ïeereii jjus j,jj de inwijding van de garnizoenskerk in reeds wodwinskaja ten geschenke gaf. In de kerk ak op l3 QQk het door den keizer eigenhandig ver- js be- irdigde houten kruis, dat hij ten dank had vroeg jyijd voor zijne redding uit den storm op de sikale jtte 'Zee. Nadat een feestelijke optocht had plaats om- ronden en de soldaten van stadswege onthaald school uren geworden, werd een brochure: „Peter de seling oote in Archangel en de vruchten zijner aan- opge- «igheid in het Noorden", b.j 500 exemplaren rspreid. Het feest werd voortgezet in de vesting sn de iwodwinskaja, op 16 wersten afstand van Ar- agere angel. Daar concentreerde het zich om het huisje ertui- a. Peter den Groote en om de oude, in tegen- trieen xtrdigheid des keizers in 1782 ingewijde houten dege- rb, waarin een geheel museum van herinne- ijs in igen aan den grooten keizer vervat is. eigeQ Italië. 3 bare j2en jtaliaanach oordeel over Spanje, ciale, racht In de ItaliaaDsche hofkringen schijnt men te- enen nwoordig op het succes van Amadeo's koning- hooi- hap zeer weinig hoop meer te hebben. Ziehier rdeu, at in eene Romeinsche correspondentie van het eden ied onderrichte blad de Naiionc daarover ge- :gd wordt: van „Toen de conservatieve pers koning Amadeo igin- it een coup d'état wilde overhalen, nam hij voor nden sn vorm eenige dagen bedenktijd, maar schreef jgenblikkeltjk aan zijne familie, in welk een niet ijnlijken toestand hij zich bevond. Toen beval igere'ictor Emanuel zijn zoon aan wij kunnen dit ïime'oriiieel verzekeren liever afstand te doen en ein-e vertrekken, dan zijn woord te breken. Ama- eo verliet Madrid in het geheim, doch keerde ver og denzelfden avond terug, omdat in de benoe- zijn zing van Zorilla een straal van hoop tot hem r. A. oordrong. Doch de toestand is sedert nog eer 428 lechter dan beter geworden. Weldra zal ook die iorilla gedwongen zijn, den koning voor te stel- teld, en/ een of andere bepaling van de bezworene .tho- onstitutie te laten varen. Amadeo zal dit Zorilla llen, ivenzeer weigeren als Serrano. Doch dan heelt lij ook noch de conservatieven, noch de radica- den len meer voor zich, en wanneer bij de zaak der sten trijheid niet wil verraden, dan zal hij, voor hij ren, aet ontslag van het nieuwe ministerie aanneemt, bij een regeerings-comité met de taak belasten, de uit- constituante bijeen te roepen, en aan deze de on heilige en ongeschoudene souvereiuiteit terugge- jrdt ven, zooals hij ze ontvangen heeft." oio. Wat de houding van het ltaliaansche kabinet in de Spaansche aangelegenheden betreft zegt geu het blad: be- „De ltaliaansche regeering is het slechts om ge- iwee zaken te doen: ten eerste, dat de koning nig na zijn afstand van den troon vrij en ongedeerd naar huis terugkeere, en daarvoor is waarschijn- lijk reeds gezorgd; ten tweede, dat hij zijner dynastie waardig terugkeere en daarvoor zal zal hij zelf zorgen. Moet hij vallen, dan zal hij juist door zijn val de groote beginselen der vrij heid bevestigen. Het overige gaat onze regeering niet aan. Het is niet Amadeo's schuld wanneer eii de zaak slecht afloopt; ook Italië heeft geen '0l schuld. Het heeft aan Europa en de zaak van vrede en orde de grootste offers gebracht. Op sie Spanje komt alle schuld neder. Bittere rouw en harde straf zullen zijn lot zijn." er- Griekenland. Beter laat dan nooit. In de jaren 1824 en 1825 werden door de [a( Grieksche opgestane provinciën eenige leeningeu gesloten. Nu zijn van die provinciën enkele door de Europeesche diplomatie weder bij het Turk- sche rijk gevoegd, terwijl de andere het tegen- woordige koninkrijk Griekenland uitmaken. Tot nog toe is de Grieksche regeering van oordeel geweest dat zij de aangegane schuld alleen be koelde te erkennen en voldoen voor de provin- cièn, die inderdaad tot het tegenwoordige konink rijk bchooreu. Door de Grieksche diplomatie werd dit ook steeds aan de hoven van Europa verde- P' digd. Doch daardoor is het kleine landje bij de financieele wereld bepaald in discrediet geraakt. De regeering is nu tot andere inzichten geko men. De heer