van het tegenwoordig bericht, zijD handteekening dragende, onder de hierna aanwijzing (portantsa signature sous la délógation ci-après), te doen halen.'' Volgt een „uittreksel uit de reglementen," waarin gesproken wordt vaneen telegram dat „ten huize gedragen is;" van de inwoners (loca taires) van den bestemmeling; van een „bemach tigden;" van „eisching;" van „het telegram binst de zes weken niet geëischt;" terwijl eindelijk de „hierna aanwijzing" van hierboven aldus luidt: „De ondergeteekende, bestemmeling van bo vengemeld telegram, inagtigd (sic) het telegraaf kantoor het aan den drager dezes over te ban- digen." De pogingen, onder de leiding van Henri Con science, Julius Vuylsteke en anderen aangewend tot bevordering van de kennis der Vlaamsche taal, blijken waarlijk niet overbodig. Dezer dagen overleed te St.-Oedenrode de gepensioneerde generaal-majoor der artillerie J. P. Baron de Girard de Mielet van Coehoorn, adjudant des Konings in buitengewonen dienst, ridder der Militaire Willemsorde 3de kl. en van den Neder- landschen Leeuw, commandeur der orde van de Eikenkroon en van verschillende vreemde orden. J. A. en J. Rijnhout, vader (smid) en zoon, respectievelijk óud 50 eo 16 jaren, wonende te Utrecht en K. L. van den Wijngaard, 37 jaren oud, ook aldaar woonachtig, komen onder de ge- signaleerden in het Politieblad voor. Tegen hen is bij bevelschrift der arrond. rechtbank te Utrecht rechtsingang met bevel tot gevangenneming ver leend ter zake van den, in het laatst der vorige maand uit het woonhuis en ten nadeele van mejuffrouw M. S. van Westrenen, door het open. breken van een brandkast, gepleegden diefstal van effecten, reeds vroeger door ons gemeld, als mede van een bankbiljet groot 100, ongeveer f 70 stan specie, een ovale broche, omzet met 16 a 16 stuks diamanten en 10 stuks losse diainact, elk ter waarde van f 25 a f 30. De officier van justitie te Utrecht verzoekt opsporing, aanhouding en opzending. Het totale bedrag der giften voor den waters nood in Bohetnen, die in ons land geschonken zijn, bedraagt f 11,652.31'. Naar men verneemt is aan de gezellen van de drukkerij van de N. R. Ct., die 14 dagen geleden het verzoek aan de directie richtten, om des Zon dags niet meer te arbeiden, als antwoord daarop te kennen gegeven, dat aan hun wensch nietge- heel kan volduan worden, maar dat zij voortaan, in plaats van op twee van de drie Zondagen, slechts op één van de drie zouden moeten wer ken, terwijl nog eenige andere bepalingen ten hunnen gunste gemaakt werden. De Staats-Courant behe'sde gistereu de benoe ming van het ministerie in dier voege: Het heeft den Koning behaagd, bij besluit van heden: 1°. op het daartoe door hen gedaan ver zoek, eervol ontslag te verleenen aan de heeren Mr. P. P. van Bosse, als Minister van Koloniën; Mr. P. Blussé van Oud-Alblas, als Minister van Financiën; Mr. J. A. Jolles, als Minister van Justitie; en F. A. T. Delprat, als Minister van Uorlog; onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan Zijne Majes teit en den lande bewezen; 2". den heer Mr. P. P. van Bosse, onder dankbetuiging, tevens eervol te ontheffen van de tijdelijke waarneming van het beheer van het Departement vau Binnenlandsche Zaken; 8°. niet aan te nemen het gevraagd eer vol ontslag door: a. den heer Mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, als Minister van kiezing bedroegen 461 pond, de heimelijke 3700 Bij eene andere verkiezing ontving de kies-agent de kiezers in een kamer, kwam den prijs met hen overeen, en werden zij daarna in een ander vertrek gelaten waar een tweede agent hun de bepaalde som uitbetaalde; daar dus de overeen komst en de betaling gescheiden waren, kon elk der agenten verklaren dat hij niet de bilaterale operatie had verricht die men koop noemt. Maar alleen zij