ware en billijke bron van alle gemeene latten bin';doet springen. ran Thiers beeft nu een amendement van den heer ülGaslonde ondersteund om alle directe belastingen h'É161 P*-11" te verhoogen. Hij berekent dat daar- ,n' door ongeveer 60 millioen zal worden opgebracht. '.siHet is zeer mogelijk, dat dit voorstel wordt aan- genomen en daardoor zou het oorspronkelijk ont- werp der commissie waarschijnlijk wel komen lui: te vervallen. Tevens is door den president me- ie- degedeeld, dat het gouvernement de verhooging 'ul van zout- en grondbelasting laat varen, en heeft n t-. bij opnieuw verzekerd (hoewel met eenigszins it biltere woorden) dat de vergadering geheel vrij is in hare keus, m. a. w. dat de kabinets-quaestie J in geen geval gesteld zal worden. ren Men houdt het algemeen voor waarschijnlijk, dat' de uitgifte der leening (het ontwerp zal zeker goedgekeurd worden) zal plaats hebben tegen J. dat de vergadering uit elkander gaat, namelijk het begin of midden van Augustus. De heer Vitet is in de commissie tot rapporteur van het ont- C0[ werp benoemd. Overmorgen, 1-1 Juli, zal de gedenkdag van de ?g! inneming der bastille onder de eerste revolutie ?a: gevierd worden te Ferté-sous-Jouarre. Een groot de banket zal er plaats hebben, waaraan natuurlijk 111 alleen democraten deelnemen; 1,500 gasten heb ben zich reeds aangemeld en Gambetia heeft be- loofd mede te verschijnen. Waarlijk indien ooit een herinneringsfeest een volkomen democratisch karakter draagt, dan is het de herdenking van dien dag, waarop door den losgebroken volks- n wil honderden gevangenen werden bevrijd, die door het koninklijk régime wellicht tot levens lange opsluiting achter de vreeselijke muren wa- i\ ren gedoemd. Geen gebeurtenis der eerste om- na wenteling doet meer denken aan bet begrip, at waardoor zij geheel gekarakteriseerd wordt, aan %t het idéé van losbreken. Geen wonder derhalve ei dat de royalistische bladen reeds uu begonnen it zijn luide kreten van verontwaardiging en hei- «r ligen toorn te slaken. - In den laatsten tijd zijn langzamerhand ver- scheidene papieren aan het licht gekomen, die een inzicht geven in de gewoonten en gebruiken van het keizerlijk regime. Men let echter niet veel meer op die gedenkstukken, daar zij allen één en hetzelfde getuigenis geven. Men begint het ploeteren in den Bonapartischen modderpoel moede te worden. Op een stuk, dat nu dezer dagen weder aan het licht is gekomen, willen wij toch eveu wijzen. Het is een confidentieele 11 brief van den gewezen minister de Persigny aan 0 zijne prefecten om te voorzien in het geval, dat 11 dat Frankrijk soms het groote ongeluk mocht ondergaan van Napoleon III door den dood te verliezen. De maatregelen, die voor deze even tualiteit moesten genomen worden, waren de volgende: Als voorbereiding moesten de prefecten alle mogelijke personen, die konden verdacht wor den van koelheid jegens het heilzame keizer lijke huis, zorgvuldig nagaan en opteekenen. De lijsten van die menschen moesten verdeeld zijn in verschillende rubrieken, al naar dat de delin quenten tot de legitimisten, orleanisten of repu blikeinen behoorden. De verdachten zeiven moes ten voortdurend gespioneerd en gadegeslagen worden om dadelijk de hand op hen te kunnen leggen. Dit voorafgegaan zijnde konden de heeren pre fecten rustig het oogenblik afwachten, waarop het den hoogsten keizer behagen zou, Napoleon III van zijn rol op deze aarde weg te roepen. Door een tik van de