N". "3820. A0. 1872. 24 Juli. I 2- DAGBLAD prijs dezer courant. Yooï Leiden per 3 maanden On Franco per post. t Afzonderlijks Nommen... /3.00. - 3.85. ,0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. fill.IS DER ADVKRTENTIKN. Voor iederen regel/"O-lö. Grootere letten Daar de plaatsruimte die zij beslaan. belden, 33 Juli. Wij lezen in de Zaanlandsche Courant den vol- inden Haagschen brief, die overwaardig is in rui en kring verspreid te worden. .Zelden werd een onderwerp met meer heftig- j "tid, met meer vinuige partijschap in het Dagblad Zuid-Holland en 's-Gravenhage besproken dan dotatie-wet: zelden hebben artikelen, in dit rad geschreven, meer de algemeene verontwaar diging, ja verachting opgewekt dan de beide op- ellen van de vorige week, welke, ouder den :hijn van het toekeDnen eeDer jaarlijksclie som in de beide dochters van wijlen den staatsman horbecke in beginsel goed te keuren, geene aD- ire bedoeling hadden dan het verleenen dezer itionale bijdrage te verijdelen. De N. Rotterd. Courant was nog onder den in - ruk van die leelijke artikelen (het woordleelijke isinuatie is door Thorbecke zeiven het eerst in e Kamer gebracht), toen het op den dag, dat te Itreoht de volksvergadering van vereerders van en grooten staatsman zou worden gehouden, d een jmet warmte geschreven artikel er kracti- ig op aandrong behalve het standbeeld, alle an- ,ere voorstellen te verschuiven, ten einde de do- atie voor de beide dochters te redden. De dota- iewet liep gevaar I Laten wij was de rede- leering nu de conservatieven die wet trach ten te'verguizen, eveneens als zij den persoon iteeds verguisden, dien deze wet wil vereereo, torgen, dat het volk doe, wat de volksvertegen woordiging mocht willen Dalaten. Indien het dau och eene nationale dotatie zij, laat de natie recht streeks de beurzen openen! De Utrechtsehe meeting van den 17den heefter -inders over geoordeeld. Zij heeft alle planneu, "lie haar waren voorgesteld, aangenomen. Wel werd door Ptof. Opzoomer eene motie voorge iteld du den geest vau het ar.ikel der N. Rolt. Courant, wel werd die motie door den eveneens door ernst gedreven Prof. Goudsmit, den gulron den geestigeu leeraar Vroom uit Zwolle eu an deren ondersteund, maar de motie is gevallen. Men laat de dotatie-wet niet los; men laat zich, door het OajMad-schandaal niet bang maken. Dit besluit der meeting heeft, dunkt mij, een uitmuntenden grond. Wie wordt vereerd? De pu blieke persoon. Waarom wordt hij vereerd? Wegens zijne zorgen voor de publieke zaak. Welnu, dan "'geldt het ook een publiek belang, dat door hetpu blieke lichaam moet worden behartigd. Wanneer tast de natie in eigen beurs? Wauneer het geldt de nagelaten betrekkingen van een kunstenaar, in armoede gestorven, (het gewone lot van den kunstenaar) tegen nijpend gebrek te beveiligen. - Dan gaan de philanthropen „met schaal en bus sen rond" langs de huizen; dan gaan deiuschrij- vingen van hand tot hand. Dan geldt het, lief- -dadigheii te bewijzen. Reeds vóór de onlangs ge storven kunstenaar Peters zijne zinnen verloor en er vrees bestond, dat hij zijn gezin hulpeloos - achterliet, haddeD de vrienden zich vereenigri. Er werd gecollecteerd, alarm geslagen en zijne be trekkingen werden geholpen. - I Het karakter der gedane voordracht is echter nis/ om lie/dadigheid te bewijzen. De bedoeliti" van dat voorstel is niet, aan de beide dochters m j van deu heer Thorbecke een aalmoes, een bete broods toe te werpenen