22 Juli. N°. 3818. Maandag A°. 1872. a, LEiDsee DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per po9tr„8.85. Afwmderlijka Nommeran 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdageh, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iaderen regel/0.15. Orootere letten naar de plaatsruimte die beslaan. STADS-BERICHT EN. 3URGEMEESTER en WETHOUDERS van IXDEN doen te weten, dat de rekening en verant- ording ran de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, (r het dienstjaar 1871, met al de daarbij behoorende icheiden, aan den Gemeenteraad op heden ia over- egd, tegelijk voor een ieder gedurende veertien jen ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer oeente en in druk, tegen betaling der kosten, al- neen verkrijgbaar gesteld. leschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der wet Q.ti 29 'Juni 1851 Staatsblad n'. 85), openbare kennis- ring door plaatsing in de Leidsche Courant. o j Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. O E. KIST, Secretaris. Lridin, 20 Juli 1872. De BUBGEMEESTER, Hoofd van bet Gemeente- jtuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde jentbladen, over het dienstjaar 1872 en 1873, voor wijken 1, 2 en 3, bij bet Collegie van Zetters, eene ,'der vertrekken van het Raadhuis dezer ge- _ente, verkrijgbaar zijn, dagelijks, met uitzondering jx den Zondag, van dea middags twaalf tot twee sn. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant ;ekondigd. De Burgemeester voornoemd, j. v. d. BRANDELER. Lhibbx, 20 Juli 1872. Lelden, 30 Juli. "Van Zaterdag 13 Juli tot en met Vrijdag 19 ■li, bedroeg bet aantal bezoekers van den Aca- -imietuin alhier 6826. Naar wij vernemen zal de Hortus, in 't belang »n eenige dringende werkzaamheden, van - 'jtandag 33 dezer tot en met Zondag 38 de- alléén voor vreemdelingen toegankelijk zijn. Men schrijft ons uit Brielle, dd. 19 Juli: - Zondag schreven wij u over de martelaarsfees- -1, die verleden week hier gevierd zijn. Zij "bben van Zondag tot gisteren weer onalge- >ken voortgeduurd. Op ieder van die vijf dagen -vamen hier tusschen 300 en 500 putgangers, -ms al zeer vroeg. Woensdag kwamen er zelfs lOten uit Geertruidenberg en Capetle (dicht bij -j eerste plaats gelegen). Zoodra zij aankomen, egeven zij zich naar 't kleine kerkgebouw der i. K. gemeente alhier. Klein is het, doch fraai gedecoreerd. De portretten van de Gorcuinsche ïartelaren hangen er aan den wand, omgeven -iet vlaggen. Ook de nationale vlag prijkt daar. e temperatuur, die iu dat gebouw bij de tegen- _oordige hitte heerscht, is bijna niet te verdra ai. Er moeten ook onlangs, naar ik verneem, -in paar menschen van de warmte flauw ge- kllen zijn. Tegen 1 uren begeven zich allen "aar de heilige put. Om het weiland, waarop :Ch die put bevindt, is eene beining aangebracht, -)odat niet de minste ergernis van andersden- enden wordt opgewekt. Daar, bijne put, wordt "idsdienstoefening gehouden; daar liggen de de- -jle putgangers te bidden. Gij kunt u voorstellen oe warm het daar is, op een weiland, waar iet de minste schaduw is, en dat ruiui 10 uiinu- in van de stad ligt, zoodat de bedevaartgangers irst van de warmte lijden op de boot, waar zij spaald opeengepakt zitten; dan van 't loopen iar de kerk, om eene goede plaats in 't kleine ~)bouw te krijgen; in de kerk zelve; op de wan- ~aling vau de kerk naar de put eu dan rond de _iHl Tegen 4 uren gaan allen weer naar de kerk ~a tegen 6 uren vertrekt gewoonlijk de boot. Waarlijk, uieu staat verstomd over zooveel gods- ienstijver! Bijzonder trekt de aandacht de stille ~'(jze, waarop de feeslen dit jaar gevierd wor den. In vorige jaren werd bij de meeste Roomsch- ~atholieken de vlag uitgestoken gedurende de «sten, doch van 't jaar merkt men niets daar aan. En wij achten dat hoogst gelukkig. Wij !