beneden, dat al die teekenachtige groepen, in de dalen en op de bemoste hoogten verspreid, zoude opleveren en vol d'oiseau gezien, zou zeker nog belangwekkender, nog bekoorlijker zijn, dan het „daadwerkelijke" gezicht; de woorden van den ijveraar voor zijne gemeente zouden onge twijfeld nog indrukwekbender klinken, als zij daar boven, alle andere geluiden overstemmende, ons oor bereikten. Zonder de minste ongeregeldheid is, zoover wij weten, het negende zendingsleest afgeloopenook aan het station werd de orde voortdurend, hoe buitengewoon groot het aantal reizigers ook was, geen enkel oogenblik verstoord. Over de organi satie van het toezicht op het terrein zelf kan ook niet anders dan met lof gesproken worden. Het bij uitnemendheid voor dit feest geschikte Wolf- hezeusche boscb zal zeker nog dikwijls de uit verkorene plek zijn voor de medewerking aan het doel, dat de leiders beoogen. Van de wijze waarop te Dillenburg de eerste steen gelegd is van den Willemstoren, op den 29sten Juli 11., wordt medegedeeld: Bij de aankomst van den feesttrein, die een 50tal Nederlanders, waaronder ook eenige dames, aanvoerde, werd de stortregen vergeten door de hoogst vriendelijke ontvangst, die allen ten deel viel. Den volgenden morgen werden allen te zes uren gewekt door klokkengelui en saluutschoten. Te halfnegen verzamelden zich de feestgenooten in de kerk, waar door den oudsten leeraar der plaatselijke gemeente een gebed tot wijding van den dag werd uitgesproken. Te halftien begon de feestelijke optocht zich van het stadhuis af in beweging te stellen, voor aan de vaandels en banieren met schoone mili taire muziek. De stoet bestond verder uit de leerlingen der verschillende ^oïèn, ue inijnwer- kërg». "*~~3*aarua de aanwezige leden der uit voerende commissie, onderscheidene subcommis- siën en verdere Nederlaudsche feestgenooten, al len met Oranje versierd, waarna een groote schare van belangstellenden. De regen, langzaam verminderende, belette niet dat de optocht door de met groen en vlaggen versierde stad in zeer opgewekte en aangename stemming werd gehouden; 't ging berg opwaarts eerst naar de Wilhelmslinde; onder dezen ver maarden boom speelde het muziekcorps het Wil helmuslied; allen zongen mede in plechtigen omgang. De tocht naar de Slotruïne werd voort gezet; aldaar aangekomen had de regen opge houden en brak Oranjes zon als naar gewoonte door, toen de voorzitter van het Nederlandsche comité van uitvoering top het verzoek der Dil- lenburger commissie) de eigenlijke plechtigheid met een kort gebed opende. Allen stonden nu in gewijde stemming rondom den hardsteen, waarin de documenten zouden worden nedergelegd. H. K. H. Prinses Marianne der Nederlanden, die van den beginne af Hoogstderzelver belang stelling in deze zaak in groote mate had betoond, stond in het midden der vergaderden. Achter eenvolgens werden de stichtingsoorkonden voor gelezen, en terwijl de bussen, waarin zij worden bewaard, werden dichtgesoldeerd, sprak de voor zitter van het Nederlandsch comité met voor al len verstaanbare stem in de Hoogduitsche taal een korte feestrede uit, waariu hij vooral lucht gaf aan de gevoelens, die het Nederlandsche hart op deze plek en in dit oogenblik bezielden, en die algemeen warmen weerklank vonden. Hierna werd de steen door de Prinses Mari anne gesloten en door Hoogstdezelve en door an deren met de gebruikelijke hamerslagen beves tigd; hierop volgde het zingen met groot enthou- siasmus van het Wilhelmus van Nassouwen en het 1ste en het 5de couplet van het Wien Neer- landsch bloed. Men keerde van de Hoogte naar de stad terug en verzamelde zich in de keurig versierde rijbaan, alwaar de voorzitter der Dil- lenburger commissie, professor Spiess, een dege lijke en sierlijke rede hield tot waardeering van Prins Willem 1 van Oranje, den Zwijger. Vooraf en na deze rede werden door een mannenkoor driestemmig het Wilhelmus en andere gepaste liederen