'menten geschieden zal naar gelang van de be- baling der halve milliards, is hierbij door Duitsch- land ook nog een harde voorwaarde bedongen. rjja ontruimde provinciën zullen namelijk eene Dstrikte onzijdigheid moeten in acht nemen, zoo idat de regeering daar tot het oogenblik der ralgeheele vrijheid van grondgebied geen forten 'tof andere versterkingen zal mogen oprichten, igroote garnizoenen leggen enz.! Zooals wij zeiden, de indruk dien het verdrag op de Vergadering maakte was bepaald droevig, t Vooral de laatste voorwaarde verwekte groote •ontevredenheid. De Vergadering i3 evenwel niet ;van plan het tractaat af te stemmen, daar zij .hierdoor de te sluiten leening bepaald onmoge- ilijk zou maken en het land dus nog in een el lendiger toestand brengen. Het wordt Thiers en de Kénmsat minder tot een grief gemaakt, dat izij niet meer van Pruisen hebben kunnen ver krijgen, dan dat van den beginne af aan zulk een ophef van dit tractaat is gemaakt, leder weet, dat de beide onderhandelaars al hun ibest hebben gedaan om vervroegde ont ruiming en vermindering der bezettings-troepen te verkrijgen. Dat dit hun niet is mogen gelukken is tot daaraan toe. Maar de wijze waarop de ver wachting over het tractaat werd gespannen, deed iemand denken, dat bimien een vrij korten tijd Frankrijk van alle vreemde krijgsvolk bevrijd zou zijn. Het ontwerp tot het sluiten eener leening heeft de minister nog niet ingediend. Maar hij deelde mede, dat het succes van zulk een onderneming verzeketd is, zoo door de herstelling der inwen dige orde, als door het vertrouwen, „waarvan Eu i opa een menigte betuigingen heeft gegeven aan het gouvernement der republiek." Deze laatste woorden ontlokten een daverend applaudissement aan de linkerzijde. De rechter- fracttes, die nog pas bij monde van de hteren Saint-Marc-Girardiu, de Broglie, d'Uaussonville, enz. hebben verzekerd, dat de laatste radicale verkiezingen alle vertrouwen hebben weggeno men, zoo zelfs, dat Duitschlaud wel weer spoedig offei.siel zou te werk gaan, vonden de verklaring des ministers natuurlijk minder naar hun zin. Iudien de leeuing inderdaad goed gelukt, mogen de heeren van rechterzijde en centrum wel weer een deputatie naar Taters zenden om te bekennen dat zij ongelijk hebben gehad. Het gaat echter meestal gemakkelijker, ongelijk te hebben dan het te bekennen. Voor de mededeeling van het tractaat door den Miuister van Buiteulaudsche Zaken heeft de Vergadering zich bezig gehouden met de belasting op de handels-omzettingen of liever met die op de grondstoffen. Immers de heer Gasloude bracht dadelijk de discussie op deze laatste belasting door de opmerking, dat men de eerste met goed kan beoordeelen voordat men wist hoeveel de grondstoffen wel zouden kunnen opbrengen. Nu bestaat te dien aanzien verschil tusscheu de commissie en het gouvernement. De commissie schat de opbrengst der grondstoffen op niet meer dan 15 millioen, de regeering op niet minder dan 93 millioen I Toen Thiers nu de tribune had beklommen om de opinie van het gouvernement te verdedigen, werd natuurlijk het tractaat met Engeland en die met België en Oostenrijk in zijne argumenten betrokken. Dit had ten gevolge, dat Rouher, ondersteund door de rechterzijde, de handelspolitiek van bet keizerrijk kwam verde digen, dat Thiers weder optrad om de tractaten te veroordeelen en de grondstoffen-belasting aan te bevelen, dat