en, en noodigt de afdeelingen uit de oprichting van elk in haren kring te bevorderen," t door den heer Wolbers een amendement esteld, strekkende om aan de regeering te énoeken, de oprichting van ambachtsscholen te «vorderen, door wijziging in de wet op het mid- elbaar onderwijs^ Hierover wordt het woord ge- ird door de heereu de Charro, Kuiper, van érschuer, Grandia en den Secretaris. De heer ,an Naamen acht het beter, de regeeiing te ier- [oeken aan die gemeenten, welke naast de bur geravondscholen ambachtsscholen willen oprich ten, vrijstelling te verleeueu van de oprichting of voortzetting der burgerdagscholen. Wijziging der wgt te verzoeken vindt de heer van Naauien be denkelijk. Om de beide voorstellen te vereenigen acbtl de Voorzitter het beter, bij de regeering aan te dringen op vrijgevigheid in 't verleenen van vrijstelling en op het nemen van al zooda nige maatregelen, die de oprichting van am bachtsscholen kunnen bevorderen, zoo het noo dig mocht blijken, zelfs door wijziging der wet. Dienovereenkomstig wordt besloten. Ia den loop der discussie over deze zaak bleek o. a. dat de te Amsterdam en Rotterdam bestaande ambachtsscholen veel tegenwerking vinden ,bij de ambachtslieden zelveu, en wel omdat deze vree zen,lin hun kinderen concurrenten te krijgen, die bekwamer zijn dan zij zelveu. De Voorzitter drukte terecht zijne sterke afkeuring uit van der gelijke onedele motieven, waarvan men de heil- looze uitwerking mot alle middelen moest be strijden. Het nemen van een besluit omtrent den arbeid van kinderen in fabrieken, overeenkomstig punt 15 E, werd verdaagd. Daarop werd de wenscbelijkheid uitgesproken (punt 15 F, geamendeerd door Utrecht) dat de arbeidsloonen niet des Zaterdags worden uitbe taald. Een amendement van Zwolle, strekkende om idie betaling zooveel mogelijk daags voor den marktdag te doen plaats hebben, werd verworpen. Punt 15 G luidt als volgt: ffDe atdeelingstelt voor te ouderzoeken, welke middelen kunnen worden aangewend om het bouwen vau arbeiderswoningen te bevorde ren. Is bet mogelijk ze te bouwen in dier voege, dat aau de volgende vereischteu in gelijke mate f voldaan worde, namelijk: a. dal de huurprijs voor den werkman bereikbaar en tevens voldoende zij, om eeD billijke rente te maken over het beuoodigde kapitaal, en b. dat de woning voldoe aan de eischen welke uit een hygiënisch eu moreel oogpunt moeten ge steld worden." Het vooistel wordt toegelicht door den heer Kuiper, afgevaardigde van Amsterdam, en be sproken door de heereu kloutou, secretaris, Bobnen- sieg uit Haarlem, Bouvy, Kuiper, Wolbers en vau Naamen, welke laatste uitvoering de ondervinding schetst, die uien te Zwolle met betrekkingen tot de arbeiderswoningen heeft opgedaau. Door Haar lem wordt een amendement voorgesteld, strek kende om aau het oospionkelijke voorstel toe te voegen, dat de woningen bij anuuïteit eigendom der huurders kunnen worden. Punt 16, strekkende om het wenschelijke uit te drukken van de afschaffing der patentbelasting en ook die van den zeepaccijus, wordt besproken door de heeren Kuiper, Mouton, van Naamen en daarop met groote meerderheid aangenomen. I Na eene pauze, gedurende welke te 1 uur aau de heeren H. C. Tibout, meubelmaker, eu J. lOuman, behanger alhier, de door hen op de lOudensche tentoonstelling behaalde medailles e eeiste voor de inzendiDg van een salontafel, tweede voor die van een kamerschut met spie- Is) door den voorzitter met een gepaste toe spraak werden overhandigd, werd punt 17, de