het doeu eener keuze. De kiesvereenigiog Orde vergadert aanst. Woensdag, terwijl Burgerplicht nog niets van zich deed hooren. In de dagbladen alhier werd gisteren door „eenige kiezers" de heer Verniers van der Loeff, advocaat alhier, aanbevolen. Langs denzelfden weg laat deze lieer heden weten, Da een warm woord vóór het te genwoordig ministerie, dat persoonlijke redenen hem, hoewel met leedwezeD, nopeo te verzoeken hem bij deze verkiezing buiten aanmerking te laten. Kajlpen, 15 Juli. Men verneemt, dat het stedelijk muziekcorps alhier bij het internationaal concours te Geut de gouden medaille heeft behaald. Deventer, 15 Juli. De gemeenteraad beeft heden tot architect dezer gemeente benoemd den heer W. C. Metzelaar, civiel en bouwkundig ingenieur te Rotterdam. Gramsbergen, 14 Juli. Gepasseerde week mocht het den alhier gestationeerden rijksveldwachter, van Assendorp, benevens zijn ambtgenoot te Har- denberg, gelukken, eeu zeer beruchten dief te vatten. Deze persoon, Enlée genaamd, een Duit- scher, werd in het bezit bevonden van onder scheidene goederen, welke iu den laatsten tijd in den omtrek outvreemd waren. Ook vermoed' men dat bij de dader is van den diefstal eeDer koe, welke voor eenigen tijd uit een weide te Wielen ontvreemd en elders te gelde gemaakt is. Hij is reeds naar Deventer getransporteerd, en daar hij vroeger reeds tweemalen gevangenis straf ondergaan heeft, zullen deze omstreken vooreerst wel van zijne minder aangename tegen woordigheid verschoond blijven. Velsen, 13 Juli. De werken van het Noordzee kanaal ziju gisteren bezocht door eeuige leden van de Kaïner van Koophandel en vau het Ge meentebestuur van Rotterdam, die onder leiding van den voorzitter Jittaeu verscheidene leden van de directie der Kanaalmaatschappij deNoordzee- sluizen en de werken aau het strand met zeer veel belangstelling hebben bezichtigd. Met betrekking lot de sluizen van liet kanaal bij de Noordzee vermeenen bevoegde beoordee laars, dat het water eerst over zes wekeu a 2 maanden in de sluizen kan gelaten worden. Het metselwerk en de steeubekleeding is niet behoor lijk gereed, en de weggraving van de taluds bij de sluis moet nog veel grond opruimen, ulvorens de baggermachines aau het werk kunnen gaan. Het aantal liefhebbers, dat de kanaalwerken bezoekt, is zeer aanzienlijk, en menigeen heelt daardoor een aangenameu dag. De wijze, waarop de Engelsche aauuemers de werkzaamheden ver- deeleo, verdient vooral de aandacht. 's-Hertooenbosch, 15 Juli. Even als ten vorigeu jare, had Woensdag-avond in het cadettenkomp op de Teteringsche heide, tot sluiting der kam peering, een groot landelijk feest plaats, bestaande in een coucert en bal en schitterend vuurwerk. Het kamp leverde eeu fraai gezicht op en dui zenden bewogen zich daar door elkander. De cadetten zijn Vrijdag eu Zaterdag met verlof ver trokken, die van het 3de jaar in afwachting hunner benoeming tot officier eu die van het tweede om met 1 September hunne studiën te Dellt en te 's-Hertogenbosch voort te zetten, de artillerie en genie te Delft, de infanterie te's-Her- togenbosch. Van het 3de studiejaar zal nog een drietal cadets, twee gedurende drie en één gedu rende zes maanden, de lessen te Delft of 's-Her togeubosch blijven volgen, terwijl een cadet wegens te lang verblijf aau de academie een eervol ont slag gekregen heeft. Aanst. Woensdag nemen de examens der adspi- ranten voor den nieuwen leercursus in het aca demiegebouw een aanvang. - Bij het reg. veldartillerie wordt in den laatsten tijd door veel Duitschers dienst genomen; zij worden echter niet aangenomen voor hunne papieren een grondig onderzoek hebben doorge staan. De meeste hunner hebben in den jongsten oorlog iu het Duitsche leger gediend. De soldaat van het 5de reg. inf. C. B oud 39 jaren, geboren te E.heeft zich in het militaire hospitaal van het groot zieken-gasthuis alhier, door ophanging vau het leven beroofd. