JV°. 3804. A°. 1872. Vrijdag 5 Juli. EIDSCH DAGBLAD PKIJS OKZEB COURANT. Voor Leiden pel 3 /8.00. Franco per post.3.85. Aiiouderlyka Nommend.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTKNTIEN. Voor iederen regelf0.16, Grootere letter» naar de plaatsruimte die xij beslaan. Leiden, 4 Juli» Naar wij vernemen zullen de militiens van de lichting 1871 bij het 4de regiment infanterie, tot dusverre onder de wapenen tot aanvulling ven bet incompleet, den 13den dezer in het ge not van onbepaald verlof naar huis keeren. Aangaande het kampeeren der troepen, dit jaar, in de legerplaats bij Milligen van 16 Aug. a. s. tot 14 September d. a. v., is o. a. nog bet volgende bepaald De kapiteins Schneider en den Beer Portugael van den generalen staf zijn respectievelijk bestemd tot chefs van den staf der 1ste en 8de brigade infanterie; bij de brigade cavalerie en de veree- ttigde batterijen, de ritmeester de Bas, van het 8de reg. huzaren en de kapitein Kool, van het reg. veld-art. J Aan deu onder-intendant der 1ste kl. d'Engel bmnner, die met den administratieven dienst in het kamp is belast, zijn toegevoegd de militaire on der-intendanten der 2de kl. Thomas, Muller, Rijn- bende en Bronner. si Gedurende het verblijf in de legerplaats wor den in vervanging van de campagne-vivres de na volgende toelagen per dag genoten: door den .opperbevelhebber f 7,60door een geoeraal-majoor f'6,60; door een kolonel f 3,75; door eon luite nant-kolonel of majoor 1,85; door een kapitein of ritmeester f 1,50 en door een lsteu of 2deo luitenant f 1,30. Aan de predikanten eu H. K. geestelijken, die tot het waarnemen der godsdienstoefeningen in de legerplaats worden bestemd, wordt voor eiken dienst door hen waargenomen, ter bestrijding van alle kosten, eene som van f 50 te goed gedaan. De officieren van de militaire administratie en van den geneeskundigen dienst genieten de toelagen vólgens de rangen waaraan zij zijn gelijkgesteld. iTot adjunct van den chef van den staf der kam peerende troepen, luit.-kol. Dittlinger, van den generalen staf, en van de chefs der staven van de late en 2de brigade infanterie zijn respectie velijk bestemd de 1ste luits. van Moock, van het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, Pfeiffer, van het 6de reg. inf. en Eyssonius de Waal van het 3de reg. vest.-art., allen bij de stafschool ge detacheerd. De adjudant van den inspecteur van het wapen der infanterie wordt bestemd als adjudant van den opperbevelhebber der kampeerende troepen, ter wijl de brigade-commandanten der infanterie, cavalerie en artillerie een officier zullen aanwij zen om den dienst ais adjudant bij hem te ver lichten. De legerplaats zal in gereedheid worden ge bracht onder de leiding van den benoemden cbef van den staf der kampeerende troepen, bijgestaan dpor kapitein Kool van bet reg. veld.-art., den ritmeester de Bas, van het 2de reg. huzaren, cd de bij de stafschool gedetacheerde luits. Moock, Pfeiffer eu Eyssonius de Waal. Rog zuilen aan het kamp deelnemen de offi cieren-onderwijzers, onderofficieren en korporaals van den wetenschappelijken cursus te Haarlem. .Ten einde de aanstaande oproeping van de militiens der inf. der lichtingen 1868 en 1869 zooveel mogelijk aan het beoogde doel te doen beantwoorden, zullen buiten en behalve de meer uitgebreide practische oefeningen in de legerplaats te Milligen, in alle garnizoenen, in de maanden Augustus en September e. k., bijzondere practische oefeningen gehouden worden. Uit 's-Gravenhage schrijlt men aan de Stan daard dat het spoedige vertrek des heereu van de Putte wel ter dege eene kwade profetie is voor de geboorte van een Kabinet de Vries. Het verscheelt weinig of deze combinatie, waar van zooveel gehoopt werd, is opgegeven. Zoo zal het dan toch op een ultramontaanse)! Kabi net in het Nederland der Oranjes uitloopen; voor ditmaal nog met de conservatieve kleuren en den naam van den heer Heemskerk gedekt. tOns is toegezonden een adres, door 315 ingeze tenen ,van Curasao aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal gericht, behelzende een /voordracht vftn de gebeurtenissen op dat eiland, voor de marheid waarvan zij instaan, en welke zij door het onderteekenen van het adres bekrach tigen.» Deze voordracht bevat een verhaal van de betreurenswaardige tooneelen op Curapao voorgevallen, tengevolge van de bekendejoneenig- heid tusschen den Gouverneur der Kolonie Cu- rapao, deu heer Herman F. G. Wagner en den gewezen procureur-generaal Mr. W. K. C. Sas sen Jz., alsmede van de twisten tusschen laatst genoemde en deu advocaat-generaal J. W. Koentze. In zijne openingsrede vao de provinciale sta ten van Friesland, zeide de commissaris des konings o. a. ,z Onopgemerkt wensch ik niet te laten voor bijgaan het onlangs plaats gehad hebbend over lijden van Zijner Majesteits Minister van Bin- nenlanüsche Zaken, den Minister van Staat, Mr. Jan Rudolph Thorbecke. Het moge iu den regei minder behooren bij een woord ter opening van de vergadering eener gewestelijke vertegenwoordiging, aan voorvallen te gedenken van dergelijken aard onder de mannen, die door 's Konings vertrouwen met het Regeeringsbeleid van dezen of genen tak vaD algemeen bestuur zijn belast er kan voor zeker geene miskenning der verdiensten van voorgangers in zijn gelegen, indien de verschei den staatsman, dien ik noemde, bij uitzondering wordt herdacht. Dat bijzonder herdenken wordt gewettigd door het grooto, veelzijdig eu meer dan gewoon aandeel, 't welk hij bij herhaling nam aan 't bestuur van 's lands zaken, door zijne vruchtbare bemoeiingen op het gebied onzer grondwettelijke, provinciale en gemeente-instel lingen, evenals op dat van menig ander onder werp vaD welgevenden aard. In dat herdenken zij ten aanzien van dit gewest erkentelijkheid opgesloten voor de bevordering of voortgezette behartiging van onderscheidene zijner belangen." De Vereeniging tot bevorderiog van zelfstan dig godsdienstig leven, te Amsterdam, hield Maan dagavond eene vergadering, die door circa 200 personen werd bijgewoond; 60 nieuwe leden werden aangenomen, terwijl zich in den loop der vergadering weder 31 personen als leden aanmeldden, zoodat de Vereeniging thans 160 leden telt. Gisteren werd te 's-Gravenhage de tweede algemeene jaarlijksche vergadering van het Alge meen Nederlandsche Vredebond gehouden. De tijdelijke voorzitter Mr, D. van Eek opende haar met een rede waarin hij met nadruk wees op de groote overwinning die de vrede-zaak door de vreedzame oplossing van het Alabama-geschil had behaald. De algemeene secretaris Mr. G. Belinfante bracht een zeer uitvoerig verslag uit vbd de werk zaamheden gedurende het afgeloopen jaar. Daaruit bleek o. a. dat het getal plaatselijke vereeniginy*en van 26 tot 20 was verminderd en het getal leden ongeveer met de helft. Deze ver mindering was echter meer schijnbaar dan wer kelijk, door de afscheiding van twee Amsterdam- sche vereenigingen die reeds van den aanvang af principieel verschil met de Haagsche afdeeling hadden doen blijken. Het hoofdbestuur was in het afgeloopen jaar niet werkeloos gebleven, ten einde vredelievende gezindheid bij de openbare meening aan te kvveeken. Daarna was het verslag gewijd aan de ontken nende beantwoording der vraag of inderdaad het verwijt meermalen tegen het Vredebond gericht, alsof de zaak wèl humaan maar niet practisch was, gegrond is te achten. Eindelijk is er uitzicht, dat er weer een paar bouwvallige departementen zullen geamoveerd worden. Het plan bestaat om een nieuw minis terie van Justitie te bouwen, daar het bestaande gebleken is voor gebruik en bewoning onbruik baar en onbewoonbaar te worden. Het nieuwe gebouw zal, volgens het ontwerp, een pendant zijn van het nieuwe departement van Koloniën, en opgericht wordeo op de plaats waar nu het oude gebouw van Koloniën staat, dat tijdelijk voor een deel in gebruik is genomen door eenige ambtenaren vau Binnenlandsche Zaken, wier vertrekken ook al moesten ontruimd worden, uithoofde van onbruikbaarheid, en die zich nu in het tijdelijk aangewezen verblijf