electro-magnetische telegraaf zou dit treurig feit van uit de Seine-stad door het geheele land verkondigd worden. Op hetzelfde oogenblik moesten uit alle préfectuurs-gebouwen en alle politie-bureaux een stortvloed van agen- van meer dan 2% meter gehad hebben, dit echter zijn uitzonderingen, meer van eene toevallige ver- eeuiging van hoogst gunstige toestanden, dan van bijzondere zorg afhankelijk; de opstaande rand bedraagt dan 8 a 10 centim. De eigeülijke stengel blijft zeer kort, dik en ineengedrongen, zoodat men er, tenzij het water zeer ondiep is, niets van te zien krijgt en de plaats waar hij zich bevindt alleen blijkt uit de pas verschijnende bladeren. Het voortdurend toenemen in omvaDg der bla deren wordt dan eenigzins duidelijk, wanneer men eene jonge plant opneemt, want dan blijkt dat, tegelijk met ieder blad en uit den voet daar van, een aantal, digt opeen en in twee rijen ge plaatste, wortels ontspringen. ^j,,Elk blad brengt dus als 't ware zijne eigene wortels mede, zoodat die wortelmassa toeneemt in gelijke verhouding met het aantal bladeren, terwijl ze niet alleen bij elk opvolgend blad tal rijker, maar dikker tevens zijn. Levert de bovenvlakte van een goed ontwik- ''"keld blad een hoogst sierlijk schouwspel op, niet ..fininder is dit het geval met de ondervlakte, waar van reeds de opstaande rand eenig denkbeeld geeft. Ziet tnen echter een blad omgekeerd, zoo staat men verbaasd over 't gene men dan aan schouwt. Niet alleen toch dat het daar even ten zich door de dorpen en steden verspreiden en alle als verdacht bekend staande personen arresteeren. Deze o dankbare zonen van het Na poleontisch vaderlijk bestuur zouden dan behoor lijk achter de grendels worden gestopt, zoodat des avonds geheel Frankrijk zou weerklinken van de ongemengde kreten eener trouwe bevol king: „Leve Napoleon IV!" Waarlijk men moet erkennen, dat de diena- réu van Napoleon III afdoende maatregelen wis ten te kiezen. Gelukkig kan er bij de beste voor zorgen altijd nog wat tusschen beiden komen, en zoo heeft dan nu Sédan de goede raadgevin gen van Persigny aan zijne prefecten ounoodig gemaakt. Zwitserland. Herziening der kiesdistricten. Het wetsontwerp tot nieuwe indeeling der kiesdistricten voor den nationalen raad is door dit lichaam in behandeling genomen. Dat sedert de volkstelling van 1870 verscheidene nieuwe leden noodig zijn (volgens art. 61 der constitutie wordt op iedere 20,000 zielen éeu lid gekozen en geldt een overblijvend getal boven de 10,000 voor 20,000) blijkt uit de volgende balans: Bevolking tot 1870. Getal ledeD. Bevolking na 1870. t 3 2 g S Vermeer dering. 1. Zürich 266,265 13 284,047 14 1 2. Bern 467,141 23 501,501 25 2 3. Freibnrg 105,523 5 110,409 6 1 4. Solothurn 69,263 3 74,608 4 1 5. St. Gallen. 180,411 9 190,674 10 1 6. Neuenburg 87,369 4 95,425 5 1 Vereenigde Staten. Een kolossaal feest. De verkiezingen. Te Boston is in de vorige maand op echt Ame- rikaansche, dat is op kolossale wijze, een natio naal feest gevierd. Het was de herinnering van den slag bij Bunker-Hill, een der eerste gevech ten, die de onafhanke'ijkbeid der koloniën ten gevolge hebben gehad. Het feest werd gehouden in het Colyséum, een zaal, die 1000 muziekanten, 20,000 zangers en 25,000 toehoorders kan bevat ten. De eerste dag was bestemd voor redevoe. ringen, de tweede werd gewijd aan Engeland, de derde aan Duitschland, de vierde aan Frank rijk, de vijfde aan Oostenrijk. Deze landen waren allen