Oekonomides heeft voor eenigen tijd van haar in Londen de opdracht ontvan gen om met de huizen Bischofsheim en Goldschmidt in ouderhandeling te treden. Die onderhandelin gen zouden zelfs reeds tot een vrij gunstig resul taat hebben geleid en binnen kort aan de Kamer voorgelegd worden. Het gedeelte der leeningen, dat nog betaald moet worden, bedraagt ongeveer 8 millioen pond sterling, d. i. 96,000,000. yj TELECirRAMMKX. Londen, 4 Juli. In het Lagerhuis deelde de heer Enfield, op eene vraag van den heer Ers- s kine, mede, dat de bewoners der Sciiippers-ei- t landen (ten Oosten van Nieuw-Holland) eene pe- r tit ie hebben gezonden aan de Regeering der Vereenigde Staten, waarbij zij verzoeken gean nexeerd te worden. De heer Thornton heeft last gekregen, te informeeren welke beslissing de Ame- rikaansche Regeering op de petitie nemen zal. Versailles, 4 Juli. In de heden door de Na tionale vergadering gehouden zitting heeft de heer Ponyier Quertier het woord gevoerd ten gunste van de belasting der grondstoffen. De al- gemeene beraadslaging over dit onderwerp is daarop gesloten verklaard en de beraadslaging over de belasting op de handels-operatiën heeft een aanvang genomen. Madrid, 4 Juli. De Gaceta bevat een koninklijk besluit, waarbij voor 1872/78 van kracht wordt verklaard het budget voor 1871/72, tot aan de bijeenkomst der nieuwe Cortes, die daaromtrent dan te beslissen hebben. Bucharest, 4 Juli. De minister Costafori wordt heden uit Konstantinopel hier terugverwacht. De dagbladen der conservatieve partij vvenschen hem geluk met het welslagen zijner zending, om de conferentie betreffende den toestand der Joden niet te doen houden. Weenen, 4 Juli. Volgens de Prette bevestigt zich het bericht betreffende het vestigen van een Russisch consulaat-generaal te Pesth. De heer von Blumer, gezantschaps-secretaris te Dresden, is voor dezen post bestemd. Stockholm, 4 Juli. De uiinisterieele crisis is, door de benoeming van den Stiftsproost Essendorp tot minister van eeredienst en van kapitein Se- gelcke tot minister van oorlog, definitief geëindigd. PROVINCIALE STATEN. ZUID-HOLLAND. Zitting van Donderdag, 4 Juli. De Voorzitter deelt mede dat zijn benoemd tot voorzitters der zes afdeelingeu de heeren van den Berch van Heemstede, van der Heim, van Zoylen van Nyevelt, Hubrecht, C. van Vollenho ven en Rengers van Warmenbuijzen; tot onder voorzitters de heerendu Rieu, van Hoog straten, Gevers Deynoot, Vlielander en Sliqgelandt, en tot rapporteurs, de heerende Kieijo, Voge- lensang, Merkes van Gendt, Preuyt, Steengracht en PGC. A. M. vau Weel. De heer de Kleijn antwoordt als rapporteur, op eene vraag deswege door den Voorzitter gedaan, dat er nog geen rapport in zake de begrooting kan worden uitgebracht, zoodat dit in eene vol gende zitting geschieden zal. De heer Westpalm van Hoorn van Burgh brengt rapport uit omtrent de rekening van de enkel Provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1870. Die rekening is in vol komen orde bevonden, en de Commissie stelt alzoo voor, het besluit van Ged. Staten te bevestigen en de rekening der inkomsten en uitgaven vast te stellen. -^Het rapport zal worden gedrukt en rondgedeeld -en de beraadslaging daarover is in eene volgende vergadering bepaald. De heer P. L. F. Blussé brengt vervolgens rap port uit in zake de voordracht van Ged. Staten tot vaststelling van een bijzonder reglement voor den-polder Beversoord, tot wijziging van dat van den- St.-Anthony-polder, den Molen en Goges- polder-(gem. Alkemade). Achtereenvolgens ver- eenigt-zich de vergadering met die ontworpen reglementen. De Voorzitter bedankt den rap porteur voor bet door hem uitgebracht verslag, en doet opmerken dat de Commissie, in wier handen is gesteld de voordracht tot vaststelling van de dijktafel voor de zee- en rivierwaterkee- ■ring van het eiland Voorne en Putten, nog niet gereed is met haar verslag. De diligentver- klaring van de Commissie, daartoe betrekkelijk, wordt-op aanvrage van den rapporteur tot eene volgende vergaderiug toegestaan. Thans is aan de orde de benoeming