Zaterdag 6 Juli. N°. 3805. A0. 1872. Feuilleton van het „Leidsch Dagblad". SCHETSES UIT EMSELAMD. ILEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ8.00. Franco per post3,85 Afionderlyk® Nommen0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regelƒ0.15. Grootere letten naar do plaatsruimte die beslaan.' S T AD S-B ERICH TEN. Ter Gemeente-Secretarie zijn verkrijgbaar, tegen betaling van 40 Cent het stuk, gedrukte exempla ren van het rapport der raadscommissie in zake de superintendence over het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis alhier. Lelden, Juli. De heer Mr. G. de Vries is geslaagd in de hem opgedragen taak tot samenstelling van een nieuw kabinet. Z. M. heeft, volgens een hedenmiddag uit de residentie ontvangen telegram, reeds per bulletin verspreid, benoemd tot HDs. Minister vaB Justitie, den lieer Mr. G. de Vries, lid van den Raad van State; tot Minister van Koloniën, den heer J. D. Fransen van de Putte, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud-Minister van Koloniën; tot Minister van Ëinnenlandsche Zaken, den heer Mr. J. H. Geertsema, lid van den Raad van State; oud-Minister van Biunenl. Zaken; tot Minister van Financiën, den heer Mr. A. van Delden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Buitenlandsche Zaken, den heer Mr. J. L. H. A. Baron Gericke van Herwijnen; tot Minister van Marine, den heer L. G. Brocx, welke 'uil beide laatstgenoemde thans betzelfde ambt beklee- den; en tot Minister van Oorlog, den Generaal- Majoor Graaf van Limburg Stirum. Nederland is dus weder in het bezit van eed liberaal ministerie. Dit feit is verblijdend. Stemt 't ook tot geestdrift? Niet oogenblikkelijk. Ook hier zal de ervaring beslissend zijn. Bekwame manneu bieden nog niet altijd waar borg voor een krachtig en in daden vruchtbaar bewind. i Er is meer noodig. Een onverdorven parlement behoort daartoe. Onverdorven in den zin dat 't het regeeren moge- [J 1 lijk make, ook bij goeden wil. Onverdorven in den zin dat 't het belang van het vaderland, en dit alleen, steeds op den voorgrond stelle. Die ervaring moet nog opgedaan worden. Wordt zij verkregen, waarom zou dan de Natie in 1878 niet met geestdrift voor het Ministerie bezield zijn Wees- en Kinderhuis alhier, dat stuksgewijze in dit blad zal opgenomen wordeD. Voor heden maken wij slechts van die ontvangst melding, om te doen blijken dat de bekende correspondent Tan het Haagsche Dagblad, die heden in dit blad vertélt dat het stuk slechts voor de leden zou wor den gedrukt, niet goed was ingelicht, en deten- denz van dit stukje dus in het water valt. Deze onjuistheid is zeker het gevolg van de clandestine iDzage van stukken die uog niet voor publiciteit vatbaar zijn. Gewoonlijk gaat dit in der haast, waarvan verkeerde opvatting het gevolg kan zijn. Wij hopen dat een en ander voor dien corres pondent een les moge zijn om voortaan niet te verklappen wat men ex officio weet. Hedenmiddag ontvingen wij een uitgebreid gedrukt rapport der raadscommissie in zake de superintendence over het Heilige Geest of Arme De Siste verjaardag van H. K. H. de Prinses von Wied, geboren Prinses Maria der Nederlan den, werd heden op de gebruikelijke wijze al hier herdacht. In de eerste helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden. Johs. Bakker Hzn., Mejufvr. T. van Emmerik, J. Bouwer, C. A. de Bruin, adres Mej. Bosman, J. C. Freeker en J. G. W. Timmermans, allen te Amsterdam; J. van Tang, te Beuthuizen; B. Geve, te Delft; J. van der Linden, teDordrecht; L. G. v. d. Tol en Mej. J. P. van Hoorn, beiden te 's-Gravenhage; D. Omvlee, te Harderwijk ;A. van Meert, te Herpen Mej. C. Peletier, te Leiden H. E. Smeets, te Maastricht; J. van Rijswijk, te Nieuwerkerk aan den IJsel; Mej. G. J. Mans, te Nijmegen; Wuterberg, te Schiedam; J. Roest, te Voorschoten; C. J. Rau van