2de kl. H. F. Kouwenberg en den officier van administratie der 3de kl. M. C. Hazenberg. Voorts wordt, met laatstgemelden datum, de officier van administratie der 3de kl. W. D. J. Bezemer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord. De luitenant ter-zee der 2de kl. L. Voute, de officier van administratie der 2de kl. H. K. J. van den Bussche, en die der 3de kl. J. Gallas, allen behoord hebbende tot het eskader in Oost' Indië, en van daar den 24sten dezer in Neder land teruggekeerd, worden met dien datum op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan de na te melden officieren bij de rustende schutterij in Zuid-Bolland, op hun verzoek, eervol ontslag verleend, als4de bat., Sde comp., aan B. A. van Houten, als kapitein 5de bat., staf, aan A. G. Smits, als lsten luit.- kwartierin.; 5de comp., aan C. Hooghwinkel, als kapitein. Voorts zijn bij de rustende schutterij in Zuid- Holland benoemd: 4de bat., 3de comp., tot kapit. S. A. de Graaf, thans 2de luit. j tot 2den luit. P. de Bruin, thans korporaal. Z. M. heeft Jhr. Mr. M. J. L. J. H. A. Helde- wier, tot hiertoe minister-resident bij het hof van Italië, in dienzelfden rang overgeplaatst bij het Turksche hof. Z. M. heeft Mr. W. F. H. von Weckherlin, se cretaris van legatie bij het gezantschap te Brussel, benoemd tot raad van legatie en als zoodanig tij delijk werkzaam gesteld bij het gezantschap aan het liof van Italië. Z. M. heeft de heeren Jhr. Mr. D. A. W. van Tets, M. Rochussen en Jhr. Mr. K. W. P. F. Ge- ricke van Herwijnen, thans attaché's bij het Ne- derlandsche corps diplomatique, benoemd tot se cretarissen van legatie. Z. M. heeft den heer J. W. van den Broek be noemd tot kanselier bij het gezantschap in Japan. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Brielle, ter standplaats de gemeente Oolt- gensplaat, Mr. A. J. C. van Weel, advocaat en candidaat-notaris aldaar. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het ar rond. Nijmegen, ter standplaats Maasbommel, ge meente Appeltern, C. M. J. Weyn, candidaat- notaris, thans burgemeester der gemeente Dreumel. BINNENLAiVD. Amsterdam, 30 Juli. In het lokaal Datrust alhier, (alias de Sternen Molen), werd Zondag jl. eene openbare vergadering gehouden, ter behandeling van eenige vraagpunten van den dag. De verga dering, bijeengeroepen door eene afdeeling der Internationale (de gemengde vakvereeniging), alhier, werd bijgewoond door ongeveer 600 personen. Te halfeen opende de gezel K. Ris de verga dering, die uit ruim 600 belangstellenden bestond. Hij Doodigt de verslaggevers der bladen uit, aan de gereserveerde plaatsen te komen, en geeft ken nis van de punten,-heden aan de orde, welke zijn: 1°. Het bespreken van den uitvoer der eerste levensbehoeften, zonder daarom juist den vrijen handel te belemmeren. Dit punt zal de gezel Henri Timmer inleiden. Punt 2De duurte der arbeiderswoningen en wat is daaraan te doen, in te leiden door den gezel van der Hout. Henri Timmer vangt aan met te zeggen, dat voor ongeveer 10 a 11 jaren de uitvoer der levens middelen nog bijna nul was, doch dat er toen Duitsche agenten hier zijn gekomen, die voor rekening van Duitsche kooplieden begonnen zijn, bijna al de visch, die op onze markten aange voerd werd, op te koopen en als ijlgoed in ijs gepakt te verzenden; dit heeft dusdanige uitbrei ding gekregen, dat het voor de Hol landsche huis vrouw eene letterlijke onmogelijkheid geworden is, ook zelfs zeer zeldzaam, een weinig visch, van welke soort ook, machtig te worden, en zoodoende bevindt zich afzonderlijk in een met traliewerk voorzien vertrekje, in het volle gezicht; mijn ge leider zegt mij dat haar stand gering, haar uit spraak gemeen, haar kleeding gehuurd is. Maar zij geeft in hare antwoorden blijk van die vol hardende aandacht en geestkracht, die ik zoo veelvuldig in dit land heb aangetroffen. Telkens wil zij schreien, maar houdt haar tranen in. Men vraagt haar of zij haar man niet met de tang geslagen, of