Chula Sura Bhorn, en aan den heer J. Kinsber- gen, photograaf van het Bataviaasch genootschap van kunsten en wetenschappen, van het eereteeken genaamd Bhusona Bhorn, hun door Z. M. den Eersten Koning van Siam geschonken. BINWEWLAND. Amsterdam, 13 Augustus. Maar al te vaak ziet men op den pu blieken weg de burgerij partij trekken tegen de politie, wanneer agenten van deze in een of ander conflict geraken met personen die zich tegen hen verzetten; daarom verdient, naar onze meening, een geval waarin van het tegenovergestelde blijk werd gegeven, loffelijke vermelding. Gisteren werd een agent van politie, in de Kalverstraat op post, door drie beschonken mannen beleedigd, zelfs naar wij vernemen hand tastelijk, en, niet in staat zijne aanranders iu verzekerde bewariDg te brengeu, werd hij hierin bijgestaan door eenige burgers,die vrijwillig hunne hulp aan de openbare macht verleenden. De storm, die Zondag op zee heeft gewoed, heeft ook wederom zijne slachtoffers gekozen. Een sloep met vijf personen, vier mannen en eeue vrouw, is op de Zuiderzee, onder Durgerdatn, omgeslagen, tengevolge waarvan al de opvarenden hun graf in de golven hebben gevonden. De hulp van de landzijde, op 't vernemen van het ODgeval aangebracht, bleek te laat te zijn. Nieuwediep, 13 Augustus. Met het stoomschip der Suez-maatschappij Conrad, zijn tien Chineezen overgebracht, die voor rekening van de Handel maatschappij met het schip Coronie naar Surina me worden overgebracht, ten einde bij hunne aankomst aldaar op de suikerplantage „Resolutie" iu dienst te treden. Het waren flinke, goed ge bouwde mannen, die, met nitzoudering van één die een weinig Engelsch sprak, zich alleen in het Chineesch konden uitdrukken. Hunne kleeding bestond iu eeu eenvoudig wit katoenen hemd en korte gekleurde wijde broekverder droegen zij gestikte pantoffels aan de bloote voeten en wan delden, met de tot aan de hielen reikende haar vlecht, blootshoofds zeer rustig langs de straten, hunne bijna kale schedels met een katoenen pa- rapluie tegen de zon beschermende. Er bevonden zich onder hen een paar, die zich uitmuntend op de goochelkunst verstonden en die, met hoogst eenvoudige hulpmiddelen, zeer verrassende toeren aan dezen of genen ten beste gaven. In hun kost huis kenmerkten zij zich door een fatsoenlijk en ordelijk gedrag. Het stoomschip Prins van Oranje heeft er voor dezelfde rekening weder elf mee gebracht, die waarschijnlijk met het schip Albatros naar Suriname zullen worden overgevoerd. Rotterdam, 13 Augustus. Heden werd alhier in het Departementsgebouw de algemeene ver gadering gehouden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Zij werd geopend door den heer Joost van Vol - leuhoven, daartoe door het hoofdbestuur uitge- noodigd, met eene rede waarin hij, naar aanlei ding van de besluiten der vorige Algemeene Vergadering, iu herinnering bracht hoe het was gekomen, dat ditmaal de tweede koopstad des Rijks was gekozen tot de plaats waar de Maat schappij hare algemeene vergadering zou houden. Hij beschouwde dat als eene eer voor Rotterdam, waut het doel der Maatschappij is de bevorde ring van de beschaving vooral van den minde ren stand, waartoe ieder, wien het algemeen welzijn ter harte gaat, gaarne zal willen mede werken. Hij hoopte, dat de nieuwe stad waarin men bijeenkwam, en het nieuwe lokaal zouden leiden tot nieuwe gedachten, tot nieuwe inzich ten, tot nieuwe beraadslagingen bij volkomen samenwerking tot bevordering van het algemeen belang. Heeft zich de Maatschappij de opheffing en beschaving ten doel gesteld van den minde ren stand wijsheid en vlijt behooren voor te zitten bij de keus der middelen, en bovenal dient er voor gezorgd te worden, dat de mate van beschaving en verlichting, die men zelf bezit, steeds grooter zij dan die van hen, aan wie men de haüd wil reiken; met andere woorden: men moet steeds zelf tot