zal men een merkbaren vooruitgang in de kolonie kunnen waarnemen. De kolonisten moeten zelf standige landbouwers, maar geen daglooners worden. Wij bebbep thans den essentieelen inhoud van de overigens zeer lezenswaardige en aangenaam geschrevene brochure medegedeeld en komen daarop in een volgend artikel terug. Lelden, 13 Augustus. Naar de N. A. Cl. meldt,'is Mr. M. J. Pijnappèi, oud lid der Tweede Kamer, benoemd tot voor zitter van de te Arnhem te houden vergadering der Juristen-vereeniging en heeft hij die benoe ming aangenomen. Den 6den April werd in het noordoostelijk ge deelte van IJsland eene aardbeving waargenomen, waardoor een der handelsplaatsen op dit eiland, namelijk Husevig in Skialfalde Bugt op 66° 3' N. B. en 17° 19' W. L. van Greenwich nog al geteisterd is. Volgens van daar ontvangen mede- deeling zijn er zeventien van de uit steen, gras zoden en eenige sparreD opgetrokken en met planken voorgevels voorziene huizen, ingestort, ten gevolge waarvan een honderdtal IJslanders zonder huisvesting rondzwierven. De dubbele houten woningen van den koopman en den Lys- selmand (die de betrekkingen van burgemeester, kantonrechter, ontvanger en secretaris in zich vereenigt) aldaar, werden mede erg beschadigd en door de hevigheid van den schok zijn er ver scheiden e scheuren in den rotsachtigen bodem achtergebleven, van, zoo men zegt, eenige mijlen lengte en vier a vijf voet wijdte, terwijl de diepte er van onafzienbaar is er stijgt nog aanhoudend rook uit deze spleten op. In een houten woning, bewoond door den Lysselmand van Nordermula- syssel te Vestdalseyri op 65° 18' N. B. en 14° 0' W. L. van Greenwich vernam men een geluid en eene dreuning alsof er met iets buitengewoon zwaars op het huis gebonsd werd. Bij dadelijk ingestell onderzoek bleek dat er niemand bij-het huis was en het door alle huisgenooten in ver schillende deelen er van even sterk waargeno men was. Om het ongewone van het voorval werd het in herinnering gehouden en later be vonden, dat de tijd, waarop het plaats vond, met dien der aardbeving overeenstemde. Hoewel men voor herhaling van vulkanische verschijnselen bevreesd was, zijn er tot heden (9 Juni) geen latere berichten van daar ingekomen. De afgeloopen winter is op IJsland buitenge.- woon zacht geweest, en in Februari en Maart was het zelfs prachtig en warm weer. Hedenmiddag viel al spelende op de Bloem- markt het zoontje van den custos der academie in 't water. De heer W. F. Menzel sprong het kind zonder aarzelen na en had het geluk het te redden. Ter opluistering van de derde vergadering der Juristen-Vereeniging, die van 22 tot 24 dezer te Arnhem in den Schouwburgfoyer zal gehouden worden, zullen allerlei feestelijkheden plaats heb ben. Den eersten avond geeft het muziekcorps van de veld-artillerie (kapelmeester Grundt) een ceucert in de Buiteu-societeitden volgenden na middag bestaat, er gelegenheid voor de: juristen om in open rijtuigen een toer naar Velp, Beek huizen en Rozendaal te maken, terwijl dienzelf den avond in Jlusis Sacrum een groot concert wordt gegeven. Den laatsten dag wordt een diner ge houden in het hotel Bellevue en daarna heeft op het terras van het hotel een concert plaats door het muziekcorps van het 8ste reg. inf. (kapelmees ter KnollJ. Tot de Groote sociëteit, de sociëteit Con cordia en de Buiten-sociëteit hebben de leden der Vereeniging vrijen toegang. De beide Nederlandsche Rederijkerskamers, die te Brussel hebben geconcurreerd bij gelegenheid van het concours der Vereeniging De Jonge Too neellie/hebbers aldaar, zijn bekroond, nl. de Ver eeniging Hooger zij ons doel van Amsterdam met de 2de gouden medaille en 500 francs, en de Kamer Braga te Groningen tnet de zilveren me daille. Laatstgenoemde vereeuiging bestaat geheel uit jongelieden. Op de wereldteutooustelling te Wecnen zal o. a. een zeldzaam voorwerp