weuschelijkheid der afschaffing van de graan rechten, iu behandeling genomen, eu na korte bespreking door den voorzitter, de afgevaardig den van 's-Graveuhage, Zwolle en Dordrecht, en den heer van Naamen, met groote meerderheid asuigenomen. Punt ls, het wenschelijk verklareu vau eene geregelde noteering derindustrieele waarden, vindt tegenkanting bij de afgevaardigden uit's-Graven- hage en Amsterdam, welke laatste in plaats van de voorgestelde lezing een andere in overweging geeft, waardoor eenvoudig tot een afdeelingt-onder- toek naar de wenscbelijkheid van industrieele koersnoteering wordt besloteu. De afdeeling Zwolle wenscht dat het hoofdbestuur jaarlijks eeue lijst publiceeren zal van de prijzen, waarvoor aan- leelen in industrieele ondernemingen op verschil- mde veilingen zijn verkocht, De heer v. Naamen 'erdedigt het denkbeeld eener publieke prijsno ering. De door Amsterdam voorgestelde lezing ordt aangenomen. Punt 19 strekt om aan de regeering te verzoe ken, maatregelen te nemen om in 't vervolg te oorkomen dergelijke verhooging der tarieven oor het goederenvervoer op de Staatsspoorwegen waarover onlangs zoo algemeen is geklaagd, «tgeen door eeue wijziging van de overeenkomst lusschen den staat en de maatschappij zou kun nen geschieden. Dit punt wordt aangenomen. In punt 20 wordt voorgesteld de Nederlandsche tegeerings commissie voor de Weeuer tentoonstel ling te verzoeken, zoo mogelijk een voorafgaande tentoonstelling van de inzendingen uit Nederland hier te lande te organiseeren. Door verschillende sprekers worden de bezwaren, aan zulk een voor afgaande expositie verbonden, in het licht gesteld, en het voorstel dan ook verworpen. Overeenkomstig de punten 21 en 22 wordt bij acclamatie verklaard, dat het door de vorige re geering ingediende wetsontwerp betreffende den rechtstoes'and der vennootschappen eene leemte bevat, omdat daarin de vennootschappen met ver anderlijk kapitaal niet zijn opgenomen, en dat de onderhandelingen tusschen Engeland en Fran krijk over een handelsverdrag in hooge mate de aandacht der Nederlandsche regeeriug ver dienen. Punt 28, houdende besluit tot afdeelings-onder- zoek der vraag, welke tentoonstellingen, bijzondere of algemeeue, de voorkeur verdienen, wordt zon der discussie aangenomen. Evenzoo wordt over eenkomstig punt 24 besloten, dat het algemeen verslag van den secretaris voortaan in de punten van beschrijving zal worden opgenomen. Punt 25 wordt aangehouden tot een volgende vergadering, terwijl punt 26 vervallen is door de gisteren door den secretaris gedane mededeelingen. Punt 27 luidt aldus: „De afdeeling stelt voor te bespreken: a. de weuschelijkheid om in het belang van den handel de bestaande tarieven van het goede renvervoer langs de verschillende spoorwegen meer met elkander in overeenstemming te doen brengen b. de noodzakelijkheid om het vervoer van goe deren langs de spoorwegen met meer spoed te doen plaats hebben, en vooral tegen het lang durig ophouden der koopwaren aan de tolkan toren te doen waken; c. welke verbeteringen in de postadministratie te brengen zijn, zoo door het invoeren van post spaarbanken, het beter verzekeren van de regeling en spoediger bezorgen van brieven en paketteu, als door het tegengaan van de concurrentie, die door de ambtenaren der posterijen aan de parti culiere nijverheid wordt aangedaan." Hierover wordt het woord gevoerd door de heeren Grandia, Borgesius, van Naamen, Tjeeuk Willink, Mouton en Swens. De heer Bohnensieg stelt een amendement