bad-ihrichting. Tot het volvoeren vao deu dief stal was de smid de persoon om de brandkast, waarvan de huisknecht bewust was dat deze eene aanzienlijke waarde in papieren bevatte, tel(openen. De diefstal is v<5<5r den 24sten Juni gebeurd, daar dienzelfden dag de bewuste drie personen spoorloos verdwenen zijn. R. heeft zijn 16jarigen zoon met zich meegenomen. Overigens is van braak of geweld niets bespeurd, evenmin hebben de meiden iets kunnen ontdekken van den diefstal, daar de knecht voorgaf dien dag uit de stad te willen gaan. Naar alle gedachten hebben de dieven zich reeds naar Amerika be geven. De gedrukte lijsten der effecten zijn door de politie zoowel in het binnen- als buitenland verspreid; tot heden is echter nog niets bijzon ders ontdekt. Het gestolene vertegenwoordigt eene waarde van ruim f 200,000; aan vele stukken ontbreken de coupons van 1872. UD.) Ghoningen, 2 Juli. In de rede, waarmede de Commissaris des Konings heden de zitting der Prov. 6taten opende, deed bij o. a. uitkomen, welk groot verlies het vaderland door den dood van Thorbecke heeft geleden. Verder deelde hij mede, dat de jongste geruchten, alsof de verbin ding van onzen Noorderspoorweg met den Duit- schen bij Irhove nog geheel in de lucht hing, geheel en al onwaar zijn. Integendeel, deze be langrijke zaak nadert hare gnnstigo oplossing met rasscbe schreden. Geld- en Efiectenmarkt. Amsterdam, van 21 Juni tot I Juli 1872. De afgeloopen beursweek leverde nog minder opmerkenswaardigs op dan hare voorgangster; de handel bleef zeer beperkt en de fluctuatiën ge ring, zoodat het verschil tusschen de prijzen van heden en die van verleden Maandag van slechts zéér enkele soorten noemenswaardig is. Ten deele werkte daartoe mede de klimmende prijs van de prolongatiën, die tot 5 pCt. gestegen is, voorts de verwachting dat de Bank van Engeland tot geene verdere disconto-verlaging zal overgaan en de geldschaarschte die zich op de Duitsche, vooral op de Berlijnsche en de Weenerbeurzen doet gevoelen. In zooverre is er echter vooruitzicht op verbetering, dat de Juli-rente weder zeer groote kapitalen vlottend zal maken, doch daar staat tegenover de nieuwe Fransche leening, die ont zettende sommen aan den handel zal onttrekken. Van het bedrag dier leening is nog niets met zekerheid bekend, zoo min als van de wijze van uitgifte; alleen zooveel is uitgelekt, dat men van plan schijnt te zijn de geheele leening van 3000 millioen in ééns uit te geven en dat het Huis Rothschild de hoofdleiding op zich zal nemen. De 5 pCt. Fransche rente was heden zeer flauw, 80% pCt., doch met weinig beduidenden handel. Gelijk wij opmerkten varieerden de prijzen slechts weinig en wij kunnen dus volstaan met naar de dagelijksche noteeringen te verwijzen, met de opmerking, dat de wrakking in het be gin der week veroorzaakt werd door lagere buiten- landsche merken even als de betrekkelijke wil- ligte van heden aan hoogere Londensche en Duit sche koersen moet worden toegeschreven. In die gunstige stemming deelden onze Nationale Bchuld, de Spanjaards, de Portugeezen en de meeste Russische staatsfondsen. De andere Russen bij Hope Co. zijn zelfs weder iets boven de pari- koers gestegen Oostenrijk en Italië, Turken en Amerikaansche Vereenigde Statenbonds vonden minder belangstelling; doch daarentegen blijven Egypte en Brazilië merkelijk hooger, terwijl, nu te New-York de Juli-coupon van de Florida's geannonceerd is, de schrik voor dat fonds gewe ken schijnt en men heden tot 61 pCt. besteedde tegen 57 pCt. eenige dagen geleden. Grieken sluiten betrekkelijk flauw n. 1. 