[I Blijkens eene officieele lijst is de jubilaris den 11 September 1853 benoemd tot deken en is hij jfeeds ruim veertig jaren op zijne tegenwoordige Wandplaats als pastoor werkzaam. NFt. Ct.) r| Gisterenmiddag is op de hoogte van het Kralingsche Veer eene roeiboot, waarin 4 man jjch bevonden, omgeslagen door het buitengewoon onstuimige weder, dat den ganschen dag in deze omstreken heeft gewoed. Eene andere roeiboot in de onmiddellijke nabijheid zijnde en met 3 per sonen bemand, mocht het gelukkeD 3 van de 4 te redden, doch de vierde is in de diepte ver dienen. Een man van do equipage der stoom boot op Dordreelit varende, heeft zich nog te water begeven, doch zonder gunstig gevolg; het beeft zelfs veel moeite gekost te verhoeden, dat zijne menschlieveDde poging met den dood •lajest bekoopen. Om eerie boot van de stoomboot nB te brengen daartoe was bij de hooggaande golven geene mogelijkheid. Dordrecht, 12 Augustus. Wij vernemen dat dooi' den heer Jhr. F. W. A. Beelaerts van Blok land, alhier op den 7deu dezer overleden, bij zijn olografiesch-testament zijn gemaakt o. a. de navol gende legaten, alle vrij van successie-recht: aan de armbesturen van de verschillende gezindheden alhier f 6000, te verdeelen naar evenredigheid van het getal armen onder huu beheer; aan de Vrouweu-vereenigiug tot bevordering van den Ct zedelijken eu sloffelijkeu welstand der armen alhier f 1000; aan het fonds tot ondersteuning van behoeftige herstelde verpleegden van het ■'i; krankzinnigengesticht alhier ƒ1000; aan het fonds 'f' tot aanmoediging en ondersteuning van den ge- 1U wapenden dienst in de Nederlanden f 1000; aan in de bewaarschool der Ned. Herv. gemeente alhier '°°'/;1000; aan de Protest, vereeniging Christelijk ÏUl Hulpbetoon alhier 1000; aan het Nederl. gasthuis 01 voor behoeftige en minvermogende ooglijders te 'Jl' Utrecht 1000; aan de Maatschappij van Wel dadigheid 1000; aan het fonds tot ondersteuning van omslagen verpleegden van het Vereenigd Armen Wees- en Nieuw Armhuis alhier 1000; aan de commissie lot uitdeeling van de Rumlord- scbe soep alhier f 1000. (Dord. Cour.) I— Gisterenavond is op de Dordsche stoomboot, op hare laatste reis van Rotterdam naar hier, de noodhulp-dekkuecht Pieter Schelleman nabij Slikkerveer verdronken. Daar de boot aldaar moest nanleggen, nam genoemde persoon het losse reelingliout weg, ten einde de passagiers gelegen beid te geven van en aan boord te komen. Bij die werkzaamheid is hij over boord gevallen, en 81 hoezeer dadelijk middelen tot redding in het werk gesteld werden, mochten deze niet baten. Hedenmorgen had men het lijk nog niet gevischt. ijr Kamp op de Wiesselsche Heide, 12 Augustus. ,0' Derde Nationale Schietwedstrijd. Indien de aangename herinneringen aan Waals if dorp eu de Bildt van blijvenden aard zijn geweest, ei dan is ook liet welslagen van dezen wedstrijd op ei groote schaal verzekerd, dan kan die weder oor- )e zaak zyn dat sluimerende krachten worden opge- ke wekt, dat de zaak van den Weerbaarheidsbond b- met denzelfdeu luister omstraald blijve, als vaD sn af den dag der oprichting. ig Zeker ligt het niet aan het volijverig Hoofd is bestuur uat de goede geest, die zooveleii in den ,r aanvang bezielde, nu eu dan aanmerkelijk ver- ir ,flauwd is. Het wakkert den geest tot oefening in 30 deu wapen handel met alle macht en de hem )e ten dienste staande middelen aan en verbaasd ag men dan ook staan dat 't hem gelukte dat [chaam tot dusver in stand te honden, trois [eel dat ontmoediging kon teweegbrengen. Ons volk is geen militaire natie. Dat bewijst tegenziD in den militairen staat, de weinige litelhebberij eu ambitie om in de gelederen der tif schutterij te staan, en tal van andere verschijn selen die ons verder zouden voeren dan wij ons niet liet schrijven dezer regelen hadden voorge steld. ijl De gevaarlijke tijden, waardoor wij gelukkig ii heen zijn, deden de weerbaarheids-vereenigingen li ontslaau, ten teeken dat, al houdt ons volk vau I geen militarisme, het in tijden