen en gij brengt vermeerdering van armen teweeg. Over deze woorden aangevaL- len, heeft de heer Ackersdijck ze nader toege licht. Hij was er niet tegen dat men betere ar beiderswoningen bouwde, maar verlangde slechts dat oude woningen zouden verdwijnen naarmate nieuwe verrezen, en daarin geloof ik niet dat hij dwaalde. Wat baat het, of gij fraaie gebouwen voor de arbeidende klasse hebt opgericht, zoo de ellendigste kelders en vlieringen nog bewoond blijven, hetgeen onvermijdelijk zal gebeuren, wam neer de vermeerdering van woonruimte vergezeld gaat van een even groote vermeerdering van be volking? Men neme dus bij het bouwen van ar beiderswoningen geen maatregelen, die de uit breiding der bevolking in de hand werken; met andere woorden, men stelle de huurprijzen niet te laag. Lage huurprijzen brengen om twee redenen vermeerdering van bevolkiug teweeg. Vooreerst bevorderen zij eeuigermate het hu welijk, want menig jong paar zal niet Irouwen vóór de inan een ruime verdienste heeft, als de woningen duur zijnen in de tweede plaats trekken zij vreemde arbeiders aan, hetgeen ze ker wel het grootste nadeel is. De toevloed van Woorden van Dr Kbebs. Zie Ernmitigfuius. Das Armen wesen und die Armeni (a) Zie het Fertlag, bL 46. in Europ. Staaten. Berlin, 1870, bl. 598. u^j| a 904 ,'UV naar Hf/i f'ransch van H. TT r%' Hi. VIII. ï>e Engelsehe feest, (Vervolg.) In alle dingen vorderen en verbetereo zij vveife- lend; zij leeren de zaken slechts door oplettendheid, arbeid en technische bedrevenheid; zij zijn lou ter empirisch, op zijn Chineesch. Is daarentegen het verkrijgen van algemeene caders gemakkelijk en vroegtijdig, dan loopt de geest gevaar van lui te worden; dit is het geval met den Pranschman. Dikwijls is hij bij het verlaten van het college, bijna aitijd voor zijn vijfentwintig ste jaar, in het bezit vao die caders, en daar zij, gemakkelijk ziju past hij ze op elk onderwerp toe; voortaan leert hij niet meer, daar hij zich genoeg op de hoogte acht. Hij vergenoegt zich met redeneeren en schermt dikwijls in 't wild. Hij is niet op de hoogte van de zaak, hij heeft de speciale en afdoende inlichtingen niet; bij voelt niet dat zij hem ontbreken, hij gaat ze niet zoekeo, bij draaft op zijn oude stokpaardje voort. Hij vergeet dat meo altijd bij de pinkeu moet zijn, altijd zijn bagage uioet vermeerderen, om niet onverhoeds overvallen te worden, en om bij al wat er gebeuren kan gewapend te zijn. Niet alleen gaan de middelmatige geesten bij ons aan dat euvel mank, maar de beste vernuften zijn er niet vrij vaD; ik ken er slechts twee die na hun veertigste jaar voortgegaan zijn met onderzoeken en daardoor zich vernieuwd hebben. Volgens C gaat de Eogelsch- mao daarentegen met zijne ontwikkeling bijna zonder eind voort; zelfs op rijpen leeftijd reist hij, ODderzoekt, completeert en rectifieert zijn onderzoekingen, tracht vooral op economisch en staatkundig gebied zijn onderzoek gelijken tred te doen houden met de verandering der dingen. De feiten zelve trekken hem aan, het is hem een genot ze op te teekeoen en ze te pnthouden. Hij neemt ze aaohoudeud in zyn geest op, waar zij ee.n vaste laag van gezond verstand vormen; want, ofschoon onsamenhangend en schijnbaar van wei nig gewicht, zijn zij werkelijk belangrijk en zullen plattelandsbewoners Daar de steden, blijkens de statistiek reeds zoo belangrijk, zou ongetwijfeld nog klimmen, zoo hij in de duurte van het stads leven niet een heilzame belemmering ondervond opent men echter in de steden goedkoope wo ningen, dan neemt men die belemmering weg. Sprekende van een andere verkeerde philanthro pic, van kunstmatige werkverschaffing, heefteen onzer vaderlandsche schrijvers eens gevraagd, hoe het volk de grenzen zal bespeuren, waarop zijne verdere vermeerdering moet stand houden, zoo het voor de nabijheid dier grenzen niet ge waarschuwd