van niet veel beter conditie schijnen te bevinden. Het in bet leven roepen van eenigszins degelijke en goede gebouwen voor ministeriën schijnt even moeie- lijk te zijn als ministeriën tot stand te brengen. yArnh. Cl). De heer H. Kamerlingh Onnes, candidaat in de wis- en natuurkunde aan de lioogescbool te Groningen, tegenwoordig tijdelijk te Heidelberg, die ook ten vorigen jare te Utrecht de gouden medaille voor het antwoord op eene prijsvraag ontving, heeft zich bekendgemaakt als de schrij ver van het door de Groninger hoogcschool met de zilveren medaille bekroonde antwoord op de chemisch-physische prijsvraag, die verleden jaar was geschreven. Men meldt ons per telegraaf van het Zendiogs- feest, dat het, onder begunstiging van het schoonste weder en onder den toevloed eener groote schare, dezen morgen in de blijdste vooruitzichten ge opend is. Gelijk te verwachten was, leende de ligging van Wolfhezen zich niet tot zoo groote verza meling van feestvierenden als ten vorigen jare het centrale Utrecht. Onze reporter schat de saam- gevloeide menigte op een 12 a 16,000. De openings rede is uitgesproken door Prof. Doedes, die in bezielende taal er op wees hoe, onder alle sa menkomsten der Christenheid ter feestviering, het Zendiugsfeest om inhoud en uitwerkiog bo venaan staat, daar bet van onze drie beste fees ten, van het VoMrlëest, het Bevrijdingsieest en het Vredefeest, het uitnemendste in zich vereeaigde. Dit voor wat den inhoud betreft. En evenzoo stond het vooraan in den rei onzer feesten om de uitwerking, die we er van hopen mochten. Meer toch dan eenig ander werd door dit Volksfeest de Hik vernieuwd, door dit feest der Bevrijding de moed verhoogd, en deed dit Vredefeest frissche kracht uitvloeien in het hart van ons Christenvolk. (De Standaard.) In de Vergadering van de Koninklijke Acade mie van Wetenschappen, afdeeling Natuurkunde, van 29 Juni 11. waven tegenwoordig de heeren C. A. J. A. Oudemans, vice-voorzitter, N. W. P. Rauwenhoff, P. M. Brutel de la Rivière, W. C. H. Staring, J. VV. L. van Oordt, C. M. vaD der Sande Lacoste, E. H. von Baumhauer, J. A. Boo gaard, C. M. C. Grinwis, P. Bleeker, P. Elias, D. Bierens de Haan, T. J. Stieltjes, G. van Diesen, M. C. Verloren, J. LeemaD, C. H. D. Buys Bal lot, F. J. Stamkart, J. R. T. Ortt, V. S. M. van der Willigen, A. W. M. van Hasselt, A. H. van der Boon Mesch, P. Harting en C. J. Matthes, secretaris, alsmede de heer W. Moll van de let terkundige afdeeling. De heeren J. Bosscha Jr. en G. F. W. Baehr hebben schriftelijk hun afzijn verontschuldigd. Na vaststelling van het proces verbaal der vo rige zitting wordt gelezen eene missive van sir Chs. Lyell te Londen, waarbij deze het hem aangeboden lidmaatschap der Academie gracieu- seiijk aanvaardt. Op eene toezending door den heer J. Rigterink te Oosterhesselen, van oplossingen die betrekking hebben tot de quadratuur van den cirkel, wordt, in overeenstemming met eene vroegere beslissing der afdeeling, goedgevonden te antwoorden, dat de Academie de behandeling van dat onderwerp niet tot hare werkzaamheden rekent. De secretaris draagt vervolgens een levensbe richt van wijlen den heer Miquel voor, dat in het jaarboek zal worden opgenomen. De heer van der Willigen doet een voorstel, de strekking hebbende om eene commissie te benoemen, ten einde te overwegen, wat Neder land zal behooren te doen ten aanzien van den aanstaanden overgaDg der planeet Venus voorbij de zon, op 8 December 1874, met volmacht om des noods, gedurende de vacantie der Academie althans, in haren naam zoodanige stappen te on dernemen, in het belaDg dier aangelegenheid, ais haar gepast zullen voorkomen. De Vergadering vereenigt zich met dat voor stel, waarop de voorzitter tot leden der commis sie benoemt de heeren van der Willigen, Stam kart en van de Sande BakhuyzeD. De heer Verloren spreekt; over den buitengewo nen invloed der koude van 7 op 8 December jongstleden op het houtgewas. De heer Bierens de Haan biedt voor de Ver slagen en Mededeelingen twee Bijdragen