Onwillekeurig rijst hier de vraag, waarom toch de vracht voor circa 16,000 gemeten, dus voor omtrent 20,000 graanlasten, niet even goed door Nederlandsche schepen kon worden verdiend? Er komen echter met die quaestie nog zooveel andere vragen in het spel, dat zij maar niet da delijk afdoende is te beantwoorden. Veilig kan men echter aannemen, dat de stoomvaart, die langzamerhand de vaart met zeilschepen begint te verdringen, grootelijks zal medewerken tot de op lossing dezer vraag, wanneer in aanmerking neemt, dat meer dan de helft van hetgeen onder vreemde vlag naar Nederland is uitgevoerd, met Engel- sche en andere stoombooten is verscheept. De voornaamste oorzaak van dit verschijnsel is wel licht daarin gelegen, dat Nederland niet over een genoegzaam aantal stoomschepen kan beschikken, om in tijden van drukken uitvoer of dringende behoefte aan granen, de stoomvaart vice-versa naar behooren te onderhouden. Men zoude hier tegen kunnen aanvoeren dat de invoer uit Ne derland naar St. Petersburg niet toereikende is om het evenwicht te handhaven; doch ook de Engelsche booten moeten immers uit Nederland, en veelal zelfs uit Louden en Hull, in ballast naar kolenhavens verzeilen, om hier niet zonder lading aan te komen, en zoodoende nog eene uitvracht te verdienen, van de retourvracht ze ker zijnde. Voor de vaart op de Oostzee bezit Nederland wel eene vrij talrijke koopvaardijvloot, doch deze bestaat grootendeels uit kleinere zeilschepen, die, ofschoon zij in zeker opzicht nog een goed em plooi vinden, aan de tegenwoordige vereischteu des handels niet meer voldoen. In jaren van le- vendigen uitvoer naar Nederland en behoefte aan meerdere scheepsruimte, zooals in bet afgeloo- pen seizoen, wordt er ook een grooter aantal Nederlandsche stoombooten van grooter kaliber vereischt, om de vrachtvaart op Nederland onder Nederlandsche vlag te kunnen onderhouden. Consulaat der Nederlanden te Nantes. Jaarverslag over 1871. De 2 uiillioen kilogram suiker onmiddellijk van Java ingevoerd, gevoegd bij twee nieuwe dage lijks te verwachten ladingen door de raffineer- derij gekocht, wijzen eene belangrijke vermeer dering aan, vergeleken met het cijfer van het vorig jaar, en doen de juistheid aaukomeu van het vorig rapport waarin gewezen werd op eene toenemende geneigdheid van de zijde der raffi- nadeurs om Hollandscbe suiker te gebruiken, die zij in kleur en qualiteit boven de suiker van andere landen afkomstig stellen. Het gebruik van Nederlandsche koffie, die met vrucht de Bourbonsche vervangt, breidt zich met den dag uit; van de 1,869,219 kilogrammen te Nantes en omstreken verbruikt komen 962,440 kilogram, dat is meer dan de helft, van Java, hetzij rechtstreeks, hetzij over entrepöt uit Neder land en Engeland. De scheepvaartstaten wijzen eene aanmerkelijke vermeerdering aan der tounenmaat van de sche pen komende rechtstreeks uit de havens van Nederland; ongelukkig is die vermeerdering ge heel in 't voordeel van de vreemde schepen, wier tonnenmaat bijna verdubbeld is, terwijl de natio nale met 20 percent is verminderd. Die minder heid moet worden toegeschreven aau de moeie- lijkheid om uitgaande vrachten te vinden, welke tegen te lage prijzen worden aangenomen door Fransche schepen, die, na hunne ladingen in eene der havens van Nederland gelost te hebben, houtvrachten uit de Oostzee gaan halen. (St.