van gevaar aan D' geen handen zal ontbreken oin het vaderland te verdedigen. II '''Üa °eD 'le' denkbeeldig gevaar geweken was, i);; bekoelde ook veel van de geestdrift, en ware de zaak niet in korten tijd op. goede grondslagen door het Hoofdbestuur vau den Nederlandschen Weerbaarbeidsbond gevestigd geweest, voorzeker zou men ihans minder bemoedigende verschijn- Wlen liebbeu waargenomen, dau bel verblijdend feit van dezen derden nationalen wedstrijd. jï Het kamp iu de Wi6sselscbe heide is gelegen op l1/» uurs van Apeldoorn. Ongeveer 350 teuten beslaan een uitgestrekte oppervlakte. Van den :raatweg van Apeldoorn heeft men duarop het èhoonste gezicht. Komt men in het kamp zelf pn wordt men getroffen door de uitmuntende gscbikkiug en beste orde. Aan de voorzijde vindt men de tenten voor de iouiuklijke familie, met de teut van Z. Al. deu Koning in bet midden. Een breede weg scheidt Pu gedeelte af van het eigenlijke kamp. Vooraan Jindt uien een rij teuten \Our hoofdofficieren en Daarachter eene breede rij voor officieren en be stuurders van Weerbaarheids-vereenigingen. Pom pen, keukens, enz. alles, wat voor een geregeld kamp noodig is, vindt meu gereed gemaakt. Wat echter den bezoekers en den ledeD der scherp schutters vereenigingen het aangenaamst zal zijn, is, dat de groote cantine prachtig en op ruime schaal vervaardigd is opgemaakt. Deze nuttige en noodzakelijke teut, voor de bijeenkomsten tot aangenamen kout en gezellig verkeer ingericht, is even groot als schoon. Zij is nagenoeg 300 voet lang, goed verlicht en fraai gedecoreerd. Bij het binnentreden treft het oog 't eerst een prachtig middenstuk van den heer Krakeel uit 's-Graven- bage. Dat schoone werk bestaat uil een keurig geschilderd piëdestal, waarboven een trotsche vaas met sierplanten prijkt. Rondom den piëdestal zijn verschillende trofeeën van gewereo en jacht- en krijgsbeuoodigdheden, alle verguld of verzilverd aangebracht. Op den piëdestal vindt men het Ne- derlaudsche wapen eu de wapens van 's-Graven- hage, Utrecht, Gelderland, allen prachtig geschil derd en versierd. Op den wand van het midden- portaal ziet men de wapens van den Koning en de Koningin, en fraaie portretten door den heer Stortenbeker nit 's-Gravenhage ingezonden. De schietbanen, 14 iu getal, zijn met de meeste zorg ingericht en liggen allen naast elkander, zonder dat er het minste gevaar voor de schut ters kan bestaan, daar zij door kolossale traversen vau elkander gescheiden zijn. De feestelijke ontvangst der deelnemers aan den wedstrijd had gisteren voor 't gemeentehuis te Apeldoorn plaats. De burgemeester hield een toespraak en de eerewijn werd aan de chefs der corpsen aangeboden. Te 4 uren marcheerde uien naar het kamp, begeleid, door. de muziekcorpsen van het 8ste reg. infanterie te Arnhem, der Ko- niuklijke scherpschutters van de Veluwe en van Rotterdam. De strijd nam reeds vroeg in den morgen een aanvang met het dingeD naar de vaaudelprijzen, wedstrijd op 400 passen. De kamp om den eersten vaandelprijs, uitgeloofd door Z. M. deu Koning, was warm. 's-Gravenhage en Rotterdam streden hardnekkig om de overwinning, die ten slotte aan het Koninklijk Haagsche Scherpschutterscorps verbleef. Het Koniukiijk Rotterdamsche Scherpschutters corps behaalde deu tweeden vaandelprijs, terwijl aan den lsten luitenant van genoemd corps, den heer de Grieudt, de eerste prijs voor de meeste pun ten ten deel viel. Fkederiksookd, 11 Augustus. Door deu heer Dr. J. X. Bergman, te Leiden, is aan de Maat schappij van Weldadigheid geschonken een aan deel in de rentelooze leening van 1864, ten be hoeve dezer inrichting, groot ƒ100. Ook ontving het bestuur een gift van 60 van iemand, die niet genoemd wenscht te worden. 