aan tol de theorie der bepaalde integralen, n°. XII en XIII. De beer van der Boon Mesch geeft een ver volg op zijne vroegere mededeeling betreffende de beste methode tot verkrijging van zuiver co- balt, en legt het 2de deel over van door hem geschonken werk van Hengeveld, Het Rundvee. De heer Boogaard biedt voor de boekerij een exemplaar zijner toespraak bij de onthulling van Boerhaave's standbeeld te Leiden aan. De Minister van Oorlog heeft bij dispositie van 25 Juni jl., bepaald, dat, in stede van het tijds verloop van 3 maanden voortaaD de sobuld op het kleedings- en reparatie-fonds van ontslagen militairen, bij het opnieuw in dienst treden we der op hunne rekening zal worden gesteld; voor een onderofficier of korporaal, wanneer bij binnen een jaar en voor een militair-beneden den graad van onderofficier en korporaal wanneer bij binnen een half jhar na hel verkregen ontslag weder in de dienst i9 aangenomen. Blijkens bericht van 'Br. Ms. gezantschap te Stockholm zijn in het Zweedsche tarief van in komende rechten een aantal wijzigingen gebracht, in te gaan met 1 Januari 1873, en die te vinden zijn in het nummer vau de Staatscourant van he den 4 Juli. De heer J. Kooiman Az., visiteur der quaran taine op Terschelling, wordt, op zijn daartoe ge daan verzoek, met den laatsten Judï jl., eervol van die betrekkiug ontheven, en met den lsten dezer tijdelijk vervangen door den heer P. van Rijgersma, geneesheer te Oosterschelling. De adelborst der 1ste klasse C. N. A. de Groot Stiffry wordt met den 16den dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen. Na afgelegd eindexamen zijn de navolgende leerlingen van 's Rijks veeartsenijschool tot vee artsen bevorderd: Johannes Mazure, uit IJzen- dijke; Petrus Alexander Franciscus Hubertus Boots, uit Venlo; Gustavus Augustus Blindenbacli, uit Aardenburg; Cornells Jacobus Pol, uit 01- dekerk. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der cavalerie te benoemen, bij het 3de reg. huzaren, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang), den 2den luit. J. R. F. van Musschenbroek, van het corps. Z. M. heelt op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den met verlof hier te lande aan wezigen kolonel, laatst chef van bet wapen der artillerie bij het leger in Ned. Indië R. J. Kel- lermaDn, met ingang van 1 Juli 1872, eeu eer vol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. BINNENLAND. Utrecht, 3 Juli. De uitslag van bet hulpapo thekers-examen, dat Vrijdag afgeloopen is, is als volgt; 6 candidaten trokken zich voor of ge durende bet examen terug; 2 werden afgewezen en 4 toegelaten, namelijk; Corn. Luger,te Hoorn Jan Idema, te Opperdoes; Th. Jac. Corn. Nolet, te Schiedam; Jan Th. Selhorst, te Steenwijkjde laatste echter voor de voorbereidende vakken art. 8 al. 2 der wet. Van de 5 candidaten, die gisteren en eergiste ren theoretisch examen voor apotheker daden, is 1 afgewezen en zijn 4 geslaagd, namelijk; Alb. Gerard Hendr. v. Spanje, te Utrecht; Uernt Wie- ringa, te MiddelstumHerin. Luc. Alb. Offerhaus, te Hoorn op Texel, en Ph. Woltersou, te Elburg. Heden wordt het apothekers examen voortgezet. Hedenmorgen te 8 uren kwamen alhier aan het Station van den Rijnspoorweg de extra- treinen van verschillende richtingen aan, die de reizigers voor het zendiogsfeest dat heden, te Wolfhezen gehouden wordt, overbracht; uit Am sterdam, Rotterdam, den Haag, Leiden en tus- schengelegen plaatsen, werden door die treinen ongeveer 3UOO reizigers vervoerd. Omtrent den diefstal van effecten, die alhier ten huize van mejoukvr. v. W. heeft plaats ge had, meldt men: Sedert eeu 12tal dagen was de freule naar ScheveDingen vertrokken, om aldaar de baden te gebruiken, hare villa, nabij een der vvandeÜDgen gelegeD, aan de zorg van drie dienst boden overlatende. De huisknecht, die uitsluitend met de sluiting belast was, had keuuis met ze keren R., smid en maker van brandkasten al hier, en met v. W,ondernemer vau eeu publieke

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1