vertegenwoordigd doorgroote muziekcorpsen en duizenden zangers. Om een idéé te geven van den kolossalen voet, waarop deze muziekuit voeringen waren ingericht, deelen wij mede, hoe de Fransche Marseillaise werd uitgevoerd. Zij werd gezongen door 20,000 stemmen met begeleiding van de muziek van de republikeinsche garde. Daaronder mengde zich het geluid van klokken, terwijl de turksche trommen waren vervangen door stnkken geschut. Ja waarlijk, twaalf kanon nen waren daartoe op de eerste rij van het or kest geplaatst! Men kan begrijpen welk een geestdrift door een lied als de Marseillaise, op de wijze uitgevoerd, werd opgewekt. Men twijfelt echter zeer of de heer Gilmore, de ondernemer van dit kolossale feest, de énorme kosten van aanleg er uit zal halen. Van den afloop der verkiezingen is nog wei nig te zeggen. De heer Greeley vereenigt vrij wel de stemmen der democraten op zijn persoon. Zoowel de bladen van Grant als die der tegen partij houd- n zich echter overtuigd van de over winning. De Herald, die ook voor Grant is, geeft hem den raad, nog eens spoedig eenige hervormingen tot stand te breügen om wat meer stemmen op zich te vereenigen. Het gehalte der Amerikaansche politieke moraliteit wordt door dezen raad, dunkt ons, vrij aardig teruggegeven. TELEGRAMMEN. Versailles, 11 Juli. In de zitting van de Na tionale Vergadering werd de belasting op de cijfers der handelsomzettingeu door den heer Desselligny verdedigd en door den Minister Goulard bestreden. Met 861 tegen 810 stemmen werd het amendement-Dacarre, bevattende het beginsel die belasting, verworpen. Verscheiden leden hebben Thiers gelukgewenscht met het resultaat dezer stemming. afew-Vork, 11 Juli. De candidatuur van Greely als de bladsteel sterk gedoomd en donker purperkleurig is, maar het is in een aantal vak ken verdeeld, veroorzaakt door de nerven, die zich buiten de bladvlakte verheffen, evenals dit aan de onderzijde van de meeste andere blade ren op kleiner schaal 't geval is. Daar die ner ven, inzonderheid nabij het midden van het blad, 6 èt 8 centim. dik zijn, ontstaan er vakken, waar door, blijkens de ondervinding, tusschen hel blad en de watervlakte eene aanzienlijke hoeveelheid lucht opgesloten is. Dit verklaart dan ook tendeete het buitenge- meene draagvermogen dier volwassen bladeren, die niet zelden een gewigt van 50 kilo, mits dit gelijkmatig daarop verdeeld wordt, kunnen dragen zonder te zinken. Wanneer men dus ver haalde, zelfs door afbeeldingen voorstelde, dat zulk een blad in staat is om een kind te dragen, dan behoeft men dat niet als zeer overdreven te beschouwen. Genoeg echter van de bladeren; eigen aan schouwing kan trouwens aanvullen wat er aan het bovenstaande nog ontbreekt. Wordt veruolgd). voor den presidentszetel wordt met geestdrift begroet. Volgens de Times is er geen twijfel aan Grant's zegepraal. De Tribune zegt dat de democraten op edelaar dige wijze hunne oude partij-vooroordeelen laten varen, en dat de zege hun verzekerd is. Rlo de Janeiro, 22 Juni. De liberalen heb ben besloten aan de aanstaande verkiezingen geen deel te nemen. Het Braziliaansch gouvernement heeft een waardig antwoord gegeven op de beleedigende nota der Argentijnsche Republiek. Brazilië zoekt geen oorlog, maar als die noodzakelijk is, is het gereed. Parijs, 11 Juli. Volgens den heden versche nen bankstaat bedraagt sedert de vorige week de vermeerdering van de portefeuille 6, van de beleeningen 1% en van de in omloop