Zaterdag 20 Juli. N°. 3817. A°. 1872. feuilleton van het „Leiilsch Dagblad". SCHETSEN UIT ENCELMD. Jé '•ft fit LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maanden. !n& Franco per po3t lei) Alaonderlyke Nommer» engggggg— ƒ8.00. B 3.85. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTI EN. Voor iederen regelf0.15. Grootere letten naar de plaatsruimte die x\j beslaan. VA Ri<* ÏEREENlGIiNG TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Wij hebben nog niet het genoegen mogen sma- 'eu;en in deze kolommen vari het verblijdend feit lanteekening te houden, dat te dezer stede de stem les gevoels, niet te verwarren met die der weeke Sentimentaliteit, weerklank heeft gevonden. Niet e vergeefs is een beroep gedaan op hen, die wel vertuigd zijn dat er tusschen het redelijk en nredelijk wezen een grooten afstand bestaat, lie wel beseffen dat de handelbaarheid 'van eklinensch of dier twee ongelijksoortige grootheden ,ijn, toch den weg niet versperren aan, of gelijk truisvogelen handelen tegenover eene edele op- vellingwaarbij hoofd en hart niet van elkaar ;escbeiden zijn welke zich verzet tegen op- ettelijke mishandeling van dieren. Is 't nog wel noodig onze ingenomenheid te -letuigen, waar in deze kolommen de naar ;e woon te ingewortelde onmenschelijkheid, vaak lestreden, en met klem van argumenten is aan gedrongen op verstandige middelen om dit euvel -if te keurenP Toch deed 't ons leed, dat wij door een onwille keurig misverstand in de onmogelijkheid verkeer- len, vroeger van het tot stand komen eener ver inniging tot bescherming der dieren te dezer - itede kond te geven. En met te meer genoegen loen we thans deze reeds bekende mededeeling, - au alle verdere oorzaken tot misverstand zijn op- geheven en wij weten waaraan ons in het ver volg ten aanzien van de zaak, die onze volle sym pathie heeft, te houden. Nu de vereeniging er eenmaal is, hoewel nog n de lange kleêren, zullen wij onzen steun in 1 len meest vrijgevigen zin verstrekken. Alle hoop lestaat er, dat de voedsterling met gezond ver- tand zal opgekweekt worden. Professor ilod- erman gaf het juiste richtsnoer aan. Het doel noet zijn: 1°. het tegengaan van opzettelijk wreede - Behandeling van dieren2°. het tegengaan van noodelooze wreedheid voor een op zich zelf ge- oorloofd doel. Ziedaar zoo kernachtig mogelijk een slagboom - gesteld voor overdrijving, waaronder wij b. v. rekenen het opkoopeu van vogeltjes op de mark ten, ten einde deze hunne vrijtieid terug te geveu enz. Het doel zal bereikt worden indien de juiste - middelen worden gekozen om daaraan bevorder lijk te zijn. Er zijn gelukkig voorbeeldige ver- eenigingen tot bescherming der diereo, die zeer - zeker bereid zullen worden gevonden alle moge lijke inlichtingen te verstrekken, welke dan nog dit voordeel opleveren, dat zij getoetst zijn aan de ervaring. Ons dunkt dat een eerste schrede van de Leid- iche novice moet zijn, artt. 121 en 122 van de - lierde afdeeling der Algemeene politie-verordeuiug der gemeente Leiden tot meer waarheid te ma- ken, dan tot dusver het geval is. Deze artikelen luiden aldus: „Het is verboden honden of eenige andere beesten op straat te tergen of te mishandelen. Honden, die als trekdieren zijn voorgespannen, mogen niet anders dan met eene gewone zweep worden aangezet." Overtreding van eenige bepaling der drie voorgaande artikelen wordt, onverminderd de bepalingen van de Algemeene Strafwet, gestraft met eene geldboete van ten tol drie gulden." Ook te 's-Gravenhage heeft men begrepen dat van de nauwgezette toepassing dezer bepalingen veel afhing. Van daar dat de vereeniging in de residenti premien uitlooft aan de politie-dienaren die het ijverigst tegeu mishandeling der dieren waken. De premiën, die in de jongste jaren uit geloofd werden, doen helaas zien dat streng toe zicht niet overbodig is en dat de wetgever zich niet vergist heeft in de menschelijke natuur, door het geval mogelijk