wordt door een zekere wanverhou ding tusschen zijn inkomsteDen noodzakelijke uitgaven? Men zou hetzelfde kuonen vragen aan hen, die aan aDderen dan bedeelden woningen willen verhuren benedeu den marktprijs. Slechts dan zou deze soort van philanthropic verdedig baar zijp, wanneer de werkman een goede wo ning niet wist te waardeeren, zoodat men aan vankelijk de huurprijzen laag moest stellen om den smaak voor eene betere woning bij hem op te wekken; tot oog toe is dit echter, althaDS in ons land, niet gebleken. Waarom dan zonder noodzaak afgeweken van goede beginselen? Men bouwe dus arbeiderswoningen zooveel meo wil; hoe meer men er bouwt hoe beter; maar men schrome niet er de hoogste huurprijzen voor te vragen, die men bedingen kan. Schijnbaar is dit hard, niet in werkelijkheid, naar ik meen." 0) Mr. W. d. Mees. De Werk-Inrichtingen vóór Armèn uiteen staathuiflheudkundig oogpunt beschouwd. Rotterdam, 1844, tlx. 237238. loeiden, 1? Augustus, De Victoria-kas in den Kruidtuin te Leiden zal lusschen Donderdag en Zondag (2225 Augustus) de twee dageh, waarop de Victoria regit als- duti eene geopëode bloem zal hebben, des avonds van 8-10 uren worden verlicht. Op den dag waarop te voorzien is dat de bloem des avonds geopend zal zijn, Zal dit aan het hek van den Hortus te Leiden worden bekend gemaakt, en, ten behoeve van de bezoekers van buiten, aan de stations te Haarlem, 's-Gravenhage en Leiden. Er zal slechts een beperkt getal bezoekers op eiken avond kun nen worden toegelaten. Zij, die toegaogkaarten wenschen hetzij in t( buiten Leiden woonachtig worden verzocht zich uiterlijk Dinsdag, den 20sten AugustiiS, bij den directeur, Prof. W, F. R. Su- ringar, per post aan te melden, door middel eener briefkaart met vooruitbetaald antwoord; het antwoord aan de achterzijde voorzien van hun eigen volledig adres, zullende het bewijs van toegang op de ommezijde geplaatst en aldus per post worden geretourneerd. Voor elke persoon zal eene afzonderlijke kaart worden vereischt. Mocht het aantal aanvragen te groot zijo, dan zal een gedeelte, zonder keuze der personen, ter zijde gelegd en dezen later epn bewijs van toegang voor eeoe volgende maal wor den toegezonden. Zonder dergelijk toegangsbewijs is de Hortus gedurende die dagen alleen voor reizende vreem delingen toegankelijk. Aan de Zwem- en Bad-inrichting Rhymigt zijn gedurende deze week 480 baden genomeo. Gedurende deze week zijn in het Werkhuis alhier opgenomen, van 96 tot 112 volwassen per sonen en van 36 tot 46 kinderen. „Tot welke eene mate de gemoedereu ziju op gewonden iü alle standen onzer residentie, over den smaad der hofstad aaogedaau, over de geva ren die beloopeo kunnen worden, vooral over de vijandige houding tegen bevriende mogend heden.... dat alles is aan de Tjevoegde autori teiten volkomen bekend," schrijft het Dagblad al wederom naar aanleiding van de bijeenkomst der leden van de Internationale in den Haag. Wij meenden, dat het adres van de S7b vol doende die mate van opgewondenheid der gemoe deren had doen uitkomen. Zij bestaat alleen in het brein van hét Dagblad, dat ons herinnert aau den beschonken man, die uit de herberg komende, meent dat alle voorwerpen om hen benen draaien. Aan het slot van zijn artikel komt de wezen lijke strekking van al de angstkreten van het Dagblad aan bet licht. „Is er dan," vraagt het, „niet één raadsman, één vriend des vaderlands, die bij den Koning een warm en moedig beroep durft doen op het Je Maintiendrai vao Oranjes roemrijk wapen?" C'est li le fin mot de l'histoire. De man van het 1/warme beroep" moet verdeeld heid trachten te brengen tusschen den Koniog en zijne ministers en den Koning verzoeken, dat het je maintiendrai in de toepassing Worde: je ne maintiendrai pas. - (Arnh. Gt.) j 'inOJ a.j Van de firma Grube Nieuvrland, teNëw-York, ontving het Handelsblad aangaande