ROBBS BISCUITS ZOMER CONCERTEN PROGRAMMA'S VAN MUZIEKUITVOERINGEN. AD VERTENTIËN. Wordt gevraagd Hoofddepot voor Nederland. OUD-CARTHAGENA'S BER&PLMTEMLIE. HET NIEUWSTE ZUIVERINGSMIDDEL VOOR BlEKBItOUWDIti, wakker zijn geworden, dat in die administratie die de kerk met haDd en tand geheel voor zich zelve wil houden, tusschenbeiden dient te wor den gekomen. Gladstone heelt het voorstel bestre den en daardoor de orthodoxie een grooten dienst gedaan. De liberaliteit van dien minister gaat dnnkt ons vrij wel ten onder in allerlei neven beschouwingen en bijbedoelingen. Het opmerkelijke van deze stemming is, dat hetzelfde voorstel in het vorige jaar juist even veel, namelijk 94 liberale stemmen op zich heeft vereenigd. Oostein'.-Hong. Monarchie. Inzenders voor de tentoonstelling. Met den 30sten Juni was de aanmelding tot deelname aan de tentoonstelling van 1873 geëin digd. Het resultaat is voor de Oostenrijkscbe in dustrie zeer verblijdend. Niet minder dan 14,061 deelnemers hebben zich opgegeven. Voegt men daarbij voor de 5 afzonderlijke tentoonstellingen van levend vee, dood gevogelte, zaken den tuin bouw en de melkerij betreffende, en voor den lanü- en tuinbouw schadelijke planten, nog 1000 inzenders, dan bedraagt het geheele getal voor Oosteurijk-Hougarije meer dan 15,000. TELKCrRAMMKN Versailles, 5 Juli. Er waren verontrustende geruchten in omloop over eene samenspanning der monarchale partijen tegen den President der Republiek en een aan den heer Thiers toege schreven voornemen, om de Nationale Vergade ring te ontbindenmaar die geruchten worden formeel tegengesproken. De onrust, daardoor in parlementaire kringen ontstaan, is reeds geheel geweken. Londen, 5 Juli. Heden heeft hier weder eene zitting van het congres betreffende het gevangenis wezen plaats gehad, waarbij prof. von Holtzen- dorff het voorzitterschap bekleedde. Dresden, 5 Juli. De koningin der Nederlanden heeft gisteren een afscheidsbezoek te Pillnitz af gelegd en heden een uitstapje gemaakt naar Tha- racd. Morgen vroeg vertrekt H. M. naar Keulen. Brussel, 5 Juli. In het Journal de Bruxelles leest men het volgende: „Aan de Amsterdamsche Courant is per telegram uit Brussel gemeld, dat de generaal Tolsma door den Koning ten gehoore is toegelaten, bij welke gelegenheid sprake is geweest van een aanstaande bijeenkomst der beide souvereinen. In het belang van beide landen zou dergelijke bijeenkomst wenschelijk zijn. Parys, 5 Juli. Bij gelegenheid van den herin neringsdag aan de onafhankelijkheidsverklaring der Vereenigde Staten hebben de aanzienlijke hier ter stede gevestigde Amerikanen een feest maal gehouden, waarbij de heer Cowdin het voor zitterschap bekleedde. Deze herdacht het vroegere bondgenootschap met Frankrijk, thans eene zuster der Vereenigde Staten, welke laatste nimmer zouden vergeten dat het zijne edelste zonen had gezonden, om voor hunne zaak te strijden. De redevoeringen en toasten ademden allen sympa- thie voor Frankrijk en de toasten op Thiers eu op de Rémusat werden herhaaldelijk met grooren bijval begroet. Gemeenteraad. Rapport van de heeren Mrs. C. Cook, J. T. Buys en J. E. Goudsmit. gecommitteerden uit den Gemeenteraad in zake de superintendentie over het Gereformeerde Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Aan den Gemeenteraad. E Bij brief van 8 Mei 1871 deed de Kerkeraad van