ische! epac.^ ïeei; 'et f0 de sluis aan het Katerveer in den nieuwen wa- U)elli terweg van Zwolle naar zee in zooverre droog no8gt je krijgen dat de vloereu gelegd zijn kunnen wor- ^es'den. Men heeft daarna een aanvang gemaakt met 'ater'betilmetselwerk, dat zeer naar wensch vordert; het is vooral het vervoeren en stellen der stuk- kenïbazalt van 10 a 12,000 KG. dat een schoon fdbesi. gezicht oplevert. de all! get werkvolk dat bij den aanvang van het dat werk ongeneigd was, om tegen 8 a 9 emu tear er beiden, is in den laatsten tijd, nu de belooning naar gelang der bekwaamheid plaats heeft, en lng)« zeifg tot 15 cent per uur gestegen is, zeer tevre- 'en 11 den-en werkt ordelijk. DSventer, 8 Augustus. Gisterenavond te 7 uren vertrok van hier een detachement huzaren, sterk 18 ioanschappen en paar Jen, onder commando van den wachtmeester Beijers, naar Nijverdal, °Pt' waar onder de fabriekarbeiders onlusten zijn uit- aleo' gebrokeD, ten gevolge waarvan door den burge- voo: meester van Hellendoorn de hulp der militaire macht is iogeroepen. ln.' I Steen'-v i.'k 7 Augustus. lu den afgeloopen uacht heeft men een koe, ter waarde van ongeveer e" I 210, van den landbouwer H. W. alhier, in een hebl weiland van dezen, do hakspieren afgesneden ZWI zoodat, toen men hedenmorgen in het land kwam, het beest op den grond lag en men het per wa gen moest vervoeren. De dader is tot dusverre niet bekend de politie stelt een onderzoek in. Coevorden, 0 Augustus. Naar men uit een goede bron verneemt, heeft de Koning den Commissaris dezer provincie belast Z. M. bij de feesten te ver tegenwoordigen; Z. Edgeatr. is te dien einde heden avond gearriveerd. Coevorden, 7 Augustus. Eet feest ter herinne ring aan de verlossing van Coevorden werd in den vroegen morgen van heden met een 40tal saluutschoten aangekondigd. De gansche stad is in feestgewaad gehuld. Te 10 uren werd het feest eigenlijk geopend door een godsdienstoefe ning bij alle gezindten, waarbij de feestrede in de Herv. kerk werd uitgesproken door den heer A. L. Lesturgeon, van Zweelo, bijgewoond door den Commissaris des Konings en andere Regee- riDgspersonen, benevens een groot aantal feest- genooten. De feestrede bracht in 't kort de voor naamste feiten uit dieu tijd in herinnering en werd met de grootste attentie aangehoord. Voor- namelijk werd hulde gebracht aan de hoofdper sonen uit dien tijd. De zangvereeniging E«pirance, sa&mgesteld uit een 60tal dames en heeren, gaf spreker en hoorders eene genoegelijke afleiding. Het slot der rede bracht dichtregelen het afscheid vesting. Na afloop der godsdienstoefeniog begaf men zich ongeveer te 12 uren naar de smaakvolle en ruime feesttent. Aan den ingang prijkten de wa- pens van Coevorden en Drenthe, benevens twee schilden met de woorden „Getrouwheid" en lij „Vaderlandsliefde", terwijl de Hollandsche Maagd, met het onderschrift „Deugd verhoogt een volk", i een en ander als beschermde. In schilden met zilver omzet prijkten binnen de teot de namen: Wijier, Klinge, Van 't Bof, Moen, Geertsema, Rosemeijer, gebr. Sickenga, Rosingh, Vegesak, Chiton, Gukkinga, Van den Kamp, Rengers, Koen- ders en Munster. De muziek van het 1ste regiment infanterie uit Leeuwarden bezorgde ons een genoegelijke i matinée. De harddraverij is daarna te 2 uren aange vangen en lokte eene ontelbare menigte volks. Een massa vreem lelingen zet het feest met de Goevordschcn voort, hetwelk dezen dag door een prachtig gecostumeerden optocht en daarna te I 10 uren met een voorstelling zal besloten worden. Morgen voortzetting. Groningen, 6 Augustus. Tot nu toe is het getal der deelnemers aan de reünie van oud-studenten, alhier te houden op 26 en 27 Aug., ter gelegen heid van het 2de eeuwfeest van Groningeos ontzet, geklommen tot 514. atsb gev e I bij ar lr it: :t. ihii •k 'Ui erft Ze: T A I'S rs V: ;e vi i. in eenige heerlijke aan Coevorden als BCITENLAND. Fraukrfl Ir. Thiers op reis en te