-Ct.) BINNENLAND. Amsterdam, 14 Augustus. Naar men ons mede deelt, is er dezer dagen een poging gedaan om op het geschil tusschen de heeren Roeloffzen Ofc Hübner en hunne werkstakende gezellen de wer king der „Raden vau Verzoeniug" toe te passen. Een bekend lid der Internationale, die zelfs zitting beeft in den „Centralen Raad," heelt zich bij ge noemde firma aangemeld, eu zijn medewerking aangeboden om in het belang van beide partijen een raad van verzoening te vormen. Wel werd de man zeer minzaam ontvangen en beloofde men hem zijn aanbod in overweging te zullen nemen, doch reeds twee dagen later ontving hij een schrijven van de heeren R. H. dat ze zijn voor stel niet konden aannemen, dewijl ze hunne zaken zelt wilden blijven behandelen. De poging is dus als mislukt te beschouwen. Standaard Amsterdam, 15 Augustus. De Vereenigiug ter bevordering van de belangeu des Boekhandels hield gisteren alhier hare gewone jaarlijksche algerneene vergadering. Verschillende verslagen werden uitgebracht en daaromtrent eene beslis sing genomen. O. a. werd bepaald, dat de prijs vraag, in 1871 uitgeschreven, over een onderwerp van bibliographie of boekhandel, opnieuw zou worden uitgeschreven. Door de vergadering werden benoemd1". tot leden van het bestuur (in plaats van de aftre dende heeren Mart. Nijhoff en G. van Uetereu, die niet meer herkiesbaar waren, eu van den heer J. Noordendorp, die had bedankt) de heeren B. van Dijk, vau Amsterdam; Beijers, van Utrecht, en Brouwer, van Amsterdam2°. tot penning meester uit het opnieuw samengestelde bestuur, de heer B. van Dijk; 3". tot commissarissen voor het ondersteuningsfonds, de heeren Baarslag, Brinkman, Kirberger, Bom en Gebhard4°. tot afgevaardigden bij het letterkundig congres, te Middelburg te houden, de heeren D. A. Thieme en Kirberger, en tot hunne plaatsvervangers, de heeren Mart. NijhofT en B. van Dijk. Aangenomen werdeo de wijzigingen in een paar artikelen van het reglement, betreffende de contributie voor meerdere ledeD, eu de plaats en tijd voor het houden der vergadering. Na eenige discussie werd besloten de bepaling te behouden om de alg. vergadering jaarlijks te Amsterdam te houden. 's-Gravenhage, 14 Augustus. Hedeu werd per extratrein vao den Rijnspoor een batterij, van Leiden gekomen, naar Utrecht gedesigneerd. Deze batterij werd, volgens een nieuwe methode bij goeden uitslag bij bet geheele leger in te voeren verzonden met behulp van een brug, gemaakt ouder toezicht van den kapt. Crouihout. Vele hoofd- en verdere officieren waren bij deze verzending tegenwoordig. Zekere v. d. L., die als conducteur eu ook als koetsier bij de Haagsche Tramway-Maatschap- pij in dienst is geweest, doch wegens dronkenschap enz. was ontslagen, heeft, daar hij meende dat hij aan den controleur R., bij die Maatschappij, zijne verwijdering uit de dienst te wijten had, dezen gisterenmiddag in de Wasseuaarsche straat te ScheveningeD, na hem eerst gedurende eenige dagen bedreigd eu ook aangerand te heb ben, met een mes twee belangrijke en vrij diepe steekwonden in den hals toegebracht. De dader is door de politie gevat en de con troleur, na geneeskundig behandeld en verbonden te zijn, in een rijtuig huiswaarts vervoerd. Rotterdam, 14 Augustus. De tweede zitting vau de Algerneene Vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd hedenochtend te 10 uren door den heer Joost van Vollenhoven geopeud. Aan de orde vau beraadslaging was een voorstel van het Hoofdbestuur „Aan het Nederlandsch Tooneelverbond, geves tigd te Amsterdam, en als rechtspersoon erkend bij Kon. besluit van den 16deo Maart 1871, wordt uit de kas'der Maatschappij eene subsidie ver leend van f 10,000, ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van oprichting eeDer Toooeelschool. „Deze subsidie zal alleen worden toegekend wanneer de inrichting der Tooneelschool en de wijze waarop zij zal worden beheerd, ten genoe- gen van het Hoofdbestuur der Maatschappij zijn geregeld gewordeD. De uitbetaling zal plaats heb ben in twee gelijke termijnen, de eerste op den dag der opening van de school, de tweede een jaar na dien dag." Na discussie werd eeu voorstel vau de afdeeling Veendam dat de f 10,000 niet in eens zulleD worden gegeven, f 