zijnde bank biljetten 36 millioen; daarentegen de verminde ring van den voorraad edel metaal 2% en van de loopende rekening met de schatkist 18% millioen. Madrid, 11 Juli. Het gerucht wil, dat de Ko ning in Augustus naar de baden van Santander zal gaan. Omtrent zijn reis in de Baskische provinciën is nog niets vastgesteld. Londen, 12 Juli. Gisteren heeft eene deputa tie uit Staffordshire aan John Bright een bewijs van vereering aangeboden. Bright keurde de houding van het huis der Lords bij de behandeling der ballot-bill af. Hij noemde het Hoogerhuis nagenoeg de laatste toe vlucht van politieke domheid en hartstocht. Hij prees de liberale politiek der laatste 30 jaren en keurde de laatste concessiën aan Rusland goed. Het geschil met Amerika hield hij voor geëindigd. Beehtszaken. In de correctioneele zitting der rechtbank al hier, van 12 Juli 1872, zijn veroordeeld J. J. M., te Leiden, wegens mishandeling, tot gevangenisstraf van 8 d. J. M., W. M en J. M., allen te Leiden, wegens diefstal, ieder tot eene gevangenisstraf van 8 d. C. v. M., te Voor schoten, wegens het niet aangeven en afzonderen van ziek vee, tot twee geldb., ieder van f 26, of voor iedere boete 3 d. subsid. gev. M. v. W., te Woerden, wegens diefstal, tot eene cell. gev. van 14 d. J. P. E., (e Leiden, wegens mis handeling, tot eene cell. gev. van 14 d. en eene geldb. van f 8 of L dag cell. gev. J. v. d. G., te Alkemade, wegens diefstal, tot eene cell. gev. van 8 d. W. J. K. en L. J. de K., beiden te Leiden, de eerste wegens diefstal in dienstbaar- beid, tot gev. van drie in.; de tweede wegens medeplichtigheid daaraan, vrijgesproken. L. H. 8., te Leiden, wegens diefstal, tot eene cell, gev. van drie in. J. J. W. E. A. F., zonder vaste woonplaats, wegens bedelarij, tot gev. van 14 d. en opzending naar een bedelaarsgesticht. Marktberichten. Amsterdam, 12 Juli. Rogge, Petersb. 178; Gebr. Taganrog 157; dito Galatz 125; October 177/8. Raapolio zes weken per 100 kg. 4354; vliegend 42; Mei 1873 41K; Sept., Oct., Nov., Dec., 40. Lijnolie zes weken 42; vliegend 4054; Sept., Oct., Nov., Dec. 40. Raapkoeken per 1000 kg. 80, 88. Lijnkoeken per 100 kg. 11%, 13%. Koolzaad Juli, Aug. 385; Oct. 399; Nov. 403 per 2000 kg. LAATSTE BEK.IC HTE1V. Per telegraaf). 's-Gravenhage, 12 Juli. In de zit ting van de Provinciale Staten van heden is tot griffier der Staten van Zuid-Holland benoemd Jhr. Mr. Roëll, chef ter provinciale griffie vin Utrecht. De provinciale begrooting, verhoogd met f 55.000, door meerdere uitgaven aan de droog making der plassen te Schieland, is aangenomen, en de Vergadering namens den Koning gesloten.— Delft, 12 Juli. Hedenmorgen heeft op de be graafplaats Ja/fa de plechtige begrafenis plaats gehad van den tooneelkunsteuaar Anton Peters. Het lijk werd gevolgd door de zonen van den overledene, zijne bloedverwanten en vriendeD. Onder deze laatsten merkte men op de voorzit ters of vertegenwoordigers van de letterkundige genootschappen: Oefening kweekt kennis (waarvan Peters eerelid was) Nieuwland en Caecilia, afge vaardigden van het Petersfonds uit 's-Gravenhage en elders, terwijl vele tooneelkunstenaars on kunstvereerders zich bij het graf hadden ver- eenigd. Door Dr. Wap, voorzitter van dat fonds werd eene korte, maar krachtige toespraak ge houden, waarin rechtmatige hulde werd toege bracht aan de verdiensten en talenten van d"en afgestorvene. Het was onnoodig daaromtrent in vele bijzonderheden te treden daar dit