voorbeeld kunnen strekken, individueel en gemeenschappelijk. Spreker wekte de afgevaardigden tot deu arbeid op, met den wensch dat persoonlijke meeningen zooveel mo gelijk bereid zouden worden bevoodeD, zich aan het algemeen belang ten offer te brengen. Hij verklaarde daarna deze Algemeene Vergadering geopend te zijn. Daarna bracht de algemeene secretaris, de heer Mr. J. C. Van Hees, het jaarverslag uit, waaruit o. a. het volgende bleek. Gedurende het afgeloopen jaar telde de Maat schappij 14788 gewone eu 565 eereleden: te zaïnen 15353. Vergeleken met de sterkte in het naast- voorgaand jaar, vertoont dit wederom een gunstig verschil van 176 deelgenooten. Van meer belang echter is de nog steeds voort gaande uitbreiding van het grondgebied der Maat schappij. Verloor zij wel is waar een harer kleinere zuidelijke voorposten, het departement Venlo met laatstelijk zeven leden, zij zag daarentegen, geheel ongevraagd en uit eigen beweging, op zes verschillende punteD des lands even zoovele nieuwe departementen tot stand korneD, n. 1. te Borculo, Amerongen, westelijk Schouwen, Terborgh, Re- nesse en Noorddijk, De Maatschappij telt derhalve op het oogen- blik 318 departementen, waarin men, naar plaat selijke behoeften en middelen, in haren geest voor hare oogmerken zich beijvert. De geldmiddelen der Maatschappij zijn in het afgeloopen dienstjaar voldoende bevonden om al hare verplichtingen te kwijten; en zulks niette genstaande deze laatste in de jongste verloopen jaren aanzienlijk waren vermeerderd door de besluiten der Algemeene Vergadering betreffende de vergoeding van reis- en verblijfkosten aan afgevaardigden, en de tegemoetkoming aan de departementen ter zake vau volksvoordrachten, volksvermaken, verplaatsing van werklieden, wed strijden, enz. Het is echter niet te ontkennen, dat de uitga ven van het dienstjaar de inkomsten immers indien men de ontvangen erfstellingen daaronder niet opneemt met eene som 4844.93'/, over schreden hebben. Het laat zich aanzien, dat de uitgaven van het thans aangevangen dienstjaar niet minder zullen zijn dan die van het vorige. De departe mentale Commissie, met het onderzoek der ver antwoord-rekening en het vaststellen der begroo ting belast, heeft daarom besloten het quotum der departementen voor dit jaar van 1.55 op 2 te verhoogen. Uit de goedgekeurde verantwoord-rekening, die met de begrooting en aanslag voor het nieuwe boekjaar den departement is toegezonden, heeft men kunnen ontwaren, dat laatstelijk aan de Maatschappij een verrassende bate is te beurt gevallen. Een legaat ter somme van /500 ontving zij, ingevolge de weldadige beschikking van wijlen den Weleerwaarden Heer Arnoldus Hoffman te Velzen; en evenzoo bij wijze van erfstelling een gedeelte der nalatenschap van den Edelachtbaren Heer Mr. A. C. Wijckerheld-Bisdom, in leven lid van de Arrondissements-recbtbank te Leeuwar den, tot een waardebedrag van ruim f 17000. Over de bestemming dezer onlangs verkregen middelen zal uwe Vergadering nader te beslissen hebben. Inmiddels meeneu wij, dat eeue oprechte hulde van dankbaarheid aan de edelmoedige schenkers in de jaarboeken der Maatschappij niet mag ontbreken. Onder toepassing van art. 50 der wet hebben laatstelijk de heeren J. G. De Hoop Scheffer en H. W. G. Ras hunne betrekking als hoofdbe stuurders nedergelegd. Tot hunne opvolgers zijn door de keuze der departementen bij meerder heid van stemmen benoemd prof. A. D. Loman en Mr. J. C. De Vries. Het Hoofdbestuur is bijgevolg voor het nu be gonnen dienstjaar samengesteld uit de leden: Aug. Philips H. J. Kist, E. A. Berkhout, J, G. Mattes, J. Fock, H. F. R, Hubrecht, T. Modder man Az.G. van Tienhoven, W. C. Mees, J. J. Zeeman, A. D. Loman en J. C. De Vries. Niet ongelukkig is onze Maatschappij dit jaar geslaagd in onderscheiden harer bemoeiingen. Na het besluit der jongst voorgaande Verga dering, waarbij