er van de rechterzijde werd ge schreeuwd De grondstoffen-belasting zou de on dergang van Frankrijk zijn," dat Thiers zich liet ontvallen: „Ik ben het waarlijk niet geweest, die Frankrijk te gronde heb gericht," kortom dat er op het laatst een ontzettend tumult is ontstaan, waaraan een einde werd gemaakt door de voor lezing van het tractaat met Duitschland, dat zoo als wij zagen ook al niet geschikt was om de gemoederen tot bedaren te brengen. Zoowel het gouvernement als de partijen wa ren bij deze gelegenheid in een valsche positie. Thiers, die volstrekt niet van plan was de kei zerlijke regeering aan te vallen, moest dit van zeil eenigermate doen door zijne afkeuring van het tractaat van 1860. De rechterzijde onder steunde en applaudisseerde Rouher omdat hij tegen Thiers opponeerde, de linkerzijde, hoewel zij de oeconomische opinies en argumenten van den president niet kan goedkeureu, juichte hem toe otn het gedrag der rechterzijde te gispen. Deze legde het er inderdaad voornamelijk op aan, Thiers zijne bedaardheid te doen verliezen en het is haar ook een oogenblik gelukt. De verga dering van eergisteren kon weder wedijveren met de meest beweeglijke en ongeregelde, die de Nationale Vergadering ons te genieten heeft ge geven. Z-witserlancL De geestelijke wetgever. \Hoe vveinig rechts-eenheid nog in Zwitserland bestaat en hoe bekrompen ongeloovig ook daar het volk is, dat onder de macht der priesters staat, kun blijken uit het volgende staaltje, dat door den Bund uit Schwyz wordt medegedeeld. In een gemeente van het district March kon digt de pastoor van den kansel af, dat hij krach tens zijn geestelijke bevoegdheid het hooien op Zondag toestond; de pastoor van een naburige gemeente verbiedt op denzelfden dag hetzelfde werk krachtens dezelfde bevoegdheid, en wel met bedreiging van tijdelijke en eeuwige straf! Inde ééne gemeente is dus nu veroorloofd wat in de vlak daaraangrenzende verboden is, en goed_wat in de andere voor groote zonde geldt. Le bon plaisir van mijnheer den pastoor geldt dus bij die brave bevolking krachtig genoeg als dogma om haar zelfs over dergelijke schreeuwende tegen strijdigheden te doen heenstappen! Spanje. Het budget. De opstand. Daar de Cortes nu inderdaad ontbonden zijn. is het land van af 1 Juli zonder budget. Tusschen de oppositie en Zorilla is nu de quaestie ont staan of volgens de comptabiliteits-wet nog lan ger met het geldende budget kan worden gere geerd. De oppositie beweert, dat volgens die wet de werking van het budget slechts voor een jaar verlengd kan worden, en daar deze begrooting reeds de voortzetting der vorige is, zou zij nu niet langer mogen gebruikt worden. De woorden van de wet zijn hierover eenigszins onduidelijk, en Zorilla legt haar dan ook in anderen zin uit, zooals hij in een circulaire meedeelt. De oppo sitie zou het in zijn geval zonder quaestie ook gedaan hebben. Generaal Moriones heeft nu om de provinciën Biskaije en Alava te beter te kunnen zuiveren zijn hoofdkwartier naar Vittoria verplaatst. De opstand sukkelt echter nog steeds voort. De pre- teudent schuilt steeds in Frankrijk, zijn broeder leidt op even onzichtbare wijze de verrichtingen in Catalonië, terwijl andere Carlisten, aanvoer ders de grenzen overgaan, volgens sommigen om nadere bevelen in te winnen, volgens anderen om zich uit de voeten te maken. Over den ver- moedelijken duur van den