voor, strekkende om te verklaren, dat de postambtenaren op de kantoren met dag- en nachtdienst gelegenheid moeten geven tot het ontvangen en verzenden van geldswaarde. Met eene kleine wijziging in de redactie wordt het punt 27 zoowel als het amendement aange- uouren. - - - ----- Daarna worden in behandeling gebracht de beide supplemeutoire punten, welke wij in ons nummer van 19 Augustus mededeelden. Het eerste dezer twee punten wordt bij acclamatie aauge iionieo. Het tweede evenwel (betreffende de ver hoogde assurantie-premien voor gebouwen waarin stoommachines zijn) vindt van verschillende zijden zooveel bestrijding, dat het door den voorsteller (de afdeeling Zwolle) wordt ingetrokken. De voorzitter doet vervolgeus eenige mededee lingen omtrent het verminderd tarief voor de arbeidende klasse op de spoorwegen. Daarna komt in behandeling een voorstel van de afdeeling 's Gravenhage, betreffende de rijks aanbestedingen eu de keuringen, die daarbij plaats hebben, bij welke keuringen, volgens de toelich ting, de grofste misbruiken plaats hebben. Het hoofdbestuur verklaart zich bereid, deze zaak te onderzoeken. Er wordt besloten de volgende vergadering te Utrecht te doen plaats hebben (punt 28). Daarna wordt de begruoting voor 1872/78 vastgesteld en eeue commissie benoemd tot vaststelling der notu len. Op voorstel van den voorzitter wordt een motie aangenomen om den aftredenden secretaris dank te betuigen voor betgeeu hij voor de Ver- eeniging heeft gedaan. De heer Tjeenk Willink betuigt den voorzitter dank voor zijn uitmuntende leiding, waarna de verrgadering wordt gesloten. Zwolle 15 Augustus. Gistermiddag om 1 uur is op de Zuiderzee voorbij Marken, van de Rot- terdamsclie schroefstoomboot de Koophandel, kapi tein P. van Goor, over boord geslagen de knecht Roelof de Haan. De kapitein heeft dadelijk de boot doeu stoppen en draaien en heeft alle po gingen in het werk gesteld den drenkeling te redden; maar toen men op twee stoombooten lengte hem genaderd was, zonk hij in de diepte weg en zijn alle pogingen om heui te redden vruchteloos gebleven. Het was de eerste reis, die de Haan als knecht of matroos op die stoom boot uiedemaakte. Hij laat eene blinde, hoogst zwangere weduwe eu drie jeugdige kinderen achter. buitenland. hadden tusschen de Orangisten en Katholieken. - De Orangisten (vreemd dat deze uit de 17de eeuw dagteekenende naam maar steeds blijft be staan!) hebben daarentegen een auiere demon stratie te Innishillen gehouden, waaraan 60,000 personen deel namen. Daar werden door hen be sluiten genomen tegen de afzonderlijke legeering, de home rule, voor Ierland en de confessioneele scholen, en tot loftuiting van rechter Keogh. De vergadering ging volkomen rustig uit elkander. Gisteren moest de nieuwe verkiezing voor het lagerhuis van den minister van marine, den heer Childers, plaats hebben, waaraan hij zich ten gevolge van zijn lidmaatschap van het kabinet moet onderwerpen. Zij was daarom belangrijk, omdat vooreerst de conservatieven een kwaad- werenden tegencandidaat hadden in lord Pol- liugton en ten tweede omdat het de eerste keer was, dat gestemd zou worden volgens de nieuwe ballot-bill. Het stellen der candidaten, de zooge naamde nomination, die vroeger door het opsteken der handen gebeurde, heeft dan nu ook in beslo ten ruimte en door slechts enkele personen plaats gehad. De candidaten hebben daarop zelf aan den mayor van hunne candidatuur keunis gegeven door eene schriftelijke getuigenis van minstens twee