1754 pCt., schoon tegen 16 pCt. verleden week met de coupons. Van onze industrieele waarden valt niets op te merken dan dat Koninkl. Nederl. Stoomboot- maatsehappij-aandeelen weder 114 pCt. bij ver leden week zijn vooruitgegaan en heden op 116 pCt. sluiten. De meeste Russische spoorwegfond sen zijn min of meer belangrijk opgekomen Poti Tiflis zelfs 1 pCt., van 93 tot 94, Jelez Orel van 9254 tot 93* enz. Oostenrijksche, Italiaansche en Rumeensche sporen ongeveer in éen doen; Tur ken van f 83* tot f 8514 geklommen. De meeste Noord-Amerikaansche sporen zijn iets vooruitge gaan, doch enkele hebben geleden, zooals de At lantic Missisippi Ohio 1 pCt. van 7914 op 7854, Rockfort Rock Island van 41 op 38* pCt. Doch ook in deze fondsen was de handel weinig gea nimeerd, terwijl de omzettiugen niet tot groote kapitalen klommen. tJOlTENLANÜ. Frankrijk. Redevoering van Thiers. Tractaat met Duittchland, Duels. De belasting op de handels-omzettingen is door het incident, dat wij gisteren meedeelden, ge heel op den achtergrond geraakt. Thiers, die zooals men weet door Rouher, Baraguon en an deren gesommeerd werd om zijne zienswijze ten opzichte der groudstotïen-belasting nader toe te lichten, heeft zulks in de vergadering van eer gisteren uitvoerig gedaan. Met een geheel pak ket stukken beladen beklom hij de tribune en hield een lange redevoering tot verdediging van zijn geliefd troetelkind. Doch met zeer weinig sympathie werd hij aangehoord. Had de linkerzijde den vcrigen dag eene reden om hem toe te juichen in de taktiek der rechterzijde, heden was het alleen het oeconoinisch vraagstuk, dat zij te beoordeelen had. Eu op dat terrein mag Thiers zich waarlijk bij geen der partijen in groote sympathie verheugen. Eenige tirades tegen het keizerrijk, naar aanleiding van het tractaat van 1860, verschaften hem eene kleine toejuiching van de linkerzijde. De rechterzijde liet zich tot een matig applaus overhalen toen de redenaar de Italiaansche quaestie bij zijn onderwerp te pas bracht en verzekerde, dat Frankrijk de geestelijke onafhankelijkheid van den paus altijd ten krachtigste zou veldedigen. Beide partijen eindelijk betoonden hunne in genomenheid met de trotsch uitgesprokene decla matie: dat Frankrijk zijn recht om zelf zijne handels-wetgeving te regelen tegeuover het bui tenland zal weten op te houden. Voor het overige kan men zich de hoofdpun ten van de redeueering des presidenten voor stellen De handelstractaten met Engeland en en België laten heffing van een grondstoffen-be lasting toe; die belasting is voor den handel niet nadeelig en zal voor de schatkist groot voor deel opleverenzij zal 42 millioen opbren gen, als men maar nagaat de wol uit Aus tralië, de zijde uit China en Japan, de olie zaden uit andere landen enz., enz.; wanneer de verbintenissen tegenover andere mogendheden zijn opgeheven zal de belasting nog ongeveer 33 millioen meer opleveren; kortom de president beveelt haar als de heilzaamste en voordeeligste belasting ten sterkste in de gunst der kamer aan, doch is tevens zoo verstandig, van hare goed keuring of verwerping geen kabinels-quaestie te maken. Onder die omstandigheden mag men wel aannemen, dat zij zal komen te vallen. De heeren Cordier, rapporteur der commissie, en Raudot hebben ter bestrijding van het ont werp het woord gevoerd. Ziehier nog eenige nadere bijzouderhedeu over het met Duitschland gesloten tractaat volgens den officieelen tekst. Frankrijk zal betalen: Een half milliard twee maanden na do ratificatie van het tractaat. Een half milliard op 1 Febr. 1873. Een milliard op 1 Maart 1874. Een milliard op 1 Maart 1875. Het zal het recht behouden om op die beta lingen vooruit te loopen mits met geen kleinere hoeveelheden dan sommen van 100 milioenon franken. Daardoor zal natuurlijk voor die som men de verschuldigde rente van 5 pCt. vroeger