opstand heerscht dus nog volkomen onzekerheid. TKLiEOKAMMKN. Pesth, 2 Juli. Volgens de opgaven der Naplo zal de Deakpartij in den Rijksdag buiten de Croaien op oene meerderheid vau */j en met de Cioaten op eene meerderheid van kunnen re- keuen. Tot nu toe zijn 205 leden der Deakpartij en 112 der oppositie gekozen. Brussel, 2 Juli. De bewering van sommige Parijscue dagbladen, dat de heer Ozenne ander maal alhier was aangekomen, lot het overbren gen van nieuwe voorstellen der Frarische Re geering met betrekking tot het handelstractaat, is een verzinsel. Het Gouvernement alhier heeft zelfs geen enkele reden tot het vermoeden, dat Fraukriik te dien opzichte nieuwe voorstellen zou willen doen. De heer Aquilar, gewezen Spaansch gezant te Konstantinopel, is te Madrid benoemd tot gezant te 's-Gravenhage en Brussel. Parijs, 2 Juli. In de Vergadering wenschtede heer Thiers voor Frankrijk het beginsel van fis cale vrijheid terug. Hij somde de verschillende bronnen op, waaruit men een opbrengst van 42 millioen zou kunnen verkrijgen. Alleen de be lasting op de grondstoffen kon in 't volgende jaar reeds 18 millioen opleveren. Op dezen weg zich bewegende, durlde hij staatmaken op de sympathie der andere Mogendheden. Koningsbergen, 2 Juli. De heer Stolinski te Rie&enuurg is, op bevel van den minister van oorlog, van zijn ambt als garnizoensgeestelijke ontheven. De Katholieken van het garnizoen te Wehlau hebben zich voor het oud-katholieisme verklaard. New-ïork, 3 Juli. Volgeus tiier ontvangen bericht zijn met de stoomboot Faunie 56 vrij buiters met oorlogsmuterieel op Cuba ontscheept. In berichten, van Spaansche zijde afkomstig, wordt verzekerd, dat de stoomboot verbrand, de lading in beslag genomen, de aanvoerder der vrijbuiters gedood en de helft der manschappen doodgeschoten of gevangengenomen is. Gemeenteraad. Aan liet verslag van den toestand der gemeente Leiden, gedaan door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad, ontleenen wij het volgende: Vervolg.) HOOFDSTUK IX. onderwijs, kunsten en wetenschappen. Aan het verslag van de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onder wijs over den toestand van de aan haar toezicht toevertrouwde instellingen gedurende het jaar 1871, is nog ontleend: de hoogbre burgerschool. Aardrijkskunde en Geschiedenis. Vooral in de laagste drie klassen bestaat er lust voor deze vakkeu, zoodat dan ook de resul taten van het onderwijs zeer bevredigend kun- neD genoemd worden. Eenigszins verschillend is het met de beide hoogste klassen gesteld, daar er geen genoegzame tijd disponibel is om het te kort komende op voldoende wijze in te halen; het repeteerend onderwijs in de 5de klasse zal dan ook steeds een struikelblok blijven, zoolang de leerlingen de vorige jaren niet onder de leiding van denzelf den Leeraar hebben geslaan. In de gegeven omstandigheden valt er echter niet te klagen over gebrek aan ijver en wat de hoogste klasse betreft, ook niet aan voldoende ontwikkeling. Nederlandsche taal- en letterkunde. In de 3de klasse is de Gijsbrecht van Ainstel gelezen en een begin gemaakt met de Leeuwen dalers, bij welke lectuur de grammatica steeds wordt gerepeteerd. In de 5de klasse werd geregeld voortgegaan met de geschiedenis der letterkunde, het grootste gedeelte der Camera obscura behandeld en een -slak-van-Huyghens „het Voorhout" gelezen. Vooral in de beide laagste en in de