r. 3803. Donderdag 4- Juli. SCIBTSfiN UIT BH&BLAND. A°. 1872. STADS-BERICHTEN. jm« y 8*n I l: LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden per 3 maandenƒ3.00. Franco per posto 3'85- Afzonderlyka Nommenn Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Voor iederen regel/"O.lö. Grootere letten naar de plaatsruimte die ij beslaan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tak LEIDEN, 's Gezien de adressen van: a. Abraham van Wijk, 'ij pakhuisknecht, wonende alhier, daarbij verzoekende om in zijne woning aan de Zijdgracht n°. 31 eene kotfiebranaenj te mogen inrichtenen b. Dirk Gkr- ritsen, koopman, mede alhier woonachtig, om ver- gunniug tot het houden en mesten van een varken in het perceel aan de Haarlemmerstraat n'. 9 Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad no. 19), alsm.de opart. 224 der Algemeens Politieverordening van 24 Octo ber 1867 Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Gemeente, op .Maandag den 8sten Juli aanstaande, 's voor- middags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BBANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 Juli 1872. De BUBGEMEESTEB van LEIDEN doet te weten, dat door den Gemeenteraad voor dit jaar, uit zijn midden, tot lid der Commissie belast met het - ontwerpen /an en herzien der plaatselijke verorde ningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, ter vervang ng van den heer Mr. H. P. J. TOLLENS, is benoemd de heer Mr. RUDOLPH THEODOOR BYLEVELD, zoodat deze commissie alsnu bestaat uit de heeien: Dr. W. C. VAN DEN BBANDELEB, Hurg•'meester, Voorzitter, Mr. J. VAN OUTEBEN, en Mr. E. TH. BYLEVELD. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, v. p. BBANDELEB. Leiden, 3 Juli 1872. Lelden, 3 Juli. Sedert Zaterdag zijn voor 't Oost-Indisch amb tenaarsexamen B toegelaten de heeren G. Arnt- zenius, C." j. de Jaager, J. C. E. Tromp, van Delft, en C. J. C. Wijnaendts, van Leiden. Voor exameu A voldeden de heeren V. A. Schiissler en Jhr. A. O. Deseoarclens de Grancy. Door den raad der gemeente Deventer is o. a. benoemd aan de aldaar op te richten boogere burgerschool voor meisjes, tot leerares in de En- gelsche taaien letterkunde mej. J. A. Koppeschaar, te Leiden. Jl. Maandag zijn alhier tot candidaat-arts be vorderd de volgende militaire medic.-studenten P. Adriani, J. Bijleveld, J. W. de Koff, B. H. Z. van Olst, J. H. Perk, J. Spruiten M. K. Enthoven. HetK.K. garde ulanen-regimeut N'. 3 zal Vrijdag op Zomerzorg voorzeker voor een aantal ingeze tenen toonen of de roep, die daarvan is uitgegaan, inderdaad verdiend is-, of het groot succes dat dit muziekcorps op zijn kunstreis door Duitschland en België heeft mogen verwerven, ook hier toe gekend zal worden, of de gespannen verwachting, omtrent deze kapel opgewekt, bevredigd zal worden. In ieder gevai verdient de ijver van den eigenaar van Zomerzorg, van Leiden niet voor an dere steden onder te laten doen om iets vreemds te booren, met een drukke opkomst van de inge zetenen betoond te worden. Een vreeselijk ongeluk had gistereuavond plaats. Het zoontje van den spoorwacbter aan den kruis weg van den Hollandschen en Rijnspoorweg werd door den naderenden trein overreden, met het gevolg dat het hoofd van den romp werd ge scheiden. Door de Leidsche volkskeuken zijn gedurende de maand Juni 11. 