betaling vervallen. Wat de bezetting betreft zullen de departementen Marne en Haute-Marne ontruimd worden na de betaling van het eerste halve milliard; de de partementen van de Ardennen en Vogeezen na de betaling vau het tweede geheele milliard; de departementen Mouse en Meurthe-et-Moselle, be nevens de kring van Belfort, na de betaling van het laatste milliard. Indien echter Frankrijk na 1 Maart 1874 voor de betaling dezer laatste som waarborgen weet te geven, die Duitschland vol doende voorkomen, dan kan de ontruiming van de laatste departementen vroeger volgen. De provinciën, die door de bezettingstroe pen verlaten zijn, blijven geheel neutraalvan Duitsche zijde zullen daarentegen in de be zette departementen geenerlei versterkingen en forten worden opgericht. Of de bezettings troepen gaandeweg zullen verminderen dat hangt van de goedheid van Duitschland af. Zooals men ziet is het liaetaat niet bijzonder voordeelig voor Frankrijk. De eenige wezenlijk gunstige bepaling is dunkt ons, dat reeds na de betaling van een half milliard twee departemen ten zullen ontruimd worden. De heer Ordinaire lid, van de uiterste linker zijde, is vrij ernstig gewond in een duël met een redacteur der Pays, naar aanleiding eener in dat blad voorgekomene appreciatie van Garibaldi's veldtocht in de Vogeezen. Nog verscheidene an dere politieke duëls, zegt men, zijn op til. Men ziet hieraan, dat Frankrijk in waarheid bezig is zijne geknakte réputatie te herstellen. lOuitscliland. ■Windscheid. De bekende hoogleeraar Windscheid heeft voor zijne benoeming te Berlijn bedankt en is Baden's eerste universiteit, Heidelberg, getrouw gebleven. Sedert Savigny wordt dan ook de pandecten- leerstoel te Heidelberg voor den eerste van Duitsch land gehouden. Maar bovendien ondervond Wind scheid dadelijk na zijne komst van Muncheu naar de Badensche universiteit zooveel sympathie en bewondering, dat zijne weigering, om naar het centrum van Duitschlands politiek leven te ver trekken, hierdoor voldoende verklaard wordt. Sngeland. Scheidsgericht. Torpedo's. Het scheidsgericht te Genève zal eerst over twee weken zijne zittingen hervatten. Tot dien tijd toe valt er echter voorbereidende arbeid ge noeg te doen. Terwijl nu alleen de directe scha den in overweging zullen genomen worden heeft het tribunaal zich allereerst bezig te houden met het karakter der kaperschepen, die uit de Engel- sche havens zijn geloopen, met de afzonderlijke daden, door hen bedreven en de schuld die men mag rekenen daarvan aan de Engelsclie rt geering toe te komen. Het scheidsgericht zal dan waar schijnlijk een quantum van schadevergoeding vaststellen en dit volgens het tractaat van Was hington aan het oordeel van een taxatie-com missie (board of assessors) onderwerpen. Het blad, de Naval Science, bewees dezer da gen Id een uitvoerig betoog, dat geen middel mogelijk is om de oorlogsschepen tegen de uit barsting van torpedo's te beschermen. Het raadt daarom aan, de logge pantserschepen niet nog meer in hunne vaart te belemmeren, maar zich liever geheel op de middelen toe te leggen, om de torpedo's uit den weg van het schip verwij derd te houden. T SCI AiO I t AAI .VIJÜIV. Berlijn, 3 Juli. De Prov. Corresp., sprekend over de jongste missive van den Paus aan de Duitseh-Katholieke Eeesvereeriigingj merkt het volgende op: Deze openlijke uitspraak van den Paus bevat bovenal eene viugerwijzing voor de Regeering, dot zij bij kerkelijke 'quaestiën niet te doen heeft met de meeningen en hande lingen vao op zichzelf staande bisschoppen, doch met eene wel-aaneengesloteno macht. Derhalve moet de Regeering niet bedacht zijn op tegen weer tegenover individuen, maar steeds 'too» gevestigd houden op deu