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden dat een paard afkomstig van den landbouwer Antonie Gijsbert van Wijk te Aalburg, hetwelk den ouderdom van 29 jaren bereikt had, op de paardenmarkt te Giessen is verkocht voor de som van f 275. Breda, 13 Juli. Zekere Stoops, gisterenmorgen tus- sehen 3 uren en halfvier naar buiten gaande, ont moette even buiten de voormalige Boschpoort een sjouwer, met name Vis, die hem mededeelde, dat hij, vóór de herberg van den heer P. Jonkers, eeu met touwen omwonden blikken doos had zien staan, waarin hij eenig leven meende Ie hebben gehoord. Stoops ijlt dadelijk naar de aan geduide plaats, viudt er de doos, opent ze en ziet er een kindje iD, dat, met een mutsje op het hoofd, overigens geheel naakt, met een dot in den mond, op een matrasje van watten lag. Voorzichtig neemt hij de doos onder den arm en loopt er mee naar het politie-bureau. Nadat de voodeling aldaar door den heer chirurgijn Gille- mans was geschouwd, is hij ter voorloopige ver zorging bij eene min gebracht. In de doos be vond zich ook eene medaille van den H. Bene dictus. Het kind is van het mannelijk geslacht, volgens de verklaring van den heer chirurgijn 4 a 5 dagen oud en bij den burgerlijken stand alhier ingeschreven geworden onder den naam van Beuedictus Breda. KOLONIËN. WEST-IN DIE. Paramaribo, 20 Juni. Bij gouvernements resolu tie van 30 Mei jl. is de commissaris te Paramaribo G. Duijckink, tot dusverre belast met het algemeen toezicht van de controle over de immigranten die zich iu de kolonie bevinden, met ingang van 5 Juni, voorloopig, in afwachting van de benoeming door deu Kouing van e u ageut-generaal, tot de vervulling van de aan die betrekking verbonden fonctiën geqnalifieeerd en zulks onder den titel van waarnemend agent-generaal. Den 13 dezer is een besluit van Z. Exc.. den gouverneur uitgevaardigd lot uitvoering van art. 58 van het Kon. besluit dd. 22 Maart jl. n°. 27, tot aanvulling eu wijziging der bestaande veror deningen betreffende immigratie. De gouverneur, den Raad van Bestuur gehoord, heeft daarbij be paald den maatstaf en den prijs, volgens welke de huurder, overeenkomstig gemeld artikel van het Kon. besluit, verplicht is de emigranten, gedurende de eerste zes maanden na huuue aankomst inde kolonie, van levensmiddelen te voorzieneen ta rief is bij het besluit gevoegd. De heer Dr. F. A. G. Dumenta, voormalig chef van den geneeskundigen dienst in deze ko lonie, is door Z. M. den Koning van Pruisen be giftigd met de Koninklijke Kroonorde 3de klasse. Uit de balans der Surinaamsche bank blijkt, dat zij den 15 Juni, bij een specievoorraad van ƒ303,391, voor eene som van ƒ338,005 minder aan bankbiljetten in omloop had dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl de specievoorraad op zijne beurt f 35,2U3 meer bedraagt dan tot dek king der opvraagbare verbintenissen door de wet gevorderd wordt. Onder de met de laatste pakketboot te Cayenne aangekomen passagiers bevond zich de luitenant Conradi, adjudant van Z. Exc. onzen Gouverneur, afgevaardigd om met deu Gouvein. van Fransch Guyana zekere quaestiën van inter nationaal belang te bespreken. Onder die vraag stukken behooren de middeleD om de directe postcommunicatie tusschen Cayenne en Parama ribo te herstellen. De begrooting van inkomsten en uitgaven dezer koloniën voor den dienst 1873 is aan de Staten aangeboden; zij is op dezelfde leest ge schoeid als die voor den loopenden dienst. Te Berbice hebben op de plantage Albion eenige ongeregeldheden plaats gehad, die echter spoedig bedwongen zijn. Te St.