Aan de Burgerij. HONDEN- EN APEMHËATRE. ADVERTENTIES!. TE KOOP Heden gevonden Gymnasium Théatre des Nouveautés. dent van Madura C. Bosscher; tot 2den machi nist bij 's lands stoombaggermolen te Batavia, de machinist bij het ijzeren droogdok op Onrust (Batavia) A. Riedée; tot president vau het col- ot-'L legie van boedelin. te Batavia, de pres. van de r «L wees- en boedelk. te Samarang C. A. Varkevisser; if tot refer, bij het dep. der burg. openb. werken, de hoofde, bij dat dep. B. Th. de Bruijntot lsten comm. bij het coll. van boedelm. te Batavia, de ioj ambt. op non-act. L. Verboot), laatst. 1ste comm. f.l» bij het dep. van fin.; tot buiteug. subst.-griff. bij dei rechtb. te Berbek (Kediri), buiten bezw. van den lande, Mr. J. H. Verbeek, tijd-1 gest. ter besch. van den res. van Kediri en F. J. Th. de Haart, ambt. t. b.. bij de land. ink. en cult.; door den dir. van fin., bij de in- en uitvoerr.tot comm.- ontv., tevens tuug. huventn., te Bantam, J. A. van Itu Oort, op verz., eerv. onfcsl. 1ste luit. der inf. ^van het N.-I. leger te Indramaijoe, J. F. J. van Son, thans klerk ter alg. secretarie; tot onderc. der 2de kl. bij de contr. en recht, te Soerabaija, W. «J Th. van Dam, thans onderc der 2de kl. te Sa marang; te Pamauoekau (Kravvang), J. R-. Vel- J den, thans klerk bij het dep. van bmu. best.; te Samarang, J. Cobet, laatst, klerk op het politie- J kantoor te Padang, thans op wachtgeld; te Padang, J. W. Pieters, thans suppoost bij het Gymnasium Willem 111; tol recherche-beambte voor den dienst 'if te Soensang (Palembang) G. C. Nauta, thans klerk bij het postkantoor te Weltevreden; tot 2den stadsgeneesheer te Samarang, de particu- 'a!—liere geneesheer aldaar L. K. Wennekendonk s tot pakhuism. bij de koffie- en zout door-voerpak- huizen te Djokotro (Madioen), de ambt. op wachtg. M. Reep, laatst, contr. der 2de kl. bij het binnen- u landsch best. in de res. Palembang; tot pakhuis- iti meester te Probolingo, de gew. pakhuism. te i Bezoeki F. A. Arbogahn; bij de in- en uitvoerr., tot comm. tevens boekh. bij den ontv. te Sama- rang, de administrateur en boekh. van heteutre- lfk pol te Soerabaija M. J. Swaab; tot admiuistrateur setu*en boekhouder van het entrepot te Soerabaija, de 2de comm. bij den ontv. aldaar J. H. Herman tot 2den comm. bij den ontv. te Soerabaija, de ambt. op non-act. L. W. van Buel, laatst. 2de So; comm. bij de alg. rekenkamer; tot res. van Ma- cs dura, G. M. W. van der Kaa, laatst, res. van Is Kediri, onl. van verlof uit Europa teruggekeerd; tot Sdeu subst.-griff. bij den raad van just, te Batavia, de ambt. vour den burg. dienst in N.-I., ,r, Mr. J. H. Tersteeg; lot subst.-griff. bij deu raad van just, te Soerabaija, de ambt. voor de rech- 51 tsrlijke macht in N.-I. Mr. J. W. H. de Moulin; t tot griffier bij den landraad te Demak, residentie Samarang, de ambt. voor de rechterlijke inacht in N.-I. Jhr. Mr. J. W. A. von Schmidt auf Alteu- stadt; lot grifl'. bij deu landr. te Modjokerto, res. Soerabaija, de ambt. voor de rechter!, macht iu ie N.-I. Mr. L>. Mourner; tot 3den comm. op het re sidentiekantoor te Riouw, de ambt: op wachtg. C. L. Sablon, laatst. 