te stellen dat dierenmishan deling de perken der menschelijkheid kan te bui ten gaan. Strenge handhaving dus van deze bepalingen, ziedaar een krachtig palliatief. Afdoendedurven we 't niet te noemen. Een zuivere toestand kan toch alleen verkregen worden door 't levendig besef, dat de huid van een dier evenzeer voor lijden vatbaar is als die van den mensch en men dus ook in deze meer algemeen doordrongen zal moe ten worden van het: „Wat gij niet wilt dat u ge schiedt, doe dat ook aan een ander niet." Maar genoeg reeds. Laten wij niet verder vooruit- loopen op het beleid der ontwerpers en liever onze ingezetenen aansporen op eene circulaire, die in aantocht is, een gunstig bescheid te geven. Hoe krachtiger deelneming, hoe uieer waarborg dat de edele zaak met energie zal geleid worden. Op onze medewerking, wij herhalen dit, kan steeds gerekend worden. Onze kolommen zullen steeds openstaan voor een ieder die in het belang der zaak de pen wenscht op te vatten. Lelden, 19 Juli. Naar wij vernemen, opende zich heden te 4 uren de vierde bloem der Victoria regla, die dus ook Zaterdag open zal zijn. De kiesvereeniging de Grondwet te Goor heeft inet algemeene stemmen tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer, ter vervauging van Mr. A. van Delden, gekozen Mr. P. Blussé van Oud-Alblas, afgetreden Minister van Financiën. In een uitmuntend opstel over wijlen Mr. J. R. Thorbecke, voorkomende in de laatste aflevering van de Economist, onder redactie van Mr. J. L. de Bruijn Kops, en waarin de uitstekende dien sten, door den grooten staatsman aan Vorst en Vaderland bewezen, met waarheidsliefde en on partijdigheid worden erkend en herinnerd, worden de laatste woorden van den stervende eenigszins anders opgegeven dan in sommige dagbladen niet geheel juist werd opgenomen. De afscheidsgroet van Thorbecke werd uitge sproken in deze woorden „Zeg aan mijne vrienden, dat ik hun dank zeg voor den steun mij geschonken," zeide hij den dag vóór zijn sterven, „en aan hen, die mijne vrienden niet waren, of meenden dat niet te zijn, dat de tijd, naar ik hoop, zal komen, waarop zij inzien, dat zij mij miskend hadden." Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Rotterdam, is de heer Jhr. Mr J. L. C. Berch van Heemstede candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. Men leest het volgende in de landbouwkundige mengelingen van de Leeuw. Cour.: Een paar ooie vaars (echtelieden) nestelden op het dak eener schuur. De eigenaar daarvan kwam op de ge dachte, hunne eieren te verwisselen met die eener kip, doch vergat, de kuikens tijdig genoeg weg te nemen. Niet zoodra hadden de ooievaars deze, in hun oog, misgeboorte ontdekt, of ze gaven er zoo hot scheen onmiddellijk kennis van aan hunne ge broeders en gezusters in den ganschen omtrek, eo niet lang duurde het, of een twintig a dertig tal dier langbeenen kwam zich in persoon en met al de deftigheid, hun zoo eigen, van het zonder ling geval overtuigen. Na nauwkeurige beschou wing vlogen ze allen, met de ouders van het wondergebroed, naar eene naburige weide, en hier, ouder een oorverdoovend geklepper, dood den zij, zonder eenigen vorm van proces, de beide schijnbaar schuldigen met hunne snavels, pooten en vleugels. Wat er verder van het nest en de kuikens geworden is, werd mij niet medegedeeld, uiaar voor de waarheid van het geval sta ik borg. Met betrekking tot de werkstaking aan de mijnen in het Duitsche kolendistrict is het Va derland in staat gesteld het navolgende uit goede bron te kunnen mededeelen Het werk is niet, zooals in de laatste dagen werd vermeld, aan de meeste mijnen hervat, het tegendeel is waarde staking breidt zich meer en meer uit. Diegenen, die den arbeid nog voort zetten, geven een deel van hun loon aan de werk stakers, waardoor deze in de gelegenheid zijn hun eischen om loonsverhooging vol te houden. Zij vorderen thans 26°/0 verhooging en vermin dering der werkuren tot