-Vincent heeft op het marktplein een zware brand gewoed, ten gevolge waarvan al de zich daar bevindende gebouwen, behalve het telegraafkantoor en het bureau van een dagblad, eeu prooi der vlammen zijn geworden; het ver lies wordt op 6000 pd. st. geschat. Menschenle- vens zijn daarbij niet te betreuren. BUITENLAND. Frankrijk. Belastingen. Dagorde der Vergadering. Raad van State. Speech van Gambetta. Het belasting-voorstel van den heer Gaslonde was, zooals men zich herinneren zal, van den volgenden inhoud: De patent-belasiiug zou met 00 pCt. wordeu vermeerderd, die op de deuren en vensters met 40 pCt. en het overige gedeelte van het personeel met 20 pCt. Het eerste gedeelte van dit voorstel, de 60 op centen op de patenten, is aangenomende ver hooging der twee andere belasiingeu is echter, hoewel dan ook met de zwakke meerderheid van 336 tegen 309 stemmen, verworpen. In zooverre is dit weder een overwinning voor deu heer Thiers, dat nu de voor het équiliber der begrooliug benoodigde 200 millioen nog niet compleet zijn, eu van alle ingediende belasting- ontwerpen nu alleen nog dat op de grondstoffen overblijft. De president der republiek heeft dan ook nog weder een lans gebroken voor dit zijn lieveliugs-denkbeeld, door eenige redenaars te be strijden, die beweerden, dat de door het gouver nement geëischte som voor nieuwe belastingen niet noodzakelijk is, en de verdaging dor discus sie voorstelden. De heer Magne verklaarde, dat van de 200 millioen slechts 135 millioen noodig waren; daar deze echter ook nog niet voltallig zijn wilde hij terugkomen op de handels-omzet tingen, doch zonder veel succes. Na de afbandeling der belastingen, die in allen gevalle nog wel een dag of drie zullen innemen, komt aan de beurt het ontwerp voor de groote leeuiug, vorvolgeus de redevoering vau Thiers over zijne stuatkuudige gedragslijn, dan de derde lezing der wet op de recruteering en eindelijk het ontwerp over de jury. Rechterzijde en -een trum zijn er in geslaagd, deze zaak op de dag orde te doen plaatsen vóór de vueantie. Zooals uien weet, zijn zij, tengevolge der laatste uitspra ken over zoogenaamde pers-delicten zeer tegen de jury's ingenomen. Terecht is de linkerzijde zeer verontwaardigd over de lijst van caudidateu voor deu nieuwen Raad van Ötate. Er komt slechts éen republikein op voor, de heer Herold, advocaat bij het hof van cassatie. Voor het overige zijn het Bonapartisten, legitimis ten eu Orleanisten, wier groote verdienste daarin bestaat, dat zij zich trouwe dienaren van Napoleon III, deu graaf van Cham bord en de prinsen van Or- leaus hebben betoond. Welke gedragslijn de linker zijde in deze quaestie zal volgen is nog niet bekend. Wellicht zal zij zich van de stemmingen onthou den om in allen gevalle aan de moreele kracht van de nieuwe instelling een gevoeligen schok toe le brengen. De tekst der redevoering van Gambetta te Ferté- sous-Jouarre (op de meeste andere plaatsen zijn de manifestaties ter herdenking van de inneming der bastille verboden) is nog niet tot ons gek De. algemeene strekking er van schijnt ze, matigd te zijn geweest, namelijk dat aan dt' bliek een conservatief karakter moet gegeven en dat vooral de midden-klassei-4 elkander verzoend moeten worden. Italië. i Italië en de verkiezing van een nieuwen pee Iu sommige bladen, vooral clericale, f' dezer dagen beweerd, dat Italië het imgj heeft genomen om de mogendheden te ken, zich te bemoeien met de verkiezii.to: een nieuwen paus bij den iood van Pu J Ook de Agence Havas vei spreidde deze uiqat De Opinione nu kouit daartegen met nadneg „Politici met gezond menschenverstand,^u schrijft