eene meer rechtstreeksche.be- moeiing der Maatschappij met het arbeiders vraagstuk beoogd werd, hebben hoofdbestuurders terstond zich aan de hun opgedragen taak laten gelegen zijn. Een zeer uitvoerig rondgaand schij ven, richting en stof voor het gewensch te onder zoek aanwijzende, is tot de departementen ge richt. Uit de wijze waarop het ontvangen, en door velen besproken en beantwoord is, mag men opmaken, dat de Vergadering haar voorshands beoogd doel volkomen heeft bereikt. Tot hiertoe hebben 148 departementen de verlangde antwoor den ingezooden. Eene commissie uit ons midden heeft er aanvankelijk kennis van genomen. Na ontvangst der nog outbrekende mededeelingen, stelt zij zich voor, daaruit de slotsommen op te maken en deze, in een gedetailleerd rapport sa mengevat, der Maatschappij kenbaar te maken. Van bepaalde voorstellen, die wellicht uit het ten deele beproefde onderzoek zullen voortvloeien, kan natuurlijk vooralsnog geen sprake zijn. In middels mag als de voornaamste en meest ge- wenschto vrucht der aangewende poging reeds du gewezen worden op den uitmuntenden geest en de levendige belangstelling, die vele onzer depar tementen ten aanzien van het voorgenomen on derzoek bezielt. Blijkbaar is men iD den ruimen kring der Maatschappij op zeer vele plaatsen doordrongen geweest van het belang der zaak, en overtuigd van de noodzakelijkheid, om althans niet onverschillig of lijdelijk toe te zien bij de zeer bedenkelijke verschijnselen, die zich onder de arbeidersbevolking vertoonen. Vijfentwintig departementen hebben overeen komstig den wensch der Maatschappij, en met eenige ondersteuning uit hare gemeenschappelijke kas, zich aan de goede regeling van volktvoorlezin- gen of voordrachten lateD gelegen zijn. Door twaalf aDdere zijn goede pogiDgen aan gewend ter bevordering van veredelend volks vermaak. Aan enkele departementen is wederom een betrekkelijk ruime geldelijke toelage verleend, wanneer zij in samenwerking met bet gemeente bestuur der plaats eene of andere daurzame ver betering der volksschool beproefden. Het departement Dragten verlangde en ver kreeg eene tegemoetkoming ter zake van tentoon stellingen en wedstrijden van werkliedenhet departement Vlissingen desgelijks voor het openen eener leeskamer. Als gevolg dezer gezamenlijke subsidiën heeft de kas der Maatschappij in 't afgeloopen jaar eene uitgaaf geleden van f 8770, en de nieuwe begrooting heeft daarvan eenigermate den invloed ondervonden. Om deze reden achten sommigen het beginsel van subsidiëeren ongeraden. Wij deelen in deze meening niet. Veeleer gelooven wij, dat het beginsel, mits met behoedzaam heid naar vaste regeleu toegepast, tot het wezen onzer maatschappelijke Vereeniging be hoort, en bij uitnemendheid strookt met den geest onzer iustelling. Wil trouweus de Maat schappij op het gebied van volksbeschaving in 't algemeen, en dat van volksonderwijs in 't bij zonder, werkzaam blijven, zij zal wel geen anderen weg, dan den tot dusver gevolgden, kunnen inslaan. De vruchten dier geldelijke opofferingen, welke de Maatschappij zich getroost, ontbreken niet en zijn in den regel voldoende. De onderwijzeressen- kweekschool te Arnhem, die te Haarlem, de industrieschool voor de vrouwelijke jeugd te Am sterdam en zoovele andere nuttige instellingen geveu op dit punt welsprekende getuigenis. Het verdient opmerking, dat de kweekelingen van die nog zoo jeugdige stichtingen, voor het mee- rendeel, gelukkig slagen, zoowel bij het afleggeD van examina, als in het vinden der maatschap pelijke betrekking, waartoe zij worden opgeleid. Gelijke uitkomst hopeD wij van de pogingen, door de Maatschappij aangewend, om ettelijke jongelieden bij hunne opleiding tot tooneelkun- stenaars behulpzaam te zijn. Van het overgebleven zevental leerlingen heeft ditmaal niet een zich anu de leiding der Maat schappij onttrokken. Allen hebben met meer