De ondergeteekendewonende te verklaart dat, tot verkrijging vaD eiken afdoenden waar borg van gewetensvrijheid in zake het onderwijs, onverwijlde wijziging van art. 194 der Grondwet noodzakelijk is, waardoor bet vrije onderwijs regel en het staatsonderwijs aanvulling kan worden dat een nieuwe wet op het lager onderwijs, op dit beginsel gebouwd, die bet goede van de thans bestaande wet behoudt en hare gebreken wegneemt, de wet van 13 Aug. 1857, Stbl. a'. 103, zal moeten vervangen, en dat hij met de leden van het anti-schoolwet verbond, opgericht 25 Juli 1872, tot bereiking van dit doel: herziening van art. 194 der Grondwet, wenscht samen te werken. Art. 3. De leden betalen eene jaarlijksche bij drage van 50 cents. De eerste bijdrage wordt be taald bij de aanvaarding van het lidmaatschap. Bij de intrede wordt een deel van het jaar voor het geheel gerekend. Art. 4. Tot leden worden ook vrouwen aange nomen. Art. 5. De leden, die in eene zelfde burger lijke gemeente wonen, vormen zich tot éeno af- deeling. Zij kiezen een bestuur, bestaande minstens uit een voorzitter, een secretaris en een penning meester. Art. 6. Er zal jaarlijks minstens éene algemeene vergadering in Utrecht worden gehouden. De algemeene vergaderingen zijn toegankelijk voor alle leden. Stembevoegd zijn alleen de afgevaardigden van de afdeelingen en de leden van het hoofdbestuur. Art. 8. liet de leiding der zaken van het ver bond is een hoofdbestuur belast. Het bestaat uit zeven leden, te verkiezen door de algemeene vergadering. De zetel van het hoofd bestuur zal zijn te Utrecht, waar minstens drie zijner leden moeten gevestigd zijn. Jaarlijks treden twee leden af, die terstond her kiesbaar zijn. Art. 10. Het hoofdbestuur heeft de bevoegdheid om ten allen tijde eene algemeene vergadering bijeen te roepen. Het is verplicht zulks te doen, wanneer zes of meer afdeelingen met een gemotiveerd voorstel daartoe aanzoek doen. Art. 11. Zoowel afzonderlijke leden als afgevaar digden zijn bevoegd aan het hoofdbestuur voorde eerstvolgende algemeene vergadering voorstellen ter behandeling in te zenden. Het hoofdbestuur brengt die voorstellen tijdig ter kennis van afdeelingen en leden. Art 15. Middelen door het Verbond aan te wen den zijn: a. het bewerken der publieke opinie; b. het petitionnement bij de overheid j c. het oefe nen van invloed op de verkiezingen. Art. 16. Tot het petitionnement bij de overheid zal niet worden overgegaan dan bij besluit van eene algemeene vergadering, en in geen geval vóór het aantal leden van het Verbond 10,000 zal bedragen. Een voorstel daartoe zal niet worden behandeld, tenzij uitgaande van of overgenomen door het hoofdbestuur. gTe Brussel is volgens de Echo du Parlement een zonderling proces aanhangig. De zaak komt in 't kort hierop neder. Gelijk men zich waarschijnlijk herinneren zal was er eenigen tijd geleden veel sprake van een echtscheidings-proces tusschen een zekeren advo caat van B. te's-Hertogenbosch geboren, en zijn echtgenoote, eene Engelsche dame van zeer aanzienlijk fortuin. Van B. ...,na allerlei kunst middeltjes te hebben beproefd, betoogde dat de Belgische rechter in deze onbevoegd was, omdat hij Nederlander en steeds te 's-Hertogenbosch ge domicilieerd was. Hij staafde dit beweren door het overleggen van een officieel stuk, afkomstig van de stedelijke autoriteit van Noord-Brabant's hoofdstad. Dit stuk werd door de tegenpartij ver klaard te zijn valsch. Vau B. werd gesom meerd om het stuk opnieuw over te leggen; hij weigerde dit onder het beweren dat zijne zus ter even geldgierig als hij het met zich had genomen naar 's-Hertogenbosch om de authenti citeit er van te doen bevestigen. Van B.werd in arrest genomen en de terugkomst der zuster afgewacht. Zij kwam en werd te Brussel door een