e tï i >t jE L. iv r>. ergett Amsterdam, 1 Augustus. De soldaat A. M. van jaretst 7d^ reg. inf., alhier in garnizoen, heeft zich 'iging j 30 jnli, in het kwartier, door een geweerschot deren m het leven beroofd. Het verwaarloozen en zoek- gelooiaken feijner equipeinent- en kleedingstukken, enu'faarover hij herhaalde malen gestraft was en nu ftrou.eder na gedaan onderzoek zoude gestraft zijn el|ei worden, schijnt de oorzaak van dezen zellinoord er ver zijn. val's-Ghavenhage, 1 Augustus. De hh. W. Lensink ïs "'-i Zoon te Arnhem, hebben zich, na de afwijzing an, 0.L; hun verzoek betreffende het in erfpacht be- d ver nnen van grond tusschen het Israëlietische kerk- )f en Klein Zorgvliet, aan den Scheveningschen 'eg, tot den Raad dezer gemeente gewend met "fOT<sn nieuw verzoek, namelijk tot het aankoopen Dui;an het terrein gelegen tusschen villa Erica en recl":u»lAoeA, langs den weg, lang 450 meters en de',|liep 60 meters. ts u Tegenover het adres van eenige ingezetenen 'n ot afschaffing of hervorming der kermis, beeft de r8'sieer Dr. Verweij aan het oordeel van den Gerneen- zor(i3raad eenige beschouwingen onderworpen, in he® en adres, jl. Maandag ingekomen. JeziL „Eenige ingezetenen," luidt dat adres, „hebben 1 ge'rj een adres aangeboden tot afschaffing van de i zijtermis, of wel tot eene wijziging daarvan in het geleielang van de beurs, het lichaam en de ziel n iem<nzer burgerij. ïti n „De feiten, die tot dat adres aanleiding gaven, ocht ijn niet te miskennen. die „Een enkele jaarlijksche feestviering, waarbij ads ichaarn en geest zich ontspannen, is evenwel aven eitzaam Ivoor de gezondheid van het volk. bedo „Om hel nadeelige moet men het voordeelige ed ener zaak niet voorbij zien. :n z „De kermis is voor het leven des volks, wat een mogtorm is voor dat der planten: hij schaadt aan dddetjfkele maar is voor het geheel nuttig. km //Ge zedelijke wereld heeft geen andere wetten ztfioJ\lan de stoffelijke, en daarom moeten wijzigin- (Tgen, al zijn het verbeteringen, uiet plotseling ge- ichieden. ito „Vergun mij U de afschaffing der kermis ten olositelligste te ontraden, maar daarentegen eene traps gewijze verbetering even dringend aan te bevelen, >n het advies hierover in te roepen van menschen, lie de belangen, behoeften en wenschen van het gebtbolk van nabij kennen." vao: De audientiën van den Minister van Koloniën ^aBt',ullen, in stede van 's Woensdags, gerekend van bekt-j Augustus, des Donderdags te éen uur plaats '"'lebben. M' Delft, 1 Augustus. Als eeue geschiedkundige ïjzonderheid deelen wij mede, dat het op a. s. laterdag, den 3den Augustus, drie eeuwen geleden al zijn, dat op last van den graaf van der Marck, i,itrijheer tot Lumey, als luitenant van den Prins an Oranje, de Nieuwe Kerk ten gebruike werd ifgestaan aan de Hervormde gemeente. Op dien j datum werd aldaar de eerste predicatie voor die gemeeute gehouden. (O. Ct.) Woerden, 1 Augustus. De veelbesprokeu ophef- hng der gevangenis voor veroordeelde vrouwen I en hare overbrenging naar 's-Hertogenbosch vond hedenmorgen te 3 uren plaats. Ten getale van otlruim 100 zijn zij per extra-spoortrein naar haar nieuw detentie-verblijf overgebracht. Het gebouw, thans ontruimd, 't zoogenaamde kasteel, komt op ZKVerlangen van het Departement van Oorlog weder !S u ui, -i j- e zijner beschikking, naar men wil om te die- len tot oorlogsmagazijn ten behoeve der Utrecht- iche linie en tevens tot kazerne. Met de opheffing j Ier gevangenis komt eene niet onbeduidende bron ,y van inkomst voor de bevolking te vervallen. De jjlevering^ toch der meeste levens- en andere be- >g J{ji Egypte, Nieuw-Zeeland; zij geven den stoot aau de schapenfokkerij, de acclimatatie der thee, de katoencultuur in een nieuwe streek. Er wordt heel lig, wat verstand en berekening gevorderd om op euiidie wijze zaken te doen. De magazijnen van ge kt .weven goederen zijn Babylonische monumenten, u.er is er een waarvan de gevel 102 meters hoog