een lid der Vereeniging, door den heer A. J. de Ronde. 2". Een zilveren medaille voor het snelst zwem men op den buik, door den heer J. L. Vreezen. 3°. Een zilveren medaille voor het snelst zwem men op den rug, door den heer A. J. de Ronde. 4°. Een prijs, uitgeloofd door een lid der Ver eeniging, voor mingeoefende zwemmers, door den heer C. van Schie. Delft, 10 Augustus. Heden namiddag is alhier in het Achterom brand ontstaan op den zolder in een woonhuis, bewoond boven door een werk man aan 's Rijks magazijn Borger, en beneden door van Gijl. Spoedig waren er 4 spuiten aan wezig, waarvan er slechts 2 behoefden water te geven. Het bovengedeelte van het huis alleen is nog al beschadigd. De bovenbewoner Borger, wiens goederen niet tegen brandschade verze kerd wareu, heeft daarbij veel schade geleden. Voor het overige was alles tegen brandschade verzekerd. Gouda, 10 Augustus Terwijl er tot dusverre slechts één toegangsweg naar het station van den Nederl. Rijnspoorweg bestaat, namelijk van de Kleiwegsbrug, langs de Spoorstraat, een afstand van circa 10 minuten, zal er eerstdaags een nieuwe straat naar het station worden aangelegd, in schuine richting van den Singel. Deze nieuwe toegangsweg zal den afstaud ruim één derde ver korten. Nog in den loop dezer maand zal de aan besteding der voorbereidende werken plaats heb ben. Maassluis, 9 Augustus. De dag van heden was voor de oudste leerlingeu onzer armen- en tus- schenschool een ware feestdag. Begeleid door hunne onderwijzers, vertrokken zij des morgens te halfacht per stoomboot Nieuwe Maat naar Rot terdam, om de Diergaarde te bezichtigen en verder zich te vermaken. Te halfzes voerde de stoomboot Maasnymph hen naar Vlaardingen, van waar zij met eene trek schuit afgehaald en huiswaarts gebracht werden. Met de meeste bereidwilligheid was door de directie der Rotterdainsche Diergaarde vrije toe gang en door die der stoombooten kostelooze overtocht toegestaaD. Het gemeentebestuur, de schoolcommissie, de afdeeliugen van bet school verbond eu eeuige ingezetenen hadden de gelden verstrekt om aan de kinderen de noodige verver- schingen uit te reiken, terwijl bovendien een geacht ingezeten van Rotterdam, de heer Dr. M., den hoofdonderwijzer door een milde gift in de gelegenheid stelde hun nog eenige extra versna peringen te geven. Moerdijk, 9 Augustus. De heer M. Paans, scheepsbouwmeester, heeft te dezer plaatse beoos ten het stations-terreiu van deu Staatsspoorweg eene flinke werf aangelegd, zeer geschikt voor den bouw van nieuwe schepen en tot belling en reparatie van anderen, op welke werf dan ook heden het eerste schip is opgehaald, een der Rijksveer-boeier-ponteu van Moerdijk op Willems dorp. Utrecet, 11 Augustus. Hedenmorgen arriveer den alhier de verschillende scherpschutterscorp sen, detachementen infanterie, schutterij en weer- baarheidscorpsen met. den Rijnspoorweg van Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, om gezamenlijk met de alhier bestaande corpsen naar Arnhem te stoomen, en verder naar het kamp op de Wiesselsche heide te gaan. Sommige detachementen gingeu over op den Centraalspoor, om tot Putten te reizen. Gisteren is alhier overleden, in den ouder dom van 76 jaren, de gepensionneerde luitenant kolonel der infanterie A. G. Reijers, ridder der Militaire Willemsorde, enz. enz. Zeist, 8 Augustus. De schoone buitenplaats Veelzicht alhier, waarvan wij vroeger melding maakten als de tijdelijke residentie van den Fran- 6chen koning Lodewijk XIV, is dezer dagen ver- gens hen deugt die instelling Diet en dient zij slechts om de luiheid aan te moedigen. Een ge zin met die kinderen kan van dertig schillings in de week leven, en die verdienen zij ook. Maar de meeste mannen trouwen jong, dikwijls op hun acht tiende jaar; op hun dertigste hebben