agent van politie ontvangen. Op het zien van dezen gerechtsdienaar trachtte zij in allerijl een stuk papier in te slikken. Dat mislukte. De agent brak den mond der dame open en ofschoon zijn duim op eene zeer onzachte wijze keunis maakte met hare tanden, gelukte het hem zich van het papier (het bedoelde document) meester te maken. Van B. vernemende wat er gebeurd was, maakte een einde aan zijn leven. Hiermede nam natuurlijk het echtscheidiogsproces een einde, maar een nieuw rechtsgeding was er het gevolg van. De quaestie was: Wie was erfgename van den door de fortuin gezegenden overledene: me vrouw de weduwe of mejuffrouwdezuster? Inmid dels (leed zich een incident voor.Tijdens de echtschei dingsprocedure was de boedel van van Ben diens echtgenoote verzegeld. Later bleek het dat die zegels geschonden waren en dientengevolge werd mejufvrouw van Bvoor decorrectiorieele recht bank gedaagd, terwijl de weduwe zich civiele partij stelde. In de verschillende terechtzittingen, waarin deze zaak werd behandeld, werden zeer bezwarende bewijzen voor de schuld van mejuf vrouw van B. aangevoerd, die, wordt zij ver oordeeld de zegels te hebben verbroken, volgens ten bepaling van het Burgerlijk wetboek, alle rechten op de nalatenschap verliest. De Staatscourant behelst vanwege het Departe ment van Koloniën de aantooningen, betreffende den handel en de scheepvaart van Java en ila- dura, over het jaar 1871, gedeeltelijk in vergelij king met de uitkomsten over hel jaar 1870. Ten vervolge op het bericht in de Staatscourant ran 25 Januari jl.wordt ter algemeene kennis gebracht, dat het Turksche oorlogsschip voor de in-ontvangname der firmans van doorvaart door de Dardanelleu, van af den 24sten Juli gestatio neerd is ter hoogte van kaap Nagara. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft Dr. J. N. Ramaer, geneesheer te's-Gravenhage, bij besluit van 19 Juli 1872 benoemd tot inspecteur der gestichten voor krankzinnigen. De Minister van Financiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot ver zending van brieven, gedrukte stukken en mon sters van koopwaren naar Nederlandsch-Indië, door middel van het stoomschip Conrad van de Maatschappij Nederland, waarvan het vertrek uit het Nieuwe Diep is bepaald op den 24sten Augustus aanstaande. De brieven en verdere stukken welke men niet deze gelegenheid wenscht te verzenden moe ten voorzien zijn van eene bepaalde aanwijzing op het adres, waaruit van dat verlangen blijkt. Het port der gefrankeerde brieven van 15 gram men en daar beneden is twintig cents, met toe passing op de zwaardere brieven van de schaal van opklimming, die voor de binnenlandsche briefwisseling is vastgesteld. De gedrukte stukken en monsters van koop waren zijn aan eene gedwongen frankeering onderworpen. Het port bedraagt vijf cents vuor elke 40 grammen of gedeelten van 40 gramuien. De aanteekening der brieven en verdere voor werpen kan plaats vinden tegen vooruitbetaling van het vorengemelde port en een vast aantee- kengeld, ten bedrage van vijftig cents. Bovendien kunnen de brieven aan het adres van militairen beneden den rang van officier, die zich in Indië bevinden, mits het gewicht van 15 grammen niet te boven gaande en geene inclosa bevattende, tegen een frankeergeld van vijf cents met de bovengemelde gelegenheid verzonden worden. Zr. Ms. consul-generaal te Tripoli vestigt de aan dacht der Nederlandsche scheepvaart op het voor deel hetwelk het vervoer van zout uit Tripoli naar Syrië zoude kunnen opleveren. Die handel, vroeger veel door Nederlandsche vaartuigen ge dreven, is thans door hen geheel verlaten, doch in de laatste jaren hebben Italiaausche schepen belangrijk voordeel daarin gevonden, terwijl zij dan in Syrië granen en aodere voortbrengselen inladen voor Genua en