of minder nauwgezetheid en ijver van het kosteloos hun verstrekt onderwijs gebruik gemaakt. De 8 goede vorderingen van sommigen zijn onmisken baar, eu hier en daar vertoont zich eeu aanleg, die bij degelijke studie en verdere gezonde ont wikkeling inderdaad iets voortreffelijks voor het tooneel "belooft. Het onderwijzend personeel heeft zich naar behooren van zijne plichten gekweten. Het leer plan werd naar gelang van behoeften en de toenemende vatbaarheid van sommige leerlingen steeds gewijzigd en uitgebreid. Aan de recht streeks practische oefeningen moest inzonderheid voor hen, die al spoedig de zoogenaamde school banken zulleD ontwassen zijn, meer zorg en arbeid ten koste worden gelegd. Met meer dan gewone zorg hebbeo 53 depar tementen gedurende het voorgaande jaar hunne aandacht gevestigd gehouden op hetgeen zij oor- deelen merkwaardige voorbeelden van buitenge wone plichtsbetrachting te zijn. Dientengevolge .werden 99 personen ter onderscheiding met het gebruikelijk eereblijk, de zilveren medaille, aan het hoofdbestuur voorgedragen. Het spreekt van zelf, dat wij aau die voordrachten, zoo dikwijls zij voldeden aau de veieischteu van het hiertoe be trekkelijk reglement, gereedelijk het gewen6cht gevolg gaven. Onder hen, aan wie de onderscheiding te beurt is gevallen, waren er niet minder dan 56, die daarop aanspraak hadden verworven, wegens wel beproefde trouw in veeljarige dienstbetrekking. De departementen schijnen meer en meer en bij voorkeur juist die zijde van het volksleven belangstellend gade te slaan. Wat vroeger mis schien te weinig werd opgemerkt, wordt van lieverlede voor velen een onderwerp van zorg vuldige nasporing en ernstige overweging. De Maatschappij kan niet anders dan den ijver der departementen, om bepaaldelijk in die rich ting werkzaam te zijn, toejuichen. Had zij het niet reeds van den aanvang af gewild, en met zoovele woorden in hare wetten uitgesproken en den departementen aanbevolenzij zou het thans, in de dagen, die wij beleven, met verdubbelden nadruk doeD. Immers van de doorgaande ge zindheid en den levenswandel van dienstboden of dienstbaren gezette keunis te nemen, en wat men daarbij prijzenswaardigs ontdekt tot zijn goed recht te laten komen, deze bemoeiing hangt ten nauwste samen met het moeielijke vraagstuk, lot welks bevredigende oplossing de Maatschappij zoo gaarne zou willen medewerken. Teu slotte van hun verslag, dat ditmaal met het oog op de belangrijke overwegingeu, die ous wachten, zooveel mogelijk bekort moet worden, veroorloven zich hoofdbestuurders, de hoop en den wensch uit te drukken, dat de departementen alle als om strijd, in deu tot dusver betooudeu ijver voor volksbeschavingen volksgeluk zullen blij - veu volharden. Geschiedt dit, dan mag uieu uiet reden vertrouwen, dat het vaderlandslievend doel onzer Vereeniging althans bij benadering be reikt zal worden. Nog ettelijke jaren, en de dag breekt aan, waarop de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen het feest zal vieren van haar honderdjarig bestaan. Zorgen wij alleo, zooveel in ons is, dat die dag voor gansch Nederland in den vollen zin des woords een feestdag zij I Na de pauze werd het voorzitterschap \yj genomen door professor van Tien hoven, daarf heer Joost van Vollenhoven door ambtsbezh den verhinderd was, en kwam het eerst hettj port van de commissie voor de onderwijzer, zoldigingen aan de orde, waarbij de volg, voorstellen aan de goedkeuring der Vergaderi worden onderworpen I. Dank te betuigen aan allen, die met hebben medegewerkt om het onderzoek u stellen eu de zaak onder de algemeene aamii te brengen. II. Het hoofdbestuur uit te noo.ligen een te zenden aan de hooge Regeering om uai de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te zoeken Op de begrooting eene som beschikbaar te len om op de voorwaarden, welke door de geering worden noodig geacht, te