de heuglijke gebeurtenis van de aankomst der Ariadne aldaar, het volgende sehrijven Het Hollandsoh comité, dat zich hier ter stede op 28 Joli 11. gevormd - heeft om op 1 Augustus een optocht te houden met muziek; electriek licht verlichte transparants naar destóouiboot„ Ariadne", ais de voorlooper vao een geregelden stoomboot- dienst tusschen Holland en Amerika, heeft be sloten met bat oog op den hoogst gunstigeo in druk welken deze beweging onder ooze landge- nooten hier ter slede, en tegenover de massa andere nationaliteiten en de Amerikaaosche pers, heoft teweeggebracht u te zenden: „Ken verslag van deze gebeurtenis en het udres „aan den gezagvoerder overhandigd." Het comité, marshals en optocht, was samen- gesteld op deze wijze: Body of policemen. Muziek, hetwelk Hollaodsche volksliederen zal spelen aan Pier N». 3, North River. Com mittee: „Netherland Union Musical Associatioo.- Transparant waarop geschilderd Anno 16Ü8 Hall Moon (halve maan); Anuo 1872, Ariadne. Private Hollanders,-Transparant waarop de naam Henry Hudson, „Eendracht maakt macht." (In Union is strength).-Transparant waarop de naam Knickerbocker. Private Hollaoders.-Traospa- rant waarop de naam: Stuyvesant Other.So- cieties.-ComuiitteeE. Wilterdink, S. van Beila- gewicht in de schaal zetten bij de besluiten die er moeten genomen worden. Zelfs met een be krompen verstand en zooder denkbeelden zal de mensch zich door een soort van instinct van al te onvoorzichtige handelingen ODthouden; hij zal onwillekeurig ter rechter plaats nuttig zijn. De berichten, die hij hier en daar heeft ingewonnen over de Vereenigde Staten, Indië, China, over het algemeen stemrecht of den vrijen handel, zulleu hem vooraf tot de wijste partij doeD overhellen, en de vrije algemeene discussie hem teu slotte deu verstandigen weg doen opgaan. Zoo toegerust kan hij aau een veldtocht als die tegen Abyssinië zijne toestemming geven, maar zou nooit eeD expeditie ais die naar Mexico dul den; hij kan eveneens wenschen dat men het stemrecht langzamerhand uitbreide, maar zou er voor terugdeinzen om het in eens aan allen toe te staan. Daarom ook is hij op zijne hoede te gen avonturen en theorieën; zijne staatsregeling koint niet in handen van de theoristen, noch zijne zaken in die vau de waaghalzen. Dit zijn de uitwerkselen van het gezond verstand van het publiek, die als zoovele beken de verschillende akkers vruchtbaar maken waardoor zij vloeien. Men heeft de gemeenschappelijke bron daarvan gezieD, een diepe, verborgen liggende kom, al tijd gevuld, steeds nieuwen toevoer ontvangende van positieve feiteu die, opgestapeld en droppel voor droppel gefiltreerd, een onuitputteiijkeu ver gaarbak vormen en zicb in honderd kleine heil zame stroomeo over het gansche gebied der han deling verspreiden. Prijst men in de EDgelschen die voorliefde voor feiten, wij moeten daarbij opmerkeD.dat dit zoo wel op moreel als op physisch gebied het geval is; zij zijn ijverige opmerkers zoowel van inwen dige als uitwendige toestanden. Twee lange brie ven, aan een vriendin geschreven door twee jonge sedert een maand getrouwde vrouweD, en die mij dezer dagen onder de oogen kwamen, zou den tot voorbeeld kunnen strekken. Ongelukkig verbiedt de bescbeideoheid mij ze op te ne men. Zij schijnen beide opzettelijk te zijn op gesteld om de ingeschapen gewoonte en het er felijk talent van juiste opmerking, der eerste schrijf ster wat het physieke, der tweede wat het mo- recle betreft. De eerste beschrijft tot in de kleinste bijzonderheden het uiterlijk van haren man, zijne gestalte, de kleur van zijn haar, zijn gelaats kleur, het country seat, de vertrekken en hunne raogschikking, de meubelen, het park, de rij- toertjes, inkomsten en uitgaven, vrienden en ken nissen die zij ontvangen of gaan bezoeken. ilO fcu Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1