van uienschelijke vlijt te bezichtigen zijn. Zekere beeldhouwer Frans Lager, van Kaaden, sueed namelijk uit linden hout den tempel van Salomo naar de op- teekeningen van den geschiedschrijver Flavius Josephus. Dertig jaren arbeidde hij schier onaf gebroken aan dit kunstgewrocht, totdat hij in 1858 in den ouderdom van 72 jaren overleed. Onvoltooid liet hij zijn werk na aan zijn zoon, die den arbeid voortzette en in 1868 stierf. Twee Kaadeuer burgers, Philipp Hickmaun en Franz Langhammer, namen nu de taak op zich om het werk voort te zettendeels arbeidden zij zei ven daaraan, en ten deele lieten zij anderen naar de nagelaten geschriften eu plannen van Langer er aan werken, waarmede wederom twee jaren verliepen. Nu is eindelijk het kunstgewrocht voltooid en eischt, om te worden opgesteld, een ruimte van 225 vierk. voet. De tegenwoordige eigenaren deden bij den directeur-generaal der Weener wereldtentoonstelling aanvraag om het kunstwerk ten toon te stellen, en dezer dagen öutvingeq zij kennisgeving, dat hun een plaats zal worden ingeruimd. Zoo zal dit gewrocht van jarenlange vlijt en volharding, in niet minder dan 23 kisten gepakt, de reis naar de Weener tentoonstelling aanvaarden. Z. M. heeft aan den lsten luit. la suite bij de dd. schutterij te Deltt, belast met den dienst van ,luit.-adj. bij die schutterij, tl. Scholten, als een blijk van Zr. Ms. bijzondere tevredenheid wegens de door hem bewezeue veeljarige en goede diensten, den personeelep rang van kapitein verleend. Z, M. heeft aan M. Dauvellier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht, eu als zooda nig benoemd den tijdelijkeu leeraar N. L. Verliut. Z. M. heeft aan de commissie uit de Staten der provincie Groningen tot onderzoek der vraag, waaraan en aan wie de omstandigheden moeten geweten worden, die aanleiding hebben gegeven tot de voordracht van Gedeputeerde Staten van 18 Maart 1872, betrekkelijk de voorziening in te kort komenden grond ten behoeve van de dijken van het groot scheepvaartkanaal, machtiging ver leend tot voortzetting harer werkzaamheden na de sluiting van de zomervergadering der Staten in 1872. Z. M. heeft bij de rustende schutterijen benoemd: in de provincie Zuid-Holland, 5de bat. tot maj.- ommandant G. A. Haentjens Dekker, gepensio neerd kapit. der infanterie van het leger in Oost- Indië. j. Z. M. heeft aan de na te melden .officieren bij de dd. schutterij te Amsterdam, op hun verzoek, eervol outslag verleend, als: aan P. C. van Beeck- Vollenhoven, als lsten luit. en aan Mr. P. W. Prins en J. A. Gouda, als 2den luit.; laatstge noemde ouder gehoudenheid tot het volbrengen van de op hem nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij bij de reserve, met al de gevolgen daaraan bij de wet gehecht. Voorts zijn bij de dd. schutterijen benoemd: bij die ie Delft: tot kapit. J. M. de Kuyser, vroeger kapit. bij dezelfde schutterij bij die te Zwolle: tot 2den luit. W. G. Bijl de Vroe, vroeger 2de luit. bij dezelfde schutterij, en J. A. J. van der Schaaff, thans schutter. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw G. G. Bongaerts, deken van Rolterdam en pastoor te Kralingen. Z. M. heeft aan Mr. B. van Roijen, met het einde der loopende maand, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als secretaris bij het college van curatoren der hoogeschool te Groningen. Z. M. heeft aan den Minister van Justitie, den heer Mr. G. de Vries Az., op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als lid en voorzitter der bij besluit van 4 Mei 1870 ingestelde commissie voor het onderzoek van het plan tot het indijken, droog maken eu in cultuur brengen van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee, onder dankbetuiging voor de in deze betrekking door hein bewezeu dien sten, en tot lid en voorzitter dier commissie be noemd den heer Mr. C. Fock, Zr. Ms. commissa