«l«ebben nu niet te vreezen voor dergelijke be- i i iagenswaardige tooneelen, als op 1 April in som- lige plaaiseu zijn voorgevalleu. Reeds is bekend het treurig voorval, hetwelk ",q: het begiu dezer maand heeft plaats gegrepen, u waarbij drie onzer siadgenooteu het leven heb- eu verloren. De volgende bijzonderheden vernamen wij '.y, ieromtreut Het Eugelsche stoomschip Lapwing, waarop zich .it onze stad bevonden de loods öinit met zijne 'ochter (die voor pleizier de reis naar Liverpool •'ad medegemaakt), Waardenberg eu de matroos ui an Hulle, werd in den nacht van 1 op 2 Juli g, i}.Kanaal aangevaren door de Abbey Holme, met treurig gevolg, dat het stoomschip na 9 mi- o, uten zonk. Eene boot werd te water gelaten, j yaarin zich Waardenberg 't eerst bevond en na jiem nog 12 a 14 anderen, waaronder ook Ph. Smit. .ijne beeldscboone dochter Anna, die waarschijn lijk niet zoo vlug in de boot kon komen, stond net de andere passagiers radeloos op 't dek der ■stoomboot. De boot, die te water was gelaten, lag l"iog altijd met een touw vast aan de Lapwing. iVel wierp een van de bemanning zijn mes toe, "kim het touw door te snijden, doch de uian, die l'iij het touw zat, had ziju bewustzijn te zeer "t'erloren. De stoomboot zonk nu op eens met de passagiers eu dientengevolge sloeg de boot om. s^es mannen zijn toen gered, behalve twee en de PnOfmeesteres, die op de Abbey Holme waren over- jesprongen. Drie van die zes hebben het ieven ;ered óp katoeubalen, die in menigte aan boord varen. Langen tijd verkeerde men over het lot onzer stadgenooten in pijnlijke onzekerheid. Waarden berg schreef spoedig dat hij gered was, doch van de anderen hoorde men niet. Daar er echter geene tijding van hen ontvangen is, mag men nu met zekerheid aannemen, dat Smit met zijne dochter en van Hulte in de golven hun dood hebben gevonden. Diep medelijden hebben wij met de bedroefde echtgenoo'ten, die nu op èens van hun manuen beroofd zijn, vooral met de eene, die nog bovendien hare dochter moet missen. De vrouw van Smit blijft achter met 6 kinderen die van vao llulte met 3 en Waardenberg heeft door de ramp alles verloren, wat hij bezat. Aanstaanden Maandag begint de kermis, en de klacht die te Utrecht gehoord werd dat de ker mis aldaar weinig bijzonders opleverde, behoeft hier niet geuit te worden. Of dit in het alge meen wel zoo te bejammeren valt of niet, is voor ons op dit oogenblik een abstract onderwerp. De kermis is er, we staan voor een fait accom pli, eo alle beschouwingen over het slechte der kermis, over de pest der kermis, over de nadee- lige gevolgen voor de lagere klassen liggen thans buiten ons bestek. Men denke echter niet dat wij een kwaad hart toedragen aan de pogingen om de volksvermaken te veredelen. Als men 't maar niet daarheen leidt dat 't volk zijo vermaken ge heel worden ontnomen. Wat steekt er tocb voor kwaad iD, dat men eenmaal 'sjaars zijn oogen uitkijkt naar de edele paardendressuur en de hoo- gere gymnastiek van Carré, de voor bet gezicht zoo streelende voorstellingen van Basch, de too- neelspelkunst van Driessens, liet muzikaal ge not dat Lyon, eu andere ondernemers te dezer stede bieden, enz. enz.? Men zal ons toegevèn dat iu het gebruik maken van deze vermakelijkhe den niets hemeltergends ligt. Wij zullen dan ook voorloopig eens wijzen op eenige ondernemingen die inderdaad verdienen zich in de guüst van het publiek te mogen ver heugen, zonder te durven beweren dat zij niet voor uitbreiding vatbaar zijn. Oscar Carré slaat weder met zijn Konink lijk Nederlandsch Circus op de Ruïne. Zijn roem om op dit gebied aan alle eischen te voldoen is gevestigd. Waar deze jeugdige oudernemer dan ook gaat of trekt is hij welkom, en stroomt de massa naar zijn welingerichte manége. In Arn hem b. v. ligt de kennis bepaald,in duigen, omdat Carré niet komt, en wordt vauwege de ingeze tenen gerequestreerd bij het gemeentebestuur oui dien ondernemer vergunning te verleenen lau ger dan acht dagen te blijven, wijl daarin de oorzaak is gelegen vau Carré's weigering om te komen. De gezellige tent van Boas en Judels, directeur Victor Driessens, vindt men mede op de Ruïne. Ook dit gezelschap kan op geen kermis ontbre ken, of er zou een leemle zijn. Een goed réper toire is voor deze kermis gekozen, en daaronder zal vooral de aandacht trekken het toover-kluchl- spel de Betooverde put. Het is eene voorstelling, zegt het U. D. hiervan, voor het