5000 bij de vestigiug der school en daarna gedurende 5 jaren 1000 subsidie, ver worpen, en dat van het Hoofdbestuur aangenomen met 498 tegen 196 stemmen. Vervolgens werden behandeld eenige voorstellen van meer huishoudelijken aard, meerendeels door het Departement Leiden ingediend, waaronder dat, om het Hoofdbestuur behalve uit acht leden te Amsterdam, uit vier leden uit de departementen te doen bestaan, werd verzonden aan de com missie voor de wetsherziening en dat om de volgende algerneene vergadering der Maatschappij te Leiden te houden met 481 tegen 116 stemmen werd verworpen, vooral op grond dat 400 a 500 afgevaardigden gevaar liepen le Leiden niet onder dak te kunnen komen. Er werd besloten de eerstvolgende algerneene vergadering te Amsterdam te houden. De voorstelling in deu circus Carré werd gisteravond besloten met de poste royale, die door deu heer Crembser niet acht ongezadelde paarden gereden werd. lu woeste vaart vlogen de bruiueu door den circus. Plotseling struikelt er een, valt over de balustrade heen eu kouit te recht in het gangpad, dat de zitplaatsen van de balustrade scheidt. Dit ongeval had met eene zoodanige snelheid plaats, dat men er zich over verbazen moet dat de toeschouwers, die op de eerste bank gezeten waren, tijd vonden om zich uit de voeten te maken. Gelukkig viel het paard op deu rug, zoodat het als het ware machteloos was. Ongelukken zijn er gelukkig niet te betreu ren; zelfs scheen de gewaagde buiteling geen noodlottige gevolgen te hebben voor den vier voeter, die weldra, door behulp van ettelijke ge dienstige geesteu, weder op de pooten stond. Delft, 14 Augustus. De uitslag der stemmiug bij de verkiezing vau twee leden voor den Ge meenteraad, in plaats van de heeren P. Merkus en W. J. A. J. graal' van Bylandt, is als volgt: Het getal uitgebrachte stemmen bedroeg 568, vol strekte nieerderdeid 281. Gekozen: Jhr. T. van Capellen met 307 en H. J. Hoogeveen met 321 stemmen. De heeren P. C. Lans en J. D. Viruly bekwamen 190 eu 191 stemmen. Uitslag der stemming van de verkiezing van éen lid van den Gemeenteraad in de plaats van Mr. H. Hartogh Heijs van Ziouteveen. Verkozen de heer H. Hartogh Heijs Junior met 313 stem- rneu. Mr. P. Post Uiterweer erlangde 183 stemmen. Bodegraven, 14 Augustus. Bij de gisteren alhier plaats gehad hebbende herstemming voor drie leden van den Gemeenteraad, zijn gekozen de heeren: F. Boer met 116, J. van Dam met 111 en H. Roilman met 104 stemmen. ^"Utrecht, 14 Augustus. In een alhier van par ticuliere zijde ontvangen brief, omtrent de ge vangenneming van den smid Rijnhout c. s. te New-York, leest meu Zekere S.die voor een paar jaar alhier bij genoemden smid werkzaam was, had zich naar Californië begeven om daar goud te zoeken, hetgeen hem volkomen mislukte; alstoen zette hij met het weinige geld, dat hij nog bezat, een logement te New-York op. Rijnhout, die het adres van genoemden persoon bezet, begaf zich tot hem. De consul-generaal, die inmiddels het telegram ontvangen had van den diefstal en de namen der daders, had eene premie van 250 uitgeloofd aan hem, die eenige inlichtingen om trent de dieven kon geven. De gewezen knecht begaf zich onmiddellijk naar den consul, waarop de arrestatie volgde volgens verklaring van Wijn gaarden had hij gezegd, dat hij nooit een ge lukkiger oogenblik gehad had dan toen de ge stolen gelden uit zijne handen waren. Rijnhout cn zijn zoon werken bij een brandkastfabrikaDt te Brooklijn en verdienen goed hun brood; de beide anderen zouden zich naar Chicago begeven. Kamp in db Wiesselsche Heide, 14 Augustus. De Haagsche scherpschutters) de heeren Vierling, Rutlen en Delboy, hebben de beide eerste prijzen en den tweeden prijs gewonnen, in de wedstrij den op 300 en 600 pas. Nog de volgende prijzen werden behaald Wedstrijd