19 Juli. W. 3816. Vrijdag A°. 1872. LKIIISCII DAGBLAD PRIJS DKZKR COURANT. Voor Leiden per 8 maanden/8.00. 8.85. Afiwnderlijka n 0.05. Franco per post Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor lederen regel..ffO.H. Grootere letters naar de plaatsruimte die sty beslaan. STADS-BERICHTEN. r7ergadermg van den Gemeenteraad van Leiden, Zaterdag den 20sten Juli 1872, 's namiddags te a uren. Onderwerpen: -.o. Benoeming van een hulponderwijzer der late klasse aan de openbare school voor meer uit gebreid lager ouderwijs der 2de klasse, voor jóngens. (121). i°. Verzoek van M. Spaargaren, ter bekoming van een. gedeelte boschgrond en een aangrenzend gedeelte water aan de Haajlemmertrekvaart. van J. Engels Jr., om eene stoep te doen leggen en palen te plaatsen voor bet woon huis op de Pieterskerkgracht n". 4. (133). t". Verzoek van L. van Raalte, om een gang onder den grond te doen maken van zijn huis op de Breêstraat, hoek Gangetje, naar het water. 134). ,o Verzoeken van Regenten van het Gereformeerd 'Minnehuis en van J. C. Timmermann ter be koming van gemeentegrond tusschen de Kaar senmakersstraat en de Binnenvestgraeht. (13S). i'. Voordraoht tot wijziging van de verordening regelende het onderwijs in teekenen en gym nastiek aan de openbare lagere en middelbare scholen. (135). 7". Rekening van de dienstdoende Schutterij, over het jaar 1871. (128). 3". Rekening van het "Werkhuis, over het jaar 1871. (136). lelden, 18 JnU. Het bestuur der „VereeDiging van Officieren r schutterij ia Nederland" heeft zich bij adres wend tot Z. M. den Honing en de beide Ka- ers der Staten-Generaal, waarin er op gewe en wordt dat de bestaande schutteilijke orga- Batiewet grove gebreken en algemeen erkende 3mlen bevat; dat het echter nog niet is mogen lukken daarin te voorzien; dat bet evenwel n dringende behoefte is daariu eenige veran- -ingen te brengen, waardoor wordt te gemoet ;omen aan de veie hinderpalen, die eene jgdelijke oefening en handhaving van tucht den vveg staan. Door deze overtuiging geleid, biedt het bestuur ine nota van wijziging, van aanvulling en af helling van sommige voorschriften der voor- elde wet in goedgunstige overweging aan. Tot lid van den Gemeenteraad te Goes is ge- izen Mr. J. J. Del Baere. Gisteren hield de Kiesvereeniging Orde te Rot- rdam een vergadering tot het stellen van een ndidaat voor het lidmaatschap der Tweede amer. De heer Piücoffs stelde den heer O. vaD Rees or, en beval dien heer met warmte aan, niet leen om zijne kunde en schitterende loopbaan, ne beproefde vrijzinnigheid en het voordeel dat een specialiteit op koloniaal gebied was, maar i nog andere redeuen. In den aanvang toch had hij zich afgevraagd, Diet onder hen, die vroeger in de Kamer dien- in hadden bewezen, eene keuze behoorde ge- an te worden. Hij was echter tot de overtui- ag gekomen dat het, ter vervanging van den aus opgetreden Minister van Koloniën, meer wenscht was in in diens plaats als lid der Ka- BS cl p[er iemand af te vaardigen zonder bepaalde par- menlaire antedenten en in staat en geneigd om i Regeering krachtig te steuoeD. Hij was er Ssrre van af, eene slaafsche onderwerping van m afgevaardigde aan eenig Ministerie te wen hen; hij verlangde niemand met zijne overtui- ng to zien transigeerendoch ten einde de Re uring in staat te stelleD om krachtig op te tre- ün en aan het land groote diensten te bewijzen, l'Det de pardj, die haar steunt, haar ook ter zijde ''■tem en het regeeren mogelijk maken. Dat doel het 'best bereikt worden door het afvaardigen n mannen, die, met de noodige énergie en be ^..vaautheid toegerust, tevens volkomen homogeen tta-h' met hare beginselen Dit is niet slechts in 't gemeen waar, maar vooral op het tegen woor -*g oogenblik, nu de meerderheid io de Tweede ''■"imer niet zoo groot is, dat bij haar eene ver- g tokkeling van stemmen minder gevaarlijk zou -u. Ais de liberale partij, na het verlies van ''sderlands grooten staatsman, door die verbrok- jjlling, voor de Regeering het regeeren onmoge- itljk maakte, zou andermaal gebeuren wat in 1866 plaats gehad en waaraan