telkens er aan herinneren dat hij een lichaam van vleesch en bloed heeft. De spreekbeurten en gezangen werden getrouw volgens het programma uitgevoerd. Den inhoud van het gesprokene te ruggeven gaat boven onze macht; de logica was soms zoo wonderlijk, dat wij een glimlach niet onderdrukken konden. Niettemin hoorden wij ook veel, waarmede wij konden instemmen, voor al wanneer de heer D. J. van der Linden, zen- deling-leeraar te Indramajoe op Cheribon, aan het woord was. Allereigenaardigst was ook het spreken, of liever vertellen, van den heer J. Esser, uit 's-Gravenhage, over de straatprediking, waar bij het publiek soms in lachen uitbarstte; hij schetste daarbij de residentiestad als een waar Sodom af. Een ander spreker deed de openbare school den oorlog aan; alleen van de „christe lijke" scholen was heil te verwachten. De af scheidsrede werd op zalvenden toon gehouden door Ds. Buijtendijk van Harderwijk, en behelsde eene apotheose op de adellijke eigenares van het landgoed; ja, hij vergat zelfs de onlangs bevallen prinses von Wied niet. De christelijke muziek van Lummel deed een aardig effect en klonk plechtig door het bosch. Het geheel was inder daad een schilderachtig schouwspel, en wie het nooit heeft gezien, raden wij aan bij eene vol gende gelegenheid er gebruik van te maken ;'t is eenig in zijn soort. (Arnh. Courant.) Aanstaanden Zondag, 7 Juli, 's namiddags te 1 uur, zal het Comité ter bespreking der Sociale Quaestie nogmaals eene openbare vergadering hou den, thans in het Zomer theater, Buitensingel te Amsterdam, waar de heer de Jong van Beek en Donk nogmaals zal trachten te spreken over „de Raden van verzoening ingeval van werkstaking." De laatst ontvangen couranten van de Trans- vaalsche Republiek (Zuid-Afrika) berichten, dat tot President van de Transvaal of Zuid-Afrikaansche Republiek met groote meerderheid van stemmen is gekozen Ds. Burgers, modern predikant te Hanover, in de Kaapkolonie. Uit den Oranje-Vrijstaat in Zuid-Afrika wordt gemeld, dat de heer Hamelberg tot consul-gene raal in Nederland is benoemd, in plaats van wijlen den heer Hiddingh. Namens de hooge erfgenamen van wijlen H. K. fl. Mevrouw de Prinses Frederik der Neder landen, is aan het Ned. Zendelinggenootschap een gift van f 250 toegezonden. Thans is men in staat mede te deelen de officieele opgave der bevolking in alle provinciën des Rijks, naar de uitkomsten der laatste of vijfde volkstelling op 80 Nov./l Dcc. 1869 (art. 3 alin. 2 der wet van 29 Juni|1851 Staatsblad N°. 65). Provinciën. Mannen. Vrouwen. Totaal. Noord Brabant 214,216 214,656 428,872 Gelderland 217,929 214,764 432,693 Zuid-Holland 329,409 358,795 688,204 Noord-Hol land 277,359 300,041 577,436 Zeelaod 87,174 90,395 177,569 Utrecht 84,909 88,647 173,556 Friesland 144,906 147,448 292,354 Overijsel 129,252 124,799 254,051 Groningen 111,030 114,306 225,336 Dreothe 54,596 51,041 105,637 Limburg 113,302 110,519 223,821 Totaal 1,764,118 1,815,411 3,579,529 Op 1 Jan. 1880 was de bev. des Koniukr. 2,526,306 1 1850 n 8,056,591 1 1860 3,808,969 Dus vermeerdering in 1869 sedert 1830 1,053,223 of met omstreeks een derde of gemiddeld per jaar 27,006. Met ingang van den lsten Augustus 1872 is benoemd tot Rijkstelegraaf kantoorhouder te Oost burg de Rijkstelegraafklerk G. J. Falk. De heer Ferguson, benoemd tot Zijner Majes- teits consul-generaal en zaakgelastigde in China, stelt zich beschikbaar voor belanghebbenden in den Nederlandschen handel op China, die hem vóór zijn vertrek weuschen te spreken, aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, van af Maandag den Ssten tot en met Zaterdag den 13den dezer, van 's morgens 10 tot 's namiddags 1 uren. BINNENLAND. Amsterdam, 4 Juli. Voor het Hof van Noord- Holland zal Dinsdag a. s. behandeld worden Jan Hennink, poelier te Wieringen, leefde sinds een paar jaren in onmin met zijn vrouw en zijn