ris in de provincie Zuid-Holland. Z. M. heeft aan Mr. B. Wichers, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als lid van het col lege van curatoren der hoogeschool te Groningen, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen, eu als zoodanig be noemd Mr. W. de Sitter, te Groningen. Z. M. heeft aan P. F. van der Steen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Spanbroek en Opmeer. Voorts zijn benoemd: tot burgemeester der ge meente Spanbroek H. J. K. van der Steeu; en tot burgemeester der gemeente Opmeer T. A. O. de Ridder, ten einde deze betrekking gelijktijdig te bekleedeu met die van burgemeester van Hoogwoud. Z. M. heeft benoemd: tot burgemeester van Ooststellingwerf Mr. C. W. Anient; en tot bur gemeester van Nieuw-Leuseu Mr. R. J. W, F. baruu van Hoëvell tot Nijenhuis. Z. M. heeft W. G. Meijer Andreae benoemd tot burgemeester der gemeeute Baarderadeel, onder toekenning vau eervol ontslag als burge meester der gemeente Sloten. Z. M. heeft aau Dr. C. Leemaus, directeur van het Rijks Museum van oudheden te Leiden, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van Leo pold, hem door Z. M. den Kouing der Belgen geschonken. Z. M. heeft benoemd: tot hoogheemraad van Voorne, prov. Zuid-Holland, C. Vijfwinkel; tot hoogheemraad van den Zwijndrechtschen Waard, prov. Zuid-Holland W. Visser Azn.; tot dijkgraaf van den polder het Nieuweland van Heinenoord, genaamd de Bossullen, prov. Zuid-Holland, G. Vink; tot dijkgraaf van den Galathee eu Maria- polder, prov. Zuid-Holland, A. van Weel Dz.; tot gezworen van den Weipolder eu Alteklein, prov. Zuid-Hollaud, K. de Bruintot gezworen van den polder het Oudelaud, prov. Zuid-Holland, W. Kamp Kz,tot gezworen van den polder het Rietveld, prov. Zuid-Holland, G. Mijs; tot ge zworen van den Anna Wilhelminapolder, prov. Zuid-Holland, A. Scheepers; tot gezworen van den polder Diederik, prov. Zuid-Holland, C. Driendijk; tot heemraden van het polderbestuur van Ueenvliet, prov. Zuid-Holland, A. Lange- straat eu J. Beukelmaiitot gezworen van den polder de Nieuwe Stad, prov. Zuid-Holland J. BraDer; tot gezworen van den polder de Oude Stad, prov. Zuid-Holland, A. Roodzantjin het be stuur van den Zuidpolder, gemeeute Oost- en VVest-Barendrecht, prov. Zuid-Holland, tot dijk graaf J. Bareudrecht Gz. eu tot heemraad J. van der Linden; tot heemraden van het waterschap Stormpolder, prov. Zuid-Holland, J. Vet Pz. en D. Starkenburg; tot voorzitter van den polderde Uiterwaarden, gemeenten Vianeu en Hagestein, prov. Zuid-Holland, J. G. Mijnheff; tot hoogheem raad van Rijnland, provinciën Noord-Holland en Zuid-Holland, Mr. P. L. F. Blussé. BINNENLAND. 12 Augustus. Gisteren na midda,K uren, heeft er hier ter stede ee,% Van nra.flU/lan non .,o—Ulli. .ffl' 01 on de te Amsterdam, omstreeks 2 demonstratie van werklieden van verschillen, vakken plaats gehad. Ontworpen, Daar menzegtP door de alhier gevestigde afdeelingder International* ging de optocht, die ongeveer een duizend petl M sonen telde, maar door de hevige regenbuit. onderweg veel afnam, naar de woning van de; Burgemeester dezer stad. Men was voorneuie,— het hoofd der gemeente een adres aan te biede r^ inhoudende grieven tegen de tegenwoordige hoctL™ prijzen der levensmiddelen, die meu aan den U langrijken uitvoer naar Engeland en Duitscblaf meende te moeten wijten. Bij afwezigheid van den Burgemeester weij de sloet afgewacht door politiedienaren, wieu adres ter hand werd gesteld. Wanordelijkheden zijn er niet voorgevallen. (Standaard.) 