zij, hebben gewis geen oogenblik °l_ zeld geloof te schenken aan onze verklariojoi wanneer dergelijke voorslagen al gemaaki'®1 deze van onze regeering niet zijn uitgega0'1 niet konden uitgaan. Zulk eeu stap zou absi met onze tot nu toe gevolgde international tiek geheel in strijd zijn. Maar afgezien no; van, dat het tegen ons beginsel van „dis kerk in den vrijen staat" zou hebben ingedr^ wordt Italië door eene geheel bijzondere osta digheid verhinderd, zich in die aangelegeD.de te mengen, en deze omstandigheid bestaa8'" de andere mogendheden niet. De heilige on vervloekt in Italië niet alleen den modi"' „geest van vrijheid en wetenschap die 'eg^ rechtgeloovigheid" strijdt, maar hij verdoeida meer den eenheids-staat, die aan de wercljh macht een einde heeft gemaakt. Dat is de lg® oorzaak van de tweedracht, tusschen deo en Italië, die slechts de tijd kan uitwisscheCf deze zal eens bewijzen, dat Italië een goed voor het geloof heeft gedaan, toen het den.gr dwong, den godsdienst, die on wan kei ba-, vo slaat in hare beginselen, te scheiden van lal litiek, die aan de aardsche wisselvallig» blootgesteld." ge Wij zijn het met de Opinione niet eens,£e strijdt volstrekt niet met het beginsel „Vrijt in den vrijen staat" wanneer Italië pog va aanwendt om in zijn hoofdstad niet wede B' man met zulk een hooge positie bekleed le die bij iedere gelegenheid de burgers tegi ee regeering opzet en den koning des lands ver noemt. Oostenr.-Hong. Monarchie Volgens verschillende bladen zal de eii Napoleon dezer dagen te Karlsbad arriveert, dc baden te gebruiken. Zweden. Toen eenigen tijd geleden deZweedscliei ring aan de Europeesche mogendheden t Ver. Staten van Noord-Amerika mededeeld zij Spitsbergen in bezit zou nemen, hield Ru zich geheel de handen vrij voor zijne handel! Nu heelt het Zweden als het ware een anhi gegeven door liet bericht, dat het marine-si) zou oprichten op Nova-Zembla en de ku Murtnanië. Grielteulaiicl. Lauriu m-quaestie. Het verschil tusschen de Grieksche reg; en de Fransch-Italiaansche maatschappij, <fc cessie had verkregen om de bergwerks' Laurium te exploiteeren, is bijgelegd. Des schappij zal tegen vergoeding van 16 mi; drachmen van hare concessie afzien en de élr'j sementen, die zij reeds in de laurium-gra heeft gevestigd, aan de Grieksche regeerin staan. De heer Kumunduros maakt echter righeid, dit verdrag in de kamer door zijne; te doen steunen, ten gevolge waarvan de min bi vt in to w rc SC bi g' tu n h N bi te 01 di st h' v< g' di h bouwingeu aan het voorkomen der kas, uit eeu architectonisch oogpunt gezien, eer vóór- dan na deel doen. Het versche water wordt, nadut het door een aan den ciugel geplaatst filter gedrongen is, in het aan de westzijde iu de kast zich bevindend reservoir gepompt, waaruit het door een onder het pad doorloopend buisje gestadig, dag en nacht door, in 't bassin stroomt; dit toch is voor den welstand der Victoria van veel belang. Daaren tegen bevindt zich op eene andere plaats in het bassin een aflaatpijpje, waardoor het water naar buiten in de beide zich vóór de kas bevindende vijvertjes vloeit, waaruit het, voor zoover het niet in den grond trekt of verdampt, door een pijp iD de gracht wegloopt. Het water vaD het reservoir is aan het oog ont trokken door een hekwerk, waarop een aantal, meestal tot ééne familie behoorende planten ge plaatst zijn. 