dochter, voornamelijk omdat de laatste tegen zijn zin verloofd was met een stalkuecht op Wierin gen. Deze, een flink, en sterke jongen, van de weinig vriendschappelijke gezindheid van Hen nink bewust, nam tegenover hem, althans zooals het deze toescheen, een vijandige en dreigende houding aan. Hennink, die in zijn oordeel over dezen jongeling bij zijn vrouw en zijn dochter altijd ongelijk kreeg, werd eindelijk zoo angstig dat hij zich nergens meer veilig waande en een pistool kocht ter zelfverdediging tegenover zijn vijand. Zijn vrees ging zoover, dat hij niet lan ger in zijn huis durfde blijven, maar besloot naar het Nieuwediep te gaan om daar zijn handel i vogels en snippen voort te zetten. Hier echter tierde zijn handel niet en leed hij, niettegen staande de hulp der personen bij wie hij in den kost was, vaak gebrek Bij dit alles kwam een overmatig gebruik ,van sterken drank, waaraan hij was verslaafd geraakt sinds de huiselijke on aangenaamheden een aanvang hadden genomen. Sedert den 20sten of 21sten Februari jl. was hij zoodanig aan bet zwalken geweest, dat hij des nachts bij de personen, bij wie hij inwoonde, niet meer durfde verschijnen. Op den 24sten besloot hij aan zijn treurigen toestand een einde te maken en zich met het pistool, dat hij in zijn kosthuis gedeponeerd had, van het leven te be- rooven. Hij haalt inderdaad zijn pistool, laadt het, steekt bet bij zich en neemt afscheid van de vrouw des huizes als zou hij haar nooit terug zien. Zij was zijne sombere buien en zijn verdriet over huiselijke onaangenaamheden wel gewend, zoodat zij geen kwaad vermoedde. Hendrik echter is voornemens plaats te nemen in het schuitje dat naar Wieringen zeilt, en daar in een een zamen hoek zichzelven van kant te maken. Hij mist echter bet bootje en toen loopt hij het kof fiehuis van Jansen binnen, waar hij dadelijk een borrel bestelt. Reeds had hij den ganschen dag, om zichzelven voor de voorgenomen daad moed te ge ven, veel jenever gebruikt, maar be( aaide dron kenschap was aan hem niet bespeureu. Een per soon, hem onbekend, Gomes geheeteu, komt te genover hem zitten en begint hem aan te spreken eenigermate zooals ieder dat te Nieuwediep deed, schertsenderwijze. Zoo Jan, gaat het nogal met snippen schieten? Zijn antwoord luidde ont kennend, waarop Gomes zeide„Dan moet jij bij den Eogelschman komen om snippenmanden toe te naaien." Er lag nl. een Engelsche schuit aan het Nieuwediep, wier eigenaar veel snip pen schoot. Jan Hennink verzocht zijn overbuur man niet meer over het snippenvangen te spre ken. De ander echter ging er mee door. Einde lijk zegt Hennink: „Ik zou jou wel eens voor den kop kunnen schieten," en haalt het pistool te voorschijn. Gomes meende dat het gekheid was, maar verborg toch min of meer zijn hoofd voor het aangelegde pistool. Eindelijk, meenende dat Hennink niet meer aanlegde, hief hij het op en kreeg toen juist in zijn oog een schot van het met ganzenloopers geladen pistool. Hennink vluchtte, maar werd spoedig gevat en in handen der po litie gesteld. De wond was van den beginne af aan niet gevaarlijk, daar de ganzenloopers eer stens zijn afgestuit op de pet en het harde been onder de wenkbraauw en vervolgens het pistool niet zeer zwaar was geladen. Thans is de wond zoo goed als geheel genezen en is het gebruik van het oog weder mogelijk. 15 getuigen zijn in in deze zaak gedagvaard, waarvan ongeveer 4 of 5 onmiddellijke toeschouwers zijn geweest van de daad, die door den beschuldigde volledig wordt bekend. De advocaat J. C. Oijen zal den beschuldigde bijstaan. Enkhuizen, 4 Juli. Door de feestcommissie van 21 Mei jl. is aan den heer H. A. Meijroos, te Arnhem, voor de compositie der cantate: Enkhui- len ontwaakt, als blijvend aandenken aangeboden een fraai gewerkte theetafel, en aan Dr. D. Har- ting, te Enkhuizen, voor den tekst dier cantate, een kristallen vaas op zilveren voet, beide voor zien van toepasselijke inscripties. 