reeds in het openbaar was geschied, maar hij kon niet nalaten te doen opmerken dat het droevig uit einde van Peters opnieuw had bewezen, dat Ne derland wel degelijk kunst waardeert. Aange naam was het hem op dit plechtig oogenblik mede te deelen, dat door algemeene ondersteu ning in het lot van weduwe en kinderen, voor zooveel noodig, was voorzien. Inzonderheid zcide hij dank aan den Koning en de ledeu van de Koninklijke familie, die op 1 April II., toen er een algemeene vreugdedag werd gevierd, het on gelukkig gezin niet hebben vergeten. Hij beval de zonen aan het voorbeeld vaD den vader te volgeu en mocht nie; nalaten zijn dank te betuigen aan den heer ten Boekei, zwager van den overledene, die reeds getoond heeft een waardig toeziend voogd der kinderen te zijn. Overigens verklaarde hij, dat de cotnmissiën te 's-Hage, Amsterdam, Rotterdam en elders ge vestigd, steeds bereid zouden zijn om met woord en daad het gezin van Peters terzijde te staan. Door den heer ten Boekei van Rotterdam werd aan de commissiën in het algemeen en aan Dr. Wap in het bijzonder hartelijke dank gezegd voor zoovele bewijzen vau belangstelling en deel neming, die de familie vooral iu den laatsten tijd heeft mogen ondervinden. Dankbaarheid zou steeds in het hart van al de leden van dat ge zin gegrift blijven. De oudste zoon van den over ledene gaf zijn innigen dank te kemien voor de vele blijken van deelnemfng en vriendschap, die bij het overlijden van zijn vader waren gegeven. Een grijsaard, uit vriendschap gedreven, tooide het graf met bloemen. Zijne assche ruste in vredeI Dat was het laatste woord, waarmede deze treurige plechtigheid werd besloten. Utrecht, 12 Juli. Naar men verneemt, bevinden de daders van den alhier gepleegden diefstal der effecten ztch in Amerika, doch is verreweg het grootste gedeelte van liet gestolene, waaronder ook de diamanten, reeds in beslag genomen. Gemeenteraad. Eapport van de heeren Mrs. C. Cook, J. T. Buys, en J. E. Goudsmit, geoommitteerden uit den Gemeenteraad in zake de superintendentie over het Gereformeerde Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. (Vervolg.) Leiden, 1 Januari 1872. Aan de Heeren Mrs. J. T. Büys, J. E. Goudsmit en C. Cock, gecommitteerden uit den Gemeenteraad in zake van het Weeshuis. Hebben wij iu dit bovenstaande onaangeroerd gelaten het bekende plakkaat van Karei V van 7 October 1531, omdat dit reeds dadelijk door den raad van Karei V zeiven werd buiten wer king gesteld, gelijk terecht in de aangehaalde brochure van wijlen Mr. H. Cock i3 aangetoond, wij ineenen dat uit de geschiedenis van het Wees huis blijkt en uit het hiervoren aangehaalde volgt I. dat, al moge, gelijk dit met meerdere gestich ten het geval is, zijn oorsprong en stichter in het duister liggen, het Weeshuis voortdurend beeft blijven beantwoorden aan zijne bestemming en daaraan ook thans nog voldoet, als zijnde dit volgens de Verordening dezer stad van 16 April 1871 ook nu nog uitsluitend bestemd voor de Nederduitsche Hervormde Gemeente. II. dat eerst met de resolutie van 2 Maart 1575 het Weeshuis is gekomen onder het oppertoe zicht van de burgerlijke Overheid, een krachtig bewijs dat het Weeshuis destijds was een gees telijk gesticht, en de stedelijke overheid bij ge volg geen oppermacht, geene wetgeving en geen bestuur daarover had, omdat het oppertoezicht aan de burgerlijke Overheid over eene burgerlijke instelling haar Diet behoefde te worden opge dragen, en