gezongen. Aan den feestdisch werden warme eo goed geuite heildronken uitgebracht die zich door een waardigen toon kenmerkten. De feestdronken op den Keizer van Duitschland, op den Koning der Nederlanden, op Prins Frederik der Nederlan den, op Prins von Wied en op den Hertog Adolf van Nassau werden onmiddellijk door de tele graaf overgeseind en ook op de hartelijkste wijze beantwoord. Na den maaltijd begaf men zich in opgewekte en vroolijke stemming naar den Neu- hoffschen tuin of in de heerlijke omstreken van Dillenburg, door bosschen en over bergen, bege leid door de ingezetenen, die gedurende den ge- heelen feesttijd de voorkomendheid zelve waren, en alles in het werk stelden om het hun Neder- landschen gasten aangenaam te maken. Te acht uren werd het feesthal geopend in de fraaie zaal van het hotel de Slad Frankfurt, waaraan velen deelnamen, terwijl anderen in de benedenzaal den dag eindigden met warme feestdronken en vroolijk gesprek. Dit merkwaardig feest werd derhalve in alle opzichten naar weusch volbracht. De algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Vlasindustrie te Rot terdam, II. Dinsdag gehouden, heeft besloten het eerelidmaatschap harer Maatschappij aan den heer Dr. L. Mulder, hoofdredacteur der Landbouui-Cou rant, te Arnhem, aan te bieden. De vraag heeft zich voorgedaan, onder welken post van het tarief van invoerrechten begrepen is versch, of gezouten Australisch of Amerikaansch vleesch, gekookt of niet, eu gepakt in bussen of op andere wijze. Dergelijk vleesch heeft eene geheel andere be slemming dan de fijnere eetwaren, genoemd onder den post koek-, banket-, suiker- en pasteibakkerswerk, enz., en is volgens de kennelijke bedoeling van dien post déaronder niet te begrijpen. Het behoort onder den post vleesch, en is dus bij den invoer onderworpen aan een recht van f 6, voor zooveel het rundvleesch, en van 1 de 100 pond, voor zooveel het schapcnvleesch of var- keusvleesch betreft. Ln het belang van den handel wordt, met in gang van deu 8steu dezer, op het Rijkstelegraaf kantoor te Maassluis tijdelijk de doorloopende dagdienst met beperkten Zondagdienst ingevoerd. De Minister van Marine brengt ter kennis van de belanghebbenden 1°. dat, krachtens 's Konings besluit van deu 17den dezer, onder anderen de voorwaarden,waar onder artsen als oflioieren-van-gezondheid bij de Koninklijke Nederlandsche zeemacht kunnen wor den aangesteld (opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van den 18deu Januari jl.) m zooverre zijn gewijzigd, dat de gratificatie, vroeger bepaald op f 8000, voorlap f ..&00_zal .he,wagen eiTdat" de verplichte diensttijd, in plaats van 8 jaren, vastgesteld wordt op 6 jaren in actieven dienst en 6 jaren bij de reserve. In dit laatste tijdvak worden de officieren-van gezondheid uitsluitend voor den dienst bij de binnenlandsche en kustverdediging te water ge bezigd, in tijdsomstandigheden, wanneer het le ger en de vloot op den voet van oorlog worden gebracht; 2°. dat, krachtens voormeld Koninklijk besluit, studenten aan de Nederlandsche hoogescholen, onder genot vau jaarlijksche tegemoetkomingen en remiën voor afgelegde examina, opgeleid kunnen worden tot officieren-van-gezondheid bij de Koninklijke Nederlandsche zeemacht, onder de voorwaarden vastgesteld in een reglement, dat voor belanghebbenden verkrijgbaar is gesteld bij de medische faculteiten aan de hoogescholen en aan het Departement van Marine. De Minister vau Financiën maakt bekend, dat bij hem van een onbekende, onder het postmerk Nes, tot voldoening eener schuld aau 's Rijks schatkist, ontvangen is: a. eene coupon der 3 pCts. Spaansche buiteulandsche schuld, groot 0 12 9. b. in postzegels veertig cents. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Hillegers- berg Mr. S. J. Fockema Andreae, thans kantonr. te Lemmer. Z. M. heeft benoemd tot griffier der arrond.- rechtbank te Amersfoort Mr. C. A. v. d. Leeuw, thans subst.