Trouvüle. Een vreemd incident met Jules Favre. De drie Keizere. Den heer Thiers zijn op zijne reis van Parijs naar Trouvüle, op alle stations die hij passeerde, door de berolking warme ovaties gebracht. Te Nantes, te Evreux, te Lisieux was eene ontzag lijke menigte op de been die hem begroette met de kretenLeve de republiek van ThiersTrou vüle was geheel met vlaggen getooid. Eene tal- 'looze menigte wachtte hem zoo binnen als buiten het stationsgebouw op, terwijl hij door de bur gerlijke eD militaire autoriteiten werd ontvangen, en de maire van Trouville hem, namens de be- rvolkiug, het welkom toeriep. Door een fregat, dat [ten anker iag, werd hem nog het militaire saluut [gebracht. Hoelang de heer Thiers te Trouville zal blij- Iven, is niet bekend. Hij heeft eene uitnoodigiug I tot het brengen van een bezoek aan Havre aan genomen. De heer Thiers heeft te Trouville bij zich ont boden den commandant Refl'ye om in ziju te genwoordigheid de proefnemingen voort te zet ten over de vergelijkende draagkracht en de be trekkelijke waarde der oorlogswapenen en voor namelijk van de artillerie-stukken. De comman dant Refl'ye is een specialiteit op dat terrein, en werd in der tijd door Napoleon III speciaal met proefnemingen van dien aard belast. De heer Thiers is te Trouville omgeven van een Hof in den waren zin des woords, en recep tiën en feesten volgen elkaar in bonte menge ling op. De dagbladen vullen hun kolommen met al lerlei bijzonderheden over het verblijf te Trou ville; zelfs zijn er, die het ameublement der slaap kamer van den President der Republiek tot in de geringste details beschrijven. Bij het lezen wordt geen sterke verbeeldingskracht geëischt, om zicli voor te stellen, dat men een verslag van de vroegere feesten te Compiègne voor zich heeft. Ongeloofelijk is het bijna, maar toch volkomen waar, dat onlaügs te Versailles bij een proces, waarin Jules Favre als advocaat zou optreden, eenige leden der jury hebben verklaard, dat zij in deze zaak niet als gezworenen konden fun- geeren, aangezien hun haat tegen Favre zoo groot was dat ze vreesden partijdig te zullen worden tegenover diens cliënt. De president van het hof heeft toen de zitting moeten verdagen. Naar men thans verzekert, heeft de heer Jules Favre deswege een brief geschreven aan den raad van orde der advocaten en aan den procureur der republiek. De heer Jules Favre is tot lid van den raad van lacht der Parijsche orde van advocaten be noemd. Dit kan als een antwoord beschouwd worden van de Parijsche balie op het bovenbe doelde incident. De lieer Favre is overigens van plan bedoeld lid van den jury te vervolgen. In elk geval iscr volsLn-kt geen sprake van, dat hij zich zou terug trekken of, nog erger, dat hij vao de rol der ad vocaten zou wordeo geschrapt. Het Journal des Débats wijdt mede eene beschou wing aan de aanstaande bijeenkomst der drie Keizers te Berlijn, welke het meent te moeten danken aan de weloverlegde berekeningen van den graaf Andrassy. De goede verstandhouding, welke de kaoselier van het Oostenrijksch-Hon- gaarsche Rijk met zoo veel ijver tusschen de re- geermgeo van Weeuen en van Berlijn tot stand bracht, had volgens dat blad geen ander doel dan om ook Rusland tot toetreding te nopen. De graaf Andrassy kent genoeg de scherpzinnigheid en voorzichtigheid der Russische regeeringstnannen, om niet te begrijpen dat zij zeer goed zouden be seffen dat Ruslaods onthouding van een verbond tusschen Oostenrijk9ch-Hongarije en Duitschlaod, met Italië in het tweede gelid, aan dat verbond een jegens Rusland vijandig karakter zou bij zetten, daar men het zou aanmerken als een maatregel, waardoor Oostenrijk-Hongarije zich boudgenooten zocht te verschaffen bij een mogelijken aanslag van Rusland in Oostelijk Europa. De uitkomst heeft, zoo als het Journal des üébats zegt, bewezen dat de graaf Andrassy goed heeft gezien; de keizer van Rusland heelt door zijne schijnbaar