3de comm. op het residen tiekantoor te Muntok (Banka); tot elève tolk te- i vens trauslateur voor de Soendascke taal, raden Karta Winata; tot buitengew. suüst. grilüer bij de rechtbank te Madioen, buiten bezw. van den !tt lande, Mr. J. E. Phitzinger, ambt. t. b. van den t Gouv.-Gen. van N.-I. Gesteld. In cotnm, tot bev. in de gouv.-lan den van Java (de res. Banjoemas uitgez.j: van de noodige verbeteringen in de rijst-cult., van den is - lerrasgew. aanleg van drooge velden op berg- b hellingen, en van de zoetwater-vischteelt op sa- wahs en in vijvers, de ambt. op non-act. A. W. e' P. Verkerk Pisiorius, laaisi. benoemd contr. der ul! 1ste kl. bij het binu. best. in de res. Palembang. Belast: Met de waarn. der belr. van gouv.- landin. in de ïes. Madura, de ing. der 3de kl. bij den waterst. eu 's lands burg. openb. werken J. B. F. B. Molenbroek; met de waarn. der lunc- ;til tiën van roonn. in de res. Tagal, de asp.-ing. bij deu waterst. eu 's lands burg. openb. werken A. van der Bijll en de ing. der 2de kl. bij dien tak van dienst C. Gast. eti Geplaatst: bij de land. ink. en cult., in Chenbon, de ben. ambt. t. b. K. W. Mac Donald; in Togal, de ben, ambt. t. b. M. O. H. G. Ouenen; 11 in Pekaiongau, de herben, contr. der 2de kl. F. et S. H. L. baron d'Aulnis de Bourouitl; iu Japara e[ de beu. contr. der 2de kl. F. C. A. Wijuaeudis; in Soerabaija, de herben, contr. der 2de kl. W. Donkersloot eu de ben. ambt. t. b. D. H. Fraen- iji kei; in Madioen, de beu. auibl. I. b. B. Schollen ■el Gzu.; in Kediri, de ben. ambt. t. b. K. A. Schneider. Overgeplaatst: van Rembaug naar de 0 Preanger-Regeutschappeu, de beu. contr. der lste kl. H. L. O. te Mechelen; van Tagal Daar Pa- j.^soeroean, de contr. der lste kl. E. von Faber; van Samarang naar BageleD, de ben. contr. der 2de kl. eej jhr. J. A. O. van den Bosch; vau Soerabaija naar 0J Madioen, de ben. contr. der 2de kl W. A. vau Weel- dereu; van Soerabaija naar Madura, de ambt. t. b. H. F. Adriaans; van Pasoeroean naar Tagal, de contr. der 2de kl. H. G. J. G. Vriesman; van Ba- geleD, naar Pasoeroean, de contr. der 2de kl. J. A. Amen:; vaD Madioen naar Bagelen, de ben. contr. der lste kl. Mr. J. H. van Lennep; van Kediri naar Probolmgo, de ben. eontr. der 2de ld kl. J. de Crane. Departement aan Oorlog. Verleend: Een twee- jarig verlol'naar Nederl. aan den lsien luit. der inf. de Krijger; wegens ziekte, aau den 2den luit. der 1 inf. E. H. J. Beekhuis. ?r Ontslagen: Eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, 5 met beh. van recht op pens., de kapit. der inf. *'J. H. Epke; op verz., eerv., uit Zr. Ms. mil. dienst, yegens lich. ongeschiklh., met beh. van recht op ■tmens., de kap. der inf. L. M. H. J. Barkeij; op '"jverz. eerv., uit Zr. Ms. mil. dienst, de lste luit. k-der inf. op non-act. O. M. J. Kroeuier wegens iülvolbr, dienstt., met beh. van recht op pens., de °J luit.-kol. der inf. J. van der Haas. I Gesteld: Op verz., op non-act., zonder bezw. Kivan den lande, voor den tijd van zes maanden, 5i"ie lste luit. der inf. P. van Kakum. ,;lL Bevorderd: Bij het wapen der inf., tot luit.- erkol., dd maj. W. L. G. van Bennekoml tot inaj., kap. J. G. A. Grooss; tot kap. de lste luits. e Jj- M. A. Botter, A. A. van der Bilt la Molhe eu mi-F. W. P. G, vau Werkhoven; tot lsie luits,, de ™2de luits. J. F. D, Bruinsina, H. A. N. Catemus, e'IA, E. Albrecht en J. W. Werleman; bij den mil. lo' jen. dienst, tot off.