-griffier bij die rechtbank; tot subst.- griffier bij de arrondissem.-rechtb. te Amersfoort Mr. C. F. A. Knijff, thans griffier bij het kanton gerecht te Tliolen. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Arnhem, ter standpl. de gemeente Arnhem, L. C. SchifF, cand.-notaris, thans griffier bij het kantongerecht te Groenlo, uit welke be trekking hem eervol ontslag wordt verleend, een en ander in te gaan den lsten Augustus 1872; tot notaris binnen liet arrondissement Zutfen, ter standplaats de gemeente Gorssel, A. G. Schepers, cand.-notaris te Steenderen; tot notaris binnen het arrond. Deventer, ter standplaats de gemeente Holten, J. G. Troost, cand.notaris te Zwolle. Z. M. heeft aan den heer J. H. Ferguson, ge wezen gezaghebber van Bonaire, laatst waarne mend gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter Kuste van Guinea, voor den tijd van 4 jaren de functiën opgedragen van consul-generaal en zaakgelastigde der Nederlanden in China. BINNFINLAND. Amsterdam, 4 Juli. Maandag zal op het col lege Zeemanshoop door den heer Chas. Mueller, consul der VereeDigde Staten van Amerika te dezer stede, worden tentoongesteld een gouden zakchronometer met gouden ketting, alsmede een scheepschronometer, beiden met toepasselijke in scripties, door den president der Vereenigde Staten van Amerika als geschenk toegezonden om te worden uitgereikt aan den heer K. C. van Vliet, consulair agent van de Vereen. Staten van Amerika te Helder, en aan kapit. J. de Waard, gezagvoer der van het Nederl. brikschip Santa Rosa, toebe- hoorende aan den heer A. L. Klinkhamer alhier; eerstgenoemde voor het aanmoedigen tot en het persoonlijk verleenen van hulp ter redding der schipbreukelingen, bestaande uit 19 personen, van het Amerikaansch fregatschip genaamd Gene ral Chamberlain, in December A°. P°. op deNoor- derhaaks lerougelukt; eu tweede genoemde voor het in A". P". redden der equipage van het Ame rikaansch barkschip Volunteer, bestaande uit 8 per sonen, van een wrak in open zee, en de liefde rijke verpleging op de reis, aau boord van zijn genoemd schip, naar hier bestemd, welke geschen ken Dinsdag-avond aanstaande door genoemden consul in tegenwoordigheid van lieeren bestuur- deren en leden vau genoemd college zullen wor den uitgereikt. De 11. Zondag geschorste vergadering van het comité ter bespreking der sociale quaestie zal worden voortgezet op Zondag 7 Juli, des na middags 1 uur, in het Zomertheater van v. Lier. 's-Gravenhagb, 4 Juli. Bij K., aan de Hooftskade alhier, is hedenmiddag een persoon in huis geko men en heeft eeu zilveren horloge met ketting van den wand genomen en zich ijlings daarmede verwijderd. K. heeft hem achternageloopeu, waarna de man het ontvreemde wegwierp en verdween. Hedennamiddag viel van een pakschuit, aan de Koninginnegracht hout afladende, het kind des schippers in de vaart. De verschrikte vader sprong 't kind na en mocht, ja, het geluk smaken zijn lieveling te redden, doch, zelf uitgeput van kracht, zonk hij weder eu verdronk. Juist kwam een der rijtuigen van Z. M. den Koning voorbij, waarmede ten spoedigste de doc toren van Luuncn en Borski werden gebaald, maar 't was reeds te laat niets mocht: baten om de levensgeesten van den man op te wekken hij was het slachtoffer van zijn kinderliefde ge worden. Schoonhoven, 3 Juli. Gisteien kwamen alhier twee Eugelsche heeren, ieder gezeten in een 'keurig net ingericht vaartuigje, in den vorm van eene kleine Indische kano, de Lek opvaren, toeo een der miniatuurvaartuigjes bleef haken aau het touw van de veerpont en met den opvarende omsloeg. Deze, een vlug zwemmer, wist zich zeiven met zijn vervoermiddel zeer spoedig be houden op den wal te brengen, eD weldra werd ook het tweede bootje op het droge gebracht. Beide vaartuigjes, die een eigenaardig contrast maakten met een Nederlandsch ramschip, dat hier juist voor de stad lag, wekten ieders bewon dering door smaakvolle en doelmatige