de Nederduitsch Hervormde Gemeente alhier, overtuigd van de wenschelijkbeid, dat de super- i inlendentie over het Gereformeerde Heilige Geest- of Arme Wees- en Kmderhuis, zooals die tot hier toe door het Gemeeutebestuur is uitgeoefend, bij den Kerkeraad worde overgebracht, aan Uwe Vergadering de vraag: of zij geneigd zou zijn 1 omtreut die overdracht met den Kerkeraad in overleg te treden? De vraag werd toestemmend beantwoord en bij besluit van 15 Juni 1871 aan de ondergeteekenden de taak opgedragen om met i gecommitteerden uit den Kerkeraad, zijnde de Heeren Joh. Drost, Mr. H. P. van Kaathoveu en W. Werst, het gevvenschte overleg te voeren. 1 Ofschoon geenerlei instructie het ons gegeven mandaat omschreef, zoo bleek het toch uit de discussiën, welke aan het besluit tot toestemmende beantwoording der gestelde vraag voorafgingen duidelijk genoeg in welken zin Uwe Vergade ring dit wilde hebben opgevat. Omtrent de hoofd quaestie zelve: het vvenscbelijke of niet wensche lijke eener overdracht van superintendentie, moest de Gemeenteraad in zijn geheel blijven; hij had 1' die quaesiie zelfs niet aangeroerd, veel minder B- beslist, maar eindelijk een blijk wenschen te ge ,|.ven van zijne bereidwilligheid om te luisteren naar voorstellen tot wijziging der tegenwoordige 'e inrichting van het bestuur over het Weeshuis, ie welke van wege den Kerkeraad gedaan moch' lt ten worden, ten einde eerst daarna te onderzoe ken of het aannemen van die voorstellen naar e zijn inzien met de belangen van de gemeente it en van het Weeshuis zelf strookte. K De taak, welke wij vervullen moesten, was al zoo vrij eenvoudig: wij hadden geen voorstellen te doen maar enkel mededeeliug van voorstellen te ODtvangen. Werd die mededeeling gedaan en n leverde zij ons stof op tot critiek, dan zouden wij daarvan aan onze medegecommitteerden uit den Kerkeraad kennis geven en hen opmerkzaam v maken op de bezwaren, welke niet on waarschijn- i 'ijk,in den Gemeenteraad tegen hunne voorstel- t leu zouden worden aangevoerd, ten einde hen dus in de gelegenheid te stellen die nog tijdig te wijzigen. De eindbeslissing daaromtrent behoorde intusschen aan den Kerkeraad en zijne gecom mitteerden, omdat wij er ons ten slotte toe moes ten bepalen hunne voorstellen over te nemen, die aan uwe vergadering mede te deelen, en daarbij praeadvies te voegen omtrent het wenschelijke van eene goedkeuring dier voorstellen. Geleid door deze opvatting van onze taak, heb ben wij, zoodra wij ons daaromtrent onderling hadden verstaan, onze medegecommitteerden uit den Kerkeraad uitgenoodigd tot eene gemeenschap pelijke conferentie, ten einde door hen nader te worden ingelicht omtrent de eigenlijke bedoe lingen van den Kerkeraad. Deze conferentie, welke den 8den Juli plaats had, stelde ons in zooverre te leur, als daarin bleek, dat er bij den Kerkeraad nog geenerlei vast plan bestond om trent de wijze waarop hij tot de verwezenlijking van zijne wenschen zoude kunnen geraken. Wat hij verlangde was eenvoudig dit, dat de zooge naamde superintendentie over het weeshuis van de burgerlijke op de kerkelijke gemeente wierd over gebracht; maar óf en hoe dit konde geschieden, en dan, of bij die overdracht door de Kerk aan de burgerlijke gemeente waarborgen moesten worden gegeven zoowel voor het richtig beheer der belangen in het weeshuis betrokken