hoogste klasse zijn de vorderingen over het algemeen zeer voldoende. Fransche taal- en letterkunde. Wat de behandeling van dit leervak betreft, kan naar het vorige worden verwezen. Engelsche taal- en letterkunde. In de beide laagste klassen zijn de vorderingen der leerlingen zeer voldoende te noemen, in de 5de klasse voldoende en in de 4de klasse mid delmatig. Over de 8de klasse moet het verslag minder gunstig zijn, daar op het December-exa- men minstens 11 van de 24 geëxamineerde leer lingen onvoldoende warenvoor een gedeelte zal deze ongunstige uitkomst wel zijn toe te schrij ven aan het groote aantal leerlingen, daar er toch 27 van het onderwijs in de Engelsche taal gebruik maken. Hoogduitsche taal- en letterkunde. In de 4de klasse werden uit Göizinger, Dich- tersaal, „Die Erzëhlungen von Gellert" cursorisch gelezen, voorts eeDige ballades van Burger, zoo als die Kuh en die Weiber van Weinsberg, van Götbe Erlkönig etc., van Schwab das Gewitler, van Chamisso die Mutter und das Kind. In de 5de klasse werden o. a. gelezen Schil ler's Wilhelm Teil en Maria Stuart en Göthe's Hermann und Dorothea. Handelswetenschappen, waaronder warenkennis en boekhouden. Het onderwijs in het handelsrecht heeft sedert het vertrek van den heer van Hamel stilgestaan. Het onderwijs in het boekhouden en in waren kennis zijn op dezelfde wijze gegeven als in het vorige jaar. Schoonschrijven. Het onderwys in het schoonschrijven draagt goede vruchten. Handteeke nen. Het copiëeren wordt met het Dupuis-teeke- nen steeds afgewisseld. De leerlingen der 4de klasse leggen voor dit vak een grooten ijver aan den dag; die der 3deklasse zijn het minst vlijtig, zoodat ook de vorderiogeD bij velen te wenschen overlaten. Rechtlijnig teekenen. De heer G. M. Kosiers heeft het onderwijs tot aan het einde van den vorigen cursus met zeer goed gevolg voortgezet. Gedurende dezen cursus zijn de lessen weder hervat door den heer Hooiberg; de meeste leer lingen toonen steeds lust voor het rechtlijnig teekenen te bezitten. Gedrag. Het gedrag geeft over het algemeen reden tot groote tevredenheid. Maandelijksche rapporten. Behalve de gewone maandelijksche rapporten werden, evenal6 vorige jaren, in December bui tengewone getuigschriften afgegeven, inhoudende de kennisgeving van die vakken, waarin de vor deringen der leerlingen onvoldoende waren. Examens van leerlingen. Van de 10 leerlingen der 5de klasse van den vorigen cursus, die zich allen aan het eindexa men der hoogere burgerscholen hebben onder worpen, mochten 9 het diploma ontvangen. Ten slotte ineeut de commissie de resultaten van het onderwijs over het jaar 1871 zeer bevre digend te mogen noemen, en eeu woord van lof te moeten uitspreken over de kunde en den ijver waarmede Directeur en Leeraren zich aan de hnn toevertrouwde belangen gewijd hebben. Gt nootschap Mathesis Scienliarum Genitrix. Hieromtrent kan de commissie zeer kort zijn; zij meent de resultaten van het onderwijs over het afgeloopen jaar alleszins bevredigend te kun nen noemen en verwijst voor bijzonderheden naar het in de algemeene vergadering van het genoot schap van November j.l. door het bestuur uit gebrachte verslag en naar de lijsten van leden, leeraren en leerlingen, die als bijlagen hierbij gevoegd zijn. c. Gedurende het jaar 1871 mocht de kweekschool voor zeevaart zich iu voortdurenden bloei verheu gen. 98 kweekelingen werden