Gameren, te Was senaar. Gisterenavond omstreeks zes uren is een fat soentijk gekleed manspersoon (vermoedelijk in beschonkenheid) van de Pauw brug in het water gesprongen, en werd door eene menigte menschen er uitgehaald, In een ingezonden stuk van het Vaderland wordt gezegd dat het gemeentebestuur van Leiden een getuigschrift, gedateerd 20 Juni, heeft afgegeven dat woordelijk luidt als volgt: „Burgemeester en Wethouders van de gemeente Leiden verklaren bij deze dat de toepassing van het stelsel van den heer Liernur tot verwijde ring van faecale stoffen op een gedeelte der stad de meest gunstige resultaten heeft opgeleverd „dat bij verschillende proefnemingen is geble ken, dat de verkregen uitkomsten geheel over eenstemmen met hetgeen door de firma Liernur en de Bruyn Kops daaromtrent was aangegeven „dat die uitkomsten zijn verkregen, niettegen staande voormeld stelsel moest beproefd worden in eeDe buurt van zeer onregelmatig gebouwde wo ningen, waarbij bezwaren van verschillende aard, voortvloeiende zoowel uit de ligging eu inrichting der woningen, als uit den toestand der pas ge dempte Binoenvestgracht, moesten wordeo over wonnen „dat, ten gevolge van deze welgelukte proefne ming, het gemeentebestuur is overtuigd geworden dat het stelsel van Liernur de mogelijkheid heeft bewezen om menschelijke excreta op gemakke lijke en volstrekt niet hinderlijke wijze uit de woningen te verwijderen, vóór dat deze door schadelijke gasontwikkelingen nadeel aan de ge zondheid kunnen veroorzaken, weshalve eene uit breiding van de toepassing van het stelsel is aan te bevelen." De Uoniteur Beige, bericht dat Koning Leopold II, den 30sten Juni, in bijzondere audieotie heeft ont vangen generaal Tolsma, adjudant van deu Koning der Nederlanden. Men leest in de Arnhemsche Courant „Begunstigd door het fraaiste zomerweder" is gisteren te Wolfhezen het negende Algemeen Evan gelisch Nationaal Zendingsfeest gehouden. Met het meeste recht kan bovenstaande, als het er even door kan, zoo gaarne in dagjMad corresponden- tiën gebezigde uitdrukking, toegepast worden op bet groote feest, dat gisteren zooveel duizenden uit bijna alle oorden van ons land bezig hieldwant waarlijk, schooner dag had men niet kunnen uitkiezen. De zonnestralen van heden vergoedden de zorg, die de regenbuien van gisteren hadden verwekt; de frissche wind, die zich nu en dan deed gevoelen, was uitmuntend geschikt om met de ontwikkelde warmte ook alle andere overtol ligheden weg te jagen, eu plaats te maken voor de opneming van telkens weer andere indrukken. Dat het een groot feest was, deze natiODale mee ting, zal, hoe vreemd het hem deu vorigen dan ook ware toegeschenen, hij gezien hebben, die het voor de eerste maal bijwoonde. Wie giste ren, met welken trein dau ook want elke gelegenheid bracht honderden feestgenooten aan dien onafzienbaren drom van belangstel lenden en nieuwsgierigen gevolgd heeft, door de lange, rechte, warme en stoffige laan, naar bet welbekende prachtige Wolfhezensche bosch, of in zijn rijtuig deel uitmaakte vaD de file van voer tuigen van allerlei gedaante eu soort, die van deu Utrechtsolieu straatweg af de hoeve bereikten; Wie een blik geslagen heelt op die ontzaglijke menigte, die het feestterrein in alle richtingen doorkruiste, moet reeds terstond tot de overtui ging gekomen zijn, dat de bewering onjuist is, dat zij natuurlijk de nieuwsgierigen die het zendingsfeest éeuinaal bijwoonden, er „genoeg van hebben"; want, aangenomen, dat de helft der daar tegenwoordigen vromen en godvruchti- gen zijü, die „komen om to hooren", 't is der andere helft genoegzaam aan te zien, dat zij groo- tëhdeels bestaat uit „oude bekenden", zich beijve rende om de ben vergezellende nieuwelingen in deze feestvreugde aandachtig te maken op al wat volgens hem of haar het meest de aandacht waar dig is, en