N°. '3837. Dinsdag A«. 1872. 13 Augustus. STADS-BERICHTEN. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". SGHBTSfift UIT EN&ELAMD. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per post....t 8.85. Afzonderlijke Nommenn 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVEBTENTIEN. Voor iederen regel/0,18. Grootere letten naar de plaatsruimte die qj beslaan. PATEMXBLADEW. De BURGEMEESTER, Hoofd vau het Gemeen- ebestuur van Leiden, doet te weten, dat de inge- ulde patontbladen over bet dienstjaar 1872 en 1873, Voor de Wijben 1, 2, 3 en 4, bij bet College van etters, in eene der vertrekken van het Raadhuis erer gemeente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uit- ondering van den Zondag, van des namiddags twaalf 4 twee uren, en wel tot en met den 17den Augus- us eerstkomende, terwijl, na bet verstrijken van dien ijd, d6 onafgehaalde Patentbladen van die Wijken, aan de deurwaarders der directe belastingen albier ter uitreiking moeten worden afgegeven, die, voor hunne moeite, mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Cou rant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, STOFFELS, Weth., loco Burgem. Leiden, 7 Augustus 1872. Lelden, 13 Augustus. In de Nieuwe Rott. Cour. leest men Wat er is van het gerucht, als zou de tegen- oordige Minister van Oorlog voor de militairen veder den kerkdwang hebben ingevoerd, is reeds ebteken uit eene mededeeling van het Leidsch Dagblad, ook door ons overgenomen. Thans ont vangen wij betrekkelijk deze zaak van bevoegde zijde uit Leiden nader bericht. Bij eene aanschrijving van den afgetreden Mi nister van Oorlog, generaal Delprat, eerst ont vangen na liet optreden van den tegen woordigen Minister van Oorlog, is de circulaire over het gedwongen kerkgaan der militairen nader toege licht bijna in dezelfde bewoordingen als in e Kamers, en waarbij in hoofdzaak te kennen ^iWerd gegeven, dat over het algemeen de intentie niet goed was begrepen en dus ook gebrekkig uitgevoerd. Het was namelijk niet de bedoeling om het kerk-appèl af te schaffen. Trouwens dit zou ook niet kunnen zonder de Koninklijke sanctie, als zijnde dit appèl bij reglement, alzoo bij Konink lijk besluit, vastgesteld, met de uitdrukkelijke bepaling, dat van dit reglement buiten 's Konings wil Diet mag afgeweken worden, 't zij door daar aan iets toe te voegen of wel iets af te nemen. Op dat kerk-appèl nu moest aan de militairen de keuze gelaten worden, naar welke kerk zij wildeD gaan, en vrijheid gegeven om in het ge heel niet te gaan, waDneer zij daartoe het ver langen te kenDen gaven. Voorts werd in bedoelde nadere aanschrijving aanbevolen, om het vrijwillig kerkgaan door ter zake dienstige middelen aaD te moedigen. Om tot dit laatste te gerakeD, hebbeD de com- nandeerende officieren der corpsen zich ver- feenigd, ten einde in overleg te treden welke mid delen zouden aan te weDden zijn. Het resultaat van dat overleg is geweest, dat consistoriëD van eenige kerken te Leiden blaatsen voor de militairen beschikbaar hebben gesteld en dat kerkbriefjes in de chambrees wor sen opgehangen. Verder ging men niet. Is het getal kerkbezoekers groot genoeg om een geleide uoodig te doen achten, dan geschiedt zulks. Deze geheele zaak is eene huishoudelijke; de comtnandeerende officieren der corpsen regelen die voor hunne onderhoorigen. Het kerkgaan is dus nog geheel vrij, mits men het op liet appèl vraagt. Zoo ver onze berichtgever. Het verheugt ons, de verdenking te zien opge heven, als had de tegenwoordige Minister van Oorlog zijn bestuur aangevangen met eeu illibe- ralen maatregel. Zooals de zaak thans geregeld is, kan ieder er vrede mee hebben. Dwang in zaken van gewe ten bestaat niet meer, maar voor de militairen, die het wenschen, wordt het vervullen hunner godsdienstplichten gemakkelijk gemaakt. Z. M. heeft goedgevonden den luitenant-ter-zee der 2de kl. J. W. F. ridder Huyssen van Kat- tendijke, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den