zij niet nu en dan den twist aan den gang gemaakt heeft. Zij antwoordt niet voetstoots neen zooals eene zuidelingzij buigt het hoofd, denkt even na, en na haar geheugen geraadpleegd te hebben geeft zij ten antwoord op een toon, die aanduidt dat zij zeker van haar zaak is: Neen, nooit. Dit wordt met overtuigenden klem geuit, die vooral zeer schoon valt op het woord nooit. Men moet de verslagen der crimineele proces sen lezen om te begrijpen hoe verheven de rol van den rechter is en hoe waardig zij vervuld wordt. Bij hem openbaart zich nooit de zucht tot vervolging, de geest van den politiedienaar, de lust om de maatschappij te wreken, de drift van den jager om het wild te bemachtigen. (Wordt vervolgd). moet de werkman zich het gebruik van dit artikel geheel ontzeggen; hem wordt slechts de afval ge laten; hieruit ontstaat natuurlijk een zeer groot gemor, dat zich eindelijk lucht geeft in deze en volgende openbare vergaderingen omtrent dit punt. Met het vee, van alle soorten, is het eveneens gegaan als met de visch, en daardoor zijn wij getuigen dat het paardenvleesch, dat voor een paar jaren nog als hondenvoedsel voor 5 en 6 centen per pond verkocht werd, nu als meDSehen- voedsel 30 en 35 centen opbrengt, en welhaast in prijs gelijk zal staan met het beste ossenvleesch. Liefdadige philanthropen raden het gebruik zeer aan II Spreker geeft een statistieke tabel uit het jaar 1871 van den uitvoer van vee uit ons land, om den omvang uit een landje als het onze aan te toonen, want cijfers spreken het beste: deze tabel is als volgt: Uitvoer van vee in 1871. Ossen en koeien 149,438 stuks, waarde f 11,955,040. Kalveren 74,443 2,2.33,290. Varkens143,608 2,860,163. Schapen360,853 3,608,530. 728,342 stuks. f 20,657,023. Van andere levensproducten als aardapp elen boter, kaas, vruchten, zijn mede duizenden en dui zenden kilo's uitgevoerd, zonder dat er uitvoer rechten van geheven worden, het binnenlandsch gebruik is belast en de uitvoer is vrij; nu stelt spreker voor, om evenals in de groote rijken ge schiedt, het bordje om te keeren, en de accijnzen, die op het binnenlandsch verbruik geheven wor den, op den uitvoer te brengen, of wat nog veel beter is, alle in- en uitvoer geheel vrij te laten, mits de groote rijken uit Europa en Amerika dat ook doen. Terloops wijst spreker er ook op, dat het drankgebruik in Nederland een schrikbarende hoogte heeft bereikt en wij vrijwillig 18 a 20 miilioen jaarlijks daarvoor opbrengen. Hij wil den werkman zijn borrel niet ontzeggen, neen, zou zelfs aanraden nog tienmaal meer te gebruiken, als het maar niet zoovele jammeren na zich sleepte. Hij zou dit mogen aanraden, omdat wij eerst dan de gegronde hoop mochten koesteren, dat de regeeriug eindelijk het misdadige van hare handelingen mocht inzien in dit opzicht, want zij is de eenige ware schuldige, en aansprakelijk voor al de jammer en ellende, die uit het ge bruik ontstaan; geef den kinderen geen vuur als zij er een misbruik van maken, en verbied dus het stoken van sterke dranken, beter dat enkelen schade lijden als de geheele bevolking, maak het bier vrij en oefen daarop een sterke controle uit; er wordt vergif in Nederland gefabriceerd, en dit wordt der bevolking in alle hoeken der stra ten in groote quantums toegediend. De gezel v. d. Hout zal punt 2 inleiden, hetwelk luidt: „De duurte der arbeiderswoningen, en wat is daaraan te doen?" De spreker zegt, dat verre weg de meeste arbeiderswoningen in een onbe- woonbaren toestand verkeeren, en geen enkel ver- eischte bezitten, door de gezondheidsleer voorge schreven. Dat de bevolking, die deze krotten be woont, daar schrikkelijk onder lijdt, behoeft geen betoog, maar ook zelfs de bewoners van goede perceelen treffen er de grootste hinder en gevaar voor het leven aan, en dat liet stadsbestuur in deze schromelijk haar plicht verzuimt, is een er kend feit, zij moest met krachtiger hand, zonder pardon, al deze krotten voor onbewoonbaar doen