's-Hertogenbosch, 12 Augustus. Naar wij ver nemen is de lichtekooi, die Donderdag-namiddag, ten gevolge van dronkenschap, alhier iu het huis op den hoek der lange Tolbrugstraat, ua uit een raam geklommeu te zijn, uit de dakgoot op den grond gevallen is, Zaterdag-avond aan dien val in het gasthuis overleden. Zij is tot het laatste oogen- blik sprakeloos gebleven. Men zegt dat zij ge boortig is van Baarn bij Utrecht. BUITENLAND. Duitschlaud. Een gekroond mierrennest- Indien er te Berlijn evenveel gebrek is aan voorname woningeD, prachtige logementen en paleizen als aan arbeiders-woningen, dan zal het er in de volgende maand gek uitzien. Het con gres toch der drie keizers zal waarschijnlijk meer den vorm aannemen van een mierrennest van gekroonde mieren.... neen van gekroonde hoof den (men vergeve deze contradictio iu terminis). Volgens de Kreuz-Zeilung zullen bijna alle vorsten van Duitschland, nieuwsgierig als zij zijn, over de schouders der drie keizers komen kijken, wan neer zij met elkander staan te praten. Eén son- verein schijnt echter besloten om aan deze alge- meene agitatie geen deel te nemen, en wel de koning van Beieren, de voornaamste der mieren na den koning van Pruisen en keizer van Duitsch land. Beieren schijnt in den laatsten tijd weder meer den particularistischen kant uit te trekken. Men spreekt ten minste nog steeds van den op volger van graaf Hegnenberg-Dux als minister van buitenlandsche zaken, door den gezant te Wurtemberg, een volbloed particularism Of dit evenwel de reden zou zijn van koning Lodewijk's wegblijven weten wij niet. Zooveel is zeker, dat ook zonder hem genoeg vorsten te Berlijn aan wezig zullen zijn. En nu moet het inderdaad verwondering wekken, dat er in een stad, wier eigen inwoners uit gebrek aan huisjes in het open veld moeten bivouaqueeren, zooveel plaats is voor een aantal vreemdelingen, die ieder voor zich waarlijk niet met één klein kamertje tevre den zijn. Ziehier een raadsel dat geen raadsel moest zijn. Oaatenr.-Hong. Monarchie. Een ontzaglijk eerbewijs. Het hof van VVeenen heeft gemeend, voordat nog de drie keizers le Berliju bij elkander zijn gekomen, een blijk te moeten geven, dat het met Rutland op een goeden voet wenscht te komen. Dergelijke blijken worden tusschen souvereinen zooals meu weet gegeven door middel vaD een cadeau, een of andere ridderorde, benoeming tot dit of dat, waarvoor men nooit iets behoeft te doen en waarvan men verder ook niets meer merkt enz. Eéne wijze is er echter, die al een ontzaglijk respect verraadt. Deze is om een re giment van het een of ander wapen naar een hoog personage in het buitenland té noemen en dit hooge personage dientengevolge eere bevelhebber van zulk een afdeeling der armée te maken. Wat kan grouter blijk van vertrouwen zijn dun een dergelijke handelwijze? Immers, indien men de mannen, die bestemd zijn om iedereen dood te schieten, te slaan of te steken, die het vaderland attaqueert, den naam geeft van een of ander persoon en ze onder zijn bevel stelt, dau is dit toch waarlijk wel een teeken, dat men van dezen persoon en zijne familie aller minst een aanval verwacht, maar integendeel op vredelievenden voet met hem wil blijven. Wel is waar worden, wanneer desniettegenstaande toch een oorlog tusschen den verplichter en den verplichte uitbarst, de complimentjes weder in getrokken en de namen der regimenten weder veranderd. Het zou toch al te gek zijn tegen een Leopold, een Alexander of een Humbert te moe ten vechten, wanneer men zelf tot titel voert: „Regiment van koning Leopold" of „De vliegende huzaren van keizer Alexander" of wel „De onover- winnelijken van Prins Humbert enz. Zoo droegen, toen de oorlog tusschen Oostenrijk en PruiseD uitbrak, verscheidene Duitsche vorsten de namen van Oostenrijksclie regimenten (of liever omgekeerd); die namen heeft meu, zoolang de oorlog duurde, eenvoudig afgeschalt, en ze aan de rechthebben den weder teruggegeven na het sluiten van den vrede. Doch dit alles neemt niet weg, dat het in vredestijd eeo groot blijk vau achting en vertrou wen mag genoemd worden. In Oostenrijk is het in allen gevalle het grootste eerbewijs, dat aan een vreemden prins wordt gegeven. Zoo draagt b. v. geen enkel Oosteurijksch regiment of zelfs ba taljon of peloton of iets anders