wat natuurlijk dikwijls blijkt vrij veel van elkander te verschillen. Deze vindt het na tuurschoon de reis dubbel waard, en de duizend jarige boom zoo prachtig en bijzonder, dat hij met genoegen het geld er voor overheeft, zich de pho tographic er van aan te schaffengene £>uigt zich met zekere bevreemding over de beek heen, die met zoo'n mooie zwarte streep op de op den omslag afgedrukte kaart geteekend was, en die bij toch ter nauwernood opgemerkt liad, als niet een paar bruggen hein den weg er over gewezen hadden de Amsterdammer had, hij bekende bet in stilte, zich eene grootschere idee van een beek gevormd. Weer een ander vindt de spreekgestoelten wel wat erg prozaïsch, maar den redenaar en de in vervoering luisterende menigte wezenlijk interes sant. Dat de wat verder afzittenden niet geheel oog en oor zijn, kan hij zich begrijpen; de wiud kan toch de klanken niet naar alle streken been geleiden. Hier ziet meu iemand al sedert een kwartier bij een spreekpaal staan, om toch eens te zien of er werkelijk menschen zijd, die elkan der daar rendez-vous gegeven hebbenbij vergeet dat er vijf dergelijke palen zijn opgericht. Ginds bewondert men het pittoreske gezicht dat de heuvelen opleveren, waartegenaan eene bonte menigte achteloos, bij groepjes, verspreid zitten of liggen. Dan valt dit, dan weer dat in bet oog, wat men nog Diet opgemerkt had. De tent voor de bazuinblazers vooral ziel meu voortdurend door een dichte schare omgeven: hier klinkt dan ook het stichtelijke lied het schoonst. Ook de can- tines, de bewaarplaats voor kleederen enz. wor den niet vergetende stroom keert zich eD wendt zich nu naar deze dan naar gene buffettafel het liefst naar die waarop de sierlijke marmeren AmerikaaDSche roomijs-machiDes prijken,die, om den verfrisscbeuden drank dien zij leveren, zeer gezocht zijn. Aan den Arnhemmer mede te deelen, wat het doel en hoe de gang van het herhaaldelijk dicht bij zijn woonplaats gevierd zijnde zendingsfeest is, mag wel als overbodig beschouwd worden, en daarvoor is hier ook zeker de plaats niet mede te deelen, dat het ook dit jaar aan zijn doel beantwoord heeft, is genoeg wat de strek king betreft: wij gelooven althans dat wij dit mogen zeggen; immers het kan het doel niet geweest zijn allen te stichten, en dat er velen gesticht zijn is zeker en dat de financieels toestand van het zendelinggenootschap er een gewichtigen steun aan zal hebben, is even zeker, als het waarheid is wat wij hoorden bewe ren namelijk dat de twaalfduizend programma's (a 35 ets.) die gedrukt wareu, alle verkocht zijn. Wij zagen op het terrein een photograaf met zijn toestel en van zeer aardige eu schilder achtige partijen waren daar afdrukken te nemen, als de was de kunst der photograplue instantanée bad verstaan; maar het kwam 003 daarbij in de gedachte, dat behalve de vele kleine indus trieën, die er op zoo'n dag uitgeoefend worden nog zelden zagen we zooveel veuters en ventsters in lucifers, eau de cologne enz., en helaas ook blinden, kreupelen en andere ongelukkigen misschien met nog meer succes de gelegeaheid kon opengesteld worden om in een ballon caplif tot op zekere hoogte boven bet terrein op te stijgen. Het schouwspel, dat het gewoel daar naar het fransch van U. T l>e Maatschappij en de Regeering. lilO. (Vervolg.) Eenige dagen later bevond ik mij in een af gelegen wijk, Clerkenwell, en las in het dag blad voor dat gedeelte der stad de aankondiging van een meeting om die quaestie te behandelen. Meer niet; maar die vrije uiting der gedachten en die gedurige openbare bijeenkomsten zijn ge noeg; men kan zeggen dat, door de dagbladen en de meetings, een groot algemeen parlement en vele kleiue over 't geheele land verspreide 3 parlementen het werk der beide Kamérs voor bereiden, controleeren en er de laatste hand aan leggen. En nu naar het