is; een stoommachine hijscht de balen op. Een van ,etde katoenfabrieken telt 300000 spillen. Volgens str.:een mijner vrienden, een ingenieur, en volgens ge- eD loofswaardige staten van de onbewerkte katoen die ,tei:iüBevoerd en de bewerkte die uitgevoerd wordt, .reo *8 'n 'l district Manchester in den tijd van twee 3TOjaar vijfhonderd millioen francs per maand ge- ,"e wonnen; tegenwoordig bedraagt de winst nog ,ei 250 millioen. Wij bezoeken de werkplaatsen j van Shaw en Platt, de een directeur van eene spinnerij, de ander vervaardiger van spinma e[ chines. Platt maakt 23000 spillen per week; hij [ti 'ieeft er wel eens 35000 vervaardigdhij heeft 4800 werklieden en zet voor dertig millioen pond gliii'® jaars om; men zegt dat hij verleden jaar vijf irii>millioen gewonnen heeft. Als men die werkplaat- illitfi800 binnentreedt staat men verbaasd; het is een Reusachtige, geordende warboel, een labyrinth van jj.,raderen, die in elkaar grijpen en van voortrol- j, lende leeren banden, een levend en handelend ge- j bouw, dat van den grond tot aan het plafond en van verdieping tot verdieping met duizelingwekkende |1f£3ne"le't' a's een omermoeide en verbitterde autoimnu voort werkt. (Wordt vervolgd hoeften, ofschoon in 't openbaar aanbesteed, bleef voor het meerendeel hier ter stede en droeg dus tot de algemeene welvaart het hare bij, gezwe gen nog van de ambtenaren en hunne gezinnen, door wier vertrek menige woning ledig komt, die bij eene uiet toenemende bevolking gevaar loopt geruimen tijd onbezet te blijven. Van de geruch ten als zou de gemeente, in compensatie voor dit verlies, eene sterke artilleriebezetting bekomen, hoort men weinig meer, althans niets bepaalds. Utrecht, 1 Augustus. Het hoofdbestuur der Nederl. werkmansvereeniging Orde, Vrijheid, Recht hield eergisteravond te halfnegen in het Gebouw voor K. en W. alhier eene algem. ver gadering. Door den voorzitter werd o. a. mede gedeeld, dat de pogingen, door het hoofbestuur gedaan, om het weekloon te doen verhoogen, niet geheel waren mislukt, daar verschillende patroons het loon met 1 a 2 ets. per uur hadden verhoogd. Verder deed de voorz. mededeeling van de in gekomen missives, als: een tot verzoek om bij sterfgevallen der leden, door vrije dragers den overledene naar de laatste rustplaats te brengen eene missive aan 't hoofdbestuur, waarin ver zocht wordt te willen medewerken tot verkrij ging tegen verminderde prijzen van grutters- en kruidenierswaren, ten gerieve van de ledeneen van den bakker B. Vink, waarin hij aanbiedt, het brood voor de leden van de vereeniging bij genoeg zame deelneming 1 a 2 ets. goedkooper te leve ren dan de bestaande prijzen, en een, waarin gevraagd wordt tot oprichting van eene leesbi bliotheek, waarin de leden voor 1 ct. per week zouden kunnen deelnemen. De voorz. stelde voor, deze missives aan de sectiën ter nadere over weging rond te zenden. Utrecht, 2 Augustus. Gisteren is de alhier in garnizoen liggende veld-artillerie door den gene neraal-majoor Gevers Deynoot, inspecteur van het wapen der artillerie, geïnspecteerd. In het artillerie-kamp te Zeist zijn nu al de aldaar verwacht wordende troepen bijeen het laatst aangekomen is de instructie-artillerie compagnie uit Schoonhoven, onder bevel van den kapitein van Mansvelt. Gisteren werd door den kolonel van Exter eene algemeene inspec tie gehouden. De gezondheidstoestand en de in richting van het kamp laten niets te wenschen over. Bij het centraal comité van den Nederl. Weerbaarheidsbond zijn nog ontvangen als prij zen voor den derden Nationalen Schietwedstrijd, van den heer vao Gulick, commandant der ko ninklijke Scherpschutters van 's Bosch, een nieuw- zilveren bouilloir, van den heer Wolff te Amster dam, een mandje met champagnewijn en van den heer van Gumster, geweermaker alhier, een remingtougeweer. Zwolle, 31 Juli. De extratrein bracht gisteren ochtend uit de provincie Friesland ruim 1200 per sonen uanvan andere