's-Gravenhage, 5 Juli. In den ouderdom van bijna 77 jaar is gisteren hier ter stede overleden de landschapschilder Antonius Jacobus Offermans, gedurende een lange reeks van jaren een waar dig vereerder en beoefenaar der schoone kunsten. Ofschoon in de laatste jaren niet meer op den voorgrond tredende in de rij zijner kunstbroeders, bleef hij toch tot in den laten avondstond zijns levens een open oog en een warm hart behou den voor zijn kunst en zijn vrienden. Rotterdam, 5 Juli. Heden in den vroegen mor gen is op de hoogte van Charlois een met volle en ook ledige vaten haring beladen vaartuig, ko mende van Vlaardingen, door een groote uit gaande zeestoomboot in de boeg geloopeD, welke eenige oogenblikken daarna is gezonken; terzelfder plaatse was juist de visscherman Jan Hok met zijn schokker, die de twee opvarenden, schip per en knecht, gelukkig nog in tijds heeft kunnen redden, want niettegenstaande de stoom boot onmiddellijk stopte, zoude de reddiDg van die zijde toch te laat zijn gekomen. Gorcum, 5 Juli. Ook te dezer stede is eene Commissie benoemd tot het helpen stichten van een monument ter eere van wijlen Thorbecke. Zij bestaat uit: Mr. H. J. Dijckmeester, president; Mr. A. H. van Tienhoven, «ecretarisJ. van Hou ten, penningmeester; Mr. W. Wijnaendts en Mr. A. J. E. Jolles. Krimpen aan den IJsel, 4 Juli. Heden is al hier van de werf der heeren J. Otto Zonen met het beste gevolg te water gelaten het ijze ren aakschip Cornelia Johanna, groot 6000 cente naars, voor rekening van den heer W. T. Broek- tiuyzen te Rotterdam, waarna onmiddellijk de kiel werd gelegd voor een stalen raderstoom boot, voor Russische rekening, waarvoor de stoom werktuigen zullen vervaardigd worden bij de heeren Walker Stronck te Rotterdam; tevens werd de kiel gelegd voor een ijzeren sleepkaan, groot 16000 centenaars, voor Duitsche rekening. zuiten, 4 Juli. Gisterenavond werd hier een vergadering gehouden van vereerders van Thor becke. Aan de oproeping, van de heeren Dam en Lenting uitgegaan, hadden 62 ingezetenen gehoor gegeven. Op voorstel van den beer Dain, die de vergadering leidde, werd besloten een subcom missie te benoemen van 10 leden, welke met de centrale commissie zal samenwerken, ten einde de gedachteuis aan den overleden staatsman door een uiterlijk teeken te bestendigen. Met volstrekte meerderheid van stemmen werden tot leden der subcommissie gekozen de heeren: Mr. J. Dam, M. L. E. Lenting, Jhr. H. A. D. Coenen, Ch. M. Henny, Mr. D. Nyman, Dr. J. H. Kroon, Mr. B. H. Pekelharing, W. de Bas, W. Roosegaarde en F. W. G. Weiter. De gekozenen verklaarden hun mandaat te aanvaarden, met. uitzondering van de laatstgenoemde. Na deze had de heer D. L. van Elk de meeste stemmen verkregen, zoodat de opengevallen plaats door den heer van Elk werd ingenomen. Suilde, 4 Juli. Van 15 Juli 1871 tot 15 Juli 1872 zijn voor het Rijk aangekocht een Hunnebed in de gemeente Odoorn en drie in de gemeente Emmen, terwijl door Mr. J. L. Tonckens te Hoo- geveen het Hunnebed te Norg en door de mark- genooten van Anlo het Hunnebed in de esch ten geschenke aan de provincie worden aangeboden. Ook heeft de provincie nog van Jhr. H. J. P. van Wijck te de Klenke ten geschenke ontvangen het Hunnen Kerckbof, in de gemeente Oosterhesselen gelegen. Als nn de schenking der Hunnebedden te Norg en Anlo door de Provinciale Staten wordt aan genomen, dan blijven er van de 54 nog slechts 6 over, waarvan de eigendom voor het rijk of de provincie nog niet is kunnen verkregen worden. Groningen, 3 Juli. Hedenavond hadden wij het zeldzaam genot, in den Hortus Botanicus al hier, een nacht-cactus zijne bloemen in vollen luister te zien ontwikkelen. De bloemen openden zich hedenavond te zeven uur en zullen te 12 uren (dus in vijf uren) geheel verdord zijn; zij hadden een sterken