groote publiek, vol verrassende scènes, met decoratief en iheatralen toestel. De zang vooral is er niet in vergeten, en aan komieke uitdruk kingen en liederen is geen gebrek. Daar de heer Driessens er veel kosten aan besteed heeft, om dit stuk ook hier goed te vertooDeD, en niets heeft achtergehouden, wat tot versiering en opluistering van het geheel kan bijdrageo, is het niet te be twijfelen, of het zal de geheele week een druk bezoek behouden, daar, bijeen boeienden inhoud, gehoor en gezicht steeds gestreeld worden. Het orchest, uit Amsterdam medegebracht, is wel niet zeer sterk, maar het werkt krachtig en is zuiver vau stemming. Den keruiisliefhebbers wordt de voorstelling in den Schouwburg dan ook zeer aan bevolen. §toete en Comp. laten ook geen Leidsche kermis voorbijgaan. Eu die heeren directeuren hebben gelijk ook. Zij behoeven naar de gunst van het publiek niet meer te dingen; zij bezitten die reeds geruimen tijd. En dit is bet gevolg hiervan, dat deze directie doorgaans een geluk kige keuze van tooneelstukken heeft. Degelijke volksstukken worden in hun schouwburg opge voerd, die den zin van het volk voor het tooueel aankweeken. Met de Hollandsche jongen, wordt de kermisweek in hun schouwburg-loge geopend. Het is een histo risch volksdrama geschreven door den heer A. Wijnstok, dezelfde die het stuk bewerkte, dat bij de Aprilfeesten te 's-Gravenhage werd opgevoerd, en daarvoor den dank mocht inoogsten van Z. M. onzen geëerbiedigdeu Koning, die de opvoering van dit gelegenheidsstuk bijwoonde. In een ander gedeelte der stad, op de Beesten markt, vindt men Calp, de specialiteit in het engageeren van bedreveue acrouaten en koord dansers. Vooral voor de lieve jeugd is Calp's inrichting aan te bevelen. Lyon is een genre, dat, hoewel sedert korte jaren op de kermissen aanwezig, grooten bijval vindt. Café-chanlant op grooie schaal, com- lortabels inrichting der salon, goede en vlugge bediening, verscheidenheid in hetgeen men ie zien en te hooren krijgt, ziedaar waarin vooral de salon Lyon zich steeds onderscheidt. Het reeds gunstig bekende gezelschap, dat reeds op Zomer zorg met succes optrad, zal zich nu versterkt doen hooren in de teut op de Ruïne. Het druk bezoek, dat Lyon op alle andere kermissen ten deel viel, wacht hem ook stellig hier. Hij heeft er althans op gerekend, want in afwijking van vroegere jaren is de groote tent geplaatst. Basch. Wie heeft in de laatste jaren niet van dien meesterlijken prestidigitateur gehoord! Wie herinnert zich niet de prachtige vertooningen in jiju recht fraaie tent, die nevens de andere groote ondernemingeu op de Ruïne een plaats vond. leder jaar geeft hij nieuws, dat altijd op den naam van schitterende, glansrijke vertooningen mag aanspraak maken. Basch heeft op de Haag- sche kermis een enorm succes gehad. Het publiek stroomde naar zijn tent en kwam er dubbel en dwars tevreden uit. Ten sloite wekken wij het publiek, dat aan de kermis deelneemt en veel eu veelsoortig is, op om het Café de Faaw niet te vergeten. Reeds vele jareo concurreert de eigenaar met gelukkig gevolg op de kermissen alhier mede, en telken jare oegee't men zich altijd gaarne naar den Nieuwen Rijn, omdat 't er gezellig en vroolijk is, en de eigenaar steeds voor goede gezelschap pen zorgt. En dat dit ook nu weder het geval is, kan blijken uit het Utrechlsch Dagblad, dat ver zekert, dat het concert- en operettengezelschap van Gustav Steio uit goede sujetten bestaat. Stein zelf bezit een goeden smaak en is iu staat een onderhoudend eu afwisselend programma tarnen te stellen. Ook de gymnastische toeren vermaken het pu- iliek ten hoogste. Aan de Zwem- en Badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 1193 baden genomen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het verhhuis alhier opgenomen van 95 tot 110 vol- vasien personen en van 31 tot 42 kinderen. 