zulke droevige irinneringen verbonden zijn. Spreker meende m ook, met het oog op de groote bekwaamhe n en op de zuiver liberale beginselen van den heer van Rees, dien candidaat met gerustheid te mogen aanbevelen. De heer Mr. J. Pols ondersteunde met niet minder klem van redenen de caodidatuur van deu heer van Bosse. Deze had aan het vaderland, maar tevens ook aan de liberale zaak groote diensten bewezen en nu meende spr. hoezeer op dit punt ieders overtuiging eerbiedigende toch te mogen vragen: of het niet als eene on dankbaarheid zou worden aangemerkt, indien er uit de liberale partij geen stem voor de caodida tuur van den heer van Bosse opging? Beweert men thans nieuwe krachten in de Tweede Kamer te moeten brengen ten einde geen oude twisten te doen herleven, daartegenover staat de vraag wie is de oude candidaat? En dan is het antwoord niet hij die aanleiding heeft gegeven tot de aftre ding van het vorig kabinet, maar hij die de begin selen van dat kabinet, waarvan hij zelf lid was, tot het einde toe heeft gehaudhaald en die inzon derheid het beginsel vertegenwoordigt, hetwelk bij de liberale partij meer en meer op deo voor grond treedt: dat van belasting-hervormiDg. In de koloniale zaken is reeds zooveel ten genoegen der liberale partij opgelost, dat thans nog veel meer onze aandacht verdient de oplossing van het zoo moeielijke vraagstuk hervorming van ons belastingstelsel. Op dat punt kan men ten aan zien vau deu heer van Bosse wijzeu op antece denten, die het bewijs leveren dat hij, meer ondervinding en kennis dan iemand aDders bezit tende, in onze Volksvertegenwoordiging niet ge mist mag worden, weshalve dan ook spreker de caudidatuur van den heer van Bosse met nadruk meende te moeten aanbevelen. Opmerkelijk is het dat dezelfde heer Pols in een leading-arttkel door de, conservatieve Kol let damiche Couranl als candidaat wordt aanbe volen. Een daad welke die courant welver diende tuchtigingen verschaft van de zijde des heeren Pols, die in de kiesvergudering verklaarde vau een en ander niets af te weten en er nog minder mede gediend te zijn, en van de zijde der N. ft. Ct. Na stemming werd ten slotte tot candidaat der vereeuiging gekozen de heer Olto van Rees. Dat het bij de aanstaande kermis niet aan ver scheidenheid van vermakelijkheden zal ontbre ken, is reeds uit eene vroegere opgave in dit blad gebleken. Behalve de vreemde ondernemers zijn er echler onder onze stadgenooten die aan de con currentie oin kermispret te verschaffen deelne men. Zoo wijzen wij voorloopig op de pogingen, die de eigenaar van Zomerlust, de heer J. N. Seljee, zal in het werk stellen om zijn koffij|huis tot een verblijf van recreatie gedurende de ker mis in te richten. Eene nadere advertentie zal in bijzonderheden treden omtrent een zanggezel schap dat soirées en inatinées zal geven. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat bij Z. K. H. Prins Frederik het voornemen, eerlang ziju hooge betrekking bij de Vrijmetselaarsloge neder te leggen, eu zouden er pogingen worden aange wend om een onzer andere Vorsten tot het aan vaarden van de Grootmeesterswaardigheid te bewegen. Standaard Op het jl. Zondag te Mechelen gehouden groote uiuzicale concours heefi de harmonie Voor het volk door hel volk, van Breda, de groote medaille vau verdienste behaald, zoomede een prijs van 100 fres., behalve een premie van 50 fres. als het meest verwijderde gezelschap dat opgekomen was. Burgemeester en Wethouders der gemeente Loosduinen hebben bekend gemaakt, dat door den Raad dier gemeente besloten is de kermis aldaar dit jaar niet te doen plaais hebben. Gisteren is de 3de Vlaardingsche haringjager aangekomen met de aanzienlijke vangst van 253 tonnen. Ingevolge art. 11 van het regiement voor het Koninklijk instituut voor de ilarine te Willems oord en overeenkomstig het door de commissie voor het examen ingediende proces-verbaal van rangschikking, zijn door den Minister van Marine, met den eersten September aanstaande, benoemd tot adelborsten der 3de klasse bij voormeld In stituut, de navolgende jongelingen, in