der armee den naam van een Itatiaauscben prins,niettegenstaande de beide hoven met elkander op een goeden voet staan. De reden biervan is eenvoudig dat zij nog niet familiaar genoeg zijn geworden om tot zulke excessen over te slaan. Welnu aan twee prinsen van het Russische hof is deze uitstekende eer bewezen. Het 14de regi ment huzaren is plechtig gedoopt met den naam van „Grootvorst Wladimir van Rusland" en het 33ste linie-regim. met dieD van „Grootvorst Alexis van Rusland." Waarlijk indien de Duitsche keizer van zijn kant nu niet spoedig tot eene dergelijke handelwijze besluit (hoewel er reeds verscheidene Pruisische regimenten naar Russische prinsen heeteo) dan vreezen wij, dat de keizer van Oostenrijk bij de samenkomst te Berlijn veel op hem zal vooruit hebben. Portugal. Berichten, waaruit men niet veel te weten komt. Het Fransche blad de Temps beklaagt zicb over de onvolledige berichten die de Portugeesche bla den mededeeleD over de onlusten die dezer dagen dat land in beweging brengen. „Acht dagen ge leden, zoo schrijft het blad, wezen wij op de buitengewone maatregelen van voorzorg, die door het Portugeesche gouvernement sedert den nacht van 26 op 27 Juli zijn genomen. Het garnizoen van Lissabon had verscheidene nachten onder de wapenen doorgebracht, en het fregat Estefania hield zich gereed tot den strijd. Tegen wie? Wij wisten het niet; en op het oogenblik weten wij er nog niet meer van. De dagbladen van Lissa bon zijn eenstemmig in het afkeuren van alle poging tot opstand„Het land heeft meer dan ooit behoefte aan rust" zoo roepen op allerlei wijzen het Jornal de Comercio, de Diario Popularde Revo- lufao do Setembro etc., uit „en de zedelijke en ma- terieele steun, die de massa der bevolking ver leende aan het gouvernement, heeft de vijanden der publieke orde zonder twijfel moeten afschrik ken." Maar wie zijn dan loch die vijanden. Wat wilden zij? Wat hebbeD zij gedaan? De Lissa- bonsche pers onthoudt zich zorgvuldig van het ons mede te deelen. Men zou mogen verwachten, dat teil minste de Spaansche bladen minder reserve in acht na men. Doch degene van hen, die er nog het meeste van zegt, is ook niet zeer duidelijk. De Epoca verklaart, dat, niettegenstaande het stilzwijgen der Portugeesche pers, het complot, dat te Lissabon werd gesmeed, ernstig was en zeer ver had kun nen voeren. Zij voegt er bij, dat het gouverne ment van koning Luis de monarchie en de maat schappij heeft gered, door nog tijdig de couspi- ratie te doen mislukken, waarvan bet nu alle draden in handen heeft. Tegenover het gemeen schappelijk gevaar, zoo juicht het blad, hebben de pers en alle wettige partijen hunne oude twisten vergeten om gezamenlijk hel algeuieeue belang te verdedigen. Derhalve schijnt dit waar te ziju, dat het Portu geesche gouvernement, dank zij zijne waakzaam heid, ontsnapt is aan een groot gevaar, en dat een terugkeer van ditgevaar niet meer behoeft gevreesd te worden door de goede gezindheid der bevolking. Doch eenige gewichtige bijzonderheden dienen wij toch te weten te komen: het doel der samenzwering de namen van de samenzweerders, hunne mid delen tot handelen en hunne volbrachte daden. De Portugeesche bladen zullen ons misschien te eeniger tijd hiervan wel op de hoogte willen stellen." Doordat onze particuliere correspondent te Lis sabon wegens redenen van gezondheid toevallig afwezig is, kunnen ook wij het FraDsche b!ad over de Portugeesche onlusten de gewenschte bij zonderheden niet mededeelen. TELEGBAMMEN. New-York, 11 Augustus. Volgens tijdingeD uit Lima is de opstand in Peru geëindigd. Het volk heeft te Lima drie broeders Guttierez gedood. De vice-president Ceballos heeft het gezag aanvaard. Het Congres, dat door Guttierez was ontbonden, heeft zijne zittingeD hervat. Het is thans te Lima rustig. Parijs, 12 Augustus. De Opinion Nationale zegt dat de provisioneele stukken van de leening zullen worden afgegeven op aanstaanden Vrijdag. Londen, 12 Augustus. Naar meu verneemt, zal de prinses van Wales