3941 portiën afgeleverd. Bij beschikking van 1 Juli 1872, is aan H. Gay- kema, te Leiden, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in de provin ciën Zuid-Holland en Noord-Holland. De Standaard stelt 't feit, dat te Tiet in de laatste twee maanden 10 kinderen buiten den echt zijn geboren, op rekening van de beschaving buiten bet christendom aldaar In zijn nummer van jl. Maandag behelst het wereldblad de Timet 't volgend telegram, regelrecht uit 's-Gravenhage ontvangen „De Koning heelt den heer Devries belast met de vorming van een nieuw Kabinet, hetwelk aldus zal zijn saamgesteld De heer Devries, Minister-President. De heer Geertsema, Mioister van Justitie. De heer Miraudolle, Minister van Binnenl. Zaken. De heer Weitzell, Minister van Oorlog. De heer Gerike (laatstelijk Minister van Marine), Minister van Buitenl. Zaken. De Minister van Financiën i9 nog niet benoemd. Men gelooft, dat de beer Vanbosse of professor Groniague de portefeuille zal aanvaarden." Onbekendheid met de Nederlandscbe toestanden waarop men zich in bet buitenland nog altijd te weinig schijnt toe te leggen en wellicht al te groote karigheid van den correspondent in bet gebruiken van woorden voor een vermogend blad als de Timet zulleD niet weinig tot dit be lachelijk telegram hebben bijgedragen. Men zal zich herinneren in de vorige week in dit blad een bericht gelezen te hebben over het verschil tusschen den loodschipper Pronk en den Sloompost over den diepgang van den water weg van Rotterdam naar zee. Wij lezen thans hieromtrent in den Stoompost. In een ingezonden stuk aan de Nieuwe Rotler- damsche Courant van 19 Juni jl. heeft de loodsschip- per 2de klasse, M. Pronk, als antwoord op het in ons n*. 24 medegedeelde over den waterweg van Rotterdam naar zee, beweerd, dat onze ver slaggever zich heeft vergist, toen hij eene diepte van 19 decimeter, bij gewoon laagwater, opgaf, en aan de redactie verzocht, die diepte In zijne tegenwoordigheid te willen doen aanwijzen. Als antwoord op dat stuk moeten wij den heer Pronk mededeelen, dat de opgegeven dieptegeul werkelijk aanwezig is geweest, en wel iangs den kop van den onderhanden noordelijken dam, doch thans door het plaatsen van zinkstukken als een gevolg van de ontworpen werken is af gedamd, ten einde den stroom in eene meer ge- wenschte richting te leiden. Van die geul is zelfs door de scheepvaart ge bruik gemaakt. Intusschen zwijgt de heer Pronk geheel over twee zaken, namelijk over de verbreeding van de vaargeul, waarvan het gevolg is, dat sommige tonnen nagenoeg in het midden van het vaar water liggen, en over de wijze waarop de seinen geregeld worden. Tot ons leedwezen heeft, naar onze verslag gever bericht, het weder gedurende de geheele week niet toegelaten om te peilen, zoodat over de diepte op dit oogenblik niets zekers valt mede te deelen. Wij hopen spoedig in de gelegenheid te wor den gesteld den heer Pronk nadere mededeelin- geu te doen. Mocht hij intusschen zelf nader willen onderzoeken, dan geven wij hem in over weging, dit in gezelschap van de locale Water staatsbeambten te doen, met wier bevinding de peilingen van onzen verslaggever volkomen over eenstemden. - Het zou van ons wat veel gevergd zijn en ligt ook niet in ODze roeping, om overal, waar de berichten, die wij ontvangen, worden tegen gesproken, inspectiën in loco met partijen te gaan doen. De plechtigheid van de eerste-steenlegging voor den Willemttoren te Dillenburg werd Zaterdag 11. door den heer W Francken Az., den voorzitter van het Hollandsche comité, geopend met een gebed. Vervolgens zoog de liedertaiel.door het muziekcorps begeleid, een koraal, en las Prof. Spiesz, de pre sident van bet Nassauscbe comité, de verschil lende oorkonden voor die in het fondament zijn gemetseld. De heer Francken hield in de Duitsche taal de feestrede, die op de aanwezigen een grooten indruk schijnt gemaakt te hebben. Prinses Ma rianne legden den eersten steen. Ongeveer zeventig Nederlanders, waaronder een twintigtal dames, waren bij de plechtigheid tegenwoordig. Als blijk van 'sKonings hooge goedkeuring van het herinneringsfeest van Coevorden's ontzet in 1672 heeft Z. M. aan de