atphabe- tische orde gesteld, als: J. M. Baak, H. Backer, J. W. A. F. van deu Berg, J. A. Borel, P. H. Brocx, G. J. Buys, W. P. Coolhaas, F. M. van Gelsdorp, C. E. Hummel, Jhr. J. F. Coertzen de Koek, F. C. E. L. Koster, A. L. van der Moolen, W. A. Mouton, G. P. Postbuma, R. Relnders, P. W. Sachse, W. Voormolen, O. J. E. baron van Wassenaer Catwijck, J. M. Wijers en P. S. R. Wolterbeek. Z. M. heeft goedgevonden aaD Henricus Seuren, loteling van de lichting der nationale militie van 1872, uit de gemeente Bergen (Limburg), ingelijfd bij het 2de regiment huzaren, ontheffing va.i den werkelijken dienst voor zijn geheelen diensttijd te verleenen. Bij beschikking van deu Minister van Binnen- landscbe Zaken van beden, lit. R., is de tijdelijke vervanging van den spoorwegopziener Wencker door de spoorwegopzieners van Dorp en Jonker- gouw, volgens de beschikking van 10 April jl., met drie maanden verlengd. De luit.-ter-zee der 1ste klasse J. A. Waldeck, behoorende tot de rol vaD Zr. Ms. wachtschip te HellevoetsLuis en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. gepantserd stoomriviervaartuig, wordt met den ÜOsten dezer op non-activiteit gesteld. De luitenant-ter-zee der 1ste klasse J L. Duker, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in O.-I. en vandaar den llden dezer wegens langdurig verblijf aldaar in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den heer Mr. H. A. L. Hamelberg, te Arnhem, erkend en toegelaten als consul-gene raal van den Oranje-Vrijstaat hier te lande. Z. M. heeft aan Mr. F. baron van Hogendorp, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het Departement van Koloniën. BINNENLAND. Amsterdam, 17 Juli. Door de rabbinale asses soren en eene commissie uit den kerkeraad der Nederl. Israëlietische Hoofdsynagoge, gedelegeer den uit het Nederlandsch Isruölitisch armbestuur, 'uit de commissie van toezicht over de Neder- landseh israëlietische godsdienstige scholen in het synagogaal ressort van Amsterdam en uit die van beheer der bewaarscholen voor behoeftige Ne- derlaudsch Israëlietische kinderen alhier is een adres aan den Gemeenteraad gericht, waarin wordt aangetoond, dat het in het welbegrepen belang der stad is, meer openbare armenscholen te stichten. Op grond daarvan geven adressanten den Gemeenteraad in overweging, zoo spoedig mogelijk te willen beraadslagen over de midde len, die strekken kunnen om te geraken tot het openen van meer scholen voor de behoeftige klassen biunen deze stad, naar welke gelegen heid thans door een groot aantal adspirunten, in den vollen zin des woords, reikhalzend wordt uitgezien. Haarlem, 17 Juli. Voor de verkiezing vaneen lid van deu Raad dezer gemeente, in de plaats van den heer E. Brink, die bedankt heeft, zijn ingeleverd 539 geldige stemmen. Verkozen is Dr. C. G. von Reeken, met 317 stemmen. Voorts ziju uitgebracht op de heeren W. M. van Bem- inel 116, J. W. Copes van Hasselt 24, J. H. Kre- lage 15, prof. v. d. Willigen 13, P. J. van den Aa 10 stemmen. Voor de verkiezing vau twee leden, noodig door de vermeerderde bevolking, zijn ingeleverd 550 geldige stemmen. Verkozen is de lieer J. H. Krelage met 416 stemmen; er moet eeue her stemming plaats hebben tussebeu de heeren P. J. van der Aa, die 234, en Prof. V. S. M. v. d. Willigen, die 180 stemmen heeft verkregen. Voorts Zijn uitgebracht op de heeren J. W. Copes vao Hasselt 40, Dr. J. Brantjes 36, W. M. van Bern- uiel 27 eu L)r. C. G. von Reekeu 23 stemmen. 's-Gravenhage, 17 Juli. Het besluit, waarbij be paald wordt dat het voorgeuonten congres der Internationale hier ter stede zal gehouden worden, luidt volgens het dagblad L'Internationale als volgt „Gezien het besluit van het congres van Bazel, waarbij Parijs bepaald is als zetel van het aan staand congres. „Gezien het besluit van deu Algemeeüen Raad van den 12den Juli 1870, krachteus hetwelk, we- geus de onmogelijkheid om te Parijs een congres te honden, „overeenkomstig art. 4 der aigemeene statuten, het congres werd opgeroepen ter bijeenkomst te Mentz; „Overwegende, dat thans de vervolgingen, van Regeeringswege