het Dagblad heeft die bedoeling kennelijk alleen vooropgesteld, om rtng»aan het voorstel een mesquin karakter te geven e /Üen de nagelateD betrekkingen te kwetsen door het denkbeeld, dat zij uit goedertierenheid van jaar op jaar van staatswege zullen worden ondersteund. „Alles eischt, dut de voordracht, zonder discussie, I worde aangeDomeu, opdat een natiouaal gedenk- p,, teeken van lie/dadigheid verrijze." De dochters van mg, i deu grooten staaismau moeteu het wel weien 6/» dat zij door de couservatieve edelmoedigheid zul- len worden bedeeld, en daarom zelfs is het Dag- Id'blad ihuichelachtig edelmoedig geuoeg, om niet duor 'e driDgen iu de mate der behoehel Alleen had het gehuopt, dat de Regeermg voor zich zelve zeker was, dat er werkelijk nooddruft bestond. orW Ratuurlijk I Armenzorg van staatswege wordt immers slechts verleend, „bij volstrekte nóodza- _11 'kelykheid I" Ach, het Dagblad is zóó bedroefd, a ti zóó wanhopig dat de Regeering de wet kan jjjï ^"eu schipbreuk lijden op een bezwaar van den [ypk "orm' Waarom ook gesproken vau „uitstekende diensten, gedurende eene lange reeks vaQ jaren oen Ons en aan den lande bewezen Daardoor heelt de heer van Rosse zwaar gezondigd, daar 812 Beien - door is hij dienstbaar geweest „aan de verdere verscheuring van het volk door partijtwisten", daardoor is de wet „eene partij wet geworden, ge- teekend met de scherp gekleurde tint van par tijzucht." En hoe deze waanzin verder moge luiden 1 Het gehuicheld /ormeel bezwaar betreft io waar heid het fond der zaak. Wat is er van de zaak? Met uitnemeuden lact en prijzenswaardig doorzicht heeft de heer van Rosse alle kiesche punten op zettelijk verinedeo en begrepen, dat alle oprechte vaderlanders hierin zullen overeenstemmen, dat Thorbecke uitstekende diensten bewees aan Vorst en land, diensten welke de conservatieve partij kan erkennen, eo schoon zij ook voorwende haar zelf moord niet te kunuen onderschrijven, moet erken nen, omdat alle couservatieve regeeringen sedert 1848 op het stelsel van Thorbecke hebbeD trachten voort te bouwen. En wanneer nu èn de heer van Bosse èn de lieer de Vries niet liefdadigheid, maar erkentelijkheid wil betrachten, eene buitengewone erkentelijkheid voor buitengewone diensten, dan betreft dit niet een formeel bezwaar, maar inder daad het wezen der zaak. Wie deze uitstekende diensten nog altijd niet kent, hij verzuime niet op te slaan de jongste aflevering van de Economist. Wat daarin voorkomt omtrent Thorbecke, munt uit door waarheid en onpartijdigheid. Vooral daar kan men lezen, wat Thorbecke voor Koning en land is geweest. De conservatieven doen niets anders dan dag op dag toepassen de beginselen, welke Thorbecke in 1848 heeft doen zegevieren. Het is waar, met éen verschil. De conservatieven, die zich op gematigdheid lateu voorstaan, laten zich veelal door hun hartstocht en partijzucht medeslepenThorbecke daarentegen verloochende nooit dien geest van gematigdheid en ingetogen heid die hem was aangeboreu. Thorbecke heeft niet alleen onze constitutioneele instellingen ge vestigd en bevestigd hij heeft, door zijn voorbeeld, daaraan dien echt-Engelschen toon van waardig heid eu DObelheid gegeven, dien juist de conser vatieven, meestal nog wel een uitschot der oude ridderschap, niet hebben weten na te volgen. Terwijl Thorbecke zijne hoorders steeds tot de hoogere rangen poogde op te ieideu, rivaliseerden de conservatieven en hun walgelijk orgaan bij voorkeur