geheel uit eigene bewe ging voortgevloeide toetreding lot de bijeen komst den grootsten waarborg gegeven voor de handhaving van den vrede in Europa. Welke beteekenis de aansluiting van Keizer Alexander op dit oogenblik heeft zet het blad in de volgende woorden uiteen „De voornaamste reden, waarom bet kabinet van Weenen meer dere toenadering tot het kabinet van Berlijn wenschte, was de zorg voor de veiligheid der oostelijke grenzen van Oostenrijk-Hongarije. De handhaving van den statut quo in Turkije is eene levensvraag voor Oostenrijk. Wel is waar heeft Pruiseo geen recbtstreeksch belang bij zaken van het Oosten, maar zijn belang brengt toch mede dat de vrede in het Oosten niet verstoord worde, omdat aldaar voorvallende veranderingen en om- keeringen niet zouden nalaten hare nawerking elders te doen gevoelen. Verder legt de verte genwoordiging van geheel Duitsehland, welke het zich heeft doeu opdragen, aan hetzelve den plicht op om de regeering van Oostenrijk-Hon garije in hare Oostersche politiek te ondersteunen, daar dat land en Duitsehland in bet Oosten de zelfde belangen hebben. „Op dit gebied en binnen deze grenzen mag men het op dit oogenblik er voor houden dat de kabinetten van Weenen en van Berlijn tot over eenstemming zijn gekomen; Oostenrijk kan voort aan in alles wat de Turksche aangelegenheden betreft althans op denzedelijken steun van Duitseh land rekenen. Door zich nu aan de beide mogend heden aan te sluiten, geeft Rusland haar een on schatbaar blijk van zijne vredelievende bedoelin gen. Door dezen 6tap plaatst het zich op hetzelfde gezichtspuot als de kabinetten van Weenen en van Berlijn. Het doet afstand vau deu toeleg om de Oostersche quaestie op te werpen en hare be slechting in eigen handen te nemeD, het loochent de voornemens welke de panslavi3tische partij aan hetzelve toedicht en het hecht zijn zegel aan de politiek, welke zich ten doel stelt den status quo, de tegenwoordige orde van zaken in Turkije te handhaven." Het blad brengt hulde aan de wijsheid, welke Rusland bij dezen stap ten toon spreidde, en be toogt dat noch de constitutioneele beginselen en vrijheden, noch Frankrijk iets te vreezen hebben van de aanstaande bijeenkomst der Keizers, waar toe ooder deze omstandigheden besloten is. „De ontworpen ontmoeting der drie Keizers, zoo besluit het zijne beschouwingen, bevestigt alleen het feit dat elke der drie mogendheden de behoefte gevoelt om met de beide andere op eeneo goeden voet te staan. Zij zal eene krach tige demonstratie zijn ten voordeele van den al- gemeenen vrede en een hechte waarborg voor het behoud van den vrede. Het practische en on miskenbare gevolg van dit diplomatieke feit zal de onbepaalde verdaging der Oostersche quaestie zijn." Duitsehland. De samenkomst der drie Keizers. Over de aanstaande sameukomst der drie Kei zers te Berlijn laat de halfofficieele Berlijnsche Provinzial Correspondent zich aldus uit: „De aanstaande herl'stoefeningen der troepen nabij Berlijn zullen aan de tegenwoordigheid van doorluchtige gasten een buitengewouen glans ont- leenen. Reeds sedert eenigen tijd was het be zoek van den Keizer van Oostenrijk aan het Duitsche Keizerlijke hof aangekondigdnu on langs heeft ook de Keizer van Rusland de aan hem gerichte uilnoodiging aangenomen. „Het bericht van de voorgenomen samenkomst van de drie. Keizers is door de bevolking der betrokken land met blijde deelneming begroet. De gansche wereld kent de beteekenis van zulk een feit, dewijl reeds de persoonlijke toenade ring der souvereiueu getuigt van hunne goede verstandhouding in het politieke streveDmaar de waarde van het feit wordt nog daardoor ver hoogd dat de volkeren zich met oprechte instem ming aansluiten aan de bewijzen van vriendschap, welke tusschen de monarchen gewisseld worden, „Het behoort tot de bijzonder gelukkige be schikkingen dat de samenkomst der drie keizers wordt voorbereid te midden van eenen bij