11 idenmiddag omstreeks een uur had een meisje liet >ngeluk in het Levendaal Ie vallen. De melk boer I. dit ziende, sprong dadelijk te water, en moat met behulp van een paar vrouwen er in slagn het kind behouden op het droge te brengen. D doopplechtigheid te Neuwied zal, behalve dooi den Duitschen keizer en de keizerin, prins Freerik en prins Alexander der Nederlanden, wor.en bijgewoond door de prinsen Albrecht en Geoge van Pruisen, da hertogin van Oost-Gothland (gebren prinses van Nassau), de erfprinsen van Oldoburg en Mecklenburg, den vorst en vorstin vanjteuss, den erfgraaf van Laubach, de vorstin vauBraunfels en den erfprins van Hohenzollern Voois door de voornaamste burgerlijke en mili tairebeambteu iu de Rijnprovincie. De predikant Lobiann zal den doop aan den jongen prins van Neuiied toedienen. Debeer O. van Rees is in eene vergadering van isterenavond ook door de kiesvereeniging Burgalicht te Rotterdam tot definitief candidaat voor et lidmaatschap der Tweede Kamer geko zen, idat hij in deze bijeenkomst zijne inzichten had Inbaar gemaakt omtrent de koloniale, fiuau- cieeledefensie- en onderwijsaangelegenheden. Hegevolg van zijne verklaringen was, dat hij met geuieene stemmen werd benoetpd. Deleeren van Bosse en Pincoffs hadden bericht gegevi, dat zij de voorloopige candidatuur niet weustten te aanvaarden. Deloor de „Vereeniging van officieren der schuttij in Nederland" aan den Koning in over- wegii gegeven wijzigingen, aanvulling en af- schatig van sommige voorschriften der wet op de scltterijen van 11 April 1827 koinen hierop neder Vermeerdering van de sterkte der schut terij lor eene veranderde bepaling-omtrent den leeftij (24 jaar) waarop men schutterplichtig worden bepalingen omtrent de rustende schut terij jerlenging van den tijd van oefeningver- scherpg van de tucht; betere zorg voor de be- kwaqheid der officieren; nitbreidiüg van het gezagler commandanten. Mei meldt aan het Utrechtsch Dagblad uit vol- komegoede bron Jl. Dinsdag heeft te 's-Graven hage loting plaats gehad onder de officieren, tot deste militaire afdeeling behoorende, tot het sameiellen van een raad van eer, in zake den lsteniitenant plaatselijk adjudant F. M. Keyser. Witernemen dat de heer Koelman spoedig gereezal zijn met het beeld de Nymf, dat te Brieüzal worden opgericht. De vervaardiging van I beeld, dat in brons zal worden gegoten' is opdragen aan de heeren Entboven. (Vad). Mesekerheid verneemt de Standaard dat er in za,het Anti-schoolwet-verbond een tweede verga- derirtal plaats hebben, op Donderdag 25 Juli a. s. p het gebouw voor Kunsteo en Weten- schajh te Utrecht. In de bijeenkomst zal de on- lang9enoeinde commissie rapport uitbrengeu van werkzaamheden, en bel ontwerp voor de siten in behandeling worden gebracht. Bije regeering is van het Russische gouver- Demi mededeeling ontvangen dat iu den herfst van (3 te St.-Petersburg eene internationale tentdtelling zal gehouden worden van planten en vwerpen, betreffende de spinnerij. Deinister van Financiën maakt bekend dat bij h ontvangen is een bankbiljet groot f 25, door onbekende, onder het postmerk Bergen- op-Zi van 18 dezer, tot voldoening van aan den de verschuldigde gelden iugezonden. BINNENLAND. Amsterdam, 18 Juli. In de bekende onteigenings procedure tusschen deo Commissaris des Kouings ter eenre en de Amsterdamsche Kanaalmaat schappij en de erven Beukman ter andere zijde, voor de Arrondissements-Rechtbank van Haar lem aanhangig, werd op Dinsdag 16 Juli, in verband met het nader rapport der beooeuide deskundigen, omtrent het aangeDOmeD zomerpeil voor den polder verdeeld eu onverdeeld, bij monde vao den substituut-officier Mr. J. A. Haakinau, geconcludeerd tot genoegzaamverklaring vau het aanbod van wege den Staat gedaan, met veroor deeling der gedaagden ieder in een evenredig deel der proceskosten. Z. E. A. was, conform ook het advies van de HH. N. H. Henket, Jhr. W. J. Backer en P. C. Maas Geesteranus, ten deze als deskundigen benoemd, van oordeel, dat door de doorsnijding van droogmakerij III door den spoorwegaanleg in twee polders, geene schade werd toegebracht en bijgevolg daarvoor ook gee nerlei vergoeding door den Staat was verschul digd. De rechtbank zal in deze belangrijke proce dure uitspraak doen op Dinsdag 30 Juli e. k. 