ingesteld tegen de Internationale, zoowel in Frankrijk als in Duitschland de bijeen komst der congressen hetzij te Parijs, of te Mentz onmogelijk maken; „Gezien art. 4 der. aigemeene statuten, dat aan den Algemeenen Raad de bevoegdheid verleent om, in geval van nood, de plaats, waar- het con gres gehouden zal worden, te veranderen:;' „Roept de Aigemeene Raad bet aanstaand con gres der interoatiODale vereeniging van werklie den op tegen Maandag 2. September 1872, te 's-Gravenhage (Nederland)." Aanstaanden Maandag wordt, naar men ver-i neemt, de Prins van Oranje te Parijs verwacht. Bij onzen gezant, baron van Zuylen, zou de komst van den Prins zijn aangekondigd. Dordrecht, 17 Juli. Heden, ia alhier de 27ste algpmeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap geopend, welke tot en met Zaterdag a. s. zal worden voortgezet. Nadat de leden door den districts-schoolopziener, den heer J. O- van Deventer, in de zaal der socië teit Kunstmin, met een hartelijken welkomstgroet waren ontvangen, deed de heer J. P. Goedhart eenige mededeelingen. Hij las eene missive vonr van den heer burgemeester dezer stad, waarim deze zich verontschuldigt, dat hjj door afwezig heid buitenslands de vergadering niet kon bijt wonen. Verder werd, namens den,, heer J. A. Smits van Nieuwerkerk, een geschenk aan het Genootschap gedaan, bestaande uit verschillende^ portretten van beroemde mannen en uit twee- gedenkpenningen. Hierna had het onderzoek der geloofsbrieven plaats. Te halftwee werd de ver gadering geopend door den heer van Otterloo, voorzitter van het Genootschap. In een hartelijke toespraak gedacht hij den heer Bosch, dien het Genootschap door den dood had verloren; den heer Acquoi, die wegens ou derdom zijn lidmaatschap van het hoofdbestuur, had neergelegd, en den grooten Staatsman, Ne derland ontvallen, aan wien ook het onderwijl zooveel verplicht was, en wien de onderwijzers in Nederland het schoonste gedenkteeken kun nen wijden door hun onderwijs steeds in te rich ten naar de beginselen, die de overledene steeds met kracht en overtuiging had voorgestaan. Spie ker wees op zooveel wat men anders mocht ver wachten, wat anders moest wordeo op de onvol- doeude tractementen, onvoldoende opleiding; op gebrek aan gelegenheid tot onderwijs, enz., eu wekte allen op, om, elk in ziju kring, slepds ie streven naar verbetering en volmaking, vooral ook met het oog op den strijd, dien het onder-, wijs door de voorgenomen oprichting van een anii-schooUvet-verbond te gemoet gaat. Daarna werden verschillende huishoudelijke zaken afgedaan. Als plaats, waar het volgende jaar de aigemeene vergadering »al gehouden worden, is Arnhem gekozen. Morgen zal de vergadering te 9 uren vervolgd worden. Onder de ter vergadering opgekonienen be vond zich, behalve eën aantal mannelijke vreem delingen, mevrouw de wed. M. E. Storm, geb. van der Chijs. Utrecht, 8 Juli. Reeds gisteren deelden wij per telegraaf den uitslag mede van de te Utrecht gehouden aigemeene vergadering over een hulde blijk ter eere der nagedachtenis van Mr. J. R. Thorliecke. Thans kunnen nog de volgende bijzon derheden worden vermeld. Mr. W. H. Dullert, Voorzitter van het Bestuur, opende de vergadering met eene rede, waarin hij in herinnering bracht, hoe terstond na het over lijden van Thorbecke van alle kanten stemmen opgingen, om ter eere van de nagedachtenis van den grooten Staatsman een blijvend gedenkteeken op te ricluen. Zwolle, zijne geboorteplaats, ver Hief het eerst de stem; Deventer, dat heirt tot afgevaardigde verkoos, volgde, en zóó voorts. Öp den dag der begrafenis kwamen verscbeidérre belangstellenden te 's-Gravenhage te zamen en vormden eveneens het plan om een huldeblijk op te richten. Al die verspreide pogingen dreigden de zaak te doen mislukken wilde men met kracht handelen, dan was eenheid noodzakelijk. Op 15 Juni kwamen een SOtai van de meest bekende vrienden en vereerders van Thorbecke bijeen. Eeir Centraal Comité voor geheel Nederland werd' benoemd, waarin 52 personen zitting namen. Dat

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1