op 20 dezer naar Kopen hagen vertrekken. Het is nog niet zeker of de prins haar zal vergezellen, of, na den afloop der troepenmanoeuvres, zijne gemalin van Kopenha gen zal afhalen. Katserslautern, 12 Augustus. De Duitsche kei zerin kwam gisteren hier aaD, om de Paltzer tentoonstelling van nijverheid te bezoeken. Zij werd aan het station opgewacht door den regee ringspresident von Brauu, den voorzitter van het comité der tentoonstelling en den burgemeester Hohle. De tocht door de strateD der stad was een ware feesttocht en aan het gejuich der be volking scheen geen einde te zullen komen. De keizerin vertoefde geruimen tijd in het gebouw der tentoonstelling, bezichtigde met groote belang stelling de tentoongestelde voorwerpen en gebruikte een collation, waarbij zij een toost instelde op den koning van Beieren. Vóór haar vertrek sprak de keizerin |het comité der tentoonstelling toe; twee redenen (zeide zjj) hadden haar naar Kaisers- lautern gevoerd; vooreerst de dankbaarheid voor de diensten door de Palts gedurende den oorlog bewezeD, en de vreugde, dat zij zich zoo spoe dig van het lijden des oorlogs had hersteld en een zoo schitterende tentoonstelling had kunnen organiseeren. De terugkeer naar het station had weder plaats onder het gelui der klokken en het gejuich der talrijk toegestroomde menigte. Te 8 uren heeft de Keizerin haren tocht naar Constanz voortgezet. LAATSTE BERICHTEN. Kamp in db Wiesselsche Heide, 13 Augustus. De Utrechtsche schutterij heeft den eersten prijs behaald in den corps-wedstrijd der schutterijen, waaraan 22 corpsen deelnamen. De schutterij uit Nijmegen behaalde den twee den prijs. De eerste prijs werd behaald met 217, de tweede prijs met 205 punten. Utrecht, 13 Augustus. Men bericht ons, dat hedenmorgen de effecteD, in der tijd aau rne- joukvr. v. W. alhier ontstolen, uit Amerika iu drie pakelten per post terug zijn ontvangen, aan 't adres van de H. H. Vlaer en Kol, en verder aan fr. v. W. fl.) 's-Gratenhage, 13 Augustus. Bij koniukiijk be sluit van 9 Aug. 1872 is aan den heer A. T. Heijenberg, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van oDtvanger derin- eu uitgaande rechten te Berg, behoudens aan spraak op pensioenen is genoemd ontvangkantoor te Berg (gemeente Urmond, Limburg) voor de toepassing van art. 8 van Z. M. besluit van den 20 Mei 1869 ingesteld als grenskantoor der iu- eu uitgaande rechtenmet bepaling dat het door een commies ontvanger zal worden waargenomen. Bij Kon. besluit van 9 Aug. is de heer H. J. Moll, controleur der dir. belastingen, in- en uitg. rechten en accijnzen, thans te Middelburg, verplaatst naar de contróle der directe belastin gen (derde afdeeling) te Amsterdam. Bij besluit van 9 Aug. zijn benoemd tot in specteur der registratie eu domeinen, vau de 2de kl. de heeren J. A. F. L. Baron van Heeckereu en D. van Goens, thans 3de kl.van de Sde kl. de heeren G. J. de Litter en G. Y. Blaauw, thans ontvanger der registratie en domeinen, respectie velijk te Kuilenburg en te Doesburg. Bij besluit van 9 Augustus zijn benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Zeven bergen de heer J. S. P. W. Eerens, thans te Heerlen te Sliedrecht de heer L. J. M. Timmers Verhoeven, thans te Zevenaar; te Zevenaar de lieer J. S. Kaeinpff, thans surnumerair. Men verwacht weldra de benoeming tot leden van den Raad van Stale. Men verzekert 0. a. dal daartoe zou benoemd zijn Mr. A. Uyttenhooven, hoofd-administrateur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen. De vorstelijke personen ziju gisterennamiddag te 5 uren van hunnen tocht naar den Moerdijk in deze residentie teruggekeerd. Jhr. Mr. J. E. van Panhuijs, Zr. Ms. commis saris in de prov. Friesland, is in het hotel Paulcz aangekomen. In hetzelfde hotel is gisteren afgestapt de heer E. Picard, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Fransche republiek aan het Bel gische hof. Z. Exc. heeft zich hedenochtend naar Amsterdam begeven.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3