zij zes kinde ren; zij drinken veel en sparen bijna nietde vrouw wordt eeD slechte huishoudster door een goede werkvrouw te worden. Gewoonlijk laat een werk man bij zijn sterven niet genoeg om zijne be grafenis te kunnen bekostigen. Wij bezoeken slaaphuizen, waar in een lage kamer, zonder lucht, vier of vijf bedden staan. Een geheel bed kost vijf pence, de helft van een bed 21/» pence. Id een dier bedden ligt een man met zijne vrouw. Wat ziet die man er mager en pijnlijk uit; bleek, geel, als door een oud wassen masker. In een casino zitten vijfhonderd personen van een armoedig voorkomen dicht opeen op smerige banken voor eene verhevenheid, waarop twee slanke jonge meisjes dansen, iD rozenrood gaas. Twee pence entree, men drinkt er jenever en rookt; de lucht, met meDSchelijke uitwasemin gen bezwangerd, is verstikkend. Publieke huizen. De policeman zegt dat de bewoonsters vooral uit de fabrieken afkomstig zijn. Zij hebben haar verblijf in een lage zaal kocht aan den heer P. van den Arend, te Utrecht, voor f 34,650. Zij is ruim 5 hectaren groot en bevat 2 heerenhuizen met bijbehoorende gebou wen en een prachtigen grooten tuin. De collectie uitgezochte plunteu en bloemen, die zeldzaam heeten mag, zal den 21sten en 22sten dezer publiek verkocht worden. Zwolle, 10 Augustus. Betreffende de werksta king te Nijverdal ontvingen wij gisterenavond uit Hellendoorn het volgend schrijven: „Ten gevolge van het stellen vaD het minimum voor de productie der weefgetouwen (looms) in de stoomweverij te Nijverdal, heeft het wevers volk jl. Woensdag-morgen den arbeid gestaakt en zich oproerig getoond, in die mate, dat tegen den avond van dien dag, op verzoek van het hoofd van het établissement, de burgemeester ge bruik heeft gemaakt van art. 184 der gemeente wet. Het fabriekvolk is daarop gisterenmorgen weder rustig aan den arbeid gegaan en den gan sehen dag gebleven; tegen den avond, bij het eindigen van het werk, schoolden eenige jongens en moedwilligen of ontevreden wevers te zamen, langs den straatweg, vóór de woning van het hoofd der gemeente; een onverlaat ontzag zich niet, een steen te werpen, waardoor een glas brak. Die woning werd toen bezet door een drietal militairenalles bleef rustig en te éen uur in den nacht waren allen in de rust. Hedenmorgen is het volk weder aan den arbeid gegaaD. Maatre gelen van voorzorg zijn genomen om de rust hedenavond te bewaren." Van eene andere zijde outvangen wij nog het volgende bericht: „Dinsdag-avond worden in den regel de werk lieden (wevers) betaald. Verleden Dinsdag zijn er boeten toegepast en ook premien uitgereikthier over ontstond ernstige ontevredenheid onder de 500 werklieden, een volkje, uit alle oorden van ons rijk hierbijeeDgekomen. De dag van betaling gaf aanleiding tot drinken, eu zoo werden de gemoederen nog meer verhit. Woensdag staakten de wevers het werk. Schreeuwende en zingende liep de troep rond; zoo erg, dat het gejoel te Hellendoorn werd gehoord. Overigens zijn er geen ongeregeldheden of vernielingeu voorgevallen. Gisterenmorgen is dan ook het werk hervat. „Woensdag-nacht zijn 12 huzaren onder geleide van een officier uit Deventer aangekomen, die met hunne paardeu bij de Noetseler boeren zijn geplaatst. Van achteren beschouwd, schijnt hunne komst niet noodig geweest te zijn. „MeD zegt wel dat aan de wevers eenige aan leiding tot ongenoegen was gegeven, en men hoort dan ook dat de ingehouden boete zal gerestitueerd wordendoch hunne wijze van reclameeren ver dient afkeuring. Eenigen zoeken de oorzaak bij de sectiebazen, andereD bij den directeur, ook sommigen bij den heer Salomonson. Algemeen hoort men dat de laatste tijden slechter garens moesten verwerkt worden, hetgeen ontevredenheid bij de wevers wekte." (Zw. Crt.) Koevorden, 9 Augustus. Gisteren reeds