genheid voor minstens 200 passagiers bestaat. Aan gemengde ladiüg zal er 1600 ton ingenomen kun nen worden, behalve de steenkolen voor eigen gebruik benoodigd. Het stoomschip Rotterdam zal gevoerd worden door kapit. J. Hus; het stoomschip Maat door kapit. E. Deddes. Beide gezagvoerders hebben aan onze beurs eene welverdiende reputatie, die niet an ders dan het welslagen der onderneming bevor derlijk kan zijn. Terwijl de directe vaart door bijkomende om standigheden vertraagd werd, is inmiddels in den dienst voorzien door de reis der stoomboot Ari adne, kapt. Bakker, vaD de firma W. Ruys en Zoon, welk stoomschip na eene vrij vlugge reis reeds New-York bereikt heeft en spoedig zal re- tourneeren. Twee geachte cargadoors-firma's hier ter stede hebben hunne pogingen er bijgevoegd, om door gecharterde stoomschepen den dienst reeds nu te doen aanvangen en later te verlevendigen. Deze week vertrekt voor hunne rekening uit onze ha ven het Engelsch stoomschip Violet, terwijl, zoo wij vernemen, ook in September meerdere af vaarten zullen plaats vinden. Ook van de oprichting van een speciaal kan toor tot bevordering der landverhuizing hebben wij melding te maken. Drie geachte huizen ver- eenigden zich onder de firma van Es, Wamber- sie en Ruys, om door middel van een uitgebreid net van agenten, zoowel hier als in Duitschland, de expeditie van landverhuizers over onze stad te bevorderen. Men leest in het hoofdorgaan der anti-revolu tionairen, de Standaard, van heden „Men vraagt ook onze meening over het cele- breereu van het Congres der Internationale in de residentiestad van Neerlands Koning. Zie ze hier. Het verbieden van bedoeld Congres zou onzes inziens een regeeringsdaad zijn, waar tegenover onzerzijds verre van lof, eer protest zou voegen. De regeering is aao de Wet gebondeu, en de Wet van 30 April 1856 geeft tot verbieden van deze samenkomst geen recht." Dat de Arnhemsche Courant heden een hoofd artikel van bijna twee kolommen wijdt aan het gebrek aan stof voor de journalistiek in dezen tijd der komkommers, kunnen wij begrijpenniet zoo duidelijk is 't ons, dat de Arnhemmer van de weinige stof die er nog is alles behalve nauw keurig nota neemt. Dit kan blijken uit haar be knopt verslag van de algemeene vergadering van het Nut van 't Algemeen te Rotterdam, waarin zij, in afwijking van alle andere bladen, die be heizen dat het voorstel, om te Leiden de volgende algemeene vergadering te houden, verworpen is, mededeelt „De proefneming om de algemeene vergadering elders dan te Amsterdam te houden, was zoo goed gelukt, dat de vergadering besloot in 1873 bijeen te komen te Leidenaan het departement Leiden is voor de ontvangst der afgevaardigden een crediet van f 1300 geopend." Bij beschikking van den Minister van Financiën dd. 15 Augustus 1872, is de rijkstelegraafklerk R. C. A. Briels uit 's Rijks dienst ontslagen. BINNENLAND. Amsterdam, 15 Augustus. Naar men verneemt is, in de plaats van den heer Oort, tot gezag voerder van het stoomschip Conrad, van de Maat schappij Nederland, benoemd de heer J. F. Graadt van Roggen, vroeger gezagvoerder van het Neder- landsch barkschip Zeenymph. Wegens ongehoorde, verregaande mishande ling van haar vijtjarig dochtertje moest gisteren, Woensdag, voor de arrondissements-rechtbank al hier terechtstaan Trijntje Groen, huisvrouw van Hubertus Johannes Euneweg, wonende in de Ridderstraat. Tegen de beklabgde, die niet ver' schenen was, werd verstek verleend. Vier buur vrouwen waren als getuigen gedagvaard de eerste gaf met de welbespraaktheid, eigen aan de zwakkere helft van het menschelijk geslacht, een omstandig verhaal van de gepleegde beest achtige gewelddadighedeu die de ontaarde moe der zich tegen haar eigen kind had veroorloofd. Knijpen, slaan, schoppen, trappen, krabben enz. enz. waren aan de orde van den dag. Soms kwam de getuige tusschen beiden, en ais zij de beklaagde over haar