uitstek vredigen toestaud van Europa, en onder omstan digheden welke in geenerlei opzicht aanleiding kunnen geven tot eene stoornis of zelfs maar tot een misverstand. Niet tot afwering van een drei gend gevaar, niet onder eenigen dwang van bui ten, komen de vorsten te zantenzij hebben geene oorlogsmaatregelen tegen gemeenschappe lijke vijanden voor te bereiden, noch een formeel verbond voor een bepaald doel te sluitenmaar zij hebben desniettemin een gemeenschappelijk doel op het ooghet behoud en de verzekering van den Europeeschen vrede. Wunueer de drie Keizers overeenstemmen in den wensch out niet enkel vriendnabu'urlijké be trekkingen tusschen hunné "rij'k'eb aan te kweo- keo, maar ook om door hunnen invloed en hunne verzoenlijke houding mogelijke verwikkelingen en schokken in Europa te verhoeden, dan stellen zij zich daardoor eene politieke taak, waarvan de vervulling evenzeer voor de overige stalen als voor de betrokken landen voordeelig is. Niet met wantrouwen maar met gunstige verwach tingen ziet Europa de Septemberfeesten te ge- moet, dewijl de publieke opinie beseft dat de eendracht tusschen Duitsehland, Oostenrijk en Rusland onder de tegenwoordige ODistandigheden niet anders kan zijn daD een krachtige waar borg voor de bevestiging van vrede en orde. „Met bijzondere blijdschap en voldoening ziet men in Pruisen en in geheel Duitsehland, dat het hoogvereerde opperhoofd des Duitscben Rijks het middelpunt van betrekkingen van vriendschap en vertrouwen tusschen de drie Keizerlijke ho ven uitmaakt. De vriendschappelijke betrekking tusschen Duitsehland en Rusland is sedert lan gen tijd ongestoord gebleven en is bij alle wisselvalligheden van het verlcdene gebleken voor heide partijen voordeelig te zijo. Het her stel eener goede verstandhouding met Oostenrijk, door Pruisen terstond na de aanvankelijke rege ling der Duitsche toestanden beoogd, werd nog vóór de vestiging des Duitschen rijks met goed gevolg voorbereid en kon reeds verleden jaar door de samenkomsten in Salzburg en Gastein bezegeld worden. „Indien door oppervlakkige beoordeelaars of door kwalijkgeziüden meermalen beweerd werd dat Duitsehland, uit hoofde van zijne innige be- trekkiugen met Rusland, geene vriendschapsbe trekking met Oostenrijk kon onderhouden, of dat eene goede verstandhouding tusschen Duitseh land en Oostenrijk niet denkbaar was zonder eene vervreemding tusschen Duitsehland en Rus land, dan waren deze beweringen strijdig zoo wel inet de feiten, als met de inzichten der be sturende staatsmannen. Het lag stellig in de be doeling der rijksregeering, den band der eendracht met de beide bevriende groote mogendheden ge lijktijdig in stand te houden en altijd nauwer toe te halen. Thans is de zekerheid verkregen, dat de volle verwezenlijking van dat oogmerk nabij is, en dat de naar beide kanten even op rechte en vertrouwelijke houding van Duitsehland ook den weg voor eene toenadering tusschen Oostenrijk en Rusland gebaand heeft. „Zoo is ook in- dit opzicht het woord uit den mond van onzen Keizer Wilhelm vervuld, dat het Duitsche rijk „een rijk van vrede en zegen'* zijn zal." Engeland, Regelen ter behandeling van krijgsgevangenen. Io eene te Londen gehouden vergaderiog der Britsche vereenigiug voor de bevordering der kennis der staathuishoudkunde, heeft de heer Dunant, de eerste oprichter der internationale vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, de wenschelijkheid betoogd dat er bij internatio nale tractaten algemeene regelen mochten gesteld worden voor de behandeling van krijgsgevan geoen. Op voorstel van een der leden, welke op de moeiclijkbeid wees dat eene particuliere ver eeniging het initiatief nam tot eene officieele be handeling der regeeringen, werd de rede van deD heer Dunant in handen gesteld eener com missie, welke over zijne denkbeelden verslag zou uitbrengen. TELEGBAMMEiN. Londen, 8 Augustus. In het Lagerhuis heeft de heer