A 6', voor weerbaarheidsvereenigiu- gen, op 200 pas: 3de prijs Rotterdam, 4de prijs Gorcurn. Wedstrijd A 61, sehutterijeu, 200 pas1ste prijs Utrecht, 2de prijs Nijmegen. Wedstrijd A 6', artillerie-schutterij, met pistool op 25 pas: 1ste prijs Deventer, 2de prijs Zutfen. Wedstrijd A 6', artillerie en cavalerie, met pistool op 25 pas: 1ste prijs 3de reg. huzaren, 2de prijs reg. rijdende artillerie. Zwolle, 13 Augustus. Hedenmorgen te elf uren werd alhier op de bovenzaal van de Harmonie de 21ste algerneene vergadering geopend van de Vereeniging ter bevordering van Fabriek- eu Handwerknijverheid in Nederland. Dn voorzitter, de heer Mr. D. J. baron Mackay, opende deze vergadering met eene zeer uitvoerige en belang rijke rede, waarin hij o. a. stilstond bij al het gewichtige, sedert de vorige bijeenkomst hier te lande, inzonderheid op industrieel gebied, voor gevallen. Aanvangende met een woord over het feest, ter herinnering van ons driehonderdjarig volksbestaan, bracht hij hulde aan het Huis van Oranje, dat bij de oprichting der maatschappij „Nederlaud" en bij de pogingen tot het in stand houden der fabriek vau stoomwerktuigen te Am sterdam weder van ziju belangstelling in Neder lands nijverheid zoo onbekrompen had doen blijken. „De brug over den Oceaan," door den heer Janssen met zooveel talent verdedigd, leverde vervolgeus een punt van beschouwing. Spr. be treurt het lot, aan liet voorstel betreffende deze belangrijke zaak in de Tweede Kamer ten deel gevallen, doch vertrouwt dat de spoorverbinding tot Vlissingen de gewenschte vaart op Amerika spoedig zal in het leven roepen. De afschaffing van de artikelen der strafwet betrekkelijk de werkstakingen werden uitvoerig behandeld en, in verbaud daarmede, de bijeen komst te Amsterdam, ter bespreking van de zoo genaamde raden van onderzoek in de geschillen tusschen patroons en werklieden. Eene van weinig doorzicht getuigende redevoering, in de laatstge noemde bijeenkomst gehouden, bracht den spr tot den wensch, dat ook het lager onderwijs de grondregelen der staathuishoudkunde mocht om vatten. Hij juichte zeer toe het besluit van den Amsterdauitchen gemeenteraad, oin op onder scheidene inrichtingen van meei uitgebreid lager en middelbaar onderwijs kosteloos een aantal leerlingen van beiderlei kunne toe te laten. Spr. komt vervolgens tot de internationale. Uit de geschiedenis der Internationale, van het laatste jaar, leidde spr. af, dat er nog steeds schismatieke neigingen m haar midden bestaan. Maar hij wees er op hoe verleden jaar in de algerneene vergadering te Londeu ook tot poli tieke agitatie besloten werd. De Vergadering verzocht den Algemeenen Raad en de federale comités voor het volgende (nu aanstaande) Con gres verslagen gereed te maken over de midde len, waardoor trien zich den steun kan verzeke ren der plattelandsarbeiders aau de beweging van het industrieel proletaritaat eu inmiddels werd besloten daarvoor ptopagamla te maken. Het blijkt ook, dat er nog besluiten werden genomen, die niet vatbaar waren voor openbaarheid. lntusschen meent Engeland geen poging te moeten aanwenden om de Internationale daar le lande te vernietigen, uit vrees, dat daaruit groo ter gevaar zou ontstaan dan uit de toelating van de vrije gedachten wisseling tegen haar leerstel lingen. Wat spr. betreft, hij beschouwde het als een hoofdelement van de taak dezer vereeniging om de denkbeelden der Internationale met alle haar daartoe ten dienste staande middelen te bestrijden eu spoorde in dat opzicht to,t krach tige werkzaamheid aan. Niet eensklaps zal het ons gelukken aau de noodlottige dwalingen, welker verspreiding slechts tallooze jammeren ten gevolge kan hebben, een einde te maken, iiiaui' laat ons niet vertragen en vooral onze gelederen versterken. Waar de grondslagen