opgenomen, waar onder 7 uit Leiden. Onder de 44, welke hunne verbintenis bij 's Rijks zeemacht aangingen, wa ren 5 uit Leiden. Aan een der laatsteo, met name aan J. A. J. Rokus, mocht het bestuur bij zeldzame uitzondering een stoffelijk blijk van groote tevredenheid voor goed gedrag uitreiken. Wordt vervolgd.) Mnrlitberichten. Amsterdam, 3 Juli. Rogge Petersburg 183; Galalz 183; October 18180; J. Galatz 1834; Mindere dito 170. Raapolie, zes weken per 100 kg. 42 g vliegend 41%, Mei 1873 41?t; Sept., Oct., Nov., Dec. 40%. Lijnolie, zes weken per 100 kg. 42; vliegend 40H Sept., Oct., Nov. Dec. 39%. Raapkoeken per 1000 kg. 80, 88. Lijnkoeken per 100 kg. 11%, 13%. Koolzaad Oct. per 2000 kg. 405. Nov. 408. LAATSTE JBJE£tIOHTJElV. 's-Gravenhage, 3 Juli. Ten gevolge van de reor ganisatie van de provinciale grime in dit ge west, zijn vier ambtenaren en een bediende met 1 October a. s. eervol ontslagen, behoudens aan spraak op wachtgeld. Gedeputeerde Staten heb ben dientengevolge aan de Provinciale Staten voorgesteld, om eene gratificatie uit de provin ciale fondsen te verleenen aan de nagenoemde ambtenaren: 1'. aan den heer J. W. H. Everden, commies, 48 dienstjaren tellende, 1000; 2°. aan den heer J. van Duijneveld, commies der 1ste klasse, 31 dienstj., 7003°. aan den heer J. B. Zoot, adjunct-commies der 1ste kl., 36 dienstj., 600; 4°. aan den heer B. van Gogh Bz., ad junct-commies der 2de kl., die ruim 16 jaren dienst telt, f 500 en 5°. aan den bode D. Huzenkamp, voor 36 dienstjaren, f 300. Bij beschikking van den Minister van Fi nanciën is bepaald, dat de navolgende ambtena ren bij de administratie der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgtde commiezen der 1ste klasse G. A. Abbema ten postkantore te Groningen en F. H. H. Doffegnies, id. te Amster dam; de commiezen der 2de kl. W. C. Bijl de Vroe, ten postkautore te Zwolle; J. M. J. Bast id. te Haarlem; L. Fockens, id. te Amsterdam; C. van der Veen in de bureaux der afdeeling posterijen bij het Departement van Financiën P. Polvliet, ten postkantore te Amsterdam; de commiezen der 3de klusse: K. A. F. Pliester, op het bureau van den inspecteur der posterijen te Arnhem; F. H. de Meester, ten postkantore te Amsterdam; H. J. Mahieu id. te 's-Gravenhage H. A. Hozel id. te Arnhem; A. van Raab van Ganstein id. te 's Bosch; H. Arotzenius, ten spoor- wegkautore te Moerdijk; J. A. J. H. A. Jansen, ten postkantore te Amsterdam; W. G. Krusemann id. te Rotterdam; W. E. Carp id. te Utrecht; L. I. van Ingen, id. te Dordrecht; J. A. A. Kuiler, teu spoorwegkantore AmsterdamEmmerik Bentheiui; D. F. O. Verheije van Sousbeek, op het bureau vau den Inspecteur der posterijen te 's-Graveuhage; G. de Wit, tijdelijk ten postkantore te Arnhem; W. H. van Rijssen, ten spoorweg- kantore AmsterdamEmmerikBenthenn. De surnumerairs L. M. Snellen v. Vullenhoven, ten pusikautore te Amsterdam; P. A. Gelpke, voorluoplg ten postkautore te Leiden; A. J. A. Bos Mülert, teD postkantore te MiddelburgJ. R. van Leunep, ten spoorwegpostkantore te Moerdijk D. H. vau de Werk, ten postkantore te Amers foort; J. A. K van Hasselt, ten spoorwegpostkan tore te Moerdijk; W. J. Borgerhoff Mulder, ten postkautore te Sueek; G. H. Trakranen, idem te Arnhem; A. C. P. Hollingerus Pijpers, voorloopig ten postkantore te Breda; H. Helling, ten post kautore te Goes; H. Feenstra, id. te Heeren veen; G. Bruch, id. te Nijmegen; H. Makkes, voorloo pig ten postkantore te MeppelP. M. Caland, ten postkautore te Asseu; L. H. Stolk, id. te Roer mond; N. J. v. Aken, id. te U trechtH. v. TrojeD, id. te Veendam. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERfGEVALLEN. Burgerlijke Stand van Leiden van den 27steu Juni tot en met den 3den Juli 1872. GEHUWD. A. de Meij, jm. en M. Mieremet, jd. J. Passant, jm. en J. Kling, jd. J. N. Seyn, jm. en J. F. C. Karstens, jd. A. Singerling, jm. en C. Vavier, jd. T. vaa Geelen, jm. en J. van Kampen, jd. A. Onwerkerk, jm. ei S. M. van den Berg, jd. K. de Tombe, jm. en M. Sjardijn, jd. C. G. Posthumus, jm, en H. S. Kraneveld, jd. J. Privé, jm. en J. E. van Dauren, jd. W. Brittijn, jm. en A. M. Verhoe ven, jd. C. J. Pfijffer, jm, en H. Arbouw, jd. BEVALLEN". J. Onvlee, geb. Spanjaert, Z. A. van Oa- werkerk, geb. Schultze, Z. O. Zwets, geb. Nooreloos, D. J. Marjee, geb. Draaisma, O. C. Droog, geb. van KesBel, Z. J. de Meij, geb. Vijlbrief, Z. E. Kiek, geb. Aaerhaan, Z. J. M. van der Meer, geb. van den Wijngaard, Z. E. Ch. M. vau Beek, geb. van Ulden, D. J. C. Verbiest, geb. Vroom, D, T. Weijers, geb. KollcmaD, D. C. M. Sersel, geb. de Kier, D. J. M. Amoldu8, geb. BrugmaD, Z. A. van Velzen, geb. van Stralen, D. M. J. Hansen, geb. Planje, Z. M. Neuteboom, geb. de Wit, Z. J. C. van der Waala, geb. Stehoower, D. C. Eikerbout, geb. Jaiperse, D. W. C. Molenaar, geb. Schipper, Z. levenl. OVERLEDEN. J. de Krujj#, 69 j. -- M. G. van Bijle- velt, D. 4 m. T. Molkenbocr, 70 j. S. M. Stoeke, D. 2 m. J. de Beunje, M. 78 j. M. Heus, V. 52 j. T. Weijers, geb. Kolleman, 35 j. L. Koomen, 66 j. J. M. A. Scheen, geb. van der Lelie. 33 j. J. P. Ruppe, geb. Reijen, 87 j. H. van Niekerk, 44 j. M. Janaseu, D. 18 d. P. Pillekera, 64 j. H. Borgerding, Z. 4 m. PROGRAMMA'S VAN MUZIEKUITVOERINGEN nasis Sacrum. Donderdag 4 Juli, des avonds te halfacht, door het corps Muzikanten van de Leidsche dd. Schutterij, onder directie van den Kapelmeester J. K. H. Muller. Iste Afd.: 1. Marsch, Faust; 2. Ouverture: Allessandra Stra- della, Flotow 3. Morgenbldlter, Walzer, Strauss 4. Souvenirde Indra, Flotow. 2de Afd.6. Ouver ture: Mannschaft an Bord, SuppÉ; 6. Lied: Lob der Thrdnen, Schubert; 7. Fantaisie: Nabucodonosor, Verdi; 8. Feuer und Flamme, Galop, Faust. Zomerzorg. Vrijdag 5 Juli 1872, des avonds te zeven uren, door het muziekcorps van hetK.K. Garde Ulanen Begiment N°. 3, ODder directie van den lieer Kuhne, met medewerking van den beroemden K.K. Klokkenspel-Virtuoos, den heer Redel. 1ste Afd.: 1. Marsch, der Cavalierie von Mars-la-Tour gewidmet, Kuhne; 2. Ouverture zu Die weisse Dame, Boieldieu; 3. Finale des 1. Akts aus Lohengrin, Wagner; 4. Morgen blatter, VValzor, Strauss; 5. Introduction und Variationen über das Thema: Der Carneval von Venedig, lür das Stahl- Glockenspiel, vorgetragen von Hem Redel. 2de Atd.6. Ouverture zu Martha,, Flotow; 7. Para phrase über das Lied Wie schön bist duN eswadba 8. Concertino lür Cornet Piston, Kuhne; 9. La Siyrienne, Fantaisie lür das Stahl-Glockenspiel, Bkicicaldi, vorgetragen von Hern Redel. 3de Afd.: 1U. linmergrüu, Potpourri, Saro; 11. Die Postim Walde, Lied, SchéLffkr12. Schwarzwalder Spiel- Uhreu-Polka lür dus Stahl-Glockenspiel, vorge tragen von Hern Redel; 13. Divertissement aus Die Zauberflöle, Mozart; 14. Siegesmarsch, Saro,

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 3