samenhang van de kei° kelijk-antinationale beweging. Bij eiken verderen stap moeten wij ons bewust blijven, hoe 't stre ven onzer vijanden is om 't machtige Duitsche Rijk te verlauimeu. New-York, 3 Juli. Er heerscht hier eene buiten gewone warmte. Gisteren zijn vijfenzeventig en heden vijfenveertig personen tengevolge daar van gestorven. Versailles, 3 Juli. In de Nationale Vergade ring heeft de heer Thiers heden andermaal het woord gevoerd, ter verdediging van de belasting" op de grondstoffen. Hij herhaalde dat Italië, waarmede Frankrijk op goeden voet is en op goeden voet wil blijven, onsgeen moeilijkheden in den weg zal leggen. Van de rechterzijde ging bij deze woorden eene beweging op, en do heer Thiers gaf toen, als antwoord hierop, te kennen.-Ik ben het niet, door wien Italië een zoo groote Staat is geworden. Maar nu het tot die macht is ge komen, moet het geëerbiedigd worden, althans indien men den vrede wil. De heer Buffet heeft den heer Thiers beantwoord. Morgen voortzet ting der beraadslaging. Brussel, 4Juli. De dagbladen deeleu mede, dat Maandag en Dinsdag zeer ernstige vecht partijen hebben plaats gehad tusschen onderof ficieren en militairen, behoorende tot de troepen van de genie te Berchem, nabij Antwerpen de militairen hebben in verscheidene wonin»en' alles vernield wat bruikbaar was. Vele personen zijn bij die gelegenheid gekwetst; er zijn troe pen heengezonden om de rust te bewaren. Gemeenteraad. Zitting van Woensdag. Geopend des avonds te halfzeven. Voorzitter, de heer Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Stoffels, de Fremery, Lezwijn, Hartevelt, Goudsmit, Evers, v. Puttkammer, Seelig, v. Hettinga Tromp, Eigeman, Buijs, Bijleveld, Verster, Veefkind, du Rieu, Cock, Dercksen,v. Outeren, Driessen, Krantz, van Wensen en Wttewaal. Afwezig met kennisgevingde heer le Poole, wegens afwezigheid uit de gemeente; zonder kennisgevingde heer van Heukelom. De Voorzitter legt over: Eene missive van Mr. Th. Bijleveld, dat hij de benoeming tot lid van de Commissie belast met hot ontwerpen van en herzien der plaatselijke verorde ningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, heeft aangenomen. Punten van behandeling: Worden benoemd: a. Tot tweeden hulponderwijzer der 4de klasse aan de openbare lagere school N°. 1 voor minvermogenden, J. M. van Kleefi', te Wormerveer. b. Tot tweede hulponderwijzeres der 2de klasse (leerares in de Fransche taal) aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der 1ste klasse, voor meisjes, S. Kocher. Wordt eervol ontslag verleend aan o. Mejuffrouw A. M. H. Boshart, als hulponder wijzeres der 3de klasse aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes. b. P. A. Biegman, als 2den hulponderwijzer der 3de kl. aan de openbare lagere school n°. 1 voor min vermogenden. Thaus komen in behandeling: 1". Het praeadvies van B. en Ws. in overeenstem ming met het advies van de commissie van fabricage tot inwilliging van de verzoeken van J. J. Maas tricht, Th. M. Cornelissen en N. van Rossen, tot het doen leggen van stoepen voor hunne woningen, ge legen in de St.-Pieterskerkkoorsteeg, hoek Arend Roelandsteeg, aan het Rapenburg en op den hoek van de Haarlemmersteeg en Leegewerfateeg, onder de daarbij door laatstgenoemde commissie bepaalde voorwaarden. Zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen. 2". Het praeadvies van B. en Ws. in overeen stemming met het rapport van de Commissie van Fabricage om aan F. Daniels vergunning te verlee- nen tot het leggen van een duiker uit zijn fabriek door de Dollebakkersteeg naar den Ouden Rijn. Zonder discussie met algemeene stemmen aange nomen. 