vroeg iu den morgen van den tweeden feestdag stroom den vau heinde en verre duizenden tnenschen onze stad binneD. Begunstigd door het prachtigste weder, had volgens het programma te half twaalf des morgens de herhaling plaats van den optocht van den eersten dag des avonds; de fraaie cos tumes maakten een allerprachtigst effect, vooral die van prins Willem III, Hendrik Casimir II, Frederik Willem (Keurvorst van Brandenburg), Rabenhaupt, baron van Coehoorn, de Ruyter, Com. Tromp en Meindert van der Thijnen, vol deden uitmuntend. Nadat te halfzeven de volks spelen waren afgeloopen, had te zeven uren het concert plaats der liedertafel Espérance in de prachtig versierde feesttent; eeDige stukken, die goed voldeden, werden daar ten gehoore gebracht. Het vuurwerk, geleverd door den heer vaD den Brugh, van Amsterdam, was boven allen lof ver en zijn niet gedecolleteerd; velen zijn mager, en haar gemeen gelaat is als 't ware verwilderd. Naast een vettige mulattin merken wij het schoone gelaat op van een tenger en verstandig jong meisje, dat peinzend bij den warmen haard zit. Wij zijn iD Juli en toch is dit vuur's avonds noodig. Evenzeer in de dievenkrotten; wij gaan in twintig of dertig van die geheime speelhuizen. Er brandt een groote boop gloeiende steenkolen om op te koken en 't linnengoed te drogen. De mannen spelen domino en rooken, en kijken ons zonder oen woord te spreken een oogenblik strak aaD, met oogen schitterende als die van wilde dieren. Akelig zijn al die gezichten bij het harde gaslicht. Ik heb dergelijke wijken en dergelijke ho len te Parijs, Bordeaux en Marseille gezien, maar nergens maakten zij zulk een sterken indruk op mij. Het is die van een nachtmerrie of van een roman van Edgard Poe. Het gaslicht kan de duisternis niet overwinnen in die zware, verstikkende, met onbekende uitwasemingen be zwangerde lucht; er is niets verschrikkelijkere dan die door een flikkerend schijnsel verlichte afgrijselijkheid. De symetrische straten geven mij den indruk van mechanische, op een rij ge plaatste en onbeweeglijke cadavers van straten. Wordt vervolgd). hevenvooral het laatste stuk (M. M van der Thijnen met de jaartallen 16721872) was aller keurigst. Het feest werd besloten door een zeer geanimeerd bal. Alles is iu de beste orde afge loopen en bij allen, die het feest bijwoonden, zal het zeker nog lang in aangename herinnering blijven. Hardinxvkld, 10 Augustus. Heden werd hier met lithofracteur een in het vaarwater gezonken liggend schip opgeruimd, dat maanden lang een groot beletsel voor de scheepvaart geweest was en met gewone middelen niet kon worden weg geruimd. Vele nieuwsgierigen bevonden zich op den wal, ten einde het treffeDd gezicht der op stijgende waterkolommen te aanschouwen. De uitwerking van vele torpedo's was verschrikke lijk; een groot gedeelte van het wrak werd daar door vermorseld, ofschoon slechts betrekkelijk kleine hoeveelheden werden aangewend en de sterke stroom het richtig leggen der torpedo's zeer bemoeilijkte en eenige daardoor hunne vol komen uitwerking misten. De werkzaamheden werden geleid door de firma van Rietschoten Houwens te Rotterdam. BUITENLAND. FranUi-JJlt. Ministeriëele crisis. Lager onderwijs. De Kératry. Sommige monarchale bladen beweren, dat er een ministeriëele crisis op handen zou zijn. Vol- geus de Francais o. a. zou aan den ex-minister van openbare werken voorgesteld zijn om weder iu het kabinet te treden. Deze zou hierin hebben toegestemd op voorwaarde, dat zijne partijgenoo- ten, dat wil zeggen de leden der rechterzijde, met hem in het ministerie plaats nemen. Hoogst waarschijnlijk is dit een van de vele hulpmiddelen, door de monarchale pers gebruikt, om verwarring te verspreiden in het kamp van de gelederen des vijands en tegelijk op een fat soenlijke