personen, dat deze hen voor het vervullen der betrekking geschikt achten. Hoe de uitslag is geweest kunnen wij nog niet meedeelen. België. Het lager onderwijs te Brussel. Glroo t- Hrittauniü. Derry-feest. Orangisten-meeting. Verkiezingen, De proces9iëo op den gedenkdag van bet ont zet der stad Derry in Ierland zijn dezen koer volko men ongestoorl afgeloopen. Dit mag een groote vooruitgang worden genoemd, aangezien tot nu toe bijna altijd bij die gelegenheid botsingen plaats In een zeer belangrijk rapport over den toe stand van het lager onderwijs in Brussel, deelt de schepen Funck o. a. het volgende mede: Sedert 1864 zijn de uitgaven voor het koste loos onderwijs verdubbeld. Zij bedroegen den lsteu Jan. van dat jaar fr. 172,800. Den lsten Jan. 1872 zijn zij geklommen tot fr. 853,000. Daarbij moeten nog gevoegd worden fr. 100,000, die ieder jaar op het budget worden uitgetrokken voor den aanbouw van nieuwe scholen. Voort9 kun nen fr. 120,000 per jaar worden gerekend voor renten der kapitalen, die vertegenwoordigd wor den door de onroerende goederen, voor de be staande scholen in gebruik. Het gezamenlijk be drag der uitgaven is derhalve fr. 573,000. De heer Funck besteedt een groot gedeelte van zijn rapport om de beschuldiging der tegen standers (clericalen etc.) van de tegenwoordige school-inrichting te ontzenuwendat namelijk door de schuld der administratie van de 18,000 te Brussel aanwezige arme kinderen slechts 9,000 op de scholen zijn geplaatst, terwijl 9,000 zonder onderwijs rondloopen. Hij toont vooreerst aan, dat het getal van 18,000 overdreven is; ten tweede dat men vau het getal 9000 der ongeplaatsten moet aftrekken 6,623 kinderen, die op hun 9de 10de, 11de en 12de jaar van de scholen zijn ge nomen niettegenstaande alle pogingen van het bestuur om ze tot hun 14de jaar te houden; dat derhalve slechts 2,400 overblijven, die de publieke scholen niet bezoekendat men gerust kan aan nemen, dat deze op bijzondere scholen en congregaties nagenoeg onderwijs ontvangen, en dat dus ten slotte de stad Brussel niet één kind, dat het verlangt zonder kosteloos onderwijs laat. Tot dwingen heeft zij in België geen recht. Afrika. Egypte en Abyssinië of een moderne kruis tocht. Beohterlijke hervorming. Onder de telegraphische berichten trof men er dezer dagen aan, die melding maakten van een Egyptische expeditie tegen Abyssinië. Men zal zich wellicht afgevraagd hebben, wat zulk een tocht te beteekenen heeft, welke reden er voor bestaat, enz. Een eigenlijk gezegde reden is er niet voor, behalve dat sedert honderden jaren voortdurend rivaliteit heeft bestaan tusschen dat christelijk land en de Mahomedaansche bevolking, waardoor het omringd is. Abyssinië dat, zooals men weet, ten Z. O. van Egypte ligt, is namelijk een der oudste christelijke monarchieën. Het bestaat sedert 1500 jaren, dat wil zeggen, nagenoeg zoolang als de christelijke godsdienst eenige beteekenis heeft ge had. Nu beeft het zich tegen de Mahomedanen, niettegenstaande deze op het goede voorbeeld van hunnen profeet alle pogingen deden om hun ge loof door het zwaard uit te breiden, tot nog toe staande gehouden. In de I6de eeuw was het op den rand van zijn ondergang, doch werd door Portugeesche hulp gered. Sedert zijn er zich de Jezuïeten in komen nestelen, en te vergeefs door verscheidene koningen geweerd. Ook de tegen woordige monarch, Johannes II, die den titel van keizer heeft aangenomen, voert strijd tegen het Jezuïetisme Wellicht is dit zijn ondergang. Want onder