inrichting, bijzonder geschikt zoowel tot middel van vervoer als om een goeden voorraad voor een lange reis te bevatten. Ze dragen de namen van Winnifrei en Nautilus. Men zegt, dat de beide heeren lief hebbers zich ten doel hebben gesteld om, alleen met dit middel van vervoer, de reis van Rotter dam naar den Helder te maken en daarna, bin nen een vooraf bepaalden korten tijd, in Enge land te retourneeren. Utrecht, 4 Juli. Dezer dagen werd in den tuin Buitenlust alhier de 26ste jaarlijksche vergadering van de gewestelijke Vereeniging Utrecht van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap ge houden. De algemeene vergadering werd geopend met een welkomstgroet van den Voorzitter, den heer Visscher, aan de aanwezigen, waaronder men opmerkte de heereu Mulder, oud-inspecteur van het onderwijs, van Deventer en Bolhuis, school opzieners, Heringa, oud-schoolopziener, Prof. Brill, honoruir lid, en Budding, lid van verdienste. De heer van Hall, die het houden eener rede in deze vergadering op zich genomen had, boeide aller aandacht met een toepraak over het volks gezang en dc volksschool. Spr. betoogde, dat men het niet in de eerste plaats aan het volk mag wijten, wanneer het volksgezang in Nederland niet hooger staat, daar zelfs bij de opvoeders van het volk, bij de onder wijzers, weinig begrip schijnt te bestaan van het geen volkszang en volkslied behooren te wezen. Bij gelegenheid van den lsten April is in de ver schillende bladen, aau het onderwijs gewijd, een hoogst middelmatig lied de Watergeuzen hemelhoog verheven eD als eeu echt volkslied aaugeprezen. Dit is echter geen volkslied geworden. Daaren tegen heeft het volk een aDder lied: Heb je wel gehoord van den Bricl en den Geus terstond aange nomen; dit waren echte volkskost, flinke woor den en een geestige, opgewekte melodie. Dit laatste bewijst, dat er wel wat aan den volks zang te doen is. Maar is de verbetering, die men wenscht, van de lagere school te wachten? Spr. gaat uit de geschiedenis der wet van 1857 na, hoe het zin gen als verplicht leervak in de wet is gekomen, terwijl de regeering het in 't oorspronkelijk ont werp in 'l geheel niet vermeldde, en later slechts opnam, met de bepaalde bedoeling, dat het geen verplicht leervak zou worden. In het onlangs verschenen overzicht van den toestand van het Lager Onderwijs op uit. Dec. 1869, vergeleken met dien op uit. Dec. 1857, is terecht door de regeering gezegd: „Het volks onderwijs in het zingen draagt nog niet de ge» wensebte vruchten." Maar waren er betere vruch ten te verwachten Spr. meentneen. De knapste onderwijzers toch zijn juist niet altijd met een welluidende stem of met een fijn gehoor begaafd, en waar alleen maar het fijne gehoor ontbreekt, kan er van onderwijs in het zingen geen spraak zijn. Maar bovendien, (in een rapport, voor eenige jaren door de heeren Gerhardt en van den Berg uitgebracht, is er reeds op gewezen) men kan uit den aarl der zaak op de school te weinig tijd aau dat onderwijs be steden de leerlingen verlaten de school vroeg en de gelegenheid om de verkregen muzikale kennis te onderhouden ontbreekt; eindelijkom streeks den tijd, waarop de kinderen de school verlaten, heeft bij de jongens de stemwisseling plaats, en zoowel de geschiktheid als de opge wektheid tot zingen houden tijdelijk op. Spr. komt dus tot de conclusie, dat men de verbetering van het volksgezang van de lagere school kan noch mag verwuchten. Die overtui ging moet, vooral door de onderwijzers, algemeen worden verspreid en bevestigd. Om iets dege lijks te verkrijgen moet men het onderwijs in deu zang buiten de school brengen op een eigen terrein. Daartoe richte men allerwegen openbare Volkszangscholen op. Daar kunnen speciale, kundige en geoefende mannen hun geheele kracht aan dit onderwijs wijden. Deze scholen dienen zooveel mogelijk kosteloos of tegen gering school geld voor ieder toegankelijk gesteld te worden, inet een afzonderlijken