schandelijk gedrag ouderhield en haar als hare uieeuing te keimen gaf dat zij het kind langzamerhand wilde vermoorden, ten einde daar door de gelden uit het begrafenisfonds te krijgen, antwoordde de beklaagde daar niet rechtstreeks op, maar zeide dan dikwijls hetgeen ook door andere buurvrouwen is gehoord, dat „a/s haar man hel kind niet den doodslag gaf, zij het zou doen, want ze kon het niet langer onder de oogen zien." Ook de man scheen van tijd tot tijd de behulpzame hand te bieden bij de mishandelingen van het kind, waarvan zijne vrouw vóór hun huwelijk was bevallen en waarvan de vader reeds 6 jaren geleden naar „de West" was vertrokken: het was meestal slechts op aanstoken van de vrouw, terwijl het ook wel gebeurde dat hij er zich tegen verzette. Ook bij dezen man had beklaagde een kind, dat mede nog al erg van haar te lijden had: want ze had hel land aan kinderen; als ze nog aa t de borst waren, dan was 'l wat anders. Behalve deze mishandelingen liet de beklaagde haar kind honger en dorst lijden; éénmaal in de 24 uren kreeg het doorgaans wat eten, maar drinken kreeg het in 't geheel niet. Voorts moest het vijfjarig kind allerlei boodschappen doen, b.v. heet water en vuur halen, hetgeen meestal als het iets niet goed had gedaan met een „pak rammel" werd beloond. De andere getuigen ver klaarden de blauwe plekkeu over het geheele lichaam van het kind te hebben gezien, en ook dikwijls het schreien van het wicht gedurende de mishandelingen gehoord te bebbeD. Eene der getuigen had eens bijgewoond, dat de moeder (fI) haar dochtertje met de nagels in het reeds ver wonde gezichtje greep, en verklaarde dat de zwarte plekken onder de oogen daarvan het ge volg waren, 't Zou te ver heenvoeren, alle mis handelingen die nog werden medegedeeld, op te noerneu. Nog zij vermeld, dat de laatste getuige, naaister van beroep, het kind gedurende 5 jaren kosteloos als baar eigen dochtertje heeft iu huis gehad en verzorgd, dat het voor negen maanden, toen do moeder in het huwelijk trad, door de politie, op verzoek der beklaagde werd wegge haald en dat de eerste getuige, toen de mishan- delihgen haar ai te kras voorkwamen, de politie heeft gewaarschuwd, waardoor de vervolging mo gelijk is geworden. Dezelfde getuige verklaarde nog, dat 'het kind altijd „zoet en nooit ondeu gend of brutaal" was, en dat de bewering vaD beklaagde, dat het kind snoepachtig van aard was, geheel bezyden de waarheid waszij had het eens bijgewoond, dat de beklaagde, in Artis zijnde, haar kind beval een bordje te stelen. De substituut-officier van justitie, Mr. P. Ver loren v. Themaat, requireerde de schuldigverkla ring der beklaagde aan het haar ten laste gelegde en hare veroordeeling tot eene cellulaire gevan genisstraf van 4 maanden en tot betaling vaD 3 geldboeten ieder van f 25. De rechtbank veroor deelde het onmensch tot de gerequireerde straf. Voör de correctioueele kamer der arrondis sements-rechtbank alhier was hedenmorgen ge dagvaard Simon van Leeuwen, „oud-griffier bij het kantongerecht te Vlissingen", laatst „prakti- zijn" of „zaakwaarnemer" te dezer stede, beklaagd van „landlooperij". Wegens ernstige ongesteldheid van den beklaagde is de behandeling dezer zaak onbepaald uitgesteld. Broek-in-Watrrland, inzonderheid het mn seum van antiquiteiten van inejufvr. A. Fregeres, is in de laatste dagen bezocht door miss Grant, de dochter van den president der Vereen. Staten, en door Z. D. H. Prios Peter vau Oldenburg. Ter secretarie van het Raadhuis is ter lezing nedergelegd een voorstel van den heer Mr. A. S. van Nierop, met toelichting, luidende als volgt De ondargeteekende heeft de eer aan den Raad voor te stellen: aan B. en W. in overweging te geven, eene voordracht te doen tot instelling eener vaste raadscommissie, om B. en W. bij te staan in het beheer der publieke werken en gemeente eigendommen, tot den openbaren dienst bestemd. Rotterdam, 