25 Juli. N0. 3821. A°. 1872. STADS-BERICHTEX. Feuilleton van liet „Leidsch Dagblad". mmm uit engeland. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leideu per 3 maanden Franco per po9t Aüionderlyke NommeraJ. /3.00. 8.85. 0.05. Deze Courant wordt dageLs, met uitzondering van Zon- en Feestdan, uitgegeven. PRIJS DKK ADVKRTENTIÏÏN. Voor iederen tegelro.15. Grootere letten dut de plaatsruimte die xy beslaan. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeente- .bestuur vau Leiden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter band gesteld een, op den 23sten dezer maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentrecht, over het dienstjaar 1S72 en 1873, houdende aanslagen voor .Wijk 6, terwijl ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leideu, 24 Juli 1872. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GEIDEN, Gezien het adres van Leonajsdüs Ezechias Nieu- nenhuizen, warmoezier, wonende binnen deze ge- neente, daarbij verzoekende om in een door hem gehuurden kelder onder het huis aan den Ouden Rijn n°. 2 een stookfornuis te mogen doen plaatsen Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 Staatsblad n«. 19) Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars jn bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden, gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op Maandag den 29sten Juli aanstaande, 's voor middags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging met te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Juli 1872. Lelden, 24 Juli. Wij lezen in het Weekblad van Voorns en Putten: „Niettegenstaande de Sloompost c. s. telkens onze berichten over den Nieuwen Rotterdamschen Wa terweg verdacht trachten te maken, komen wij weder op de zaak terug. Waar zoovele millioe leo nutteloos besteed worden, mogen wij geene onverschilligheid aan den dag leggen. „Hoewel bij de laatste oflicieele peilingen ge bleken was, dat de diepte slechts 14 decimeters was, kwam de Stoompost ons deze week berichten, dat er ergens de plaats werd aangewezen 18 decimeters diepte was. „Nog sterker was een stukje in de Nieuwe Rolt. Ct. van Dinsdag, van den heer M. Wuister te Maassluis Deze scheen het niet gewaagd te vin den, op de mededeelingen van anderen af te gaan en schreef, dat de loods P. van Noordt hem had verteld, dat hij bij deu „laagsten waterstand" 20 decimeters diepte had gepeild. „18 en 20 decimeters dieptel Intusschen bracht de Minister van Marine ter kennis van belang hebbenden, dat bij de loodingen van 1, 4 en 5 Juli op oen droge van den Waterweg was bevon den 14 decimeters. „Hoe jammer toch, dat de Stoompost en de heer Wuister met van Noordt niet kunnen assisteeren by de offici ele peilingen!" Nopens de 21ste Algemeene Vergadering der Vereeniging ter bevordering van fabriek-en hand- werk8nijverheid in Nederland 13 en 14 Augustus a. s. te Zwolle te houden, valt nog te melden dat de leden toegaug hebben tot deze Vergadering; en voorts, Maandag 12 Augustus Ontvangst van het Hoofdbestuur aan het station des avonds te halfacbt, van daar rijtoer naar den Agnietenberg. Dinsdag, 13 Augustus te 11 uren: Vergadering in de Harmonie; te 3 uren: Bezoek aan de con structie-winkel van het Noordernet der Staats spoorwegente 5 uren Gemeenschappelijk diner in het hotel Keizerskroon (Hoven), na afloop van het diner, de zomerfeesten van de Vereeniging, genaamd de Ysclub. Woensdag 14 Augustus te 11 uren: Vergadering in de Harmonie-, te 2 uren: rijtoer, ten einde de omstreken van Zwolle te bezichtigeote 5 urenofficieel diner in het Ho tel de 7 Provinciën a 3 het couvert. Leden van het Hoofdbestuur, Afgevaardigden en Leden die aan het diner willen deelnemen, gelieven zich vóór G Augustus te adresseeren aan den heer B. Gratama, Secretaris der afd. Zwolle. Na afloop van het diner, concert io deD bui- teutuiu genaamd Nijromen. Tot predikant bij de Waalsche gemeente te Delft is beroepen de heer H. A. Gagnebin, can- didaat io de theologie, te Leideu. Het