verklaren, in het belang der algemeene gezond heid. De inhalige en luie eigenaren dezer holen trekken in de meeste gevallen nog 30, 40, ja 50 pCt. van deze woningen?? en leven er geheel op grooten voet van, wanneer zij er maar 2 of 3 hebben. Het radicaalste middel om de werklie den van deze uitzuigerij te ontlasten is voorze ker het volgende volgens spreker Allen die door feiten kunnen bewijzen, dat zij meer dan 10 pCt. van het kapitaal dat de woning bij inkoop gekost heeft, betalen, moeten zich voortdurend door de deurwaarders van de woningen laten afzetten, tot de eigenaar eindelijk zijn woning op den prijs brengt, dien zij werkelijk waard is. Als er maar velen kunnen gevonden worden, die zoo handelen, en voortdurend handelen, zult gij zien of dat helpt; dan krijgen tevens die arme deur waarders wat te doen. Op de regeering kunnen wij niet wachten, wij moeten in dit geval ons zeiven helpen. Een daverend applaudissement volgde op deze raadgeving, en de vergadering riep als uit éénen inond: Bravo! Hoera! Tim mer wenscht, dat geregeld al de namen van de huisjesmelkers in onze bladen aan de schande zullen prijs gegeven worden, door het wekelijks publiceeren hunner namen, en het getal percen ten dat zij durven af te persener zijn er zelfs die f 200 'sjaars op de waterleiding weten te verdie nen?? en nimmer eenige reparatie geven. De laatste spreker drukt der vergadering uitdrukkelijk op bet hart, te erkennen, welke moeite ons stadsbestuur zich geeft voor het onderwijs, en noodigt ieder uit een bezoek te brengen aan de school op de Westerstraat, op 11 Augustus tusschen 12 en 3 uren, daar is veel te zien en te leeren, en geen werkman moet door egoïsme gedreven, zijn jon gens van het onderwijs, daar gegeven, verstoken laten, want dit is onze toekomst en onze hoop op het jeugdige geslacht. Nu volgden vele be sprekingen en kunnen wij alles niet teruggeven, echter willen wij nog melden, dat er een Duit- scher was, die den luiden bijval der vergadering inoogstte, doordien hij zeide, dat de wetten op het bezit, de handelswetten, en op rechtskundig gebied ten dringendste herziening vereischten in de meeste landen van Europa, want dat is over het algemeen een doolhof van tegenstrijdigheden, daar de knapste kop voor staat, en die meestal in het nadeel van den werkman gemaakt zijn, door de tegenvoeters der werklieden, bij voor beeld: de Nederlantlsche werkman alteen, als voort brenger, betaalt aan de houders der Nationale Schuldbrieven jaarlijks bijna dertig miilioen, zegce dertig miilioen aan rente door zijn industrie en vlijt, en nu willen diezelfde wettenmakers niet eens de zoo rechtvaardige en billijke inkomsten belasting, waardoor al de andere, het volk alleen drukkende lasten weg konden geruimd worden; doch het volk heeft geen hart en is geen beter behandeling waard, want he laat zich nimmer hooren, en bewijst nog op den koop toe afgoden dienst aan zijne verdrukkers. Een luide bijval volgde op deze woorden. De grootste orde heerschte, bij een tropische hitte van 87 graden, in de zaal. Haarlem, 30 Juli. De arr.-rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de sedert het najaar van 1871 voor haar aanhangige belangrijke procedure tusschen den Staat der Nederlanden als eischer, en de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij en de Erven Beukman als gedaagden, betreffende de onteigening van eenige in het IJ, ouder de ge meenten Zaandam en Sloten, gelegen perceelen, ten behoeve van den aan te leggen spoorweg van Zaandam naar Amsterdam. Het geschil liep hoofd zakelijk 1°. over het bedrag der schadeloosstel ling, die aan de gedaagden, als eigenaars van de bedoelde perceelen, toegekend behoorde te worden ter zake van de waarde dier perceelen; 2°. over de aau de Kanaal-Maatschappij toe te kennen schadevergoeding wegens het nadeel, 't welk zij beweerde te zullen lijden, doordien eene harer ondernomen droogmakerijen, die zij voornemens was als éen ongesplitsten polder droog