als met betrekking tot de financieele gevolgen, welke uit de wijziging van het bestuur voor de gemeente kas konden voortvloeien, over die vragen en quaestiën scheen zich het onderzoek van den Ker keraad nog niet te hebben uitgestrekt. Wij we zen op die leemten, noemden de wettelijke be zwaren, welke naar ons inzien aan eene over dracht van de superintendentie in den weg ston den, en vroegen naar het motief dat er voor de burgerlijke gemeente zou kunnen bestaan om zich in deze naar den wensch van de Kerk te gedra gen. De antwoorden welke wij ontvingen wa ren naar onze opvatting niet geheel bevredigend, allerminst de antwoorden, waarmede onze aan de wet ontleende bezwaren bejegend werden. Maar daarenboven bleek uit de samenspreking, dat er groot verschil vau meenig bestond omtrent de vraag, welk karakter eigenlijk aan het wees huis toekomt. Terwijl het onzerzijds eene zuiver burgerlijke instelling van weldadigheid werd ge noemd, zag men daarin van de andere zijde, ook om redenen aan de geschiedenis van de inrich ting ontleend, eene kerkelijke instelling. Omtrent al die geschilpunten dadelijk tot overeenstemming te geraken, was niet mogelijk; daartoe ontbrak aan beide kanten in de eerste plaats eene eenigs- zins volledige keunis van de geschiedenis van het Weeshuis. Hiervan overtuigd kwam men teu slotte overeen, dat de verschillende gecommitteerden zich de juist aangevangen vacantie zouden tennutte maken om meerdere inlichtingen te verkrijgen zoowel omtrent het eigenlijk karakter dat vroe ger aan het Weeshuis toekwam als omtrent de strekking der wettelijke bepalingen, welke hier iu aanmerking komen, Slechts ten aanzien van één punt wareu alle gecommitteerden het dade lijk eeus, namelijk dit, dat het bestuur over eene inrichting, bestemd voor de verpleging van wee zen, uitsluitend tot één Kerkgenootschap behoo- rende, eigenaardiger bij dat .Kerkgenootschap be hoort dan bij eene burgerlijke gemeente als Leiden. In het begin van September te Leiden terug gekeerd, deelden de ondergeteekenden elkander de uitkomsteu hunner nasporingen mede. Ofschoon deze uitkomsten in hoofdzaak samenstemden, zoo bleek tuch ook van verschil van meeniug, meer bijzonder over den oorsprong van het Weeshuis. Terwijl twee der ondergeteekenden uit de feiten, welke zij hadden kunnen raadplegeu, tot de con clusie kwamen dat dit Weeshuis vermoedelijk van deu aauvang af eene zuiver burgerlijke in stelling was geweest, hield de derde het tegen overgestelde voor meest waarschijnlijk. Intusschen tvareu allen het weder daaromtrent eens, dat zij althans geen duidelijke bewijzen voor den kerkelijkeu oorsprong van het Weeshuis gevon den hadden. Ofschoon wij dus gereed waren de confereu tien met de gecommitteerden uit het Weeshuis voort te zetten, zoo kwaui het ons bij nadere overweging toch beter voor om niet die confe- reutiën voorloopig nog te wachten, en eerst schrif telijk aan ouze medegecommitteerden op te ge ven, welke vraagstukken naar cus inzien vóór alles moesten wordeu beslist, en hoe wij voor loopig over elk van die vraagstukken dachten. Dus schriftelijk voorbereid zou, naar wij meenden, een mondeling onderhoud later gemakkelijker tot eene practische conclusie leiden. Wordt vervolgd). Volgens ontvaugeo mededeeliug is sedert eenige dagen ter leeskamer op het Raadhuis eene tee kening berustende, welke