op 8 uur daags. Hiervan moet nog worden afgetrokken 2 uren, welke verloren gaan met naar de plaatsen van hun arbeid te gaan en vandaar terug te keeren, zoo dat slechts 6 werkelijke werkuren overblijven. Dat het voor de mijndirectiën bijna onmogelijk is deze eischen in te willigen is duidelijk, door alleen te vermelden dat de prijzen der kolen daardoor 76 a 100 pCt. zouden stijgen. De ioouen zijn toch reeds veel verhoogd, zelfs zoo dat voor de productie van eeD zelfde hoe veelheid kolen in 1863 4'/10 pfennig en in 1871 9'/i0 pfennig werd uitbetaald, dus in de laatsle 9 jaren meer dan verdubbeld. Een voortdurende stijging van prijzen is dus wel te verwachten. De Kladderadatsch bevat het navolgende versje, zinspelende op hel beschikbaar stellen van zijne landgoederen in Limburg voor de uit Duitschland verjaagde Jezuïeten: An den Grafen von Hoensbroeck. O Graf ich hab's vernommen, Und sage das Eine hloss; Man kann sie leicht bekommen, Doch schwer wird man sie los! De Minister van Financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen zijn twee coupons, te zamen groot f 6.43', door een onbekende, onder het post merk Amsterdam van 17 dezer, tot voldoening van te min betaald successierecht ingezonden. Z. M. heeft ten laste van den Staat pensioen verleend aanG. Boekhout, gewezen rijksveld wachter der 2de kl. te Arnhem, ten bedrage van ƒ140 's jaars, en E. Bogaart, weduwe van J. B. H. Zantwijk, in leven rijksveldwachter der 2de kl. te IJselstein, ten bedrage van 225 's jaars. Z. M. heeft aan J. O. Wijma, zich schrijvende J. Wijma, gewezen directeur van het vereenigd huis van arrest en provoost te Haarlem, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 916 's jaars. BINNENLAND. Haarlem, 18 Juli. Een der opzichters van de rijtuigfabriek alhier, die te Amsterdam betalin gen moest doen, is met eene som van f 1600 verdwenen. Tot heden is men hem nog niet op het spoor. De man laat een vrouw en drie kin deren in hulpbehoevende omstandigheden achter. (Hbl.) 's-Gravenhagb, 18 Juli. De heeren W. Lensink eu Zoon, bouwmeesters te Arnhem, hebben zich lot onzen gemeenteraad gewend, om van de ge meente aan te koopen een stuk grond langs den ouden Scheveningschen weg, en wel dat gedeelte Strekkende langs het zoogenaamde Hoogo pad, tusschen de begraafplaats der Israëlieten en den rijweg naast Klein Zorgvliet. Het is een strekkende breedte langs het Hooge pad van 880 meters en een generale diepte van 70 meters, aldus eene oppervlakte van zes hectaren zes aren, waarop zij villa's en elegante woonhuizen met tuinen wil len bouwen. Hieromtrent hebben B. en Ws. de commissie voor de plaatselijke werken en eigendommen ge raadpleegd; doch zoowel iu die commissie als in bun college achtte men eenparig der adressanten verzoek voor geen inwilliging vatbaar. Zeer on gaarne toch zou men het bedoelde gedeelte van het Scheveningsch bosch ter bebouwing zien uit- gegeveu. Het eigenaardig schooue der wandel plaats, door ingezetenen en vreemdeling zoo te récht gewaardeerd, ging daardoor geheel verloren. Daarom stellen B. en Ws. eene afwijzende be schikking voor. Gisterenavond werd door handelaren in brandstoffen een vergadering gehouden waarin degeëischte loonsverhooging der werklieden werd besprokeD. Er werd besloten om een commissie ad hoe te u »a NAAR het fransch van X- X AI NI VI. t ijl V "Wandeling-en in Londen. tof' Vervolg 1» 4 oltl. De subsidie tot aankoop van nieuwe boeken is zeven a achtmaal uieer dan bij ons. Wanneer —•zullen wij ons geld gaan besteden aan werkelijk "'■"goede diDgen? uIn andere opzichten zijn zij minder volkomen o geslaagd, b. v. met Sydenham Palace, waar ver- p 'leden jaar de tentoonstelling gehouden werd en tegenwoordig een museum van een museum 0ttis. Het is groot evenals Londen zelf en zooveel in Londen; maar hoe dat groote uit te drukken? Het overtreft eenige malen het gewone begrip van groot, liet gebouw heeft twee mijlen in den omtrek