van een buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten. Met 56 stemmen wordt daartoe herbenoemd de heer S. A. van Hoogstra ten; die der vergadering voor dit votum van ver trouwen dankt betuigt. De Vergadering ver- eenigt zich vervolgens zonder hoofdelijke stem ming met de voorstellen van Ged. Staten: 4°. tot verhooging van jaarwedde van de bedienden aan de sluis en brug aan de Gouwe in den Hoogen Rijndijk onder Alpheu; 2°. tot het aankoopen van eene aan de woning van den sluis- en brug wachter in de gemeente Alphen bevestigde lan taren; 8°. tot toevoeging van een post aan de Prov. huishoudelijke begrooting voor 1872, onder de benaming van „Bijdrage in de kosten van on derhoud in den weg van de Hoflaan nabij Rot terdam naar Gouda; 4°. tot verhooging van den post der Prov. huishoudelijke begrooting voor 1872: Onderhoud van het huis bestemd tot woning van den Commissaris des Konings; 5°. om te worden gemachtigd tot het verkoopen van eenig oud mobilair; 6". met adressen van vier ambte naren en een bediende der Prov. Griffie, aan wie met 1". Oct. a. s. eervol ontslag is verleend, en met het begeleidend voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van wachtgeld aan die ambte naren; 7°. de voordracht van Ged. Staten om hen ie machtigen, aan de gemeente Nieuwerkerk aan deo IJsel tot den aanleg eener nieuwe Burger lijke begraafplaats in eigendom over te dragen het aandeel der Provincie in een stuk grond, ge legen binnen de droogmaking der plassen in Schieland8°. de missive van Ged. Staten op een adres van Th. van Dolder c. s. allen bewoneis of eigenaren van landerijen, gelegen in de Kaag, gemeente Alkemade, houdende klachten over den slechten toestand aldaar. Ged. Staten stellen voor, om dit adres aan hen te renvoieeren. De heer P. L. F. Blussé geeft aan de vergade ring eenige opheldering nopens den localen toe stand aldaar en verzet zich tegen de voordracht van Ged. Staten. Spr. is een sterk voorstander tot het openen van de provinciale kas tot liet verbe teren van communicatiemiddelen, maar dan moet men het doen voor wegen die tot algemeene communicatie dienen, en daartoe strekt de onder- werpelijke in het minst niet, want dit is een wegje dat doodloopt. Waar gaat dat heen, zegt spr., wanneer men daaraan de prov. fondsen zou besteden. Het komt hem voor, te zijn in strijd met de roeping van het Provinciaal bestuur, en hij stelde daarom een amendement voor, dat strekt om aan de adressanten te kennen te geven dat in hun verzoek niet kan worden getreden uiet het oog op den uitsluitend locaien toestand van den weg. De heer C. van Vollenhoven (lid van Ged. Staten) doet den vorigen spreker opmerken dat het voorstel van Ged. Staten niet zoozeer strekt tot het verleenen van eene subsidie, maar om het naar Ged. Staten te verzenden, ten einde de zaak nader te onderzoeken. Verder bestrijdt hij de meening van den lieer Blussé als zoude de weg zoo geheel afgezonderd liggeu: integen deel, er bestaat eene aansluiting met deo Haar- lemmermeerpolder, en geeft ten slotte de verga dering in overweging het voorstel van Ged. Staten aan te nemen en met overleg te werk te gaan. De heer Blussé bestrijdt een renvooi en nader ooderzoek in deze zaak, zooals Ged. Staten be doelden-. Wat betreft het beroep van den heer van Vollenhoven op eenig verband tusschen de wegen in den Haarlemmermeerpolder, spr. acht dit Zéér juist want er is geen weg of hij komt uit op een grooteri weg. Na re- en dupliek wordt het amendement van den heer Blussé aangenomen met 39 tegen 23 stemmen; zoodat het verzoek is afgewezen. Thans is aan de orde het rapport der commissie omtrent het adres van de heeren P. C. Knijff en A. Kaptijn, om eene krachtige ondersteuning der provincie voor den aanleg van eenen spoorweg tusschen Utrecht en Leiden en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden, strek kende tot ondersteuning van eerstgenoemd adres. De heer van der Poest Clement verklaart zich voor de afwijzende conclusie van het rapport, uiaar betoogt in het breede, dat er van wege de proviucie wel