te maken, door den spoorweg in twee polders verdeeld zal worden. Deze schade werd door de Kanaal- Maatschappij begroot aanvankelijk op ruim f 134,000, later op ruim f 142,000, doch door den eischer geheel ontkend, en deze bood bij de dag vaarding eene schadevergoeding enkel ter zake van de waarde der perceeleu aan, berekend te gen f 1000 per bunder. De door de rechtbank benoemde deskundigen (de heeren Heuket, leeraar aau de Polytechnische School te Delft, Jhr. W. J. Backer, civiel-ingenieur te Rotterdam, en Maas Geesteranus, civiel-ingenieur te Leiden) hebben in hun uitvoerig verslag de waarde van den te onteige nen grond, na aftrek van kosten van verkaveling enz. en bij vooruitbetaling op 1 Aug. 1872, geschat op f 1360 per bunder,,en als de slotsom hunner bere keningen opgegeven, dat de doorsnijding van den polder door den spoorweggeeueschade zou teweeg brengen; integendeel, bij vergelijking inet de kosten der droogmaking van den polder in zijn geheel, een voordeel van f 10,815 zou opleveren. Tevens echter meenden zij, dat de polder op eene andere dan op de voor den spoorweg aangenomen wijze gesplitst kon worden, waardoor de Kanaal-Maatschappij een voordeel van ruim f 30,000 kon behalen, en dat, vermits de Maatschappij door het maken van den spoorweg van dit voordeel verstoken werd, het gemis daarvan haar behoorde te worden vergoed. In overeenstemming met de conclusiën van het- O. M. heeft de rechtbank bij haar vonnis de ont eigening op den door den eischer voorgestelden voet uitgesproken, en dus daarbij aangenomen dat de Kanaal-Maatschappij geene schade zal lij den ten gevolge van het splitsen harer bedoelde droogmakerij door den ontworpen spoorweg, en dat de aangeboden schadevergoeding van f 15,361, berekend tegen f 1000 per bunder, voldoende is. De gedaagde partijen zijn, pro rato van de grootte der perceelen, waarvoor zij in de zaak betrokken zijn, in de kosten van het geding veroordeeld. De pleidooien in deze procedure werden ge voerd door Mr. A. J. Hovy voor den Staat, door Mr. A. Philips voor de Kanaal-Maatschappij en door Mr. P. A. Brugmans voor de Erven Beuk man. 's-Gravenhage, 30 Juli. Bij de heeren boekhan delaren Golverdinge en Gerritsen alhier is het volgend adres ter teekening gelegd Aan Z.Exc. den Minister van Justitie. De ondergeteekenden geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat zij met leedwezen verno men hebben het voornemen der zoogenoemde Internationale om in September e. k. hier te lande, in 's-Gravenhage, een congres dier Vereeniging te houden. Wat die Vereeniging beoogt, is in de laatste jaren, helaas I al te wereldkundig geworden om daarover in het breede te moeten uitweiden. Parijs in 1871 is het volmaaktste werk wat zij heeft kunnen leveren, daar heeft men gezien wat die Vereeniging wil, daar heeft men gezien wat zij doet, daar heeft men gezien wat zij achterlaat als vrucht van haar arbeid. Die lessen bleven niet geheel nutteloosde oogen van velen zijn opengegaan, vrienden en vijanden werden gewaarschuwd, en waar de eersten zich losmaakten van den gevaarlijken band, be - ook andereu dat er gehaudeld moest wottSSsB de maatschappij van den vloek dier Ver„flj jg te verlossen. De Regeering van het ongë' geworden Frankrijk begreep in de eerstem'IjJm dat er met zulk een alle wetten der bes onder den voet tredende Vereeniging nio1: te doen is dan haar ten strengste te alle openbare werkzaamheid te belettL'iüiien Duitschland, in Spanje, in Italië is meneif^j' op bedacht die Vereeniging in het openbare orde en veiligheid voor MaatschiQeentel] Staat als een pest te weren. xt j j zamen Nederland is gastvrijer, gunde vroeger t|verdie: sterdam een algemeene vergadering en Q- e nu bereid om in September een nieuwe i-foor1 komst te willen toestaan, om in de Resider^e jnc Konings, de zetelplaats der hooge Regeen:;' st <je godloochenende stellingen dier Vereenigis.,^ we elke macht en overheid der volken te wilb UAoitw verkondigen. lar wa. De