de leden dier orde was daar eene zekere Werner Munzinger, te Parijs in een Jezuïeten-college op gevoed en een doortrapt doch buitengewoon kun dig belijder van Loyola's leer. Deze persoon was Fransch consul in Abyssinië en ijverde 3ls zoo danig met al de kracht die in hein was, om het Jezuïetisme in het rijk uit te breiden. Keizer Johannes heeft toen in brieven aan den Duitschen keizer en de koningin van Engeland den heer Munzinger beschuldigd, het Abyssinische volk te gen de regeering op te zetten. De Jezuïet heeft zich daarover gewroken door den tweespalt tusschen Egypte en Abyssinië aan te wakkeren en zich ten dienste van de Egyp tische regeering te stellen. Deze heeft hem lang zamerhand zoo in haar vertr, uwen genomen, dat hij de ziel werd van alle vijandige uitingen en maatregelen tegen Abyssinië. Hij is nu zoover gekomen van aan het hoofd te worden gesteld der vermelde expeditie, die ten doel heeft, Abyssinië aan Egypte te onderwerpen. Voorwendsels daartoe zullen natuurlijk uit de voortdurende brouillerieën en diplomatiekeo strijd voldoende te putten zijn, doch de eigenlijke oor sprong ligt in den eeuwenouden strijd tusschen het Mahomedanisme en het Christendom. De be doeling die Munzinger er voor zichzelf op nahoudt is zonder twijfel om ten slotte de verovering weder ten gunste van het Jezuïetisme te exploiteeren. Hij heeft alzoo én de Abyssinische én de Egyp tische regeering achter den mouw. Overigens kon de expeditie aan geen beter man worden toeiertrouwd dau aan hem. Hij kent door zijn langdurig verblijf in het land en zijne weten schappelijke ontwikkeling Abyssinië beter dan de meeste inwoners zelf. Het zal ons benieuwen of van eenige Euro- peesche mogendheid inmenging in deze zaak zal volgen. Keizer Johannes heeft zich gewend tot den keizer van Duitschland met verzoek om hulp tegen Egypte en de Fransche machinatiën. Want de politiek van Frankrijk, die in den laatsten tijd de strekking heeft gehad om als evenwicht tegen Turkye (dat zoo men weet vroeger juist door de groote mogendheden tegen Rusland werd beschermd) de kracht van Egypte te bevorderen, sympathiseert natuurlijk met de nieuwe expeditie. Het is ons wat het punt van godsdienst betrelt volmaakt onverschillig hoe de zaak afloopt. De tijden der kruistochten zijn voorbij en wanneer inen al de ellende nagaat, die in de christelijke kerk beerscht, dan kan men waarlijk van het Mahomedanisme niet veel kwaads voor een laud verwachten. Wij voor ons zouden b. v. liever, indien wij dan toch slaven moesten zjjn, onder het juk gebogen gaan van een Mahomedaan dan onder dat van een Jezuïet. Het gelukken der expeditie ,zou ons dan ook slechts om twee redenen spijten. Vooreerst omdat zij, zooveel wij er van weten, onrechtvaardig is; ten tweede omdat zij wellicht door de tactiek van Munzinger, de bevordering van den grootsten kanker voor een land, Jezuïten-heerschappij, ten gevolge zou hebben. De hervorming der rechterlijke organisatie iu Egypte gaat nog niet snel in haar werk. Over de oppositie te Constantinopel is zooals men weet door de reis van den Khédive gezegevierd. Doch de groote mogendheden hebben er bezwaar tegen, van de voorrechten, die hunne onderdauen op juridiek gebied in Egypte bezitten, en die door eene uniforme organisatie zouden verloren gaan, afstand te doen. Nubar Pacha heelt met de ver schillende buitenlandsche gezanten eeu groote conferentie gehouden tot bespreking der quaestie. Doch men is daardoor niet veel verder gekomen. Vooral over de