wenschen der Engelsche onderdaneDzij zal de sinds lang bestaande vriendschappelijke betrek kingen tusschen de beide landen trachten te hand haven; zij zal zoo handelen uit overtuiging van de zedelijke en stoffelijke voordeeleu, die uit zoo danige betrekkingen moeten voortvloeien. Voorts werd medegedeeld, dat het Gouvernement krach tiger maatregelen heeft genomen tot beteugeling van den slavenhandel langs de Oostkust van Afrika en dat de Koningin hare goedkeuring heeft ver leend op het besluit tot vestiging van een ver- intwoordelijk Bestuur in de Kaapkolonie. Het City-artikel van de Timet wijdt aan de ongste Fransche leening een artikel, waarin dit mderwerp van alle zijden beschouwd en eene ilgemeene rijzing van alle waarden als een on- wijfelbaar resultaat voorgesteld wordt. New-York, 10 Augustus. De president van 'eru, Balta, is vermoord door Gutierez, die zich an 't hoofd van den opstand plaatste en zich ot dictator proclameerde. De bevolking heeft Gutierez aan een boom ipgehangeu. Parijs, 11 Augustus. Het Journal official deelt mede, dat de repartitie voor de inschrijving op de jongste leening bedraagt 7.88 pCt. De cerlifi- !iten zijn nog niet gereed. Het Journal ofpciel deelt de benoeming mede au de volgende prefecten: te Marseille de heer liinbourg, te Lyou de heer Cantonnet, te Nancy de heer Leguay. Petersburg, 11 Augustus. De keizerl. vleugel adjudant, prins Dolgorouki, zal zich naar Belgrado begeven, om vorst Milau, bij gelegenheid zijner meerderjarigheid, de gelukwenschen des keizers over te brengen. Konstanttnopel, 11 Augustus. Djemil-pacha, gezant te Parijs, is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. Londen, 11 Augustus. De gerechtelijke vervol ging tegen den bisschop van Clonferl en andere riesters zal waarschijnlijk tegen het einde van September aanvangen. Bucharest, 11 Augustus. De gemeenteraad is gemachtigd om eene leaning van 1 millioen te sluiten. LAATSTE 8EU1CHTEN 's-Gravknhage, 12 Augustus. H. M. de Koningin, HH. KK. HH. de Prinsen Alexander en Frede- rik en HH. DD. HH. de Groothertog en Prins Peter van Oldenburg, hebben zich dezen ochtend vroegtijdig per Rijnspoor naar Rotterdam bege ven, om vervolgens met het aldaar liggeude jacht de Leeuw naar den Moerdijk te vertrekken, ten einde de brug en verdere werken aldaar te be zichtigen. De deputatie officieren en manschappen van de Haagsche d.d. schutterij en van het corps kon. 's-Gravenhaagsche scherpschutters is gisterenoch- tend van hier naar de Wiesselsche heide vertrok ken, ten einde deel te nemen aan den nationalen schietwedstrijd. Een manspersoon, vermoedelijk in beschon ken toestand verkeerende, is gisteren uit het raam van zijne woning in de Dobletstraat al- bier op de straat nedergevalleu, hetgeen eene kneuzing van zijne ribben ten gevolge had. De man is naar het gasthuis vervoerd. Door de politie alhier is aangehouden een sjouwerman, die een door hem gevonden gouden ring als zijn eigendom beschouwde, door dien te verkoopen en de opbrengst ten zijnen bate aan te wenden. De Hooge Raad (kamer van Vacantie) be handelde heden o. a. het beroep in cassatie van A. den Outer, ingesteld tegeu een arrest van het Prov. Gerechtshof in Zuid-Holland, waarbij hij, met vernietiging van een vonnis der rechtbank te 's-Gravenhage, tot een jaar eenzame opsluiting is veroordeeld wegens het opzettelijk bederven van onbereide stoffen, gepleegd door een werk man van de fabriek. Zooals men weet was deze requirant asscheubrander in de glasblazerij onder de gemeente Vrijenban en had hij in den loop van het vorige jaar stoffen bedorven, waarvan flesschen moesten geblazen worden, waardoor eene schade van f 1800 a 2000 is veroorzaakt. Advocaat Mr. van Gigch droeg een middel van cassatie voor bestaande in schending van de artt. 206 en 211 in verband met de artt. 427 en 1 van het wetboek van strafvord. en art. 443 van het wetboek van strafrecht. Pleiter was van meening, dat het beklaagde arrest niet genoegzaam was gemotiveerd zoowel omtrent de schuldigverkla ring als den dolus. Op deze gronden verzocht hij de vernietiging van het arrest. Adv.