lOden Augustus e. k., eervol uit den zeedienst te ontslaan. De Raad der Gemeente Leeuwarden heeft be- uoemd tot praeceptor aan het stedelijk gymna sium den heer W. F. H. Coeuen, candidaat in de letteren aan de hoogeschool te Utrecht. Z. M. de Koning der Belgen heeft den heer P. G. Tresling te Amsterdam met de gouden me daille vereerd, als blijk van hooge ingenomen heid met de reproductiën in cliromolithograpbie, die vau schilderstukken der oude meesters ver vaardigd zijn aan het gunstig bekende etablis sement der firma Tresling C°-, hotiithograpben. In eene dezer dagen te Schoonhoven gehoudeu vergadering is het comité //Schoonhoven" van het Roode Kruis opgeheven. Zijner Majesteits schroefstoomschip Soesldijk, onder bevel van den kapitein-luitenant-ter-zee Jhr. A. C. van Haeften, komende vau Parama ribo, is, iu den voormiddag van deu lOden dezer, ter reede van Hellevoetsluis binnengevallen. Aan boord was alles wel. Van den 16den dezer tot en met den 14den September aanstaande, wordt eeu Rijkstelegraaf kantoor met beperkten dagdienst geopend in het kamp bij Milligen. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland is het uniforme tarief van 30 ets. per enkelvoudig telegram van toepassing. Z. M. beeft benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Groenlo Mr. J. W. Lasoiider, ad vocaat aldaar en leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Winterswijk. Z. M. heeft goedgevonden, met ingang van den lsten September aanstaande, te benoemen tot adelborst der 1ste kl. bij de Nederl. zeemacht, de adelborsten der 2de kl. bij het Koninklijk In stituut voor de marine te WillemsoordK. W.H. Goetz, A. H. Hoekwater, H. Slot, B. H.Zimmer, W. .1. de Bruyne, G. J. Sluyterinan, J. P. van Rossuui, C. F. W. K. Happé, F. B. 's Jacob, W. H. Hofstede, F. M. A. Mathon, C. M. Kooy, J. C. Veenhuyzen en L. Kamphuis Suermondt. BINNENLAND. Njeuwbdiep, 10 Augustus. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaar, comman dant kapt.-ter-zee R. L. De Haes, is hedenoch tend uit de haveu naar zee gestoomd met be stemming om tot iD de tweede helft van Sept. in de Noordzee te kruisen, met aandoening van Edinburg en de Schotlandscbe eilanden. Genoemde bodem ligt op dit oogfenblik in het Marsdiep ten anker. Helder, 9 Augustus. Het état-major aan boord Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, bestemd voor een exercitietocht in de Noordzee, is als volgt samengesteldkouim. luit.- ter-zee R. L. De Haes; 1ste officier, luit.-ter-zee lste kl. J. K. L. Gey van Pitteus, luit.-ter-zee lste kl. jhr. J. H. P. vou Schmidt auf Altenstadt en W. A. Arriens; luit.-ter-zee. 2de kl. F. Spree, L. M. L. De Haan, K. Bakker en A. M. R. Wag ner; adelborst lste kl. D. J. baron Van Wasse naer tot Katwijck, J. H. M. Jausseo, D. A. Men- sert, J. S. Van Droogen, W. H. Souman, J. H. van den Bosch, L. R. Koolemans Beijnen, W. Allirol, A. B. De Jongh, J. F. Jarman, J. Bollaan, A. Seret, A. A. Sweep, M. Smits en H. G. D. Wolterbeek; officier-van-gezondh. lste kl. H. C. Steenbergen, 2de kl. J. J. Hendriksz; officier van administratie lste kl. F. Wolfson, 2de kl. J. H, C. Vermeer; scheepsklerken, W. A. Le Rutte en J. D. Isiug; kapt. van het detachement mariniers J. A. Y. Van Es, 2de luit. H. J. Jolles. Voorschoten, 11 Augustus. De timmermau J. (Jade alhier beeft, terwijl hij behulpzaam was bij het heien van palen bij den beer Bentfort onder Soetervvoudo, bet heiblok op deu duim der linkerhand gekregen, zoodat deze geheel plat was, en terstond te Leiden werd afgezet. De oorzaak van dit ongeluk was, dat het volk hem niet begreep, toen hij weukte oin op te houden. 