van beschaving eu welvaart worden aangetast, daar is liet plicht van ieder, het zijne tot huu verdediging bij te dragen. Een goed ingericht belastingstelsel is een eerste vereischie van nationale ontwikkeling en uitdien hoofde betreurde hij het voortbestaan der drie belastingen, die de Minister Blnsséter afschaffing had voorgedragen. Hier wijdde spr. een deel van zijn rede aan zich zeiven, aim zijn ongemoti veerde afkeurende stem, als lid der Tweede Kamer uitgebracht over de inkomstenbelasting, en aan de imerpel atie, daarover tot hem gericht dooi den heer Buys in diens jongste Gtds-artikel. Hij beantwoordde die i tei pellatie echter niet. Zijn stilzwijgen had hem althans „gevrijwaard van te geraken in hel gezelschap van zoovele dilet- tant-oeconomisteu en fi uancieele specialiteiten", met hun „rijkdom aan kleine eu armoede aan wezen lijk groote argumenten". Spr. riep op zijn beurt deu heer Buys op ter beantwoording van deze drie vragen: „Is in de wetenschap het beginsel uitgemaakt, dat een Rijks-inkomstenbelasting een noodzake lijk element is van elk goed ingericht belasting stelsel? „Bewijst de ervaring van de Rijken, waar de inkomstenbelasting als Rijksbelasting vigeert, het wenschelijke harer invoering hier te lande? „Ls men ook bij ontkennende beantwoor ding van één of van beide dezer vragen wel licht gerechtigd tot of gebaat met deze proel neming?" Niet van de politiek, maar van de wetenschap verwachtte spr. een uitspraak over deze oecono mische quaestie. Voor de mannen der wetenscha blijft hier een schooDe taak over. De geschiedenis van het ontwerp-inkomsten belasting bracht spr. ten slotte tot een warme hulde aan de nagedachtenis van wijlen Thor becke, van wiens drievoudig beleid de vrijmakin van den handel, de vrijmaking van het binne landsch verkeer en de vrijmaking van den ai-beid de drieledige vrucht geweest is, terwijl de wet op 't middelbaar onderwijs een nieuw verschiet aan de nijverheid opent. De politieke beteekem, van Thorbecke's levensloop liet spr. hier ter zijde Men kan den uian, die uitblonk, dan ook ver eeren zonder zich te vereenzelvigen met zijn rich ling, gelijk men den onlangs vermoorden Gou vernenr-Generaal van Britsch-Iudië, lord Maya openlijk heeft gehuldigd. Thorbecke en Groen zjj, de grondleggers hier te lande, de eerste mentoi op het gebied van de parlementaire kunst, zoodanig kan ieder hoe fel hij hun beginsele bestrijden moge hen vereeren. Na het verrichten van enkele huishoudelijk werkzaamheden, werd aan de orde gesteld pn 15 A van de punten van beschrijving, waarv de behandeling den verder beschikbaren tijd heel in beslag nam. Het voorstel luidde als volgt: „Het is een verblijdend teekeu des tijds, de aandacht meer en meer gevestigd wordt de onevenredige verhouding der werklooneu den prijs der onontbeerlijke levensmiddelen de behoeften der werklieden, en dat uitbetovi leg tusschen werkgevers en werklieden daar reeds eenige verbetering is ontstaan. „Het is intussehen niet te ontkennen, dat nog toe bij de plaats gehad hebbende loonsve hooging meer is gelet op enkele vermeerderio van den prijs van den arbeid, dan op de beloo ning naar bekwaamheid en geschiktheid, waarii voor den werkman een sterke prikkel moetje- legen zijn tot het leveren van goed werk. „Het is daarom dat de algerneene vergadering als haar gevoelen uitspreekt: „Dat de enkele verhooging der werkloonen o; zich zelve niet voldoende is, om in den financieel len toestand van den werkman eene duurzam en vooruitgaande verbetering teweeg te brenget doch dat hiertoe teveDS noodig isbetaling va het weekloon per stuk, óf waar dit niet mogt lijk is betaling vaü een deel van het wer! loon in den vorm van premiën voor meerdere ijver of bekwaamheid, óf wel verdeeling d werklieden in klassen, naarmate huDner