op breede schaal een plan bevat, dat naar wij meenen voor ouze stad van wezenlijk belang mag heeteu, omdat er eene eerste schrede iu gelegeu is, om aanvan kelijk op de geleidelijke wijze in de toenemende behoefte te voorzien aan geschikte woningen van den kuappen werkmans- ol geringen burgerstand en tevens een oorspronkelijk denkbeeld bevat om ons terecht geprezen plantsoen bij aanmer kelijke verfraaiing tot het aanleggen van fat soenlijke woningen (villa's) te benuttigen. Iu hoofdzaak komt het project neer om door het dempen der Binnen vestgracht, aan vangende met de Geeregracht bij het Leven daal en omgaande tot aan de coupure van het plantsoen, een tot bebouwing geschikt terrein op de gracht zelve aan te winnen, waarop in drie blokken zesenveertig werkmans- beneden- en bo venwoningen zijn voorgesteld, met ingangen langs de Binnenvestgracht eu afgesloten tuintjes van ach teren voor de beneden- en overdekte balkons voor de bovenwoningen met uitzicht op 't plantsoen, en voorts in vijf blokken elf villa's met achtertoe gangen aan de genoemde gracht en fronten met hoofdtoegangen tot de plantsoenztjde; zoodanig dat het achter-binnenpad onveranderd kan blijven en behalve het hakhout slet hts enkele boomen verwijderd behoeven te worden, overigens zul len vóór en tusschen de villa-blokken tuinen komen met hekwerken die tol iu het beloop van liet slingerpad deelen, terwijl verder de Kraaijerstraat gemeenschap met het plantsoen zal verkrijgen. Eindelijk zal de nieuwe school voor onvermogenden een voorplein met verbeterden ingang en twee zijpleiutjes bekomen, om tot speelplaatsen te dienen. Met het plan hangt zamen hetontruimeu van den zoogenaamden berg benevens van een ruim daar naast gelegen bosch hakhout, mede met instand houding van het opgaande boomgewas, ten einde dit wijde thans als 't ware verloren middenge deelte van het plantsoen in een parkaanleg te herscheppen zooals aan de beide plantsoeneinden voorkomt. Naar onze berichtgever meent te weten, zouden de kosten aan het dempen met rioleeren enz. ver bonden, in verhouding met het nuttige der zaak, geen bijzonder hooge uitgaaf vereischen en het bebouwen zelve aan particulieren, onder nadere voorwaarden, doch onder kosteloozen afstand der gronden verblijven. Dat aanvragen daartoe zich niet zullen laten wachten, vindt waarborging in het sedert de laatste jaren opvullen met woningen van alle mogelijke open plekjes die in achterbuurten, poorten en sloppen als anderzins zijn op te spo ren, in de voortdurend zich herhalende verzoeken om gemeentegrond overal waar die nog hier of daaronbebouwdjmocht wezen en bovendien in de aangeuame en gezonde ligging welke dusdanige nieuwe buurt bezitten zal, niet alleen voor wo- uingen van den geringen man maar evenzeer voor den meer aanz enlijken stand; wanneer het een feit is, dat herhaaldelijk fatsoenlijke lamitiëu, ten gevolge van niet te kunnen slagen in het vinden van woning, van het voornemen om zich alhier te komen vestigen, hebben moeteu afzien, dan laat zich van de on dernemingsgeest ook in deze een gunstig resul taat verwachten. Men mag met gerustheid vertrouwen dat het bij onzen Gemeenteraad aan geene sympathie voor dit ontwerp zal ontbreken en wij durven beweren dat hierdoor een nieuwe bijdrage ge leverd zal warden aan de vele onmiskenbare verbeteringen die de stad sedert