met het lagere deel des volks. De waar heid is, dat de conservatieven eene wet verfoeien, die strekt om de nagedachtemis van Thorbecke in zijne kinderen te vereereo. Maar dat is nu een maal de eenige bedoeling der wet. Laten dan de conservatieven, de verstokte Thorbecko-phoben, voortgaan met de uitstekende, de buitengewone dien sten van den staatsman te verkleinen de groote meerderheid der uutie kent de ware beteekenis dezer wet en daarom zal zij met groote meerder heid als politieke wet worden aangenomen, onder een stortvloed van adressen van het gausche dank bare volk, in weerwil van het gesis en geschuifel van naijver en wrok 1" Met genoegen vermelden wij de verschijning van een nieuw weekblad, de Huisvrouw, tot voor lichting, nut en ontwikkeling van het huisgezin, onder redactie van mevr. Henrietle van S. Het eerste nummer behelst o. a. een artikel van Dr J. Rasse alhier over „huisnoudefijke hygiëne". Onder de rubriek opvoeding eri ouderwijs ireffen wij een stukje over moederlijk toezicht aan. Ver der bevat het wetenswaardigheden van lmishou- deltjkeu aard, huishoudelijke mededeelingen en feuilleton. De Nededaudsche huisvrouw zij het aaubevoleo. De kijkjes, die wij gisterenavond op de kermis namen, deden ons zien dat er vermaak te over is, al zijn het straatmuzikanten-gild en andere siraatvertooniugeu sterk gedund. Over du laatste hoort men verschillend spreken. Jan vindt de maatregel van het hoofd der politie om dat vage- bondeereude kermisvolkje te weigeren goed; Piet zegt 'i is een schandaal die menschen 't brood uit deu mond te nemen Klaas is sterk verontwaardigd dat er onderscheid wordt gemaakt. Neen, roept hij uit, als doedelzakkeu, poppenkasten, een tal van orgeldruaters,acrobaten,enz. worden geweerd, dan moeten anderen niet bevoorrecht worden. En als men dan tegenwerpt dat de politieverordening dit alles toelaat, dan is men gereed me: 't ant woord, dal dan zulk een maatregel vooraf had dienen afgekondigd te worden, waardoor die menschen geld en bovendien de vermoeienis ware bespaard geworueu om naar een van hun „beste" kermissen barrevoets eu in een tropische hitte van Utrecht te komen marcheeren, om het eene einde van de stad in te komen en het andere weder uit te trekken. De kermislust bepaalde zich tot dusver meer tot het straatvermaak dan het profiteeren van de „spullen". En toch zijn, naar hetgeen wij gisteren avond zagen en hoorden, bezoeken aan de „spullen" zeer aan te bevelen en daartoe zal men te eerder overgaan, als men weet dat er overal voor eene behoorlijke ventilatie is zorg gedragen, zoodat de tenten zeer luchtig zijn. Carré gaf gisterenavond zijn eerste schitterende voorstelling, die uitnemend voldaan heeft. Bewon derenswaardig is de dressuur van de edelste paar denrassen, waarin Oscar Carré 't zoo ver heeft gebracht, dat men zich onwillekeurig afvraagt of de koppigheid van den meusch vaak niet moei lijker te overwinnen is daD van het dier, een hypothese, die nog waarschijnlijker wordt, nadat men deu clown Pinta met zijn ezel Marco heelt zien werken een allervermakelijkste en tevens belangwekkende scèue. Men zal toch toegeven dat 't een heksenwerk is om grauwtje alles op commando te doen uitvoeren, .galop, draf, vol tes, het staan op de achterste pooten, enz., alles zoo bevallig mogelijk. Voorts hebben de gymnastische oefeningen van de familie Nagels uitstekend voldaaD, zoo door de uiterst sterke als nieuwe toeren, welke zij uit voerde, en waarbij