groot concert, door het concert- en operetten- gezelschap onder leiding van deo heer Gustav Stein gisterenavond in het ruime flink verlichte Café de Paauir gegeven, werd druk bezocht. Voor eeuige dagen meldden wij reeds, dat de heer Keuls weder bijzonder geslaagd zou ziju met een gezelschap te engageeren: thans kunnen we dit met het volste recht bevestigenaangename af wisseling van voordrachten door het groot aantal artisteo en de buitengewone vlugheid van de heeren Wille, Pièrre en Paolo Bellini houden het puutiek steeds bezig. Wij kunnen een ieder gerust recommandeeren dit gezelschap te bezoeken, en men zal ten hoogste voldaan huiswaarts keeren. J.n het koffiehuis Zomerlust van den heer Seljee zijn gisterenavond de soirées aangevangen. Het gezelschap van den heer Lourens geeft daar een aangename verpoozing. Onze oude kennis Eduard Bainberg laat er u eens hartelijk lachen. Daarenboven is de inrichting van den heer Seljee met het oog op de buiteogewone warmte bijzon? der aanbevelingswaard. Het is er zeer luchtig. Het altervermakelijkst tooverkluchlspel de Be- looverde Put werd gisterenavond voor een welbe- zette zaal in de Salon des Variétés van den heer Victor Driessens met veel bijval opgevoerd. Het stuk hoort geheel op de kermis t'huis en als zoo danig moet men 't dan ook beoordeelen. Wij kun nen een ieder, die zich een avond recht wil amu seeren, het bijwonen van de voorstelling van dit stuk aanraden. Het is vol actie, een koddige tekst, keur van costumes en tooneelmatig toestel, vol verrassende scènes enz. De vele coupletten ziju geestig. Vooral het couplet „omdat 't zoo lekker is" voud veel bijval en is recht grappig. De hoofd rollen worden degelijk vervuld door den heer Judels en mevrouw Sluiters. Gisterenavond waren wij met het grootste ge negen in de Schouwburg-loge van den heer itoete. De voorstelling bestond in de Hollandsche mgen waarin bijzonder uitmunten de heer J. C. ïlert en mevr. J. G. Stoete. In meer dan een opzicht dit gezelschap vooruitgegaan. Met genoegen :ondigen wij aan, dat deze week nog zal gegeven vorden, De oude korporaal, waarin de titelrol zal ervuld worden door den heer Hermans. Deze ol is door den heer Hermans het eerst in ons and gespeeld. De voorstelling van Lena, bij Beems en de jteuw, heeft den bezoekers zeer bevallen. Zij, die Ie titelrol vervulde, doet denken aan de wijze vaarop mevr. Beersma die rol vervulde. De directie van dezen schouwburg heeft het oornemen, bij eventueele gunstige beschikking an het stedelijk bestuur, op Zondag a. s. eene oorstelling te geven tot ondersteuning van de ipricbtiDg van een standbeeld voor Thorbecke. Ten slotte zijn wij er zeker van, dat't publiek liet het Reuzenkind, dat naast bet cirque Carré en toon wordt gesteld, zal voorbijgaan, zonder ■ok daar een kijkje te nemen. De liefhebbers an rariteiten zullen zeker met belangstelling lit wonderlijk exemplaar bezichtigen. De entrée s zeer inatig en het teDtje comfortabel ingericht. Hedenmorgen had het kind van v. L., in de ieerensteeg alhier, het ongeluk uit het raam vau te tweede verdieping te valleu. Door spoedig aan gebrachte hulp is het gelukkig met een lichte tneuzing afgeloopen. In de tweede helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die, wegens het niet bekeüd zijn der adres- «antpn. niet aan hun adres v.ijn bezorgd kunnen worden. Blanken, te Alkmaar; Mej. Wessels, Orth en Schoor, allen te Amsterdam R. Fredleinder en Sohn, te Berlin; D. van Hingst, te Brouwershaven G- Meester, te DedeinsvaartS. Bergmans, te Eeden H. P. v. d. Schaaft, te FraoekeradeelWed. M. C. J. HultmanHoogeveen, te GorcumMejufvr. C. H. Kley, A. J. de Groot eu M. v. Dijk, allen te 's-GravenhageD. van Netten, te Haarlemmer meer; Wed. Slikkes, te Hillegom; Asseren, te Hilversum; van der Leest, te Leiderdorp A. Boe ver, te Naarden; Mej. A. Maclaine, te Oosterhout; Mej. van den Elburg en A. L. J. Sloots, beiden te Rotterdam; H. Daains, te Ruhrorth; J. G. van Rijn, te Sassenbeim; Legerstede, te