welriekenden geur. Het is nu negen jaren geleden, dat die plant in den Hortus zich eveneens zoo prachtig ontwikkelde. Groningen, 4 Juli. Hedennacht trachtte zich een in het provinciaal-, stads- en academisch zieken huis verpleegd wordende krankzinnige uit deze provincie met een scheermes, dat, terwijl de op passer sliep, op de tafel moet gelegen hebben, van het leven te berooven, welke poging zóo goed gelukt is, dat de arme lijder dezen morgen aan de gevolgen van die daad is overleden. Westdongeradeel, 30 Juni. De bewering, als zoude eene inkomstenbelasting impopulair zijn, kan uit onze gemeente grondig wederlegd worden. Zij telt 250 kiezers, van wie er 203 geteekend hebben op het adres van adhaesie aan den heer Blussé, wegens de manmoedige verdediging van zijn ontwerp tot heffing eener belasting volgens het inkomen. Verscheidene personen, die weusch- ten te teekenen, vond men niet te huis. Als men nu in aanmerking neemt, dat in Westdongeradeel alleen buitenlieden wonen, en dat zelfs anti-revo lutionairen het adres hebben geteekend, dan zal het wel overtuigend gebleken zijn, dat in deze streken de belasting, op het inkomen gebaseerd, wel gewild is. 's-Hertogenbosch, 5 Juli. Het provinciaal ge nootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant hield gisterenavond in de kleine zaal der sociëteit Casino de jaarlij ksche algemeene vergadering, waartoe een aanzienlijk en groot aantal leden waren opgekomen. De voorzitter opende de vergadering met eene rede, waarin hij hulde bracht aan wijlen de stichters van bet genootschap. In het bijzonder bracht hij die hulde aan den medestichter Dr. C. R. Hermans, die daarvan steeds de ziel eu het hart was. Hij wees er op dat er nog slechts een der mede-oprichters onder de levenden was, namelijk Mr. J. D. W. Pape, vice-presideDt van den Hoogen Raad te i-Gravenhage, wiens werken in de bijdrage van Noord-Brabant's geschiedenis bekend zijn. Hij bracht ook hulde aan de nagedachtenis van Neer- lands grooten staatsman Mr. J. R. Thorbecke, die steeds dit genootschap door bijdragen tot de bibliotheek had gesteund en verrijkt. De secretaris en de bibliothecaris brachten de gewone jaarlijksche verslagen uit over den toe stand van het genootschap, van de bibliotheek en het kabinet van Noord-Brabantsche oudheden, die gunstig genoemd werden, zijnde de boekerij en dat kabinet zeer aanzienlijk vermeerderd. Tot eerelid werd benoemd de WelEerw. heer H. M. C. van Oosterzee, predikant te Oirschot; tot be stuursleden werden herkozen Jhr. Mr. P. J. Ridder van der Does de Bije, Dr. A. F. Ingenhousz, Mr. J. Versfeit, Mr. A. F. X. Luyben, Dr. A. A. van Heusden en de heer M. H. Bezemer. Wijders werden als bestuursleden benoemd, ter vervan ging van den heer J. A. Gerlach Jr., die om zijne hooge jaren zijn ontslag had verzocht, en van den WelEerw. heer predikant van Oosterzee, die buiten de provincie vertrok, de heeren Mr. W. D.è alhier en J. H. van der Burg te Breda. Voorts Tjg als spreker op Professor Mr. G. W. Vreede, Utrecht, over eenige Noord-Brabantsche hei, ringen uit het tijdperk 1813—1848, in veif*^ met onzen tegenwoordigen toestand, welke met groote belangstelling werd gevolgd en ^u] gejuicht. (p. be; BUITKNLAN D. Frankrjj 1c. Samenzwering der rechterzijde en eentnu 1 het vee vei Over de samenzwering, die door de rechten zou gemaakt zijn om Thiers te doen valient J de Evenement de volgende bijzonderheden a dee Zij moeten misschien niet onvoorwaardelijk dig juist aangenomen worden, maar dat de zaak zt du: het bestaan der conspiratie, waar is, is dunkt dee voldoende bewezen uit het leit, dat er door t dai alle bladen melding van wordt gemaakt. vai „Bij Johnston (afgevaardigde voor Bordee boi die zijne salons in Parijs geopend heeft, voa lar de bijeenkomsten plaats en werd besloten Ttj: jnz bij de belasting-quaestie omver te werpen. Oo aanvoerders der saamgezworenen, de Cumon1 Kerdrel (van de rechterzijde) en 8t.