-Gen. Mr. Polis zal den 28steu dezer conclusie nemen. Utrecht, 12 Augustus. Deze week zal door een drietal officieren van dit garnizoen een aanvang gemaakt worden met het teekenen van de kaar ten en schetsen van de forten en lunetten om deze gemeente, die 3000 meters van den buiten kring der huizen gelegen zijn. Zij zullen door de genie hiervoor de uoodige aanwijzingen ontvan gen. Op last van den minister van oorlog zijn deze kaarten en schetsen voor het archief van het garnizoen bestemd. IVLxrlftbericliten. Amsterdam, 9 Augustus. Rogge, B. Pools. 395; J. Petersb. 172776; N. Petersb. 182; J. Galatz 176/80; Taganrog 173/76; dito 157; October 179. Raapolie zes weken per 100 kg. 41%; vliegend 40; Mei 1873 41 ik; Sept., Oct., Nov., Dec., 40. Lijnolie zes weken 43st; vliegend 42; Maart, April, Mei 1873 39stSept., Oct., Nov., Dec. 405k. Raapkoeken per 1000 kg. 82, 90. Lijnkoeken per 100 kg. 11%, 18%. Koolzaad Oct. 895, Nov. 400 per 2000 kg. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. Leiden, 1 Augustus 1872. Wij hebben de eer aan uwe vergadering over te leggen een voorstel van de Commissie van Fabricage tot oprichting van een tapgebouw met stationnaire exploitatie, ten behoeve van het io een gedeelte dezer gemeente toegepast Liernur- stelsel. Het van zoodanig tapgebouw te wachten voor deel, zoowel uit een financieel oogpunt als in andere opzichten, is door de Commissie in bij zonderheden aangetoond en zal wel geene nadere toelichting vereischen. Wij kunnen ons dan ook in allen deele met dit voorstel vereenigen en zijn er van overtuigd dat daardoor in eene bestaande en sedert gerui- men tijd gevoelde behoefte zal worden voorzien, zoodat zij uwe vergadering meenen in overwe ging te moeten geven dienovereenkomstig te be sluiten. Gelijk in het rapport van de Commissie van Fabricage wordt vermeld, was het werk vroeger door de firma Liernur en de Bruyn Kops, blijkens overgelegde begrooting, geraamd op 4526.00 maar zal de raming, blijkens eene memorie van den gemeente-architect, wegeDS de meerdere uitbrei ding aan het werk te geveD, moeten worden verhoogd tot een bedrag van minstens 6000, terwijl bovendien, vermits sedert het opmaken der begrooting eene voortdurende stijging van den prijs van alle bouwstoffen heelt plaats gehad, Daar het oordeel van den gemeeDte-architect de uitgetrokken sommen eene verhooging van 10 a 20 pCt. zullen behoeven. Wij achten het derhalve raadzaam de begroo ting met 20 pCt. te verhoogen en mitsdien voor het bedoelde werk een bedrag van 7200 uit te trekken, te vinden door verkoop van inschrijving op het grootboek. Een daartoe strekkend eoucept-raadsbesluit wordt ter vaststelling aangeboden. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders enz. Leiden, 3 Juli 1872. Bij Raadsbesluit van 28 April 1870 is eene som van 22,000 toegestaan om een proef te nemen met de toepassing van het stelsel van Liernur op de demping der Binnenvestgracht, van de Zijd gracht tot de gedempte Koepoortsgracht, ten aan zien der wenschelijkheid om dat stelsel meer al gemeen toe te passen. De Commissie van Fabricage heeft, bij haar rapport van den 15den Mei dezes jaars, de uit komsten van die proefneming in korte trekken aangewezen, zoodat de overtuiging is gevestigd, dat dit stelsel, voor zooveel de omstandigheden zulks vereischen en de daaraan verbonden kosten kunnen worden bestreden, meerdere uitbreiding in de toepassing verdient, hoofdzakelijk in ver band met de demping van sommige grachten tot bevordering der openbare reinheid en gezondheid. Maar in de eerste plaats dient er aan te worden gedacht dat, in verband met eene gewenschte uitbreiding, het bestaande zooveel mogelijk aan het doel beantwoorde, om de exploitatie zoo min kostbaar mogelijk te maken, en daartoe is het noodzakelijk het tapgebouw, of in het algemeen de gelegenheid tot verzameling, aftapping en be waring der faecale stoffen, op eene meer doel treffende wijze in te richten. Bij Raadsbesluit van 1 Juni 1871 is vergunning verleend tot het huren van een loods om tot tap gebouw te worden ingericht, waarvoor op de be grooting vau dit jaar de noodige gelden waren toegestaan. Maar toen in de raadsvergadering van 13 Januari dezes jaars werd behandeld het voor stel tot verhooging der kosten van het vervoeren der locomobile en tender van en naar het tapge bouw, werd reeds gewezen op het voordeel dat een stationnair stoomwerktuig zou aanbrengen boven een verplaatsbaar, en op het voornemen der Commissie van Fabricage om daaromtrent hare overwegingen voort te zetten, waarvan zij thans de uitkomst gaat mededeelen. Het plan is om eene tapinrichting met station miire exploitatie te stichten, op den open grond die door de demping vaD de Binnenvestgracht verkregen is, aan het eind der St.-Jacobsgracht, tusschen de Kijl hoekstraat en den Vestwal, tegen over den af te breken kruittoren, waarin het stoomwerktuig kan worden geplaatst en aan de reservoirs verbonden. Daardoor zou: 1°. worden onttrokken aan het oog van het publiek de werking van de locomobile en tender met den daaraan verbonden onaangenamen rook damp, en worden weggenomen de onvrijheid bij de behandeling der werktuigen, de overlast van paarden en meerdere op de openbare straat min der gewenschte omstandigheden; 2°. grootendeels worden voorkomen de her haalde gebreken aan de locomobile, veelal ver oorzaakt door het stooten langs de straten bij bruggen en omgaande hoeken 3". worden vermeden het beschadigen der be stratingen bij een dagelijkschen rit in dezelfde sporen door den last van een gevulden tender; 4". eeDe aanzienlijke besparing worden verkre gen op de kosten van exploitatie, door de thans noodzakelijke uitgaven voor het vervoer der paar den van de locomobile en tender, dat door het inrichten van een stationnair werktuig niet meer wordt vereischt. Die overwegingen hebben geleid tot eene op dracht aan de firma Liernur en de Bruyn Kops, tot het indienen van eene begrooting van kosten die vereischt zouden worden voor eene tapinrich ting met stationnaire exploitatie, waaraan voldaan is door de inlevering van eene gespecificeerde opgave voor de buisleidiDgen en het tapgebouw, waurvan de kosten voor het benoodigde worden geraamd op ƒ4500, maar die naar het ingewon nen rapport van den gemeente-architect zullen klimmen tot 6000, omdat: 1 de uitgetrokken prijzen voor het ijzerwerk van 11 en 13 gulden per 100 kilo moeten geraamd worden op 12 en 14 gulden; 2". het tapgebouw eene meerdere lengte van 1'/) a 2 meters zou vereischen 3*. bij het bouwen van de tapinrichting moet gerekend worden op den pas gedempten toestand van een groot gedeelte van den grond die eene beknopte paalfondeering vereischt 4°. het