-v.-gez, der tweede kl., de off.- s-r.-gez. der 3de kl. H. M. Numans eu J. H. vau (Voelderen, bij de mil. adm., tot lsten luit.-kw.- meester, de 2de luit. kwartierm. F. J. H. vau ai'Bouium. «f U 1 JU JE IV L-, A. XV 1>. Frankrijk. f-1'-' leening. Het tarief. Staatsraden, ft Reces. Fusillade. De groote leening van 3 milliarden houdt ieders e (Aandacht bezig. Thiers heeft zich in de laatste dagen uitsluitend gewijd aan de zorgen en werk zaamheden, die zulk een groote onderneming natuurlijk in overvloed met zich medebrengt. Ieder te Versailles is overtuigd, dat het resultaat schit terend zal zijn. De Nationale Vergadering gaat voort met de behandeling van het tarief voor in- en uitvoer. Art. 2 en 3 werden eergisteren aangenomen. Het eerste stelt de teruggave der invoerrechten op de vezels, gareus enz. vast, wanneer zij in den vorm van manufacturen weder worden uitgevoerd, (drawback). Bij bet tweede worden de rechten bepaald, die van dezelfde zaken in het binnen land zullen geheven worden ter compensatie van de invoerrechten dier artikelen uit vreemde lau den afkomstig. Voorts heeft de Vergadering weder twee staats raden gekozen van de 8 die nog te benoemen overig bleven. Ben van dezen kwam voor op de candidatenlijst der rechter-, de andere op die dei- linkerzijde. Over het geheel echter hebben tot nog toe bijna alle candidaten der meerderheid de overwinning behaald. De leden der rechter zijde zijn er de mannen niet naar om een voor deel, dat zij in de hand hebben, te laten loopen, ook al wordt er eeD bepaalde onbillijkheid door gepleegd. De heer Martel is met 8 stemmen benoemd tot president der commissie aan wie het onderzoek van het reces-ontwerp is opgedragen. St.-Marc- Girardin verkreeg 7 stemmen. Waarschijnlijk zal het voorstel in dier voege door haar gewijzigd worden, dat de kamer niet op den 25sten Nov. maar weder op den éden zal bij elkander komen. Aan de permanente commissie zal men natuurlijk zooveel macht geven als met fatsoen eenigszins mogelijk is om Thiers de handen te binden. Uit zijne aanstaande redevoering zal blijken of de pre sident genegen is, zich dit zonder slag of stoot te laten welgevallen. Gisteren zijn op het plein van Satory te Ver sailles 4 mannen gefusilleerd, die door een der krijgsraden waren schuldig verklaard aan deel name aan den moord op de gijzelaars gepleegd in de straat Haxo. Gfroot-Br-ittaiinJë. De doodstraf. In het Lagerhuis is eergisterenavond weder de quaestie van de afschaffing der doodstraf behan deld. Gladstone is in dit opzicht eene andere mee- uing toegedaan dan de meeste zijner partijgenooten. Hij heeft ook nu weder het behoud der straf verdedigd en de motie om haar uit de Engelsche strafwetgeving te verwijderen is dan ook ver worpen met 167 tegen 54 stemmen. België, Officieel geknoei. Werkstakingen. Ook in Antwerpen heeft de permanente com missie van deu provincialen raad, op verzoek van eeuige ultramontaansche raddraaiers, besloten een enquête naar de gemeente-verkiezingen te Meche len in te stellen. De daarvoor aangevoerde rede- uen zijn zoo mogelijk nog schooner dan die voor de enquê e te Brussel. Ten eerste is op een menigte