streken kwam nog een grooter getal, ten einde de harddraverij bij te wonen. Daarvoor waren slechts 10 paarden in geschreven, waarvan dat van J. Visser, te Hom mers, genaamd Snel, bereden door den pikeur de Boer, de premie van f 400, eu dat van H. Riet- ma, te Pingsum, genaamd Aafke, bereden door P. Rietma, den prijs van 100 behaalde, terwijl degene, aan wien de tweede prijs van 50 toe gekend was, dien uiet in ontvangst nam. Kampen, 31 Juli. De Raad besloot in zijne zit ting van gisteren, om op de aanvraag van den Minister van Binnenl. Zaken, betreffende de be-, taling van f 40,000 als laatste termijn van de bijdrage dezer gemeente voor den waterweg naar zee, nog geen gevolg te geven, maar het schrijven in advies te houden totdat gebleken is dat het vaarwater de Ketel de vereischte diepte heeft verkregen. Kampen, 1 Augustus. De gemeenteraad alhier heeft, in plaats van wijlen Mr. J. R. Thorbecke, Mr. W. B. S. Boeles, raadsheer in het hof van Drenthe, benoemd tot lid der commissie, die is uitgenoodigd om advies uit te brengen over de quaestie der betaling van tractement en pensioen aan de hervormde predikanten. Hoogezanti, 30 Juli. Reeds sedert langen tijd is hier bij de Doopsgezinde gemeente te Sappe- meer, Hoogezand c. a. eene quaestie aanhangig, die velen interesseert. Het is nl. de vraag, of bij het beroepen van een leeraar alleen de mannen of ook de vrouwen kiesrecht zouden hebben. Deze quaestie sproot voort uit het feit, dat de vrouwen doorgaans meer belang in den kerkgang stellen dan de mannen, en men het daarom billijk vond, dat ook de eerstgenoemden dit stemrecht ver kregen. Deze vraag is door die gemeente iu hare vergadering van den 2Ssten met overgroote meer derheid van stemmen ten gunste der vrouwen besl ist. Arnhem, 1 Augustus. Gisteren heeft het bestuur van de onlangs opgerichte afdeeling Arnhem der Nederlandsche Vereeniging ter bevordering der koepok-inenting zich geconstitueerdhet bestaat thans uit de heeren W. Westeneng, officier-van gezondheid 1ste klasse, voorzitter; A. baron Schim- melpenninck van der Oye, rentmeester van het kroondomein, secretaris; J. Poppelmau, particu lier eu armverzorger der Nederduitsche Hervormde gemeente, penningmeester; Mr. H. H. van Cap- pelle, advocaat; J. A. G. van Nievelt, heel-en ver loskundige, Dr. J. G. de Voogt, practizeerend ge neesheer en secretaris van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht, en Mr. D. J. Mom Visch, lid van de Arrondissements-recht- bank, als leden. Laaq-Soeren, 80 Juli. Heden werd er in het naburige bosch de Heze weder een feestgevierd. De kinderen, die op de scholen te Spankeren en te Soeren schoolgaan, zouden daar tot belooning van hun getrouw schoolbezoek onthaald worden. Om dit te kunnen doen, werd er de vorige week eene collecte gehouden. De kinderen van Span keren verzamelden zich te 1 uren bij de school aldaar en werden toen door landbouwers met wagens naar het feestterrein gebracht, waar spoe dig ook de Soerensche kinderen verschenen. Ver scheidene heeren en dames bevonden zich ook daar. Toen werden eerst twee prijzen van tien gulden onder de getrouwste schoolbezoekers verloot, en andere prijzen, meestal in speelgoed bestaande, uitgedeeld. Daarna werden de kinderen in groe pen verdeeld en elke groep met een of ander spel bezig gehouden, als schijfschieten, kegelen, ringrijden (alles in miniatuur), hardloopen, boeg- sprietloopen, enz. enz. De winners kregen dan weer prijzen. Een en ander werd afgewisseld door het ge zang der kleinen en door het genieten van ver snaperingen, die in ruime mate voorhanden wa ren. De kinderen kunnen zeker niet genoeg dank baar zijn voor al hetgeen men hier voor hen over heeft. Wij meenen dan ook uit hunnen naam de leden der commissie, de landbouwers en de ver dere helpers en helpsters bij dit feest hartelijk dank te moeten zeggen. Te 8 uren nam het feest een einde, dat door heerlijk weder, eene enkele bui uitgezonderd, begunstigd