wijze de vacantie door te komen- Er zijn niet de minste gegevens om te vooronder, stellen, dat de vermelde mededeelt ugen waarheid zouden bevatten. Thiers denkt er niet aan, van ministers te veranderen, ja hij denkt in het ge heel uiet aan zijne ministers. Behalve met de loopende zaken van deu dag houdt hij zich ner gens mede bezig als met artillerie-proeven, en het is toch niet waarschijnlijk, dat hij zijne miuisters weg zal willen schieten. De prefect der Seine, de heer Léon Say, heeft bij de uitdeeliug der prijzen van het collége Cbapsal een redevoering gehouden over het onderwijs. Uit de ellende vau het jeugdige ge slacht iu Parijs, van de meuigte kinderen die in het slijk rondkruipen zonder dut hun ooit eenige verplichting tot deugd, werkzaamheid, zedelijk heid enz., wordt voorgehouden, nam hij aanlei ding om het verplicht onderwijs aan te bevelen. Ook de absolute kosteloosheid van gemeente wege werd door hem verdedigd. Bijna alle bladen, zelfs het zoo gematigde Journal des Débats, keuieu de haudelwijze van den heer de Kératry af, om bij zij u ontslag als prefect den geheeleu loop van hetgeen tnsscheu hem en de regeering is gebeurd, de inzichten van deze laatste en van Thiers afzonderlijk enz. mede te deeleu. Engeland. Priesterlijke inwerking op de verkiezingen. Het Lagerhuis heeft eindelijk de quaestie van den rechter Keogh ten einde gebracht. Vrijdag te 4 uur werd de zitting- van den vo- rigen dag gesloten met eene verwerping van de motie Butt met 126 tegen 23 stemmen. Deze mo tie van den strijder voor de Iersche home rule sirekte om het gedrag van den rechter af te keu ren en hem zijn ontslag te geveD. Zooals men weet had het gouvernement zijue adhaesie reeds aan het vonnis gegeven door vervolging te be velen wegens intimidatie bij verkiezingen tegen één bisschop en 19 katholieke priesters, die door Keogh waren aangewezen. De markies van Har- tingtOD, eerste secretaris voor Ierland, verzette zich dan ook met alle kracht tegen de motie Butt en waarschuwde de Iersche leden, dat, wan neer zij haar ondersteunden, zij noodzakelijk moesten doorgaan v--or deelgenooten van het in timidatie-systeem, op hunne kiezers toegepast. De Times herinnert met betrekking tot deze quaestie aan een grenslijn, die door den rechts geleerde Fitzgerald getrokken is tusscheu het uitoefenen van wettigen invloed en onwettige intimidatie, door de priesters bij de verkiezingen uitgeoefend. „Een priester, zegt deze magistraats persoon, heeft het recht om raad te geveD hij mag indien hij het wenschelijk viodt in de kies-balans het gewicht van zijn persoonlijken invloed wer pen. Maar hij heeft niet het recht om een beroep te doen op de vrees, de schrikbeelden en het bij geloof van zijne toehoorders. Hij mag geene be- loouiugen in het vooruitzicht stellen of met straf fen bedreigen, zoomin iu deze wereld als in een aDdere. Hij mag b. v. niet dreigen met de ex communicatie of met de onthouding der sacra menten, liet stemmen voor een zekeren kandid verklaren als een zonde of misdrijf dat zijn st medebrengt in dit of iu het volgend leven." i één woord, zoo voegt de Timet er bij, hij m- niet doen hetgeen juist een menigte priestersj diocese van Galway bij deze verkiezing heb gedaan, op bevel van hun bisschop en met tned werking van drie prelaten. Oostenr.