3°. Voorstel van den heer J. SI. Bereksen tot vermindering van den prijs van het gas, door de gemeente aan Instellingen en particulieren te leveren, van f 3.60 tot f 3 de ÏOOO kubieke voeten. De heer Bereksen begint met de herinnering dat in de raadsvergadering van 21 Maart jl. door den burgemeester den Raad mededeeling werd gedaan van het inkomen van zijn voorstel tot verlaging der gasprijzen binnen deze gemeente. Dat voorstel komt, in afwijking van hetgeer 13 Reg. vau Orde bepaalt, eerst nu in behandt jji en als aanleiding tot die afwijking werd dooi^lj Voorzitter in de vergadering van 23 Mei dezes' j opgegeven de onvolledigheid van het college ra J| s en Ws. en de tijdelijke hoofdeloosheid van he-^y stuur der gasfabriek, twee omstandigheden die et,- i uiet belet hebben dat in diezelfde vergadering- j voorstel van de commissarissen dier fabriek, veel i ingekomen, behandeld en aangenomen werd, voorstel, dat thans besluit geworden, mede sehiji j moeten dienen tot afwering van argumenten, v|9 z. i. voor de verlaging der gasprijzen pleiten. I Spr. maakt daarvan het Dagelijksch bestuur J verwijt. Integendeel is hij er eenigermate dank voor, dat het hem plaats voor geconstateerde cijdl liever dan dat het hem zou bestrijden met algen' uitdrukkingen die veel hooger cijfers zouden kut doen vermoeden. Die dankbaarheid zal hem ec niet beletten het rapport van Burg. en Weths. het onderwerp te maken van beschouwingen wt juistheid naar hij wenscht door den raad zullen: den erkend. Het Dagelijksch bestuur begint met zich te roepen op het oordeel van commissarissen der fabriek, voor zooveel het de strekking heeft zijn t stel onaannemelijk te verklarenmaar, plus royc que le rui, verwijdert zich al spoedig van het j die commissie betreden terrein, die althans in prin j de gegrondheid zijner opmerkingen schijnt te eri nen door eenige reductie van den gasprijs aan te rs en gaat dan voort met de bestrijding van zijn v: J stel met argumenten die hij gaarne een voor ee; het dan ook kortelijk wil ter sprake brengen, daar zijn: 1°. De gasfabriek is een privaatrechtelijke instelt geene openbare inrichting. Spr. herhaalt uit zijne i lichting op zijn voorstel dat hij geen wetenschappe debat wil "uitlokken over eene vraag van gemee: recht, die nog steeds tot de onbesliste blijft behoo- hoewel hij zich gaarne schaart onder diegenen vi meenen dat het uitoefenen van neringen en beroe door de gemeente met het oog om daaruit wins', verkrijgen niet op den weg ligt der plaatselijke sturen, die al licht in de verzoeking geraken otz een monopolie te creëereu of eene onhoudbare c currentie met de vertegenwoordigers der groote kleine nijverheid te openen, welke spr. beide act even ongewenscht acht. 2°. De gemeente is dus verplicht en geroepen van dientengevolge door haar verleende diensten of gei gevingen den hoogsten prijs te bedingen. Deze opa king van het dagelijksch bestuur zou voor Spr. t aanzien van de gasfabriek van eenig gewicht r vreesde hij niet, even als dat bestuur doet, op schromelijkste wijze twee zaken te verwarren, die genlijk weinig of niets met elkander gemeen.hebb: Wanneer de gemeente huizen of landerijen aanko: of behoudt, welke zij voor zich zelve niet beho-; dan doet zij dit blijkbaar met de bedoeling die o roerende zaken als rentegevend kapitaal te beschi wen, dat zij aan anderen ten gebruike afstaat; waarmede zij in elk geval niet allen slechts, kelen kan gerieven, die dan nog wel buite. gemeente kunnen woonachtig zijn, in welk geval al zeer zonderling zoude wezen, wanneer men hunnen gevalle afweek van een regel en dé aan: haalde beteekenis van B. en W. uitgedrukt. Ii anders is het echter, waar met het denkbeeld u rentegenot, wèl dat van het bewijzen van person lijke diensten met levering van grondstoffen de aai leiding is geweest tot het aankoopen of doenopric! ten van eenige roerende of onroerende zaak. Ba mag de gemeente, Spr. zegt niet wettelijk ros billijkerwijs gesproken, niet veel meer eischen di vergoeding voor den te leveren dienst of de geds leverantie. Zij mag dit het allerminst waar zij Spr. zegt al weer niet wettelijk maar gelijk hi door de eerste te zijn, feileli/k anderen belet dies en stoflevering goedkooper te bewerkstelligen. 