die weten te schilderen kunnen een levendige voorstelling van de verkiezingen geven, zooals b. v. Thackeray in de Newcomes Elliot in Felix Holt, the Radical. Over 't geheel doet de locale invloed zich hierbij gelden, die op grondbezit en rijkdom, op den ouden datum van verblijfplaats en geslacht, op de uitgestrektheid van bet uitgeoefende bescherm heerschap, op de sociale positie en de bekend heid van den candidaat steunt. Naar hetgeen mij gebleken is van de hoogere klasse, komt het mij voor, dat zij als het ware een plant is, die goede, gezonde, blijvende wor tels heeft geschoten, al staan ze dan ook in den modder en worden ze door de wormen bedreigd en al is er ook nog veel te draineeren om den modder te zuiveren eu menige worm te vernielen. {Wordt vervolgd). Buitenlandsche Zaken b. den heer L. G. Brocx, als Minister van Marine; 4°. met ingang van he den te benoemen: tot Minister van Justitie, den lieer Mr. G. de Vries Azn., lid van den Raad van Stale; tot Minister van Koloniën, den heer I. D. Fransen van de Putte, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; tot Minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Mr. J. H. Geert- sema, lid van den Raad van Slate; tot Minister van Financiën, den heer Mr. A. van Delden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaaltot Minister van Oorlog, den heer M. D. graaf van Limburg Stirum, generaal-majoor, Zijner Majes teits adjudant in buitengewonen dienst. De kapitein-ter-zee J. van Gogh en de luite nant-ter-zee der 1ste klasse G. w. C. Voorduin, beiden laatstelijk behoord hebbende tot het es kader in Oost-Indië en van daar wegens lang durig verblijf den 2deu dezer in Nederland te ruggekeerd, worden met dien datum op non-ac tiviteit gesteld. De luiteuauts-ter-zee der '2de klasse J. W. F. ridder Huyssen van Kattendijke en Z. J. Carn- bier, respectievelijk dienende aan boord van Zr. Ms. monitor Heiligerlee en rauiscuip Buffel, wor den, de eerste met den 15deu eu de tweede met den laatsten dezer, op non-activiteit gesteld, en inet den itiden Juli eu lsten Augustus daaraan volgende op voornoemde bodems vervangen, res pectievelijk door de luitenants-ter-zee der 2de klasse W. A. Buitendijk en H. J. de Wal. Z. M. heeft aan Mr. C. J. E. Gruaf v. Bylandl, hij besluit van 26 Juni, benoemd tot referendaris bij Zr. Ms. kabinet, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van commies van Staat bij den Raad van State. Z. M. heeft met ingang vau 8 Juli 1872 benoemd tot commies van Staat bij den Raad van State Mr. A. J. Graal van Randwijck. Z. M. heeft aan Mr. L. C. Hora Siccaina, op zijn daartoe gedaau verzoek, eervol ontslag ver leend als lid en vice-presideut der commissie van administratie over de gevangenissen te Utrecht, onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem als zoodanig bewezen; aan Dr. N. P. Visscher, oudste lid dier coqiniiasie, opgedragen het vice- presidium; en benoemd tot lid der meergemelde commissie Mr. IJ. J. H. de Koek, griffier der Prov. Staten van Utrecht. Z. M. heelt aan de ondervermelde Europeesche ambtenaren en officieren der Nederlandsche be zittingen ter Kuste van Guinea, met ingang van I Juli 1872; een eervol ontslag verleend uit s lands dienst, met toekenning van wachtgeld voor den tijd van hoogstens vijf jaren, als aan: de residenten Mr. E. J. Huber, P. VP. Alvarez en J. G. Schnerr; de adsistenten M. E. Reintjes van Veerssen, J. A. de Beer, L. J. Zwennis en W. C. Verwey; den ambt, ter besch. J. A. C. Hiel; den ingenieur H. J. J. Jansen; den hulp prediker J. M. van Enst; den hulponderwijzer P. S. Hamel; den kapitein-commaudant der vaste bezetting L. H. Meijer, en den adjudant-onderof ficier (dienstdoeud officier) bij de vaste bezetting H. van Ralen. Z. M. heeft aan deu heer F. van Vollen hoven, gewezen hoofdingenieur, chef der afdeeling stoom wezen bij het departement der burgerlijke open bare werken in Ned.