-Marc Girai (rechter-centrum) waren van meening, dat a zich moest haasten, omdat de aanneming van g6] verdrag met Duitschland Thiers nog meer popui de: zou kunnen maken en zijne omverwerping da Re door nog moeilijker zou worden. De afgem digden der beide parlementaire kringen vei rjt derden nog den 2den Juli bij Johnston, ave for de l'Alma. Zij waren vijftien in getal. Mac-Mt pa was uitgenoodigd. Sedert drie maanden wa g6 meerdere pogingen bij hem gedaan om Th; als president te willen opvolgenhij had e: ~:i geweigerddoch Broglie moet zich ten laatste W( mevrouw de maarschalke gewend en deze ov do gehaald hebben. „Ce que femme veut, Dieu j veut." Men is in twijfel of de maarschalk a: |ie, genomen heeft, maar wij gelooven te weten, ögej hij verklaard heeft, slechts dan te kunnen t rai stemmen, wanneer zijne benoeming door o plebisciet bekrachtigd wordt. De royalisten hebt lee zich hiermede tevreden gesteld; zij weifeld. wel is waar in den beginne, maar de bemerki uit van Broglie dat een plebisciet, bijna altijd diegen de in het gelijk stelt die aan het hoofd der regeer ge zijn, deed hen besluiten, de voorwaarde van bij maarschalk aan te nemen. Men kwam alsti va overeen, bij de behandeling der belasting op wi grondstoffen Thiers daarheen te voeren, dat de kabinetsquaestie zou stellen, hem daarop at ne zijn woord te houden en den maarschalk Mat de Mahon het presidentschap op te dragen. Brogli bi- zou dan dadelijk tot minister-president wordt m- beDoetnd, en generaal Ladmirault, gouvernn z;t van Parijs, met hen een soort van driemanschi bo vormen. de Thiers werd dadelijk van deze samenzwerii z0 onderricht. Hij deelde de zaak gisterenmorge ge aan den ministerraad mede en verklaarde, dat b: r6( besloten was, tegenover de intriges van de red- th terzijde een votum van vertrouwen aan de op gadering te vragen. De ministers verklaarde bi' zich echter hiertegen, daar de president bij dl toestand, waarin men zich tegenover Duitschlai bevindt, aan de spits der regeering moest blijvei De Minister van Justitie Dufaure deed een beroe, op de vaderlandsliefde van den president en te zwoer hem, op het oogenblik dat men een b roep op zijn crediet zou gaan doen voor de gat sche wereld, de verwarring niet nog tevermee: deren, welke de streken der royalisten in he land hadden doen ontstaan. Eenige oogenblikke: na den ministerraad ontviog Thiers het bezoel ió der heeren Grévy, Magnin, Leroyer, Fay, Ro' of land en Carnot, die hem uit naam van c republikeinsche partij bezwoeren, het presiden; v< schap te behouden en bij gelegenheid van d on behandeling der grondstoffen-belasting de kabinet' vraag niet te stellen." ge Wij hebben uit de beraadslagingen over di- ge belasting gezien, dat Thiers aan het verlangei der republikeinsche partij gehoor gegeven geen kabinets-quaestie opgeworpen heeft. Aan c mi rechterzijde is dus voorloopig hare schaamteloos dit intrige mislukt. du Engeland. ril Goederen in de doode hand. de In het Huis der gemeenten heeft de heer Miall dh een poging gedaan om de opeenstapeling van goe- be deren in de doode hand der Anglicaansche kerk tegen te gaan of ten minste aan het licht te ;n brengen. Hij wilde door het gouvernement eene w- commissie doen benoemen, tot het opmaken vat een rapport over den oorsprong, den aard, be z;j bedrag en de aanwending van de bezittingen et en inkomsten der Anglicaansche kerk. Met de enormi 1 ZO' meetderheid van 295 tegen 94 stemmen is dit te voorstel verworpen. Alle pogingen om den wes te dor scheiding van staat en kerk op te gaan ledet le' in Engeland nog geregeld schipbreuk. Indien d ,je groote menigte eens een oog had kunnen slaa m; op de enorme schatten, die de Anglicaansche ked jO ter harer beschikking heeft, dan zou de opinie lo< de

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2