Ondersteuning aan particuliere on dernemingen tot den aanleg van spoorwegen be- hoo.rt te; worden verleend. De heer Hoogendijk is tegen het verleenen van subsidie voor spoor wegen, nadat er voor de gewone wegen reeds zooveel is gedaan. De heer Léon betreurt de afwijzing van het vroegere verzoek van den heer Bredius, en is van oordeel dat de Vergadering niet behoort terug te deinzen voor het ondersteu nen van spoorwegen, zoo daardoor de welvaart der provincie kan vermeerderen. De heer Preuyt beweert dat die quaestie of men spoorwegen wil ondersteunen thaiis niet aan de orde is. Met de tegenwoordige aanvrage kan hij zich niet ver eenigen. De heer P. L. F. Blussé merkt op, dat nog niet alle wegeu in de provincie zijn tot stand gebracht. De heer van Limburg Stirum toont aan, dat de commissie over het algemeen niet ongeneigd is oui ondersteuning aan spoor wegen te verleenen, maar dat zij niet gunstig gestemd is voor de tegenwoordige aanvrage, in den tegenwoordigen toestand van die zaak. De heer van der Heim verdedigt zich tegenover eene aanmerking van den heer Léon, alsof de Vergadering in de zaak van de aanvrage Bredius bij overrompeling had beslist. De heer Roest van Limburg is ook niet voor afwijzing van elke aanvrage voor eene spoorweg-onderneming, maar acht daartoe geen grond te bestaan in het onder- werpelijk geval. De lieer van Zuylen merkt op, dat de voorloopige concessie met 1 Juli is ver vallen en dat er dus in den tegenwoordigen toe stand geen groud tot het verleenen van subsidie bestaat. Hierna wordt zonder stemming over eenkomstig het rapport der commissie tot afwijzing van het verzoek besloten. Door den heer de la Bassecour Caan wordt uit naam der commissie verslag gedaan op de ver zoeken van verschillende gemeenten tot toepassing van art. 86 der wet op het lager onderwijs, lot tegemoetkoming in kosten voor dat onderwijs. Daaruit blijkt dat de commissie zich over het algemeen vereenigt met de voorstellen, deswege door Gedep. Staten gedaan. Alleen wat Middel-' harnis betreft, meent de commissie dat er geene termen bestaan om het gedane verzoek ia te wil ligen. Dat rapport zal worden gedrukt en roud- gedeeld en in de volgende Vergadering behandeld. Aan de orde is de behandeling van het voorstel van Gedep. Staten, om den heer V. A. Just de la Paisières, op zijn verzoek, een eervol ontslag toe te kennen als griffier der Provinc. Staten, onder dankbetuiging voor de langdurige en getrouwe diensten gedurende een reeks van jaren door hem in die betrekking bewezen, en onder toekenning van een jaarlijksche toelage van (900 uit de pro vinciale fondsen, in te gaan met 1 October. Door den heer Mock werd, met het oog op «ie ver diensten van den aftredenden griffier, voorgesteld die toelage jaarlijks op 1000 te bepalen. Dat voorstel vindt algemeene ondersteuning. Gedep. Staten vereenigen zich daarmede, waarna het alzoo gewijzigd voorstel van Ged. Staten door de Vergadering wordt aangenomen. De Vergadering is gescheiden tot aanstaanden Dinsdag te 11 uren, wanneer het eerst zullen worden behandeld: 1°. de Provinciale rekening over 1870; 2°. wijziging van verschillende pol derreglementen, en 3°. de aanvragen omtrent de scholen. Mar ktberichten. Amsterdam, 5 Juli. Raapolie, zes weken per 100 kg. 42; vliegend 4154; Mei 1873 41%; Sept., Oct., Nov., Dec. 40#. Lijnolie, zes weken per 100 kg. 42; vliegend 40jt; Sept., Oct., Nov. Dec.'39*. Raapkoeken per 1000 kg. 80, 88. Lijnkoeken per 100 kg. 11%, 18%. Koolzaad Oct. per 2000 kg. 408. Nov. 406. LAATSTJE JBJEK.lCMI'jerV. 's-Gravenhagk, 5 Juli. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K. H. prinses von Wied, doch ter van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlan- deu, werd hedenmiddag onder begunstiging van prachtig weder door het garnizoen der residentie in de Maliebaan eene groote parade gehouden De troepen, die, wat het regiment grenadiers en jagers betreft, met de miliciens van dit jaar zijn versterkt, werden geïnspecteerd door den gene- raal-majoor, plaatselijl^ commandant van Tuyll van Serooskerken, terwijl het commando werd gevoerd door den kolonel des Tombes, van het lste regiment huzaren. In het Hotel Bellevue is aangekomen de heer J. H. Ferguson, gewezen gezaghebber van Bonaire, laatst waarnemend gouverneur der Neder!, be zittingen ter kuste van Guinea, wien thans voor den tijd van vier jaren de tunctiën zijn opgedra gen van consul-generaal en zaakgelastigde der t Nederlanden in China. De door zijne dwaze streken alhier bekeude heer van Hees van Tielland, die reeds meermalen door de politie wegens hardrijden bekeurd werd, bevond zich dezen middag na afloop van de pa rade in een klein open rijtuig, bespaunen met écn paard, in het Korte Voorhout, en reed weder in hollende vaart, zoodat iedereen, om niet onder liet rijtuig te geraken, een goed heenkomen moest zoeken. Op het Tournooiveld gekomen, trachtte de heer v. H. tusschen de artillerie door te rijden maar hoewel hem dit werd belet, zette bij toch zijn paard met de zweep aan om zijn doel te be reiken. Hierdoor kwam het rijtuig in aanraking met een der stukken geschut, waardoor het kan telde, omviel en v. H. op de straatsteenen neder- kwam. Meteen zware verwonding aan het hoofd werd hij "in het hotel De oude Doelen ingebracht, waar hij door onderscheidene toegesnelde genees kundigen werd onderzocht eD verbonden. Hij is later per vigelante naar zijne woning op de Prin segracht vervoerd. i i i i Algemeen hoopt men dat de bevoegde autori teit maatregelen zal nemen den beer v. H., mocht hij herstellen, de gelegenheid te benemen een rijtuig te besturen, daar er niets anders dan on gelukken van te duchten zijD. Het treurig ongeval met den schipper en diens zoontje, gisteren aan de Koninginnegracht, ging gepaard met het volgend incident. Toen het ongeluk voorviel passeerden juist eenige sectiën schutters onder bevel van den kapitein de LetH, en het laat zich wel begrijpen dat velen dier schutters geen oogenblik aarzelden om pogingen tot redding in het werk te stellen. Zij werden echter daarin belet door hunnen kapitein die hun gelastte door te marcheeren. Een hunner, de schut ter Hartink, zonderde zich, niettegenstaande bet bevel van zijnen kapitein, van de compagnie af en begaf zich, na zijne wapens te hebben afge legd, gekleed te water en redde dan ook het zoontje, terwijl de vader zoo goed als dood werd opgehaald. Maar hiermede was de zaak nog niet tot haar einde. Bij den terugkeer van het schijfschieten ging de compagnie de plek waar het ongeluk had plaats gehad voorbij, eD toen de schutters vernamen dat de schipper zijne vaderliefde met den dood had moeten bekoopen, werden den ka pitein de Leth allerlei verwijten daaromtrent gedaan ja zelfs wilden eeuige schutters hem te lijf, hetgeen door de politie belet werd. Op liet Plein gekomen, waar de schutters werden afge dankt werd de kapitein wederom bedreigd en zou men tot feitelijkheden zijn overgegaan, indien de politie eveneens niet tusschen beide was ge komen. Is wellicht het gedrag der schutters uit een militair oogpunt beschouwd niet te verdedi gen, uit het oogpunt van menscbelijkhetd kun nen wij hunne gevoelens begrijpen en is dit ge drag alleszins te versclioonen. Utrecht, 5 Juli. Van de candidaten voor 't apothekers-examen, dat gisteren geëindigd is, ziju nog toegelaten de heeren A. H. v. Tubergen, van Amsterdam, en A. J. A. de Busson, van Dordrecht. Naar men verneemt heeft de persoou v. R., beschuldigd deelgenomen te hebben aan den dief stal van effecten van mejoukvrouw v. W- vóór zijn vertrek bij een kassier te Utrecht nog een Russisch stuk van /1000 voor (900 verkocht, tegen overgifte van een repu. (V. D.) Omtrent dezen dielstal meldt de Standaard uog, dat een drietal personen, naar men vermoedt, de brandkast met geweld opengebroken hebben, na daarin eene opening te hebben gemaakt. Die opening moet, nadat men de sloten had doen springen en de papieren van waarde, die de kast bevatte, geroofd had, met een kurk weder dichtgemaakt zijn. Men kent de stoomboot, waarmede de dieven de vlucht hebben genomen naar Engeland.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3