kwaainheid." Na toelichting door den heer W. J. van Zei gelen en uitvoerige debatten, waaraan were deelgenomen door de heeren Kuyper, van Am sterdam; Wolbers, redacteur van de Werkma- uriend, te Utrecht; Swens, van Haarlem; Moitói van 's-Gravenhage; van Naamen, Tjeenk Wfilial en V room, van Zwolle, en den secretaris Mo* werd met 21 tegen 20 stemmen aangenomenets amendement van den heer Kuyper, strekken! dat de vergadering als haar gevoelen zou uitspi ken, dat gelijkmatige looosverhooging niet bean' woordt aan de verwachtingen, die vele werkliede er vau koesteren, maar doodend is voor de on wikkeling eu vermeerdering van kennis. Voort dat de vergadering van gevoelen is, dat bij i loonsverhooging gelet moet worden op bekwaamher. waarover het oordeel moet worden overgelate aan de patroons. Vóór het sluiten dezer eerste bijeenkomst, welö morgenochtend te 9 uren zal worden voortgeal werd in de vijf vacaturen in het hoofdbestq voorzien door de benoeming van de heeren L. Hermans, Mr. W. O. T. van Oudheusden, A. van Hengst, P. U. Knijff en J. Swens. Omstreeks drie uren ging de vergadering ut een en bezichtigden de leden den construct winkel van den Staatsspoorweg, om zich te vi, uren te hereenigen aan een diner in het holt „de Keizerskroon" van den heer Hoven. Met een overzicht van de werkzaamheden de vereeniging in het afgeloopen jaar en erkennim der verdieusten van den aftredenden secretaris, da beer MoutOD, werd de openingsrede besloten Zierikzee, 12 Augustus. Gisteren werd alhw eene bijeenkomst gehouden ter bespreking eene verbinding en aansluiting van de eiland» Schouwen en Duiveland aan den vasten ival door een spoorweg van Brouwershaven lang Zierikzee naar Zevenbergen. In weerwil van he zeer ongunstige weder was de opkomst vrij tal rijk en waren ook vele ingezetenen van de bui tengemeenten tegenwoordig- De vergadering werd geleid door jonkheer W i\I. H. de Jonge, die met de heeren Mr. C. va der Lek de Clercq, Mr. W. C. de Crane, J. Locker de Bruijne, J. de Kater Jz. en J. vaud Bent de oproeping tot het houden der bijeenkom had gedaan, en met hen de voorloopige commit sie tot regeling dezer zaak uitmaakte. Na in kort te hebben gewezen op het belang van ee- aansluiting van die eilauden aan den vusten vv deelde hij mede, dat Mr. A. H. Verster te Bo» door de voorloopige commissie was uitgenood! haar in deze bij te staan, de aanvrage om cot cessie voor do bedoelde spoorwegliju te doen t- eventueel concessionaris te worden, en dat i door hem was aangenomen. De hee.r Verster, die zelf in de vergader tegenwoordig was, ontwikkelde daarop uitvoer het opgemaakte plan, dat met groote ingenome lieid door de aanwezigen werd begroet. Nadat de heer de Jonge had te kennen geg ven, dat voor het maken van het project, n opmetingeu, peilingen enz., vereischt voor de as; vrage om concessie, reeds dadelijk gelden non waren, werd besloten daarvoor onmiddellijk e inschrijving te openen, die voorloopig een muntend succes had, daar voor meer dan derde van de benoodigde som reeds dadel; door de aanwezige particulieren werd ingeschrev De vergadering werd daarop gesloten, nal was bepaald, dat men de nog ontbrekende p den door inschrijving van particulieren en meentebesturen vóór den 26sten dezer zou trad ten te verkrijgen. (Zierikz. Nieutt/sb.) Nijmegen, 13 Augustus. De 1ste luitenant-kwa tiermeester, die in den avond van den 31ste Juli jl. op den openbaren weg ouder de gemeen Grave aau een geneesheer, die in eeu open rij to was gezeten, eene belangrijke wond in het am gezicht heeft toegebracht, zal, naar wij vernemen voor die handeling voor den krijgsraad worde terechtgesteld. Aanvankelijk was de aanrandin die door niets schijnt te zijn gewettigd, aan krant zinnigheid toegeschreven.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2