vooral de aandacht trok een kereltje, zoo groot, dat hij uit een reiszak voor het publiek te voorschijn treedt. In zijne flinke, nette loge gaf de heer E. Basch gisterenavond zijne eerste groote brillaute voor stelling. Wij weten Diet wat meer te bewonde ren zijne verrassende, boeiende, ondoorgronde lijke goocheltoeren, waarbij op aller gelaat een „hoe is't mogelijk!" siaat ie lezen, zijne geesten eu auivels, die als uit den grond oprijzen en met een tooverslag weer verdwijnen, de heerlijke beelden door zijn agioscoop op het doek getoO' verd, ol de prachtige kleuren en verrassende licht effecten iu de „Wonderboom eu de droom der Najaden", die u geheel iu de Arabische toover- wereld verplaatst. In één woord, oud eu jong viudt er afwisselend genot, eu wij twijfelen volstrekt nietol een druk bezoek zal Oen verdienstelijken ondernemer ten deel vallen. Rij Victor Uriesscns, werd met de bekende verdienstelijkheid opgevoerd het alleraardigst bl i. spel het Huwelijk bij Trommelslag, waarin de heer Juüels, Mevr. Btuyiers eu de heer Sirelitsky, eu de klucut Lot is dood, waarin de heer Judels de hoofd- rollen tot gioot genoegen van de aanwezigen vervulden. Alaar daar uioet men gaan zien de Betooverde Put om Judels iu zijn element in een echt kermisstuk bij ie wonen. De smaakvolle salon van Lyon werd gisteren avond vrij druk bezocht. Is er ergeus dan daar voor eene flinke luchiverversching zorg gedragen -en uien zit er dau ook wel te moe eu gezellig naar het afwisselend programma te luistereu, dat door een goed sauieugesteld gezelschap artisten eu wel bezet orchest wurdt uitgevoerd. Laarbij uiun- teu uit de dames Ras e en Diana, waarvan de eerste telkens met meer succes eenige uationale Frausche liederen, gewijd aan de jongste rampen die F'iaukiijk i rullen, vourdraugt, en de laaiste, negaald met een uuivaugl'ijk en aangenaam su- piaangeluid, aria's uil gehelkuosde opera's uit stékend zingt. Daar vindt men ook een zeer tenger acrobaat, die degeus slikt als maccaiOui en een neger, die vermakelijke lieueren in neger-eugelsch voor draagt. Dezelfde ondernemer exploiteert de Salon du c rque vélocipèie Auiéiicam, een vermaak waar aan op de meeste kermissen die reeds voorbij ziju met graagte werd deelgeuouien. Het rijden met de véloctpède heelt iu Nederland burgerrecht verkregen eu het is eeu goed idéé van van der Heem dat hij daarvan partij heeft getrokken. Het liet tentje staat naast zijn greote salon. Bij het binueutredeu der tent van Calp valt dadelijk de netheid in het oog. Ruime en ge makkelijke zilplaatseu en flinke verlichting. Al lereerst mogen wij guustig melding maken van den Chinees Arr You. Met het meeste genoegen zagen wij hut ballenspel; wel hebben wij meer met balleu zien werkeD, maar zoo als deze het doet nimmer; ook is het bezienswaard, hoe hij omspriogt met een ongekookt kipei, het inslikt en op de koddigste manier het weer uitwerpt. De beer Matthys speelde onder koddige voor dracht de bekende hornpijp, dansende en springende in de zotste figuren, hij maakt op zijne viool op 26 verschillende mauieren de zotste grimassen, zonder zich een enkele uiaal te ver gissen. Niet minder aaugeoaam zijn de kunststuk ken van den elastiekeu man, den heer Stein. Wat ook aller tevredenheid wegdraagt, zijn de kunst verrichtingen van den heer Alinaba, op een wa terkaraf. WeiDige oogenblikken waren wij in het cirque Blantu, doch wat wij zagen, beviel ons zeer goed. Bijzonder amusant was de