criuiineele strafwetgeving kon men het niet eens worden. De verschillende ge zanten hebben dientengevolge nieuwe instructies van hunne gouvernementen gevraagd. TELEGRAM MEN. Londen, 16 Augustus. De heer Childers, die als kanselier van het hertogdom Lancaster is op getreden en zich deswege aan eene herkiezing als lid van het Lagerhuis moest onderwerpen, is gisteren herkozen. Te Dublin en Belfast heb ben eenige ongeregeldheden plaats gehad. Aau de Standard wordt uit Parijs het volgende gemeldDuitschland en Rusland zijn voornemens, bij de aanstaande bijeenkomst der drie vorsten te Berlijn, voor te stellen het houden vau een Europeesch Congres, tot bekrachtiging vau de wijziging, welke in het grondgebied van Frank rijk is gebracht, voorts tot goedkeuring van de bezetting van Rome door Italië, eu tot herziening van het tractaat van Parijs. -Vlax-litberieliten. Amsterdam, 16 Augustus. Rogge, B. Pools. 395; G6b. Taganr. 183; Galatz 180; J. Pelersb. 1727176 October 176; Maart 1873 182/183. Raapolie zes weken per 100 kg. 41*; vliegend 40; Mei 1873 40*, 40* Sept., Oct., Nov., Dec., 39* Lijnolie zes weken 43*; vliegend 42*; Maar, April, Mei 1873 38*; Sept., Oct., Nov.,Dec.40*; Raapkoeken per 1000 kg. 82, 90. Lijnkoeken per 100 kg. 11*, 13*. Koolzaad Oct. 392 per '2000 kg. v LAA'XVX'E BEH.ICH PE v. Kamp in de Wiesselsche Heide, 15 Augustus. Het kamp wordt nu nog al druk bezocht, althans de omstandigheden iu aanmerking genomen. Du was vooral gisteravond het geval, toen er eeu bal champêtre plaats had. Tal van dames uit Apeldoorn en omstreken luisterden dit feest met hare tegenwoordigheid op en het bal, dat zeer geanimeerd was, duurde tot laat in den avond voort. Het liep in de beste orde af. Heden werd alles in rep en roer gebracht door eene tijding die als een loopend vuurtje verspreid werd: Z. M. de Koning wordt morgen of over morgen in het kamp verwacht, en op het Loo maakt men reeds toebereidselen om hem te ont vangen. Generaal Jackson bezocht heden het Kamp als vertegenwoordiger van den Minister van Oorlog. Leed doet het alleu dat Prins Frederik door treurige omstandigheden verhinderd wordt het kamp met HD. tegenwoordigheid te vereeren. De uitslag van den schermwedstrijd was als volgt Sabel: de heereu Stall, zilvereD medaille eu twee floretteu; Kruling, bronzen medaille; van Leersum, twee floretten, alleu aangeboden door Z. M. den Koning. Degen: de heeren Stall, zilveren medaille eu twee floretten; van der Wal, zilveren medaille en twee floretten; van Savelle, bronzen medaille en twee floretten. Stok: de heeren Hombroek, zilveren medaille eu twee floretten; van der Wall, bronzen me daille en twee florettenPiek, twee fluretten. Nog meldt men, dat bij den wedstrijd op 600 passen de eerste prijzen behaald werden door Haagsche schutters, als: de 1ste door den heer Rut ten, een zilveren bokaal op zilveren schaal, waar uit L. M. in 1869 het eerst de eerewijn heeft gedronken, geschonken door den heer van Kem pen te Voorschoten; de 2de door den heer Del boy, zijnde een kristallen milieu met zilver ge monteerd, van den heer Patijn te Utrecht. De derde prijs op 300 pas, een vergulde pen dule met stolp, gesshenk der gemeente Apeldoorn, is behaald door den heer Miolée, ven Delft. De tweede prijs op 200 pas is behaald door den heer C. P. C. Bosch, van Utrecht. Deze prijs is een kristallen bokaal met zilveren voetstuk en deksel, van de Haagsche scherpschuttersvereeui- ghig. {U. fl.).

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3