worden ui| keerd aan gemeenten tot verhooging van oei wijzersjaar wedden. Na discussie, waaraan onderscheidene ai] lingen deelnamen, werd een voorstel van de deeling Zeist om punt 2 aldus te lezen, da;j hoofdbestuur zich tot de hooge Regeerind wenden met het verzoek, dat zij het inil neme om de minima der onderwijzersbezolc gen bij de wet te regelen op 700 voor hi eu f 350 voor hulponderwijzers aangenomen 413 tegen 291 stemmen. Alle andere amendementen zijn daardoor vallen, evenals punt 2 van het voorstel der et missie, met wier rapport de Vergadering zich n het overige vereenigt, onder dankzegging sea P leden der commissie voor dezen door baar vi richteD arbeid. De werkzaamheden werden te 3 uren om den volgenden dag te 10 uren te wori hervat. Gouda, 14 Augustus. De baandersbazen alt hebben hesloteD hunne werklieden eene verb) ging van loon gemiddeld van f 1 per week te kennen. Dit gunstig besluit is geheel vrijwillig; er; volstrekt geen aanvraag van de zijde der w( lieden gedaan, en strekt tot bewijs van zede!, heid, èn van de werklieden, die geduldig afw; ten dat hun verhooging van loon kan gegf worden, èo van de bazen, omdat zij toon;; belangen hunner ondergeschikten te behartijt Utrecht, 13 Augustus. Er is bepaald, dat bj elfde Nederlandsch nationaal zangersfeest, door Liedertafel Aurora alhier in 't volgende jaar geven, zal plaats hebben op Zaterdag, Zondag Maandag, 20, 21 en 22 Juni. Het comité tot fet. regeliDg is zamengesteld uit de heeren Jhr. J. L. B. de Muralt, voorzitter; Mr. S. J. van Ges ouder-voorzitter; Louis Roothaan, 1ste, en N. - Ridder, 2de secretaris; J. M. Enderlé en C. i 1 I s Dumont, penningmeester; voorts A. J. M. Bi P. H. C. van den Broeke, B. M. J. Corbièw P. Doressen, C. H. Dumont J.Fzn., M. A. Hag T. H. van der Heijden, Richard Hol, C. Osterma; J. C. Clotterbooke Patijn van Cloetinge, H. Plasberg, D. Ragay, T. Hart de Ruyter eD C. van Vogelpoel. Naar men meldt, moeten zil reeds 25 liedertafels tot medewerking hebt aangemeld; het getal zangers wordt op 800 1 rekend. Kamp in db Wiesselsche Heide, 13 Augustus De eerste prijs op 200 pas, wedstrijd A Fl,j| behaald door de scherpschutters van 's-Grarenlni met 240 punten, 2de prijs door de kouinklij scherpschutters van de Veluwe met 229 punle Legesplaats bij milligen, 12 Augustus. De iver zaamheden voor het in orde brengen dertonte keukens, enz., die door het ongunstige weder d laatste dagen groote vertraging ondervonde worden nu met verdubbelde krachten voortge zoodat men bij de komst der troepen (15 eu dezer) daarmede gereed zal zijn. Wij merkten belangrijke verbeteringen op het maken van de steenen waterputten, die goed en zuiver drinkwater opleveren. Vroe liet het water veel te wenschen over en i menigmaal diarrhée en andere kwalen ontsts Eep Diet minder belangrijke verbetering is aanleg der keukens met zeer eenvoudig gen selde fornuizen en schoorsteeuen, waardoor rook zonder hinder wordt verwijderd, 't g; in vroegere kampementen bij sterkeu wind regen dikwijls tot de grootste ongelege aanleiding gaf, zoodat de soldaat niet zeldeo: veel zand iD het eten kreeg, dat het bijna was te gebruiken, althans zeer onsmakelijk! genoemd worden. In vroegere kampeD wel voor iedere compagnie twee keukens aange die, zooals reeds gezegd, slecht en on void AH waren, terwijl er nu slechts één per compsjj zóó is ingericht, dat men voor eene sterkte,'j op voet van oorlog, het eten in een uur t zuiver eu smakelijk kan gereed maken. (IV. R 1 Groningen, 12 Augustus. Volgens een outran! bericht, heeft de jury voor het ioternatioil concours van rederijkers te Brussel, met 84 rueene stemmen, het zilveren eermetaal toegekfl aan het alhier bestaande reciteercollege Brag'p als een bewijs van zijne groote ingenomen!]', met het spel en ter aanmoediging van dat sji tig genootschap."

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2