stembriefjes voor den heer Vermeulen het woord „rentenier" achter zijn naam gezet. Dit is vooreerst volstrekt niet verboden en het doel er van was om hem niet te verwarren met een ander inwoner van Mechelen met deozelfden naam eu voornaam. Ten tweede heeft men ook hier de algemeene beschuldiging aangevoerd: „dat er geknoeid zou zijn." Niemand weet daar echter bewijzen voor aan te voeren, en de enquête eu het getuigen verhoor worden dan ook weder, legen het be paalde voorschrift der wet in 't geheel in het geheim gehouden. De mannen, die men beschuldigt, en de gekozene leden zijn zelf in het geheel niet opgeroe pen om zich te rechtvaardigen en de aantij- gmgeu te ontzenuwen. Evenals te Brussel hebben de gekozene tnanneD dau ook te Mechelen tegen deze schandelijke en onwettige wijze van handelen geprotesteerd door een adres waarin op onwederlegbare wijze het ongeoorloofde dei- handeling wordt aangetoond. De werkstaking te Borinage wordt wel minder, maar is toch lang nog niet geheel geëindigd. L'Organe de Mom deelt mede, dat net aantal der werklieden, die den arbeid hervatten, iederen morgeu grooter werd. De meerderheid is echter nog werkeloos. Volgens de telegraaf schijnt er te Denaiu een botsing tusschen de grèvisteu en de troepen te hebben plaats gehad. T£X^EGKAJMMlfiiN. Brussel, 25 Juli. Gisteren losten eenige werk stakers en oproermakers te Denain een schot op de troepen. Deze gaven nu ook vuur. Een mijn werker werd er gedood en 40 gevangen ge nomen. Kopenhagen, 25 Juli. Officieel word gemeld dat de cholera-wet van 1 Mei 1868 van kracht is verklaard ten aanzien van schepen, uit Peters- burg en Kroonstadt komende. Londen, 25 Juli. In het Lagerhuis is de dis cussie over de zaak Keogh begonnen. De heer Butt laakte op streDge wijze het vonnis, waarin de rechter Keogh Iersche katholieke bisschoppen en priesters heeft aangevallen ter gelegenheid der verkiezing van Galway. Hij stelde voor, dat de Kamer in comité zou gaan om deze zaak voort te zetten. Parijs, 26 Juli. Heden zijn op de vlakte van Satory gefusilleerd Aubry. Saint Omer, Francois en Dalivaux, die schuldig waren aan den moord der 47 grijzelaars in de rue Haxo. Van de drie anderen is de doodstraf veranderd in leveuslangen dwangarbeid. Saint-Omer riep: leve de Commune! en Fran cois: leve Frankrijk weg met de Commune! Van alle kanten zijn gunstige berichten van de leeuing ontvangen. In zijn bureau heeft de heer de Kerdrel de stelling verdedigd, dat de leden der permanente commissie het recht moeten hebben, om gedu rende het reces der kamer de gerechtelijke ver volging te gelasten van ieder afgevaardigde, die openlijk de ontbinding der Nationale Vergadering aanbeveelt. De hertog van Guise, eenige zoon van den hertog van Aumale, is heden morgen gestorven. Aan de SpaaDSche grenzen zijn wapenen in beslag genomen. Petersburg, 26 Juli. Het Journal de SI. Peters- bourg bevat een dekreet, waarbij de gewezen ge zant te Washington, Catacazie, uit den dienst wordt ontslagen. Als reden wordt er bij opge geven, dat Catacazy dezer dagen te Parijs ecne brochure uitgegeven heeft, getiteldun incident politique, welke uitgave zonder voorkennis en te gen den wil van de keizerlijke regeering geschied is. New-York, 2b Juli. De heer