ontworpen gebouw eenige meerdere versterking behoeft. Voor die nieuwe inrichting van een tapgebouw zal kunnen dienen wat thans aanwezig is in de gehuurde loods in de Gortestraat, waarvan de jaarlijksche huur van 100 kan worden bespaard, maar waardoor ook wordt bezuinigd de aaune- mingssom van 5,50 daags voor het vervoer van de locomobile en tender, de som voor onderhoud en de tijd van het vervoer. Door de beschikbaar stelling van de genoemde 6000 kan dus een voordeel verkregen worden aanzienlijk meer dan de rente van het kapitaal, waardoor die kosten moeten worden gedekt. De Commissie van Fabricage, enz. Aan HH. Burgemeester en Wethouders. Leiden, 8 Augustus 1872. Door Burgemeester en Wethouders werd, in overleg met de Commissie van Fabricage, aan uwe vergadering eene voordracht ingediend strek kende tot oprichting van een tapgebouw met statiounaire exploitatie, ter vervanging van de wijze waarop tot dusverre de verzameling, aftap ping en bewaring der faecale stoffen verzameld volgens het Liernurstelsel in deze gemeente ge schiedt. Tegeu dit voorstel in het algemeen bestaan bij onze Commissie geene bezwaren, daar wij met de Commissie van Fabricage en het Dag. Bestuur vau oordeel zijn dat een vaststaand stoomwerk- tuig bij de toepassing van bovengenoemd stelsel in vele opzichten en vooral uit een financieel oog punt te verkiezen is boven de thans gebruikt wordende locomobile. Meermalen is dan ook reed3 op de ingebruik stelling vaD zoodanige tapinrichting aangedrongen, onder anderen in de Raadsvergadering van den 13 Januari jl. Wat de kosten betreft, is ons uit de stukken gebleken dat deze in de maand April van dit jaar door de firma Liernur en de BruijD Kops zijn begroot op 4520, met inbegrip van deD lapketel; dat zij met eene som van 1560 moeten worden verhoogd worden, tengevolge van de door den gemeente-architect noodig geachte uitbreiding eD versterking van het gebouw, nader omschreven in de door hem overgelegde memorie, en dat bo vendien het Dageltjksch Bestuur het, met het oog op den verhoogden prijs der bouwstoffen, raadzaam acht 20 percent aan de raming toe te voegeD, zoo dat thans wordt voorgesteld een som van 7200 beschikbaar te stellen. Het feit dat de begrooting van de firma Liernur en de Bruyu Kops reeds in de maand April jl. is opgemaakt, heeft bij ons de vraag doen rijzen of het, tengevolge van de sedert plaats gehad heb bende stijgiug in prijs der bouwstoffen, met ge- radeu zoude zijn een nieuwe begrooting door de firma te doeu vervaardigen, ten e,nde meerdere zekerheid te bekomen dat de geraamde kosten niet zouden behoeven te worden overschreden. Aangezien nu bij de overgelegde begrooting die zekerheid niet beslaat, zouden wij hei voorzeker zeer wenschelijk hebben geacht dat de begrooting, in verband met den tegenwoordigen prijs der materialen en de noodig geachte uitbreiding der lapinrichting, door de meergemelde firma ware herzien. Ook deed de vraag zich voor, of uiet een gun stiger tijdstip, wat den prijs van liet ijzer en an dere bouwsiofl'eu betreft, zoude kunueu worden afgewacht. De onzekerheid echter of de tegen woordige prijs in de eerste tijden wel zal dalen en of uiet integendeel de verhooging zal aanhou den, gevoegd Dij de wenschelijkheid van eene spoedige inwerkingstelling van het taptoestel, heeft ons tot de overtuiging geleid dat de gerezen bezwaren geen grond mochten opleveren, om de uiivoeriog te vertragen. tt'ij vinden alzoo termen u in overweging te geven overeenkomstig het voorstel van Burgem. en Wethouders te besluiteu en den overgetegden suppletoireu staat van begrooting voor het loopende dienstjaar vast te stellen. Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Financiën, enz. Leiden, 8 Augustus 1872. Wij hebben de eer aan uwe vergadering ter vaststelling over te leggen een staat van af- en overschrijving op de begrooting voor 1872, eener som van 200, van den post onvoorziene uitga ven, op Hoofdst. I, Afd. 2, art. 8, kosten van het aanleggen en bijhouden der registers van den bur gerlijken stand, tot welke at- en overschrijving machtiging werd verleend bij de vaststelling der begrooting van het loopende dienstjaar. Het is namelijk gebleken dat de voor zegels dier registers op de begrooting van het loopende jaar uitgetrokken som van 690, niet voldoende zal ziju voor de aanschaffing van de gedurende dit jaar benoodigde zegels. Een bedrag van 200 wordt noodig geacht, op grond dat vermoedelijk nog vereischt zullen wor den 300 zegels, als 100 voor het geboorteregister, 100 voor dat van overlijden, 40 voor dat van huwelijksafkondigingen en 60 voor dat van hu welijken. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 8 Augustus 1872. De Commissie van Financiën geeft in overwe ging den overgelegden staat van af-en overschrij ving vast te stellen. Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Financiën, enz. Leiden, 8 Augustus 1872. In uwe vergadering van 28 December van het vorige jaar werd, overeenkomstig onze voor dracht, besloten de op de begrooting voor 1872 uitgetrokken som van 72920.voor kleeding en wapening der politiedienaars en veldwachters met een bedrag van ƒ130 te verhoogen, en zulks op grond dat bij de gehouden openbare aanbesteding was gebleken dat het primitief uitgetrokken be drag onvoldoende was, terwijl tevens die verhoo ging bij staat van af- en overschrijving nader zoude worden geregeld. Ingevolge dit besluit stellen wij u thans voor tot de vaststelling van den hiernevens gevoegdeu staat van af- en overschrijving over te gaan. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. [Bij den staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1872 wordt voorgesteld de som van ƒ130 af te schrijven van volgnommer 92, belooning van de inspecteurs, dienaars en verdere beambten van politie, mitsgaders van de veldwachters, en die som over te schrijven op volgnommer 98, Kleeding en wapening der po litiedienaars en veldwachters.] Leiden, 8 Augustus 1872. De Commissie van Financiën heeft geene be denkingen tegen den door Burgemeester en Wet houders overgelegden staat van af- en overschrij ving en geeft u mitsdien in overweging dienover eenkomstig te besluiten. Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Finauciën, enz. Leiden, 8 Augustus 1872. In de raadsvergadering van 2 November 1871 werd, naar aanleiding van een door de Plaatse lijke Commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs alhier ingediend voorstel, besloten, dat in plaats van eenen leeraar in de staatswetenschappen aan de Hooge Burgerschool op eene jaarwedde van ƒ400, benoemd zoude worden een leeraar voor staatswetenschappen en geschie denis of voor staatswetenschappen en aardrijks kunde op eene jaarwedde van ƒ1600, terwijl tevens werd bepaald dat voor die benoeming ook in aan merking zouden komen zij die de bevoegdheid voor het onderwijs ia staatswetenschappen bezittende, zich zouden willen verbinden de andere acte binnen een jaar te verkrijgen. Deze laatste bepa ling heeft evenwel bij den Minister van Binneu- landsche Zaken bezwaren doen rijzen, ten gevolge waarvan nadere correspondentie is gevoerd, zoo met den Inspecteur van het middelbaar onderwijs in deze provincie als