15 Augustus. Voor eenigen tijd hebben wij melding gemaakt van een oplichterij, te 's-Gravenhage gepleegd in een der hotels, door een man, die een valschen wissel uitgegeven en daarop 100 van den kastelein medegenomen zou hebben. Hij gaf voor naar Scheveningen te gaan, enz. Die persoon is gisterenochtend te Rotterdam door de politie gevat. Hij bevond zich daar met eene zekere dame, die hij voor zijn „vrouw" deed doorgaan. Dordrecht, 15 Augustus. Gisteren had in de Kalkhaven alhier, aan boord van het Engelsche schoenerschip Charlotte, na hevige woordenwis seling eene vechtpartij plaats tusschen den stuur man, genaamd J. Milne, en den ballasthaalder Leeuderts, waarbij laatstgenoemde bewusten stuur man opnam en over de verschansing van den schoener in zijn zandschuit wierp, waaruit hij zeer belangrijk gekneusd werd opgenomen. Brielle, 13 Augustus. Uit goede bron verne men we, dat het tijdstip van onthulling der nymph afhankelijk is van de plannen der Utrechtsche commissie voor het Asyl. De Brielsche hoofdcom missie heeft aan de Utrechtsche commissie een termijn gesteld, waarin zij met een bepaald plan te voorschijn moet komen, ten einde het monu ment in verband met het Asyl te kunnen plaat sen. Wordt hieraan niet voldaan, dan zal het beeld, geheel onafhankelijk van de inrichting vau het Asyl, op 't Maaslandsche plein geplaatst wor den, op een nader te bepalen tijdstip. (Standaard). Kamp bij Milligen, 14 Augustus. In het kamp zullen aankomen op Donderdag 15 Aug.6 bat. inf., Vrijdag 16 Aug. 5 bat. inf., 2de reg. cava lerie en 4 batter. artill.; Zaterdag 17 Aug. 1 bat. inf. Het kamp is gereed ter ontvangst der troe pen, plus minus 1700 tenten van allerlei grootte zijn opgeslagen. De oude keukens, van zoden ge bouwd, zijn afgeschaft en vervangen door uit leemwortel gemetselde veldkeukens, gedekt met gegoten ijzeren platen, waarin op 2 rijen 18 ga ten zijn, tot ontvangst van evenveel ketels, dus in elke rij. Door de mineurs ziju 74 dier keukeus gemaakt, met afdak daarboven van hout en stroo. Een andere verbetering is, dat ieder officier een af zonderlijke tent met ijzeren krib, stroozak, la kens eu dekeus bekomt. Het kamp is uitmuntend in orde gebracht door den luit.-kolonel Dittlinger, chef van den staf der in het kamp te vereenigen troepen, en 5 stafofficieren, 14 officieren met detachementen der verschillende legïmeuteu en 1 officier met 14 comp. mineurs; bijeen pl. ui. 50!) man. Legerplaats bij Mlllioen, 15 Augustus Aan staanden Zondagmorgen wordeD alhier te half- tieu de godsdienstoefeningen gehouden, zullende by die der Protestanten de predikbeurt worden vervuld door den WEw. heer Ds. C. E. van Koetsveld, van 's-Gravenhage, en bij die der Ruomsch-Kathohekeu door den WEw. heer M. Maas, pastoor van Putten. Na afloop der godsdienstoefeningen heeft te 12 uren 's middags groote parade plaatsen 's avonds te 9 uren wordt gruote tuptoe door al de tam boers en hoornblazers gehouden. Kamp in de Wiesselsche Heide, 15 Augustus, Eergisteren ztjn de volgende prijzen behaald, bij den persoonlij keu wedstrijd tusschen alle mede dingers op 300 passen: 1ste prijs Boon Hartsink van Pro Patria, Amsterdam, 48 punten2de prijs Vierling jr., Weerbaarheid, 's-Hage, 48 punten; 3de en 4de prijs Heek, Weerbaarheid, Maarsen, en van Mens, Weerbaarheid, Rotterdam, 47 pun ten; 5de en 6de prijs Sasse van Ysselt, 1ste reg. inf., en D. Overdijking, Koninklijke Scherpscbut. ters van de Veluwe, 46 punten; 7de, 8ste, 9-te en 10de prijs B. Feith, Claudius Civilis, Amster dam; Beek, luit. Normaal schietschool; Waldeck, Loosduinen, en A. Nyenhuis, 5de reg. inf., alien met 45 puDten. Op Zr. Ms. verlangen worden hem dagelijks telegraphische berichten omtrent den uitslag toe gezonden Velsen, 15 Augustus. De spoorbrug is heden, in tegenwoordigheid van eenige deskundigen, op verschillende wijzen beproefd en heeft in alle op zichten aan de vereischten