-Iudië, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1872, een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toekenning van pensioen. BINNENLAND. Leidschendam, 4 Juli. Gisteren hebben, onder begunstiging van schoon weer, de vroeger aan gekondigde harddraverijen plaats gehad, des voor- middags voor paarden die nimmer een prijs wonnen. Daaraan namen 7 paarden deeldat van de heer J. de Boer te Wateringen, genaamd de Floor, door hem zeiven bereden, behaalde den prijs, bestaande uit een fraaie peudule; 's uarnid- dags was het getal 8, de prijs een massief zil veren koffiekan en twee portwijn-karaffen met zilver gemonteerd. Die viel ten deel aan J. Lee- nen te Wassenaar met het paard de Slimme Jan, bereden door J. de Boer, terwijl de premie, een zilveren inktstel, behaald werd door het paard genaamd de Snelle van W. C. Bulk te Leimuiden, bereden door P. van Santen. Deze harddraverijen slaagden uitmuntend; er waren vele goede ritten, waardoor de ambitie zeer werd opgewekt. De feestvreugde werd niet weinig verhoogd door de muziek van het 4de regiment infanterie van Leiden. Amsterdam, 7 Juli. De heden gehouden verga dering ter bespreking van „de sociale quaestie" werd door ruim 800 personen bijgewoond. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen „Het is wenschelijk dat, bij ons te lande, ter voorko ming en beslechting van geschilllen tusschen pa troons en gezellen, zich vormen liefst bestendige raden van verzoening, samengesteld uit een gelijk aantal leden, afzonderlijk door patroons en werk lieden daartoe te kiezen. Haarlem, 6 Juli. Naar men verneemt, heeft het bestuur der afdeeling Haarlem en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw het voornemen, in September e. k. eene tentoonstel ling te houden van koeien, paardeu, schapen varkeus, boter en kaas, waarschijnlijk aangevuld en opgeluisterd door bloemen eu vruchten. Het heeft voor dat doel aan het gemeentebestuur de vergunning gevraagd otn een gedeelte van de Hertenkamp in den Hout te mogen gebruiken. Sloterdijk, 5 Juli. De ligging dezer gemeente aan den straatweg tusschen Amsterdam-en Haar lem brengt mede, dat zich gedurig landloopers en ander volkje van dat slag bij particulieren of aan het Raadhuis aanmelden, om een reispen ning of anderen onderstand. Zoo vervoegde zich dezer dagen op het Raadhuis een man, die zich als een doofstomme voordeed en zelfs eeu leitje met griffel bij zich droeg. De ambtenaar ter secreta rie gaf hem een reispenning maar, de zaak niet vertrouwende, droeg hij den veldwachter op, in burgerkleeding den vreemdeling te volgen en een gesprek met hem uit te lokkeu. Dit gelukte. Op de schijnbaar in allen eenvoud gedane vraag: „zeg eeus, vriendl wat kost zoo'n mesP" daarbij wijzen ie op een pakje messen, dat de ander als uegotie bij zich droeg, ontving de veldwachter terstond het duidelijk uitgesproken antwoord „zeven stuivers!" Onmiddellijk volgde de arres tatie van den vreemdeling, die naar Amsterdam werd getransporteerd en door den cipier der gevangenis als eeu oude bekende werd begroet. Hij was reeds bij herhaling in handen van het gerecht geweest. 's-Gravenhage, 7 Juli. Sedert eenige dageD be vindt zich in deze residentie de Nederlandsche gezant bij de Fransche Republiek, Mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nijeielt. De alhier gevestigde Naamlooze Vennoot schap Euterpe, ten doel hebbende het tot stand brengen en exploiteeren te 's-Graveuhage van eeu gebouw voor Concerten, Tooneelvoorstellingen, Kunstbeschouwingen, Tentoonstellingen enz., op gericht den 20 Nov. 1871, is den 28sten Juni jl. ontbonden. Gistereunamiddag is eeu 15jarig jongeling die aan do Zweminrichting langs de Trekvaart alhier