Enfield in antwoord op eene vraag van den heer Macfic verklaard, dat de Regeering geenerlei bevestiging heeft ontvangen van het gerucht, als zou Egypte Abyssinië bedreigen of dóar een inval hebben gedaan. Er zijn aan Engelands vertegen- woordigers te Alexandrië per telegraaf inlichtin gen gevraagd. De oogst moet gestaakt worden wegens de zware regens; op verschillende plaatsen is de schade aanzienlijk. De heer Childers is tot kanselier van het hertogdom Lancaster benoemd. Rome, 8 Augustus. De Fanfulla verzekert, dat de paus den Franschen minister van financiën met den uitslag der inschrijving voor de leenipg gelukgewenscht beeft. De paus schrijft dien goe den uitslag in de eerste plaats toe aao de omstan digheid .dat de minister indertijd bedankt heeft voor den post van gezant bij die mogendheid, die wederrechtelijk Rome overrompeld heeft. Beriyn, 8 Augustus. De geheimraad van legatie Abeken is in den afgeloopen nacht overleden. Frankfort, 8 Augustus. De hertog van Chartres is gisteren hier aaugokomeu en vertrekt heden naar Salzburg. Mew-Tork, 8 Augustus. Het wordt bevestigd, dat H iltwell tot gouverneur van Noord-Caroliua gekozen is met eene meerderheid van 1000 stemmen. De democraten beweren, dat er knoeierijen bij de verkiezing hebben plaats gehad en dreigen de geldigheid er van te betwisten. LAAÏS»TJE BEttlCHTlS N. 's Gravknhaqe, 9 Augustus. De zware regen, die gisterenavond tijdeos het afsteken van het vuurwerk viel, was oorzaak dat] eene groote menigte het terras van het badhuis te Scheve- mogen verlieten om in rijtuigen, tramways, om nibussen enz. een goed heenkomen te zoekeo, zoodat deze als het ware opgepropt met perso oen wareo, en zelfs meer inlieten dan zij kon den nevatten. Het gevolg daarvan was, dat er de duisternis droeg ook het hare daartoe bij op den Scheveningschen weg eene botsing tus schen verschillende rijtuigen ontstond, waardoor aan een aantal voertuigen minder of meer belangrijke schade werd toegebracht, door het breken van assen, boornen, lemoenen enz. Daar door werden verschillende passagiers verwond. Dezen ochtend zag meu nog overbltjfselen van gebroken rijtuigen op den weg liggen. Utrecht, 9 Augustus. In der tijd is gemeld dat Z. M. de Koning, behalve 20 remington-ge- werea met toebehooren, als vaandelprijs in den wedstrijd der weerbaarheidsvereenigingen, een drietal fraaie zilveren vazen heeft toegezegd, als prijzen voor verschillende onderdeelen van den derden Nationalen Wedstrijd van den Neder- landschen Weerbaarheidsbond van 11 tot 18 Au gustus op de Wiesselsche heide te houdeo. Doop fraaie phototypieëo daarop voorbereid, wachtte inen in waarheid koninklijke geschen ken, maar, nu ze dezer dagen bij het Centraal- comité ontvangen zijn, getuigt elk, dio ze ziet, dat ze de verwachting nog zeer ver te bo ven gaan. Van H. M. de Koningin ontving het comité reeds in 1870 een kostbaar thee- en kolfieservtes io zilver, als prijzen voor dezen wedstrijd. Z. K. H. de Prins van Oranje gaf ook een vernieuwd blijk van HDs. voortdurende belang stelling, door de toezending van een prijs ter vrije beschikking van het comité. Z. K. H. Prins Alexander gaf mede een bewijs van zijne groote belangstelling in de zaak door het schenken vau een prachtige zilveren coupe. >1 arlrtberichterx. Amsterdam, 9 Augustus. Rogge, Puike Galatz 180; Gebr. dito 160; N. Petersb. 180; J. dito 172774; Gebr. Taganrog 166; October 178/77. Raapolie zes weken per 100 kg. 41#; vliegend 40#; Mei 1873 41; Sept., Oct., Nov., Dec., 40. Lijnolie zes weken 43#; vliegend 42; Maart, April, Mei 1873 39# Sept., Oct., Nov., Dec. 40#. Raapkoeken per 1000 kg. 82, 90. Lijnkoeken per 100 kg. 11#, 13(4- Koolzaad Oct. 395, Nov. 400 per 2000 kg. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond. 5 u. 8 a. 12 a. 4 a. 6 a. 8 u. 10 a. Dond. 66* 02* 56* Vrijd. 56* 61* 68° 68' Wind: Vrijdag-morgen 6 u. O.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3