werd, waarna de kleinen met prijzen beladen huiswaarts keerden, uitgelaten van pret. Deventer, 31 Juli. Nadat de dienstknecht J. v. d. W. te Hardenberg sedert 12 dagen zoek was, en niemand anders dacht dan dat hij verdronken was, als zijnde het laatst gezien bij de rivier de Vecht, heeft men hem eergisteren, na eeuige da gen gevischt te hebben, bijna verbroeid in een hooischuur gevonden, bij zich hebbende groene appelen, bessen, roggenaren en een flesch met water-. Volgens zijne verklaring heeft hij zich 's daags in hooischuren schuil gehouden, terwijl hij zich 's nachts bezig hield met gemeld provi and op te doen, waar hij al dien tijd van geleefd heeft. Deze zonderlinge handelwijze is te onbe grijpelijker, omdat die persoon zeer goed bij zijn verstand is. Coevorden, 31 Juli. Door eenige dames alhier is aan de feestcommissie ten geschenke gegeven een prachtigen standaard en een vaandel. Middelburg, 1 Augustus. Men verneemt, dat heden iu den vroegen ochtend, even buiten deze stad, aan den nieuwen Vlissingscheu weg onee- nigheden hebben plaats gehad tusschen eenige officieren van het garnizoen uit Vlissingen, die de kermis alhier hadden bezocht, en eenige hier wonende burgers, waarbij laatstgenoem den nog al belangrijke verwondingen met de sabels moeten hebben bekomen. Nadere bijzon derhedeu ontbreken nog. BUITENLiAIVD. Frankryk. Pereat Franoia, vivat Hex! Barthélemy Saint-Hilaire voor de „heeren." De rechterzijde der Nationale Vergadering is naar onze meeniiig wel een ongelukkige partij. Zelfs bij de heuglijkste gebeurtenissen in het land, dat zij meent of voorgeeft te vertegenwoor digen, heelt zij altijd eenige reden vau ontevre denheid. De minister Goulard is in de Ver gadering het enorme succes der leening komen meedeelen, en wat heeft hij daarbij nu weer gedaan? In plaats van de rechterzijde met ho ningzoete woorden te bedanken voor hare vader landslievende pogingen om tot zulk een schoonen uitslag mede te werken, is hij daar komen ver tellen, dat deze leening zou en moest bijdragen tot bevestiging der conservatieve RepubliekI Alle dagbladen wel te verstaan de reactionaire zijn eenstemmig om een dergelijke schandelijke handeling te veroordeelen. Is er voor deze bla den reden om zich met ieder rechtgeaard Fransch- man te verheugen over dezen eersten wezenlij keu en krachtigen troost, die aan het terneder- gebogene Frankrijk is gegeven, over het herstel van zijn crediet, het blijk van sympathie der volke ren, de zoete hoop op een spoedige betere toe komst, die alle het gevolg zijn van deze kolos sale operatie Waarlijk niet, de reactionnaire pers hecht niet aan dergelijke kleinigheden. Zij jubelt niet mede, zij voelt zich als de oude bezadigde man onder de opgewondene jeugd. Zij knort en gromt zelts over het leven, dat rondom haar gemaakt wordt. Maar vraagt men nu, wat wel in staat is om de gemoedsaandoeningen van die achtenswaardige pers, zij het dan ook ten kwade, op te wekken? Het is de eenvoudige mededeeling, door een minister ge daan, van een feit, dat aan ieder die niet door partij- drift verblind is in het oog moet vallenvan het feit namelijk, dat Frankrijks krachtige pogingen en het daarop gevolgde succes nu eens niet te goed zullen komen aan een of anderen koninklij ken telg die er letterlijk niets voor gedaan heeft, maar aan het volk zelf door middel van handha ving der republiek. D >ch laai de reactionnaire pers zooveel zij wil treuren of schelden of op een audere wijze haar ongenoegen kenbaar maken, het zal haar wei nig helpen. De opinie der groote meerderheid in den lande wordt hoe langer zoo meer met zekerheid geconstateerd als gunstig voor de re publiek. En die opinie waarborgt ons, dat niet een Chambord of een graaf van Parijs of een nieuw exemplaar der Bonapartes de vruchten van de thans verkregene milliarden zullen pluk ken, door op hun gemak den troon te beklimmen wanneer eerst het land door anderen van zijne schuld bevrijd