commissie voor de feestviering aldaar op 7 en 8 Augustus a. s. ten geschenke gegeven twee zeer prachtige porselei nen vazen, om te dienen als eerste premie bij de te houden harddraverij. Ons werd toegezonden het Maandschrift gewijd aan de lichamelijke opvoeding met verzoek het on derstaand artikel daaruit te willen overnemen, dat geteekend is: E. de Jong. OM« LEGER. Ik heb gemeend de aandacht van den heer Minister van Oorlog eo der betrokken hoofdoffi cieren te moeten vestigen op de onjuiste: en zelfs schadelijke wijze, waarop de lichaamsoefeningen bij de rekruten in toepassing worden gebracht. Ben ik wel ingelicht, dan is de gymnastiek bij het leger afgeschaft. En waarom laten de regimentscommandanten, door ongeoefende en ter zake onmondige onderofficieren en korpora- len, de manschappen dan met armen en beenen wringen, draaien en schoppen, natuurlijk itea na- deele van het organisme dier naaweLijks vol wassen jongelingen? Het begiDsel, dat gymnas tiek de gewrichten vrij, de banden los, de spie ren lenig maakt, wordt erkend; waartoe anders die bewegingen? De gymnastiek moet bij het leger ingevoerd worden, goed, d. w. z. volgens de regels der kunst en van het gezond verstand, anders duizendmaal liever niet; want strekt zij, goed begrepen, tot heil en welstand van 't li chaam, ten halve of geheel verkeerd toege- past, breekt zij meer af, dan zij opbouwt, is zij schadelijk in de hoogste mate, en strekt zij ten verderve van hen, die haar moeten beoetenen. Dan is zij ook niet meer, die zij wezen moet, de langzaam sterkende en ontwikkelende, maar zij wordt een ontaard, tweeslachtig gedrocht, dat erger dan pest en vergif het geheele samenstel des lichaams uiteenrukt en onweedoogend met heiligscheuueude baud het teere web verwoest en verscheurt, geweveu uit die noodzakelijke vereischten voor goede gezondheid en daarmee samenhangende opgeruimdheid en levenslust, die heeten: goede ademhaliug, krachtige bloedsom loop en sterke zenuwen. Gisteren had te Utrecht in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen de derde trekking plaats van de Weerbaarheids-loterij-leeniug, ten overstaan van den notaris Temminck. Daarbij zijn uitgetrokken de onderstaande Scriëu van n°. 1 tot n°. 50, met f 2,50 per aandeel. Serie 89, 275, 689, 2220, 2285, 2367, 2949, 3283, 3362, 3486, 4280, 4975,4988,6174,6242,6459,6510, 6782, 7147, 7177. Het bestuur van de Soeeker vereeniging tot bestrijding van het schoolverzuim heelt eene com missie van 20 personen gevormd, die werkzaam zal wezenaan de hoofdonderwijzers der lagere scholen wordt de gelegenheid aangeboden, om op eene spoedige wijze de hulp dier commissie in te roepen. Zij kunnen exemplaren van een gedrukt briefje ontvangen, waarin slechts de naam van den leerling, die verzuimt, is in te vullen, dat wordt toegezonden aan een lid der commissie, NAAR HET FRANSCB VAN K. X A. I i"« E. V. JDe Maatschappij en de Begeering. (Vervolg.) Maar ik geloof dat ze goed verzorgd wordeD; drie maaltijden daags; driemaal in de week vleesch en voor de zieken eiken dag; heerlijk brood; de keuken en de levensmiddelen zijn behoorlijk. Oin de veertien dagen scboone beddelakens. De zalen worden goed gelucht en met kachels verwarmd. De oude mannen krijgen thee en suiker en eeoige kranteD. Hier en daar ziet men een boek over de natuurlijke historie, of van een stichtelijke of edelijke strekking, Chambers' Magazine, een bijbel, en aan de muren spreuken uit de Schrift. Eene treffende bijzonderheid is een pot metfrissche bloemen op de tafel. Maar er zou een speciaal persoon voor noodig zijn die deu tijd had om hier alles goed op te nemeu, en ik ben maar een nieuwsgierig bezoeker. Ik zie er evenwel genoeg van om te weten dat deze instelling van de armen werk