voldaan. Met een last I van 300,000 kilogrammen was de grootste door-1 buiging 11.5 millimeter. Zaterdag e. k. zal zij itl dienst worden gesteld. Culenborg, 15 Augustus. De politie heeft athie een 17jarigen jongen in arrest geDOmen, die sedert een paar maanden in deze gemeente zijn werk er van maakte om valsche 25ceutstukken te vervaardigen, die hij zelf of door anderen in de wandeling bracht. Men zegt dat hij tot volledige bekentenis ia gekomen, eu ook een kameraad heeft aangewe zen, die hem behulpzaam was in het uitgeven. Zwolle, 14 Augustus. Nadat de leden der Ver- eeniging tot bevordering van fabriek- en hand- werknijverhéid gisteren, na het diner, de IJsclub- feesten bijgewoond en, ten slotte, in de sociëteit de Harmonie nog een gezellige bijeenkomst ge houden hadden, kwamen zij heden ochtend te 9 uren weder bijeen op de bovenzaal van ge noemde sociëteit, en werd een half uur later de vergadering door den voorzitter, den heer Mae- kay, geopend. De rapporteurs der verschillende commissieo, welke gisteren waren benoemd, als tot onder zoek der rekening en verantwoording, tot beoor deeling der voordrachten tot het uitreiken vsj getuigschriften, tot beoordeeling van het verslag over de prijsvraag betreffende het vrouwelijk onderwijs brachten hun verslagen uit, met welker conclusiën de vergadering zich vereenigde. Overeenkomstig het advies der laatstgenoemde commissie werd besloten te bekronen het ant woord dat onder het motto „Pestalozzi" op de uitgeschreven prijsvraag was ingekomen. Daarop werd punt 15 B, strekkende om aao de regeeriDg verhooging te vrageD van de ar- beidsloonen, voor rijkswerken vastgesteld, op voordtel van den heer Wolbers uit Utrecht zon-; der discussie of stemming aangenomen. Punt 15 C, het wenschelijke van de oprichting van voorschotbanken volgens Schultze-Delitsch uitsprekende, werd op verzoek van den voorzit ter door den heer Goeman Borgesius, redacteur van 't Vaderland, die over deze zaak een werkje heeft geschreven, in een welsprekende rede toe gelicht. Na bespreking door de heeren SweDS, Wolbers, Kuiper, den Voorzitter, den Secretaris eu Vroom, wier op- en aanmerkingen nog doot den heer Borgesius werden beantwoord, werd dit punt met algemeene stemmen aangenomen en tevens besloten, de afdeeling Amsterdam, welke bezig is de zaak der spaar- en voorschotbanken voor te bereiden, uit te noodigen baar bevinding zoo spoedig mogelijk aan 't hoofdbestuur mede te deelen. Op punt 15 D luidende als volgt: „de alge meene vergadering is overtuigd, dat de ambachts scholen op dit oogenblik in eene dringende be hoefte van den werkenden stand kunnen voor Door al die van kindsbeen af tot het einde des levens geopende kanalen ontlasten zich de positieve inlichtingen in een Engelsch hoofd als in een grooten vergaarbak. Maar het voorhanden zijn van al die wateren verklaart nog niet de volheid van den bak; er is een helling die ze aantrekt, een den volksstam aangeboren neiging, namelijk de lust voor feiten, de liefde tot onder zoek, het inductie-instinct, de behoefte aan zeker heid. Wie hunne letterkunde en pbilosophie van Shakespeare en Bacon tot heden bestudeerd heeft, weet dat die voorliefde bij hen erfelijk is, tot den vorm van hunnen geest behoort, met hunne wijze van opvatting der waarheid samenhangt. Volgens hen moet de boom aan de vruchten gekend worden en de theorie aau de practijk; eene waarheid heeft alleen dan waarde wanneer zij nuttig kao toegepast worden. Buiten de bruik bare waarheden staan slechts ijdele hersen schimmen. 