3». Hel gas is geen levensbehoefte. Men kan hel n olie en petroleum wel af. Het gas is weelde. Wie d wenscht moet er naar betalen. Spr. zet uiteen di er wellicht geen begrippen zijn moeielijker te pre seeren dan die van beboette en weelde, maar bli volhouden dat men hier staat tegenover eene bepaal: behoefte. Of, zegt Spr., meent ge dan waarlijk di het gas in onze inrichtingen van weldadigheid, om rijk verlichte winkels, in onze groote werkplaatse: nog kan worden gemist; dat het //tijd is geld" o: van toepassing is op de moeite aan het in orl brengen der andere middelen van kunstverlichting t> steed; dat gij geene schromelijke belasting op deni verheid legt al noemt ge het woord belasting niet - wanneer gij door uw monopolie dua toe te passé: een groot deel der burgerij drukt, in plaats van has té ontheffen 4°. De prijs der steenkolen is gi stegen. Het resem fonds vraagt meerdere uitbreiding. Spr. waagt h( niet de waarheid hiervan te durven ontkennen ofk het echter volkomen toestemt is weder eene ander zaak. En dat te minder: 1". omdat de commissarisse: der gasfabriek eerlijk genoeg zijn om aan de dot- hen vermelde prijsverhooging der steenkolen en J eischen van het reservefonds eene tijdelijke waardt bij de beoordeeling dezer aangelegenheid toe te kei nen; 2°. omdat het middel van openbareaanbestedia: wel aangeprezen maar nog niet beproefd is3°. om dat wij toch altijd op een vermeerderd gasverbrui! mogen rekenen door de verlaging der prijzen, waar door de toestand weder gunstiger wordt. 6°. Met den verkoop van de cokes gaat het niet o te best. Dat beteekent z. i. zoo weinig, dat hij e niet eens bij zou stilstaan, ware het niet dat hij t het opwerpen daarvan de strekking zag op een doo: hem voorgestanen maatregel de beschuldiging te wei pen van onpractisch te zijn. Vandaar dan ook da' hij zich bepaalt tot de opmerking, dat, eerstens ooi hier wellicht het een of ander te veranderen en t verbeteren valt, tweedons dat toch in elk geval eeni vermeerdering van 5 centen per mud verkregen werd 6". Door de aanneming van het voorstel zal mei 1500 personen ont- en 4000 belasten. In hoever dt uitdrukking omtrent 4000 belastingschuldigen juisl kan heeten voor zoover er maar 3590 bestaan, laai spr. voor bet oogenblik in het middenmaar gestel: al eens dat tegen dat woord geen bezwaren, werden ingebracht, dan meent hij toch te mogen opmerken, dat de 1500 gasverbruikers, die door het aannemea van zijn voorstel zouden worden bevoordeeld, wel van de 4000J zoogenaamde benadeelden dienen te worden afgetrokken, waardoor het cijfer wat minder écrasanl wordt. Dan al ware ook dit anders. Al kan men wijzen op 10,000 belastingschuldige niet gasverbrui kers, zou daardoor de quaestie iets van gedaante ver anderen? Ze zou dat doen indien het summum van'> flüancieel regeeringsbeleid daarin bestond dat men d- inkomsten der gemeente putte uit het minst mogelij! getal beurzendat men de voor- en nadeelen dsi gemeentelijke werkzaamheid zoo ongelijk mogelijk ver deelde; dat men nu eens bij levering van dienstwerk of stof het hoögst mogelijke loon trachtte te bedingea van de ingezetenen der gemeente zelve welke er ge bruik van maakten, terwijl men dan weder dienst-

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 2