ondergeteekenden rekenen die leu;Qe rej lingen met groote onbeschaamdheid detfllh (Ri landschen werkman voor te prateu, niet inleidin heel onschadelijk, al mag ook met bi^holiek worden opgemerkt dat de Vereeniging,urtenis laatsten tijd zeer is gedaald, en dat dene Hij we handwerksman die dwaze theorieën izuïetec duidelijk geworden zijn niet tot zijn gt heen kunnen dienen. -ken b Zij willen wel aannemen dat het gezoaze see stand en de godsdienstzin de meerderheids! tot werklieden tamelijk koel zal laten bij detbreid: schroefde voordrachten, die zulk een Cunjzorgd. hooren geven zal; maar zij meenen toch dn de opruiende taal beter was niet gehoord te w a., hi de werkman kan zijn tijd beter bestedtien op om naar die Internationale wetenschap eigere teren. 'aardot Zij oordeelen dat, zelfs voor het kleineren iu hoorders, de openlijke verkondiging dier erk h selen zeer schadelijk wezen kan; kwade eze S' sprekingen bederven de goede zeden, lten t( vreemde plant der Internationale behoef! B tda[ haar vergift niet over te brengen. anscht Zij meenen dat het geenszins verstandigcl!0P 1 kan om te zeggennu, als er onrust kou?n te 1 zal de overheid toonen de ourustmakers Ie tue''j^e beteugelen; liever zouden zij den gulden3deurl zien toegepast: beter het kwaad te vooi'ins' dam om het te moeten bestraffen. Zij dit verzoek met te meer vrijmoedigheid tei doen, dewijl de Grondwet wel toekent ee:''an<1 van vereeniging in vergadering, maar uits.-^*-'''' aan ingezetenen, en nog wel behoudens de kingen eener wet in het belang der c;/eieer3c orde; en dat, daar de Internationale «een bu'j''6 landsche vereeniging, die in Nederlandsen?1®' van bestaan heeft, zij het vereischte raisi.ï.Bdjuc' op art. 10 der Grondwet of op de wel»;ijPc'1'u Staatsblad N°. 32,) te kunnen beroepen teedsi Redenen waarom zij eerbiedig verzoiu.6eerd' aller belang, om het bedoelde 7nternafio»::18eleu gres op Nederlandschen bodem te verbieden. stipth Rotterdam, 27 Juli. In het hotel van dei ultëe Leijgraaff waren heden ruim een dertigta gemeesters uit Zuid-Holland aan een gt 'ia'Tl schappelijkeu disch vereenigd, onder prat deze van den heer A. Vlielander, Burgemeest 'aIK" Numansdorp. Boven allen lof verheven 8' zich de bijna 80jarige algemeen gewaar: Di man, die meer dan 52 jaren zijn betrekki:8eDC' kleedde, van zijn moeielijke taak. Bijzondermet melding verdient, dat tegen hem over zatilVBn A. van Driel, Burgemeester van Puttershotiont(^ ook meer dan 50 dienstjaren telt, en nojwe' helder en vlug als de president een sieras6erc vergadering was. Beide door allen geëerdei veni minde mannen zijn door Z. M. den Konii een bewijs van erkenning en waardeerin: ^er' daa van het ner langdurige diensten, met de orde mi Nederlandschen leeuw begiftigd. Talrijke feestdronken werden ingesteld o; Koning en de leden van het Vorstelijk Hui: P°' Commissaris des Konings in het gewest em en tot algemeen genoegen eindigde een 1 komst, die lang in herinnering zal blijv^e.f allen die haar bijwoonden. Verschillende gemeentebelangen werden vergadering die het diner voorafging bespr vooral de vermindering der subsidiëu aau besturen, waarop thans door de Regeeriug klem wordt aangedrongen, benevens de schelijkbeid en noodzakelijkheid eener vt ging der bijzonder schrale wedden van de gemeesters en Secretarissen, die buiten alk houding staan tot de van die ambtenaren derde diensten. Omtrent dit punt werd be.' zich bij adres te wenden tot den heer O saris des Konings. Nog werd een gewichtig besluit genome1 de instelling eener Vereeniging van Burgt ters in Zuid-Holland, waarvan alle aaniv> verklaarden lid te willen zijn. Voor de vef) <1 en regeling van dit onderwerp werd eeii^j missie benoemd, bestaande uit de voorzitfc'-'nl locale vereenigingen onder het voorzit!^ j van den heer A. Vlielander. Geen der Burgemeesters van de steden»' deze vergadering aanwezig. Toch hadden s"" me nu ho scl re de de

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2