's-Gravenhage, 12 Augustus. Het adres ter za; der Internationale aan den Minister van Justi gericht, is hedenochtend ingezonden tnet 879 hai teekeningen, terwijl dat aan Z. M. den Roni ruim 300 handteekeuingen draagt, zoodat te za door ongeveer 1200 ingezetenen tegen het te dei stede bijeenkomen van het congres dier vereer ging is geprotesteerd. Rotterdam, 12 Augustus. Eergisteren moet' aan Monsgr. G. G. Bongaerts, buitengewoon heim kamerheer van den Paus, deken van Rot terdam en pastoor te Kralingeo, het voorrecht ten deel vallen van zijn vijftigjarig priestewoiap te herdenken. Reeds vroeg in den morgen ««.ven een aantal ingezetenen door het uitsteken vau (j{ vlaggen hunne deelneming in deze voor hern zooL gedenkwaardige viering te kennen, waarna hem eenige uren later van alle kanten de bewijzen T( van belangstelling ten deel vielen, Diet enkel bi y zijne gemeente, maar bij het geheele dekenaal Na dien morgen te 8 uren de Mis gecelebreerc en vervolgens de gelukwenschen van de kerk en armbesturen, de koristen, enz. te hebben ont| H vangen, verschenen in den verderen loop van deij J dag een aantal deputation uit de geestelijkheid, uit de kerkelijke- 6n armbesturen van de vin Rotterdamsche parochiën, uit de VereenigiDgrsa den H. Vincentius van Paulo, uit het R. K. Lm- kabinet, uit het Jongensgesticht en alle verdere Katholieke corporatiën en inrichtingen te Rot terdam en omstrekeu. Even als van de zijde dei burgerlijke gemeente te Kralingen ontving dt jubilaris ook eene felicitatie van den heer va» Vollenhoven, burgemeester van Rotterdam, zoo wel als van een groot aantal particulieren o, verschillende plaatsen in het bisdom. Prachtig! geschenken, waaronder ook van Protestantse!): familiën alhier en te Kralingen, werden hem aai) geboden als welsprekende bewijzen van de «f-, gemeene achting en genegenheid, die hij zich if dt en buiten zijn ambtskring heeft verworven. Evei di uls dien dag hebben zich ook gisteren en hedei gi onderscheidene belangstellenden tot datzelfde doe. izi in de pastorie doen aanmelden. De eigenlijke w feestviering zal echter eerst morgen plaats heb- n benwant ofschoon de jubilaris op den lOdea a Augustus 1822 te Mechelen de priesterwijding heeft ontvangen, viel evenwel die datum thans op een dag, die tot de gedachtenisviering minder geschikt was, zoodat deze is vastgesteld op mor gen, zijnde de dag, waarop hij vóór vijftig jaren voor het eerst het Misoffer heeft opgedragen. De ubilaris zal dien voormiddag in de prachtig ver sierde kerk, aau het met bloemen en draperiën etooide altaar, onder adsistentie van verscheidene ;eestelijken de Mis celebreeren, welke plechtig heid na het Evangelie zal worden afgewisseld met eene feestpredikatie door pastoor P. J. van Leeuwen, van de parochie H. Maria Visitatie li Schiedam. kauier kwam, maakte ik haar opmerkzaam op de hoogte en de buitengewone hevigheid van de deining, eu op het zonderling voorkomen der zware regenwolken, die boven de valleien vóór ons hiu- gen Kort nadat men de vensterluiken geslo ten had, bemerkte ik dat die vau de kamer van Tyrrell, de dienstmaagd, aan de zuidzijde, aaD den meestal beschutten hoek van het huis, be gonnen, te wijden; ik wilde ze vastzetten en be vond bij het trekken aan het luik dat de wiud geen weerstand bood als een luchtstroom, maar veeleer als een steen of een ijzeren hamer zou doen. De regen sloeg als hagel uit een geweer tegen mijn gezicht en handen. Ik moest veel kracht aanwenden om de deuren van het huis te slui ten Tegen negen uren barstten de ruiten alleen door de kracht van den wind, zonder dat eenig vast voorwerp er tegen aau kwam De vensters van den voorgevel weken beurtelings met een hevig gekraak, en de vlopr schudde zooals gij te Londen een behangsel hebt kunnen zieD doen op dagen, dat er windvlagen zijn. Ik ging onze slaapkamer binnen, waar ik Suzanne, Tyrrell en een kleine kleurlinge van zeven of acht jaren vond, en ik zeide haar dat wij waarschijnlijk over een halfuur niet meer iD leven zouden zijp Het huis had twee evenwijdige daken; dat naar den zeekant, dat het andere met ons, die er ouder waren, beschermde, werd, ik vooronder stel omstreeks tien uren, weggevoerd. Ouder ge woonte zal ik u een plattegrond geven, waar door gij onzen toestand goed begrijpen kunt." En inderdaad, hij teekent een plattegrond, of liever twee geometrische plattegronden met let ters en teekens. „In u°. 