cursus voor jongelieden en volwassenen. Het ligt op den weg van de maatschappij van Toonkunst, van het „Nut" en van de vereenigin- gen voor Volksvermaken om hiertoe de handen aan 'l werk te slaan. Met eene opwekking, om deD volkszang niet langer als bijzaak in een hoekje van de lagere school te schuiven, maar hem een eigen ruime plaats in 't volle licht te helpen bereiden ein digde Spr. zijne voordracht. Nijmegen, 3 Juli. Bij de gisteren gehouden ver kiezing voor een lid van den Gemeenteraad zijn uitgebracht 685 stemmen. Daarvan verkreeg Mr. A. F. H. G. baron van Lamsweerde, te Hees, 428 stemmen en Mr. W. R. baron van Lijnden, die „door eenige kiezers" tot candidaat was gesteld, 239 stemmen. Eerstgenoemde, candidaat der Katho lieke kiesvereeniging Recht en billijkheid voor allen, is dus gekozen. 's-Hertoqenbosch, 4 Juli. De werkzaamheden van den Raad van Onderzoek in zake den lsten luit. R. v. N., die reeds zoo veelvuldig waren, krijgen door de vele tegenstrijdigheden, die bij de verhooren zijn waargenomen, een groote uit gebreidheid, zoodat men het einde van dat on derzoek nog niet voorzien kan; algemeen wordt de takt en leidiog van den voorzitter luit.-kolo- nel Schraver zeer geprezen. De luit. R. v. N., die steeds bij de zittingen tegenwoordig is, doet zich als een hoogst be schaafd en fatsoenlijk man kennen. Ook de ge neeskundige commissie heeft hem als zoodanig in zijn rapport gesignaleerd. BUITENLAND. Frankrijk. Beoordeeling van het tractaat. nus woi is »rdi ■vijc itte torn tren oob rspi iwo ang a 1 lore rk, igei In de Nationale Vergadering van eergisteren heeft Thiers opnieuw het woord gevoerd tot verdediging der belasting op de grondstoffen. Na een repliek van den heer Buffet is de discussie verdaagd lot den volgenden dag. Het verdrag met Duitschland maakt het onder werp uit van de scherpe kritiek der Orleanis- tische en clericale en van de loltuitiugen der re- geeringsgezinde bladen. De eersten beweren, dat Frankrijk in een slechter positie is gekomen dan door het tractaat van Frankfort, de laatslen dat Thiers en de Rémusat een bepaalde didlomatieke overwinning op de Pruisische regeeriDg zouden hebben behaald. In beide appreciaties is groote overdrijving. Slechter is de toestand niet gewor den. Integendeel de trapsgewijze ontruiming der provinciën en de mogelijkheid, dat Duitschland na 1 Maart 1874 met geldelijke waarborgen ge noegen zal nemen, zijn twee verkregen voordee- len. Maar bij dat eene ondergeschikte en dat an dere onzekere voordeel houdt het dan ook op. Van vermindering der troepen en vervroeging der algeheele ontruiming de twee zaken waar het vooral op aankwam is geen sprake. De bepaling dat de ontruimde departementen neutraal moeten blijven neemt voorts veel van de waarde der trapsgewijze ontruiming weg. Neen Thiers en de Rémusat hebben volstrekt geen slechte verbintenis voor het land aange gaan (Louis Veuillot tracht dit zoo brutaal moge lijk aau de menschen op te dringen) maar een diplomatiek kunststuk is waarlijk ook Diet door hen verricht. Daarvoor hadden zij dan ook met een te oude, geslepene tegenpartij te doen. EZvusland. Het Peters-feest in Archangel. In nw hap at i ied ut' 't ei an >gei ijnl 'ïctt 'orm e v eo og iiinj oor lecl lori an, ons ivei lij i len trijl iet sen con: heil ven V in het U iw< na nat ïijt dyi zal jui hei nie de scl vrt Sp ha De Reg. Anz. deelt verschillende beschrijvingen mede van de feesten die iD de steden Ruslands ter eere van het tweehonderdjarig geboortefeeest van Peter den Groote zijn gevierd. Bijzonder eigenaardig waren daaronder die van Archangel, waar nog vele vao czaar Peter afkomstige voor werpen aanwezig zijn en tot verhooging van de feestelijkheid moesten bijdragen. Zoo leidde de aartsbisschop Juvenalis den godsdienst in hetzelfde priesterkleed, dat Peter den aartsbisschop Atba- Gi ge de sc w at ge h( ei' ri di di fij

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2