deNoailles heeft zijne geloofsbrieven overhandigd. De magazijnen van deD Erie-spoorweg te Yer- sey-city zijn verbrand, waarbij o. a. 33 lokomo- tieven vernield zijn. De schade wordt begroot op 1% millioen dollars. Het bericht dat Juarez, president van Mexiko, den 18 Juli aan eene beroerte is overleden, is officieel bevestjgd. De heer Rejart, minister van justitie, is met de tijdelijke waarneming van het presidentschap belast. RIJsscl, 26 Juli. De korrektioneele rechtbank heelt vonnis geveld in de zaak der leverantiën gedurende den oorlog. Geisenheimer, VanlatheD, Baron en Mevrouw Geunier zijn vrijgesproken. Fontaine is veroordeeld tot vijf jaren gevan genis en Guffroy tot drie, wegens misbruik van vertrouwen en bedrog. Beideu zijn veroordeeld tot eene schadever goeding van 540.0U0 trk. LAATSTE JBJejEtlCWTjefV. Onder het afdrukken van ons blad vernemen wij dat te Leiderdorp in de Olieslagerij van den Heer van Santen brand is uitgebroken. De aan gerukte spniten zijn nog voortdureud werkende en het verdere gevaar is nog niet geweken. 's-Gkavenhage, 26 Juli. Aan het Groot Stede lijk Badhuis te Scheveningen zijn gedurende de laatste heete dagen, in open zee, 7- a 800 badeu gebruikt. De weduwe C. M. van der Mee, gefailleerd winkelierster, en D. de Jong, laatstelijk oppasser in het Binnengasthuis, beiden te Amsterdam, die bij arrest van het Prov. Gerechtshof in Noord- Holland van 1 Mei jl. tot 5 jaren tuchthuisstraf en 2 geldboeten zijn veroordeeld, hebben zich van dit arrest tevergeefs in cassatie voorzien daar de Hooge Raad (kamer van vacaDtie) in zijne heden gehouden zitting hun ingesteld be roep heeft verworpen. Bij het beklaagde arrest werden beide requiranten, zooals reeds vroeger is gemeld, schuldig verklaard aan bedrieglijke oplichting, valschheid in geschrift en medeplich tigheid aan die misdrijven. Zij wisten door be driegerijen en valschheden met nog een derden persoon van zekeren heer te Amsterdam eene som van ruim fUSOO te verkrijgen en wel op brieven, die door deu tweeden werden geschre ven, en als ware hij procureur te Breda, onder- teekeud wareD. Nog heeft de Hooge Raad uitspraak gedaan op het beroep in cassatie vau deu brievenbesteller te Steenwijk, P. G. Vierhoven, wegens het ver duisteren van een brief met geldswaarde door het Provinciaal Gerechtshof in Overijsel tot 7 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De Hooge Raad heeft den requirant niet ontvankelijk ver klaard in dat gedeelte van zijn beroep, waarbij hij was vrijgesproken; het arrest vaD het Hof vernietigd omdat er was recht gedaan op de ver klaring van eene onbeëedigde verklaring van eene 14jarige getuigen de zaak verniezen naar het Hof ,in Friesland, om deze opnieuw te berech ten en af te doen. Delft, 26 Juli. De le luitenant der genie J. H. de Ridder, ulhier in garnizoen is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. De 2e luitenant J. A. K. van Hasselt van het 2de reg. vest. art. gedetacheerd bij de stapel en constructie magazijnen alhier is op zijn ver zoek eervol vau die detachering ontheven en over geplaatst bij het 3de reg. vesting-artillerie. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. nam. avond avond. 5 u. 8 u. 12 u. 4 u. 5 o. 8 o. 10 u. Woensd Dond. 90* 81* 70* Vrijdag. 