Parliament-House. Hoewel W .,1 zijne architectuur voortdureud herinnert waartoe het dient en van geeu groote vinding getuigt, heeft zij ten miuste die verdienste, dat zij noch Grieksch noch Zuidelijk is; de stijl is gothisch en voldoet dus zoowel aau het klimaat als aan het oog. Het paleis spiegelt zich prachtig iu de glinsterende rivier; zijne torentjes, zijne menigte naalden en dentelures steken iu tlauwe omtrek ken tegen den nevel af. De rechte en bochtige lijnen, dat samengesteld ribwerk, de klaverbla den en rosetten geven verscheidenheid aan de enorme massa, die vier acres beslaat, zij geven den indruk van een verward bosch. Wat den architecten aan genie ontbrak, hebben zij door practisch verstand vergoed; zij hadden de Vlaamsche stadhuizen in bunue gedachte en die hooge ka pittel-zalen, de eeuige die door hare verscheiden heid, sierlijkheid, door de kieschheid en menig vuldigheid der vormen, zoowel het schoonheids gevoel der noordelijken als dat van den Dieuweren tijd kunoen bevredigen. Eene der zalen, West- 'aiinster hall, voor de groote politieke pleidooien bestemd, is verbazend groot en prachtig110 voet hoog, 290 lang, 68 breed; het uitgewerkte hout werk, dat, overhangt,en bet gewelf draagt, dateert, zegt meu, uit de elfde eeuw. In al de audere vertrekken vindt meu acht voet hooge fraai uitgesneden lambrizeeriugen vergulde rood eu bruin lederen behangsels, ge kleurde ramen eu aan de plafonds haDgen lam pen aan schitterende kettingen. Het geheel is rijk en deftig. Bij gebrek aan zon en licht beeft men evenals Rembrandt zijn toevlucht genomen tot kleuren, lot het contrast tusschen licht en bruin, door middel vau roode en zwarte tinten, door glinstereod leder en houtwerk, door gekleurde ramen die het licht temperen en varieereu. De prachtige zittingszaal voor de lords is ge makkelijk en doeltreffend ingericht. Fauteuils met rood leer overtrokken, donkere en diep uit gesneden lambrizeeringen, gothisch verguldsel vau rood goud: het geeft den indruk van deftige weelde. Het aantal tegenwoordige leden is niet groot, er zijn er gewoonlijk maar vijf of zes, zegt men mij; alleen als er gewichtige qnaesties behandeld wor den komt men op, trouwens de discussie is meestal onnoodig, omdat de stem vooruit bekend is. Meu noemt mij de voornaamste leden en daaronder enorme fortuinen, de een heeft 220.000 p. s. op brengst van landerijen, een ander 300000 acres aan één stuk, een derde is eigenaar van een wijk in Londen, die millioen pond st. inkomen zal hebben als de pacht op langen tijd om is. De hertog van Sutherland bezit het geheele graaf schap van dien naam in het Doorden van Schotland. Drie bisschoppen in een wit op perkleed zitten op huDne plaatseo, maar het uiterlijk der vergadering is niet indruk wekkend. Een lord ziet er uit als een oude diplomatische machine, een ander als een goedhartige, versleten bibliothecaris, de minister als een schrander procureur. Er zijn eenige ele gante pairs met een scheiding midden op het hoofd eu andere, met groote baarden, die aan couiinisvoyageurs doen denken. Alleen lord C... heeft het vermoeide, doordringende en slimme uitzicht van een artiste. Iu hunne maniereu zijn zij zeer eenvoudig, men zou zeggen dat meu in een burger-club was; zij houden hunne hooge kachelpijpen op en spreken van hunne plaats doodbedaard eu in den conversatie toon. Die afwezigheid van alle praal is uitstekend; een ge borduurde uniform als die vau ooze senateurs of vau onze pairs is een pronk en een overdaad, die ook de uitiDg der gedachten een officieelen vorm doet aannemen. Hier geldt bet zakeo,geen phrasen. Iu het Lagerhuis, vau 's morgeus tien tot twaalf uur, i3 de ongegeneerdheid nog grooter. De zaal is eivol, zij houden allen han hoed op, die soms zeer naar achteren of diep in de oogen staat, Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1