's-Gravenhaoe, 11 Augustus. Men verneemt dat waarschijnlijk Donderdag aanstaaude aan onzen geachten burgemeester en diens eclitgenoote, door eeue commissie uit deu Raad, uameus dat col lege, een fraai geschenk in zilver zal worden aaogeboden, als blijk van deelneming in het zil veren eebtfeest, in het begin van deze maand door hen gevierd. Die commissie bestaat uit de heeren; baron Wittert van Hoogland, baron du Tour van Ëellinchave, P. J. van der Burgh, Mr, A. de Pinto en Mr. M. Eijssell. Scheveningen, 11 Augustus. Hedenmorgen te 7 uren landde noordwaarts van het Badhuis op Wassenaarsch grondgebied eene roeiboot, waarin zich twee Engelsche matrozen bevonden, afkom stig van de Engelscbe stoomboot Gileed, kapitein Davis, in ballast van Rotterdam naar Noord-Sbieids. Die stoomboot was gisteren om zes uren op liet Brielsche rif vastgevaren, waarop bedoelde ma trozen in de boot waren uitgezet, ten einde een anker uit te brengen. Toen zij daarmede bezig waren, hadden zij het ongeluk dat het touw brak, waarop zij met den vloed en Zuidwestenwind zijn weggedrevenmet veel inspanning gelukte het bun hedenmorgen dit strand te bereiken. De namen der beide matrozen zijn Charles Macken zie en Duncan Kelty. Zij werden, dadelijk nadat zij aan land gekomen waren, bij den Engelschen consul, den heer Maas, gebracht, die bun, met zijne gewone hulpvaardigheid, de noodige ver pleging verleende. Nadat zij van droge kleedereu waren voorzien, daar de hunne doornat waren, zijn zij naar Rotterdam vertrokken. Rotterdam, 11 Augustus. De zevende algemeene vergadering van de Onderwijzers-vereeniging in het 6de schooldistrict vao Zuid-Holtand (bestaande uit de afd. Schiedam, Maassluis, Rhoon en Rijsoort) werd gisteren alhier gehouden in de groote zaal van het koffiehuis de Maas. Van de 108 ledeu, die deze Vereeniging deu lsten Juli van dit jaar telde, waren 74 opgeko men. Blijken vau belangstelling door zijne tegen woordigheid gaf o. a. Mr. A. M. de Oocq, school opziener vau het 11de district iu deze provincie. Na het afdoen der administratieve zaken werd overgegaan tot de beoordeeling en bekroning der antwoorden op de in den loop van dit jaar uit geschreven prijsvragen. De uitslag was, dat vau de ingeleverde kaarten (de Middellandsche Zee, met geschiedkundige aanteekeningen), die met het motto: Arbeid adelt, den prijs behaalde, terwijl aan die met het mottoAl doende leert men, een zeer loffelijke vermelding te beurt viel. De teeke- kenaar van de eerste bleek te zijn Cl Wuyster; en die van de tweede G. Wuyster. Van de in gezonden schoonschriften werd bekroond dat met het opschrift: Door oefening wordt de kunst verkregen, schrijver C. Wuyster; terwijl dat onder 15 loffelijk vermeld werd, waarvan de schrijver is G. Wuyster. Beiden zijn kweekelingen te Schiedam. Daar er op de 6tof voor opstellen geen ant woorden waren ontvangeu, werd besloten den tijd voor inzending daarvan tot 1 Nov. e. k. te verlengen. Na een levendige bespreking van de reeds ver melde vraagpunten betrekkelijk liet onderwijs, werd deze bijeenkomst door den algemeenen voor zitter Dr. C. J. Vaillant, met een woord van op wekking en dank besloten. Een eenvoudige maaltijd, waaraan velen der opgekomeu leden deelnamen, verlengde het vriend schappelijk samenzijn op dezen dag. Hedenochtend had alhier een zwemwed strijd plaats, uitgeschreven door de alhier be staande Zwem-vereeniging de Maas, voor de ledeu der Vereeniging. Na afloop van den wedstrijd had de uitreiking plaats der behaalde prijzen. Deze bestonden iu 1'. Een vergulde zilveren medaille voor liet schoon zwemmen, die behaald werd door den heer J. Mets; de premie, zijnde een cadeau van naar het ïransch van H. T AINi E. VII. Fabrieken en Werklieden. Vervolg.) Hier werkt een gezond mensch nagenoeg zes iren, kan hij de dagbladen, den bijbel, eenige oede boeken en revues lezen, leeft in een zui- ere lucht en ziet bootnen. En evenwel is er op it oogenblik geen enkel persoon gezond van lijf eu |eden in 't werkhuis; het is bijna ledig en zal lerst in den winter weer bezocht worden. Komt 'en werkman, die geen werk heeft, bij 't ge- leentebestuur om hulp, dan geeft men hem ge woonlijk ten antwoord//Geef ons het bewijs I gij wilt werken, ga naar het werkhuis." ëgen van de tien verkiezen dit Diet. Van aar die afkeer? Ik zag van daag