is. De heer Barthélemy Saint-Hilaire heeft zich ook aan een groven misslag jegens de rechter zijde schuldig gemaakt. Waarlijk het is tegen woordig niet gemakkelijk om uit de handen van die prikkelbare heeren te blijven. Een of ander lid van een gemeenteraad heeft namelijk een brief aan Thiers geschreven om hem geluk te wenschen met den goeden atloop der leening, eu daarbij tevens den formeelen wensch te kennen gegeven, dat de vergadering weldra ontbonden zal worden. Nu is door den secretaris van Thiers een brief teruggeschreven, waarin hij bijzonder meer bedankt heeft voor de gelukwensching. De heer Saint-Hilaire heeft er natuurlijk niet over gedacht, aan het gemeenteraadslid te schrijven, dat ziju tweede wensch hoogst ongepast was! Daar is de rechter zijde achtergekomen, want die heeren schijnen zeer scherpe oogeu te heb ben, die zelfs de brieven-geheiuieu weteu aau deu dag te brengen. De heer Barthélemy Saint- Hilaire is ontbodeu in de comoiissie van proro gatie, van wier advies de beer St. Marc Girardin juist rapport moet opmaken. Hoe de secretaris van Thiers zich daar verontschuldigd heeft is nog niet bekend, maar men is zeer benieuwd naar de wijze, waarop St. Marc-Girardin er zich in zijn rapport over zal uitlaten. Men verwacht zelfs over die belachelijke kleinigheid een hevige discussie bij de behandeling van het rapport, want de rechterzijde moet over dien brief zeer gebelgd zijn. Wij beklagen van harte de lever van die heeren, die, naar wij meenen, door voort durende boosheid zeer benadeeld wordt. Denemarken. Prooes tegen agenten der Internationale. Ongeveer drie maanden geleden ziju, zooals meu zich herinneren zal, drie leden der Internationale wegens het aanstoken van oproerige bewegingen ouder de arbeiders te Koppenhagen, gevangen genomen. Sedert dien tijd heeft de rechterlijke macht zich ijverig bezig gehouden met de instruc tie dier zaak en de resultaten daarvan zijn nu nedergelegd in eeue memorie vau niet minder dan 200U pagina's folio met een aantal bijlagen. Dit werk is vervolgens opgezonden naar den di recteur van politie, die er zich vau op de hoogte zal stellen om de vervolging tegen de drie ge vangenen voort te zetten. De conclusie, waartoe de rechters van instruc tie in hunne mémorie zijn gekomen, mogen waar lijk niet zacht genoemd worden. Tegen één der drie onruststokers concludeeren zij tot toepassing van het artikel der strafwet over daad werkelijke majesteitschennis, waartegen doodstraf is bedreigd. Voor alle drie vragen zij voorts toepassing vau het artikel over ophitsing tot verzet tegen de over heid, waarop strenge tuchthuisstraf is gesteld. Nu zullen zonder twijfel de veroordeelingeu zoover wel niet gaan, maar toch mag men aan nemen, dat de drie onruststokers voor eenige ja ren achter slot en grendel zullen worden gezet. De instructie en de geheele toedracht der zaak is ons te weinig bekend om eeuig oordeel te vellen over de zwaarte der straf, die wij voor wenschelijk houden. Maar dit hopen wij in het belang van Denemarken niet alleeen, maar ook in dat van de geheele maatschappijDat een ver diende les worde gegeven aan hen, die een land uit den vreemde komen binnendringen om de arbeiders aan te sporen, naar verbetering van hun lot te trachten door oproer en geweld; maar dat die straf dan ook rechtvaardig zij; dat men niet uit haat eu vooroordeel tegen de Internationale een vonnis ga vellen, dat den toets van recht en billijkheid niet kan doorstaan; kortom dat er bier niet weder een maatregel zal genomen worden, zooals Europa er in den laatsten tijd verscheidene te aanschouwen heeft gegeven, die niet alleen de arbeiders-beweging niet kan tegenhouden, maar haar integeudeel door het opwekken van verbit tering een ernstiger en gevaarlijker karakter moet geven. TELEGRAMMEIV. Versailles, 1 Augustus. De heer Baiut-Marc Girardin stolde aan hel slot vau het rapport, door

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3