67° 78° 92° 93° Wind: Woensdag-middag 5 u. N. O. Donderdag-morgen 5 u. Z. O.; 's-mid- dags 5 u. O. Vrijdag-morgen 5 u. Z. O. Het Bestuur van den Leidschen Schouwburg heeft geweigerd de toestemming aan HENDRIK PETRUS JOANNES BEEMS, Artist Dramatique, tot het geven eener Volksvoorstelling, waarvan de recette moest strekken tot bijdrage voor het op te richten Standbeeld van wijlen den grooten Staatsman THORBECKE. (Verzoeke dit bericht in alle couranten over te nemen.) beeh». aangeboden: een ORGEL, zeer geschikt voor Koffijhuis, spelende 30 aria's, hebbende 3 regis ters en 3 rolleD, solide en zuiver van toon. Adres ten Kantore van F. K. GERSTING, in de Steen- straat N°. 9 te Leiden. een Portemonnale met centg geld. Tegen be taling dezer advertentie is dit terug te bekomen Breestraat, 133 Nieuw nornmer. HET VIJFJARIGEN CURSUS. Namens de Commissie, door den Gemeenteraad benoemd en gequalificeerd tot het afnemen van de Examens van Toelating, vermeld in Art. 6 en 7 van het Reglement voor de gemeente-instellingen van middelbaar en hooger onderwijs le Leiden (Afd. Gymnasium) heeft de Ondergeleekeiide de eer ter kennisse der belanghebbenden le brengen, dat deze Examens eenen aanvang zullen nemen op Dinsdag den 3 September 1872. Intusschen verzoekt hij de aangifte daartoe te mogen bekomen vóór den eersten September, eu is gaarne bereid, des gevraagd zijnde, de noodige inlichtingen te geven. Art. 6 van genoemd Reglement, waarin de vereischlen worden opgegeven, is bij besluit van den Gemeenteraad dd. 24 Dec. 1864 gewijzigd, zoodat liet luidt als volgt (Gemeenteblad N", 17 „Tot het Gymnasium worden niet, dun bij uit zondering, toegelaten jongelingen, die den ouder dom van twaalf jaren uog niet hebbeu bereikt, nadat bij eeu examen, af te leggen vóór deu aan vang van den cursus, voor het Col legie van Cu ratoren eu de Leeraars, zal gebleken zijn dat zij die kundigheden bezitten, welke op de eerste klasse der hoogere burgerschool kunnen verkre gen worden. Dit examen bepaalt zich derhalve tot: o. de beginselen der cijferkunde, t. w. grondige keunis vau en vaardigheid io de behande ling vau geheele en gebroken getallen; b. de beginselen der stelkunde, t. w. vaardig heid in de behandeling der vier hoofdregels in geheele en gebroken vormen, zoeken van den grootsten gemeenen deeler en bepalen van het kleinste geineene veelvoud; c. de grouden der Nederlandsche en Fransche talen d. de allereerste beginselen der Engelsche en Hoogduitsche talen e. de beginselen der aardrijkskunde; f. een overzicht der algemeene geschiedenis en die van het vaderland." W. H. D. SURINGAR, Cymnasii-Rector, ONDLH D1RLCTIE VAN A. WERY, staande met de elegante loge op de Beestenmarkt. ZATERDAG ZEKERE EN FINALE SLUITING. De Directeur bericht het kunstminnend publiek, dat hij dit jaar voor het eerst op de Kermis alhier is gearriveerd met een uitmuntend gezelschap Acrobaten, Hoorddansers en Pantomlmlsten. Ook bevat dit Thé&ire een tal van viervoetige artisten, gedresseerde Bonden en Apen. Dagelijks twee voorstellingen: de eerste te O uren voor kinderen en dieustbuden, eu te 8 uren de Avondvoorstelling. ANTOINE, WERY, Regisseur. Directeur,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3