maakt. Omtrent Workhouses en andere nut tige instellingen wordt de publieke geest altijd levendig gehouden door de collaterale vereenigin- gen, de dagbladen en de revues en zelfs door de romans, die dan résumés vau gerechtelijke onder zoeken en middelen tot algemeene verspreiding worden. Ik heb er gelezen over de gevangenissen en het leven der gedetineerden. Als het maar doel treft. Verleden week heeft men mij o.a. Penton- ville laten zien, een proef-(probation) gevangenis, waar de veroordeelden negen maanden blijven alvorens gedeporteerd te worden en, naar hun meer of minder goed gedrag, meer ot minder verlichting van straf kunnen verwerven. Het is een bewonderenswaardige bijenkorf, zoo vernuf tig gebouwd en afged-.eld, dat hij op eene ten toonstelling een plaats onder de model-werktuigen verdient. Voor hedennamiddag heb ik toegangsbiljetten voor de revue der vrijwilligers, ook een vrijwil lige, vrije eu op de liefde tot en het begrijpen van het volkswelzijn gegronde instelling. „Bij een vijandelij keu inval zou Engeland geen soldaten ge noeg hebben. Wij zullen het soldaten bezorgen, na melijk ons zeiven, en wel, uitgeruste, in regimenten verdeelde, geoefende soldatenZoo redeneerende zijn zij in dienst getreden en hebben zich gekleed en gewapend op eigen kosten zonder tusschen- komst of hulp van staatswege, waren binnen zes maanden 30,000 man sterk en zullen waarschijn lijk tot 200,000 aangroeien. Onder mijne kennissen bevindt zich een schilder die soldaat en een ad vocaat die kapitein is. Zij exerceeren dagelijks 's morgens anderhalf uur. In den laatsten tijd hou den zij buitendien ook nog 's namiddags eene oefening van drie uren, om zich voor te bereiden voor de groote revue. Dikwijls hebben zij geen drogen draad aan 't lichaam, inaar zij lachen wat met die vermoeienis. Een van mijn bekenden, een officier uit den Kritn-oorlog, zegt dat z(j reeds genoeg onderricht zijn om een veldtocht te kunnen meemaken. In schrijvingen bij massa, de grooten helpen de klei nen; de hertog van.... heelt voor de revue per exprestrein 2000 van zijne mijnwerkers gezonden. Bijna alle rijke of bemiddelde jongelieden hebben ingeschreven; hun club heet: For heart and home, voor haard en huis. De dames moedigen hen aan. In Hyde-Park deüleeren zij. Eene onmetelijke estrade omlijst de besloten ruimte; in den om trek vertoonen zich eene menigte hoofden voor de ramen, ja zelfs op de daken; de straatjongens zijn in de boomen geklauterd en zingen er met een schelle stem. De prachtige lijfwacht schaart zich in gelederen en de Koningin in haar kales wordt luidruchtig toegejuicht. Zoover het oog reikt, steken de roode unifor men tegen het groen af en daar komt eindelijk de lange grijze rij van de nieuwe militie. Voor zoover ik er over oordeeleo kan, manoeu vreeren zij goed, in alle geval zijn zij practiiscb uitgerust, zouder praal of pompons, niet om pa rade te maken maar om te handelen.Hoeveel bijeenkomsten, redeneeringen, onderzoeken, brie ven in de couranten de oprichting heeft opgele verd is moeilijk te berekenen, maar zooveel is mij duidelijk, dat het self-government, gezwegen van de andere voordeelen, ieder oogenblik het geheele denkvermogen der natie inspant. Hoe verder ik in mijn onderzoek ga en hoe meer ik er over denk, des te meer komt het mij voor, dat de kracht van dit gouvernement niet ligt in zekere instellingen, maar iD zekere energieke en ver spreide lentiments. Is het hecht en houdt het zich staande, dat komt omdat de eerbied voor vele din gen algemeen en als ingeworteld is. Is het werk zaam en vooruitgaand, dat komt omdat al wat niet tot die dingen behoort, aan de discussie, de controle en het initiatief der individu's is onderworpen.

Leidsch Dagblad | 1872 | | pagina 1