Marseille. Daarbij dient in herinnering gebracht te worden, dat het in Syrië in te voeren zout uit Tripoli moet zijn, niet uit Sicilië of Griekenland, ofschoon aldaar van betere qualiteit en wellicht gemakkelijker te ver krijgen, wijl de invoer van vreemd zout in het Turksche rijk is verboden. In het bijzonder zou den Nederlandsche zeilschepen, die Malta aau- doen met bestemming naar de Levant, er voor deel in kunneD vinden hunne lading aan te vul len met zout te Tripoli. De officier-van-gezondheid der 1ste klasse W. Ruysch, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en, wegens ziekte, den 29 Juli jl. in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft Th. H. Wackers benoemd tot bur gemeester der gemeente Maasniel. Z. M. heeft aan de na te melden offic eren bij de dd. schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als: bij die te 's-Gravenhage, aan Mr. J J. F. Rigail-Certon, als kapt.; bij die te Bever wijk, aan Mr. J. W. Mouton, als kapt.-command. Voorts zijn bij de dd. schutterijen benoemdbij die te 's-Gravenhage, tot kapt. Jlir. Mr. W. V. R. C. Baud, thans 1ste luit.; tot lsten luit. Jhr. W. J. L. Merkes van Gent, thans 2de luit.; tot 2den luit. A. E. G. Goossens, thans schutter; bij die te Helder, tot kapt. C D. Zurmuhlen, thans lste luit.; tot lsten luit. L. A. Laurey, thans 2de luit. Z. M. heeft Jhr. Mr. J. van der Fcltz benoemd tot burgemeester der gemeente Voorst. Z. M. heeft aan de commissie uit de Staten van Groniogen, belast met het onderzoek en rapport over bet geschil tusschen de provincie en de be sturen der gemeenten Hoogkerk, Aduard, Ezinge en Oldehove, betrekkelijk de voldoening van de over 1863 lot 1871 door die gemeenten nog onbe taalde bijdragen tot de kosten van aangelegde werken in het Westerkwarlier ten gezameulijke bedrage van 1000 jaarlijks, machtiging verleend tot voortzetting barer werkzaamheden na de slui ting van de zomervergadering dier Staten in 1872. Z. M. heeft herbenoemd als burgemeester der gemeente Meerloo J. B. M. H. W. Kellenaers. Z. M. heeft Mr. A. H. van Tienhoven te Gor- cum benoemd tot schoolopziener in het negende schooldistrict der provincie Zuid-Holland. Z. M. lieert benoemd tot leeraren bij de Rijks Hoogere Burgerscholen: te 's-Hertogenbosch, den heer F. A. W. Schaefer; te Helmond, den heer E. L. Schaefer; te Zwolle, den heer K. van Tui nen Hz.te Groningen, de heer A. D. Hagedoorn en den heer Dr. M. Hesseling; te Sappemeer, den heer G. Noording; te Warffum, den heer P. Rit- sema Bos. Z. M. heeft den heer P. H. van Moerkerken, te Leeuwarden, benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg. Z. M. heeft H. M. Damoiseaux herbenoemd als burgemeester der gemeente Strucht. Z. M. heeft aan den heer J. H. Schmasen, ge wezen consul vau Baden te Rotterdam, vergun ning verleend tot het aannemen van het ridder kruis lste kl. der orde van den Zahringer Leeuw, hem door Z. K. H. den Groothertog van Baden geschonken. Z. M. heeft aan den heer J. N. Anslijn, vice- consul der Nederlanden te Alexandrië, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van commandeur der orde van Medjidieh, hem door Z. M. den Sultau van Turkije geschonken. Z. M. heeft aan den met verlof in Europa aan wezigen officier-van-gezondheid der 2de kl. bij het leger in Ned. Indië G. J. Wienecke vergunning i verleend tot het aannemen van het ridderkruis i der lste afdeeling der orde van de Waakzaam heid of den Witten Valk, hem door Z. K. H. den Groothertog van Saxen-Weimar-Eisenach ge schonken. BINNENLAND. Voorschoten, 2 Augustus, In de weide van den bouwman W. van Wissen is hedenavond een zijner koeien door den bliksem gedood. Haarlemmermeer, 1 Augustus. Tot leden van den Gemeenteraad zijn gekozen de beeren Mr. J. P. Amersfoort en C. de Jong. 