er geen reden denkbaar is waarom tij dens de Hervorming, ware liet Weeshuis eene wereldlijke instelling, de macht der wereld lijke overheid daarover zoodanig zou zijn be snoeid, dat zij in plaats van oppermacht, wetge ving en bestuur, slechts een oppertoezicht daar over zou hebben behouden. III. dat uit de Resolutie van 2 Maart 1575 blijkt, dat sedert deze wel een oppertoezicht, maar geenszins een beheer of bestuur over het Weeshuis door de burgerlijke Overheid is uitgeoefend, en dat, vermits destijds in den Staat naast de burgerlijke of wereldlijke overheid geen andere bekend was dan de kerkelijke, dit beheer of bestuur aan geene andere dan aan laatstgenoemde kan hebben be hoord en sedert zijn verbleven, gelijk ook vóór de gemelde Resolutie, zooals wij zooeven aantoonden, het oppertoezicht daarover bij haar berustte. IV. dat alzoo wel verre dat het beheer over het Weeshuis uitsluitend bij het stedelijk gezag zou hebben berust, zonder dat ooit de Hervormde Kerk in dat beheer is gekend, integendeel wel van een oppertoezicht, en dan alleen sedert 1575, maar van een beheer van de Overheid niets blijkt. V. dat uit diezelfde Resolutie van 2 Maart 1575 volgt, dat onverschillig of er al dan niet fundatie brieven van liet Weeshuis hebben bestaan, iu geen geval, ook zoo zij destijds bekend zijn ge weest, het recht van benoeming der Heilige-Geest- meesteren krachtens deze bij de burgerlijke Over heid vóór 1575 kan hebben berust, omdat wat zjj reeds bezat, haar niet nader behoefde gegeven te worden, terwijl daaruit tevens volgt, dat werd het in dat jaar noodig geacht om dat reebt aan de burgerlijke Overheid te geven, dit destijds niet anders dau kerkelijk kan zijn aangemerkt. VI. dat ware het Weeshuis voor en tijdeus de Hervorming en in de volgende jaren eene bur gerlijke instelling geweest, er alsdan geene sprake zoude kunnen zijn geweest van subsidie, maar in dat geval in plaats van daarover slechts een oppertoezicht te erlangen, de Overheid dit voort durend zou hebben onderhouden, omdat de geheele instelling dan ten laste der burgerlijke gemeente steeds zou zijn geweest en verbleven, een feit dat nimmer heeft bestaan en ook thans, blijkens de jaarlijksche raadsbesluiten tot het verleenen van subsidie, ook niet bestaat. Wel zien wij dat de Overheid hulpe verleent (van Mieris I. 192) en dit doet hetzij door af te staan eenige voordeelen uit de verpachtingen spruitende (in 1578 en 1579), hetzij door verlof tot het heffen der 80ste penning (in 1672), hetzij door andere goedgunstige beschikkingen, als die van het jaar 1580 om der weezen te laten volgen eene bede des Zondags langs de buizen, en die van de jaren 1680 en 1733 omtrent erfenissen aan de weezen opgekomen, en zoo vele anderen maar al die nauwkeurige omschrijving der wijze, waarop de Overheid hulp verschaft, toont wel aan, dat zij het vroeger (in 1575) haar opgedra gen oppertoezicht uitoefent en zich laat gelegen liggen aan de zorg der weezen, gelijk die tevens haar was aanbevolen, maar eveneens datzijnooil heeft verkeerd in het denkbeeld, dat het Wees huis geheel ten baren laste stond, en in de mee ning is geweest, dat zij met het beheer en bestuur daarover belast ook voor het onderhoud daarvan had te zorgen, vermits in dat geval zij dien onderstand zou hebben verleend uit eigen fondsen en het zich verschaffen dier gelden niet zou heb ben overgelaten aan het Weeshuis zelve.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3