Sliedrecht; M. van Diezen, te Tilburg; J. Dumotier, te Utrecht; van Eek, te Voorschoten; H. v. d.Fuks, te Zevenhuizen. zooverre geconstateerd kan worden, dat zich in voornoemd spek trichinen bevinden. De Manchester Guardian zegt, dat naar alle ver wachting op de groote vergadering der Interna tionale in den Haag, de vraag vaD het al of niet voortbestaan dier Vereeniging zal ter sprake komen. De Engelsche werklieden zijn ontevreden over de weiDige hulp, welke bun bij de strikes verleend is. Van dien kant zal zeker het voorstel komen om de Vereeniging te decentraliseeren. Het hoofdbestuur en zijne vrienden zullen zich natuurlijk tegen die motie verzetten, maar er heerscht in den boezem van het hoofdbestuur zelf zooveel verdeeldheid, dat het hoogstwaar schijnlijk in de minderheid zal zijn. In elk geval verwacht men, dat de Engelsche afdeeling zich zal afscheiden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft eene aanschrijviDg doen toekomen aao de onder scheidene Kamers van Koophandel en Fabrieken, om informatie naar verkoopers en aanvoerplaats van Amerikaansch spek, ten eiDde daarna zoo danige maatregelen te nemen, als nuttig en noodig geacht kunnen worden, om het schadelijke voor de gezondheid door gebruikers af te weren, in In het Weekblad voor het lager, middelbaar en gym nasiaal onderwijs van 20 Juli 11. brengt de heer Jorissen, namens de leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Veendam, zijn dank toe aan den heer A. Winkler Prins, den verdienstelijken voorzitter van de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs aldaar, voor het kostbaar geschenk van 100 boekdeelen, tot grondslag voor eene schoolbibliotheek. Hiervan zijn vijftig door den heer PriDS zeiven geschreven, vertaald of geredigeerd, terwijl het andere vijftigtal uit En gelsche, Fransche, Duitsche en Nederlandschó boeken bestaat, welke met vrucht en genoegen door leerlingen dier inrichting kunnen worden gelezen. Het U. D. zegt, in strijd met andere berichteü, dat de raad van onderzoek, in zake den lsteDL: luitenant R. v. N., Maandag uitspraak heeft ge daan en hem met algemeone stemmen schuldig heeft verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten, terwijl de vraag, of hij daarom uit den dienst moest worden verwijderd, met 5 tegen 2, stemmen ontkennend werd beantwoord, In 't British Medical Journal lezen wij het vol- „De cholera nadert uit 't Oosten vau Europa met zekereD, zelfs snellen tred. Zij heeft reeds de weste- lijke grens van Ruslaod bereikt; en Berlijn begint zich bezorgd te makeu. Dit laatste is niet zonder re den. Want, dank zy de achteloosheid van 't stedelijk bestuur van de Pruisische hoofdstad, werden, eeuige jaren geleden, sommige van de breede bevaarbare grachten van Berlijn tot open riolen verkeerd, 't Sterftecijfer is er dan ook inde laatste vier jaren met 1% pCt. toegenomen; en eene be zoeking van cholera zou dubbel gevoeld worden in eene stad, waar de zorg voor een behoorlijken afvoer van faecale stoffen zoo onvergeeflijk ver waarloosd wordt. Oflicieele berichteü melden, dat de gevreesde ziekte te St.-Petersburg is uit-'-' gebroken. Laat dus onze overheid onmiddellijk maatregelen nemen tot een streng toezicht op de Oostzee. Reeds is diarrhoea de sterfte in En geland komen vermeerderen. Vermoedelijk zal dit in Augustus en September nog in sterkere NAAK HET FRANSCÖ VAN ii. r.%ii« IS. VL Wandelingen in Londen. Vervolg.) Toen nam deze het woord en zeide:„Ja, mijne „broeders, ik ben een groot zondaar geweest, maar „door de genade des Heeren bekeerd, enz." Echt Engelsch alweer: het levende bewijsstuk toonen, op de wijze der zoölogen, om eeu mys- tisch leerstuk te staveD. Op eeu andereu Zoudag hoorde ik om acht uur 's avonds, in een stad met een universiteit, op een plein twee heeren en een burgerman preêken. Dat doen zij eiken Zondag. De eerste, een jongmeDsch van 20 jaar, is zichtbaar aange- daartbij tracht zijne bedeesdheid te overwinnen met veel gebaren. „Jezus Christus is