elfjarige knaap Hermao Blanus, vooral op het ongezadelde paard zijne vlugge bewegingen eu sierlijke houding boeien; de moeielijkstc bewegingen voert hij met de meeste juistheid uit; ditzelfde kunuen wij ook zeggen van den jongeheer Maous Blanus, die b. v. in vollen ren aan zij De hiel achter op bet paard hangt en dan Dog met het lichaam de sierlijkste wendingen maakt. De beide clown's, de gebr. Kohu, vermaakten het talrijk gezel schap. De raad van onderzoek te 's-Hertogen bosch, beeft gisteren met 5 tegen 2 stemmen den lsten luit. R. v. N. vrijgesproken. Uit de punten van beschrijving voor de 21ste algemeene vergadering der vereeniging ter be vordering van fabriek- en hatidwerksnij verheid in Nederland, 13 en 14 Augustus a. s. te Zwolle te houden, blijkt dat o. a. over de volgeude con- clusiën, door het bestuur voorgesteld, zal worden gehandeld Tot duurzame verbetering van den finaDcieelen toestand van den werkman is uoodig: a. stuk werk of premie voor meerderen ijver of bekwaam heid, of wel verdeelingder werklieden in klassen; b. verzoek om verhooging van het arbeidsloon, van regeeringswege vastgesteld voor rijkswerken, tot den be6taanden vorm bij particuliere werken; c. voorkeur voor de voorschotbanken vau het stelsel Scbulze-Delitsch boven andere crediet- instellingen, ten behoeve van den werkman; d. uitnoodiging om de oprichting van ambachtscho len te bevorderen; e. het nemen van een besluit over de fabriekskinderen wil men verdagen. Door verschillende afdeelingen is voorgesteld: f. uitbe taling van het loon des Vrijdags in plaats van des Zaterdagsg. onderzoek naar de mogelijk heid om met behoud van een billijke rente voor het kapitaal gezonde, goedkoope en uit een mo reel oogpum voldoende woningen voorden werk man te bouwen. Het hoofdbestuur stelt verdervoor.de wensche- lijkheid uit te sprekeu 1°. vari de afschaffing van paientbelasting, zeepaccijns en graanrechten 2'. van geregelde noteering vaD industrieele waar den; 3'. van een nieuw contract tusschen den staat en de exploitatie-maaiscbappij, opdat deze zelve belang krijge bij onbegrensde vermeerde ring van het goederenvervoer; 4°. van eeu voor- a gaauoe tentoonstelling hier te lande van de in zendingen uit Nederland naar Weenen. Verder stelt het bestuur—voor te verklaren 5°. dat het ontwerp over de uaamlooze vennootschappen een leemte bevat door nielopiieuuug van die niet ver anderlijk kapitaal; 6°. dat de onderhandelingen lusscheu Fiaukrijk en Engeland over eeu gewij zigd handelsverdrag in hooge male de aandacht der Nedei landsche regeering verdienen, en 7". dat de afdev lmgeu moeten onderzoeken of algemeene dan wel bijzondere tentoonstellingen de voorkeur verdienen. Door de afdeelingen is voorgesteld: 1°. om de particuliere nijverheid te vrijwaren voor schade door de concurrentie van den gevangenisarbeid, en 2". om meer eenheid in de goederentarieven eu snellere bezorging van goederen op de spoor wegen te verkrijgen; zoomede te bespreken, welke verbeteringen in de postadministratie mogelijk ziju. Uit het programma blijkt voorts, dat de ont vangst van het hoofdbestuur alhier zal plaats hebben aan het station, Maandag 12 Aug., des avonds te hallacht. Van daar zal een rijtoer naar den Agnietenberg worden gedaan. Dinsdag te 11 uren is er vergadering in de Harmonie's mid dags te 3 uren zal een bezoek gebracht worden aan den constiuctiewinkel der staatsspoorwegen;

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1