een bad had genomen, door eeu noodlottig toeval verdronken. Rotterdam, 7 Juli. Gisterenmorgen te 10 uren is Jacob de Vletter zacht en kalm overleden. Delft, 7 Juli. Door den Raad is goedgekeurd het voorstel van B. en Ws. om aan de leeraren aan de instelling voor het Indisch onderwijs den titel te verleenen van hougleeraaren tot hoog leeraar aan de instelling voor het Indisch onder wijs alhier, is benoemd de heer J. M. van Vleuten, met 14 slem men, terwijl één biljet in blanco was. Delrshaven, 7 Juli. Naar aanleiding der uit komsten van de laatste lOjarige volkstelling, zal de Gemeenteraad alhier met 2 leden vermeerderd worden eu de verkiezing zeer spoedig plaals hebben. Gouda, 6 Juli. De heer de Vooijs alhier zal lei- herinnering aan het 600jarig bestaan der stad een gedenkpenning slaan. De eene zijde zal voorstellen de busten en namen van Floris V, Nicolaas van Cats, Jacoba van Beieren en van onzen burge meester van Bergen IJzendoorn, alsmede het Goudsche wapen; de keerzijde een gezicht op de stad, met toepasselijk randschrift. Oudewater, 5 Juli. Gisterenavond had alhier eene bijeenkomst piaats vau heeren uit deze eu enkele omliggende gemeenten tol bespreking over de medewerking aan eeno, dei nagedachtenis van Thorbecke te brengen hulde. De heeieu J. A. Moutiju, A. O. van Aelst Jr. eu J. Kievviet de Jonge werden benoemd lot le den eeuer commissie, die zich terstond met de centrale commissie te 's-Gravenliage in verbiu- diug heelt gesield. Zwolle, 6 Juli. In de zitting der Provinciale Staten van beden zijn van de commissie van rapporteurs voor de financiën de rapporten over zes, in hare handen gestelde, onderwerpen inge komen. Dat omtrent het verzoek van liet spoor weg-comité ZwolleAlmelo strekt daartoe, dat de Staten besluiten om voor f 6110,000 deel te nemen in de prioriteits-leening van f 1,600,000, die de toekomstige maatschappij voor den bouw van den spoorweg ZwolleAlmelo zal sluiten, tegen be taling eener annuïteit van 4ü Pet. gedurende 60 jaren, ouder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat de gemelde annuïteit gedurende dat tijdvak worde gewaarborgd door een te sluiten huurcontract met de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, ten genoege van Gedeputeerde Sta ten. Die rapporten zijn ter iuzage gelegd en in de volgende vergadering aan de orde gesteld. Aan de Amst. Cour. wordt gemeld, dat den 12den Aug. e. k. alhier de réunie der caudidaat- notarissen in Nederland zal plaats hebben. Den 3den dezer is zekere H. Beunk, arbei der, wonende te Espelo, gemeente Holteu, met het hoofd op een boomstam levenloos gevonden in eeu der bosschen nabij zijne woning. Den vorigen dag was hij reeds vermist. Het lijk is onderzocht door den geneesheer W. van Barneveld te Rijssen. Voor vermoeden op een gewelddadig^ dood beslaat geen aanleiding. De overledene w(ye reeds meer dan een halfjaar ongesteld. [Zw. Kampen, 5 Juli. A. s. Zondag zal door den h-esl W. G. Boele op het landgoed ileerzigl aan ziji werklieden, ter herinneriug aan het 25jarig staan zijner firma, een feest worden aangebodi Het stedelijk muziekcorps zal zich vau tijd ivq tijd doen hooren, terwijl tooneelvoorstelling, lug champétre, illuminatie en vuurwerk het leeïé zullen opluisteren eu afwisselen. Doetinchem, 4 Juli. Ter uitvoering van verschia' lende werken, heeft de raad besloten eene gel 6' leening ten laste der gemeente aau te gas®e groot f 7000 a 5 pCt. en in tien jaren te ami8 tiseeren. (.4. fi.ji Tiel, 7 Juli. Door de commissie voor de Bi gerbewaarschool is aan deu Gemeenteraad gezonden eene lijst van 24 sollicitanten naar betrekking van onderwijzeres, met verzoek <u| aandacht te vestigen op-, de wed. Minigh, Dordrecht; A. J. Giesen, te Nu mansdorp; E. Schiek, te Leiden en N. Haasse, te Rotterda Een voor velen alhier