-Hong. Monarchie. Het Jezuïeten-besluit. Een officieuse correspondentie uit Weenen i> de Bohemia bespreekt het over de Jezuïeten ai gevaardigde besluit, waarbij, zooals men weet; toelating van Jezuïeten op zichzelve ter beoord ling wordt gesteld van de gouverneurs der p] vinciën. De correspondentie schrijft hierover: I „Deze (de vestiging zonder aansluiting) te i-H hinderen is oneindig veel moeielijker (dan vestiging van kloosters of afdeelingen), daar;1 als zoodanig buiten de toestemming van dens' valt en slechts van uit het standpunt der vreem lingen-wet kan worden belemmerd. In de m tigiDg tot het toepassen van de artikelen dezer ligt een heilzaam hulpmiddel; en dit zal de practischer werken, omdat niet alleen de vesti; van buitenlandsohe Jezuïeten maar ook hut intrede in reeds bestaande conventen onder bereik valt van deze aan de stadhouders uitdrul kelijk aanbevolene wet." Deze officieuse explicatie geeft nog geen redt van het feit, dat de algemeene verwondering ei ontevredenheid heeft opgewekt, dat namely! Je toelating der enkele Jezuïeten geheel aau.feop vatting en willekeur der gouverneurs wordttwsi. gelaten. Spanje. De raadselachtige aanslag. Een correspondent van het Journal des Bil is van meeniug, dat de Spaansche justitie dt moordaanslag op de koning en de koningin nl: zal kunnen ophelderen. Hij oordeelt er haan onmachtig of te onbekwaam voor. Het beric! der officiëele Gaceta, dat men de identiteit vu j den misdadiger, die bij de worsteling gedon werd, niet heeft kunnen constateeren, versleriÜ hem in zijne meening. „Dit is vooreerst, zegt hij,I met het oog op de bijzondere omstandigheden* waaronder het plaats greep, onbegrijpelijk. Hasif bovendien zijn er dan toch drie aanvallers gevan gen genomen, en al moge het nu juist zijn het geen men beweert; dat namelijk een van di menschen in den kerker aan zijn wonden overleden, dan blijven er toch nog twee over ei zekere pastor, en de bekende kroeghouder, bij wis de aanvallers zich verzamelden en die het vooi naamste werktuig bij deze misdaad schijnt t zijn geweest. Door al het geheimzinnige, dat hierbij plati heeft, zoo vervolgt de correspondent, begint hi publiek te gelooven, dat de regeering eigenliji de zaak weinig ter harte neemt. Het mag intus schen niet voorondersteld worden, dat de geheel, aanslag, zooals sommigen meenen, slechts eei vertooning is geweest. Een der misdadigers ii gedood. Men zal nu toch waarlijk zijn leven nie; opofferen uit liefhebberij of om het publiek tl misleiden ten behoeve van dezen of genen? Dat voorts de aanvallers goede wapenen hadden blijkL hieruit, dat zij een paard hebben doodgeschoten I De geschiedenis wordt door dit alles slechts de I te onverklaarbaarder. Daarbij had de admiraal I Topete het gouvernement van deu aanslag nog vooraf verwittigd en toch liet men de misdadi- gers hun gang gaan tot op het oogenblik dat zij bepaald huDne wapens gebruikten. De agentes j waren hen eenvoudig op den voet gevolgd, eu dat was ook de eenige maatregel, dien men geno men had. Topete schijnt, toen hij voor den rechter v). I instructie was geroepen, geweigerd te heb:- om te zeggen wat hij wist; dit maakt de zaak alweder niet begrijpelijker. De vroegere minists van marine moest er iu een gewoon geval eet eer in hebben gesteld, de waarheid aan het lick te brengen; niet alleen omdat de justitie er ii gemengd is, maar ook omdat het land bij de op lossing van dit raadsel groot belang heeft. Men kau zich in het overige gedeelte vat] Europa geen begrip vormen van zulk een gat; van zaken bij de justitie; in Spanje echter te hoeft men zich over niets meer te verwondert Het land is in dat opzicht nog verre ten achter, bij Rusland." TELEGRAMMEN. Londen, 10 Augustus. De ParlemeDtszitting gesloten met eeDe troonrede, waarin onder ande ren werd gezegd, dat de onderhandelingen ine; Amerika, aaDgaande den eisch tot vergoeding va indirecte schade, tot bevredigende resultaten hef ben geleid. De arbiters stemmen ten volle in ns1 de zienswijze der Regeering, gelijk die bij J' opening der Parlementszitting aan de vertegen woordiging was bekend gemaakt. Bij de onder handelingen over het handelstractaat met Frank rijk zal de Regeering acht geven op de billijk

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2