's-Gravenhage, 3 Augustus. Burgemeester en Wethouders alhier zullen op Vrijdag, 23 Augus tus e. k., ten raadbuize in het openbaar aanbe steden: het graven vau de kanalen en het ma ken van de daarmede in veruand staande wer ken, ten behoeve der Duinwaterleiding voor deze gemeente. Rotterdam, 2 Augustus. Deze week heeft men te dezer stede eeu begin gemaakt met het desiu- fecteereu van onreiue plaatsen, goten, enz., vooral ook in de nauwe en bedompte buurten, door mid del van chloorkalk. Nevens dezen goeden maat regel zou het verschaffen van gemeentewege van gezuiverd drinkwater zeer iu aanmerking komen. Meer dan éen buurt alhier, waar men zich moet behelpen met water, gepompt uit binnenhavens, met vele rioolmoudeu en weinig of geen door- strooramg. Dordrecht, 1 Augustus. Heden werd alhier het groote stationsgebouw vau den Staatsspoor weg in gebruik gesteld. Hoewel het sinds 1 Januari 11. in gebruik ge weest zijnde hulpstation zoo comfortabel mogelijk was ingericht, doet echter de opeuing van het groote station veel genoegen. Dit gebouw laat zich, zoo binnen als buiten, wat soliditeit, net heid en geschiktheid betreft, van de gunstigste zijde beschouwen. Eu ontwerpeis èn uitvoerders van dit werk komt daarvoor alle lof toe. Het muziekcorps der dienstdoende Dordsche schutterij gaf heden avond te dezer gelegenheid een volks concert iu den daartoe op het pleiu voor het sta tion Opgerichten netten muziektempel. Woerden, 1 Augustus. Iu de gisteren gehouden vergadering der Hollaudsche maatschappij van landbouw, afdeeling Woerden c. a. is besloten tot het houden van harddraverijen op 4 Septem ber a. s., des voormiddags van paarden, welke nimmer eeu prijs gewonnen hebben, en des na middags voor paarden van zessen klaar. Zeist, 1 Augustus. Heden vierde de broederge meente alhier haar 79ste jaarfeest. Van verschil lende zijden waren zeer veel belangstellenden opgekomen. Door den leeraar van de broederge meente werd het feest geopend met eene rede uit Psalm 72; daarna werd het jaarversljg uit gebracht, waarbij verschillende brieven werden voorgelezen van zendelingen, die voor de broe derschap in de Overzeesche gewesten werkzaam zijn. Te halfeen werd het liefdemaal gehouden. Te 2 uren trad als eerste spreker op Ds. Witte- veen, uit Ennelo, die eene rede over Israël uit sprak. üs. Wijs, uit Haarlem, baalde o. a. in eene rede, als een treffend bewijs van liefde voor de zeudiugszaak aan, dat een arme jongeling, uit Haarlem, een voetreis deed van laatstgenoemde stad naar de Bilt, en zich nu bij hem had aan gemeld om als zendeling te worden opgeleid. Ds. ten Kate, uit Amsterdam, droeg een keurig dicht stuk voor. Ds. Chantepie de la Saussaye uit[ terdam deed eenige mededeeliugen, betrefft het op 24 en 25 Sept. te Zeist te houden I) am sche en Nederl. hervormingsfeest, dat in de( vormde en in de Hernhuttersche kerken zal houden worden en waarbij o. a. als sprekers len optreden: Ds. Kogel, uit Berlijn, en Ds.C.k ning uit 's-Gravenhage, en waarin zal behat; worden het be'angrijke leerstuk aangaande rij en avondmaal. Daarna sprak Ds. Cohen St, gij uit Rotterdam, over den aard en het doel if'rei zending in deze dagen van ongeloof en trouwen. sor Des avonds te 7 uren hield Ds. P. Doede;, in i Ochten, de avondpredicatie volgens 1 Cong ni 1 31, het werk der zending een stof van R-eeni alleen in den Heere. Jij Met de meeste voldoening zullen allen, diti g< jaarfeest hebben bijgewoond, dezen dag gfAaom ken. Een liefdevolle en gulle toon heerschte,- er als altijd, ook nu weder op dit feest. Uzou Arnhem, 2 Augustus. De heer A. J. M. lulijk boer, commies 2de klasse aan het postkaJ noi te Rotterdam, is belast met de directie vajscho postkantoor in het kamp van Milligen. nhec Door heeren Gedeputeerde Staten !e Vl provincie Gelderland is, met