teleurstellend besluit kei ort genomen door de Provinciale Staten, ul. om aaa de gemeente Wageningen in eens te verleeneje de som van f 5000, tot vestiging van eene Lamrtt bouwschool, waardoor de aanvraag van Tiel .,a| vervallen. BUITENLAND. Frankrijk. ~ïn rk int oil Het traotaat aangenomen. Echeo der reehterzijd: Amendement van Casimir Périer. DS' Niettegenstaande de dreigementen van de Ui vers en consorten naar aanleiding van het tra- taat met Duitschland, waarbij het ultramontaam, sche blad zich zelfs niet schaamde, Thiers te veiu manen, zich nu eens te gaan bezig houden inest( de overweging, hoe hij zijne handelwijze tegei)st over Frankrijk voor deu troon Gods zou kunrie:D verantwoorden, niettegenstaande al die grooor spraak en eigendunkelijke aanmatiging is h»ej verdrag in de Nationale Vergadering met algt,, meene stemmen op twee na aangenomen. D,ai invloed van den heer Veuillot schijnt zich dtqtl tot twee leden der volksvertegenwoordiging tj beperken; het kan echter ook wel zijn, dat i.ge man zich in zijn politieken ijver tegen Thii;. weer te buiten gegaan is even als hij het onlaD.itei deed in zijn godsdienstigen ijver; het votum dc,0d nationale vergadering geeft hem dan nu de strsl,jai die hem toen door Pius IX in eigen persoon irerdha toegediend. ,j,j Het rapport van de Broglie adviseerde een-j, voudig over de aanneming, en er schemerde niqn onduidelijk in door, dat deze raad gegeven weria(j omdat men niet wel anders kon. De zeven ledet-k, der commissie van de linkerzijde weDSchten noiv( een kleine lofuiting voor den president er bij qD| voegen, doch dat mocht men waarlijk van deiX) man, die nog onlangs tegen Thiers eene saine.iDj zwering op touw zette, niet verwachten. 0hr Dat Thiers deze conspiratie verijdeld heeft doigj op het gebied der grondstoffen-belasting toe iwe geven, is de heeren der rechterzijde een grief ti c meer. Zij zijn geslagen door een laktiek, diehetat zelf met beschaamde kaken doet afdruipen et,aj den invloed van den president op linker- zijd- en -centrum zeer versterkt heeft. Immers da Thiers zijne vroegere eigenzinnigheid op he 1 punt van belastingen heeft laten varen ten be- - hoeve der politiek, is een groote vooruitgang et® geeft de linker-zijde der vergadering een bewtj.-1®1 te meer, dat Thiers bepaald met haar wil regeee' reu en bereid is, daarvoor eenige opoffering te^ doen. Op zijne wekelijksche receptie te ParijJD zou hij zelfs aan de daar tegenwoordige kamer8,1 leden verklaard hebben, dat hij des noods dt' grondstoffen-belasting geheel wil laten varen. 01 De vergadering heeft, na stemming over hew' Iractaat, het amendement van den heer Casiuneiln Périer op de belasting der handels-omzettiDgen? onder handen genomen. Dit amendement strekhlj om de belasting niet te heffen van het bedra1 'Of waarover de omzettingen loopen, tnaar alleen di winsten van den handel, de industrie en de baul te treffen, en wel met een tax van 3 pCt. Met 4-31 tegen 223 stemmeu werd zijn voorste18' verworpen, zoodat het oorspronkelijke voorste"™ der commissie aangaande de haudels-transactieiïr verder aan de orde is. Duitse hland. 01 Burgerlijke stand. De heer Loos te Munchen. Volgens een Berlijnsch blad hondt de regeefl ring zich nu druk bezig met de quaestie van det burgerlijken stand en het burgerlijk huwelijk. ln Duitschland heerscht nog de abnormale toe6 stand, dat het houden der registers en het gevet van wettige kracht aan het huwelijk berust i: handen der geestelijkheid, zoowel van de kathc lieke als protestantsche eu israëlitische. Aau dt I zekerheid over den staat der personeu is dit iif de eerste plaats niet bevorderlijk, daar de Staal®' over de geestelijke personen natuurlijk zulk ee»'® afdoende controle niet, kan uitoefenen als ovetip

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2