en drie verdiepingen van een ontzagwek kende hoogte; vijf of zes gebouwen als ons Pa lais de l'Industrie zouden er gemakkelijk in kunnen staan, en het is van glas: eerst een oiï- metelijke rechthoek, die in 't midden, rond als een broeikast, zich verheft, en geflankeerd wordt door twee hooge Chineesche toreDs; dan, aan de beide zijden, lange gebouwen die naar den rechtervleugel afdalen en het park met zijne watersprongen, standbeelden, kiosken, grasvelden, groepen groote boomen, uitheemsche gewassen en bloemenverzamelingen bevatten. Het gansche glas werk schittert in de zon; aan den horizon golft een lijn van groene heuvels in dien verlichten damp, die de kleuren doet ineensmelten en aan het landschap een uitdrukking geeft van kalm geluk. Al weer hetzelfde contrast: aan den eenen kant het park en de architectuur van 't plan tenrijk, goed begrepen, geëigend naar het klimaat, en schoonaan den anderen kant het gebouw, een monsterachtige klomp zonder stijl, die niet van hun smaak maar van hun macht getuigt. In het gebouw heeft men een museum van antiquiteiten, bestaande uit de facsimile's in pleister van de door Eoropa verspreide Grieksche en Roineinsche standbeelden; een museum van de middeleeuwen, van de Renaissance; een Egyptisch museum, een Ninevetiscb, een Indisch; de copie van een huis te Pompeji eu van het Al- hambra. De ornementen van het Alhambra zijn gego ten, eu de afgietsels worden in een aangrenzende zaaL als bijlagen bewaard. Om niets te verge ten, heeft men de beroemdste Italiaansche schil derijen iu slechte schetsen weergegeven, goed oin op een kermis vertoond te worden. Een reusachtige serre voor tropische gewassen, met waterpartijen, watersprongen, zwemmende schild padden, groote bloeiende waterplanten, Egypti sche sphinxen en standbeelden van zestig voet, kolossale of gedrochtelijke boomsoorten, waaron der een Californische sequoia, vierhonderd vijftig voet -hoog en honderd zestien voet in omtrek. De schors van dien rens is om ijzeren banden gelegd, ten einde een denkbeeld te geven van den boom. Een trapswijs oploopende, cirkel vormige concertzaal, die veel van eeD coliseum heelt. OnlaDgs kon men in de parterres de nabootsingen zien, in natuurlijke grootte, van de antediluviaansche monsters, megatheriums, dino- theriums, enz. Blondin geeft er zijne voorstel lingen honderd voet boven den grond. Ik wil ze niet alle opnoemenmaar doet die opeensla- peling van ongelijkslachtige curiositeiten niet denken aan het Rome der Cesars en Antonius- sen? Toen bouwde men ook paleizen tot verlus tiging van het souvereine volkcircussen, schouw burgen, openbare badplaatsen, waarin uien stand beelden, schilderijen, diereD, muzikanten, acroba ten, al de schatten en zeldzaamheden van de wereld bijeenvond; pantheons van rijke eu merkwaardige zaken, waar de smaak voor al wat nieuw, afwisselend, buitengewoon was het gevoel voor het schoono verving. Rome deed zijn voor raad op door verovering, Engeland verschaft zich dien door de industrie. Ddé,r waren de schilde- rijën en standbeelden gestolen origineelen en wer den demenscben doorlevende monsters,ueushorens en leeuwen verscheurd, hier zijn de standbeelden van pleister en de monsters van goudvlies. Het schouwspel is van de tweede qualiteit maar van dezelfde soort. Een Griek zou er zich niet op zijn gemak gevoelen eu het beschouwd hebben als werk van machtige barbaren, die moeite doen om zich te beschaven, maar er niet in slagen. Denzelfden indruk gaf mij de groote tentoon stelling, evenals de vorige een Engelscbe vinding, een voortbrengsel van den industrieelen en mer- cantielen geest, dat later naar liet vasteland werd overgebracht. Het gebouw is groot eD wat het bevat is groot, ziedaar het beste wat men er van zeggen kan. -Aan den ingang is een mo numentale fontein, die reukwater ,werpt en op die met angelica versierde gewrochten van den

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1