's-Gravenhage, 19 Juli. De kolen- eu turfdra- gers alhier hebben thans hun werk weder hervat, zonder dat het hun gelukt is loonsverhooging te verkrijgeu. Zij ziju tot dat besluit gekomen, om dat er een vrij groot aantal Leidsche arbeiders waren aangekomen, om hunne diensten aan te bieden. Dordrecht, 19 Juli. Na de sluiting der verga dering van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap op gisteren, vereenigden zich de leden aan een vriendschappelijk diner in de sociëteit de Harmonie. Gulle vroolijkheid heerschte daar, eu eerst laat ging men uiteen, uiterst tevreden over het geno- tene, waartoe het bijzonder fraaie weder het zijne toebracht. Hedeu had de uitstap plaats met het spoor naar Breda en omstreken. Te Giunekeu zou men dineeren. De kosten der reis en van het diner worden door de afdeeling Dordrecht gedragen. Hedenavond concert en afscheid in Kunstmin. 's-Hertogenbosch, 19 Juli. Gisterenavond werd na de visitatie, ongeveer te halfelf, iu de cavaleriekazerne alarm geblazen en reeds vóór elf uren marcheerden de twee escadrons van het 2de reg. huzaren alhier, met den kolonel-com mandant Michelhoff aan het hoofd, naar Tilburg zijnde een afstand van ruim vier uren; de twee andere escadrons van het regiment uit Breda, dezelfde afstand, waren eveneens derwaarts ge trokken. Na aldaar elkander op den Heuvel ont moet en eenigen tijd rust gehouden te hebbeD, zijn de escadrons weder vertrokkendie van hier waren reeds te halfzes van hun nachtelijken marsch terug. Eindhoven, 18 Juli. Het bericht, betrekkelijk het verdwijnen vau den kassier B te Eind hoven is in zooverre waar, dat er wel een groot deficit bestaat, maar verdwenen is de rnan niet. Zeker kapelaan moet er ingeloopen zijn voor f 25,000, een lid z(jner familie voor f 30,600 enz. enz. enz. Men spreekt van aanbieding van 10 pCt. LVGJ-EZONJDEIV. Gisterenavond werd aan de keur der ingeze tenen een werkelijk groot genot verschaft. Heeren officieren van het 4de regiment, alhier in garnizoen, gaven op Zomerzorg een invitatie concert, onder leiding van den heer Grentzius. Niet alleen dat de prachtige tuin van den heer Couvée en de verrukkelijke avondstond allen stemde tot erkenning van natuur en kunstschoon het orchest van het 4de regiment, onder leiding van den niet onverdienstelijken sergeant-kapel meester Grentzius, maakte alles tot eene harmo nie: bloemenpracht, heerlijk groeD, zacht, kalm weder, een uitgelezen publiek, dat den prachti- gen tuin vulde, die door de heldere maan aan den onbewolkten hemel beschenen word. Het was daar iu Zomerzorg recht aangenaam, en dat was voor een groot deel te danken aan de heeren officiereu en de muziek van hun corps. Het is onnoodig, het zoo wel gekozen program ma in 't breede te behandelen. Het klassieke werd afgewisseld door genrestukken, en in alles was ensemble, gevoel en voordraobt op le merken. Het programma was rijk aan verschei denheid, en de algeineene bijval, die ieder nummer ten deel viel, getuigde vaa de goede uitvoering en de erkenning dat het muziekcorps zeer voor uitgaat. Onder den indruk van hetgeen wij hoorden, kwam bij ons de gedachte op: eilieve, waarom hooren wij dit muziekcorps niet meer op Musis Sacrum? Wij willen het stedelijk muziekcorps der schutterij volstrekt niet tekoridoen, maar onze bescheiden meaning is, dat verscheidenheid boeit, en practisch beschouwd, zou 't HH. officieren, die in groot aantal lid van Musis Sacrum zijn, ze ker welgevallig zijn, waoneer ook bun muziek corps erkend werd. De avond vao gisteren kan er althaDS van getuigen, dat ODze burgerij zeer met die muziek is ingeuoinen, ea zeker zou het den leden van ilusis aangenaam zijn, weer de concerten van Grentzius te zien aangekondigd. Wij durven niet vragen, of het bestuur van Musis misschien eeDe grieve heeft, omdat omdat het muziekcorps van het 4de regiment des Zondagsavonds ook elders werkt. Is dat zoo, dan vinden wij dien grond al zeer zwak. De ionen der harmonie zijn bet eigendom van alleo, zon der onderscheid, en de elementen, die de macht hebben ze te geven, zijn verplicht die te brengen onder het volk, tot welken stand het behoort.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1