1 zijn AA de vensters die bet eerst vernield worden. Daarna was het de beurt van BB. Mijne boeken waren tusschen BB en den tegenoverstaanden muur. De lijnen C en D wijzen de richting der beide daken aan. E is de kamer, waar wij ons bevonden, en n°. 2 de platte grond van die kamer op een grooter schaal. Zie. nu naar n°. 2. A is het bed, C G de twee kleerkasten, B de hoek waar wij ons be vouden. Ik zat op een armstoel, mijne vrouw vasthoudeudeTyrrell eu de kleine negerin waren dicht bij ons. Geen onzer dacht dat zijn leven gespaard zou blijven en wij verwachtten niets dan den val van het dak om shmen te sterven. Kort daarop werd het dak weggenomen, maar de meeste zijner bestanddeelen werden verderop gevoerd. Een der groote balken bleef haken aan den stijl van het bed D, en werd tegenge houden door de ijzeren punt, terwijl zijn uiteinde boven ons hoofden hing. Ware deze balk een duim verder rechts of links gevallen, dan waren wij zeker verpletterd geworden. De mureu wer den niet met het dak weggenomen en wij bleven zoo een half uur zitten, beurtelings God biddende en naar de muren ziende, die bogen, kraakten eu beefden onder den orkaan.De oude kok deed vijf pogingen om bij ons te komen; viermaal wierp de wind hem ter aarde. De vijfde maal bereikten hij eu een neger het huis. De ruimte die zij hadden af te leggen was hoogstens twintig yards gelijkgronds." Dezelfde stijl ten einde toe, nauw keurig, eenvoudig en schijnbaar koel. Het is de manier van Defoe en van Swift; zonder letter- kuudig schoon maar zeer leerzaam. Denzelfden indruk ontvangt men bij 't verge lijken der dagbladen, revues, redevoeringen van de beide natiën. De correspondent van eén Eu- gelsch dagblad is een soort van photograaf, die aan zijne courant op de plaats zelve genomen afdrukken zendt, welke het blad zooals ze daar zijn opneemt. Nu en dan zelfs loopen de rede- neeringen op de eerste pagina en de correspon denties op de tweede uiteen. In alle geval zijn deze laatste bijzonder lang en gedetailleerd; een Fransehmau zou ze wat korter en lichter willen hebben; zij vermoeien hem en zijn inoeielijk te verterenhet is een ruw bewerkte, weinig hau- delbare stapelzijn journalist is verplicht hem te helpen, het essëntieele er voor hem uit te ziften, uit dien hoop de drie of vièr belang rijke verhalen te zoeken en het geheel sam: te vatten in een sierlijk door een levendii woord uitgedrukt denkbeeld. Het ouderschei! is Diet minder zichtbaar als men hunne groot! driemaandsche tijdschriften en revues vergelijkt Bij de onze moet elk artikel, zelfs eeD weten schappelijk of staathuishoudkundig, een inleidinf een slot, eene bepaalde inkleeding hebbengeei enkel in de Revue des Deux Mondes of het wordl voorafgegaan door een peristyle van algemeen: denkbeeldeu. Bij hen hebben de feiten, de cijfer de technische bijzonderheden den boventooi tenzij door een Macaulay bewerkt komen b artikelen ons zwaar en vervelend voor; het z uitstekende mijngroeven vol sterke maar ont* werkte polijststeen en, die om in omloop gebract te worden, eerst wat opgeknapt moeten wordt» Eveneens wordt op de tribune en in de uie«- tings de Engelsche welsprekendheid door de do cumenten gedrukt, terwijl de Fransche in theo rieën verdampt. De geheele opvoeding drijft den Eugelscluna» in die richting. Iu het voornaamste college va» Londen was Bbevriend met een aanzienlijk jouguiensch, de tweede iu de wiskunde, de eerst» in de letterkunde, die de Latijnsche schrijvers grondig kende, onder anderen Catullus. Naar zijne meening was Catullus de uitstekeDdste dichter (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2