op deu hoek van een straat een oude vrouw in een vuilnis hoop wroeten en met hare magere handen afval van groenten oprapen; waarschijnlijk kan zij geen afstand doen van haar slokje brandewijn. Maar de overigen? Men antwoordt mij dat zij tot eiken prijs hun home en hunDe vrijheid wil len hebben, dat zij niet opgesloten willen zijn en aan tucht onderworpen. They prefer to be free and to starve. Maar de kinderen, al die kleinen met dien witten schedel onder het vlasachtig haar, opgehoopt in een kamer bij een uitgeteerde moeder: hoe kan een vader dat gezicht verdra gen? Hij verdraagt het, hij wil niet van de zijDen gescheiden zijn, zich zijn rol van hoofd des ge- zins niet laten ontnemen, niet in een vertrek opgesloten zijnanders zou hij ophouden mensch te zijn. Het werkhuis wordt als een gevangenis beschouwd, de armen stellen er hunne eer in er niet heen te gaan. Misschien ook moet men aan nemen. dat het bestuur er willekeurig en lastig isdat is de fout van iedere administratiemen behandelt er den mensch als een raderwerk; men stoot hem of hij geen gevoel had, men er gert hem zonder het te vermoeden. Dickens heeft in Our mutual jriend dezen afschrik van het werk huis voorgesteld, en trekt daarbij partij voor de armen. Een avond te Belleview om te zien hoe 't volk zich vermaakt. Het is een soort van casiuo dansant, omringd door eeu tuin, met tooneelvoor- stelliugen, curiositeiten, kunst-producten van pa- cotille; op een stellage versierd met het portret van Wellington vertoont men het beleg van Ba- dajoz, een vaderlandsche parade, die met veel hoera's wordt ontvangen. Kort daarop vuurwerk. Op de grasperken zijn gezelschappen van werk lieden en van de kleine burgerij aan 't eten en drinken of met een spel bezig, waarbij men elkaar omhelst. Bionen, in een ruime zaal, dan sen de werklui met groote passen, ontstuimig maar niet onweWoegelijk; de in de week ge spannen ledematen moeten wat losser gemaakt worden. Velen hebben een ruw en kuorrig uiter lijk, nooit boosaardig of blufferig. Altijd verschijnt de athleet, het neefje van den stier en den dog, in de plaats van den geestigen bengel, aan den patrijshond en den aap verwant. De entree is een shilling, die voor het bal six pence bovendien. Daar Belleview nog al ver is, aan het einde van eene voorstad, moet men er de transportkosten bijrekenen; er staan dan ook een menigte om nibussen en cabs voor de, deur. Voeg daar nog bij de vertering eu dat meestal de werkman zijne beminde (sweet heart) of een ander meisje meebrengt, en dus voor twee betalen moet. Een spinner nu verdient ongeveer 23 schillings in de week. Ziedaar een voorbeeld van Engelsche ver kwisting. B... zegt, dat een werkmau die zes francs per dag verdient er dikwijls vier aan drank en voedsel besteedt. In de ijzerfabrieken kuunen eenigen, ondergeschikte aannemers, iu de goede jaren honderdvijftig, tweehonderd, zelfs driehonderd pond st. overwinnen. Maar zij ver teren alles en brengen niets naar de spaarbank. B beweert dat, onvoorziene omstandigheden en ziekte daargelaten, een werkzaam en zuinig Eugelsch werkmau ruim of ten minste behoorlijk leven kan. Maar zij zijn niet zuinig. Van 10 uren tot middernacht laten twee po- litie-ageDten, waarmee een onzer vrienden ons in kennis gebracht heeft, ons de slechte wijken zien. Er zijn zeshonderd policemen te Manches ter, die ieder een pond sterling 's weeks verdie nen. De onzen zijn detective (veiligheids-agenten), belast, met het opsporen der boosdoeners). Een hunner is sedert zesentwintig jaar te Manchester; de andere heeft iu verscheiden groote steden dienst gedaan. Beiden zijn ernstige, verstandige, oordeel kundige mensohen; zij loopen niet mei hunne bekwaamheid te koop, spreken weinig en stellen zich tevreden met juiste antwoorden te geven. Met hun kalm en nadenkend gelaat boezemen zij vertrouwen eu achting in. Zij bevestigen ons den afkeer der armen voor bet werkbuis; vol-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1