met de Commissie van toe zicht, waarbij tevens andere plannen tot regeling dezer aangelegenheid werden ter sprake gebracht, onder anderen om tot de benoeming van twee leeraren, als één voor staatswetenschappen eu één voor geschiedenis, over te gaan. Het bleek evenwel dat tegen zoodanige rege ling gewichtige bezwaren waren in te brengen, vooral op grond van de meerdere ko9ten die daar van het gevolg zouden zijn. Thaus heeft de Commissie van toezicht voor gesteld om uit het bovenaangehaald raadsbesluit de bedoelde bepaling te doen vervallen en het besluit overigens te handhaven. Me; dit voorstel kunnen wij ons vereenigen eu geven u mitsdien in overweging om, met in trekking van het besluit van 2 November jl., te bepalen dat in plaats van eenen leeraar voor de staatswetenschappen op eene jaarwedde van ƒ400, aan de Hoogere Burgerschool zal worden aange steld een leeraar voor staatswetenschappen od ge schiedenis of voor staatswetenschappen en aar drijkskunde, op eene jaarwedde van 1600, en besluit, ingevolge art. 24 der wet op het middel baar ouderwijs, aan de goedkeuring van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken te onderwerpen. Aan den Gemeenteraad. Burgemeester en Wethouders, enz. Leiden, 9 Augustus 1872. De Commissie vau Financiën heelt onderzocht de iu hare handen gestelde rekeningen van de Gemeente-Apotheek en de Vereenigde Gast- eu Leprooshuizen over 1871. Zij heeft deze rekeningen in goede orde be vonden, waarom zij de vrijheid neemt u te ra den, die goed te keuren eu va9t te stellen, wat de Gemeente-Apotheek aangaat, iu ontvang tot 4861.32, iu uitgaaf tot 4581.95s, alzoo slui tende met een batig «aldo van 279.36', hetgeen bij de administratie van de Vereenigde Gast- eu Leprooshuizen over 1871 in ontvang is gebracht, en wat betreft de Vereenigde Gast- en Leproos huizen, in ontvang tot 12636.85», iu uitgaaf tot 11427.13', alzoo sluitende met een batig saldo vau 1209.72, hetgeen de rendanten gehouden zijn in hunne eerstvolgende rekening in ontvaug te verantwoorden, onder bepaling verder, dat hetgeen is aangewezen als nog te verhalen in de rekeoing der Gemeente-Apotheek ten bedrage vau 7.62 en in de rekening van de Gast- eu Leprooshuizen ten beloope vau 604 49, in de respectieve eerstvolgende rekeniugen zal moeten worden verantwoord. De Commissie van Financiën, enz. Aan den Gemeenteraad. Leiden, 9 Augustus 1872. De Commissie van Finauciën vond bij het nazien der in hare banden gestelde rekening vaD hel Heilige Geest of Armen Wees- en Kinderhuis alhier over den dienst van 1871, geene bedenkin gen en heeft de eer u te raden die goed te keu ren: iu ontvang ad 40452.15, in uitgaaf ad 1 38168.48, alzoo opleverende een batig saldo van 2288.48, onder bepaling dat daarvan in de eerst volgende rekening verantwoording zal belmoren te worden gedaan, mitsgaders van hetgeen is aange wezen als nog te verhalen, ten beloope van 18.37». Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Financiën, enz. Leiden, 9 Augustus 1872. De Commissie van Financiën heeft onderzocht de in bare handen gestelde rekening van Vrou- wen-Kraammoeders over het jaar 1871 en daarop geene bemerkingen. Zij heeft de eer u te raden die goed te keuren de ontvangsten ad 3171.98' de uitgaven ad ƒ1870.16, alzoo opleverende een baiig saldo van 1301.82', waarvan in de eerstvolgende rekening verantwoording zal behooren te worden gedaan, mitsgaders van hetgeen is aangewezen als nog te ontvangen of te verhalen, ten beloope van 16.34. Aan den Gemeenteraad. De Commissie van Financiën, enz.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3