't Zijn namelijk Bromeliaceën, waarvan de gewone Ananas de type is, terwijl aan de oostzijde in een aantal kleine bassins, meerendeels een vierk. meter wijd, gelegenheid is voor het kweeken van verschillende andere tropische water- en moerasplanten. Al neemt dus de Victoria de grootste middenruimte ervan in, zoo bevinden er zich toch in deze kas ook een zeer groot aantal andere planten, terwijl juist daar aan de noodzakelijkste conditie voor haar ieven, eene heete eu daarbij zeer vochtige lucht, veel beter wordt voldaan dan dit in eene andere kas mogelijk is. Bovendien bestaat er in het groote bassin, door vier daartoe gemetselde diepten aan den kaüt, gelegenheid om nog enkele andere hoog- opguande planten te plaatsen, en de krachtig ont wikkelde Papyrus-planten (Papyrus antiquo rum) bewijzen dat die gelegenheid zeer gunstig is. Naar deze bijzonderheden werd reeds honderd maal gevraagd, zoodat ik goede reden heb om te vermoeden dat de mededeeling ervan velen be langstellende bezoekers welgevallig zal zijo. Op den 3den JaDuarij dezes jaars ontving ik van den heer Grobneweqen te Amsterdam eenige in het vorige jaar aldaar gewonnen zaden van de Victoria regia. Deze werden den volgenden dag gezaaid in een der diepere vakken van 't bassin, bij de ingangs deur, waar zoowel het slijk als het water, door de onmiddellijke nabijheid van twee verwarmings buizen, op eene gemiddelde temperatuur van 80* Fahr. werden gehouden. Op den 9den Maart daaraanvolgende kiemde de allereerste, zijnde die welke thans (Julij 1872) in bloei is. Een paar dagen later ontkiemde er weder een tweetal, en met korte tusschenpoo- zen kwamen er nu achtereenvolgend verschei dene jonge planten le vooischiju, zoodat wij ze weldra van zeer verschillende grootte hadden zoolang mogelijk werden zij bewaard, tot ze elkaar in den weg gingen staau. Inmiddels waren, op deu 13en April, de beide eerstgekiemde in het midden van 'i bassin ge- plaut. Men plantte er vuorzigtigheidshalve twee, de mogelijkheid inziende dat er één door de overplanting zou lijden; de sierkst ontwikkelde, die 't eerste outkiemd was, had toen bladeren van 8 a 9 centimeter in doorsnede. Op den eersten Mei waren beide planten reeds zóó sterk ontwikkeld, dat het zaak werd er ééne weg te nemen. De krachtigste bleef staan; het grootste blad had toen 0,27 in. diameter. Op den llden Mei, dus toen de plant juist twee maanden oud was, bedroeg de diameter van het grootste blad 0,42 meter. Die diameter bedroeg den 18den Mei 0,65 in.; den 25sten Mei 0,81 in.; deu lsteu Juuij 1,01 ui.; deu 8sten Junij 1,25. m. Tot hiertoe waren de bladeren alle vlak; op (1) Ik mag niet verruimen hier mede te vermelden dat ik, in 't laatst van Januarij, ook V i c t o r i a-zaden ontving van den Heer van Hulls, te GeDt, die mede ontkiemden; men kan ech ter sleeht9 ééne plant behouden; de overige werden achtereenvol gend verwijderd, den 15en Junij echter onderscheidde het ontwikkelde jongste blad zich door een opt den rand van 0.02 m., binnen dien rand hi een diameter van 1,47. Zooals reeds vroeger werd gezegd, opend; hier de eerste bloem op Maandag 8 Je e grootste blad had toen een diameter van 1,5 - De tweede bloem ging j. 1. Zaturdag, lirp open; toen was datzelfde blad nog 3 cm. grol geworden en had dus een diameter van 1.6 De bladeren, die zich nu gaandeweg oob kelen, worden blijkbaar nog grooter, hoewel groei niet meer zoo snel is, wat zich gema lijk laat begrijpen, daar de plant, bebal" bladeren, nu ook bloemen moet voortbrea- Denkelijk zal steeds de plant eerst na verg vau eene maand zich op haar fraaist zal <1 doen. Gaat alles zijn geregelden gang en werk: weder niet tegen, dan laat het zich voorziet ze met korte tusschenpoozen nog een aantal men zal voortbrengen, daar ze hier vroeg i bloeijen en de bloei gewoonlijk tot in den bl voortduurt. Wanneer de ééne bloem open is, is de voli™ knop reeds zeer goed zigtbaar, soms zelfs1 met den top boven water; deze opent of 5 dagen nadat de voorgaande verwelk!*

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2