's Menscheu geest moet zich bewegen in een be perkten kring, die wel voor uitzetting vatbaar maar toch altijd gesloten moet zijn, binnen wel ken hij zich kennis moet vergaren, niet om haar zelve, maar om te handelen, daar de wetenschap geen waarde heeft dan door de eontröle die haar keurt eu het nut dat er uit te trekken is. Dat aangenomen zijnde wordt het dunkt mij duidelijk waarmee een Engelsche geest gestof feerd is. Voor zoo ver ik er over oordeelen kan is de voorrraad feiten drie of vier maal grooter bij een goed ontwikkeld En- gelschman dan bij den dito Franschman, ten minste wat de talen, de aardrijkskunde, de poli tieke en economische waarheden betreft en de persoueele in den vreemde ontvangen indrukken door met menschen eD feiten in aanraking te komen. Daarentegen gebeurt het zeer dikwijls dat de Engelsch man minder nut heeft van zijn groote bagage dan de Franschman van zijn valiesje. Dit kouit vooral uit in vele boeken en revue artikelen; de Engelsche schrijver, ofschoon goed ingelicht, is kortzichtig. Bij hen neemt de geest zelden een ruime en hooge vlucht. Voorzichtig trekken zij hun kar over den banalen weg; slechts twee of drie geven den lezer stol tot overdenking. Bij menigen Engelschmau, met wien ik omging, stond ik verbaasd zoowel over zijne veelzijdige en degelijke kennis als over zijn gebrek aan denkbeelden. Op dit oogenblik staan er mij vijf of zes voor den geest, allen zoo goed toegerust, dat zij met het volste recht tot algemeene ge zichtspunten zouden komen. Zij bleven halfweg eD kwamen tot geen besluit. Zij gevoelden zelfs geen behoefte om hun kennis tot een soort van stelsel te maken; zij hadden slechts partieele, op zich zelf staande denkbeelden; zij hadden noch lust noch macht om ze tot een philosophisch be grip te vereenigen. Te dien opzichte is hun taal de beste getuige; het is zeer moeielijk er de eenigszins hoog gaande afgetrokken denkbeelden iu weer te geven. Zij is met het Fransch en vooral met het Duitsch vergeleken, wat het Latijn bij het Grieksch is. Niets is bij ons natuurlijker dan deze formulehet schooue, het goede en het ware; letterlijk in het Engelsch weergegeven (the Beautiful, the True, the Goodwordt zij stroef en vreemd; door de gebruikelijke woorden (Beauty, Truth, Goodnesswordt zij niet nauwkeurig uitgedrukt. In hunne woorden-bibliotheek staan de hoogste plankeu leeg; zij hebben geen denk beelden om ze te bezetten. Vandaar eenige ongemakkeu en vele voordeelen. De algemeene denkbeelden zijn bij vakken af gedeeld; heeft de geest ze eenmaal gevormd, dan behoeft hij ze slechts toe te passen om met een enkelen blik het geheel en de onderdeden van een onderwerp Ie omvatten. Zijne werking is daardoor veel gemakkelijker en schielijker, en gaat hij van de theorie tot de practijk over, dan organiseert hij zonder moeite. Dit woord, dat van de Revolutie en het Keizerrijk dagtee- kent, vat zeer eigenaardig de eigenschappen van deD Franscben geest samen, de uitkomsten van de ontwerpende en verdeelende rede, de groo. en gelukkige gewrochten van de kunst van ver eenvoudigen, rangschikken en afleiden. De deu kende staatslieden hadden het in de achttiend', eeuw ontwikkeld; het werd in practijk gebracht door hunne werkzame opvolgers in de Nationale en Raadsvergaderingen. Zijne gewrochten zijnde code civil, uuiversiteit, militaire, geestelijke, rech terlijke instellingen, onze groote administratis, de voornaamste stukken van onze sociale machine Bij eene natie waar dat woord ontbreekt, ont breken ook zijne gewrochten. In plaats van es wetboek heeft zij een hoop precedentenin plat van een rechtsschool een rechtsroutine. Ik hd' Engelschen over veel dergelijke leemten klage". Hunne wetten zijn zoo duister, dat men om een d» mein te koopen vooraf een of twee rechtsgeleerde» raadpleegt, die wel een maana noodig hebben ot» de rechten van den kooper te onderzoeken en uitM maken of de koop geen aanleiding tot chicaneil zal geven. Czegt dat de toestand van »ei[ scheidene administraties, vooral van de admira' liteit, belachelijk is; wanorde, sinecuren, groote uitgaven voor onbeduidendheden, trage gang c» conflicten; hef. mechanisme is onsamenhangend, omdat bet niet naar een beginsel is ingericht Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2