ingang vu^ij Augustus 1872, op daartoe gedaan verzoek, - ml vol ontslag verleend aan den heer A. de R'geun adjunct-commies der lste klasse ter provin. TiD griffie van Gelderland. Met ingang van dec !i,in 1 Augustus jl., zijn bij dezelfde griffie bevord:"' a. tot adjunct-commies der lste klasse de tFa"' 11. Goedhart, thans adjunct-commies der "et klasse; b. tot eerste klerken, de tweede kler101^ de heeren C. G. Thomasz en C. H. Kühn Jr"jkl Deventer, 1 Augustus. Z. K. H. de Prins 'n 1 Oranje is hedenochtend te 9 uren met de h: ren uitgereden tot het doen van veldontdeif^' gen. Te 1 uren keerde Z. K. H. met de huzi^ weder naar deze stad terug. nki Deventer, 2 Augustus. Naar wij vernemen 'L. K. H. de Prins van Oranje heden vso k el naar Zullen vertrekken, ten einde aldaar inspectie over de huzaren te houden. Vervo_lrak zal H.D. zich naar Arnhem begeven. n c Groningen, 1 Augustus. Donderdag 11. had l jets het Provinciaal Gerechtshof alhier een niet tjn wone gebeurtenis plaats. E. G. Poelman was ;htii schuldigd van mishandeling zijner wederhelft,^ ten gevolge daarvan plotseling zou zijn overlegde; Niettegenstaande deze zaak nu ten derde si werd behandeld wegens appèl, meende toe; Ik procureur-generaal, ondanks het hevig protest ijU den verdediger des beschuldigden, te moete. ;e quireereu hem nog gedurende de terechtzitting vangen te nemen, hetgeen dan ook dadelijkaï schiedde. eu| 's-Hertogenbosch, 31 Juli. Bij den gewaste— raad is hedenavond ter tafel gebracht een schui ven van de plaatselijke gezoudheidscommMV waarbij wordt gewezen op het water uit'jel) scbilleude welputten en pompen, dat, in plaatst l£ reuk- en kleurloos te zijn, onaangenaam riekt geel is, hetgeen wordt toegeschreven aan doordringen van faecale stoffen iu de welput, en schadelijk is voor de gezondheid. De coinii--011 dringt dus aan op een verbeterden afvoer stoffen en beveelt daartoe het Lieinur-stelsel an De Raad zal dat voorstel in overweging neuen De lui 's-Hertogenbosch, 1 Augustus. Heden overl: alhier Mr. C. J. van Heusden, in den ouderek van ruim 80 jaren, sedert Maart 1862 preside, vau liet provinciaal gerechtshof van Noord-Brabai De vrouwelijke gevangenen uit Woerd kwamen lieden reeds des morgens te vijf ur^ per extratrein hier aan en werden onmiddel j in rijtuigen, door maréchaussées geëscorteerd, mug de nieuwe gevangenis overgebracht. Zij, die daartoe in de gelegenheid waren,t.jj( nen niet genoeg de nette en doelmatige inricbu,n( roemen van de gebouwen, waarin deze ongelat kige wezens thans worden gehuisvest. e|c 's-Hertogenbosch, 2 Augustus. Onder de btt[et len van den generaal-majoor van der Schriedw bevelhebber iu de 2de militaire aldeelin; •a ier zullen gedurende de aanstaande opkomst r miliciens van de lichtingen van 1868 en l'ro, door het te dezer stede gestationeerde gaining^ gecombineerde manoeuvres plaats hebben; djei lende daarvoor eene sectie veldartillerie uit ierj hem vau 23 tot den 13den der volgende tnas[ns alhier gedetacheerd worden. aa Tilbokq, 31 Juli. Toen Zondag namiddag p van Deventer, knecht van vau Gend Looi 0 de binnenplaats bij het kantoor der firma aUhpp lag te slapen, kwam een ander knecht A. ib-iesi hem onverwachts aanvallen en er ontstond fvo bloedige vechtpartij, waarbij beiden er met»' erg misvormd gezicht zijn afgekomen. Door as! politie is eenoj vervolging daarop ingesteld, :or aanrander iu verzekerde bewaring genomen ef< gisteren naar 's-Hertogenbosch getransporteerd i»i Sittard, 31 Juli. De veldwachter van liet t've burige Houthem, G. Rouschop, heeft 11. Zoodot geheel alleen, een bende Smokkelaars die 'en dorp passeerde achtervolgd, en zich van 1511"'" spiritus meester gemaakt, die de smokkelaar» bij vluchtende achterlieten. vo

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2