tien jaren heeft ondergaan, waardoor voor een groot deel de minder gunstige meening die buitenaf vroeger over Leiden heerschte, niet meer bestaat. Dit vertrouwen is des te sterker geves tigd, omdat hierdoor wederom de reeks grachten met stilstaande wateringen eu de daaruitvolgende schadelijke uitwasemingen met twee verminderd zullen worden, eu omdat bij het beperkte van de grenzen onzer gemeente, zich hierdoor lich telijk de aandacht zal vestigen op andere wate ringen welker demping uitnemende bouwterrei nen kunneD opleveren. 's-Gravenhage, 6 Juli. Bij resolutie van den Minister van Financiën van den 5den Juli 1872 is bepaald dat de directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Oss, E. P. Ehrmann, te rekenen van 7 Aug. 1872, mede als directeur van het postkan toor zal optreden. Aan de leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland is rondgedeeld de voordracht, opgemaakt door de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- liolland, ter benoeming van een Grillier der Sta ten in plaats van den heer V. A. Just de la Paiisères, aan wien op zijn verzoek met 1 Oct. a. s. eervol ontslag is verleend. De voordrachtj waaruit nog in deze zitting een keus zal wor den gedaan, beslaat uit de heeren1°. Mr. J. Zubli, commies bij het Departement van Bin- nenlandsche zaken; 2". Jhr. Mr.J. Röell, commies, chel ter Provinciale Griöie van Utrecht en 3"! Jhr. Mr. W. M. de Brauw, hoofdcommies bij het Dep. van Koloniën. De vijl nieuwbenoemde Ministers, die van Justitie, van Binnenlandsche Zaken, Financiën Oorlog en Koloniën, hebben hedenochtend te halfel'f iu handen des Kouings den gevorderden eed af gelegd. Hedennarniddag te 1 uren had er een Minis terraad plaats, die gepresideerd werd door den Minister van Marine Brocx. Heden hebben de Ministers hunne Departe menten bezochten aldaar de portefeuilles van hunne voorgangers overgeuomen. Tengevolge van de benoeming van den heer Fransen vau de Putte en vau Delden tot Minis ters, zal er in de lioolV)kiesdistricten Rotterdam en Deventer eene nieuwe verkiezing moeten plaats hebben tot leden van de Tweede Kamer der citaten-Generaal. Musis Sacrum. Zondag 7 Juli, des na middags te halftwee, door het corps Muzikanten van de Leidsche dd. Schutterij, ouder directie van den Kapelmeester J. K. H. Müller. 1ste Al'd. 1. Marsch, Badik; 2. Ouverture: Le Maf on, Auber 3. L'Oeil crevé, Quadrille, HkrvÉ; 4. Souvenir de Rigoletto, Verdi. 2de Aid.: 5. Ouverture: Pique dame, SuppÉ; 6. The Village rose, Walzer, Coote; 7. Fantasie: La biva, Offenbach; 8. Durch die Lüfte, Galop, Wagner. Zomerzorg. Dinsdag 9 Juli 1872, des avonds te halfzeven, onder directie van deu beer h. Völl- siar. 1ste Afd.: 1. Le Salut Militaire, Marsch, Donkler; 2. Ouverture van de Opéra, Nabucoionosor, Verdi; 8. Trio uit de Opéra: Vampyr, Marschner; 4. Sol- dalen-Lieder, Walzer, Gung'l; 5. Fantasie over motieven uit de Opéra van David: LallaRoukh, Don keer. 2de Afd.: 6. Ouverture: Mignon, Thomas 7. Judith, Scène en Aria, Concone; 8. Engellied, Westmeijer; 9. Fantasie uit de Opéra van Weber: Euryanthe, Dunki.br; 10. Garnson Bat-Polka, Gong'l, Ter markt te Leiden aangevoerd. 5 en 6 Juli. Winter Tarwe 12 hectoliter 11.60 a 12.60. - Zomer Tarwe hectol. 10.60 a f 11.60. Winter Rogge 11 hectol. ƒ8.00 a ƒ8.60. Zomer Rogge hectol. 7.00 a ƒ7.50. Zomer Gerst hectol. ƒ5.50 a 6.00. Chevalier-gerst 12 hectol. 