gekomeu voor ons, zondaars; denken wij aan ons zeiven, ellendige zondaars, enz." Daarop slaat de tweede zijn bijbel open en leest een passage over de iowouers van Jeruzalem, die door deu koning van Assyrië belegerd en uitgehongerd worden terwijl hij zelf door den engel des Heeren gesla gen in aller ijl opbreekt, terwijl twee rnelaat- schen die zich het eerst builen de muren durven wagen, de tenten vol leveosmiddeleo vinden en naar hartelust eten en drinken. Dat is het beeld vau deu chrisleD, die slechts vau de zonden be hoeft afstand te doen om bij den Heer te vinden al wat hij noodig heeft. Christus is onze toever laat, onze steun, onze baak. Daarop volgt de ge schiedenis van een zeeman, die onder zeil wilde gaan, en aan een heer, die hem de gevaren op zee onder 't oog bracht, ten antwoord gaf: „Ja, mijn vader is in de zee verJronkeo, evenals mijn broer en mijn grootvader." „En waarom vaart gij dan nog?" „Mijnheer, waar is uw vader gestorven?" Op zijn bed." „En uw grootvader?" „Op zijn bed." Eu uwe andere nabestaanden?" „Op hun bed." „Eu toch durft gij gerust naar bed gaan, en daar hebt gij gelijk aan. Er is slechts éen plechtanker voor den christen, op zee ofte bed, namelijk Christus." De laatste, een mager man met holle wangen en een heescbe en geweldige stem, scheen den geest te hebben. Maar daar hij over 't zelfde thema handelde, ben ik maar een oogenblik ge bleven. Er waren een vijftigtal omstanders, man nen eD vrouwen, de meesten goed gekleed; som migen mompelden nu en dan en lachten ironisch, maar de meesten der mannen en al de vrouwen luisterden aandachtig en werden gesticht. Ik vind die soort van tooneelen wel goed. 1° openen zij een uitweg (they give ventvoor eeu harts tochtelijkheid, een innige overtuiging, die anders misschien op krankzinnigheid, melan- colie of oproer zou uilloopen. 2°. Zijn zij zedelijk, en kunnen op enkele gemoederen een goeden invloed hebben. 3°. Sterken zij het gewone publiek in de overtuiging dat er verheven denkbeelden, vast geloof en door oprechten ijver gedreven zielen bestaan. De uieusch belt er maar al te zeer toe over om te ineenen, dat onverschilligheid en ver maak het doel des levens is. Dat zijn nog de overblijfselen van den ouden puriteinscheo geest, de fossielen van een in haar groei belemmerde fauoa. Maar de grondslag blijft godsdienst. Volgens G die hier zijne studiën voleinl heeft, zijn de meeste jongelieden, zelfs zij die zeer opgewekt van geest zijn, geen twijfelaars op het punt van geloof; wat bij oos regel is, is bij hen uitzondering; zij zingen ernstig en van ganscher harte in de kapel mee. Drie vierden van de dagbladen en boeken keuren opstelligen toon af: „het Fransche scepticisme en het Duitsche ongeloof," met andere woorden, de ketterij die ont kent en de ketterij die bewijst. Wat de volwassenen betreft, zij gelooven aan een God, een Drieëenbeid en een Hel, hoewel zonder gloed. Het Protes- tantsche dogma laat zich zeer goed vereenigen met de ernstige, dichterlijke, zedelijke geaardheid van het volksras; het kost hun geen moeite het te behouden en 't zou veel moeite kosten hen er van af te brengen. Een Engelschman ergert het om niet aan het leven na den dood te gelooven, daar het in zijne oogen het natuurlijk aanvulsel van het leven op aarde is; in elke hachelijke omstan digheid wordt hij tot ernst gestemd en denkt om het leven aan gene zijde van het graf. Om zich het ge heimzinnige land voor te stellen, waarnaar zijne ziel smacht, heeft hij een zeer oude kaart: het christendom, gecommenteerd door een in eere gehouden corps geografende geestelijkheid. De kaart geeft tot velerlei vertolking aanleiding, en de geografen laten eenige speling aan de persoon lijke inzichten. Daar hij dus wordt vrijgelaten, verzet hij zich niet tegeD, noch wantrouwt de geografen of de kaart. Integendeel, bij zou het den indringers zeer kwalijk nemen, die zijne i meeningen daarover zouden willeu schokken i

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1