6.50 a ƒ7.00. Zware Haver 14 hectol. 4.00 a f 4.60. Lichte Haver 17 hectol. 3.25 a 8.75. Duivenboonen hectol. 8.00 a ƒ8.50. Paardenboonen hectol. ƒ7.00 a 7.50. Stieren tastuks ƒ92.00 a 136.00. Kalfkoeien 42 stuks 184.00 a ƒ275.00. Vérek.ieien 48 3tQk8ƒ 124.00 a ƒ195.00. Vettekoeien 74 stuks ƒ192.00 a ƒ304.00. Kalveren (vette) 90 stuks 27.00 a J 78.00. Kalveren (magere) 22 stuks 9.50 a ƒ18.00. Hamels (magere) 677 stuks 16.26 a /23.00. Hamels (vette) 384 stuks ƒ25.60 a ƒ34.00. Lammeren (magere) 174 stuks ƒ8.50 a ƒ14.00. Varkens (magere) 32 stuks 16.00 a 30.00. Varkens (Biggen) 140 stuks 4.00 a ƒ12.00. Boter 9830 kilogr.lste qualit. 4 vat 63.00 a ƒ57.00. 2de qualiteit 4 vat ƒ48.00 a ƒ52.00; lste qual. per kilogr. 1.325 a 1.425; 2de qualiteit per kilogr. ƒ1.20 a ƒ1.80. Grauwe Turf 3000 dubb. heet. 0.19 a 0.21. Lange Zwarte Turf 17000 dubb. hectol. ƒ0.22 a ƒ0.24. Ter markt aangebracht 188 runderen, 112 kalvereD, 1028 schapen eu 174 lammeren. als Noodhulp om terstond in dienst te treden een KENDERMEIS.JE, niet te klein. Men ver- voege zich bij Mevrouw VAN BOEKEREN, HET VI JE DE DER ACHT onder directie van den heer H. VÖLLH1B, op Dinsdag 8 Juli 1872, des avonds te halfzeven uren. Alleen kinderen van Leden hebben toegang, doch worden niet toegelaten dan in gezelschap en onder toezicht hunner ouders. tot voedsel voor jonge kinderen, door de voor naamste Doctoren aanbevolen; steeds verkrijg baar te Amsterdam bij O. LA BALANUI, Zeedijk, 42. Mede verkrijgbaar bij H. J. WACE- NAAR, Zwanenburgwal, en te Leiden bij A. J. FONTEIN, Mr. Bakker, Hoogewoerd, 454. Talrijke proefnemingen en de vleiendste certi ficaten bevestigen de onfeilbaar gunstige gevolgen van het gebruik dezer Haarolie tegen vroegtijdig grijs worden en het uitvallen van het haar. Als gewODe haarolie gebruikt, waartoe 3 a 4 flesch- jes per jaar voldoende zijn, is bet een zeker voor behoedmiddel tegen het zoo lastige als onaange name uitvallen der haren; het behoudt en bevor dert het leven eD de groeikracht van het haar zoo volkomen, dat men daardoor vroegtijdige grijsheid voorkomt, die zoo menig nog krachtvol man ontsiert. Verkrijgbaar aan het Hoofd Depot, voorsleehts 60 Cents per Fleschje, bij A. BREETVELT Az. te Deljt en verder bij N. J. Sanders Gz., Lei den, Haarlemmerstraat. G.Wilhelmus, Woerden. Mej. de Wed. Bosman, Gouda. Wed. Boon, Leidschen- dam. W. Ligthelm, Voorburg. E. van Mansum, Hil- legom. H. G. Pistoor, Noord- wijk. En meer bekende De pots. door getuigschriften met lof bevestigd, om ieder soort bier al is het nog zoo troebel, zonder spa nen of vischlijm zeker en spoedig, volkomen helder te makeD; 6UU liters voor 25 centen. 2. Fijn Blerbouquet, ter bevordering der gis ting, deelt aan het bier een aangenomen mout- en hopsmaak mede en is onschadelijk. 3. Blerbouquet voor lagerbler, met dezelfde eigenschappen als N'. 2. 4. Middel om bier, hetwelk afgetapt wordt, zoomede lagerbier, op ieder oogenblik en duurzaam te doen schuimen, zouder hetzelve met andere soorten bier te vermengen enz. (Q. 992.) Deze vier in de Hollandsche laai gedrukte Recep ten kosten le zamen 16 Gulden, onder geheim houding en garantie van CREUZBURG, Chemicus, schrijver der theorie en practijk der bierbrouwerij. A. CREUZBURG te Heldburg bij Cobnrg.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3